DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 133e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch Overzicht De naderende verkiezingen. De „persvrijheid". Nieuwe belastingen. Buitenland PROTESTDEMONSTRATIE DER DUITSCH NATIONALE V. P. NATIONAALSOCIALISTISCHE BETOOGING. Noodlottige liefde WAAR PARFUM GOED VOOR IS. BOTSING TUSSCHEN NAT.-SOC. EN COMMUNISTEN. DE AARDBEVING IN NIEUW ZEELAND. PLECHTIGE OPENING VAN HET RADIO-STATION VAN HET VATICAAN. ALKMAAR Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voorc'am C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. %o. 37 Directeur: C. KRAK. KIJDACa 13 FÜBRI AKI 1031 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 12 Febr 1931. Alvorens zich weder bezig te houden met het vraagstuk van de werkloosheid en de daaromtrent daarover ingediende interpella ties van de heeren L. de Visser (comm.) en Dr. Van de Tempel (s d.a.p.) heeft de Tweede Kamer hedenmiddag de voordracht opge maakt voor de benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad (vacature Mr Savel- berg). Lang heeft het niet geduurd. Reeds na één stemming was beslist, dat nummer één op de voordracht zou komen de heer Mr. Nypels, adv. en proc. te 's-Gravenhage, die al dadelijk 63 van de 67 stemmen verkreeg Tweede werd de heer Mr. Van Asperen, raadsheer :n het gerechtshof te 's-üravenhage, met 64 var. de 67, derde Mr. Servatius, vice-president van de Amsterdamsche rechtbank met 57 van de 67 stemmen. Bij de voortzetting van de behandeling van de interpellaties was nu aan het woord de heer Dr. Van den Tempel (s.d.a.p.), die even als de heer De Visser een rede heeft gehou den van anderhalf uur tot toelichting van een aantal vraagpunten, welke hij tevoren ge zorgd had ter kennis van de regeering te- brengen. In de eerste plaats verzocht hij de regee ring mede te deelen, hoe ver de reorganisatie van den economischen voorlichtingsdienst waarop bij de behandeling der begrooting reeds was gezinspeeld, gevorderd was eu wanneer deze vermoedelijk haar beslag zou kunnen krijgen. Is dan evenwel de regeering bereid zich met vertegenwoordigers van arbeiders eu patroons uit de bedrijven, die in het bijzonder door de crisis zijn getroffen, in verbinding te stellen tot een onderzoek naar de middelen om tot verbetering van den toestand te ge raken? Verder wenschte de afgevaardigde te ver nemen of de regeering bereid zou worden ge vonden om in bepaalde gevallen garantie te verleenen voor exportcredieten ten behoeve van den uitvoer naar landen met meer dan gewoon risico. Dan vroeg de heer Van den Tempel be langstellend, wat de regeering heeft gedaan voor de uitvoering op korten termijn van wer ken van openbaar nut, wegenaanleg, brug genbouw, Zuiderzeeinpolderingen enz. ten einde deze zooveel mogelijk te bespoedigen Ook achtte hij het geraden de regeling van de verlenging van de uitkeeringsduur der werkeloozenkassen in dien geest te herzien, dat alle kassen, die zulks verzoeken, gemach tigd zullen worden den uitkeeringsduur met 6 weken te verlengen, waarbij dan de kosten door het rijk zoonoodig met medewerking van de gemeenten, zullen worden vergoed, terwijl daarbij het bezit der kassen niet zal mogen dalen beneden de helft van het bezit op het einde van 1930. De spreker drong er verder op aan, dat de regeering een commissie zou in het leven roe pen, waarin de gemeenten en de vakcentralen zullen vertegenwoordigd zijn, welke haat zal adviseeren in zake werkverschaffing en steunverleening. Ook achtte hij het ge- wenscht, dat de arbeidsvoorwaarden in de werkverschaffing zoodanig worden gewij zigd, dat ook in weken waar het weder heeft verhinderd, dat er werd gewerkt, de arbei ders in de werkverschaffing toch een redelijk weekloon zullen ontvangen. Dan sprak hij uitdrukkelijk den wensch uit, dat de steun regelingen der gemeenten vooral niet het karakter van bedeeling zullen dragen, zij niet beperkt blijven tot met name genoemde vakken, en zij ook zullen worden verleend aan vrouwen, aan personen, die na 1 Januari 1931 zijn getrouwd, aan arbeiders boven 60 jaar, aan kostgangers en aan meer dan één lid van een gezin. Aan de gemeenten moest, naar zijn meening ten minste de helft der uit- keenngen uit de staatskas worden geresti tueerd. Ten slotte drong de heer Van den Tempel er op aan, ook ter wille van de ont lasting van de arbeidsmarkt, de duur van den leerplicht te verlengen en de jonge arbeiders door een toelage in staat te stellen vak- en algemeen vormend onderwijs te volgen. Het antwoord van minister Ruys de Bee- renbrouck als voorzitter van den Minister raad gegeven (minister Verschuur was wel tegenwoordig, doch heeft tot nog toe gezwe gen), zal den spreker vermoedelijk op ver schillende punten zijn medegevallen. Hij be gon met een beschouwing over het karakter van de huidige crisis. Hij is internationaal en de Nederlandsche regeering is net bij machte er een einde aan te maken. Intusschen blijft goede economsche voorlichting toch brood- noodig. Ten gevolge van de crisis heerscht hier te lande groote werkloosheid, maar de minister durft toch zeggen, dat in vergelij king met andere landen een aantal van 200.900 werkloozen niet zoo erg is. Intus schen moet men trachten den moed bij die lieden er in te houden door werkverschaf fing, terwijl werkloosheidsverzekering goed moet functionneeren. Dat is hier te lande vrij bevredigend. In de eerste plaats den heer De Visser be antwoordend zette de minister uiteen, dat in een crisistijd als we nu hebben, niet begonnen kan worden met de vorming van een crisis fonds. De meeste vormen van steun door dezen afgevaardigde aangegeven z^jn niet voor verwezenlijking vatbaar Maar aan de werkloozen, die willen werken, zal de regee ring plaats bij werkverschaffing bezorgen. Het loon bij werkverschaffing spr. zou willen vragen, of het wel mogelijk is altijd precies het standaardloon aan te geven. Dat de politioneele bewaking van werkverschaf fing zak worden opgeheven, kon de minister niet beloven, daar op verschillende punten wel degelijk bewaking onmisbaar is. Voor eèn extra-uitkeering van 100, als de heer De Visser had gevraagd, bestaat geen enkele reden. Het denkbeeld van vertrouwenscom missies uit de werkloozen is niet voor ver wezenlijking vatbaar. Na aldus met den eersten interpellant te hebben afgerekend kwam de minister tot de vragen van den heer Van den Tempel en deelde mede, dat spoedig een ontwerp betref fende de organisatie van den economischen voorlichtingsdienst kan worden tegemoet ge zien. Wijders is de regeering van plan een post op de begrooting van Financiën te bren gen, waardoor het mogelijk zal zijn in be paalde gevallen garantie te verleenen voor exportcredieten naar landen met groot risico Wat betreft de uitvoering op korten termijn van groote werken, daaromtrent kan maar niet in een handomdraaien worden beslist en het is nog de vraag of daardoor wel velen aan werk zullen worden geholpen. Den termijn voor uitkeeringen uit de werk lozenkassen zal de ministtr van Arbeid wel licht tot 6 weken kunnen verlengen. De vorming van een crisiscommissie 's reeds een feit: er zijn reeds drie vertegen woordigers van vakcentrales (we meenen ver staan te hebben: de heeren Van de Wallen, Nijkamp en Kuiper) als contactcommissie be noemd. Een uurloon op het platteland van 24 cent achtte de minister voldoende; hooger moet men niet gaan. Maar met de genoemde con tactcommissie wil de minister de zaak nader overleggen. De steunregeling van 't rijk mag zeker niet het karakter van armenzorg dragen. Uitbrei ding er van tot de vrouw moet slechts bij uit zondering geschieden, evenals voor hen die boven 60 jaar zijn. Zij, die na 1 Januari in het huwelijk zijn getreden kunnen niet voor steun in aanmer king komen. Ook steun aan meer leden uit één gezin is niet doenlijk. Alleen kan verhooging van steun plaats vinden voor gezinnen met kinderen. Van de regeering is geen wetsvoor- stelt tot verlenging van den leerplicht te ver wachten. Wel wil- zij het nijverheidsonderwijs uitbreiden. Met een kort woord, waarin hij de optimistische beschouwingen van den heet De Visser omtrent Rusland bestreed, besloot de minister zijn ongewoon uitvoerige rede, waarvan wij hier slechts de voornaamste pun ten hebben weergegeven. De heer De Visser heeft natuurlijk gerepli ceerd, zonder nieuws te vertellen. Aan het slot van zijn rede kwam hij met niet minder dan drie moties voor den dag: een ten gunste van de inwilliging van al zijn eischen, een ten gunste van de vrijlating van allen die in hechtenis waren genomen in verband met werkeloozenrelletjes en een waarbij gewaar schuwd werd tegen het karakter van armen zorg van de hulp aan werkloozen. Alleen zijn vriend Wijnkoop ondersteunde ze, zoodat ze, als onvoldoende ondersteund, niet in behan deling konden komen. Er zijn behalve de heer Van den Tempel nog 9 sprekers ingeschreven. Voorloopig blijft dus de werkloosheid op de agenda! DE TOESTAND IN SPANJE. Zoo langzamerhand nadert de dag, waar op in Spanje de verkiezingen zullen plaats vinden. De verschillende berichten, welke Spanje uitgaan, en die de a.s. verkiezingen bespreken, luiden echter zoo tegenstrijdig, dat men zich absoluut geen betld kan vormen van hetgeen er in de komende verkiezings- weken gaat gebeuren. Maar ziet. het „Berliner Tageblatt" komt ruï c*ezer met een bericht, dat eenig licht op de zaak werpt. Volgens dat bericht zouden de socialisten hebben besloten de ve, kiezingsperiode te gebruiken om propa ganda te maken voor hun standpunt van ont houdingen voor hun verdere politieke doel einden. Het partijbestuur neeft bizondere volmachten voor samenwerking met de ove rige republikeinsche partijen ontvangen In het bericht aan het „Tageblatt" wordt er voorts op gewezen, dat op lange na niet a'k «>nstitutioneele waarborgen zijn her steld. Het reent tot het binnendringen eener woning, de mogelijkheid om zender mandaat der justitie Snaansche burgers te arresteeren en gevangen te houden, en nog andere be sluiten der dictatuur blijven bestaan. Trou wens. het herstel der grondwettelijke waar borgen is slechts tot de verkiezingsperiode beperkt. Het begin van dc nieuwe „persvrijheid" is niet voorspoedig geweest. Reeds den eersten avoud heeft de politie twee bladen, die zich niet aan de preventieve censuui hadden on derworpen, in beslag genomen, n.1. de „Heraldo de Madrid" en de „Tierra", een nieuw orgaan der linkerzijde. De eigenaar van het bekende rechtsche dag blad „A. B. C", markies Lupa de Tena, die zich gaarne in Se villa, zijn geboortestad, can- didaat voor de Cortes had gesteld heeft blijkbaar van de regeering niet voldoenden steun gekregen. Hij heet', de regeering althans den rug toegekeerd en elf redacteuren van zijn blad. die zich allen candidaat wilden stellen, verboden zetels in het as. parlement te aan vaarden. Intusschen wordt Santiago Alba. na een zevenjarig verblijf te Parijs, dezer dagen te Madrid terugverwacht Hij heeft echter ver klaard zich geen candidaat te zullen siellen Op zijp wensch zou de formule .buiten gewone Co.tes" zijn gekozen, waarmede zou worden bedoeld dat het as. parlement tot taak zou hebben de grondwet binnen ten be paald kader te herzien zonder aan de mo narchie te tornen. Ter gelegenheid van den jaardag der Spaansche republiek van 1873 werden Woens dag te Madrid treurdiensten gehouden voor de in December gefusilleerde cificieren. 5000 personen namen deel aan de republikeinsche b'toogingen. Toen uit de menigte jubelkreten voor de republiek klonken, greep de politie in en arresteerde verscheidene personen. De gevangenis was door de politie afgezet en bezoek verboden. Desondanks werden voor de gevangen republikeinen 7000 kaarten af gegeven. De Duitsch Nationale Volkspartij heeft Donderdagavond te Berlijn een groote pro testdemonstratie gehouden in verband met de laatste gebeurtenissen in den Rijksdag. Hierbij werd het woord gevoerd door de Rijksdagleden: Lavarrenz, die verklaarde, dat het thans uit is met het geduld der Duitsch Nationalen; Dr. Oberfohren, voor zitter van de Rijksdagfractie, die uiteenzette, dat alles wat sinds 14 September door de regeerings- en meerderheidspartijen is ver richt, slechts ten doel heeft gehad de resul taten van de Rijksdagverkiezing te niet te doen. De regeering-Bruening, aldus spreker, is niet grondwettig tot stand gekomen. Zij heeft tot nu toe door vier nieuwe belasting bronnen, het Duitsche Volk 3Y> milliard meer belast. Het Herstelvraagstuk moet be handeld worden te midden der openbare meening, opdat eindelijk, aldus spreker, blij- ke, dat het Duitsche Volk incompetent is, de ze belastingen op te brengen. De interne moeilijkheden der D.N.V.P. zijn voor 100 pCt. overwonnen. De fractie, aldus eindigt spreker, heeft juist door het overwinnen dezer moeilijkhe den, een sterken weerstand gekregen. Afgevaardigde Graef (Thueringen) noem de het optreden der Rijksdagmeerderheid ge welddadig. De immuniteit der Rijksdagle den aldus Graef, is met een pennestreek, ge schrapt. Von FreytagLoringhoven verklaarde, dat het niet noodzakelijk is gedeeltelijke op lossingen te zoeken, doch het ter tafel bren gen van de revisiekwestie in haar vollen om vang. Vervolgens was het woord aan prof. Spahn, die de regeering beschuldigde juist op het oogenblik, waarop de groote gedach- tenwisselingen met de oppositie zouden aan vangen de zaak der verandering van het re glement van orde te berde te hebben ge bracht. Nadat von Oldenburg Januschau nog het woord had gevoerd, die o.a. uitriep: „wanneer ik geen Duitsch nationaal was, zou ik nationaal-socialist willen zijn, sprak de partijvoorzitter Hugenberg, die o.a. zeide, dat het economisch systeem van heden on mogelijk was, de beslissing staat echter voor de deur en spr. kan slechts allen toeroepen: houdt u nog anderhalf jaar sterk en wils krachtig. Weest u ervan bewust, dat ieder particulier belang onbelangrijk is tegenover het belang, dat ieder individu in het Duit sche volk heeft aan. de politieke toekomst. Gisteravond hebben de nationaal-socialis- ten in het Sportpalast te Berlijn een groote betooging gehouden, waar het woord werd gevoerd door landdagafgevaardigde Kube eo de rijksdagafgevaardigde dr. Goebbels. Allereerst antwoordde Kube op de radiorede van dr. Wirth van gisteravond, zeggende, dat de partij geen reden had de beheersching over haar zenuwen te verliezen, aangezien de gebeurtenissen van den laatsten tijd de rechtvaardiging zijn van een strijd van 12 jaar. Wanneer de centrumpartijen zich thans tegen het nationaal-socialisme wenden is het te laat. De geweldmiddelen van de regeeren den zullen niet helpen. Vervolgens was het woord aan dr. Gceb- bels, die betoogde, dat de daden van terréur van de tegenstanders in het tegendeel van hunne bedoelingen zouden verkeeren Het nationalisme staat thans in de derde etappe van zijn oppositioneele ontwikkeling. De oj>- positie maakt zich gereed het heft in handen te nemen. Van 32 nationaal-socialistische bladen zijn er thans 30 verboden, terwijl de „Rote Adler" met verbod bedreigd is, wan neer het blad de laatste rijksdagredevoering van Goebbels afdrukt. In ruim 300 gevallen heeft men de immuniteit van nationaal-so cialistische afgevaardigden opgeheven, ter wijl vroeger de soc.-dem. zich dekte tegen vervolging wegens meineed en landverraad door weg te schuilen achter de immuniteit. Geplaatst voor de in strijd met den grond wet doorgevoerde verandering van het re glement van orde hebben de nationaai-so- cialisten den rijksdag den rug toegekeerd en zijn zij teruggekeerd tot het volk. Zij zien af van de vacantiegelden ten behoeve van de werkloozen. De nationaal-socialisten zullen thans het volk oproepen tot den strijd tegen den tribuutsrijksdag. Zij zullen terugkeeren in den Rijksdag, doch met het volk. Het bui tenland moet op zijn hoede zijn met het als bindend accepteeren van besluiten van dit rompparlement. De Rijksdag heeft het recht verspeeld in naam van het volk te handelen. Een komende staat zal over zijn besluiten overgaan tot de orde van den dag. DE IN DE SYLVESTERNACHT VERMOORDE R1JKSBANIERLEDEN. De moordenaar gearresteerd Te Feldberg is een kwartiermeester der Nazi's gearresteerd als verdacht van moord op de beide Rijksbanierleden, gepleegd te Berlijn in den Sylvesternacht. De man is ter beschikking van de justitie gesteld. OPNIEUW AARDSCHOKKEN OP NIEUW ZEELAND. Volgens een bericht uit Nieuw-Zeeland is het gebied van Hawkes Baai gisteren door een lang aanhoudende aardschok geteisterd, welke door eenige anderen werd gevolgd. Door den hevig en regenval bestaat gevaar voor overstrooming. In het geteisterde gebied werd groote voortgang gemaakt met het opruimingswerk ONTPLOFFING AAN BOORD VAN FRANSCHEN ONDERZEEER. Aan boord van den Franschtn onderzeeër, Ariane, heeft Donderdag in de machinekamer een ontploffing plaats gehad tengevolge waarvan drie man der equipage min of meer ernstige verwondingen opliepen. Het schip zou juist uitvaren, om deel te nemen aan de manoeuvres van het tweede Fransche eskader. BOMAANSLAG TE BRUSSEL. Op het Nationaal Radio-instituut Gisteravond om half negen is een bom aanslag gepleegd op het nationaal Radio instituut, het vroegere radiostation Radio- Belgique, in de Rue du Bastion te Brussel. Bij de ontploffing werd een lid van het personeel gekwetst, terwijl de meeste ruiten in de omgeving vernield werden. De aanslag schijnt verband te houden met de telefonische waarschuwing die verleden week ontvangen werd van het Légion Natio nale wegens het spelen van de internationale tijdens een socialistische uitzending. DE HUISZOEKINGEN Bil DE NAT.-SOC. LEIDERS. Het onderzoek van het tijdens de huiszoe kingen bij de nat.-soc. leiders gevonden ma teriaal is nog niet afgeloopen, en zal nog wel eenigen tijd duren Naar blijkt uit me- dedeelingen van de politie is tot dusverre gebleken, dat zekere betrekkingen hebben be staan tusschen de Berlijnsche bureaux der nat.-soc. partij en een buitenlandsche nat.- soc. instantie, die hierop neerkomen, dat we gens politieke strafbare daden vervolgde partijgenooten naar het buitenland zullen worden afgevoerd Een belangwekkende brief gevon den. Volgens berichten in de Berlijnsche bla den bevindt zich onder het bij de huiszoe king bij de nat.-soc. leiders in beslag geno men materiaal ook een brief van een vrij hoog geplaatst beambte, die de districtslei ding der nat.-soc. partij interessant mate riaal, dat hij onder zijn berusting had, ter beschikking wilde stellen. Het betreffende ministerie is dadelijk van deze belangrijke ontdekking op de hoogte gebracht. Tegen den beambte zal disciplinair worden opge treden, terwijl een voorstel tot ontslag is in gediend. EEN WANHOOPSDAAD. In de beklaagdenbank van het Assizenhof van het dep. Aosne zat deze week een jonge man, die tengevolge eener mislukte poging tot zelfmoord, blind was geworden. Hij had zich te verantwoorden wegens moord op het meisje waarmede hij verloofd was. Alfred Hélin. aldus heet de man, die 23 jaar uud is. had dè achttienjarige Ravmoode Véron ten huwelijk gevraagd, doch de vader van het meisje weigerde zijn toestemming te geven, omdat hij slechte inlichtingen over Hélin had gekregen. In December 1929 be sloten de jongelieden uit het leven te scheiden; Hélin loste een schot op het meisje, dat licht werd gekwetst, daarna op zich zelf, met het gevolg dat hij blind werd- Hij werd toen door de correctionneele rechtbank te Laon voorwaardelijk tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld. Ondanks zijn infiimiteit bleel het meisje hv-m trouw; toen de vader in zijn weigering volhardde, besloot het paar ten tweede male een poging tot zelfmoord te doen. Het meisje zou haar geliefde zelfs hebben gesmeekt haar van het leven te berooven, waarin de minnaar had toegestemd. Den 12en Novem ber j.1. wurgde hij naar Hij zelf bleef leven, naar hij zegt „om te getuigen en de waarheid te spreken". Hij verklaarde echter Raymonde spoedig te zullen volgen. Inderdaad bleek uit een brief van het meisje, dat bij haar den wil om te sterven had bestaan Daar bij het getuigenverhoor echter bleek dat het verleder van Héron niet smetteloos was. nam de jury geen verzachtende omstan digheden aan en werd Héron tct vijf jaar een zame opsluiting veroordeeld. Een „fait divers". Toen een jonge dame onlangs het terras van een Parijsch café had verlaten, bemerkte zij dat er een biljet van 100 francs uit haar taschje was verdwenen. Zij keerde snel terug en vernam van een Engelschman en een Ja- pansch student, cfie naast haar hadden geze ten en haar hielpen zoeken, dat een onbeken de jonge man kort na haar vertrek iets had opgeraapt, en daarna was heengegaan. De man werd spoedig een straat verder achter haald en mee naar het politiebureau geno men. In zijn jaszak vond men een 100 francs biljet, doch hij protesteerde hevig tegen de verdenking dat hij dit van de dame gesto len zou hebben. De te hulp geroepen deskundigen brachten eerst het damestaschje en daarna het bank biljet aan hun neus en constateerden toen eenstemmig, dat het biljet rook naar een en hetzelfde parfum als waarnaar het ta.schje geurde Een bezwarende, misschien wel overtui gende omstandigheid, die het noodig maak te den man in arrest te houden. Te Koningsbergen is het gisteravond bij den aankomst der nat.-soc. rijksdagafge vaardigden tot botsingen gekomen tusschen Nazi's en communisten. Verscheidene malen moest de politie ingrijpen en van den gummi stok gebruik maken. Een nat.-soc. werd door een messteek in de maagstreek getroffen Hij moest in het ziekenhuis worden opgenomen Uit Wellington wordt gemeld, dat Napier opnieuw door een zeer krachtige aardbe ving is geteisterd. De schokken zouden zelfs nog sterker zijn geweest, dan de vorige maal. Alle verbindingen zijn verbroken en men heeft nog geen berichten uit het ten Noorden van Waipukura gelegen gebied. Ook te Dunedin op het Zuid-Eiland is groo te schade aangericht. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Schier over de geheele wereld heeft men geluisterd naar een nieuwe stem in den aether, die gistermiddag voor het eerst heeft weerklonken. Met groote plechtigheid is door den Paus zelf de nieuwe zender van het Vaticaan, die op een golflengte van 19.84 meter werkt, ge opend. De eerste uitzending is in bijna elk land door een of meer omroepstations ge- transmitteerd. Te 15.30 (Italiaansche tijd) arriveerde de Paus voor het nieuwe zendstation, waar hij door den directeur en door markies Mar- coni werd ontvangen. Allereerst werd het gebouw en de technische installaties bezich tigd. De electrische stroom werd door den Paus zelf ingeschakeld, terwijl hij ook de zendlampen in werking stelde. De openingsrede van den Paus werd aan gekondigd door den pionier der draadlooze telegrafie, Marconi. Vervolgens trad de Paus voor de micro foon en richtte een boodschap tot de geheele wereld, tot allen die tot de Kerk behooren, tot de Orden en de Missionnarissen, geloo- vigen en ongeloovigen en afgescheidenen, tot alle regeeringen en hun volkeren, tot alle rijken en armen, tot de werknemers en werk gevers en alle zieken en noodlijdenden Vervolgens begaf de Paus zich in gezel schap van senator Marconi per auto naar de Academie van Wetenschappen. Onderwijl werden door d^n Vaticaanschen zender be knopte vertalingen in het Italiaansch, Fransch, Duitsch en Engelsch van de Pause lijke openingsrede gegeven si»

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1