AlkmaarschG (tornt. „indird drie en dertigste Jaargang. Vrijdag 33 Febriifli'ê» Londensch aanteokenboek Rechtszaken Onze Koloniën Provinciaal nieuws 1931 No. 37 Van onzen Londenschen Correspondent. Coteletten voor het onderscheid. Het deskundig-woord in dit opschrift dank ft aan een kapper in mijn. verleden. ^te- letten staan u niet", nad bij gezegd. Nu weet ge meteen dat hier geen sprake is van cote letten tot versterking van den inwendigen mensch, maar van zulke dingen tot ver fraaiing van den uitwenoigen mensch. De k-lkiers in oonden omwikkelen de culte van de cotelet. In eenige gevallen zijn de gewassen volgroeid, in zwart, ia blond, in enkele gevallen in rood. „Mooi ood is niet leelijk", zeiden wij in onze jeugd tot onze r0od<- schoolmakkers. Op iateren leeftijd keren wij rood waardeeren en inderdaad mooi vinden. Wij spreken van 1 itiaan-haar, en Clara Bow zoo heb ik juist vernomen uit het proces in Los Angeles is een schoone roode. Maar de keilners. Wel. voor zoo ver rood. verschijnen zij als het ware op hun werk met den dageraad op hun gezich ten, twee dageraden, een vooi eine wang. De volgroeide coteletten zijn indrukwekkend. En voor zoo ver men slechts de eerste teedere spruiten kan waarnemen, mag worden ge- z-gd dat ze veelbelovend ?ijti. Waai het op aankomt is, dat op elk Londensch kellneis- gezicht de coteletten zoo gezegd te velde staan en dat binnen afzienbaren tijd deze goede oude stad een keurkorps van cotelet- fendragers rijk zal zijn. welks weerga men te vergeefs in de wereld zal zoek-u Er is een chef-kellner in een iestaurant in Kingston, in wien zijn collega's het ideaal zien van vak- haardiacht Een even afgunstige als geestdrif tige piccolo heeft ze vergeleken met mar motjes zoo dicht en vol liggen de coteletten van den ober voor zijn ooren neergevleid. Dit is het nieuwste in de kwestie van het onderscheid der soorten in de gemeenschap. Het gezelligheidskven krijgt nog vaak schokken door de gelijkvormigheid en gelijk- ikleurigheid van dienaren en gasten, van heet en en knechts. Het is niet „gezellig" volgens velen, wanneer een lord op een soirée van een juist binnengetreden of wat onwen- nigen gast het verzoek krijgt zijn jas en hoed aan te nemen. Het is niet „gezellig" voor een lid van „rhe golden youth", wanneer hij in een voornaam restaurant, zijn weg nemend naar een tafeltje, aoor een wildvreemd per soon wordt aangemaand de flesschen cham pagne te doen aanrukken", die al zoo lang geieden is besteld Dt meermalen genoemde coteletten moeten aan zulke betreurenswaardig? misverstanden een einde maken Ik sprek van „betreurens waardige misverstanden." Het is niet mijn uitdrukking. Ik orief slechts over wat mij is medegedeeld en hoe men het heelt medege deeld. De levensbeschouwing van den man, die betreurenswaardig acht. dat men hem voor een kellner kan aanzien, die daardoor in zijn gevoel van eigenwaarde wordt ge kwetst, lijkt mij volstrekt verwerpelijk Maar „Society" in Londen en de stoet, die er voor dooi wil gaan oi die er omheen hangt, heeft klaarblijkelijk niet mijn levensbeschouwing Zelfs de keilners zijn niet vrij te pleiten van een zeker vaksnobisme. Wat de heer niet prettig vindt, vindt tie knecht ook niet prettig Want niet alleen wordt de lord wel voor een kellner aangezien De kellner wordt ook soms voor den lord aangezien Eu al kan men haast niet aannemen, dat het kellnergemoed daardoor niet zou zijn gevleid de virtuozen van het servet hebben nochtans doen weten, dat zulke ervaringen hun niet aangenaam zijn. Vandaar dan ook de vervoering, waar mede zij vc' rprit de corps naar het middel der coteletten hebben gegrepen. Dit is dan misschien de beste oplossing voor een maatschappelijk probleem dat de b-ste hersenen van het land lang heeft getart Vroeger heefr men het wel eens beproefd met speciale kellnersvesten van decoratief aan zien. De tijd. dat keilners rokken droegen met glanzende knoopen is hier lang voorbij Een wit vest bij een „smoking" of een zwarte das bij een rok ziet men aan geen kellners- gestalte in een etablissement dat zichzelf hoog aanslaat. Bovendien zijn zulke aetaiis ais onderscheidingsteekenen niet opvallend genoeg, zeker niet voor den gast. die zijn eerste flesch vocht ledig en luchtvol neeft ge maakt. De ,.side whisk?rs" dat is de En- gelsche term voor ons „Nedcrlandsche" cote letten moeten zelfs een beneveld oog nog opvallen. Keilners in de beste, of liever gezegd in de duurste restaurants zien er zoo keurig uit in hun avondkleeren dat zij inderdaad moeilijk zijn te onderscheiden van de gasten, tenzij men zou afgaan op meer zwierigheid meer gemakkelijkheid in beweging en meer finish in kleeding, die... den keilners eigen zijn Vroeger was het vrij gemakkeliik het verschil te zien tusschen de twee soorten. Toen gin gen kellnersrokken van vader op zoon en op kleinzoon over. Of de directie van het restau rant had een kellnersgarderobe waaruit pas aangestelde bedienden de best passende (en dat was dan nog altijd slecht passende) jassen moesten pikken. Thans worden de mannen gekleed door de beste coupeurs. Zij glim lachen hoogvaardig om de voorstelling dat zij onder best gekleede menschen verkeeren De keilners. niet de menschen, die zij bedienen zijn de best gekleeden. „Wij en de leden van de jazz-bende", heeft een hunner in gesprek ken over de nieuwe coteletten-mode ver klaard. „zijn de nezoekers van restaurants en souper-cabarets altijd wat vooruit in avond dracht". Deze man smaalde bovendien, dat alleen de ongeregelde bezoekers vergissin gen maakten in het onderscheid tusschen hen, dk- bedienen en hen, die bediend worden „Een heer. die zijn wereld kent ziet terstond aan den voortreffelijken snit van de kieeren, dat hij met een kellner te doen heeft". Hier dus ook: zoo heer zoo knecht, niet alleen in verschijning (min of meer) maar ook in voornaamdoenerii- Maar de gedachte be kruipt me. dat wat de kleeding betreft de keil- ners iich misschien beter het beste kunnen veroorloven dan hun klanten. Levensduur en beroepen. m;sschien geen volk. dat zich de breekbaarheid van het leven zoo zeer bewust Engelsehe. Men zegt wel, dat aan uit nationaal gevoel het feit moet worden toe geschreven, dat openlucht sport in Engeland ai zoo lang algemeen wordt beoefend. De ge- Schie^5tlgelSChman 'S "baDg voor z'in nacnje dat van nature met zoo stevig is: en hi] weet, dat de buitenlucht er weerstands vermogen aan geeft. De pers weerspiegelt de neiging van de menschen voortdurend aan 4 ifi j van b."n £€ZOnclheid te denken. Elk dagblad, dat prijsstelt op ruime verspreiding, heelt een dagelijksche rubriek voor gezond heidszorg. Deze rubrieken zijn weliswaar zoo goed als nutteloos, daar de raadgevingen er in, eikaar telkens tegenspreken Maar het 2?f\de !ezers wat op te disschen over de al- trd brandende kwestie van gezondheid en lev ensduur, wordt er nochtans mee gediend. Levensduur is. als gezondheid, een perma nente „topic of inteiest". Geen uitspraak op dit punt, door meer of minder gezaghebbende menschen gegeven, loopt gevaar 't lot te on dergaan van de stem. die roept in de woes tijn. Verre van dat. Zelfs al spreekt een ge leerde over dit onderwerp, aan den anderen kant van den aardbol, dan zal zijn stem toch in Engeland worden gehoord Al die publi citeit over eten en drinken en gezondheids- regelen heeft geleidelijk in Engeland een leger „faddists" (maniakken) gekweekt, die niet smakelijkheid of hartigheid of zelfs eet lust tot maatstaf nemen voor hun voeding, maar vitaminen dat zijn zooals de lezer zal weten theoretische voedsel waarden, bepaald en getabelleerd door onderzoekers in dietiek. Gelukkig voor hen, die verzuimen aandacht te schenken aan die abstracte sub stanties, ieert een eenigszins grondige studie van haar aanwezigheid in gangbare voe dingsmiddelen. dat men ze in vereischte ver houdingen binnen krijgt door trouw te blij ven aan ae normale verscheidetJieid van den gewonen burgerpot, die in eere was vóór dit viitaminen-tijdperk. Maar de Engelschman, die met veel hoofd brekens en gepieker het met zichzelf eens is geworden over zijn dieet en er trouw aan blijft in het vooruitzicht van een jeugdigen ouderdom en een lang leven, voelt de onge- rusthed weer opsteken in zijn gemoed, wan neer zijn krant hem onverwacht komt ver tellen, dat hij deelneemt aan die beroepen, wélke voor een lang leven niet bevorderlijk zijn. Om te beginnen had hij een vrouw moe ten zijn, want een van zijn vermaarde voor lichters op het gebied van levensduur en le venskunst heeft juist vastgestela/ dat vrou wen langer leven dan mannen. Indien hij vrijgezel is zal hij er goed aan doen in het huwelijksbootje te stappen; want het huwelijk bevordert een lang leven.... hoewel de ge plaagde troost kan vinden voor zijn vrijge- zellenstaat in een volgende verklaring van den geleerde, dat ongelukkige huwelijken de komst van de gebreken van den ouderdom verhaasten als gevolg van de zorgen, de slij tende humeurigheid en de algemeene ellende, die met zulke huwelijken samengaan. Een rechtsgeleerde, mits hij succes heeft in zijn oeroep, heeft een schoone kans op een lang leven, getuige de vele rechters van ver ge vorderden leeftijd, die nog in het bezit van al hun faculteiten in Engeland recht spre ken. Moppentappers, wijsgeeren, historici en menschen van hooge verstandelijke begaafd heid houden het lang uit. Daarentegen is aan dichters, tooneel- en romanschrijvers zel den een lang leven beschoren. Zij, die litera tuur scheppen, mogen troost putten uit het feit, dat Bernard Shaw wellicht de jeugdig- ste grijsaard van de wereld is, dat Kipling en Sir James Barrie nog leven en dat Dr. Ro- bert Bridges, die John Masefield (ook al niet zoo jong meer) als Poet Laureate vooraf ging eerst kort geleden op hoogen leeftijd is gestorven. EEN AMSTERDAMSCHE DAME VOND HET JUISTE MIDDEL TEGEN RHEU^IATIEK. Indien U behoort tot de velen, die maar oppervlakkig de kwellingen der rheuma- tische pijnen kennen, kunt U' zich het geluk indenken van deze Amsterdam- sche dame, toen zij het juiste middel vond, dat haar spoedig genas van zeer ernstige aanvallen van rheumatiek. Zij schreef onderstaanden brief om andere lijders te helpen: „Ik leed reeds geruimen tijd in hevige mate aan rheumatiek, toen men mij den raad gaf Kruschen Salts te gebruiken. Reeds na de eerste week voelde ik ver lichting. Ik kon mij vóór het gebruik van Kruschen Salts nauwelijks zonder pijn uit- of aankleeden, nu, na twee maanden Uw middel gebruikt te heb ben, voel ik mij weer zóó goed, dat ik m'n dagelijksche bezigheden weer ge woon verrichten kan. Ik geef U het recht met 'dit schrijven naar eigen goeddunken te handelen. Uw middel moet waar het kan bekend gemaakt vvor Jen". 14 Jan. '31 Mevr. A. H Laanweg, A'dam De oorzaak van rheumatiek ligt in de slechte werking der inwendige organen, wat een opeenhooping van afvalstoffen ten gevolge heeft. Hierdoor ontstaan gevaarlijke lichaams giften, die rheumatiek en jicht veroor zaken. Uw bloed verarmen en den weer stand van Uw 1 chaam tegei. verkoud heden en andere epidemische ziekten verminderen. De zes zouten in Kruschen nu verhoo- gen de werking van lever en nieren." U wordt inwendig bevrijd van alle onzui verheden die, opeengehoopt, Uwe orga nen in hun werking belemmeren. En wanneer de oorzaak vai Uw lijden ver dreven is, moeten zonder eenigen twijfel die vreeset ijke pijnen ook verdwijnen. Begin morgen met de „kleine, dagelijk sche dosis" en houdt dit vol. De resul taten zullen dusdanig al Uwe verwach tingen overtreffen, dat U Uw leven lang niet meer buiten Kruschen zu't willen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, RUZIE TUSSCHEN BURGEMEESTER EN DÓKTER. Wie. moest er uitwijken? Te Nieuwwolda (Gron.) was de toestand tusschen burgemeester en dokter W. zeer gespannen. Op een mooien zomerdag van 1929 op 22 Juli reed de dokter op het pad naar de buurtschap 't Waar. Op een gegeven moment kwam van de tegenoverge stelde richting de burgemeester met zijn vrouw en een kennis per fiets aan. Wanneer men het pad, dat geen erkend fietspad is, beschouwt als een deel van den weg, reed de dokter links. Het fietspad was slechts 1 Yt meter breed en een botsing tusschen dokter en burgemeester was het gevolg. De dokter meende, dat het 's burgemeesters schuld was en met opgeheven vuist en een serie kracht termen uitend kwam de dienaar van Escu laap op den magistraat af. Het bleef niet bij dreigen, de dokter diende den burgemeester een klap en twee schoppen toe. Hij wilde zelfs een steen oprapen om hiermede Zijn Edelachtbare te lijf gaan, doch deze verhief zijn waarschuwende stem, ook de vrouw van den burgemeester bemoeide er zich mede en de dokter besteeg zijn fiets weer, om een klacht tegen zijn burgemeester te gaan in dienen. Later diende ook de burgervader een klacht in wegens mishandeling en te dier za ke werd de dokter door de rechtbank te Win schoten veroordeeld tot 150 boete, subs. 75 dagen hechtenis. De dokter ging in hoo- ger beroep, doch het Hof te Leeuwarden be vestigde het vonnis. In cassatie verwees de Hooge Raad de zaak naar het Hof te Arn- henp die op 26 Juni '30 den dokter tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis veroordeelde. Deze was echter nog lang niet voldaan. Weer casseerde de Hooge Raad het arrest en gister diende de zaak voor het Amster damsche Hof. De burgemeester deed een uitvoerig ver haal van het gebeurde. Van schuld van zijn kant was z.i. geen sprake. De dokter had rechts van den weg moeten gaan rijden. De verstandhouding tusschen beide leden der Nieuwwoldasche „upper ten" was verre van goed en tengevolge van deze kwestie had de dokter zijn ontslag gekregen ais gemeente geneesheer „de dokter wilde, dat op hem de verkeersregels niet werden toegepast", aldus getuige. Verdachte betoogde, dat hij door den bur gemeester met opzet was aangereden, hij was toen buiten zichzelf van drift geraakt, maar of hij geslagen heeft weet hij niet meer. Nadat nog eenige getuigen waren ge hoord was het woord aan den procureur-ge neraal, mr. Harinxma thoe Slooten, die op formeele gronden vernietiging van het von nis van de rechtbank eischte en verd.'s ver oordeeling tot een boete van 150 subs. 75 dagen hechtenis. Uitspraak 26 Februari. MALVERSATIES TEN BEDRAGE VAN VELE DUIZENDEN. Gister heeft de Rotterdamsche rechtbank de zaak van de malversaties bij de Rotter damsche Melkinrichting en de Vereenigde Zuivelbereiders behandeld. Hiervoor zijn destijds aangehouden de 46-jarige kantoorbediende H. D. J. W. en de 25-jarige kantoorbediende B. L. Aan W. wordt ten laste gelegd, dat hij een aantal kwitanties valsch heeft onderteekend met den naam Lexmond. Deze kwitanties heeft hij als echt gebruikt en ter uitbetaling voorgelegd aan den kassier. Voorts heeft W. in samenwerking met een ander een aantal kwitanties vervalscht ten name van C. Huij- zer. Deze kwitanties waren eveneens aan den kassier aangeboden. De tenlaste gelegde bedragen waren on geveer 6750 a 8800. In totaal zijn de bei de Maatschappijen wel voor 200.000 be nadeeld, daar de malversaties teruggaan tot 1917 en men slechts een beperkt deel ervan ten laste heeft kunnen leggen. De voornaamste getuige, de kassier, ver klaarde dat hij al de bedragen uitgekeerd heeft zonder achterdocht te koesteren W. liet het voorkomen alsof de betrokken landbou wers, voor wie het geld bestemd was, kwamen terwijl dé cassa gesloten was. De kassier gaf dezen het geld vooruit en kreeg later de kwi tantie, die door W., zelf geteekend was. Ver schillende andere getuigen werden nog ge hoord, waaronder de accountant Polak en adjunct-directeur van de R. U. I., de hr. K. de Jong. De hoofdboekhouder Baur deelde mede, dat er nooit gecontroleerd werd of de hoeveelheid melk, waarvoor betaald werd, werkelijk geleverd werd. Verdachte verklaarde het geld verloren te hebben in speculaties en verschillende onder nemingen, die hij is begonnen en die verlies opleverden. Toen hij eenmaal begonnen was, kon hij niet ophouden. De officier eischte tegen W. drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Ook voor den mededader 3Yn jaar geëischt. Vervolgens heeft terechtgestaan de 25-ja rige kantoorbediende B. L., die de betrokken kwitanties heeft geteekend en een gedeelte van de opbrengst, n.1. f 12000 ongeveer, had gekregen. Verd. wilde niet rechtuit bekennen en bleef er omheen draaien. Dit was de reden, dat de officier van justitie tegen hem eveneens een gevangenisstraf van drie en een half jaar met aftrek van preventief eischte. EEN ONDERWIJZER VOOR HET GERECHT. A. R„ onderwijzer te IJsselmuiden, thans gedetineerd, was door de rechtbank te Zwol- fe veroordeeld wegens onzedelijke handelin gen met aan zijn zorgen toevertrouwde leer lingen tot 9 maanden gevangenisstraf. Het o-erechtshof te Arnhem heeft in hooger be roep bepaald, dat van die straf 3 maanden voorwaardelijk zouden zijn, en dat van de overige 6 maanden de door verdachte reeds ondergane voorloopige hechtenis in minde ring zou worden gebracht. BOTSING VAN TWEE TRAMTREINEN. Een onoplettend trambestuurder. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche recht bank heeft uitspraak gedaan in de strafzaak- tegen den gewezen wagenbestuurder der Gooische tram, wien de botsing geweten wordt van twee tramtreinen tusschen Laren en Hilversum. Het O. M. had zeven dagen hechtenis geëischt. De rechtbank verklaarde hem schuldig aan het aan zijn schuld te wij ten hebben, dat gevaar ontstaat voor het ver keer door mechanische kracht over een spoor weg en veroordeelde hem tot zeven dagen hechtenis, doch voorwaardelijk meteen proef tijd van één jaar. INTERNATIONALE BANK- OPL1CHTERS. De Vijde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde op 6 November 1.1. de beide internationale bankoplichters den Spanjaard Leon Vega Guerra en den Mexi caan Moises Salmeron Escudero die op 3 Februari 1930 gearresteerd werden bij een poging om de firma Thos Cook Son door middel van een valschen wissel voor 16.000 dollars op te lichten, ieder tot drie jaren ge vangenisstraf wegens het tezamen en in ver- eeniging opzettelijk gebruik maken van ver valscht voor omloop bestemd handelspapier, terwijl uit dit gebruik nadeel kon ontstaan. Van dit vonnis kwamen de verdachten bij het Amsterdamsche Gerechtshof in hooger beroep. Advocaat-generaal mr. baron Van Harinx ma thoe Slooten eischte vernietiging van het vonnis wegens vormgebrek, doch veroordee ling als in eersten aanleg. 26 Februari a.s. uitspraak. DE STAKINGSRELLETJES TE GELDERMALSEN. Het gerechtshof te Arnhem heeft gister in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen G. J. v. d. G., portier van de Cha- mottefabrieken te Geldermalsen, die uit het raam van zijn woning een revolverschot had gelost op stakers van die fabriek, die zich voor zijn woning verzamelden en een van hen daarbij in den rug heeft getroffen. De rechtbank te Tiel had hem tot 8 dagen - ge vangenisstraf veroordeeld en tot betaling van 35 schadevergoeding aan den getroffene. Het gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. VAN EEN BOUWVERGUNNING AFGEWEKEN. Voor de Haarlemsche rechtbank is Don derdagmiddag behandeld een zaak tegen den 38-jarige C. J. D te Beverwijk, die in appèl gekomen was van een vonnis van den kan tonrechter, waarbij hij was veroordeeld tot 100 boete of 20 dagen hechtenis, omdat hij bij den bouw van een café in de Breestraat te Beverwijk was afgeweken van de door B. en W. goedgekeurde bouwvergunning. Hij had n.1. een slaapkamer laten bijbouwen, waar door de totale oppervlakte van het perceel met 21 M2. vergroot werd. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. Voor de rechtbank te Groningen stond gis teren terecht de 19-jarige fabrieksarbeider B. W., uit Leek, die in een café te Diepswal on der die gemeente Fokke Jongst met een mes in het achterhoofd heeft gestoken, toen Jongst hem met een ploertendooder over het voorhoofd hac geslagen. Nadat in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen nog een stuk mes uit het hoofd van Jongst was ver wijderd, is een ontsteking van het hersenvlies ontstaan, waaraan J is overleden. Tegen den dader werd wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbende 6 maanden gevangenis straf geëischt. BELEEDIGING. Voor de rechtbank te Arnhem is in hooger beroep behandeld de zaak tegen B., uitgever te Tiel, die in het weekblad Nieuwe Betuw- sche Krant een artikel had opgenomen, waar door de heer E. W., lid van den raad der gemeente Eist, zich beleedigd achtte. De rechtbank te Tiel sprak den verdachte vrij, tegen welke uitspraak de officier van justitie in hooger beroep kwam. Het hof heeft thans het vrijsprekende vonnis vernietigend en den verdachte veroordeeld wegens eenvoudige be- leediging tot 10 boete of 2 dagen hechtenis. BERUIMINGEN IN INDIE. Ook de ambtenaren. De regeeringsgemachtigde voor Financiën, de heer Van den Bussche, heeft in den Indi- schen Volksraad in tweeden termijn geant woord op d? financiëele en economische be schouwingen. Spreker heeft overwegende be zwaren tegen de publicatie van het rapport van de Begrootingscommissie en acht het uit stel van de motie-Stokvis tot April a.s. een gelukkige oplossing. (De heer Stokvis had in de vorige zitting een motie aangekondigd tot een „crisiszitting"). De heer Van den Bussche herhaalt, dat het onvermijdelijk %is om voor het tekort op den gewonen dienst te leenen. De ambtenaren van de locale ressorten zullen in de salaris-ver minderingen moeten deelen. Spreker geeft toe, dat herziening van het B B. L. moeilijk is, maar toch mag ze niet achterwege blijven. Restitutie van ingehouden kortingen op sala rissen mag niet worden verwacht, omdat al les er op wijst, dat men zich blijvend op een lager loonpeil zal moeten aanpassen. 2700 WERKLOOZE EUROPEANEN IN INDIE. Uit officieeie telling is gebleken, dat er op het oogenblik zeven-en-twintig-honderd Europieanen in Indië werkloos zijn, voor het overgroote deel woonachtig in de groote steden op Java, en voor het overige in de belangrijkste cultuur-centra van de buiten bezittingen. Volgens plaatselijke groepeering is het werkloosheids-cijfer van Soer-haja het hoogst met negen-honderd-zeventig. Deze stad herbergt dus meer dan een derde deel van alle Europeesche werkioozen in geheel Nederlandsch-Indië. ren zeer dikwijls en hebben tal van plannen in studie, welke een aanmerkelijke verlaging van het uitgaven-budget in 1932 ten doel hebben. Alle onderdeden der nieuwe lands-be- grooting zullen in de komende bezuiniging moeten deelen. Verscheidene diensthoofden hebben van de begrootings-commissie reeds het verzoek ontvangen, om bij haar ten sjooedigste be- zuinigings-voorstellen over te leggen. NIET OFFICIEEL 455e STAATSLOTERIJ Trekking van Vrijdag 13 Februari 1531 5e Klasse 17e Lijst Hooge Prijzen 14059 niet met premie van 3000 6488 400.— 20172 100— 17088 17959 19251 19282 20413 Nieten 7» 6794 5847 6511 1515S 15502 16861 3355 3641 3691 558Ö 5793 5S41 7020 7045 7274 8256 8584 8681 10064 10143 10760 12396 12618 12682 15115 15937 16220 17845 17938 17963 19281 19504 20339 20456 20480 20928 20966 BEZUINIGINGEN IN INDIE. Wordt reeds intensief voorbereid. Naar het „Nieuws"' verneemt, zal de Indische landsbegrocting 1932 straks een geheel ander beeld vertoonen, dan de be grootingen der voorafgaande jaren en wel in verband met zeer rigoureuze bezuinigings maatregelen, waartoe de onlangs ingestelde Begrootings-commissie thans het initiatief neemt. De zes leden van deze commissie vergadc- URSEM. Woensdagavond had in de keurig versier de tooneelzaal de feestvergadering plaats van de Coöp. Boerenleenbank alhier. Na af handeling van de jaarlijksche algem verga dering, waarin de beide bestuursleden de heeren J. Dol en Jb. Veldbcer werden her kozen en benoemd werd tot afgevaardigde de heer J. Veldboer, werd overgegaan tot een feestelijke herdenking van het 30-jarig bestaan der bank. De heer S. Oud, directeur, sprak de ruim 250 personen ongeveer als volgt toe: Namens het bestuur der bank heette hij allen welkom in het bijzonder de dames. Spr. stelde twee deugden naast elkander: spaarzaamheid en liefde. Honderden malen is er een bezoek gebracht in die 30 jaar door spaarders bij den kassier ten einde hun geld veilig te beleggen en tot tevredenheid is al tijd een goede rente uitbetaald. Doch alvo rens de Bank daartoe in staat was, had zij ook weer andere menschen noodig, n.1. de voorschotnemers. Hieruit ziet men dat bei de partijen absoluut noodig zijn. Hierin ligt opgesloten wat voor menigeen een probleem is, hoe spaarzaamheid in verband staat tot de liefde in de praktijk. Spr. herdacht den stichter van dit groot- sche werk, iemand die hoofd was eener ge meente, in Westfalen, n.1. burgem. Raiff- eisen, wiens gemeente zich in een zorgzame positie bevond, doch door zijn geniaal be leid en doortastend optreden er bovenop wist te komen. Spr. herinnerde ten slotte aan het naderend koperen feest van den burgemeester. De feestrede werd met applaus ontvangen en een aardig toepasselijk lied door alle aan wezigen gezongen, waarna de burgemeester de heer v. d. Heuvel, het woord nam. Deze toonde zich dankbaar voor de gele genheid een groote massa feestvierende ge meentenaren bij deze gelegenheid te kunnen toespreken. Bovendien zal men zich afvra gen, waarom feest bij een 30-jarig bestaan. Bij het zilveren jubileum is door omstandig heden hiervan afgezien, zoodat het thans, al is de toestand in land- en tuinbouw niet gunstig, toch wel aanleiding voor bestond. In 1898 werd opgericht een spaarbankje, door dezelfde personen die in 1901 deze om zetten in een Coöp. Boerenleenbank. Van de zeven oprichter zijn thans nog in leven de heeren S. Oud, A. v. Diepen en de •kassier J. Oud. Het gelukkige trio, dat he den het groote voorrecht smaakt te kunnen terugzien op een schitterenden staat van dienst. Natuurlijk was er bij de oprichting meer bestrijding dan medewerking, maar bij doorzetting ziet men er later de groote voordeelen van. Zoo ook is het gegaan met de feestvieren de Boerenleenbank. Het heette n.1., dat de oprichters zelf het geld best konden gebrui ken, men vertrouwde de zaak niet en derge lijk fraais meer. Men begon met schuld en de eerste balans gaf dan ook een verlies aan. De omzet was niet groot, ongeveer 5000. Toen kwam de tijd van voorschotten geven en door de credietwaardigheid van 't bestuur werden en konden ook belangrijke voorschot ten worden gegeven. Er kwam meer ver trouwen en spaargelden kwamen in en dat het een goede tijd was bleek wel dat het in- Ieggeld in de 10.000 liep. Ook het aantal leden steeg en tot op heden is dat gestegen tot 150, terwijl ongeveer 675 boekjes in om loop zijn. Steeds heeft het bestuur gestreefd naar 'n belangrijke rente voor de spaarders en voor lage rente aan voorschotnemers. Degelijk en zuinig beheer is het parool van het bestuur. Het reservefonds is dan ook gestegen tot 15000, wat een krachtige ruggesteun is voor de bank. Ook heeft de Bank vooral in de oorlogsjaren bewezen, dat de fundamenten hecht en sterk waren, want in 1916 kwamen vele menschen hun geld opeischen bij de banken en natuurlijk ook hier, maar niet tevergeefs. Toevallig waren er zeer ruim kasmiddelen en aan ieder werd tot zijn groote verwondering en geruststelling direct alles uitbetaald. Tenslotte verdween al heel spoedig deze donkere wolk en kwamen alle spaargelden weer terug. De bank heeft steeds aan alle aanvragen om voorschotten uit eigen middelen kunnen voldoen. Spr. bracht hulde aan den heer S. Oud, directeur der bank. die door zijn tact, ijver] werklust, eerlijkheid en vredelievendheid ge toond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn. Maar daar naast mag wel genoemd wor den de kassier, de heer J. Oud, vanaf de oprichting onafgebroken als zoodanig werk zaam. Wanneer men iemand heeft ie zoo de gemeentenaren door en door kent en op fi- nancieei gebied terdege thuis is. dan kan het niet anders oj de bank moet tot orrooien hltxh f

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9