«nscit CouraiL IN UW PIJP: v. ROSSEM's TROOST HET RAADSEL EN DE PRINSES. drie en dertigste Jaargang. STAD EN OMGEVING. LAND. FEDERATIE VAN BOUWVAK ARBEIDERS. Propaganda- en filmavond. Provinciaal nieuws mill.LOTON. 1931. Tijdas 13 Februari idioprogramma Zaterdag 14 Februari. :rsum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) t Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. RO.) 10.15 Uitzending voor Arbeiders Continu-bedrijven. A. de Vries, toe- ik. John Helden, viool. C. Hinderdeel, ïobegeleiding. Alex de Haas, liedjes. ;rre Palla, piano. Willem van Cappellen, ordracht. 12.Politieberichten. 12 15Con- 4 door het V.AR.A.-Septet o. 1. v. Is Eyl. amofoonplaten. 2.15 Gramofoonplaten. 80 Inst. v. Arb. Ontwikkeling. P. K. Pol- irman: Ontstaan en groei van het Insti- mt". 2 45 Paedagogisch concert o. 1. v. iet Tiggers. M. m. v. de Hollandsche Ka- nermuziekvereeniging. 4.15 Cursus Duitsch. 4 45 Gramofoonp"' 5.— Populaire Kunstbe schouwingen dcor Otto van Tussenbroek I.30 Gramofoonpl. 5.35 T. Landré: „Ons Huis een Tehuis". 6.05 S. D. A. P.-kwartier- ije. 6.20 Literair Halfuuitje door A. M. de Bong. 7.Gramofoonpl. 7.05 M. Sluyser: („De'film en de Arbeidersbeweging". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonpl. 8.Po pulair Avondprogramma. Het V.A R.A.- Orkest onder leiding van Hugo de Groot. F. van Schoor, bariton. Joh. Jcng, piano. W. van Cappellen, voordracht. A. de Vries, toe spraak. Teun de Kleft>erman en gramofoon platen. 10.55 V.A.R.A.-Varia en voetbalber. II.05 Vaz Dias. 11.15 Gramofoonplaten tot 12.uur. Huizen298 M. (Uitsluitend KRO.) 8 9.15 Gramofoonpl. 11.3012.Cause rie door pastoor Perquin. 12.1.30 Concert door het KR.O.-Sextet o. 1. v. P. Lustenhou wer. 1.30—2.30 Gramofoonpl. 2.303. Vragenhalfuurtje voor de Jeugd. 3.4.30 Kinderuurtje 5.6.Vroolijke gramofoon platen. 6.016.15 Esperanto-nieuwsber. 6.15—6.35 Journalistiek Weekoverzicht door P. de Waart 6.356.45 Gramofoonpl. 6.45 —7.15 Esperanto-cursus. 7.157.45 F. M. Gescher: „Sociale Problemen op Java (IV)" 7 4510.45 Concert door het K.R.O -Salon- crkest o. 1. v. M. van 't Woud. Johan Hel den, vioolsoli Ca. 9.Vaz Dias 1045 12.Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert. 3.104.50 Verslag van de Rugby-match EngelandIerland 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Verslag van de voetbal-match Chelsea Blackburn. Rovers. 6.35 Berichten 7. Sportber. 7.05 Piano-recital door S Munn. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 „The Pur- suit of Pleasure" van L. Sieveking. 9 20 Ber. 9.35 Berichten. 9.40 „The Scoop". Lezing. 10.05 Dansmuziek en variëté-nummer. 11.05 —12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert. Orkest en solis ten. 12 50 Gramofoonpl. 5.05 Orkestconcert 9.05 „Contes Bruns" van de Balzac. 9.50 Jazzmuziek. Langenberg, 473 M. 6 357.35 Concert 9.3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramo foonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.20 5 20 Concert. Orkest en fluit 7.05 Vroo'ij- ke avond. Daarna berichten en tot 11.20 dansmuziek. 11.20—12.20 Gramofoonpl Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonplaten 2.504.50 Orkestconcert en zang. 7.207.45 Viool-recital 7.458.50 Orkestconcert 9.159.30 Fluit-sbli. 9 45 10.20 Liederen-voordracht. 10.20—11.35 Dansmuziek! Brussel, 508.5 M. en Leuven, 338.2 M- 508.5 M.: 5.2c Dansmuziek. 6.05 Concert 7.20 Gramofoonpl: ten. 7.50 Gramofoonpl B.20 Orkestconcert. 9.20 Vervolg Orkestcon eert. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonpl. „Aida van G- Verdi. 7.20 Gramofoonpl. 7.50 Gra mofoonplaten 8.20 Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.401.20 Voordrachten en lessen. 1.202.20 Gramofoonpl. 2 20 3.50 Lezingen 3.504.50 Orkestconcert 4 507.20 Lezingen en lessen 7.20 Vroo lijke avond. 8.20 Berichten. 8.30 „Als Ve- lobte empfenlen sich Prinz Orlowsky en Grafin Mariza". Vroolijke revue van Rolf A. Sievers Regie H. P Schmiedei met orkest 9 50 Berichten en daarna tot 11.50 Dans muziek In het Alkmaarsch Bioscooptheater hield de afd. Alkmaar van bovengenoemde federa tie gisteren een propaganda- en filmavond. De voorzitter, de heer v. d. Wal, opende de bijeenkomst en heette allen hartelijk wel kom. Spr. betreurde de geringe opkomst. Herinnerende aan de filmavonden van de moderne bouwvakarbeiders en aan de triomf-film van het N.V.V., concludeerde spr. dat de arbeiders wel hardleersch zijn. De heer H. Sneevliet, voorzitter van het Nederl. Arbeiders Secretariaat, die ver volgens aan het woord kwam, was de mee ning toegedaan, dat er geen ongunstiger tijd had kunnen zijn om met een film als Triomf, naar de arbeiders te komen. Een vakbond is een organisatie van be- drijfsgenooten om hun positie voortdurend te verbeteren en te verzekeren. Ziet men in dit verband naar het heden, dan zal men moeten erkennen, dat het bijna een hoon is voor de arbeiders om met een film Triomf naar hen toe te komen. We maken thans een tijd door waarin maar één klasse triomfeert: de bezittende klasse. Er zijn op het oogenblik in ons land meer dan 200.000 werkloozen, over welker levens verhoudingen weinig valt te triomfeeren, men beschouwt ze als minderwaardigheden, overbodig, arbeidsschuw, armlastig. Wanneer er crisis heerscht en de werkloo- ze er het levend bewijs van is, is de werkge ver klaar om zijn slag te slaan, door de loo nen te verlagen en onder ongunstiger voor waarden te laten werken In dit verband geeft spr. verschillende voorbeelden van de toestanden zooals ze voorkomen in de Twen- sche textielnijverheid, waar het gemiddeld loon van den volwassen arbeider 24 is en in de sigarenindustrie, waar een arbeider voor een vollen week werk, contractueel \f 22.08 ontvangt. En dan, terwijl overal verslechtering van arbeidersvoorwaarden verwacht worden, verschijnt de N.V.V.-film, Triomf, aan den horizon. Bij de verkorte werkweek komen bij Stork in Hengelo arbeiders met loonen van 17 tot 18 thuis. En waaruit blijkt, dat bij de Kunstzijde-unie of bij Philips de arbeid.es triomfeeren? Over de toestanden bij Phi lips deelt „Het Volk" op de eerste pagina in een uitvoerig artikel mede. Op bladzijde vier of vijf kan men lezen dat de triomffilm over al zoo'n opgang maakt. Aan de orde is thans, zoo vervolgt spr., de machteloosheid van de arbeiders, die spreekt uit de brutaliteit van het optreden der groot-industrieelen. Door het .de arbei ders voor te stellen, dat ze triomfeeren, stelt men ze bloot aan de slagen van de reactie. De feiten van nu weerleggen de waan, die het N.V.V. koestert. Bij de werkverschaffing in den polder ontvangen arbeiders 24 cent. En waar blijft dan die triomfeerende arbeidersmacht? Trachten de arbeiders, door verzet, betere Iconen te krijgen in de werkverschaffing, dan staat onmiddellijk de marechaussee klaar om in te grijpen. Deze goeddoorvoede marechaussee's, op goeddoorvoede paarden, aldus spr., mikken met evênveel genoegen hun wapens op de leege magen der arbeiders als op hun schiet schijven. Het zijn getreste bandieten, die met den meesten welluct zich aan 't onderdruk ken van relletjes overgeven. Bij het jubileum van het N.V.V. heeft bur gemeester de Vlugt er van gesproken, dat hij vroeger als patroon zeer verheugd was ge weest over de oprichting van het N.V.V. Ook over de bloei ervan, was hij zeer verheugd en hij hoopte, dat het N.V.V. mocht bloeien en groeien. Burgemeester de Vlugt heeft de ze woorden gemotiveerd aldus: „omdat met de oprichting van het N.V.V. de anarchisti sche gymastiek in de acbeiderswereld werd opgeheven en uitstierf". De leiders van het N.V.V. hebben zelfs niet in de gaten, dat er loftuitingen zijn, die kun nen blameeren. Of de werkloozen in de werkverschaffingen, de wevers van Twente of de arbeiders van Philips ook van meening zijn, dat er te juichen valt? Het blijkt, dat deze N.V.V.-leiders zoover van de arbeiders staan, dat ze van arbeiders-triomfen spre ken, terwijl het kapitalisme zijn orchiën van triomf viert. De leiders van het N.V.V., die zich heb ben afgewend van de z.g. „anarchistische gymnastiek" en langs den weg van het on derhandelen het socialisme dachten te berei ken, zijn tot de lakeien van het kapitalisme gemaakt. Er is geen vrijage denkbaar van kapitaal en arbeid. Het is de stompzinnigste iliusie. dat men langzamerhand de overgang van kapitalisme naar socialisme zou kunnen bewerkstelligen Er is daadwerkelijke, directe strijd noodig, geen parlementarisme De staking het scherpste en sterkste wapen van de arbeiders, noemt men anarchistische gymnastiek Maar die z.g. anarchistische tactiek is de eenige die heden ten dage nog gevoerd kan worden. Spr. toont ami dat de macht van het N. V. V. een fictie is. Het eerste noodige is het prijsgeven van de gedachte dat we het zoover gebracht hebben. Het N A. S. vormt nu slechts een kleine groep, maar in de ge- heele geschiedenis der arbeidersbeweging is gebleken, dat de groote vruchtbare daden, die van de kleinste minderheden waren. Spr wekte op tot toetreding tot het N. A. S. en eindigde met de woorden van de dichteres: „Uit de ellende slaat de vlam van verzet op, en aüeen die vlam zal de ellende verslinden" Alleen de revolutionnaire arbeiders zullen die vlam van verzet kunnen ontsteken. (Applaus) De heer J e f Last expliceerde daarna de Fransche film „Menil Montant'Spr ver telde net een en ander over het totstand komen van deze film. waarin vier atelier meisjes en een bloemenventer als actrices en acteur optreden, en die er gedurende vier jaar hun spaarduitjes aan Besteedden. Zij hebben willen uitbeelden het verlangen naar gUuk dat in al die jonge arbeidersmenschen leeft. De regisseur Kirchenhof heeft er een zeer modernen vorm aan gegeven. Teksten komen in deze film niet voor; ze zijn door het filmbeeld zelf overbodig gemaakt Het karakter van een jongen man wordt door een enkele voetbeweging aangegeven, enz. Ter wille van de verkoopbaarheid is aan Menil Montant" een gelukkig slot toegevoegd, dat beter achterwege had kunnen blijven Toch heeft de film. ondanks dat gelukkige slot. nooit het er aan bestede geld opgebracht. „Menil Montant" is het verhaal van twee zusters, die naar de groote stad, Parijs, trekken, waar zij worden verleid door een jongen man. die hen echter verlaat. De film beeldt verder het lot van deze gevallen vrouwen uit. totdat het toeval hen elkaar weer doet ontmoeten en een nieuwen dag voor hen aanbreekt. Na de vertooning van de film sprak de heer v. d. Wal nog enkele woorden, waarin hij er op wees, dat de afd. iets goeds had trachten te doen voor de arbeiders en hoopte dat het betoog van den heer Sneevliet ingang had gevonden, waarna spr. met een krachtig woord van propaganda voor de landelijke federatie eindigde. Tenslotte droeg'Jef Last nog voor het gedicht: „Meidag van den Werkelooze". NED. REISVEREENIGING AFD. ALKMAAR. Jaar lij ksche feestavond. De afd. Alkmaar van de N.R.V. met haar groot ledental, hield gister in 't Gulden Vlies haar jaarlijkschen feestavond dus was de zaal geheel gevuld met een feestelijk gestemde schare. De avonden van de N.R.V. trekken altijd reeds een tairijk publiek, hoe veel temeer dan nog een avond als deze, waarvoor een zeer varieerend programma werd aangeboden en bovendien geen entree geheven werd. Een aantal dames zorgde vóór den aan vang ervoor, dat elk der aanwezigen getooid werd met een bloemetje, waardoor het fees telijk aanzien steeg ende kas meteen werd gespekt. De voorzitter der afdeeling, de heer A. van der Meulen, sprak in een hartelijk welkomstwoord er zijn voldoening over uit, dat, naast vele bekende gezichten, zoo talrij ke nieuwelingen aanwezig waren, menschen die tot dusver de bijeenkomsten der N.R.V nog niet bezochten. Van de trouwe bezoe kers, miste spr. er verschillenden, o.a. de secretaresse, en het speet hem, dat de heer- schende griep daarvan oorzaak was. Van hun medeleven met de afdeeling was spr. overtuigd. Na de strubbelingen, die het afgeloopen jaar bracht in het hoofdbestuur, deed het den voorzitter genoegen, dat er nog aanlei ding is tot feestvieren. Die strubbelingen Reden aar» ea Zanfer* pref ere eren avpnd terugzien. De aanwezigen hebben door luid applaus hun instemming te ken nen gegeven met de woorden van dank, door den voorzitter gesproken aan het adres van allen, die aan dit welslagen hadden meege werkt zij mogen dan aan de N.R.V. vele leden heb ben gekost deden de afdeeling geen scha de. Jammer vond spr. het, dat intusschen eenige afgetreden hoofdbestuursleden, onder wie de voorzitter, mr. Van der Flirr, een nieuwe reisvereeniging hebben opgericht in concurrentie met de N.R.V., waarmee zij het cultureele werk van deze schade doen. Krachtig wekte spr. op. om de N.R.V. trouw te blijven en het mogelijke te doen om haar te laten blijven wat zij is niet alleen, maar om haar weer te doen worden wat zij was. Het enthousiaste: „Wij zullen ons best doen om de N.R.V. hoog te houden!" waar mee spr. zijn openingsspeech besloot, werd met een daverend applaus onderstreept. Hierna kreeg de heer A. Burger, voorzit ter van de feestcommissie, het woord. Na mens deze (mede gevormd door mevr. Ohlen en mej. Stam) sprak hij zijn vreugde uit over de groote opkomst, die zoo geheel anders was dan de pessimisten, met het oog op de griep, hadden voorspeld. Juist in deze dagen, zoo zei spr., nu alom malaise heerscht en de griep velen thuis houdt, komt het zwaar tillende van ons Nederlanders aan den dag, maar dan is het ook noodig, dat er eens een vroolijke, leuke avond komt, die alle zwart galligheid wegvaagt, een avond waarop men eens gezond en hartelijk kan lachen en genieten. Zulke avonden zijn die van de N. R.V. steeds geweest, spr. wist, dat zij altijd met verlangen worden tegemoet gezien en de meest aangename herinneringen achterla ten. Hij hoopte, dat het met den avond van nu niet anders zou zijn. (Applaus.) Tot zoover het officieel gedeelte van het feest. Het tweede deel was gewijd aan zang, muziek en tooneel. Onder leiding van den heer A. Ohlen werd gezamenlijk uit volle borst het N R V.-lied gezongen, het lied, dat den lof verkondigt van reizen met de N.R.V. Mevr. J. Priester deed in een drietal lie deren genieten van haar sopraan, waarop volgde een vioolsolo van mevr. ElteDe Ruiter in een tweetal muziekstukken. Beide executanten werden hartelijk toegejuicht, maar nog grooter was het succes, toen bei de genoemde dames onder pianobegeleiding van mevr. Ohlen ten beste gaven „Agnus Dei" van G. Bizet. Met zijn succesliedjes oogstte de heer P. Kroon een dankbaar applaus. In het bijzon der sloeg in zijn vertelling van Kees, die met de N.R.V. van Rochefort was geweest Vele geestigheden en leuke zetten wisselden elkaar of in dit Westfriesche verhaal. Na de pauze kwam de tooneelvereenigfhg „U.L.V.A.D.E.R.O." (regisseur de heer H. H. van de Bogaerde) voor het voetlicht met het blijspel „Een knap stel", van J. J. Rentmees ter. Een aardig stuk, vol met verwikkelingen en verrassingen. Stel je voor: een meisje dat wraak wil nemen over een, naar hare mee- ning, trouweloosheid van een aanbidder en dan, als hij na lange afwezigheid, weer op daagt, op raad van vrienden voorgeeft ge trouwd te zijn De nieuwbakken echtgenoot is de allesbehalve snuggere tuinman, die bo vendien nog getrouwd is met een lang niet gemakkelijke vrouw Men voelt het, dat in dit gegeven stof zit voor een berg van moeilijkheden, die evenzoovele vroolijke mo menten voor de zaal beteekenen. Welnu, de verschillende spelers en speel sters hebben deze op de juiste wijze naar voren gebracht, door een waar noodig sober en ingetogen spel. Alle lof daarvoor! Het applaus, dat bij het vallen van het doek lui de opklonk, was ten zeerste verdiend. Toen het spel afgeloopen was, kwam nog een belangrijk deel van den avond: het rad van avontuur. De loten daarvoor waren nog al spoedig verkocht en op Kakadorusmanier gingen tal van begeerenswaardige prijzen, alle door vrienden van de N.R.V. gratis af gestaan, in andere handen over. Ten slotte hield een dansje bij een goede band de aanwezigen nog geruimen tijd bij een. De Alkmaarsche afdeeling van de N.R.V. kan met genoegen op den welgeslaagden 5) Oorspronkelijke Detectieve-roman door R. J. BRANDENBURG. „Niets, mevrouw", antwoordde Black ik moet mijn onderzoek aanmerkelijk verder uit strekken, alvorens u ook maar iets kunnen zeggen omtrent deze zaak". Mevrouw keek een beetje op haar neusje maar zeide toch met een lief lachje: „Jullie politiemenschen denken dadelijk aan moord en doodslagen meent, dat er altijd raadseltjes op te lossen zijn." „Kunt u mij zeggen wat er van mijnheer Fred Johnson geworden is, mevrouw?" vroeg Biack „Ik ben geen inspecteur van politie", trium- feerde mevrouw. „Inderdaad, maar misschien kunt u mij helpen aan het een of andere kleedingstuk dat door mijnheer gebruikt is." „Wat bedoelt u?" „Een zakdoek of iets dergelijks." Te drommel, politiehonden, dacht ik, in specteur Black pakt de zaak flink aan. „Ik zal direct zelf eens g^an kijken of ik misschien een vuile zakdoek vinden kan." „En ik verzoek u, heeren, zoo weinig moge lijk ruchtbaarheid aan deze zaak te geven; daarmee kunt u het onderzoek zeer vergemak kelijken". „Ik wilde alleen aan mijn associé te Lon den telegrafeeren, dat ik nog een paar dagen hier blijf", zei ik. „Uitstekend, maar zeg u maar voor een dringende zaak, in het algemeen". Mevrouw kwam terug met een zakdoek. „Ik ruik er niet veel aan", merkte ze op, toen ze hem aan Black overhandigde. „U is ook geen politiehond", troefde deze. Black pakte den zakdoek voorzichtig in een plat blikken doosje, dat hij uit den zak haalde en nam daarna afscheid. Hij beloofde der. volgenden dag terug te zullen komen. Wij bleven nog even het geval bespreken, maar konden natuurlijk geen enkel lichtpunt in de duisternis bespeuren. Helen kwam bin nen, eenigszins bleeker dan anders, waaruit ik afleidde dat mevrouw, bij het zoeken naai den zakdoek, haar in het kort op de hoogte had gesteld. Heel tactisch wist mevrouw War- low aan het gesprek een andere wending te geven, na eerst nog de bemoedigende opmer king te hebben gemaakt, dat men zich niet zonder reden ongerust moest maken en dat zij zoolang niet het tegendeel bewezen was, geloofde dat Fred het uitstekend maakte. Zij deed dien dag alle moeite om haar dochter op te beuren en haar afleiding te verschaffen, waaruit mij bleek, dat aan het scherpziend moederoog niet was ontgaan het weefsel, dat de blikken van Fred en Helen den vorigen avond hadden gesponnen. Lex ging naar huis en bleef niet lunchen en me\ rouw stelde voor dat ik dien middag, •nadat we allen eerst wat geslapen hadde.i, een wandeling met Helen zou maken. Een taak, waarvan ik me gaarne kweet. Dien dag gebeurde er niets bijzonders. Al A rec* 'cwam nog steeds niet terug Den volgenden morgen lieo i k op mijn eentie de duinen in, de beide dame?aan haar huiselijke bezigheden en het ochtendblad aan mijnheer latend. Ik stond op den hoogen duintop op een paar honderd meter van de villa verwijderd, naar de zee te kijken, toen ik het geknal van een motorfiets hoorde. Ik zag inspecteur Black het hek binnenrijden en aan oellen. Hij had zijn belofte gehouden. Even daarna kwam hij de voordeur weer uit en sloeg het duinpad in dat ik even te voren was gegaan. Blijkbaar wilde hij mij spreken. Nu, daartegen had ik geen enkel bezwaar, want ik brande van verlangen iets over zijn naspeu ringen te vernemen. Dus floot ik een s>naal, dat ik me nog uit mijn jongensjaren herinnerde. De inspecteur hoorde het, hij bleef staan en keek in het rond. Spoedig had hij me ontdekt en begon op zijn beurt het duin te beklimmen. Boven gekomen schudde hij mij hartelijk de hand. „En, hebt u al eenig resultaat bereikt?" vroeg ik terstond belangstellend. Het gelaat van den inspecteur betrok. „Nog niet het minste", antwoordde hij, „maar laten we er bij gaan zitten". We zochten een beschut plekje op, dat ons toch voldoende uitzicht bood, ten einde te voorkomen dat ons gesprek zou worden be luisterd. „Neen", ging Black voort, „de honden lie pen een beetje rond het monument te schar relen, maar verder kwamen ze niet. Ik heb door 'een paar mannetjes, ook met politiehon den de duinen laten doorzoeken, doch dat heeft ook al niets opgeleverd. Morgen zal ik er zelf eens op uitgaan." „Het is niet bemoedigend ..Nee. och. het zou al heel prachtig ziiB. HEILOO. De R K. Volksbond (afd. Heiloo) hield Woensdag een propagandavergadering in het Brunogebouw. Inleider was rector Vis uit Alkmaar met het onderwerp „De Wachter aan de bronzen poort". De spreker hield een betoog over de ver wording der massa, die zich van God af keert en den Mammon dient. In Rusland heeft men met God afgedaan, kerken en klposters woraen aan hun bestemming ont trokken en de godsdienst wordt openlijk af gekeurd, de bedienaars worden vervolgd of vermoord. In Frankrijk, de oudste dochter der moederkerk, neemt de afval van het ge loof schrikbarende afmetingen aan. Hoe is het in ons land We mogen de oogen niet sluiten voor het gevaar, dat ons geloofsleven ondermijnt. Bij sportfeesten en voetbalmatches komen dui zenden, in Londen op één dag anderhalf mil- lioen en bij eucharistische feesten zijn d« kerken of verlaten of slecht bezocht. Geluk kig is dit geen algemeene regel. Wat we moeten doen? Ons geloof vernieuwen en naar buiten uitdragen en voor onze rechten uitkomen. Spr. meende, dat in het algemeen de katholieken te bescheiden zijn, in hooge posities worden ze amper geduld, waarbij spreker toegaf, dat er kentering komt. Spr. eindigde met een opwekking tot diej> godsdienstig leven, dat in al onze daden tot uiting moet komen. Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting. EGMOND AAN ZEE. Het Witte Kruis. Woensdagavond vergaderde de afdeeling van het „Witte Kruis" in de zaal van „Het Witte Huis" alhier. De voorzitter, de heer B. A. van Kleef, opende deze vergadering, waarvan de op komst, vergeleken bij het vorige jaar zeer be vredigend genoemd mocht worden, en heette de aanwezigen van. harte welkom. Door het vertrek van dokter Schipper is ook de advi seur uit onze gemeente vertrokken. Spr. her innerde nog in korte woorden aan het werk van dokter in „Het Witte Kruis" en drukte hij drukte zijn spijt uit over de afwezigheid van den nieuwen dokter (wegens ziekte) al3 nieuwen adviseur. Hierna werd verslag uitgebracht resp. van het werk van het Witte Kruis, Wijkverple ging en T.B.C.-J>estrijding. Naar aanleiding hiervan stelde de voorzit ter voor om aan de gemeente te verzoeken de subsidie voor wijkverpleging te bepalen op 600 in plaats van 500. Aldus werd besloten. De heer Hartman merkte op, dat de wijk verpleegster ook wordt geroepen voor Eg- mond aan den Hoef en Egmond-Binnen en vond het billijk, dat het bestuur ook aan die gemeente om subsidie vroeg. De voorzitter antwoordde hierop, dat er op den Hoef een klein percentage is, dat er de voorkeur aan geeft door een neutrale zuster geholpen te worden. Van de zijde van het bestuur is er nog geen aanvrage gedaan; de voorzitter was van mee ning, dat dit hoogstens een bedrag per hoofd kan zijn. Wat de T.B.C.-bestrijding betreft, zal een soortgelijk voorstel gedaan worden. Naar aanleiding van het feit, dat de ge meente dit jaar een subsidie gaf van 1799.50 voor uitzending, merkte de heer Hartman het volgende op: „'Na de uitzen ding worden de patiënten weer in hun ge wone milieu geplaatst, waar de goede resul taten, door de uitzending verkregen, spoedig te niet werden gedaan. Spr. stelde voor de ge meente niet de kosten van uitzending te do:n betalen, doch een goede woning met bedden- in te richten, waar de patiënten kunnen ver blijf houden, in de gemeente. Spr. was de meening toegedaan, dat dit goedkooper zou zijn, dan zcoals het thans geschiedt en meer in het voordeel van de patiënten zou zijn De voorzitter zou dit plan zeer zeker toe juichen, maar het is onmogelijk. De exploita tie, hoe bescheiden ook, zal voor de gemeente te groote kosten met zich mee brengen. Bo vendien herinnerde de voorzitter er aan, dat het bedrag van 1799.50 te wijten was aan een zeer bijzonder omstandigheid. De rekening en verantwoording was gecon troleerd door een commissie, bestaande uit de heeren Conijn en Smit. Die van het Witte Kruis sloot met een nóch nadeelig, nóch voor- deelig saldo. T.B.C.-bestrijding: nadeelig sa!- wanneer we al iets hadden kunnen vinden Het komt wel eens voor dat alles direct ge lukt Maar ik vrees, dat dit een langdra dige geschiedenis zal worden". „Ik geloof, dat u vandaag een beetje jiessi- mistisch bent." „Misschien wel. Maar ik geloof eerder, dat ik in 't begin wat al te optimistische gestemd was Zonder reden Ja, die voetsporen, dat was eigenlijk ook meer geluk dan wijs heid. De bodem is zoowel bij de trap als bij het monument verhard, het duinzand is daar vermengd met gewoon zand en cement. Bo vendien had het geregend, voordat de voet stappen werden gemaakt, anders zou er niet veel meer van te zien geweest zijn, de regen zou ze grootendeels hebben uitgewischt. Nu kon ik tenminste constateeren dat de heer Johnson bij het monument was geweest, ter wijl het voor de hand had gelegen, dat hij den anderen kant op zou zijn gegaan". „Dat succes hebt u in ieder geval bereikt" Black glimlachte. „Dat is ook alles. Maar het is nog altijd onverklaarbaar, hoe het mo gelijk is, dat een Engelsch burger op Britsen grondgebied zoo maar in eens spoorloos ver dwijnen kan. Als het ware in de lucht opge lost Het lijkt wel tooverij. „Een mooie taak voor u om licht in de duis ternis te brengen". „En ik zal mijn uiterste best doen die taak naar behooren te vervullen" ,zei de inspec teur. zijn lippen op een klemmend. „Gelooft u, dat er sprake is van een mis daad?" vroeg ik, mijn adem inhoudend. Black haalde de schouders op. „Wij kun nen toch moeilijk aannemen, dat mijnheel lohnson nog steeds aan het waadden is ea nog niet in de gelegenheid is geweest om de familie Warlow door een bericht uit haar angstige onzekerheid te verlossen. Verdwaald kan hij niet zijn, de duinenrij is hier niet breed. En het lijkt al heel onwaarschijnlijk, dat hij plotseling niet wel bij het hoofd zou zijn geworden. Bovendien zou men hem dan toch al ontdekt hebben. Ook als hem een on geluk zou zijn overkomen. Ik voor mij meer dus, dat het vrijwel zeker is, dat er hier mis daad in het spel is. In het mooiste of liever minst leelijke geval is het een wederrechte lijke vrijheidsberooving, en anders is het De inspecteur voleindde zijn zin niet, maar bleef droefgeestig voor zich uitstaren. Ik dacht aan Helen, wat een slag zou het voo: haar zijn, wanneer Wanneer dit stofje maar haar oneindigheid, voor haar verloren zou zijn Wat Black zei klonk wel heel lo gisch Een onverbiddelijk. Het een of hel ander. „De was een vriend van den vermiste, niet waar?" vroeg Black. „Ik kende hem al jaren, al van de universi teit". „Vertel me eens wat van hem? Wat waren uw indrukken?" „Fred was een beste kerel. Ik mocht hem heel graag. Hij had een prettig, opgewekt humeur, een nobel karakter en was vrijgevig van aard; ik bedoel niet, dat hij gewoon was het geld over den balk te gcoien, integendeel, maar meer dat hij altijd klaar stond om een vriend te helpen. Op de universiteit genoo' hij dan ook een groote populariteit". „Dus hij had geen vijanden?" Ik schudde het hoofd. i WortT lervok-dï i,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5