staan wegens mishandeling van de eerste getuige uit de voorgaande zaak, mej. Sieve- ring/die hij ter zelfder gelegenheid, op 8 Januari een schop tegen het dijbeen zou hebben toegebracht. De heer S. wees echter die eer onvoorwaardelijk van de hand en be weerde niet anders te hebben gedaan dan zijn echtgenoote weg te voeren, teneinde ver dere directe actie onder de dames te voorko men. Niettemin verklaarden de getuige uit de vorige zaak ook hier eensluidend, dat ver dachte getrapt had De officier, voldaan over het gehoorde, vorderde in dit meer ernstige geval 1 25 boe te of 25 dagen. Opgelegd werd in casu 10 boete subs 10 dagen hechtenis EEN STRIJDVAARDIGE DAME. De 43-jarige vertegenwoordigster van het zwakke geslacht te Hoorn. mevr. Anna Ma ria de Gr., gehuwd met den heer Marinus O., caféhouder, verscheen, solide in bont ge pakt, op het traditioneele bankje, als ver dacht den jeugdigen schippersknecht, Joh Nuchter, uit Oudkarspel in den nacht van 14 op 15 December een slag op het hoofd te hebben gegeven. Volgens de opvatting van verdachte, had zij den heer' Nuchter alleen in den nek geno men, wat den politierechter de verbaasde vraag ontlokte: Maar het is toch geen ko nijn? De caféhouder van Riel, die mede tegen woordig was bij het nachtelijk standje ver klaarde evenwel, dat mevr O. wel degelijk geslagen had, waarop verdachte hem van meineed beschuldigde. De heer Schuitemaker, hoewel ook gedag vaard, was niet verschenen en zal zich ver moedelijk met betrekking tot deze nalatigheid wel voor den kantonrechter hebben te ver antwoorden Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. ONHOFFELIJKE SCHIPPERS KNECHT. De heer Joh. N., schippersknecht uit Oud- karspel, werd uitgenoodigd daarop op de door mevr. Anna Maria de Greeuw, huis vrouw van den caféhouder Martinus Oerle mans verlaten zetel plaats te nemen op grond van het feit, dat hij in den nacht van 30 N'ov op 1 December bovengemelde dame eenige zeer beleedigende woorden naar het hoold had geslingerd. Door den heer Joh N. werd deze tenlastelegging zonder meei een groote leugen genoemd Een tweede ge tuige, de heer Engel, beweerde de geïncri mineerde woorden eveneens waargenomen te hebben, waarop verdachte op nieuw decre teerde, dat het een groote leugen was. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vennis 10 boete of 10 dagen EEN BUUR I SCHAPPELIJK KLOP PARTIJ I JE ALS AFSCHEID. Den 43-jarige heer Frans E., brandstof- renhandelaar te Alkmaar, was bij dagvaar ding tenlaste gelegd, dat hij Zondag 4 Jan. zijn buurman Cornelis Anthonius Heijblom tegen het dijbeen had getrapt. Tevoren was de harmonie tusschen de huurlieden reeds meermalen heftig verstoord. Het feit werd echter door verdachte beslist ontkend We! hadden zij gekibbeld en gescholden en was verdachte door Heijblom uitgenoodigd een robbertje te vechten, doch er was niks ge beurd en de heer E. had zijn vechtlustigen buurman zelfs niet aangeraakt. De mishan delde werd echter ter zijde gestaan door zijn echtgenoote en deze juffrouw verklaarde, dat haar man door buurman E. tot vechten werd uitgenoodigd en deze hem hevig tegen het dijbeen had getrapt, zooals zij uit de door haar gekozen observatiepost, het raam had waargenomen Ook de heer Burgering had geobserveerd, dat Heijblom, die niets deed, door verdachte tegen het onderlichaam werd getrapt. Gevorderd werd 25 boete of 25 dagen, wat verd verschrikkelijk vond, waarna hij den politierechter een brief ter le zing bood, bevattende bedreigingen tegen verdachte, door een zwager van Heijblom geschreven. Vonnis ten slotte conform eisch. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 10 Februari HET VEROORZAKEN VAN DEN DOOD DOOR SCHULD. AUTOMOBILIST ONDER DEN INVLOED RIJD1 TEGEN EEN BOOM AAN. EEN DOODE. De middagzitting der meervoudigen straf kamer was geheel gewijd aan een schuld- misdnjf met hoogst tragischen afloop, i r£rep iton<* de 21-jarige garagehouder loetT Ult Bovenkarspel aan wien ten laste was gelegd het veroorzaken van den gewelddachgen dood door schuld van een -'°'1 Wilh. schouten, welke 5L 8enomen in den door ver- fwlw n' k" a.ut0' den avond van 16 December De bestuurder had een 6-tal fleschjes bier en een borrel gedronken en was door d.e omstandigheid de macht over het sturen gedeeltelijk kwijt, althans reed hij op een gegeven moment onder de gemeente Hoorn op het Keern met zooveel geweld tegen een boom dat het motorrijtuig tamelijk ■werd beschaaigd en de inzittende heer Schou ten zoodanige verwondingen bekwam, dat hii" dienzelfden nacht in het R. K. Ziekenhuis te Hoorn aan de gevolgen overleed. Dr Hulst, de bekende chirurgische justi- tie-deskundige uit Leiden, had de sectie ver richt op het lijk van Schouten en bevestigde, als eerste getuige gehoord, het door hem uitgebracht rapport. De heer Monnik, hoofdagent van politie te Hoorn had een on derzoek ingesteld en den zwaar gewonden Schouten doen opnemen in het R K Zieken huis te Hoorn. Voorts was door hem een on derzode in loco gehouden en had hij den toe stand opgenomen en daarbij geconstateerd dat een der boomen aan het Keern bescha digd was. De klinkerweg vas nat, doch niet glad. Het spoor van één autoband was zicht baar op eenige meters afstand van den be schadigden boom. op een ter plaatse aanwe zig slijkpad. Verdachte had toegegeven tegen bewusten boom te zijn gereden Hii was erg zenuwachtig, rook naar drank, doch was niet onder den invloed De gesteldheid van den weg was goed, welke uitspraak echter door mr. Dwars, verdediger van verdachte, krach tig werd bestreden. De weg liep af, wat ver dediger zelf had geconstateerd. De arbeider Harm Terhaar had dien ü.o~d -p den weg naar Wognum een uit dk richting in snellen gang komenden auto ont moet. Hij kreeg het gevoel, dat het daarmede verkeerd af zou komen, vooral in de daar voorkomende gevaarlijke bochten Getuige zag om en bemerkte toen, dat de auto tegen een boom aanreed. Getuige Terhaar ver meend.» dat 80 kilometer werd gereden Een broeder van dezen getuige, de heer Jan Ter- haar, welke beide heeren een sterke anti pathie tegen dc eedsformule te kennen gaven en dus volstonden met verklaring en belofte) onderschreef de door zijn broeder Harm af gelegde verklaring. Ook Jan Kager 'n koop man uit Hoorn was op den bewusten avond bedoelden auto gepasseerd en die wagen reed naar schatting 70 kilometer, althans met groote snelheid. Ook hij keek den auto na om te zien of hii de bocht wel haalde Hij zag toen den auto geheel verdraaid midden op den weg staan. Verdachte beweerde slechts 40 a 50 kilo meter te hebben gereden. Getuige Hendrik Otters, spoorwegarbeider te Hoorn (getuige Smit was ongesteld en viel dus uit) had den auto uit de richting Wognum hooren naderen en kreeg den indruk, dat die auto tamelijk hard reed Hij stapte van zijn rijwiel, uit voorzorg voor een aanrijding en ging op den berm van den weg staan en zag toen den auto tegen der. boom opkomen Ge tuige vermoedde dat de auto geslipt was In bedoelde gevaarlijke bocht hadden meerma len ongelukken plaats De caféhouder W. Bakker uit Wervers- hoofd, deelde mede dat hij verd. en den om gekomen Schouten den bewusten avond als bezoekers in zijn café had gebad. Verd had l'A fleschje bier gedronken en nog een half fleschje mee genomen. De heeren waren niet beschonken doch verkeerden in vroolijke stemming Getuige had gerust met hen mede willen rijden. (Gelukkig maar, dat hij niet werd uitgenoodigd!) Verdachte was met een vriend naar Hoorn gegaan en had vooraf een borrel gedronken Volgens den niet verschenen getuige Smit waren het meer borrels geweest. Toen zou hij nog een glas bier hebben geconsumeerd doch verdachte beweerde thans, toen geen bier doch ranja te hebben gedronken De heeren zijn toen naar Wervershoofd en het café van Bakker gereden. Scheuten zat links in den wagen en viel bij de botsing achter op zij. Voorts werd gehoord de caféhouder Dirk Dol uit Wervershoof, alwaar de heeren ook bier hadden gebruikt. Verdachte had de ver teering voldaan. Ten slotte werd gehoord de heer Pieter O. H., automobielhandelaar te Hoorn, die was voorgebracht door de verdediging als get.-deskundige, en die verklaarde, dat ver dachte hem bekend was als een uitstekend chauffeur. Getuige a décharge gaf toe, dat de bocht waar het ongeluk plaats had, met eenige voorzorg moest genomen worden. De weg loopt ter plaatse af. Voorts werd nog bezichtigd een foto van den door de aanrijding beschadigden boom en den auto des doods. Na het verhoor van dezen getuige onder hield de president, mr. Ledeboer, zich over verschillende feiten, dien avond voorgeval len, vooral wat betreft de door verdachte dien middag en avond genoten alcoholhou dende dranken. Hierop verkreeg de officier het woord tot het houden van zijn requisitoir, welke ma gistraat de verschillende feiten vast stelde. In de eerste plaats de aanrijding en de hier door plaats gehad hebbenden dood van Schouten. Spreker stelde daarop in scherp licht het gevaar dat schuilt in het gebruik van alcohol wanneer men het autostuur moet hanteeren, vooral wanneer men ook nog anderen bloot stelt aan deze gevaren. Hij moge een goed chauffeur zijn, door het alcohol gebruik worden deze capaciteiten ongetwijfeld verminderd. Dat hij te hard reed stond vast als een paal boven water, ook al hield men zich niet aan een getal. De officier wees te dien aanzien op de passanten, die den gang van den auto had den gadegeslagen en wier verklaring eens luidend genoemd kon worden. Met zekerheid kon dus worden aangeno men dat de auto naar omstandigheden met te groote snelheid had gereden, vooral als men rijdt op een weg die men niet kent. Dan dient een goed chauffeur de noodige voorzichtigheid vóór alles te betrachten. Verdachte, die dan een goed rijder heet te zijn, had deze flauwe bocht, waarvoor geen bijzondere vaardigheid werd gevorderd, ge makkelijk kunnen nemen en nu hij faalde, was dat zijn eigen schuld. En in verband met die schuld kwam de officier op de straf, die hier meest worden opgelegd. Gevorderd 5 maanden hechtenis en 1 jaar ontzegging. De officier vestigde de aandacht op de funest: gevolgen, waardoor het leven van een mensch, een vader en kosrwinnaar mis schien roekeloos werd vernietigd en vorder de een hechtenisstraf voor den tijd van 5 maanden en ontzegging van r ij b e- voegdheid voor den tijd van 1 jaar. Mr. Dwars hield vervolgens een omvang rijk pleidooi en sprak een woord van deer nis uit over het ontijdig en gewelddadig ver scheiden van het slachtoffer, den kostwin- naar van zijn oude moeder en bracht voorts zijn dank voor het minitieus en onpartijdig onderzoek. Daarop bestreed pleiter in ex- tenso de dagvaarding en achtte het wettig bewijs allerminst geleverd. Zeer zeker niet door de getuigenverklaringen, zooals plei ter nader trachtte aan te toonen. Verdachte was buiten zijn schuld geslipt. Vervolgens werd het drankvraagstuk door pleiter be handeld en concludeerde pleiter tenslotte vrijspraak, subs. clementie. Verdachte werd door allerlei misère reeds voldoende gestraft. Pleiter las ten slotte no* voor eenige attesten, ten doel hebbende, dê voortreffelijkheid van verdachte als chauffeur aan te toonen. De president meende echter te moeten op merken dat verdachte bij de politie bekend staa. als liefhebber van een stevig glas bier Voorts was hij reeds 2 maal geverbaliseerd wegens te snel rijden. Dat verdachte die ver- v CMpnger. had afgekocht, deed niets ter zake De verdediger lichtte deze bekeuringen na(jfr Zi; waren overtredingen der max.- sne heid als gevolg van de noodzakelijkheid waarin verdachte zich destijds bevond om als overbrenger van berichten voor een dagblad zoo snel mogelijk te rijden. Hierop volgde nog een deba' tusschen of ficier en verdediger, waarop de behandeling der zaak werd gesloten en de uitspraak be paald op Dinsdag as. INBRAAK De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft bevestiging ge eischt van het vonnis der rechtbank te Breda, waarbij een Belgisch mijnwerker tot vier jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens dief stal met inklimming in den nacht van 4 op 5 Nov. 1930 te Roosendaal in het winkelpand van mej. L. van Ginneken. Het Hof zal 23 Febr. arrest wijzen. DE MOORDAANSLAG TE GELF.EN De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft tegen den 31-jarigen mijn werker, die in November van het vorig jaar in een herberg iemand met messteken zooda nig verwondde, dat het slachtoffer kort daar op overleed, een gevangenisstraf van vJer jaar geëischt N.V. HANDELS- EN LANDBOUW- BANK. Het accountants-rapport. Aan het accountants-rapport is het vol gende ontleend: Van de vorderingen op debiteuren ad to taal 5.683.005 zijn, naar de voorloopige berekeningen aantoonen, ongev. 4 548 333 oninbaar. Daarbij wordt opgemerkt, dat de ra mingen welke tot dit bedrag hebben geleid, op meer dan één punt onzeker zijn. De uitbetalingen aan de concurrente-credi teuren der bank mag niet hooger worden ge raamd dan 20 terwijl dan aan de credi teuren der Spaarbank, in totaal 37 kan worden uitgekeerd. Naar de meening van liet rapport, zijn in het beheer der bank, reeds zeer langen tijd ernstige fouten gemaakt. Het is af te keuren, dat de van spaarders ontvangen gelden, nooit afzonderlijk zijn belegd, doch alle in het bedrijf der bank zijn opgenomen. Ook de wijze, waarop de gelden uit deposi to's en prolongaties ontvangen, werden be steed, moet gelaakt. Wanneer men de balan sen overziet, valt het op dat de liquiriteits positie van de Bank niet voldeed aan dt eischen, die men moet stellen, indien belar. r rijke sommen, uit hoofde van deposito's tn prolongaties worden ontvanger. Ook de organisatie voldeed niet aan de eischen die men aan de administratie van een bank, met een zoo groot aantal bijkantoren moet stellen. Wat de balansen der laatste jaren betreft zijn de afschrijvingen op dubieuse debiteuren zeer en zeer onvoldoende geweest Zeer ern stig is ook, dat op tal van rekeningen, die naar de meening van het rapport als „doode" rekeningen moeten worden beschouwd, jaar op jaar rente is bijgeboekt. Het rapport il lustreert dit met enkele feiten. Wij aarzelen niet, zegt het rapport, op grond van de geconstateerde feiten de admi nistratie en balansen der laatste jaren kort weg misleidend te noemen. Bewindvoerders aan de rechtbank die hun advies ter zake uitbrachten zijn van meening dat de berekening van het voor crediteuren te verwachten percentage, afhangt van het standpunt, dat uiteindelijk zal moeten wor den ingenomen ten opzichte van de onderlin ge verhouding van deze vennootschap en de Stuhting „Spaarbank van de Handels- Landbouwbank". Bewindvoerders adviseeren als gemeld. Een ongemotiveerde expansiezucht, leidde in 1918 reeds tot het overnemen van het be drijf eener bankiersfirma met een credieten- portefeuille, waarin zeer belangrijke risico's en zelfs reeds vaststaande verliezen aanwe zig moesten worden geacht. Een dergelijke transactie, doch van beschei dener omvang, vond eenige jaren later nog maals plaats. Beide overnemingen hebben de bank zeer belangrijke verliezen bezorgd. De crediet-verleening kenmerkte zich door even groote lichtzinnigheid en door een bijna misdadig optimisme. De als gevolg van deze politiek onvermij delijke verliezen zijn jaren lang gecamou fleerd, door allerlei manupulaties, waarbij o.a. de methode om de betrokken zaken om te zetten in een N.V., welke dan opnieuw cre- diet kreeg, terwijl de aandeelen dier N V. in onderpand werden genomen voor het oude crediet. meer dan eens werd toegepas' Hier bij komt, dat, naar de meening van Bewind voerders, de controle op de bijkantoren ten eenenmale onvoldoende was DE MOORDAANSLAG TE OVEZANDE. De man van het slachtoffer ter be schikking van de justitie gesteld. De in arrest gestelde koster van de r.-k. kerk te Ovezande, wiens vrouw Donderdag met een schot in den hals in den tuin van haar woning werd aangetrofien, is thans ter beschikking gesteld van de Justitie. FRAUDE BIJ HET STEMMEN? De „Maandagmorgen" wist te vertellen, dat te Oud-Gastel na de stemming voor de leden van de r. k. kiesvereeniging door de marechaussee de boeken en ledenlijst in be slag genomen zijn op vermoeden van fraude. De correspondent van het Hbld. meldt daaromtrent, dat van eenige bemoeiing der marechaussee in de aangelegenheid der kies vereeniging geen sprake is geweest. Verspreiders van propagandablaadjes met afwijkende adviezen werden tot in het stem lokaal toegelaten, waartegen anderzijds we derom werd geprotesteerd Vanwege het da- gelijksch bestuur van de Rijkskringorganisa tie Bergen op Zoom werden de propagandis ten buiten het stemlokaal verw ezen. Bovendien deden zich gevallen voor, welke aanleiding gaven, aan een correcte stem mingsmethode te twijfelen; zoo werden b.v. soms eenigen tegelijk in één stemhokje toege laten. Tenslotte bleek, dat er stembiljetten te kort zouden zijn er waren er 550 aange vraagd, doch 500 toegezonden zoodat verschillende leden niet hebben kunnen stem- men. In verband met een en ander werden tn overleg met het stembureau de ledenlijsten en het overige stern-materiaal door den voor zitter en secretaris van het kieskringbestuur Bergen op Zoom meegenomen- VERKORTING WERKTIJD. Met ingang van deze week woidt, 2ooms reeds in een deel der vorige oplaag gemeld, de arbeidstijd bij de N. V. W. J. Stokvis Koninklijke fabriek van metaalwaren te Arn hem tot de eerste vier werkdagen der week verkort. Deze maatregel geldt voor 200 man personeel. GENERAAL INSINGER NAAR AMERSFOORT. Inspectie van de legering der mili tairen in verband met de griep. Naar verluidt, zal de commandant vari het veldleger luit.-generaal E F. Insinger met den inspecteur van den geneeskundigen dienst, generaal-majoor dr. J. C. Diehl, den inspecteur der genie, generaal-inajoor M Raavmakers. en den commandant der I\ e Divisie heden in het garnizoen Amersfoort de legering der militairen komen inspecteeren. Deze inspectie houdt verband met de komst der nieuwe lichting en de heerschende griep in het garnizoen aldaar. PAARDEN OP HOL. De bestuurder gedood. Gistermorgen sloeg het span paarden van den landbouwer Roelfzema te Nieuw- Scheemda op hol. De bestuurder J Jansema kwam onder den wagen terecht met het nood lottig gevolg, dat zijn hoofd werd ver pletterd. De man was onmiddellijk dood Het slachtoffer was 31 jaar oud en ongehuwd. DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK Kantoorhouder te Oorinchem ge arresteerd. Door de Gorkumsche politie is gister te Deventer gearresteerd de heer H. Huizinga, die tot 15 December j.L beheerder was van het kantoor Gorinchem der Handeis- en Landbouwbank Hij wordt verdacht van het plegen van onrechtmatige handelingen waarmede 80 90.000 gulden gemoeid zijn Hij heeft voor den commissaris van politie te Gorinchem een bekentenis afgeelgd en zal ter beschikking worden gesteld van den of ficier van justitie te Dordrecht HET IJS OP DE ZUIDERZEE. In den loop van den middag zijn gister alle booten, die in de nabijheid van Lemmer in het ijs zaten, aldaar binnengekomen Onder deze bevond zich de nieuwe motorboot ,Harm Nieveen". die zijn eerste reis maakte va^i Amsterdam naar Groningen. De opva renden rapporteerde dat zich voo: de Friesche kust een ijsveld bevond van 7 K M breedte. De scheepvaart op Amsterdam weer mogelijk. Het Pampus en het westelijk deel der Zuiderzee zijn ijsvrij, zoodat de scheepvaart van Amsterdam naar dc Zuiderzee hersteld is. DOOR GAS BEDWELMD Gisteren werd in de Tuinmanslaan V Apel doorn het echtpaar W.. bewusteloos op bed aangetroffen. Éij waren door kolendamp bedwelmd. Nadat gedurende drie kwartier kunstmatige ademhaling was toegepast, zijn de levensgeesten weer opgewekt. EEN MOORDAANSLAG? Meisje aangevallen door iemand die haar sinds eenigen tijd volgde. Gisteravond omstreeks half acht is een 24- jarig dienstmeisje, dat te Bussum in betrek king is en naar haar verloofde te Valkeveen fietste, op de brug in de Valkeveenschelaan door iemand, die haar al eenigen ti: I ge volgd had, aangevallen Een postboce. bij wiens nadering de aanvaller zich uit de voe ten maakte, vond het meisje buiten bewust zijn liggen. De verloofde, die haar tegemoet was gefietst, kwam ook juist ter plaatse. Het meisje werd een villa binnengedragen, waarna zij naar de Majella-stichting is ver voerd. Hier werden een hoofdwonde en een schedelfractuur, de laatste door den val van haar fiets, geconstateerd. Van den dader ont breekt elk spoor. Toen het meisje bij bewustzijn kwam, kon zij zich slechts herinneren te zijn aangevallen door iemand, die haar sinds geruimen tijd volgde. Op welke wijze zij is aangtvallen, wist zij niet meer. NOG EENS DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK Revisie-verzoek van Salomcn Liebermann. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt heeft Salomon Liebermann, die ko.i geleden gratie heeit gekregen en deswege uit de bij zondere strafgevangenis te S 'htveningeu ontslagen is. tnani wonende te Brussel, het voornemen bij den Hoogen Raad der Neder landen revisie aan te vragen van het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij werd veroordeeld tot twee jaren gevange nisstraf met aftrek van één jaar preventieve hechtenis, terzake van zijn handelingen in de affaire van de „Veendammer Hypotheek bank' Te dien einde heeft hij zich gewend tot mr. F. Pa uw els te Amsterdam, met het verzoek deze revisie-behandeling op zich te nemen. lil verband hiermede heeft mr. Pauwels zich naar Brussel begeven voor het voeren van nadere besprekingen. STANDAARD-CONDITIES VOOR DEN HANDEL IN MELKPOEDER. In samenwerking tusschen den Algemee- nen Neoerlandschen Zuivelbond (F N. Z.) en de Nederlandsrhe vereeniging van be langhebbenden bij den handel in geconden seerde melk en melkpoeder (H. C. P.) zijn handelsvoorwaarden vastgesteld ter unifor- meering van den handel in melkpoeder Deze voorwaarden, welke met ingang van 15 Fe bruari 1931 in werking treden, zijn gedepo neerd ter griffie van de rechtbank te Amster dam. Zij dragen iien naam van „M. P. C.- Condities" en behelzen o.m. een arbitrage regeling vcor oplossing van geschillen. F. N Z. en H. C. P wijzen elk de helft der leden van het college van arbitrage aan, terwijl de voorzitter van scheidslieden in elk voorko mend geval zal worden benoemd door den voorzitter der K. v. K. te Amsterdam Het college van arbitragp is gevestigd te Amster dam, Vondelstraat 80, ten kantore van zijn secretaris, mr Jaap van Gelderen, alwaar ook de M P. C -condities voor belang hebben den verkrijgbaar zijo. Door deze handelsvoorwaarden, in ge meenschappelijk overleg tusschen producen ten en handelaren vastgesteld, hopen de ont werpers de waarborgen te hebben vermeer derd ten behoeve der consumenten van Ne- derlandsche melkpoeder, in hoofdzaak bui- tenlandsche industrieën; waarborgen niet in de laatste plaats voor de kwaliteit van het Nederlandsche product. Naar wij vernemen bestaat in belangheb bende kringen het streven tot soortgelijke re lingen te geraken ook voor andere melk producten, in de eerste plaats voor geconden seerde melk. BRUTALE OPLICHTING TE AMSTERDAM. Dader in den trein gearresteerd. Een in het Centraal Station te Amsterdam gevestigde firma is gistermorgen de dupe geweest van een zeer brutale oplichting, welke haar echter, dank zij het feit, dat de dader, kort nadat hij zijn slag had geslagen, kon worden aangehouden slechts een schade van twee dubbeltjes berokkend heeft. Het gebeurde heeft zich als volgt toege dragen. In den loop van den morgen werd genoem de firma intercommunaal opgebeld en toep een der firmanten zich naar de telefoon be gaf, werd hem door een stem aan den ande ren kant van de lijn medegedeeld dat hij sprak met een bevriende relatie te Rotterdam, waarvan de naam werd genoemd. De fir mant werd er veivolgens van in kennis ge steld, dat de broer van deze Rotterdamsche relatie zich binnen enkele uren bij de Amster- damsche firma zou vervoegen met een kwi tantie ten bedrage van 1500; den firmant werd verzocht, dezen persoon, den heer O., dit bedrag te willen uitbetalen. Inderdaad vervoegde zich dan ook niet lang daarna de hetr O ten kantore der firma te Amsterdam waar hem, zonder dat men eenigen argwaan koesterde, genoemd bedrag tegen afgifte dei kwintantie werd ter hand gesteld. De heet O. verwijderde zich daarop met gezwinden pa® en het was deze vreemde haast, die de aan dacht trok van een der kantoorjuffrouwen. Dadelijk stelde zij haar principalen van het vreemde gedrag van den heer O in kennis, met het gevolg dat een dringend telefoonge sprek werd aangevraagd met de relatie te Rotterdam. Tot haar ontsteltenis kreeg de directie der Amsterdamsche firma toen te hooren, dat men te Rotterdam van niets wist. In allerijl begaven daarop de kantoorjuf frouw en een der firmanten zich naar het politieposthuis aan het Stationsplein; na een korte opsomming der feiten vergezelde een agent hen toen naar het station, ten einde te trachten, den vluchteling op een der perrons of in een der trel..en nog te achterhalen. In den beginne had deze haastige speurtocht o.a. werd de trein naar Antwerpen door zocht weinig succes, doch eindelijk ont dekte men O. in den electrischen trein naar Haarlem. Hij wer i dadelijk door den agent gearresteerd. Bij zijn fouiileering werden, op 20 cent na, de 1500 op hem gevonden, be nevens een spoorkaartje naar Antwerpen. O., die 32 jaar oud is en werkelijk een broer van de Rotterdamsche relatie der hoofdstedelijke firma is, werd naar het bu reau Warmoesstraat getracht, waar hem een verhoor is afgenomen. Hii heeft daarbij be kend, zelf de Aaisterdainsche firma het door hem verzonnen verhaal per telefoon te heb ben gedaan. Hij was van plan, met de 1500 een zaak in Antwerpen te beginnen. Ook werd O. gezocht voor een te Utrecht gepleegde oplichting. GESTOORD IJSVERMAAK. Vier dames ioor het ijs gezakt. Moeilijke redding. Maandagmiddag vermaakten zich een aantal broeders en studenten van het Mis siehuis te SteijlTegelen op het ijs van de ondergeloopen uiterwaarden der Maas. Ook een kloosterzuster was daar met een tiental pensionaris van het St. Jozefklooster, al daar. Plotseling zakte een der dames door het ijs. Twee andere dqmes snelden toe om te hel pen, maar ook zii zakten door het ijs in het ongeveer twee Meter diepe water. Toen snelde de kloosterzuster toe, doch ook zij zakte door het ijs. De broeders en studenten vormden een z.g. ketting en op deze wijze ge lukte het de drie pensionaires te redden. De kloosterzuster was evenwel niet te bereiken, aangezien het water te diep was en het ijs voortdurend afbrokkelde. De Broeder I. sprong tenslotte gekleed in het ijskoude wa ter en na veel inspanning gelukte het hem de bewustelooze Kloosterzuster te grijpen en boven water te brengen. Daarop konden bei den uit hun hachelijke positie worden bevrijd. DE TRIBUNE. Mag niet in een door het rijk ge subsidieerde leeszaal. Het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek te Laren-Blaricum heeft van den inspecteur der openbare leeszalen, dr. P. C Molhuysen, bericht ontvangen, dat het dag blad de Tribune tot de moreel schadelijke lectuur behoort, welke in een door het rijk gesubsidieerde openbare leeszaal niet aan wezig mag zijn Indien de Tribune niet ver wijderd wordt, aldus de brief, zal de inspec teur de uitbetaling van het subsidie opschor ten en stappen doen, welke tot intrekking van het rijkssubsidie kunnen leiden. Het be stuur heeft thans besloten, de Tribune niet meer toe te laten, om het bestaan van de openbare leeszaal niet in gevaar te brengen. Bij de stemming onthield zich één van de twaalf leden van stemming, omdat hij zich aan een dergelijken dwang niet wilde on derwerpen. Met algemeene stemmen werd besloten, in het antwoord aan den inspec teur vast te leggen, dat het bestuur van meening is. dat dit niet de juiste weg is om lectuur, welke volgens de bestaande wetten niet verboden is, te doen verwijderen. AUTO GEVONDEN MET EEN STERVENDEN MAN. Hedennacht is op den Winterakerberg bi) Sittard gevonden een auto met nog werken den motor en brandende Hchten. Bij onder- kleek in den auto te liggen een zekere Weijers uit Brussel, die zwaar was gewond Hij werd later naar het gasthuis te Sittard overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Of hier van misdaad sprake is, wordt door de justitie onderzoekt,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7