ASPIRIN BAYER Landbouw en Veeteelt Provinciaal nieuws DE ZUIDERZEEWERKEN. RE iVOMTllitli VAM EEM VEKK EERSAGE ATJIE* inhoudende, dat bij de medewerking: tot de stichting: eener nieuwe school onder de leer lingen, waarop de verklaring, bedoeld in het eerste lid van artikel 73 onder a der wet be trekking heeft, niet worden medegerekend leerlingen, die de door hen bezochte gelijk soortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie op die school gelegenheid tot plaatsing in de voor hen bestemde klasse zoude blijven, tenzij aanzienlijke toeneming van de bevolking in eenig deel der gemeente tot de stichting aanleiding geeft. Bedoelde verklaring mag dus bevatten leerlingen, die thans reeds een R. Kath. school bezoeken. Aangezien de aanvrage aan de wettelijke vereischten voldoet m .et de gevraagde mede werking krachtens artikel 75 der wet worden verleend. Ook overigens is naar onze mee ning vervanging van de St. Bavoschool door een nieuwe school dringend noodzakelijk. Het schoolbestuur verzoekt voor den bouw een terrein tusschen de Paternosterstraat en de Molenbuurt. Hieromtrent plegen wij nog overleg met het schoolbestuur, w ij zullen L nader een afzonderlijk voorstel daaromtrent doen toekomen. Wij zullen de aandacht van het schoolbestuur er op vestigen, dat Uw be sluit tot het verleenen van medewerking nog niet inhoudt eenc beslissing omtrent de plaats, waar de school zal worden gebouwd B. en W. stellen den Raad voor: I de gevraagde medewerking te verleenen; II. de uit het besluit onder I voortvloeiende Tiitgaven te zijner tijd nacier te regelen bij suppletoire begrooting. GEMEENTELIJKE VERGOEDING WILHELMINASCHOOL. In bijlage Nr. 37 schrijven B. en W.: Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschanpen van 17 September 1930, nr. 1961, afd. L. O. F., ver klaarde deze, at het bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christelijk Schoolonder wijs alhier ten behoeve van de onder zijn be heer staande lagere school aan de Doelen straat (Wilhelminaschool) niet in aanmer king kwam voor de Rijksvergoeding, bedoeld in artikel 97 der Lager Onderwijs-1920 over 1929, en wel op grond, dat 2 vacatures van onderwijzer van bijstand niet werden vervuid binnen den termijn, gesteld in artikel 96, le lid, onder b, dier wet en de ontheffing, be doeld in het 4e lid van dat artikel niet werd verleend. Op een door bovengenoemd bestuur inge diende aanvrage is intusschen bij Koninklijk besluit van 15 December 1930, nr. 8, aan dat bestuur ten behoeve der Wilhelminaschooi over 1929 alsnog een tegemoetkoming toege kend ten bedrage van de Rijksvergoeding, zoo die verleend was geworden. In aansluiting daaraan stellen wij U vóór, aan het bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Schoolonderwijs ten be hoeve van de onder zijn beheer staande Wil helminaschool over 1929 de gemeentelijke vergoedingen, bedoeld in de artikelen 100, 101 en 205 uit te keeren, voor zooveel dit be stuur hierop althans aanspraak kan doen gelden en daartoe te nemen het hierna opge nomen besluit I. Indien U zich met bovenstaande vereenigt, kan beslist worden op het verzoek van het hierboven genoemde schoolbestuur om de ge meentelijke vergoeding te mogen ontvanger, voor boventallig personeel (artikel 100) over 1929 ten behoeve van de onder zijn beheer staande Wilhelminaschool. De berekening van den klassedeeler is ver meld in bijlage nr 154 van 1930. Aan de Wilhelminaschool is gedurende de maand Januari 1929 te leerkracht bovental lig geweest en wel mejuffrouw F. Dijkers, die voor de gemeentelijke vergoeding in aanmer king komt en aan welke onderwijzeres een salaris is uitbetaald van 141.50. In het hierna geformuleerde besluit II vindt, zooals U zal blijken, een verrekening met het schoolbestuur plaats van het verhaal van pensioensbijdragen op de boventallige onderwijzeres der onder zijn beheer staande school toegepast. B. en W. geven den Raad in overweging de desbetreffende besluiten te nemen. tabletten GARANTIE GELDLEENING N. V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN In bijlage Nr. 44 schrijven B. en W.: De N. V. Alkmaarsche Exportveiling va i land- en Tuinbouwproducten deelt ons bij schrijven van 29 December j.1. mede, dat zij voornemens is de bestaande groentenloods, links van den toegang tot het veilingsgebouw, af te breken en ter plaatse een nieuwe groo tere loods te bouwen, die voldoende plaats zal bieden om de aan te voeren producten te ber gen. Deze verandering is noodig om te voor komen, dat, gelijk tot dusver het geval was, het grootste deel van die producten tusschen het tijdstip van aanvoer door de producenten en dat van vervoer door de koopers in de open lucht moet blijven blootgesteld aan de zon en aan weer en wind, welke omstandig heid van zeer nadeeligen invloed op die pro ducten is. De kosten van een en ander zullen ongeveer 15.000 bedragen. De N. V. is in staat 5.COO uit hare kasmiddelen beschik baar te stellen, zoodat nog in een bedrag van ongeveer 10.000 is te voorzien. De N. V. wil trachten dit bedrag te verkrijgen, door met een nader aan te wijzen bankinstelling een geldieening aan te gaan, welke in ten hoogste tie jaarlijksche termijnen van dui zend gulden zal worden afgelost. De N. V zou gaarne zien, dat deze gemeente zich tegenover die desgewenscht door de ge meente aan te wijzen bankinstelling voor de betaling van de rente en aflossing der te sluiten lening garant zou willen stellen. De N. V. heeft gemeend te moeten trachten het risico, dat de gemeente op zich zou nemen, tot het uiterste minimum te beperken. Bij het acires is een verklaring gevoegd van negentig tuinders, kooplieden en anderen, inhoudende, dat zij zich tegenover de gemeente als ach terborg verbinden, ieder voor een bedrag van honderd gulden, terwijl een vereeniging van grossiers zich verbindt voor duizend guldeu. Dat de te bouwen loods wordt gewenscht en in een behoefte zal voorzien, acht de N. V hierdoor aangetoond. Zij zou gaarne in het begin van April a.s., met het oog op de dan te verwachten grootere aanvoeren, de loods gereed hebben en verzoekt ons Uwe vergade- ring voor te stellen, dat de gemeente zich voor de betaling van de rente en aflossing van meergenoemde leening garant stelt Uit het adres, waarvan wij den inhoud 'n Paar Aspirientjes van Bayer op zak, Dat verhelpt heel wat kwalen en ongemak. ASPIRINdew9eréid LET OP ORANJE BAND Weiger namaak en let er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets. hierboven hebben weergegeven, blijkt, dat het 1 .stuur zich veel moeite heeft getroost, om de voorgenomen verbouwing, die ongetwijfeld zeer in het belang van de veiling zal zijn, mo gelijk te maken en daarvoor den steun der ge meente te verkrijgen. B. en W. stellen U den Raad mitsdien voor gunstig op het verzoek van adfessante te be schikken. DE LANGEND1JKER GROENTEVEILINGEN. De vorst der vorige week, die de hoop on zer Langendijker tuinbouwers voor een oogenblik had verlevendigd, is weer ver dwenen en daarmee de verwachting, dat de prijzen der stapelgroenten nu wel eens flink zouden stijgen. De hypothese, die vrijwel ge dekt werd door de feiten, n.1. dat bij vriezend weer oploopende prijzen zijn te verwachten, wordt dezen winter omver gegooid, daar de prijzen bij niet-vriezend weer hooger zijn ge weest. dan ze dit waren, toen het ijs de Lan gendijker. wateren dekte. Er blijkt dus in dezen onevenwichtigen tijd nog iets meer dan vorst of sneeuw noodig te zijn voor het be dingen van goede prijzen. Als het buitenland niet aan onze markten verschijnt, is het voor de houders van Lan gendijker stapelgroenten mis. Gewacht wordt dus, nu op onze buitenlandsche af nemers. Voor een verbeterde financieele uit komst zal het noodig zijn. dat de vraag uit het buitenland spoedig komt, want anders zullen de meesten er niets meer aan hebben. Er zijn reeds verschillende tuinbouwers, die geen rood kooltje meer in hun boet hebben, en ook de Deensche witte kool begint al aar dig te slinken. Den 16en Februari is de tweede inventarisatie gehouden en bij de be kend wording der cijfers zal wel blijken, dat de voorraden witte en roode kool belangrijk zijn geslonken en dat er van deze koolsoor ten, in verhouding tot vorige jaren, slechts betrekkelijk kleine hoeveelheden meer aan wezig zullen zijn. En van wat ei nog aan wezig is, is slechts een matig deel geschikt om lang te worden bewaord; intusschen is het weer daarop van grooten invloed. Aan gele kool zal er nog heel wat zitten; vanwege de voortdurend lage prijzen, is men met het opruimen voorzichtig geweest. Hoe het zij, een groot deel var de stapelgroenten, die wegéns misgewas betrekkelijk kleine hoeveel heden waren geteeld, is van de hand gedaan tegen niet-loonende prijzen. Het nog aan wezige gedeelte zal niet i:i staat zijn een be vredigende uitkomst over de heele linie te verzeke :n. Aan de veiling van den Noordermarkt- bond werden deze week nog Schotsche muizen aangevoerd. Ze brachten 5.10 op, alzoo een vrij wat hoogeren prijs dan in het najaar werd üesteed. Roode kool werd er deze week vrij veel aangevoerd; in het bijzonder was dit het geval aan de veiling van den Noordermarkt- bond, n.L 71 spoorwagens. Wat de oestede prijzen aangaat, deze waren iets beter dan de vorige week. Voor kool van 3 pond ongeveer en van puike kwaliteit werd te Noord- Scharwoude tot f 6.50 betaald; de grootste gold 4.50; minder grooie 3.505.80. De hoogste noteering aar. de L. G. C.-veiling was 6.70, tegen 6.10 in de vorige week. Voor het kleinste goed en grootere van af wijkende hoedanigheid werd van 2.40 3.20 besteed. Veel minder verschil in prijs dan verleden iaar bestaat er dit jaar tusschen groote en kleine kool. Vrij goede kwaliteit kool bracht aan de veiling van den Noor- dermarktbond 4 op. Dinsdag werd als laagste prijs 4.50 betaald Verhandeld werd in totaal 95 spoorwagens. Voor gele kool was de stemming reeds jn den aanvang zwak; in het midden der week werd dit nog erger, maar op het laatst trad er eenige verbetering in. Te Broek op Langendijk werd Maandag als hoogste prijs 3.30 betaald, te Noord waren deze resp. 3.10 en 3.20. Den laat- Scharwoude f 3.50 In 't midden der week sten marktdag werd aan Je Broeker veiling als hoogste prijs f 3.40 besteed, te Noord- Scharwoude 4.50. Als laagste prijzen te Broek noteerden we 1.50—2.20, te N.- Scharwoude, waar geen noteerinfen voor af wijkende kwaliteit gegeven worden, 2 2.50. In totaal werden 67 spoorwagens aangevoerd. Doordien het buitenland zoo goed als niet aan de markt komt, waren de prijzen van Deensche witte kool vrij stationnair. Voor de groote werd van f 3.303.80 betaald; ze was. vernamen we, bijna uitsluitend voor de zuurkoolfabrieken bestemd. Kool van mindere grootte bracht 3 of iets meer op. Te N- Scharwour'e lagen de minimum-noteeringen tusschen f 2 en 2.40. te Broek op Langen dijk tusschen 1.402.10. De gemiddelde opbrengst zal naar schatting 270 per spoorwagen hebben bedragen Er werden in totaal 91 spoorwagens verhandeld. Voor uien bestond iets meer belang stelling. Hoewel de aanvoeren zeer groot waren, bleken de prijzen iets te stijgen, al bleef de financieele opbrengst ver beneoen het bevredigende. Aan de Broeker veiling ^rt] 'n he,t begin der week voor uien f 2.20 tot 2.50 betaald. Zaterdag f 2.20f 2.70 Aan den Noordermarktbond waren die prijzen resp. 2.20—2.40 en 1.60—/ 2.60. De prijs van grove uien was als die der laatste dagen van de vorige week Maandag werd daar 2.602.70 betaald. Zaterdag 2 10 tot 2.50. te Noord-Scharwoude echter f 2 40 tot f 3. Drielingen werden aanvankelijk be taald met 1.40— f 1.70, Zaterdag brachten ze aan de veiling van den Noordermarktbond 1.70f 2.50 op. Aangevoerd werden aan beide veilingen in totaal "26 spoorwagens Voor peen blijven de prijzen nog alti'J laag. Voor mooie groote werd 22 60 betaald, kleine werden voor 1-201 70 verkocht. Voor bieten, die aan beide veilingen werden aangevoerd, werd van 3— f 4.70 betaald DE NOORDERMARKTBOND. Het bestuur vergaderde Vrijdag in hotei De Burg te Noord-Scharwoude, aangezien de vergaderzaal in het nieuwe gebouw, waarin sinds eenige dagen het betaalkan- toor gevestigd is, nog niet gereed is. Niet aanwezig waren de heeren Jac. Wit en P. Swagerman van Nieuwe N^dorp. Na ope ning der vergadering door den voorzitter, den heer Brugman, werden door den heer Veiffen de notulen gelezen, welke werden goedgekeurd. Van de ingekomen stukken kwam eerst in behandeling het rapport van den accountant met betrekking tot boekhou ding en balans. Na bespreking werd beslo ten dit rapport te doen afdrukken in de agen da der jaarvergadering. Voor kennisgeving aangenomen het rapport van het Centraal Bureau van de Tweede Kamer. Ingekomen de mededeeling van de Prov. commissie betreffende de nog beschikbare hoeveelheid zilveruienzaad in Italië ge kweekt. Na eenige bespreking werd besloten de voorraad voor den N. M. B. te acceptee ren en voor de leden beschikbaar te stellen tegen 7 per K G. Aanvragen dienen voor 8 Maart te worden ingediend. Voorts werd meegedeeld, dat nog 5 pond bloemkoolzaad kortbeen a 40 per K.G. aanwezig is; mede een voldoende voorraad Lecerf en tusschen- soort, waarvan de prijzen respectievelijk zijn J 40 en j 30 per K.G. Verslag werd uitgebracht van de gehouden Vierbondsver gadering der aangesloten vereenigingen aan de orde te stellen. Afschaffing der korting aan den Handel voor contante betaling. Voorts tot steun voor de sellectieproeven voor het verkrijgen van c; i betere soort roode bewaarkool, doch tevens aan het Rijk te verzoeken een grooter bedrag voor proef nemingen beschikbaar te stellen en meer fi- nancieelcn steun te verleenen aan den Proef tuin. Hierop volgde een tamelijk breedvoe rige discussie met betrekking tot het U. C. B. Deze besprekingen leidde tot het voor stel om op den beschrijvingsbrief voor al- gem. verg. van het Centraal Bureau het voorstel te plaatsen. Dat in principe wordt uitgesproken, dat de invoering van kwali teitsmerken noodzakelijk is. Afgevaardigden naar deze vergadering en naar die van het U. C. B. zullen worden aangewezen door de vereenigingen „Eendracht" te Oudkarspel en de L. T. B. afd. Langendijk. Met betrekking tot de te houden Bondsvergadering, zal door het bestuur worden voorgelegd: De ontwor pen pensioenregeling en de afschaffing van het 1/4 pCt. korting aan den Handel. Voor stellen voor de jaarvergadering kunnen door de aangesloten vereenigingen worden inge diend vóór 15 Maart. Vastgesteld werd de jaarvergadering te houden op Woensdag 15 April bij den heer Vis te Oudkarspel. Besloten werd de nieuwe statuten, het huishoudelijk reglement, marktreglement enz. in één boekje op te doen opnemen en aan al le leden een exemplaar te doen toekomen. Door den secretaris werd meegedeeld, dat door hem aan den voorzitter van het steun comité een schrijven was gericht, waarin werd gewezen op de groote onbillijkheid, dat aan den N.M.B. niet is terugbetaald de door den penningmeester gestorte 500, terwijl andere toegezegde bedragen niet zijn opgevorderd. Verzocht werd voorts, of het niet mogelijk zou zijn, dat de N.M.B. de gestorte bijdrage terug ontving. Op dit schrijven is nooit eenig ant woord terug ontvangen. Aan den secretaris werd opgedragen ncT eens op antwoord aan te dringen. Hierna werden door den heer Ootjers eeni ge mededeelingen verstrekt met betrekking tot besprekingen gevoerd in een bijeenkomst van veilingsvertegenwoordigers met vertegen woordigers der spoorwegen; voorts, dat van de Prov. Comm. een circulaire ter versprei ding zal worden toegezonden, waarin wordt gewezen op de wenschelijkheid van aardao- pelbesproeiïng; verder, dat de taaie gele kool vrijwel geregeld uit de hand wordt verkocht en over het betaalkantoor het geld wordt ont' vangen, doch, dat het onbillijk wordt geacht dat hiervan 1 65/100 wordt gerekend ter wijl van meezenkool en aardapelen van' den keuringsdienst 1 1/4 geheven. Besloten werd deze onbillijkheid weg te nemen. De klachten over te veel vletten aan de laad plaats, het maar laten liggen van vaartuigen in de goot en de plaatsing der bascules, door den heer A. Dekker naar voren gebracht, wer den door den veilingleider ten deele overdre ven geacht, niettemin zal er rekening mee worden gehouden. Hierna sluiting, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat de eerstvolgende bestuurs vergadering zal worden gehouden in de nieu we vergaderzaal. WARMENHUIZEN. Dezer dagen hie'd de vereeniging voor ziekenhuisverplegiitg haar 5e jaarvergade ring in het lokaal van den heer Wester. De vice-voorzitter, de heer J. Strijbis, bracht allereerst nog een woord van hulde aan den voormaligen voorzitter den heer Dijken, die wegens vertrek naar elders deze functie moest opgeven. Den heer Dijken was een ijverig bestuurs lid en tevens propagandist. Zeer veel heeft hij voor de vereeniging gedaan. Na de notulen volgde de mededeeling dat in plaats van den heer Dijken als lid van de federatie benoemd en heer H. G. Rijs. Uit het jaorverslag bleek, dat op 31 Dec 1930 het aantal lecen was gestegen met 41. Het aantal betalende leden is 1576 en dat er niet-betalendcn 314, totaal 1890 leden. Cver 1930 zijn in iotaal 38 personen ver pleegd met een aantal ligdagen van 664 Wat het aanial leden betreft is vooruitgang te constateeren. Door den penningmeester, den heer P. J. Hink werd cver de rekening 1930 vers'ag uitgebracht. De ontvangsten waren 2808.28 de uitgaven 2218.96, het saldo 589.32. Het naóeelig saldo op 1 Jan. 1930 was 638.20 dus valt op 31 Dec. 1930 nog een nadeelig saldo te vermelden van 48.88 De financiëele commissie adviseerde tot goedkeu ring, waartoe onder dankbetuiging werd be sloten. Het bestuur stelde verder voor om van het voorschot van de gemeente, zijnde 600, 200 af te lossen. Dit werd door de verga dering goedgekeurd. De heeren P. J. Hink en C. Dekker Hzn.. alsmede D. Wildeboer die periodiek moesten aftreden werden met bijna algemeene stem men herkozen. Bespreking oprichting eener operatiekas. De voorzitter memoreerde dat meermalen was getracht een operatiekas op te richten maar tot nog toe was het niet gelukt Om hiervoor een contributie te heffen is niet zoo j gemakkelijk. Aan enkele bestaande vereeni gingen uit de omgeving waren inrichtingen gevraagd en dus kon men eenigszins nagaan cp welke wijze zoo'n vereeniging werkt. Om een dergelijke vereeniging op te rich ten en bestaanszekerheid te hebben, moet men 100 leden tellen. Voor operatie en ge neeskundige behandeling wordt het 3de klasse tarief vergoed. Onder volwassenen werd de minimum leeftijd bepaald op 16 jaar. Te Castricum wordt 75 vergoed voor operatie in een jaar totaal. Voor operatiedagen (3 dagen) wordt ten hoogste 50 vergoed. Te Scnagen wordt ver goed 100 plus 25 voor autovervoer en wordt over de leden een omslag geheven. Er is dus geen vaste contributie. De heer Hink besprak deze kwestie nog eens nader en zou het volgende willen aanbe velen: Zij die zich hiervoor willen verzekeren moeten lid zijn van de vereeniging Zieken- huisverpleging. Men vond het beter geen contributie doch een omslag te heffen, om, wanneer er een hooge doktersrekening komt, deze te kunnen betalen, zoodat men niet met een hooge schuld blijft zitten. Wanneer patiënten naar een ziekenhuis moeten en het blijkt, dat geen operatie noo dig is, zal men evengoed de geneeskundige behandeling vergoeden. Door de vergadering werd besloten het bestuur machtiging te ge ven om te trachten een operatiekas op "te richten en circulaires zullen worden rondge zonden met vermelding van de voordeden, die hieraan zijn verbonden. Het vervoeren en het lossen der steen kolen ten behoeve van het gasbderiif alhier over 1931, is gegund aan de laagste in schrijvers de heeren W. de Vet en D Berk hout. In de gistermiddag gehouden raadsverga dering is medegedeeld, dat tot veldwachter benoemd is de heer J. Brantsen, agent van politie te Den Bosch. Het raadsbesluit tot verleening van re ductie op de pacht over 1930 wegens mis lukking van den oogst werd ingetrokken, omdat art. 45 der gemeentewet daarbij niet in acht was genomen. Een nieuw besluit werd genomen met als resultaat dat de ver- .eende reductie bleef gehandhaafd (kosten voor de gemeente ruim 4291.) De raad besloot met vijf tegen één stem te berusten in het besluit van Ged Stat waarbij vernietigd werd het raadsbesluit school te lagere opheffing der openbare Schoorldam. Bij de rondvraag bracht de heer Slot ru huren ter sprake, die betaald moeten word»? aan de Woningbouwvereeniging. Algemep scheen men ervan doordrongen dat die kT den tegenwoordigen loonstandaard te 1 zijn. B. en W. zegden bespreking in hunhelf lege toe. (Men zie het uitvoeriger raadsverslao dit nummer). 8 m MEDEMBLIK. Het kasteel Radboud een mus,,,». B. en W. dezer gemeente hebben van den betrokken minister bericht ontvangen 1at y- bereid is, tot wederopzegging, de gr»ofe zaal in htt kasteel Radboud ter beschikking van de gemeente te stellen, om deze in te richten tot museum. Q WIERINOI.N. Voor de S.D.A.P. zijn voor de verkiezin# van leden van den gemeenteraad candiH^ gesteld: D. Oden, W. F. Lub, P. Kooii f Wigbout, D. Wit—Slikker, F. Bontkes T Bakker, R. Hulsebos, C. v. d. Slikte, p t' Steinmetz, H. Stubbe en P. Veerdig. óver volgorde zal nader worden beslist. Verandering van de waterb& weging. In het driemaandelijksch bericht betreffen de de Zuiderzeewerken lezen we nog met be." trekking tot de verandering van de waterbe weging tengevolge van den aanleg van de» afsluitdijk, dat die werd ingeleid door de be- ieugeling van de Middelgronden (1929) terwijl ii\ 1930 grootere invloed werd onder, vonden van de beteugeling van de Vlieter (fe afsluiting van Gaatje en Zwin, beoosten ringen, en het uitbouwen van het dijksvakt» het Breezand door de oostelijke geulen tul schen de Javaruggen gelegen, ten westen van die zandplaat. Dientengevolge bleven op het eind van dit werkseizoen nog twee openingen over, welke reeds in sterke mate het karakter van sluit gaten hebben aangenomen. Het westelijke gat heeft een lengte van 6.9 KM., waarvan 2.8 K.M. met een doorstroomingsprofiel van 9700 vierk M. onder N.A.P. is gt.-gen boven den beteugelingsdam in de Vlieter, terwijl de resteerende 4.1 K.M. nog een profiel van 21.700 vierk. M. bezit Van het oostelijke gat, met een ontwikkelde lengte van 4.8 K.M 1.65 K.M met een profiel van 5600 vierk. M. gelegen boven den beteugelingsdam in de Middelgronden. In het overblijvende gedeelte maken de stroomen een aanmerkelijken hoek met de normaal op den afsluitdijk, zoodat de effectieve lengte (gemeten loodrecht op de stroomrichting) van dit vak aanmerkelijk minder bedraagt dan de lengte in de as van de afsluiting. Zij kan worden gesteld op 2.4 K.M. met een effectief doorstroomingsprofiel onder N.A.P. van 8900 vierk M., terwijl het profiel in de as van de afsluiting 11.800 vierk. M. bedraagt. Voor de afsluiting zelf is vooral van ba- ie ng de verandering van de stroomen in de afsluitingslijn, vooral van de sterkte van die stroomen. Deze sterkte is in den loop \an het afgeloopen jaar op de meeste plaatsen gelei delijk toegenomen. Aangenomen kan worden, dat bij het einde van het seizoen de gemiddelde stroomsnelheid in beide overgebleven openingen 95 a 100 cm/sec. bedraagt. Daarbij valt op te merkeu, dat de maximum stroomsnelheid in het ooste lijk sluitgat ruim 2 uur later optreedt dan die in het westelijke gat. Buiten de lijn van afsluiting is de invloed van de werken reeds duidelijk merkbaar bij de stroomen in het geulenstelsel benoorden Wieringen. Na de afsluiting van Gaatje en Zwin zijn de stroomsnelheden in Wierbalg en Zuiderzwin met respectievelijk 25 en 10 verminderd. Daarentegen kon in de Heisdeur, waar eind Augustus een normale maximum snelheid van 18 c.M./sec. werd gemeten, nog geen verandering van den stroom worden constateerd. De veranderde waterbeweging is ook merk baar in de sterkte van het dagelijksche getij, waarvoor het tijverschil maatstaf is. Tewerkstelling van jonge boeren. Groot is het aantal boerenzoons en jonge boeren, dat in den polder wenscht te worden tewerkgesteld. Op enkele uitzonderingen na kunnen echter slechts personen uit de onmid" dellijke omgeving van den polder worden tewerkgesteld, wijl de huisvesting op moeilijk heden stuit. Hierin komt verbetering, zoodra een aantal arbeiderswoningen gereed is, waar in zij als kostgangers kunnen worden onder gebracht. De boerenzoons werken onder de zelfde arbeidsvoorwaarden als de arbeider* en moeten in het begin alle werkzaamheden mee verrichten. Het landbouwkundige werk, waarvoor zij toch in de eerste plaats zijn be stemd, was in 1930 nog gering, waarom hn® slechts emplooi kon worden verschaft bij 429. En toen hij dat gedaan had, beval Keesie hem, maar weer naar boven te klauteren en geen grapjes meer met vis- schen uit te halen. En de man beloofde alles, ofschoon hij dacht: „Ik visch toch weer". En toen hij weg ging, lachten de ondeugende Keesie en het matroosje hem uit. En toen hij weer boven water was en op den rand van Êt sfnnrl L" J.i Lü -* I L./l vfif» M uuvcu waier was en or de vhet stond, bedacht hij, dat hij zijn mooien hengel had ver- geten. hn wat zou je zonder hengel beginnen, als je weer visschen wil gaan. Ik ga terug, dacht de hengelaar.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6