Rechtszaken Landbouw en Veeteelt Ingezonden stukken J£andan PURGL Bin ra era land dien als de pachtwet er door komt is ons werk er af. Spr. is er niet bang voor, dat de prijzen van het land bij openbare verhuring zuilen worden opgedreven Na eenige discussie stelde de voorzitter voor publiek te verhuren voor twee jaar. Het land dan te taxeeren en de huurders de voorkeur te geven bij weder-inhuur. Dit voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heeren De Boer, Bakker en Zaagman tegen. De verhuring werd vastgesteld op 1° Febr. in het lokaal van den heer Vis. Ingekomen was o a een circulaire van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, betreffende brandgevaar in ar chieven De voorzitter zeide, dat het ook hier vel noodig is om maatregelen te treffen. Om echter een kluis te 'aten maken, daar voor leent zich het raadhuis niet en dit is bovendien kostbaar. B. en W. zullen echter, wanneer de gelegenheid er is, maatregelen nemen Ingekomen was een verzoek van de oudercommissie tot verlaging van school geld. De voorzitter: In verhouding met andere gemeenten is het schoolgeld hier hoog. B en W. komen echtei met met een voorstel tot verlaging daar de regeering een wetsont werp inzake de regeling van schoolgeld heeft klaar liggen. Aldus besloten. Het adres van de r.k. gymnastiekveree- niging, houdende aanvrage om subsidie van d 25 zal bij de begrooting worden behan deld. - Leden der schattingsccmmissie, aftredend de heeren Wijnveldt, Kalverdijk, Bakker en Kroon, die herbenoembaar zijn. Gekozen werden de heeren Wijnveldt, Rij per, Bakker en Kroon. Wethouder Bakker zeide met den heer Kal verdijk, die niet is herkozen, altijd prettig de hebben samengewerkt. Spr. was het er ech ter mee eens, dat deze werkzaamheden bij den raad behooren. De voorzitter was het met de woorden van wethouder Bakker geheel eens. Vervolgens werden leden voor het stembu reau en het hoofdstembureau benoemd. Benoeming tijdelijk wethouder: Gekozen werd de heer Kostelijk. Bij de rondvraag vroeg de heer De Boer om hef z.g. Vrouwenlandje beschikbaar te stellen voor de bouwers om de koolstruiken naar toe te brengen. De voorz zegde dit toe, doch rekende op de medewerking van de bouwers, zoodat niet alles op den kant wordt r :gooid. WIERINGEN. De Raad vergaderde Zaterdagvoormid dag half elf onder voorzitterschap van bur gemeester Kolff. Na voorlezing van verschillende ingeko men stukken werd aangenomen een voorstel ♦an B en W. om tien te machtigen tot borg stelling dei gemeente op den voet der dooi Gedeputeerde Staten bij hunnen c-rculalre van 14 Januari 1931 No. 6 medegedeelde regeling medewerking te verleenen inzake de verstrekking van crisisvoorschotten aan ak kerbouwers. Een gemeentelijke bijdrage werd verleend voor het bezoeken van een zoontje van P. C. Oudt van de school voor buitengewoon lager onderwijs, de J. P. Heije-stichting te Ooster beek. Een gemeentelijke bijdrage tot aankoop van een motorspuit op twee wielen met toebe- hooren van de fa. Van Bergen te Heiligerlee voor een totaal bedrag van f 2400, welke spuit gestationneerd zal worden te Den Oever. De leden van de S. D A. P. stemden tegen. Besloten werd tot afschaffing van het vol- trekekn van huwelijken op Zondag. Aangenomen werd een voorstel van de S D'. A. P. tot het verleenen van steun aan werkloozen, voor georganiseerden op den voet van de regeling van 1928 en voor uitge- trokkenen en ongeorganiseerden tot een be drag, respectievelijk van 10 en 6 per week met een toeslag van 1 per kind, tot een maximum voor beide categoriën van ƒ15 Tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs werd benoemd de heer L. Geusebroek. Na rondvraag volgde sluiting. KANTONGERECHT E ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 6 Febr. 1931. i T *5 Alkmaar, overtreding tramweg- reglement, 8 boete of 8 dagen hechtenis. ,te L-tmtntn. overtreding art 444 W. VL boete of 6 dagen hechtenis. N V. te Bergen, overtreding arbeidswet, o boete of 5 dagen hechtenis H. J. P. S te Bergen, overtreding winkel sluiting, ontslag van rechtsvervolging e 1* k" °Virtrfdin£ wapenwet, 10 boete of 10 dagen hechtenis. K. B. te Egmond aan Zee, loopen verbo den grond, 6 boete of 1 week tuchtschool J. B., P. Th. L. te Egmond-Binnen, A. Z A. M. Z., J. V., J Z. te Egmond aan Zee' overtreding jachtwet, de le 30 boete of 15 dagen hechtenis, de 2e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 3e. 4e en 5e ieder 15 boete of 2 weken tuchtschool, de 6e 12 boete of 1 week tuchtschool. C. G. te Limmen, J. J H., L. v. E., K. R te Alkmaar, dronkenscahp, ieder 3 boe te of 3 dagen hechtenis J V. te Balkum, A M. H.. Th. v. H., E. C. B. te Haarlem, L. H O te Heemstede, P. J. V. te Beemster. D de B. te de Riip, K. K te Zuidscharwoude, D v d. H. te Middel burg. P. D.. B v d. VC P M.. C. de J„ C. K„ B E. te Alkmaar, overtreding politiever ordening, de le 10 boete of 10 dagen hech tenis, de 2e. 9e en 15e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 3e. 4e en 7e ieder 3 boete of 3 dagrn hechtenis, de 5e ontslag van rechtsvervolging, de 6e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 8e f 4 boete of 4 da gen hechtenis, de 10e vrijspraak, de 11e 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 12e 1.50 boete of I dag hechtenis, de 13e O.M. niet ontvankelijk verklaard, de 14e 5 boete of f» dagen hechtenis Th. J. v. d. S. te Bergen, D. B. te Limmen, M. A E, J. R. te Heiloo, A. L., Th. L te Heemstede, J. v. D., F. MH. v. W., M. J. S te Alkmaar, H. F. W. R. te Wijk aan Zee en Duin, J. D. te Oude Niedorp, A. K. te Zaandam, C V. te Hugowaard, A. D. te Broek op Langendijk, overtreding motor- en rijwielwet, de le 7 boete of 7 dagen hech tenis, de 2e, 4e, 10e, 14e en 15e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 3e, 9e en 12e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 5e en 6e ieder 10 boete of 10 dagen hechte nis, de 7e 2.50 boete of 2 dagen hechte nis, de 8e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 11e 12 en 4 boete of 12 en 4 dagen hech tenis, de 13e 6 boete of 6 dagen hechtenis. SCHRIFTELIJKE UITSPRAKEN. J. W. B. te Uitgeest, C. S. te Koedijk, overtreding motorwet, de le 20 boete of 20 dagen hechtenis, de 2e 15 boete of 7 da gen hechtenis. CORRUPTIE. Gisteren zette het Amsterdamsche gerechts hof de behandeling voort van de in hooger beroep dienende strafzaak tegen de drie ex- gemeente-ambtenaren en de beide directeuren van de afd. Holland van de Neuchatel Asfalt Maatschappij, verdacht van fraude ten na- deele van de gemeente Amsterdam. Ook nu werd de zaak nog niet beëindigd. Nadat eenige getuigen waren gehoord, deel de de president mede, dat het Hof besloten had tot schorsing van de verdere behande ling tot 31 Maart. MOORDAANSLAG. Voor de rechtbank te Maastricht werd heden tegen G B. R te Geleeii. die op 16 November van het vorige jaar te Geleen bij Sittai J een moordaanslag had gepleegd op zekeren Vrij. door hem met een mes eenige steken toe te brengen, een gevangenisstraf geëischt van vier jaar. Uitspraak over 14 dagen. DE LANGENDIÏKER GROENTE VEILINGEN. De lang verbeide winter is dan toch einde lijk gekomen en daarmee is de hoop van onze Langendijker tuinbouwers, dat het nu toch ongetwijfeld beter zal gaan met den afzet hunner tuinbouwproducten, meer levendig ge worden. De overtuiging van iederen tuinder was, dat alleen flink winterweer in staat was, om de prijzen der stapelgroenten te doen stijgen en dat het zachte en regenach tige weer der laatste weken van hoogst na- deeligen invloed was niet alleen op de kwali teit der kool, maar ook op de mogelijkheid van prijsstijging. Tot nu toe is er in verhou ding tot de aanwezige voorraden flink aange voerd, trouwens de hoedanigheid der stapel- producten maande wel tot verkoop, zoodat a' belangrijke hoeveelheden zijn geruimd tegen lage prijzen. Thans is het maar de vraag, hoe lang we dit winterweer zullen houden om met stijgende zekerheid te kunnen zeggen, of de prijzen tot die hoogte zullen monteeren, dat er voor sommigen nog van een eenigszins gunstig jaar zal gespr -ken punnen worden. Met opzet zeggen we „sommigen", daar voor verreweg de meeste tuinders de mogelijkheid van een voordeel ige exploitatie nu reeds is uitgesloten, öf doordien ze als gevolg van misgewas en te hoogen waterstand te weinig hebben geteeld, öf door zwakke kwaliteit de producten reeds geheel of gedeeltelijk hebben moeten opruimen. Intusschen, de winter is er, doch daarmee is de verwachte prijsstijging nog geen feit geworden. Het ging de laatste dagen der week nog maar heel matigjes in stijgende lijn. Dp buitenlandsche afnemers blijven nog maar steeds weg van onze veilingen en in het bijzonder blijven we te vergeefs op Duitsch- lad wachten. Insiders weten mee te deelen, dat men daar zelf nog aanmerkelijke hoeveel heden kool heeft, zoodat het nog wel een tijdje duren kan, eer de dure Hollandschc kool (men denke aan de abominabel hooge in voerrechten!) in beduidende kwanta naar onze Oostelijke buren trekt. Amerika bleef ook weer van onze veilingen weg en daarmee waren de houders van witte en roode kool gedupeerd. Hooge invoerrechten 1200 pe-' 10.000 K.G.!) doen aan een gezonden en regelmatigen handel afbreuk en kunnen voor den Langendijker tuinders slechts bij uitzon dering een gunstige uitkomst doen verwach ten. Voor roode kool kwam er weinig verande ring; alleen op het eind der week kwam er ee nzeer geringe verbetering. Zoo werd Dins dag aan de Broeker veilig 2.10—5.90 besteed, Zaterdag 2.206.10. Aan de veiling van den Noordermarktbond waren deze respectieve noteeringen 3.206 20 en 3.9Ó6.40. Voor het mooiste goed van de kleine sorteering werd deze week gemid deld 6 betaald. Groote van goede kwaliteit brachten ook bij de 6 op. De allergrootste 4 of iets minder. De grootste van sterk af wijkende hoedanigheid golden 2 of iets meer. De totaal-aanvoer beliep aan beide vei lingen 106 spoorwagens, waarvan alleen te Noord-Scharwoude 75. Als we de noteeringen van de gele-kool- prijzen vergelijken met die van at eerste weken in Januari, komen we tot de minder aangename ontdekking, dat ze toen hooger stonden dan thans. Trouwens hetzelfde is het geval met de roode kool, die sinds enkele weken ook in prijs is teruggeloopen. Toen werd voor gele kool ott over de 4 betaald; de laatste week werd aan de Broekerveiling verleden Dinsdag 1 70—2.90 besteed. Za lf v) 3 60 ^an de veiling van den Noordermarktbond waren deze noteerin g» f 2.2O-/ 3 en 2.40-/ 3.90. Er blijkt uit. dat voor het mooiste goed dus bij uitzondering nog geen 4 is besteed en dat de groote ongeveer 2.50 of iets meer op bracht. Afwijkende kwaliteit werd verkocht voor 1.40—2.10 al naar de grootte en den graad der afwijking. In totaal werden onge veer 70 spoorwagens van deze koolsoort aan gevoerd. waarvan 30 te Noord-Seharwoude. Ook de witte kool brengt niet meer den pnjsop.dmeen week of drie geleden werd be steed. Dinsdag 13 Jan. werd aan de Broeker veiling 2.40—4 betaald, verleden Dins dag 1.603.40. Aan de veiling van den Nwrderinarktbond waren deze cijfers resp 3 30—4.20 en 2.40—3.40. Op het eind der week trad er een geringe stijging in en kon aan de Broeker veiling tot 3 60 ?n aan die van den Noordermarktbond tot 3.70 worden gemaakt. Van afwijkende kwa liteit, waarvan de prijzen liepen tusschen 1.602.40 werd heel wat gekocht voor de inmaakfabrieken. Aan beide veilingen werden in totaal 65 spoorwagens aangevoerd. In Duitschland blijken nog groote voorraden Deensche witte kool aanwezig te zijn, zoodal de vraag uit dat land voorloopig nog niet moet worden verwacht. Voor uien bleef de belangstelling nog ver beneden het middelmatige. De prijzen waren weerb edroevend laag, al liepen ze in de twee de helft der week iets op. Aanvankelijk werd voor gewone uien 1 602 betaald, later werd dit 1.602 40. Grove uien brachten in het begin der week 1702.10, later 2—2.90 op. Voor drielingen werd 0 80 1.60 besteed. Peen bracht van 1-802 50 op voor groote en 1.201 40 voor kleinere. Voor bieten werd 4 404.60 besteed Spruitkool werd met 17 per 100 K G. be taald. WARMENHUIZEN. Overzicht „C.V.V." van 2 tot en met 7 Febr. 1931. Eindelijk dan blijkt, dat het winterweer eenig levensvatbaarheid begint te krijgen. En kele malen in dezen winter werden de tuin ders verblijd met de komst van „Koning Win ter", maar al spoedig werden die zelfde tuin ders teleurgesteld door de het vlug heengaan van den winter. In deze week lijkt het alsoi „Koning Winter" het ernstig meent. Laten wij hopen in het belang van den tuinbouw en allen die er direct en indirect er bij betrokken zijn, dat de vorst niet spoedig van zijn troon zal verjaagd worden. Roode kool. Om te beginnen met het be langrijkste product van deze veiling moeten wij opmerken, dat over het algemeen van geen groote prijsverschil sprake is geweest. De hooge verwachtingen van vele tuinbou wers, gezien het voor ons gunstig weer, wer den niet beantwoord. Op enkele dagen zelfs gaf men voor een bepaald partijtje iets min der dan toen het niet vroor. De kleine roode kool eerste kwaliteit ver kocht men in deze week hoofdzakelijk voor 5 tot 5.60 per 100 K.G. Voor een partijtje eerste kwaliteit roode kool nog 5.806 E)e groote roode kool eerste kwaliteit werd voor ongeveer dezelfde prijzen verkocht als die in den vorigen week. Lager dan 3.60 per 100 K.G. werd niet betaald. Een mooie partij groote roode kool eerste kwaliteit werd Donderdag genoteerd voor 4.10 per 100 KG. Tweede kwaliteit of doorschot roode kool werd in deze week hoofdzakelijk voor iets meer verkocht dan in de vorige week. De no teering van het doorschot roode bedroeg in deze week 2.704.80 tegen 1.50— 4.60 in de vorige week. Aangevoerd werd in totaal 226450 K G. roode kool tegen 173.900 K.G. in de vorige wt-ek Gele kool. In de prijzen van de gele kool kwam van de week ook niet veel verandering Groote gele kool eerste kwaliteit verkocht men voor i.802.80 per 100 K G. en de klein ste gele kool voor 2.40—3.60 per 100 K.G. Ook met de gele koolhandel blijkt, dat de vraag naar groote gele kool veel greoter is dan aie naar de kleine gele kool. Tweede kwaliteit gele kool werd in deze week verkocht voor 1—/ 2.70 per 100 K.G Aangevoerd werd in deze week totaal 40075 K.G. tegen 29100 K G. in de vorige week Deensche witte kool. Tot Donderdag van deze week, dus Dinsdag en Woensdag, was de vraag naar Deensche witte kool niet zoo groot als in de vorige week. Aan de prijzen kon men het ontdekken. Voor de groote Deen sche witte kool betaalde men op laatstge noemde dagen 2.502.80 en de kleinste Deensche witte kool 2.901 30 per 100 K.G. Na Woensdag kwam er iets verbetering in de prijzen. Voor de eerste kwaliteit Deen sche witte kool werd in de laatste helft van deze week betaald van 2.803.70 per 100 K.G. De noteering van de tweede kwali teit Deensche witte kool bedroeg in deze week 1.703.20 per 100 K G. De totale aanvoer van Deensche witte kool bedroeg in deze week 89125 K G. tegen 96500 K G in de vorige week. Gele uien. In het begin van deze week was een kleine daling te bespeuren. Tot en met Woensdag werd nog uien verkocht voor 1.90 per 100 K.G De vraag naar gele uien is gelukkig toegenomen en het gevolg daar van was een prijsstijging Na Woensdag be taalde men toen 1 402.60 per 100 K G. Grove uien werd verkocht voor 1.50— 2.50 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week 31550 K G. tegen 37475 K G. in de vorige week. Peen 1500 K.G. groote peen werd verkocht vooi 1.70—2 per 100 K.G. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Geachte Heer Redacteur. Gaarne zou ik U een weinig plaatsruimte willen vragen voor het volgende: Zaterdagmiddag kwam ik langs den Sta tionsweg en zag vanuit de verte een menigte menschen bij het Scharioo. Ik dacht aan een reclameoptocht, doch na derbij gekomen zag ik tot mijn groote verba zing dat er eenige werklieden van de Nederl. Spoorwegen een menscli op een draagbaar vervoerden Bij informatie bleek mij dat op de baar een poetser lag welke tusschen trein en perron bekneld was geraakt. De arme man lag te kermen van de pijn onder het dek. Er was niet eens één agent aanwezig om een vijftig tal kinderen op een afstand te houden welke om de baar draafden en schreeuwden. Op het Scharioo werd het „vrachtje" op den weg neergelegd om van de firma Hoed eenige verhuisdekens te leenen en verder ging het weer met de doorzwiepende baar, zoodat het slachtoffer ied ren voetstap heeft moeten kunnen voelen. Af en toe werd halt gehouden om var. draagplaats te verwisse len en zoo ging het langzaam en pijnlijk naar het Stadsziekenhuis. Door het persbureau Vaz Dias werd Zon dag medegedeeld dat dit vervoer op medisch advies was geschied. Nu kan ik mij maar met indenken, mijn heer de Redacteur, hoe een dergelijk middel eeuwsch vervoer in een stad als Alkmaar kan 72vyO» foitpon plaatsvinden, ook al zou het niet op medisch advies zijn gebeurd. Iedereen moet toch begrijpen dat een der gelijke vervoerwijze onmenschelijk genoemd moet worden indien er goede vervoermidde len aanwezig zijn. We hebben hier in Alkmaar speciaal inge richte ziekenauto's. Ieder stadgenoot weet waar deze te vinden zijn! De politie beschikt over een brancard en drie minuten vanaf het station (hoek Helderscheweg en Kanaal- kade) staat een opvouwbare brancard. Waar om van al deze gelegenheden geen gebruik gemaakt? Als het b.v een inspecteur of een chef ge weest zou zijn. zon dan het vervoer ook op ebn dergelijke manier plaatsgevonden heb ben en het slachtoffer alzoo een lijdensweg van een half uur bereid zijn geworden? Hoe de toestand van zwaargewonde ook mag zijn. welke positie deze ook bekleedt, we mogen hier in 7 lkmaar thans zeker geen half uur met cm van piin kennende gewonde op een doorbuigende draagbaar langs de hcofdv "gen gaan loopen. U, mijnheer de Redacteur, bij voorbaat dankend voor de plaatsing. Hoogachtend Uw dw. dnr., F S. (Naar wij vernemen was de spoorbran- card te groot om in den aanwezigen zieken auto geplaatst tc worden. Waar de betrok ken medicus bezwaar mankte tegen het op nieuw veranderen van brancard voor dezen gewonde zat er niets anders op dan de man te dragen. Wellicht kunnen de spoorwegen er reke ning mee honden, dat een korter brancard wordt aangeschaft Red. Alkm. Crt.) ACTIE VISCHLOSSERS EN VISCH- KNECHTS TE IJMUIDEN. Zaterdagmorgen vergaderde de IJmuider federatie, aangesloten bij den Ceniralen Bond en den Nederlandschen Bond van Christe lijke Fabrieks- en transportarbeiders, gecom bineerd met hun leden havenarbeiders inzake de kwestie van de loggerlossing. Deze sche pen worden met uitzondering van één pakker per logger gelost door de bemanningen. De vergadering stelde zich op het stand punt, dat het lossen en verwerken van alle visch van alle schepen het werk is van haven arbeiders en visschknechts en dat de zeelieden daarbij geen taak hebben. Vandaag zal ge- eischt worden, dat tenminste vier man in idcre logger zal worden geplaatst. De vischknechts, eveneens georganiseerd in bovengenoemde verecnigingen, zullen worden opgeroepen deze actie te ondersteunen door te weigeren visch van loggers te verwerken, die eventueel op andere wijze gelost is en op de markt ter verkoop zou worden geplaatst. Van deze besluiten is kennis gegeven aan de IJmuider Vischandelvereeniging. Naar wij vernemen, zullen ook de vakgroe pen vischknechts van genoemde organisaties binnenkort vergaderen als gevolg van de wei gering der IJmuider Vischandelsvereeniging om tot bespreking te komen over de opstel ling van een collectieve arbeidsovereen komst. Komt het in deze tot daadwerkelijk optre den, dan zullen op hun beurt de vischknechts een beroep doen op de vakgroep vischlossers. Er dreigt een tijd van onrust in de IJmuider vischhal aan te breken. Ook de Katholieke Transportbond is in deze conflicten betrok ken. DOODEL1JK ARBEIDSONGEVAL. Bij de werkzaamheden voor den aanleg van den Nieuwen Weg van Zelhem naai Ruurloo heeft Zaterdag een droevig ongeluk- plaats gehad De arbeider J. R., wonende te Zelhem, kreeg bij het uitwrikken van boom stammen door het onverwachte terugslaan van een paal, dezen zoo ongelukkig tegen het hoofd, dat hij na eenige uren overleed. Hij laat een vrouw met vijf nog jeugdige kindc ren achter. WEER VLOT. Gistermiddag is de sleepkaan „Triviaal" uit Rotterdam, schipper A. J. Storm, welke in het ijs bij Marken vast heeft gezeten, door een tweetal sleepbooten de Oranjesluizen bin nengebracht. Eveneens is binnengesleept de motortjalk „Egberdina" uit Groningen, schipper H. Alberts, die op weg naar Am sterdam dwars van Ditdam vastraakte in het ijs- ZURINGZOUT GESNOEPT De kleine overleden. Tijdens afwezigheid van de moeder heeft een 2-jarig kind van de familie van D. uit de Schimmelpenninckstraat te De'ft van zuring zout gesnoept. De kleine werd ernstig ziek en is kort daarop overleden. BANKIERSFIRMA E. C. ENGELBERTS EN CO. VRAAGT SURSEANCE VAN BETALING AAN. De firma E. C. Engelberts Cobankiers te Arnhem, heeft bij de Arnhemsche recht bank een verzoek tot surseance van betaling ingediend. In een circulaire aan haar clientele deelt dc firma mede, dat zij zich steeds afzijdig heeit fehouden van iedere beursspeculatie. Het is aar niet gelukt om met de te Arnhem ge stichte vennootschappen tijdig te slagen en zij heeft daardoor te groote kapitalen vastge legd. De crisis elke in October 1929 uitbrak en die in nog heviger mate in October 1930 herhaald werd. hebben de rest van haar financieel uithoudingsvermogen gesloopt Alle mogelijke pogingen om een saneering te bewerkstelligen mislukten. Waar de familie leden zich zeer groote offers hrbben getroost om de firma in staat te stellen aan haar ver plichtingen te voldoen, zijn zij overtuigd, dat bij de afwikkeling der surseance van die zijde evenals van die van bevriende zakenrelaties verregaande medewerking is te verwachteu. Tenslotte deelt de firma mede, dat alle dooi clienten in bewaring gegeven of ter aflevering liggende fondsen en coupons intact aanwezig zijn. NEDERLANDERS ONDERSCHEIDEN. Door den Hongaarschen rijksbe- stuurder. De Hcngaarsche rijksbestuurder heeft de volgende Nederlanders, allen woonachtig te Heerlen, onderscheiden: mgr. prof dr. H. A Poels met het kruis van verdienste 2e klasse; W. Schweitzer. mijndirecteur, dr. A. H. Vossenaar. mijn-chef-arts; dr. D. Hustins, arts en W. M. H. H. Erkens, politiechef, met het kruis van verdienste 3e klasse en J. A. Hassing met het kruis van verdienste vierde klasse. De Hongaarsche gezant te Den Haag, de heer Bela Török von Mura und Köröstarksa, heeft heden in Heerlen per soonlijk de onderscheidingen uitgereikt. In zijn gezelschap bevond zich de Hongaarsche consul te Roermond, de heer dr. Rudolf Fl» naly. DE ONTPLOFFING TE IJMUIDEN. Het officieele onderzoek inzake de ontplof fing van een projectiel in den tuin van den lieer J. K aan de Kennemerlaan te IJmui- den, verricht door den ingenieur van de ar tillerie-inrichting bij de Hembrug, heeft uit- gewezen, dat het projectiel een vuurpijl of raket was van Engelsch fabrikaat. Maandag vond de politie nog andere stukken van den pijl en ook van 'n Eng. gebruiksaanwijzing Vermoed wordt, dat de vuurpijl afkomstig is van 'n Engelsch stoomschip en in IJmui- den is aangespoeld. Deze zware scheepsra- ketten worden gebruikt om noodsignalen af te geven. Merlwaardig was, dat de politie in een winkel van feestartikelen een kistje met raketten aantrof, waarvan de bodem overeenstemde met dien van den gevonden vuurpijl. De man vertelde deze raketten reeds veertig jaar in zijn winkel te hebben en zt indertijd van een gestrand stoomschip te hebben gekocht. Hij had echter van deze ra ketten er niet een verkocht. De politie ze' het onderzoek voort. DE NIEUWE SECRETARIS-GENERAAL VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Geïnstalleerd De minister van staat, minister van bin nenlandsche zaken en landbouw, heeft gis ter mr. dr K. J. Frederiks, als secretaris generaal van zijn departement geïnstalleerd in tegenwoordigheid van hoofdambtenaren van zijn departement. Mr Frederiks antwoordde op de woorden van den minister Verder sprak de heer Ka- kebeeke namens de directie van den land bouw en de heer Pieters namens de afdeeling binnenlandsch bestuur, waarvan mr. Frede riks mede afscheid heeft genomen. SPOORWEGPERSON EEL. Verzet legen de leiding der Nederl. Vereen, v. Spcci- en Tramweg personeel. Te Utrecht is Zondagmiddag een verga dering van de oppositiegroep in de Neder- landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel gehouden. Uit verschillende plaatsen in den lande waren propagandisten voor het zoo juist verschenen Maandblad voor Spoor- en Tramwegpersoneel aanwe zig. Tegen de leiding der Nederlandsche Ver eeniging werd met kracht en klem geprotes teerd. Het Maandblad mocht, behoudens en kele kleine opmerkingen, de volle goedkeu ring van de vergadering wegdragen. DE VORST. Wegens de vorst werden gister de rijk» werkverschaffingen in Friesland stil gezet Het ijs heeft gister de cheepvaart op de Schcterlandsche Compaq jnsvaart van Hee renveen af gestremd. DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Zondagmiddag werd op de uitgestrekte ijs vlakte in den Ooypolder bij Nijmegen druk schaatsen gereden. Het ijs bleek echter niet overal betrouwbaar en het gevolg was, dat de 29-jarige P. Friedrichs het eerste slachtoffer in dezen winter van het ijsvermaak werd. Na bij de Oude Waal zakte de jonge man plotse ling door het ijs. Een vriend, die van het on geval getuige was, sprong gekleed te water ten einde te trachten het slachtoffer te red den, maar dit rnoch, niet gelukken. Zelf kwam hij in levensgevaar te verkeeren en werd op het laatste oogenblik gered. Het lijk van Friedrichs is nog niet gevonden. DE GLADHEID. Auto gekanteld. Op den Rijksstraatweg van Nieuwedijk naar Gorinchem is gistermorgen tengevolge van de gladheid van den weg de auto van den bode De Graaf uit Nieuwedijk geslipt en om geslagen. De beide inzittenden bleven onge deerd. De auto werd zwaar beschadigd. Auto te water. Onder de gemeente Sleeuwiik is omstreeks 11 uur de expediteur A de Waal uit Aal burg van den hoogen dijk langs de Merwede te water gereden. De heer de W. wist nog tij dig uit den wagen te springen. De auto werd totaal vernield. OPLICHTING. Namens een hotelhouder van tiet Rem- brandtplein te Amsterdam is aangifte ter zake oplichting gedaan tegen een 29-jarigen leider van een vakschool. Deze persoon had in het hotel een kamer besteld en kon later de door hem in het restaurant gebruikte consumptie niet betaien, voorgevende dat zijn broer zou komen om dit bedrag te voldoen. Bedoeld persoon was reeds aan het bureau Marnixstraat in bewaring gesteld, daar hij werd verdacht van rijwieldiefstal. UIT HET RAAM GEVALLEN. Een 71-jarige vrouw, die in de v. Swinden- straat dezer dagen bij het lappen van de ramen der eerste verdieping op straat is ge vallen, is in het O. L Vr.-Gasthuis aan hare verwondingen overleden. MALAISE. Jam fabriek opgeheven. Zaterdagmorgen werd op de jarafabriek te Neede bekend gemaakt dat, wegens slapte in het bedrijf de fabriek zal worden opgeheven. Dientengevolge is aan alle arbeiders, arbeid sters en kantoorbedienden ontslag aange zegd.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7