wieringen. egmpnb-einnen. noordscharwoude, schoqrldam. machines en werktuigen, het begreppelen en het draineeren, terwijl enkelen met meer algv meene werkzaamheden werden belast. De heer J. Wouda alhier is benoemd tot Sluiswachter bij den Rijkswaterstaat met standplaats Medemblik. De heer L. J. Peeters, thans werkzaam od het hoofdkantoor van de M. U. L., zaï binnenkort een gelijksoortige betrekking aan vaarden bij een werk in Span] Tot voorzitter en secreiaris der Commissie <ot wering van schoolverzmm ^rden pectitvelijk nerkozen de heeren w. j. Apei doorn en J. Verheggen- De revue 't Zal wel Gaan. Het groote succes van de revue 't Zal we! Gaan en de buitengewone belangstelling daarvoor hebben, teneinde alsnog aan de vele verzoeken te voldoen, een vierde opvoe ring noodig gemaakt, welke voorstelling op Zaterdagavond 21 Febr. a s. in Concordia te Noordscharwoude zal plaats hebben. Toen Zaterdagavond de plaatselijke ver eniging „Nut en Genoegen" hare laatste uitvoering in dit seizoen zou geven, was de nieuwe zaal van den heer ter Burg tot in al le hoeken gevuld met een belangstellend pu bliek. Het kwam wel uit, dat de heer ter Burg goed heeft gezien door, bij den nieuwbouw zijner zaak een flinke zaai te laten bouwen En het Heek dat dè nieuwe inrichting zeer medewerkte voor een go^d slagen van de uit voeringen, doordat de gesprekken welke in de koffiekamer worden gevoerd, door iso latie van dit laatste vertrek, niet meer storend zijn bij een uitvoering. De neer Damiaans, voorzitter, opende, en was goed voldaan over de opkomst, waar aan wel niet vreemd zal zijn, eerstens de goede roep die van deze avonden uitgaat, ooch ook en vooral doordat de revue l oop naar de Maan" op het program stond. De heer Laurman, secretaris las de notulen Ook nu weer op rijm. Dit laatste lijkt een erfelijke belasting van de diverse opvolgende secretarissen, de oude heer Bakker gaf inder tijd 't goede voorbeeld en diens lust tof hu mor is sindsdien steeds overgedaan van den eenen secretaris op den anderen. En toen het programma Eerstens variété Joh. de Leeuw was als oude Lientje een echt besjeshuisvrouwtje, terwijl Simon Damiaans in zang ons kenbaar maakte dat men met een beetje fantasie zoutevisch als paling eet en men maling kan hebben aan ziin zorgen Cor ter Burg, 't eerzame timmermansvrouwtje deed een oud doch altijd weer leuk verhaal van de gevolgen van den houtdiefstal van baren man C Duinmeiier was voor ons we der eer. nieuwe ster aan 't Nutstirmament Cor zingt vrij goed en legt uitdrukking in zijn zang. Met meerdere beginnende artisten heeft hij gemeen dat de ruimte op het too neel nog te weinig wordt benut Doch dat komt wel! Zie maar eens naar voorzitter Da nraaus. die deed zien dat het voordragen hem bekend is en beweging en mimiek zeer kun nen medewerken tot het effect van de voor dracht. En toen volgde de revue: „Loop naar de Maan". We kregen achtereenvolgens een proloog, 8 tafereelen en een finale, en 't moet ons dadelijk van 't hart: We hebben ge- no'en Genoten van de mooie costuums. van de treffende en van de komi.3che tafereelen, doch ook vooral, van de vermakelijke wederwaar digheden van Flip, Flap en Fietje Genoten hebben we van de schepping van den heer Laurman. Deze vertooning, welke 2Vt uur in beslag nam, was in biina alle onderdeelen goed ver zorgd, terwijl ze goed en v'ot liep, iets wat bij een première wat beteekent Eerstens de ontdekking van professor Mi croscopie, dat hij contact zou krijgen met de maan en hare bewoners; 't bezwaar van Fietje dat men zou struikelen met de taal, bleek geen bezwaar, daar de prof zeker was, dat de heer Geurts ook op de maan zijn espe- ranto manifesteerde. Al spoedig kregen we de komst van een maanbewoner, in een heu- sche vliegmachine, en 't waren later deze heer er. dt prof welke als Fiip en Flap met Fietje heel wat hebben meegemaakt, en de aanwe zigen hebben doen lachen op een wijze, waar- bn men slechts kan betreuren dat zoo'n re vue slechts een enkelen keer wordt opgevoerd Mooi van costumes en verdere aanklee ding, waren de tafereelen waarbij de maan bewoners. de vier jaargetijden en de modes in den loop der iaren werden getoond vol satire die tafereelen waarbij belastingen en recht spraak werden gezien, en 't waren Flip en Flap die soms met nogal pootige maatrege- len lieten zien hoe 't wèl moet. Pakkend en een dankbaar onderwerp was 't tafereel„Op voor ontwapening", terwijl 't bezoek aan SchoorlJam natuurlijk actueel was, zij 't dan ook dat de passages van opge broken straten wat verouderd was, en een nieuwe straat in 't seizoen als beter onder werp voor 't grijpen lag. Verder de nieuw bouw, de zwarte lijst, de overlast wanneer men slechts met een batterijlantaarntje op het rijwiel zit, de melkboer die zijn auto naar huis draagt, enz. Natuurlijk werd hier hartelijk gelachen om de rake moppen van den professor en zijn partners Ook de school kreeg een beurtje, wat we wel ver wachtten. Zeer actueel. Tenslotte de finale! Beu van de lasten op aarde bezong men in diverse coupletten 't wenschelijke om met de maanbewoner mede te gaan naar de maan De voorzitter was er als de kippen bij om a..e medewerkenden, doch inzonderheid den heer Laurman, te bedanken. En het publiek stemde hiermee in met luid aplpaus Hierna nog een uurtje bal. en na afloop kon men constateeren dat deze avond een waardig slot s geweest voor ..'t Nut" van dit seizoen. De rechtbank te Groningen had deze vraag bevestigend beantwoord en een veroor- delend vonnis uitgesproken tegen den direc- teur van het gemeentelijk trambedrijf te Gro ningen, die voor bedoelde bussen geen belas ting had betaald. Nadat de Hooge Raad dit vonnis wegens een vormfout had gecasseerd, kwam de zaak in behandeling bij net Hof te Leeuwarden, hetwelk van oordeel was, dat deze trolleybussen geen motorrijtuigen zijn In zin van de Wegenbelastingwet, omdat de mechanische kracht, waardoor zij worden voortbewogen, niet aan de bussen zelf aan wezig is. Van dit vrijsprekende arrest kwam de minister van financiën in cassatie. De Hooge Raad heeft thans op grond van het feit, dat het Hof een feitelijke samenvat ting heeft gegeven van de feitelijke elemen ten. waardoor dus een zuivere vrijspraak aanwezig is, het cassatieberoep niet-ontvan- kelijk verklaard. VUIL STORTEN TE HAARLEM. Ambtshalve rechtdoende, heeft de Hooge Raad van rechtsvervolging onts'agen een persoon, die door oe rechtbank te Haarlem tot geldboete was veroordeeld wegens het neerstorten in de gemeente Haarlem van vuil, afkomstig uit Bloem endaal, zonder vergun ning krachtens de Hinderwet. Binnenland HULP-RANGEERDER VERONGELUKT. Mei het hoofd tegen ten seinpaal geslagen. Zondagmorgen is een dertigjarige spoor wegarbeider, wonende te Oost en West Sou burg, die als hulp-rangeerder dienst deed, toen hij op de treeplank van een rangeeren den trein stond, met het hoofd tegn een sein paal geslagen op het stationsempiacement te Vlissingen. De man is kort daarna aan de bekomen verwondingen overleden. DE TWENTE-KANALEN Te Zutphen is gister aanbesteed het maken van onder- en bovenbouw, benevens de hiei- voor benoodigde grondwerken voor drie betonnen bi liggen over de Twente-kanalen Voor alle perceelen was de laagste inschrijf- ster de N.V. Int. Gewapend Betonbouw te Breda: voor het eerste perceel met 125.500, het tweede 126.500 en het der de met 67.100 en de massa met 319.100 DE BOLKSBEEKKADE WEER DOORGEBROKEN. Vele hectaren land staan onder water. Niettegenstaande men dag en nacht de wacht hield, is Zaterdagmiddag omstreeKs half drie de rechter Bolksbeekkade weer doorgebroken. Thans is in het Stoevelerbroek een gat geslagen. Door het met kracht uit- stroomende water was al spoedig een ope ning van acht meter gevormd Met behulp van eenige zakken zand, planken en palen was het des avonds tegen tien uur gelukt het gat te dichten. Verscheidene hectaren grond staan onder water, doch directe over last ondervinden de omliggende bewoners thans nog niet. ReffiMwaken DE TROLLEYBUSSEN TE GRONINGEN Re y°°"e Raad heeft uitspraak gedaan in de Groningsche autobus-kwestie waarin m«♦fn^.°-ID vraag' of de trolleybussen EtïweT Z1J" dCD ZiD Van DE RIJKSMIDDELEN. Opbrengst 1.600.000 minder In de eerste maand van het nieuwe jaar zijn de rijksmiddelen 1 6/10 millioen beneden 1/12 van de raming gebleven. De grondbe lasting en de personeele belasting zijn bij dit cijfer uitgeschakeld. Voor die beide be lastingen, welke voortaan grootendeels aan de gemeenten ten goede zullen komen, is 1/12 van de raming met 5,6 millioen over schreden. De oorzaak hiervan is, dat ge raamd is wat in het dienstpaar 1931 aan het rijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in de eerste maand nagenoeg uitsluitend be talingen bevat over vorige dienstjaren. ONBETROUWBARE GELD- INWISSELAARS. Pas op voor zigeuners! Den laatsten tijd wordt Nijmegen onvei lig gemaakt door zg. zigeunertypen, die voor al bij winkeliers, maar ook wel bij particu lieren hun slag trachten te slaan met den bekenden truc van geldwisselen. Onder aller lei verhalen en voorwendsels probeeren zij dan zilvergeld met een bepaalde beeltenis of bankbiljetten met een zekere serieletter te krijgen en het eind van het lied is meestal, dat het ongure volkje kans gezien heeft een geldsbedrag heimelijk te doen verdwijnen Hoewel herhaaldelijk tegen deze praktijken gewaarschuwd werd, is thans weer een win keliersters de dupe van een zigeunervrouw geworden, die na het wisselen tot de ontdek king kwam, dat een bedrag van 12 verdwe nen was. DE LANDARBEIDERS-ACTIE IN ZEEIJWSCH VLAANDEREN. Of?'hoon nog niet geëindigd, kan van actie onder de stakende landarbeiders in Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen niet meer wor den gesproken. Wij vernemen dat de land bouwers te Nieuwvliet Groede en Retran- chement zijn overeeng- komen om gedurende de wintermaanden 23 cent per uur als loon aan te nemen en in de zomermaanden 30 cent per uur. Mocht de prijs van de tarwe minder zijn dan twaalf gulden en die van de bieten minder dan veertien gulden, dan behouden de werkgevers zich voor het loon te ver minderen. Men gelooft niet, dat de arbeiders hiermede accoord zullen gaan en zoo wordt met het a.s. voorjaar weer een algemeene staking verwacht. AAN BRANDWONDEN GESTORVEN In de Busschietersstraat te 's-Hertogen bosch geraakte een 50-jarige vrouw, die t< dicht met haar kleeren bij de kachel kwam it brand. Met ernstige brandwonden werd zij naar het Groot Ziekengasthuis overgebracht, waar zij gisteren is overleden. MR D. G. W. SPITZEN. Mr. D. G. W. Spitzen, thans referendaris bij de directie van den Landbouw, zal in den zelfden rang benoemd worden bij het Depar tement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. De heer Spitzen zal aan het hoofd worden gesteld van de afdeeling binnenlandsch be- stuur (vacature mr-. Frederiks, die tot secre taris-generaal is beaoemd}- HET AUTOBUS-ONGELUK TE BLERIK. Een der gewonden overleden. Thans vier dooden. De chauf feur hersteld. De heer J. Peeters, een der zwaargewon den van het ernstige autobusongeluk bij Blerik, is gisteravond 12 uur in het St. Jo- sephgasthuis te Venlo overleden. Het aan tal dooden is hierdood op vier gebracht. De toestand van de overige gewonden is redelijk wel. De chauffeur van de autobus, de heer We- ferink, heeft heden geheel hersteld het zie kenhuis verlaten. Donderdagmorgen zal de begrafenis plaats hebben van de slachtoffers Swenkels en Winekens te Venray. CARNAVAL TE KERKRADE. Een der feestvierenden door de tram overreden en gedood. Gisteravond is de ongeveer 25-jarige K. uit Kerkrade tijdens de carnavalsdrukte op de Nieuwstraat onder een tramwagen ge raakt. De dood trad onmiddellijk in. Het duurde geruimen tijd alvorens men zijn lijk onder de tramwagen vandaan kon halen. HOLLANDSCHE BOTER IN BELG1E Geen verhooging van invoerrechten. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt: Een Nederlandsch blad had gemeld, dat men in België in overweging had genomen, de invoerrechten op Hollandsche boter met 2 frs. per K.G. te verhoogen, doch dat men later gekomen is op een verhooging van frs 1.40 per K.G. Het blad in kwestie voegde hier aan toe, dat de regeering voor een ver hooging der rechten evenwel niet veel ge voelt. Aan de hand van inlichtingen uit de beste bron kunnen wij niededeelen, dat aan de re geering geen enkel verzoek i§ gedaan, om de inkomende rechten te verhoogen en dat anderzijds de regeering zelf geen enkele ver hooging in dezen geest in overweging heeft genomen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat in strijd met andersluidende beweringen, als de kwestie aan de orde van den dag zou komen, de regeering er wel iets voor zou gevoelen, om de inkomende rechten op Hol landsche boter te verhoogen. IN DE KOKENDE VERF GESMETEN. Zaterdagmorgen waren twee onge mannen in de ververij van de Artsilk te Breda aan het twisten, waarbij de oudste hunner zich zoo opwond, dat hij zijn kameraad den 18 jarigen van B. opnam en in kokende veri plonste. De politie arresteerde den dader en stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de dader vervolgd zal worden wegen het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Het slachtoffer werd oogen- blikkelijk uit de kuip getrokken en naar het S: Ignatiusziekenhuis overgebracht. Gistermorgen was zijn toestand tamelijk goed. Hoe diep de wonden zijn ingebrand is nog moeilijk uit te maken, omdat het lichaam nog vol verfvlékken zit. DE VAART OP DE ZUIDERZEE HERSTELD. Er is thans zeer weinig ijs meer voor de haven van Lemmer, welke thans voor atoom- en motorschepen weder toegankelijk is. De Groningen-Lemmer-Stoomboot Mij. en de Holland-Friesiand-Groningen Lijn hebben hun geregelde diensten op Amsterdam her vat. Zeilschepen worden op kosten der ge meente door sleepbooten binnengebracht. STAKING IN DE MANDENINDUSTRIE. Wegens loonsverlaging. Gistermorgen is een staking uitgebroken onder de mandenmakers, omvattende alle moderne en christelijk georganiseerden in totaal ongeveer 100 personen, verdeeld over drie werkgevers- Het conflict betreft een loonsverlaging van 1 cent per mand stuk werk. EEN OCTROOI-PROCES. Door Philips gewonnen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister uitspraak gedaan in het proces van de Hayalos A. G te Schaffhausen tegen Philips waarbij Hyalos de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken heeft aangeklaagd wegens schen ding van belangrijke octrooien betretfende het machinaal vervaardigen van glazen buizen. In eerste instantie had de rechtbank te 's-Gravenhage de Hyalos A G. in het ge lijk gesteld, welk vonnis thans door het ge- rechtoüof is vernietigd Dit heeft beslist, dat op grond van de z.g. noodwet 1920 de N.V Philips Gloeilampenfabrieken het recht heeft de door haar reeds sedert 1919 toegepaste werkwijze en machines onbeperkt te blijven gebruiken zonder daarin door Hyalos te kunnen worden gehinderd. Het gerechtshof heeft verklaard, dat Philips te goeder trouw in het bezit is van dit recht, hetwelk haar volgeiiS artikel 2 van de 'ge noemde noodwet blijft toekomen ondanks de latere verleening van het octrooi aan Hyalos. AUTODIEF AANGEHOUDEN. Zaterdagavond vervoegde zich bij een ga ragehouder te Nijmegen een Duitscher, die zeide dat hij met zijn auto van Düsseldorf kwam en nog verder moest naar Amsterdam. De man deed een heel verhaal, dat hier op neerkwam, dat hij door een samenloop van omstandigheden niet over de benoodigde con tanten beschikte en daarom den garagehou der verzocht bem een bedrag voor te schieten. Het gedrag van den man wekte den arg- waan van den garagehouder, die de politie waarschuwde. Deze nam den man in ver hoor en al spoedig bleek, dat hij den auto ontvreemd had van zijn patroon en voorr.e mens was den wagen te Amsterdam te ver- koopen. Hij werd in bewaring gesteld en zal aan de Duitsche justitie worden uitgeleverd. ZIEKENHUISVERPLEGING Zaterdag vergaderden te Zwolle de federa ties en bonden voor vereenigingen voor Zie kenhuisverpleging in Nederland, onder lei ding van den heer Miedema te Daniuma- woude. Na een inleiding van den voorzitter, waar in werd aangetoond, dat het ontwerp zieken fondswet het werk van de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging zal bemoeilijken, werd een commissie gevormd, die overleg zal P gen met de Mij. tot bevordering van de Ge neeskunde, met den minister en mtr verdere bevoegde personen en colleges teneinde te bevorderen, dat het werk van reeds genoemde vereenigingen geen schade zal lijden door de komende ziekenfondswet. Nadat de heer Stojk nog eenige belangrij ke onderwerpen had ingeleid en besproken, om. reserve-vorming en de invaliditeitswet, werd de vergadering door den voorzitter ge sloten. KOLENDAMPVERGIFTIGING Eén slachtoffer. Voor het leven van het tweede wordt gevreesd. Vrijdagmorgen werd de politie te Stellen dam gewaarschuwd, dat het huis van den heer Van Oostende langer gesloten bleef dan gewoonlijk. Daarop is de politie overgegaan tot het forceeren van de huisdeur, waarna zware kolendamp naar buiten sloeg Men trof v. Oostende en zijn echtgenoote bewuste loos te bed aan. Door kunstmatige ademha ling en met een zuurstofapparaat heeft men getracht de levensgeesten op te wekken, maar Zondagmorgen is de man aan de ge volgen overleden. Voor het leven van zijn vrouw wordt gevreesd. Twee slachtoffers. Nader wordt nog gemeld: De vrouw van den heer Van Oostende is thans ook aan de gevolgen van kolendamp vergiftiging overleden. DE HAAGSCHE OPENBARE LEESZAAL en DE „TRIBUNE". In den Haagschen Raad is ook het weren van de „Tribune" uit de Openbare Leeszaal gister aan de orde gekomen. De Overzichtschrijver van het Hbld. meldt daarover het volgende: De heer De V isser (c.p kreeg na afdoe ning der agenda gelegenheid tot het houden van z'n interpelaltie over het weren van „De Tribune" uit de Openbare Leeszaal Behou dens een korte schermutseling met den burge meester over de breedvoerigheid van de opzet van de interpellatie, sprak de heer De Visser in vrij kalme, bezadigde bewoordingen. Hij kwam tenslotte tot het stellen van de volgende vragen: 1. Was het B. en W. bekend, dat het dag blad „De Tribune" uit de Openbare Lees zaal zou worden verwijderd, waaraan 27 Ja nuari 1.1. namens den directeur der leeszaal uitvoering is gegeven? 2. 1-, het aan B. en W. bekend, dat de po gingen tot verwijdering van „De Tribune" uit een aantal openbare leeszalen mede een gevolg is van een felle actie, die in bepaalde kerkelijke kringen tegen den inhoud van dat blad wordt gevoerd? 3. Is het juist, dat deze verwijdering is ge schied op aandrang van den Min. v Onder wijs of naar aanleiding van mededeelingen vanwege het departement van ondeiwijs ge daan met de bedreiging, dat, indien de Tribu ne niet uit de O. L. B zou worden verwij derd, het rijkssubsidie zou worden ingetrok ken? 4. Is het juist, dat deze maatregel mede het gevolg is van bemoeiingen, die uitgaan van den Minister van Justitie? 5. Zijn B. en W. met ondergeteekende niet van oordeel, dat aan deze reactionnaire actie energiek weerstand moet worden geboden? 6. Hebben B. en W. reeds overwogen, wel ke consequenties aan dergelijke maatregelen, die moeilijk anders dan als dompersmethodes zijn te karakterisceren, noodwendig verbon den zijn? 7. Zijn B en W. bereid oogenb'ikkelijk maatregelen ie treffen, waardoor De Tribune weer in de O. L. ter lezing zal worden ge legd? De wethouder van Onderwijs, dr v. d. Meulen (lib.) begon met er op te wijzen, dat de directeur van de O. L. krachtens zijn ver antwoordelijkheid gemeend heeft, „De Tri bune" niet meer ter lezing te moeten leggen Overigens vroeg spr. zich af, of de heer De Visser z'n vragen niet aan een verkeerd col lege heeft gesteld, want spr. gaf op de eerste vier vragen kort en goed het antwoord: neen! In verband met de beantwoording!van de tweede vraag, meende de wethouder, dat be antwoording van de vijfde vraag achterwege kon blijven. Op vraag 6 antwoordde de wet houder, dat als de verantwoordelijke instan ties beslissingen nemen, waarmee het ge meentebestuur zich nief kan vereenigen, bij de jaarlijksche behandeling der subsidie bepaal de voorwaarden kunnen wprden gesteld En tenslotte antwoordde dr v. d. Meulen op de laatste vraag, dat er voor B en W. geen aanleiding bestaat om zonder deugdelijke gronden aan den directeur van de O. L. een dergelijk verzoek te richten. Bij de vijf andere raadsleden, die over deze zaak het woord hebben gevoerd, was de heer v. Berestevn (lib die zeide: „Als de redac tie van „De Tribune" zich voortaan precies zoo netjes zal uitdrukken als de heer De Vis ser bij z'n interpellatie heeft gedaan, zal dit blad zeker weer ter lezing worden gelegd" De heer Duymaer van Twist (a.-rciteer de uit een artikel in het Kerstnummer van „De Tribune". Hij vond deze passage zoo schandelijk en weerzinwekkend, dat hij het besluit tot wering van het blad geheel juist noemde. De heer Vliegen (s.-d.) was het niet eens met het standpunt van B en Wdie hun verantwoordelijkheid niet erkennen. B. en W. kunnen volgens dezen spr. aan het be stuur van de O L. krachtens het groote sub sidie, dat het van de gemeente krijgt, toch wel zekere eischen stellen. (De burgemeester: Zeker). Het lijkt den heer Vliegen overigens niet juist om vanwege enkele artikelen en een bepaald plaatje een politiek blad, als „De Tribune" is, al hecht spr. niet veel waarde aan het blad zelf, uit een O. L. te weren Dat is in strijd met het vrijheidsbeginsel. Spr vreesde nl. voor het: vandaag dit blad, mor gen een ander, dat den directeur van de O. L. niet aanstaat. Trouwens, wie maakt uit, wat geweerd moet worden? Het gaat hier om de vrijheid. Het weren van „De Tribune" is z.L een fout, welke hersteld dient te worden De heer Marchant (v.d.) sloot zich vrijwel aan bij het betoog van den vorigen spr., al vroeg spr. zich af, wat „De Tribune" denkt te winnen met dergelijke artikelen en pren ten. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) ver klaarde zich geheel met het staodcüQt vaa B. en W te kunnen vereenigen en juichte het toe, dat de maatregelen tot wering is geno men op eigen initiatief van den directeur der O. L. Het einde van het debat bracht een motie, waarin de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat „De Tribune" evenals andere politieke bladen in de O. L. ter lezing behoort te lig- gen. Deze motie komt in de volgende vergade ring in stemming. j EEN PLEIDOOI VOOR DE KOFFIE De Koft'ie-Hag-Maatschappij zendt ons een aardig boekje met oude gravures en een tekst, welke betrekking heeft op den tijd toen de koffie in de meeste kringen nog onbekend was. Wij nemen daaruit het volgende schrijven van de Amsterdamsche handelaar aan een Duitschen koopman over: Alsso hebbende wy al eenen langen tyt met malckanderen op eene uvtstekende ende aan gename wijs saecken gedaen, soo kan ick niet ende nalaten, Uwe Edelheyt gelyck met desen eene proeve te stueren van die tot Amstel- dam soo vlugh ingevoerde en bemint ge- wordene „koffeyi", ende versoecke ick Uwe Edelheyt Uwe Hoogheerbare Huisvroue aan te raden, deese korrelen vyn te malen oftewel stuckend te stampen ende alsdan in water te koken lek veTSoeck Uwe Edelheyt, my UEde- les meeningh te willen schryven. Amsteldam Meymaent van het jaar onses Heeren 1637 Uw seer genegen VAN SNUITEN. Dit vriendelijk schrijven kwam den brave* koopman ter hand en deze vertoonde het ge schenk vol vreugde aan zijn deftige vrouw. Deze echter wierp het hoofd in den nek en zei: „Wat denkt deze mijnheer Van Snuiten dan wel, dat een Merseburger past? Water? Geen sprake van! ik zal de zwarte ooonen in krachtigen bouillon koken Aldus geschiedde. Maar hoe deze zonder linge drank den koopman en zijn trotsche ge malin benevens hun personeel bekwam, leert men uit den volgenden brief die het antwoord is van den heer Van' Sniuten op een bestel ling van den Merseburger koopman: Ick ende bedanck ervoor, saecken te doen met tenen, die my voor myne vriendeückheyt met lompheaen beloont. Als Uw Edelheyts knvghten en maeghden na het gebruick van dees voortreffelicke ..koffeyi" sieck geworden syn en UEdele my 16 penninghen voor pur- gheermiddelen in rekeningh wil brengen, soo moet ick daer ernstighlicl; beswaer tegen niaecken. Ick heb alreeds 5 balen „koffeyi" naar Leipzig verstuert en een veder, die daer- van gedronken heeft is vol lofs Het en welck een bewys is. dat de Leiozigers eenen vynde- ren smaeck hebben als Ghy. lompe Merse- burgers. Ende hiermede eyndigh ick. Amsteldam, Herstmaent van het jaer onses Heeren 1637. VAN SNUITEN. Welk een zegetocht heeft de koffieboon sindsdien volbracht! Zeifs de waarschuwingen, door genees kundigen na de ontdekking der coffeïne ge daan, konden niet beletten, dat koffie heden in Oost en West, in Zuid en Noord met evenveel genoegen gebruikt wordt. Gelukkig zijn wetenschap en techniek er in middels ook in geslaagd, aan de koffieboonen het schadelijke bestanddeel, de coffeïne, te onttrekken, zonder het heerlijke aroma en den fijnen pittigen r~aak aan te ♦asten Aan dezen vooruitgang is het te danken, dat heden ook menschen. die eofHrve-bevatten de dranken slecht kunnen verdragen, zich het genot van een kopje koffie niet behoeven te ontzeggen De bekende Koffie Hag is gegarandeerd coffeïnevrij. overeenkomstig de voorschriften der Nederiandsche Warenwet. EEN FANTAST? Een dezer dagen kwam zich een vijftien jarige jongen uit Zevenaar bij de politie te Antwerpen aanmelden en deed daarbij een zonderling klinkend verhaal, meldt de „Etoile Beige" Hij is werkzaam op het bureau van d« Bredasche Radio Centrale Toen hij een paar dagen geleden op het bureau zat, werd hij verrast door de komst van een vreemden man, die hem, dreigend met een dolk, beval de plaats van de brandkast te wijzen De on bekende forceerde deze kast, nam den inhoud mee en dwong bij zijn heengaan den jongen mee te loopen naar Neerpelt. Daar gaf hij hem een regenjas en een pet en nam hem mee naar Antwerpen, waar de onbekende man verdween. De jongen is daarop naar een hotel gegaan, waarvan hij den naam niet meer wist op te geven en vervoegde zich toen bij de politie. Hij had nog 27 op zak. De politie zij zij zeker niet alleen! staat zeer sceptisch tegenover dit verhaal en haalde er den Nederlandschen consul bij, die op zijn beurt de ouders waarschuwde. BRAND. Gisterochtend is brand uitgebroken in liet groote perceel van den heer Nijkamp. staande in de dichte huizenrij langs de Heerenstraat te Slagharen. In dit perceel was gevestigd een boerderij, een manufactuurzaak en een rijwielhandel. De brandweer van Dedems- vaart en van Hardenberg was spoedig ter plaatse en wist verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Perceel en inboedel zijn verbrand, de aangrenzende huizen kregen brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. KORTE BERICHTEN. Te Amsterdam heeft zich gevormd een comité voor Studenten-Vredes-Actie, met het doel de studenten te wijzen op hun taak ten opzichte van de Vredesbeweging en er hen een actief aandeel aan te laten nemen. Te Vries (Dr.) is aangehouden een 20- jarige, voor een jaar ontvluchte, verpleegde uit het rijksopvoedingsgesticht te Avereest, L., wegens inbraak in de villa van den heer B. te Zeegse. Dank zij de bemiddeling van de Ver- eeniging „De Hollandsche Molen", zal de korenmolen der familie Steenbergen te Ten Post (Gr.) niet worden afgebroken. De 32-jarige Tahey te Bergen op Zoom, die vorige week een wondje aan den arm bekwam, is thans aan bloedvergiftiging over leden

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7