Vaderlandsche Bank VI Provinciaal nieuws STAD EN OMGEVING. CHARLEY CHAPLIN NAAR EUROPA. Radiografisch weerbericht stormwaarschuwingsdienst A G t H II 4 Maandag 16 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: De citadel van Warschau (uit den Poolschen vrijheids strijd, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Kracht en Schoonheid (kom.) voor eiken leeftijd 7.30 uur, Victoria-Theater: Dynamite dram., geluidfilm); boven 18 jaar. 8 uur, café Van Gemeren te Heiloo, verga dering Witte Kruis. Dinsdag 17 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: De citadel van Warschau (uit den Poolschen vrijheids strijd, geluidfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater: Kracht en Schoonheid (kom.); voor eiken leeftijd. 7.30 uur, Victoria-Theater: Dynamite dram., geluidfilm); boven 18 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, door de Vereenigde Schouwspelers opvoering van De Rozen krans. 8—10 uur, De Unie, demonstratie met Delftsche producten. 8 uur, Stadhuis, voor den Armenraad, le zing door den heer W F. Detiger, uit Am sterdam. 8 uur, De Rustende Jager te Bergen, con cert Bergen's Mannenkoor met optreden van Boris Lensky. Woensdag 18 Februari. 2 uur, A. B. T., kindervoorstelling Kracht en Schoonheid met Watt en Half Watt. 2.30—5 en 8—10 uur, De Unie, demon stratie met Delftsche producten. 7.30 uur, Cinema Americain: De citadel van Warschau (uit den Poolschen vrijheids strijd, geluidfilm); boven 18 jaar. 7 30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Kracht en Schoonheid (kom.); voor eiken leeftijd. 8.30 uur, 't Gulden Vlies, demonstratie hoogfrequente bestraling door den wonder dokter van Gallspach. 7.30 uur, Victoria-Theater: Dynamite dram, geluidfilm); boven 18 jaar. Donderdag 19 Februari 2.30—5 uur, 8—10 uur, De Unie, demon stratie met Delftsche producten. 7.30 uur, Cinema Americain: De citadel van Warschau (uit den Poolschen vrijheids strijd, geluidilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Dynamite dram., geluidfilm); boven 18 jaar. 8 uur, in A B. T., voor de volksuniversi teit, film Tropisch toerisme, met toelichting van den heer L D. Petit, van Amsterdam. kend. De toestand van de overige gewonden was hedenochtend vrij goed. Veiligheidsmaatregelen der spoor wegen. Het laat zich aanzien, dat de overweg- te achteres, mej. Ebben, de eenige schuldige in dit drama is. Haar man was ook wel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen en wel als ploegbaas, doch op haar rustte de volle verantwoordelijkheid ten aanzien van het bedienen van den overweg. Haar taak was zeer eenvoudigop het sein van de dub- beltonige klok, die buiten het huisje staat, moest zij de afsluitboomen laten zakken. Het gebruik is over het algemeen, dat het naast- bijliggende station drie minuten vóór een trein'door het station komt, het kloksignaal langs de lijn doorgeeft. Voor het opgaande spoor wordt tweemaal een signaal gegeven, voor het afgaande eenmaal. De vrouw had dus de klok moeten hooren. Er is echter voor de personen, die de over wegen bedienen, nog een controlemiddel en dat is de ronde schijf, die uit de seinklok steekt en die na eeri gegeven signaal weer in den normalen stand moet worden ge bracht. Ook dit heeft de overwegwachteres nage laten. Ten slotte bestaat nog de bepaling (met het oog op eventueele defecten aan de seinklok) dat gelet moet worden op den tijd. Werkt een apparaat dus niet, dan is het de plicht van den bewaker of de bewaakster zich op een goedloopend uurwerk te verge wissen of er kans bestaat, dat de trein in aantocht is. Zelfs al zou dus de signaalklok gestoord zijn geweest, dan had de vrouw toch naar buiten moeten gaan om naar den trein uit te kijken. De snelheid van den personentrein heeft op het noodlottige punt tusschen de dertig en de veertig kilometer bedragen. Eerder bij eerstgenoemd getal dan bij het tweede, want een vertrekkende trein uit Blerik heeft nog een kleine helling te overwinnen. Uit het feit, dat de chauffeur van de bus pas op de bocht, die toegang geeft tot den overweg, den trein bemerkte, mag de con clusie getrokken worden, dat laatstgenoem de al dichtbij was Daarentegen zal bij het onderzoek ongetwijfeld den machinist ge vraagd worden of hij niet gezien heeft, dat de overweg openstond. IV as het ongeluk ook gebeurd, als de chauffeur niet geremd had? Doch niet geheel onmogelijk is, dat, wan neer de chauffeif den trein eens niet had gezien, hij er met zijn bus nog wel overheen zou zijn gekomen, meent De Crt. Het feit, dat hij instinctief met de rem reageerde en het noodlottige feit, dat de motor bij het snelle remmen caleerde gaven den trein ge legenheid het volle vehikel te grijpen. Dat de zijkant terstond verbrijzeld werd, valt af te leiden uit de omstandigheid, dat een jon getje van dertien jaren zich aan het voor gedeelte van de machine, een koplantaarn of een slang van de luchtrem vastgreep en zoo voor verplettering gevrijwaard bleef. Dinsdagmorgen zal het sectie-onderzoek van de slachtoffers van het autobus-ongeval ie Blerik plaats hebben door het parkiet van Roermond. Waarschijnlijk zullen de slacht offers Woensdagmorgen worden begraven. Omtrent de oorzaak van de ramp kunnen de autoriteiten nog geen nadere bijzonderhe den verstrekken. Vermoed wordt dat de auto bus, toen zij door den trein werd meege sleurd tegen het seinhuisje is gesmakt. Het is voor deskundigen onbegrijpelijk, dat er niet meer dooden waren. Enkele bladen mel oen, dat de toestand van de baanwachteres laten ev^nrHUimd h^d de •Mboomen neer te het^as' dat men hflar naar Bet krankziiyy^enitesUcht te Venray heeft moeten overbrengen. Dit is onjuist. Wel is de vrouw in hooge mate onder den indruk van het voorgevallene. GEGUND. Het onderhoud van de Rijkswegen in Noordholland gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 is door het Departement van Water staat in perceelen 1, 2 en 3 resp gegund aan: H. Visser te Lemmer; wed. H van Driel te Ouderkerk aan den Rijn en A. en D. Bakker te Heiloo. tot SCHAGEN. De heer S. Schouten is benoemd adspifant-besteller bij de P. T. T. LIMMEN. Onder presidium van de heer Zwart hield de afdeeling van „Het Witte Kruis" jaarver gadering in café de Graaff. Zoowel dr. van Oppen als Zuster Adema gaven verslag van den toestand der magazijngoederen en afgelegde bezoeken. De heer G. Blauw bracht verslag uit van de algemeene vergadering te Amsterdam. De rekening en verantwoording luidde dat er van het Witte Kruis een batig saldo was van 272.09, van de Wijkverpleging een na- deelig saldo van 238.10. De heeren P. Boschman en K. van den Berg brachten verslag namens de financi- eele commissie en verklaarden alles in de beste orde. De begrooting voor 1931 werd vastgesteld met een batig saldo van 191.94. We me- moreeren dat 250 werd uitgetrokken voor aanschaffen magazijngoederen, wat aanvul ling behoefde. De begrooting van de Wijkverpleging werd geraamd op 2000 en van de tuber- culose-bestrijding in ontvangst 859.95 en uitgave 767.32. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren G. Blauw en Jb. Adrichem herkozen. Op voorstel van den heer Kuijs werd in elke vergadering vóór de jaarvergadering een fi- nancieele commissie benoemd. Besloten werd op voorstel van den heer Boschman om een cursus voor „Eerste hulp bij Ongelukken" in het leven te roepen en contact te zoeken met de afd. Alkmaar van het Roode Kruis. Nog werd besloten de materialen van het Witte Kruis beschik baar te stellen bij voorkomende verkeerson gevallen. Daarna sluiting. Door bemiddeling van de patroons ln het bloembollenkweekersbedrijf is voor de tweede maal aan de vaste arbeiders in dat bedrijf een kindertoeslag toegekend en wel voor dezen keer 'n bedrag 457. Een prach tige tegemoetkoming. Jammer dat niet alle patroons het nut er van inzien. HEERHUGOWAARD. De tweede vergadering, welke is gehouden om te komen tot de oprichting eener winkel-, vak- en neringvereeniging, werd weder ge leid door den heer P. Glas. Hoewel de op komst niet bemoedigend was zijn de verdere werkzaamheden toch afgewikkeld. Het resul taat is geweest, dat de statuten met een enkele wijziging, welke echter nogal van beteekenis is, werden vastgesteld. Er werd n.1. besloten, dat er niet één, doch twee vereenigingen zouden worden gesticht een R. Katholieke en een niet-R. Katholieke, welke dan in federatief verband tot eikaar zullen staan en feratief zullen samenwerken. Het werkblaadje zal gemeenschappelijk worden uitgegeven. Met betrekking tot het incasso-bureau werd als proef voor één jaar vastgesteld, dat de inning van bedragen boven f 100 10 pCt. kost, voor kieine bedragen 20 pCt. De contributie werd ge steld op 1.50 per jaar. Eventueele actie zal gemeenschappelijk worden gevoerd, terwijl de twee besturen samen het federatief bestuur zullen vormen. Voor de R-K. vereeniging wer den tot bestuursleden gekozen de heeren A. Breed Jr., P. Kok, G. Visser, J. Blank en P. Doodeman, voor de andere vereeniging de heeren P. Glas, P. Mienis, H. Kort, S. Dekkers en G. Dirkmaat De bestuursfuncties zullen onderling worden geregeld. De verbindingsweg van den Langendijk naar de Duinstreek, als onderdeel van den provincialen weg Oost-West, loopend door Geestmer-Ambacht, raakt zoover de belangen van verschillende polders en gemeenten, dat het Provinciaal bestuur als voorwaarde voor de totstandkoming stelt, dat de benoodigde gronden door de betrokken corporaties be schikbaar zullen worden gesteld Ten einde tot een bevredigende oplossing te komen zal voor de regeiing alsmede voor den aankoop der gronden een commissie van belangheb benden worden samengesteld Tot voorzitter dezer commissie is aange wezen ons statenlid, de heer P. Kostelijk, waaruit wel mag worden afgeleid, dat de heer Kostelijk ten volle vertrouwd geacht wordt met speciaal plattelandstoestan den, aangelegenheden en belangen. Waar toch de belangen der betrokken corporaties zeer verschillend zijn en een billijke regeling voor onderscheidene bijdragen in den regel niet zoo gemakkelijk te treffen is. ligt het ver moeden wel voor de hand. dat hierbij wel niet alles van een leien dakje zal loopen. 't Is te hopen, dat bij allen de goede wil voor raag zitten. Is er de laafste jaren reeds heel veel gedaan voor verbetering van onzen hoofd weg, waarmee met kracht wordt doorge gaan, ook de rijwegen worden door het pol derbestuur niet vergeten. Is de Rustenburger- weg al zeer verbeterd, thans is men bezig met de verbreeding en betere beharding van het dek van den Hasselaarsweg Verbetering en gedeeltelijke verlegging van den Donke ren weg wacht nog slechts op beëindiging der onderhandelingen met een der betrokken landeigenaars. URSEM. Aanrijding. Tusschen een luxe auto, waarin de heer Bcwepoot, bloembollcnhandelaar te Berkhout, en een autobus van de N. V. Autobusonderneming te Hoorn, had even over de brug bij café Oudejans een aan rijding plaats welke wonder boven won der goed afliep. Beide wagens konden licht beschadigd hun reis voortzetten. Bij de gehouden volkstelling is ge bleken dat het aantal inwoners dezer gemeente bedraagt 1320 waarvan 692 mannen en 628 vrouwen. Hiervan be- hooren 1011 tot den r. k. godsdienst. '297 Ned. herv.; 3 doopsgezinden, 1 ev. luth. en 8 tot geen. NÜORDSCHARWOUDE. Men schrijft ons: Het kan als een ongewoon verschijn sel worden beschouwd, d..v in tegenstel ling met andere jaren, alhier geen enkele landverkooping plaats vindt. Konden wij vorige jaren in de plaatse lijke bladen veeltijds van verkoopingen of aangekondigde verkoopingen verne men, thans doet zich het geval voor dat geen enkele akker publiek of onder hands wordt verkocht. Men durft het gewoon niet aan. Een algeheele inzin king in den landprijs kan worden tege moet gezien. Landkoopers voor geldbe legging kunnen bij n eventueele verkoo- ping gevoegelijk worden uitgeschakeld. Zij hebben in de meeste gevallen de huur of gedeeltelijke huur van 't afge- loopen jaar door de maliase nog niet ontvangen en zij zullen zich dus wel wachten nieuwe aankoopen tr doen. Door de steeds toenemende ziekten in de koolgewassen wordt de verbouw steeds riskanter. Voorts de bij uitstek slechte uitkomsten en onzekere toestanden in het tuinbouwbedrijf, mede veroorzaakt door het kunstmatig weren der verschil lende tuinbouwgewassen door het bui tenland maken de kooplust en koop kracht zóó verlammend dat van soms voorgenomen landverkoopingen wordt afgezien. Ook met het oog op de zich steeds meer verplaatsende koolbouw in de omliggende polders (contractbouvv) kon veilig worden aangenomen, dat bij een soms mogelijke verkooping alhier, de landprijzen met 25 a 30 pet. blijken te zijn gedaald. Floralia-tentoonstelllng. Aangemoedigd door het buitengewo ne succes dat de vrouwenclub W(eke- lijksch) O(nderlinge) L(essen) alhier het vorige jaar met de toen gehouden Flo- ralia-tentoonstelling heeft ondervonden, heeft het bestuur besloten ook dezen zomer of herfst weer een dergelijke ten toonstelling te houden. Wanneer de plantjes kunnen worden afgehaald zal nog nader bekend gemaakt worden. KOEDIJK. De op 15 Febr. 1931 gehouden kooltel ling gaf tot uitslag dat bij de leden van de tuinbouwvereeniging „de West" aan wezig waren 40 wagons roode, 32 wagons gele, 70 wagens witte, 3K wagons uien, 1/4 wagon peen. Op 1 December 1930 waren 110 roode, 59 gele, 121 witte, 1214 uien, X peen en 15 Febr. 1930 waren 182 wagons roode, 42 gele, 171 witte, 10 uien, 114 peen, de wagons gerekend op 10000 KG. HEILOO. Vrijdag herdachten de heer P. Pilkes Sr. en G. PilkesKuiper hun gouden huwelijksfeest. Het gouden echtpaar mocht vele blijken van belangstelling ontvangen. De beide fanfarecorpsen brachten een serenade wat op hoogen prijs werd gesteld. Naar we vernemen zal men spoedig aanvangen met de verbreeding van den Rijksweg vanaf de Kuillaan tot de Kerk- laan. Nog vernamen we dat men met den aankoop van de panden in de buurt nog even ver is. Nu men den grond tot aan de Kerk- laan heeft aangekocht, is het vrijwel zeker dat men het oude tracé zal volgen. Bond van Staatspensionneering. De Bond van Staatspensionneering hield Zondagavond een goed geslaagden propagandavond in „De Rustende Ja ger". Voor een vrij goed gevulde zaal sprak de heer H. Bruin, secretaris van de Federatie Alkmaar van de B. v. S., waarna de Arbeiders-Tooneelvereen. „Falkland", Heijermans „Bloeimaand" opvoerde en een duet voor muzikale af wisseling zorgd.. Ruim 8 uur opende de nieuwe voorzit ter van de afdeeling. De heer Kostelijk riep het welkom toe aan den heer Bruin, aan Falkland, aan de ouden van dagen, voor van avond onze gasten en aan de vele aanwezigen en sprak de hoop uit, dat men doordrongen is van de behoefte van het staatspensioen. De heer Bruin had weinig nieuws. Uit den aard der zaak kan dat ook niet. Niet nieuw is dat duizenden ouden van dagen wachten op staatspensioen. Niet nieuw is dat onze christelijke regeering wel de millioenen voor leger en vloot weet te vinden, doch staatspensioen, „ont- eerend" acht. Jammer is dat de minis ters dat onteerende niet gevoelen als zij na enkele jaren onder dank voor de „vele en gewichtige diensten aan het vaderland bewezen", hun pensioen op strijken. De spreker wees op die landen waar het staatspensioen is ingevoerd en op de zegenrijke gevolgen. Zijn opwekking om te strijden dat „oud en arm" uit ons land verdwijnt, vond dan ook weerklank. Zijn propagandistisch woord om aan te sluiten bij den Bond voor Staatspen sionneering moet echter voor Heiloo nog in vervulling gaan. Zijn met vuur uitgesproken woord voor de arme misdeelder der maat schappij moet zoo lang herhaald worden tot het onze christelijke regeering door dringt. Het dankwoord van den voorzit ter vond gereeden weerklank en zijn rede oogstte een dankbaar applaus.' Daarna was het woord aan „Falk land" met „Bloeimaand", tooneelspel van de Stad in 3 bedrijven, van Heijer mans. We zullen niet weergeven wat werd gegeven en hoe het werd vertolkt. Als men dat mooie spel van Koosje (mevr. Joosten—de Gier) en Cornelis (de heer A. de Gier) ziet, moet men innig medelijden hebben met de arm,e oude stakkers die in een gesticht worden op geborgen. In een gesticht hoe goed ook bedoeld wordt onwillekeurig de per soonlijkheid van de ouden van dagen verwaarloosd. Zonder twijfel heeft Falkland dat aan de bezoekers laten gevoelen en heeft het een snaar doen trillen en allen opgewekt om hen te maken tot propagandisten voor staatspensioen VUUI voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, tegen beurskoers 1 n OBLIGATIEN met jaarl uitloting DE BRAND TE HEILOO. Zooals we Donderdag van de vorige week berichten brandde te Heiloo het woonhuis van mej. wed. D. W. tot den grond toe af. Reeds dadelijk had de politie ver moeden van brandstichting, welk ver moeden oorzaak was dat mej. W. ter beschikking van de justitie is gesteld. VOOR HET DIERENASYL. Bij de penningmeesteresse der afd. Alkmaar en omstreken van de Ver. tot bescherming van dieren is ingekomen voor het dierenasyl 4 van de dames van het P. en 1.50 voor het plaatsen van dieren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 5.42 uur licht QR RHanktberichten ALKMAAR, 16 Febr. 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 49 Vette koeien 240390, handel matig; 5 Vette kalveren 80 150; Vette kalveren per K.G. 1.10 1.50; 144 Nuchtere kalv. slacht 11— 18; 594 Vette varkens (zware) per K.G. 0.40—0.45; Zouters per K.G. 0.38— 40, handel goed. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 16 Febr. 1931. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 535 vette koeien, le kw. 0.96—1.04; 2e kw. 0.82—0.94, 3e kw. 0.700.80; mindere soorten 60—68 cent per K.G. slachtgewidit; 120 melk- en kalfkoeien 280380; 109 Vette kalveren 2e kw. 0.88-/ 0.94; 3e kw. 0 74— 0.86 per K.G. levend gewient; 153 Nuch tere kalveren 81323 Schapen 32— 38; 760 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90^-110 K.G., 5152 cent; zware var kens 49—50 cent en vette varkens 4748 cent per K.G. slachtgewicht137 Paarden 100—220. Heden zijn aan het abattoir aangevoerd zeven wagons geslachte runde ren uit Denemarken. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 16 Febr. 1931. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Febr. 1931. Langendijker Groentenveiling. 3550 K.G. Peen 2.10; 14000 K.G. Roode Kooi 3.10—6.30; 36000 K.G. Gele Kool 1.50—3.30; 21000 K.G. Deensche Witte Kool 2.203.50; 9300 K.G. Uien, Uien 1.70—2.60; Grove Uien 2.10—2.40, Drielingen 1.60—1.80, alles p. 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 14 Febr. 1931. 600 K.G. Aardappelen, Schotsche Muizen 5.10; 45000 K G. Uien, Uien 1.60 2.60; Drielingen 1.70—2.50; Nep 1.70—2.10; Grove 2.40—3.20; 3000 K.G. Peen 1.40; 200000 K.G. Roode Kool 4-ƒ 6.50; 75000 K.G. Gele Kool 2.10 4.50; 180000 K.G. Deensche Witte Kool 2.303.60; 1000 K.G. Kroten 3 30, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 14 Febr. 1931. Roode Kool le kw. 4.50—6.50; Roode Kool 2e s 3.90-/ 5.50; Gele Kool le s. 2—3.30; Gele Kool 2e s. l.70~f 2.50; Witte Kool le s. 2.703.20; Witte Kool 2e s. 2.102.80; Drielingen 1.40 1.60; Uien 2.i0—2.40; Grove Uien 2.202.60; Peen 2—2.10. Aaknvoer: 46850 K.G. Roode Koo:l; 24950 K.G. Gele Kool; 35625 K.G. Witte Kool; 6500 K.G. Uien en 500 K.G. Peen BOVENKARSPEL, 14 Febr. 1931. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Roode Kool l.SO—5.20; Witte Kool 2.10—3; Gele Kool 2.80; Uien 0.80 -ƒ 1. Filmnieuws VOORSTELLINGEN IN HET GULDEN VLIES. De twee voorstellingen die gisteren in het Gulden Vlies zijn gegeven mochten zich vooral 's middags in veel belangstelling ver heugen. Het sprookje „Tafeltje dek je" vond bij de jeugd een buitengewoon onthaal. De kinderen genoten van de diverse aardige films en amuseerden zich den geheelen mid dag, vooral met het mooie hoofdnummer. 's Avonds werd de bekende film Gold Rush van Charlie Chaplin vertoond. En de be roemde artist, die in Gold Rush zoo fijn de komische situaties uitspeelt en in enkele dra matische scènes van een ontroerende sober- heid is behaalde ook bij de wedervertooning weer een groot succes. Trouwens het geheele programma viel bijzonder in de smaak. Het spel van Charlie heeft men echter bijzonder gewaard. Zijn wachten op de meisjes en zijn dans met de broodjes deaen het ook nu weer buitengewoon. Een Reuter-telegram uit New York meldt, dat Charley Chaplin is scheepgegaan naar r.uropa. Hij maakt de reis naar Engeland aan boord van de „Mauretania", Voor zijn vertrek ontving hij nog een aantal aanbiedin gen om voor de radio te spreken, varieerend tusschen 50.0nn run- p(kar k0:,e naar waarnemingen, verricht in den mor^n van 16 Februari. s n Medegedeeld door het Kon. Nederl. vu* Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.4 te La C runa. Laagste barometerstand 735.8 te Thor havn. Verwachting, geldig tot den avond van i-> Februari: 17 Matige tot krachtige Zuidwestelijke tn» Noordwestelijke wind; betrokken tot zwaa bewolkt; regen, later sneeuw of en iets kouder f,ot zwaar hagelbuien Geseind heden te 8 35 uur uit de Bildt a-n alle posten van Hoek van Holland tot KW wer Sluis „Wtest op Uw hoede!" toespraken en 600.000 dollar voor 26 uitzen" dingen van een Amerikaansch zendstation naar zijn eigen keuze. w Chaplin heeft echter d deze voorstellen van de hand gewezen met de mededeeli™ dat zijn kunst een zwijgende is. Hij js na°' Londen vertrokken om de vertooning van nieuwe film „City Lights" bij te wonen Herk en School Voor het eind-examen diploma Elëctrö" Technische School te Amsterdam slaaed Vrijdag de heer C. Kruimel te Stom petoren Prof. dr. P. Ehrenfest, hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche universiteit die ongeveer een half jaar voor wetenschap pelijke doeleinden in Amerika heeft vertoefd" is gister te Leiden teruggekeerd. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE? De stemming over het benoemings- en be roepingsrecht is te Barsingerhoi n wederom toegewezen aan het kiescollege. Twee sten. men werden uitgebracht op den kerkuw SCHOOLBADEN TIJDENS DE SCHOOLUREN. In de vergadering van de Plaatselijke co% missie van Toezicht op het l.o. te Haarlem, werd besloten, aan B. en W. te adviseeren, dt schoolbaden onder de schooluren te doen plaats hebben. Het wordt uit een oogpunt van volksgezondheid gewenscht geacht, de douchebaden voor de hoogste klassen der lagere scholen verplicht in den lesrooster oo te nemen. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. De gemeenteraad van Franeker heeft met zes tegen vijf stemmen besloten, dat aan een in functie zijnde onderwijzeres, die vóór haar 45ste jaar in het huwelijk treedt, op den dag van haar huwelijk ontslag zal worden ver leend. De verordening treedt direct in wer king. Uit de discussie bleek, dat de gehuwde on derwijzeres niet beslist wordt uitgesloten. In bijzondere gevallen zal zij bij sollicitatie kun nen worden benoemd, doch het oordeel is aan den raad, die rekening houdt met de omstan digheden. alkmaar BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Paulus Gijzen en Adriana Waals. GEBOREN: V" Salomon z. v. Carel Bonte en Maria Jam sen. Alida d. v. Martinus Niele en Anna Schuit. Ina d. v. Cornelis Jonker en Beeletje Bok. OVERLEDEN: Geertrui Groeneveld gehuwd met Bauke Marinus 70 jaar. Neeltje Blom gehuwd met Cornelis stam 56 jaar. Aaltje Kooijman ge huwd met Pieter Overdijk 80 jaar. Luchtvaart NOODLANDING VAN EEN MILITAIR TOESTEL BIJ HOOGWOUD. In de sneeuwstormen, welke Vrijdag middag boven ons land woedden, moest eet uit Den Helder komend militan toestel bg de Pade onder de gemeente Hoogwoud een noodlanding maken. Tij Het vliegtuig, bestuurd door jhr. Asch van Wijk, ging in glijvlucht juist onder de hoog spanningsdraden die naar het Lely-gemaai te Medemblik leiden en waarop een spanning staat van 50.000 volt door en landde op n kort stuk land. Bij den uitloop kwam d* machine in een greppel terecht en tuimekR om, doch werd niet beschadigd. Ook de in' zittenden bleven ongedeerd. M Het toestel is door personeel uit den Hel der gedemonteerd en Zaterdag overgebracht naar het vliegveld. DE INDIE-POSTVLUCHTEN. Het negende re'ourvliegh1)?' Aneta-Vaz Dias melat, dat bij de K. L. bericht is ontvangen, dat het negende r tourvliegtuig Zondagmorgen te 9 55 u (Holl. tijd) van Boedapest is vertrokken b*1 bestemming naar Amsterdam. n Het vliegtuig is Zondagmiddag te Brem geland voor het innemen van benzine, u er op het vliegveld geen voldoende benz. aanwezig was, zal net vliegtuig eerst new morgen om 8 uur naar Amsterdam ver ken, waar het te omstreeks half el' w ïerwac1"' OP Sd.ipW; Het negende retourvliegtuig P-H.-A Ei-Zj® hedenmorgen te 11.08 op Schiphol gel Het toestel was hedenmorgen om 9 Bremen vertrokken. De bemanning bes uit de vliegers Wiersma, Parmentier en werktuigkundige Kotte. -,t Het elfde pof<vl'enÖ Voorts is bij deK.L M. bericht binnen#^ komen, dat het 11e postvliegtuig, de r- F.K., hetwelk Zaterdag van Diaskna daar rachi vloog, Zondagmorgen te 6.25 va is vertrokken en te 9.45 uur te JodtlP land. Vandaar vertrok het toestel w »j. 10.20 uur en arriveerde te 14.45 uur i lababaö. A i

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2