JlilMÜSCllt tuint HET RAADSELTJE PRINSES. Gemeenteraden •Rdird drie en dertigste 'aargang. IMnsrta? 3? Februari. Radioprogramma t kuii.lkton. STADEN OMGEVING. No 40 Woensdag 18 Fbruari. Hihersum, 1875 8—9— Gramofoonpl. ,S tijding (V.P.R.O.) 10-15 Orgelspel Joh. 3 ,0 30 P J. Kers: „Onze keuken {T- Gramofoonpl. 11-05 F Meyboom. De vemleging van het zieke kind IK^3 12— Politieber 12.15 Con eert door het V.A.R A.-Septet o 1. v Is EyL Gramofoonplaten. 2.15 Vrouwenuurtje 3.(to Gramofoonpl. 3 10 K. de Boer: „H<* werken de coöperatieve Vereenigingen' 3.25 Gra mofoonpl. 3 30 Maak het zelf door C. Schaake—Verkozen. 4.20 Gramofoonpl 4.30 Piano-recital door Joh Ligtelijn en gramo foonplaten 5.05 Voor de kinderen 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Mandoline-cursus Joh. B Kok. 7.— A. F. J. Portielje: „Instinct en ondervinding bij dieren". 7 30 Polibeber. 7.45 Joodsch uurtje Alex Schmuller, viool G. van Renesse, piano. Jo Rabbie, tenor S. H. Englander, piano. S van Praag, letter kundige. 8.55 Gramofoonplaten. 9— Uitz. vanuit Vlissingen. Het V A R A -Orkest on der leiding van Hugo de Groot 9 30 Blijspel door het Groot Volkstooneel onder leiding van H. Bouber. W. van Capellen, Ben Groe neveld 10.30 Vervolg Uitzend uit Vlissin gen ii Vaz Dias 11 10 Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N C R.V.) 8—8.15 Schriftlezing. 8.159.30 Gramo foonplaten. 10.30—11.— Ziekendienst 11.— 12.— M. F. Jurjaanz, harmonium en mevr. D. van NeerdenOngers, sopraan. 12. 12.30 Gramofoonpl. 12.302.— Concert. H. Hermann, viool. P. v. d. Hurk, fluit K F. Borgers, cello. Luise Lauenroth, piano en harmonium. 2.2.30 Gramofoonpl. 2 30 3.Lezen van Chr. Lectuur. 3.—4 30 Con cert. Mevr. L. KruithofVan Diggelen, so praan. J. Middendorp, viool en hobo H. v d Berg, piano en orgel. 4.304.45 Gramo foonplaten 5.6.Kinderuurtje. 6.-7.— H Pilon: „Hoe komen we aan onze kuikens op de boerderij'" 7.7.30 Vroolijk program ma. 7.308.— Dr. G. Esselink: „Ons be staan een worsteling om het leven" 8. 10.20 Evangelisatie-samenkomst vanuit het gebouw der Bapfiste gemeente te Amster dam. Met muzikale medewerking. 10.20 Vaz Dias. 10.3011 30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 1035 Morgenwijding 11 0511.20 Lezing. 12.20 Concert. M Jay, viool. Y. Morris, cello. M. Albu, piano. 1 20 Orkestccncert. 2.20 Concert. E. Gibson, so praan. V Brough, viola d'amore. 2.45 Uitz voor scholen. 2.50 Lezing. 3.50 Concert. Or kest. A Melzak, viool. 5.05 Orgelsftel door R New. 5.35 Kir.deruurtie. 6 20 Lezing, 35 Nieuwsber. 7.Gramofoonpl. 7.20 Le zing. 7.45 Lezing. 8.20 Concert. Orkest. Dohnanyi, piano. 9.20 Berichten 9.35 Ver volg concert. 10.30 Lezing. 10.45 Berichten 10.50 Concert. Kwintet. 11 3512.20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 1250 Gramoiooiipl 12.25 Gra mofoonpl. 4.05 Gramofoonpl. 6.50 Gramo foonpl 9.05 Gramofoonplaten 9.20 Concert door het Don Kozakken-koor. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonpl. 9 35- 11.35 Gramofoonpl 11.30 Gramofoonpl 12.25—1.50 Concert. Orkest en bariton. 4.205.20 Orkestconcert. 7 05 7.40 Orkestconcert. 7.408 05 Concert en declamatie. 8.05 Orkestconcert Piano-soli Daarna berichten en tot 11 20 Dansmuziek Kalundbcrg1153 M. 12.65—1.20 Or kestccncert. 2.504.50 Orkestconcert. 7 20 9 20 Concert. Orkest. Edwin Fischer, piano. 9 3511.50 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. en 338.2 M. 508 5 M 5 20 Orgelconcert. 6.05 Gramofoonpl 6.20 Gramofoonpl. 7.50 Gramofoonpl 8.209.05 Causerie en concert. 9.05 Militaire muziek en zang. 338.2 M 5 20 Gramofoonpl 6.05 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl 7.20 Gra mofoonplaten. 7 50 Gramofoonpl. 8.20 Viool-recital. 8.50 Concert. Orkest. Cause rie leesen, 1635 M. 5.40—11.20 Voordrach- wlrf1?. 1.1-20- 12 15 Gramofoonpl. 12.15— Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl z 26—3.50 Voordrachten 3.50—4.50 Orkest- concert. 4507.15 Lezingen, lessen 7.20 „Der schlesische Psalter". M m. v. koor, orkest en solisten. 8.30 Svmphonie Nr 6 A- ,ruckner Door orkest- 9 40 Be- T01' 955. Vezmg en daarna tot 11 50 Po pulaire muziek. Oorspronkelijke Detectieve-roman door R J BRANDENBURG 8) „Die inspecteur verstaat zijn vak", meende de docter. „Een prettige kerel en bovendien een be scheiden mensch". „Je weet, dat ik dat als een der eerste ver dachten beschouw." In gepeins verzonken zat dr. Heavenstone eenigen tijd in de vlammen te staren. Een vergaan houtblok zakte geruischloos ineen en kVtS "et'erden de vlammen omhoog. Toen Dukte de docter zich en wierp een nieuw blok uit ce eiken kist op het vuur, waaraan de vlammetjes gretig begon te likken; het lukHes" V3n verwekte knappende ge- miir<H?ndhana'tter Weer gezeten was, keek hij n vouwend. over twee omhoog ij wijsvingers ernstig aan en zei „Het geval trekt me wel aan" hoopvol ,e Wl1 er in verdiePen?" vroeg ik bi;.Het lijkt me inderdaad een moeilijk pro- „Ik wilde het raadsel eens bestudeeren al md™rilik> eenig v«orbehóua moet maken ten aanzien van de kwestie of ik me al dan niet aan de definitieve oplossing zetten zal. Ik zal de zaak onderzoeken en W ARMENHUIZEN. De vergadering van den gemeenteraad, gistermiddag gehouden, werd niet bijge woond door wethouder Swan wegens onge steldheid. De notulen van de vergaderingen van 19 Jan. en 3 Febr. werden onveranderd goed gekeurd. De voorzitter hoopte, dat de heer Swan spoedig hersteld mag zijn. Ingekomen stukken. a. Mededeeling van den heer W. Roden huis te Huins (Fr.), dat hij zijn benoeming tot onderwijzer te Warmenhuizen aanneemt en op 1 Maart as. in functie zal treden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven van het comité van B. en W.'s in de diverse kantons over de telefo nische doorverbindingen. Zal bij de leden circuleeren. c. Mededeeling van den commissaris der koningin, dat tot gemeenteveldwachter is be noemd de heer J. Brantsen, agent van politie te Den Bosch. Voor kennisgeving aangeno men. d. Begrooting van den keuringsdienst voor waren. De kosten voor de gemeente Warmenhuizen waren geweest 14.97 cent per inwoner (vorige jaar 16.12 cent). Zaï circuleeren bij de leden. e. Een schrijven van B. en W. van Ar- nemuiden om adhaesie te betuigen aan het adres van den raad dier gemeente gericht aan H.M de Koningin, waarin verzocht wordt art. 195 der L.O. te doen wijzigen, dat van de verplichting tot het geven van het vak lichamelijke oefening ook na 1 Jan 1936 vrijstelling kan worden verleend. In het adres wordt betoogd, dat de kosten vooral voor plattelandsgemeenten zeer hoog zijn en dat het gevolg van doorvoering van het voorschrift zal moeten zijn verhooging der belastingen. Afschriften van het adres waren gezonden aan de Tweede Kamer en den minister van onderwijs, terwijl aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten verzocht was adhaesie te betuigen. B. en W. stelden voor instemming te betui gen met het adres. De heer Slot meende, dat deze kwestie al meermalen is besproken. Hij was er voor adhaesie te betuigen. De heer M o 1 e n a ar vond het wensche- lijk, de doorvoering van het onderwijs in gymnastiek zooveel mogelijk op de lange baan te schuiven. De financieele lasten we gen lang niet op tegen de voordeelen. Spr. kon zich volkomen vereenigen met het voor- si*! van B. en W. Conform het voorstel werd zonder hoofde lijke stemming besloten. f. Het verslag van de vereeniging van hervormde diaconieën in de classis Alkmaar voor gezinsverpleging over 1930. Voor War menhuizen waren de kosten geweest 736 93. Werd voor kennisgeving aangenomen. Reductie pacht landerijen der ge meente. Een nieuw besluit; het resul taat hetzelfde. Voorstel herziening raadsbesluit' in zake reductie huur bouwland. Daar bij het nemen van voornoemd raadsbesluit art. 48 der ge meentewet niet voldoende in acht is geno men, zou dit besluit moeten worden her zien. De fout was geweest, dat alle leden van den raad hadden gestemd over de reductie- verleening aan de pachters, waaronder ook familieleden van hen tot in den derden graad zijn. De voorzitter stelde nu voor het ge nomen besluit in te trekken en een nieuw be sluit te nemen, waarbij dan de leden zieti van stemming zouden onthouden voor zoo ver de familieband tot den derden graad dit zou gebieden. Spr. deelde hierbij mede, dat van wethouder Swan bericht was gekomen, dat hij was tegen het toestaan van reductie, maar dat hij, indien de raad zou besluiten de niet-familieleden zulks te verkenen, zou willen meewerken dat ook die familieleden daarin zouden deelen, voor het geval zulks door de stemmenverhouding in den raad an ders zou dreigen te zullen worden afgewe zen. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten tot intrekking van het in de vorige ver gadering genomen besluit. De heer Slot zou, vóór opnieuw werd gestemd, de vraag willen stellen of de raad zich thans niet liever zou willen vereenigen met het vroegere voorstel van B en W., dat desgewenscht uitstel van het betalen der pacht beoogde. De heer V a n R ij n steunde dit. meen ik eenig licht te zien, wat ik je over een week of zoo wel zal kunnen zeggen, dan zal il haar ter hand nemen en tot een goed einde hachkr, te brengen. Maar je moet me nu al stellig beloven, dat je aan geen mensch zult vertellen, dat ik me met de affaire heb inge laten. Aan niemand. Het zou mijn vooronder zoek ten zeerste kunnen bemoeilijken, ja vol slagen onmogelijk kunnen maken, wanneer je je niet aan deze afspraak hield". „Mag ik het ook niet aan inspecteur Black vertellen ..Aan dien stellig en zeker niet". Dat vond ik vreemd. Dr. Heavenstone zou toch Black niet verdenken, iets met de zaak uitstaande te hebben? Die gedachte was niei J me opgekomen. Maar het zou inderdaad een verklaring zijn van het feit, dat hij eigen- ijk nog niets ontdekt had. Doch het was toch te mal. En na een kleine pauze vroeg ik den dokter op den man af: „Maar je verdenkt den inspecteur toch zeker niet?" Dr. Heavenstone lachte hartelijk. „Je bent verschrikkelijk voorbarig", zeide hij, „heusch, ik heb mij nog geen enkele meening gevormd en koester tegen niemand verdenking. Hoe kan ik dat? Is het al bewezen, dat er een mis daad is gepleegd? Immers neen". Inspecteur Black achtte het aan geen twij fel onderhevig." „Mogelijk, maar er is geen schijn van be wijs. Weet je wat me in dit geval zoo aan trekt? Er is geen enkel aanknoopingspunt Fred Jolinson is niet teruggekomen in de villa van mr. Warlow. En ook dat is eigenlijk niet eens een rotsvaste zekerheid. Heb je het huis van onder tot boven grondig onderzocht?. De heer De Groot zou eerst willen uit maken of al dan niet reductie zal worden verleend. Spr. was er vóór reductie te geven. De heer Molenaar stemde hiermee in. Hij was vóór de reductie, al zou die dan ook volgens een omweg moeten worden ge geven. Het voorstel-SlotVan Rijn om geen re ductie te geven, maar uitstel toe te staan, werd verworpen met vier tegen twee stem men. Tegen de heeren Molenaar, de Groot, Nannes en Tesselaar. De voorzitter las hierna de namen van de verschillende pachters van gemeente gronden, gegroepeerd naar de verwantschap met de raadsleden. Over het toestaan van reductie moest voor elk dezer groepen af zonderlijk gestemd worden, waarbij zich zoo noodig één of meer leden van stemming ont hielden. De heeren Van Rijn en Slot waren telkens tegen, maar desondanks stemde laatstge noemde toch eenige keeren vóór het verlee- nen van reductie, omdat anders het gevolg zou zijn geweest, dat enkele pachters van die gunst zouden verstoken blijven, wat Te genover anderen, die toevallig minder of heelemaal geen bloedverwanten onder de raadsleden hebben, een onbillijkheid zou be- teekenen. De heer M o 1 e n a ar verzocht de door hem gepachte perceelen buiten beschouwing te laten, daar hij van de reductie geen ge bruik zou maken. Na afloop van de verschillende stemmin gen deelde de voorzitter mede, dat, als alle pachters het verschuldigde voldoen vóór 1 Mei, het totale berag der reductie zal be dragen 4291 66. De raad legt zich neer bij de be slissing van Ged. Staten, waarbij vernietigd werd het raadsbesluit tot opheffing der school te Schoorldam. Als laatste punt der agenda kwam aan de orde het voorstel tot het instellen van be roep tegen het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeuring van het raadsbesluit tot op heffing van de school te Schoorldam. Door Ged. Staten is het raadsbesluit van 23 Oct. 1930 tot opheffing der school niet goedgekeurd. Thans werd door de meerder heid van B. en W. voorgesteld bij de kroon in hooger beroep te gaan tegen die beslis sing Er waren verschillende bezwaarschriften bij Ged. Staten ingediend tegen het ophef- fingsbesluit, n.1. door den heer J Swan en twee andere raadsleden, ouders van school gaande kinderen uit Schoorldam, het hoofd bestuur van de vereeniging voor volksonder wijs en den Bond van Ned. onderwijzers. In hun besluit deelden Ged. Staten o.m. mede, dat huns inziens de opheffing der school geen financieel voordeel zou opleve ren voor de gemeente. Er waren toch op 1 Jan. 1931 nog 25 leerlingen, wat wijst op een toename, welke zeker nog zal voortdu ren, gezien den bevolkingsaanwas te Schoorldam. Een regeling met de gemeente Schoorl inzake het opnemen van kinderen op de school aldaar zou onvoldoende resul taten geven, omdat er slechts een tiental zou kunnen worden geplaatst. Voor de overige kinderen zou de afstand naar de school te Warmenhuizen een groot bezwaar blijken. Al zou de school thans worden opgeheven, dan zou allicht over een paar jaren weer een nieuwe moeten worden geopend. De hoofdinspecteur in de vierde hoofdinspectie, die aanvankelijk vóór opheffing was. kwam op dit advies terug in verband met het af stand-bezwaar. De voorzitter herinnerde er aan, dat het besluit tot opheffing is genomen in de eerste plaats omdat het onderwijs in de ge meente in het algemeen er mee zou worden gebaat en pas in de tweede plaats had als motief gegolden de bijkomstige omstandig heid der financieele voordeelen voor de ge meente Het zwaartepunt blijkt door Ged Staten te zijn gelegd op het laatste, terwijl wat voor de meerderheid van den raad als hoofdmotief gold door hen geheel is gene geerd. De meerderheid van B. en W. meende nu, dat dit geen juiste argumentatie was tn zij was daarom van oordeel, dat de raad hiertegen in beroep bij de kroon dient te gaan. De heer Slot vond het voorstel van B en W. onsvmpathiek. Geb'eken is, dat de ouders van schoolgaande kinderen het door B. en W. als het zwaarste geachte motief minder tellen. Zij stellen grooten prijs op het behoud der school boven verbrokkeling door het zenden van de kinderen naar Schoorl en Warmenhuizen. Het protestant- sche deel van Warmenhuizen heeft zich ge- schaard achter Schoorldam. 't Is nog de Neen. Natuurlijk is het wel zeer waarschijn lijk, dat hij er niet is, maar bewezen is het niet". Dat was waar. Inspecteur Black had hier blijkbaar heelemaal niet aan gedacht. En ik zei gedwee: „Ik zal morgen dadelijk gaan kijken. „Dat is niet noodig. Het bewijs volgt uit het ongerijmde. Nu gced, ik wilde maar zeg gen, dat er in deze heele zaak niets is, waarop we kunnen bouwen. Niets. In de detectieve- romans, die ik overigens heel graag lees, is er altijd een of ander voorwerp, dat aan den misdadiger heeft toebehoord, als een soort visitekaartje blijven liggen. Bijvoorbeeld een knoop of een hoed. De defectieve zoekt dan naar de jas, waaraan een knoop ontbreekt of zuigt het stof van binnen en buiten uit den hoed, wat hem gegevens verschaft omtrent de ligging van de woonplaats, of de werkplaats van den dader, bijvoorbeeld naast een meel fabriek of een rijstpellerij of zoo iets. Natuur lijk komt ook bij een dergelijk onderzoek de noodige scherpzinnigheid te pas, maar in wezen is het toch maar een eenvoudig deter- mineeren, het oplossen van een vergelijking, met een aantal gegeven en één, hoogstens twee onbekenden. In ons geval is er geen en kel gegeven. Dit is onze basis. Als er een misdaad is gepleegd, dan is dit op volmaakte wijze geschied. En toch, er moet ook een op lossing van dit probleem te vinden zijn. We moeten ons verstand aan het werk zeEten eu tevens onze intuïtie. Dan is er nog iets. In de meeste gevallen, die in detectieve-romans worden 'beschreven, wordt het object, waar aan of waarop de misdaad is gepleegd, bij voorbeeld het lijk van den vermoorde, onmid- vraag of het onderwijs wel zou verbeteren door opheffing der school te In elk geval willen de ouders liever de school behouden bpr. had het nu mooier gevonden als' B en W. zich hadden neergelegd bij he besluit van Ged. Staten, die de ouders int e gelijk stellen. Spr. was tegen het voorstel ^De^eer Molenaar vond het opmerke lijk, dat Ged. Staten het belang van het on derwijs niet hebben besproken. Spr. was na de vergadering van 23 October tot de con clusie gekomen, dat het misschien geen aan beveling verdient om de kwestie op de spits te drijven. Hij had destijds het voorste to opheffing gesteund en niet verwacht dat he verzet er tegen zoo groot zou zijn. Hij meen de, dat de financieele voordeelen van de op heffing toch ook niet zoo groot zouden zijn, omdat vele kinderen nogal ver van de school wonen en dus voor het vervoer daarheen ver- goeding kunnen vragen. Het gaat hier om een bestaande school en spr was nu van meening, dat men deze beter kan laten be- staan Weth. De Groot bleef van oordeel, dat het onderwijs zoo goed mogelijk moet zijn en dat zou men verkrijgen na opheffing van de school te Schoorldam. Spr. was daarom voor het voorstel van de meerderheid van B en W. om de kwestie uit te vechten door een beroep op de kroon. De heer Slot betwijfelde of het wel zoo zeker is, dat ahn een één-mansschool het on derwijs slechter is dan aan een driemans- school. Men kan hoogstens zeggen, dat de kans daarop grooter is. De heer De Groot merkt op, dat de ge leerden het daarover niet eens zijn. Hij voor zich was er van overtuigd, dat het onder wijs aan een grootere school beter is dan aan een één-mansschool. De heer Molenaar was het daarmee eens, maar als een éénmansschool nu beslist slechte resultaten zou moeten geven, zouden Ged. Staten het raadsbesluit toch hebben goedgekeurd, zij zouden dan meewerken tot opheffing van zooveel mogelijk éénmans- scholen. Op het oogenblik staat bovendien nog niet zoo heel vast, dat de gemeente fi nancieel voordeel heeft van de voergenomen opheffing. De voorzitter zou vóór opheffing zijn zelfs al zou die heelemaal geen voordeel ge ven. Het verbeteren van het onderwijs gaat bij hem vóór alles. De heer Nannes nam aan, dat de mees te inwoners van Schoorldam de school liever behouden. De heer Slot komt nog wel eens op voor de menschen, die tegen zichzelf be schermd moeten worden, maar in dit geval is dit niet zoo. De heer De Groot meende, dat de zaak ten zeerste is opgeschroefd, men heeft er een beginselkwestie van gemaakt, terwijl het be ginsel er niets mee te maken heeft. Men heeft er sjjeciaal op gewezen, dat de voorstanders van opheffing tegenstanders van het open baar onderwijs zijn. De heer Slot kwam hier tegen op met te zeggen, dat het adres van de ouders der leer lingen aan den raad is verzonden vóór dat het besluit tot opheffing viel en niet daarna. De heer Molenaar vond het zeer goed verklaarbaar, dat de ouders bezwaar had den tegen de opheffing, omdat het blijven be staan van de school voor hen inderdaad van meer belang is dan opheffing met een langer schoolpad voor de kinderen als gevolg. Het voorstel van B. en W. (instellen van beroep tegen de beslissing van Ged. Staten) werd ten slotte verworpen met vijf tegen één stem. De heer De Groot was de eenige voorstemmer. Na dezen uitslag der stemming zegde de voorzitter toe, dat B. en W. zullen trachten zoo spoedig mogelijk de meest geschikte leer kracht te vinden voor de school te Schoorl dam. Rondvraag De heer Slot wenschte de meening te weten van de raadsleden over een bij de Woningbouwvereniging ingekomen adres, waarin om verlaging van huur gevraagd wordt. Deze bedraagt in doorsnee circa 4 en is gebaseerd op het oordeel van den toen- maligen minister, die 'n rijksvoorschot voor een bouw gaf, dat het zesde deel van het loon der bewoners als huur mocht worden gevorderd. De loonen zijn sindsdien naar beneden gegaan en als nu het principe van een zesde van het loon voor huur wordt doorgevoerd, zal de gemeente een grooter bijslag moeten geven dan tot nu toe. De voorzitter geloofde, dat het wel goed is over deze kwestie te spreken, maar wenscheiijk is, dat zij van te voren goed over dacht is. Het is z.i. daarom beter in de vol gende vergadering hierop terug te komen. De heer Slot kon zich hiermede wel ver eenigen. De heer Van R ij n stelde in het licht, dat een huur van 4 voor de tegenwoordige loonen van 17 te hoog is, 3 zou genoeg zijn. Het ergste voor de bewoners is, dat zij nergens anders terecht kunnen. De heer Molenaar vond het jammer, dat de gemeente met zulke dure huizen zit. Een huur hooger dan 3 mag feitelijk niet meer gevraagd worden bij een loon van 17 't Zal voor de gemeente duurder uit k0ITlen J X f. —X Devoorzitter meende, dat het nog de vraag is of de gemeente alleen het nadeel zou lijden. De secretaris zette uiteen, dat bij de stichting der huizen een maximum van het rijk is vastgesteld als bijslag op een tekort bij de exploitatie. Men zou nu moeten vra gen dezen bijslag hooger te stellen. E>e voorzitter noemde dit ook de eer ste schrede op den weg, die te volgen is. De heer D e G r o o t wees er nog op, dat de bewoners voor de door hen betaalde huur nergens beter terecht kunnen. Bij een parti- culieren verhuurder krijgen zij lang niet dat vcor hun geld. Eenige heeren voerden tegelijk hiertegen aan, dat het hierover thans niet gaat, maar over de vraag of de huur van 4 niet te hoog geacht en dus naar beneden gebracht moet worden. De voorzitter zegde toe, dat B. en W de kwestie zullen bespreken en dan hun mcening aan den raad kenbaar zullen ma ken. De heer Van R ij n verzocht zooveel moge- 'ijk spoed te betrachten. Hierna sluiting der openbare vergadering. dellijk ontdekt. En in den regel is dan de detectieve na enkele seconden, alsof hij achter de coulissen had zitten wachten op het mo ment van zijn opkomst, aanwezig. In de wer kelijkheid zijn de politiemannen wel terstond present, maar de groote speurders bemoeien zich meestal eerst later met het geval. Zij worden, hetzij door de familie van den versla- gene, hetzij door een belangstellende en maar heel zelden door de politie verzocht zich met het onderzoek te willen bezighouden." „Heeft de politie dan geen groote speur ders?" „Ja zeker, maar evenals hun honden moet men ze eerst „lucht" geven. Maar goed, het lijk van den vermoorde is dus disponibel en geeft dan weer tal van aanwijzingen omtrent de manier, waarop de moord is gepleegd en omtrent het motief. Soms wordt ook het wa pen gevonden, waaraan men ook eenig hou vast hfeft. De toegebrachte wond kan ook vcor verklikker spelen. Ik herinner mij een verhaal van Conan Doyle over een wond, die met een harpoen was toegebracht, wat den kring van personen, die als dader in aanmer king kwamen, natuurlijk aanmerkelijk redu ceerde. Wat niet wegneemt, dat Holmes een geniaal detectieve is en Doyle een groote schrijver van dit genre verhalen". Dr. Heavenstone staarde in het vuur, als zag hij daar de scheppingen van Conan Doyle in den strijd tusschen licht en duister nis. „En wat zijn nu je plannen?" vroeg de dokter, plotseling opstaande en zijn handen diep in de broekzakken borend. „Ik wilde Zaterdag weer eens naar Seaport gaan, om poolshoogte te nemen". „Doe dat en kom dan Maandagavond mij ONTHEFFING ARTIKEL 28 BOUW EN WONINGVERORDENING. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 35: Bij ons college is ingekomen een adres, waarbij Gebrs. J. en P. Laan te Heiloo, ons vergunning verzoeken tot het bouwen van een trekkas op een terrein gelegen aan den Zan- dersweg, kadastraal bekend in sectie E nr. 2713, volgens de bij het betreffende verzoek schrift overgelegde teekening. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het verboden te bouwen anders dan hetzij aan bij de in werkingtreding dier-verordening bestaande openbare straten, hetzij aan openbare straten, aangelegd overeenkomstig de bepalingen dier verordening, hetzij aan aan te leggen of>en- bare straten. Van deze bepaling kan Uwe ver gadering volgens de 2e alinea van hetzelfde artikel ontheffing verleenen. Waar het de bedoeling is de te stichten trekkas op meer dan 10 meter uit den open baren weg te bouwen en deze derhalve vol gens de omschrijving in de 3e alinea van be doeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van het bouwplan ontheffing van het verbod van bovengenoemd artikel der bouw- en woning verordening noodig. Wij hebben tegen het verleenen der ver- eischte ontheffing geen bezwaar en geven U mitsdien in overweging te besluiten: ontheffing te verleenen van het verbod in de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en wo ningverordening ten aanzien van het bou wen, volgens overgelegde teekening, van een trekkas op een terrein gelegen aan den Zan- dersweg, kadastraal bekend in sectie E nr. 2713, door Gebrs. J. en P. aan te Heiloo, on der voorwaarde, dat, wanneer te eeniger tijd in de omgeving van het te stichten gebouw een woonwijk mocht verrijzen, deze onthef fing niet meer van kracht zal zijn. MEDEWERKING BOUW R. KATH. JONGENSSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage nr. 36: Den 8en Januari j.1. ontvingen wij van Uwe vergadering om bericht en raad een adres d.d. 3 Januari t.v. van het Bestuur der Vereeniging „St. Joseph" alhier, verzoekende medewerking tot den bouw van een R. Katli. jongensschool ter vervanging van de be staande St. Bavoschool, op een terrein, ge legen tusschen de Paternosterstraat en de Molenbuurt. Aan die uitnoodiging gevolg gevende dee len wij Uwe vergadering mede, dat de aan vrage voldoet aan de in artikel 73, le lid, der Lager Onderwijswet 1920 omschreven ver- eischten. Voor zoover noodig brengen wij on der Uwe aandacht, dat van 1 Januari j.1. af vervallen is 11 van artikel LXIV der wet van 16 Februari 1923 (Staatsblad nr. 38), rapport uitbrengen. Misschien kan ik je dan al definitief zeggen, of ik mij met de zaak zal bezighouden. En nu geen woord meer hier over. We gaan beneden een kopje thee drin ken" Mevrouw wachtte ons in de huiskamer Onder de groote lamp zaten Johnie en Zus hun huiswerk te maken. Een huiselijk tafreel- tje. En ik vergat het geval, waarover ik le hulp van dr. Heavenstone was komen inroe pen. HOOFDSTUK IV. Inspecteur Black in actie. Zaterdagmiddag zat ik alleen in een coupé van den trein, die mij naar Seaport zou voe ren. En ik dacht er over, hoe ik de vorige week in denzelfden trein gezeten had, maar in gezelschap van Fred Johnson. Onder vroolijk gebabbel was de reis verloopen, nu was ik alleen. Waar zou Fred nu zijn? Zou hij nog leven? Of stond hij aan de overzijde Het was nog zoo kort geleden sedert wij samen waren; ik hoorde nog zijn schaterenden lach in mijn ooren klinken Ja, hij maakte wel den indruk, een gezond en ge lukkig menschenkind te zijn. Was het geweest omdat nij toen naar Helen ging? Geen oogenblik was hij zich bewust geweest, dat een donkere wolk boven zijn hoofd hing. Ar geloos was hij geweest als een kind. Hoe ge lukkig, dat we niet in de toekomst kunnen zien. Althans de meeste menschen niet. Er zijn er, die meenen het wel te kunnen. Is dat werkelijk het geval? Is wat gebeuren gaat te 1' voren vastgesteld? Hoe zou mijn leven ver loopen?, ordt vervol,k

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5