DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TROPISCH TOERISME. 133e Jaargang. Uit het Parlement Dagelijksch Overzicht Buitenland politie-chantage te new-york. een beschuldiging tegen den burgemeester van chicago. amerikaansch film huwelijk. aankoop van pelterijen uit sovjet-rusland. groote brand te new-york. werkplaats van valsche munters ontdelt. BisiroezslancT Ernstig ongeval op onbewaakten overweg. Twee personen gedood. AARSC Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEN: Van 1—5 regels 125, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ilo. 41 Directeur: C. KRAK. 4VOEXSDAG IS FEBKI AKI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA DH nummei bestaat uit 2 bladen^ Den Haag, 18~Febr. Eerst na middernacht heeit de Tweede Kamer het debat over de werkloosheidsinter pellaties geëindigd. Heden is er stemming over de moties. In de middagvergadering was het belangrijkst de rede van dr. Kor- tenhorst (r.k.) die een heel plan uiteenzette voor bestrijding der werkloosheid. Hij wenscht ondermeer verhooging van invoer rechten, instelling van een economisch de partement, betere handelsverdragen met Duitschland, misschien ook met Engeland, bestrijding van dumping, meer gebruik van binnenlandsch fabrikaat, exportcredieten voor herovering van verloren markten en leniger toepassing der arbeidswetten. Toen gisteravond de twee en twintigste spreker het woord had gevoerd heeft minis ter Ruys ongeveer twee uur noodig gehad om allen te beantwoorden. Hij erkende de mogelijkheid van scherper tarieven tegen over de dumping van het buitenland, weiger de aanvaarding van het denkbeeld-Bon- gaerts om de industrie tot aanstelling meer werkkrachten te brengen door uit de staats kas een deel van het loon te betalen, wei gerde ook verkorting van diensttijd bij de P.T.T. en betoogde dat Waterstaat thans bijna 95 millioen gulden voor groote werken kan uitgeven, zoodat bevordering van on derneming van groote werken zelfs gevaar lijk zou zijn. Op verschillende punten kwam de minister de sprekers tegemoet. Waar noodig zullen bollenkweekers ge holpen worden, zal ook aan de vrouw steun kunnen verleend worden en zal aan extra groote gezinnen ruimer steun kunnnen ver leend worden dan door enkel het hoofd des gezins te helpen. De minister wil het vakonderwijs meer uitbreiden, hij weigert echter verlenging van den leerplichtigen leeftijd. DE TOESTAND IN SPANJE. Nog steeds geen nieuw kabinet gevormd. Een burgelijke dictatuur met een burgelijken of een militairen inslag. Het is Sanchez Guerra niet gelukt, een Jtabinet samen te stellen op de basis, zooals hij dit gedacht had en het gevolg was, dat Sanchez Guerra zijn opdracht teruggaf aan koning Alfonso, die dus nog steeds in Spanje zit, ondanks de eischen der republi keinen Het is trouwens gistermiddag een periode vol verrassingen geweest, want nadat San chez Guerra den koning de benoeming van Melquiades Alvarez tot kabinetsformateur had voorgesteld, verklaarde deze, dat zijn verschijnen in het koninklijk paleis geen zin had, waarbij hij liet doorschemeren, dat de koning tegenover Sanchez Guerra geweigerd had de voorgestelde voorwaarden inzake be snoeiing van de rechten van de Kroon te aanvaarden. Hij, Alvarez, stelde zich op hetzelfde standpunt als Sanchez Guerra. Men was dan ook niet verwonderd, toen men nauwelijks 'n uur later Romanones en Alhucemas naar het paleis zag gaan om £0Smaals een onderhoud met den koning te hebben. Romanones zou den koning ver klaard hebben, dat er slechts één oplossing bestaat, n.1. de uiterste linker-vleugel onder leiding van Alvarez. Daarna begaf deze deze zich naar het paleis Bij het verlaten van het kasteel verklaarde hij, dat de koning hem niet vCTzocht had een kabinet te for- jT1 eroP gesteld is nog verdere onderhandelingen niet andere politieke per sonen te voeren. De oplossing van de crisis is dus voor het oogenblik wederom van de baan. Intusschen heeft de demissionnaire regee- ring-Berenguer sinds gistermiddag 17 uur weer de perscensuur ingevoerd. Blijkbaar wil de koning dus nog een poging wagen om een oplossing in conservatieven zin te vinden. Voorspellingen konden echter nog niet gedaan worden. Gisteravond verluidde het, dat koning Al fonso een belangrijke conferentie heeft ge had met verscheidene generaals, waarin be sloten zou zijn, nog dienzelfden avond, na den terugkeer van de koningin uit Engeland, de militaire dictatuur af te kondigen. Er zou ntraa!rer'0riUi,n komen> bestaande uit de ge- H±?aa.kunti',.Saro en Barrero. wn?htuUit Betrouwbare bron kwam, moest het toch met eenige reserve aanvaard worden, omdat het hier zeer g£d een manoeuvre kon gelden, ten doelTebS de, de tegenstanders van de KVnnn >,,f m tent te lokken. Inderdaad bleek vanmorgen dat die gereserveerdheid wel noodig was' met W J StC °°Renblik is verband met het gevaar van een oogeriblikkeliike al. dfetafuurstakin^ afgezien van een militaire Intusschen heeft koning Alfonso zich schriftelijk gewend tot alle overtuigde en op- S? "1?narchistische leiders en hun den plicht tot medewerking onder het oog ge bracht. Verder zou de koning besloten heb ben, tot op het allerlaatste oogenblik op zijn post te blijven. Kritiek is de toestand zeer zeker, temeer daar het nog niet zeker is, of het leger als één gesloten geheel moet worden beschouwd. Komt daar ook tweedracht, dan ziet de naas te toekomst er verre van rooskleurig uit en kunnen bloedige botsingen bijna niet uitblij ven. Veel hangt er dus af, hoe en of een nieuw kabinet wordt samengesteld. Naar verluidt, zou thans een kabinet gevormd worden, samengesteld uit de conservatieve leiders Cierva, Goicoechea en den Hertog De Maura, terwijl eveneens zouden medewer ken de monarchistische liberalen Romanones en Alhucemas, evenals de generaal Caval- canti en Barrora als vertegenwoordigers van de gewapende macht. Deze regeering zou dan een civiele dictatuur met een civie- len inslag moeten worden. In afwachting van de resultaten van deze poging mag men ook niet vergeten, dat Be- renguer c.s. er nog zijn. Deze heeren, aan hangers van een burgerlijke dictatuur met militairen inslag, hebben vannacht verga derd in het ministerie van oorlog en hebben besloten, généraal Berenguer opdracht te geven, hun medewerking aan den koning aan te bieden. Men verwacht daarom, dat in den loop van vandaag generaal Berenguer op dracht zal krijgen een kabinet te formeeren. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Bloedige botsing tusschen politie en betoogers. In een dorp op 16 mijl afstand van Par- tabgarh in Britsch-Indië hielden nationalis ten een massa-betooging voor de boycot van de belastingbetaling. De politie trachtte de drie duizend betoogers uiteen te jagen en maakte daarbij van de vuurwapens gebruik, waardoor twee personen werden gedood en zeventien gewond. Gandhi bij den Onderkoning. Gistermiddag heeft het met groote belang stelling verwachte onderhoud tusschen den Onderkoning van Britsch-Indië Lord Irwin en Gandhi plaatsgehad te New Delhi. Het onderhoud heeft vier volle uren geduurd. Vandaag wordt het voortgezet. Hoewel er nog niets over het gesprokene bekend is, meent men aanleiding te hebben te gelooven, dat de toestand niet hopeloos mag worden genoemd. Gandhi tevreden en optimistisch! Omtrent het bezoek van Gandhi bij lord Irwin wordt nader gemeld, dat Gandhi, toen hij na het beëindigen der besprekingen het paleis verliet, door een groote menigte werd toegejuicht. Het was een eigenaardig gezicht den Mahatma bloothoofds met zijn lange witte swarajkleeding en op sandalen te zien op de marmeren trap, gesalueerd door de strakstaande soldaten van de garde in hun roode uniformen. Gandhi verklaarde dat hij tevreden, zelfs optimistisch was. Omtrent de besprekingen werden geen mededeelingen gedaan. Men weet echter dat Gandhi onvoorwaar delijk heeft vastgehouden aan de invrijheid stelling van alle politieke gevangenen. OPZIENBARENDE ARRESTATIE VAN ENGELSCHE INDUSTRIEELEN TE GLASGOW. In geheel Engeland is Maandag groot op zien gebaard door de arrestatie te Glasgow van twaalf vooraanstaande personen uit het industrieele leven, die een functie hadden bij of in nauwe relatie stonden met de Scottish Amalgemated Silks Ltd., die zich sedert September in liquidatie bevindt. De gear resteerde directeuren worden ervan beschul digd, een bedrag van ongeveer 438.000 pond sterling aan de onderneming te hebben ont trokken en voor eigen doeleinden te hebben gebruikt, terwijl de anderen ervan beschul digd worden valsche plannen en voorwend sels te hebben misbruikt om geld van het publiek los te krijgen. Onder de gearresteer den bevinden zich zeer bekende industrieelen, o.a. de heer Tomlinson, vice-president van het met een kapitaal van 2i/9millioen pond ster ling werkende concern der Combined Egyp- tian Mills, en die bovendien nog commissaris is van verschillende andere groote onder nemingen, en voorts de heer Johnstone, waar nemend president van de India Tyre and Rubber Co. of Great Brittain. INDUSTRIEELE SPIONNAGE TE BRUNN. Verscheidene arrestaties. Sedert geruimen tijd werden door de politie te Praag enkele personen gadegeslagen, die ernstig verdacht werden van industrieele spionnage in de Wapenfabriek te Brünn Er zijn thans zeven arrestaties verricht Leider bleek te zijn de Weensche schrij ver en journalist Leo Soudek, die erin ge slaagd schijnt te zijn inzage te verkrijgen van de correspondentie en de leveranties van de fabriek. Bij zijn arrestatie vond men op hem groote hoeveelheden Engelsch, Amerikaansch er. Tsjechisch bankpapier. Ook is gearresteerd de Praagche fabrikant Havlitschek, wien ten laste wordt gelegd, dat hij zich fabrieksge heimen van een te Praag gevestigde fabriek, betrekikng hebbende oo de fabricage van tech nische apparaten, heeft toegeëigend. De ove rige arrestanten zijn voormalige employés van de wapenfabriek te Brünn, waaronder een ex-eerste luitenant en een ritmeester. Alle verdachten zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Een officieele verklaring omtrent deze spionnage-affaire, die groot opzien heeft gebaard, is tot dusverre nog niet beschik baar. Het schijnt de bedoeling van de ar restanten te zijn geweest kennis te nemen van allerlei technische en chemische patenten. „IM WESTEN NICHTS NEUES". Op de Saksische scholen verbo den gesteld. De Saksische Landdag heeft gisteren het nationaal-socialistische voorstel aangenomen, volgens hetwelk het boek van Remargue „lm Westen Nichts Neues" op alle scholen in Saksen verboden wordt en aan de schoolbi bliotheken het recht ontzegd wordt boeken aan te koopen, waarin het Duitsche leger en de Duitsche geschiedenis niet naar waarheid worden beschreven. De sommunisten, socia- liten en de staatspartij stemden tegen. Aangenomen werd voorts een voorstel, waarbij besloten wordt de regeering te ver zoeken op alle scholen in Saksen, in verband met „Totensonntag", een herdenkingsplech tigheid voor de dooden verplicht te stellen. Te New-York is ontdekt, dat een zekere politie-agent Harry Levey van zijn functie misbruik heeft gemaakt door in de sectie van Manhattan, waar hij dienst deed, maan delijks een inval te doen in de geheime kroe gen en café's, waar alcohol wordt geschon ken, de z.g. „speakeasies", waar hij de be zoekers brandschatte door te dreigen proces verbaal op te maken of de namen der aan wezigen bekend te maken, waardoor vele personen om niet gecompromitteerd te wor den, zich geld lieten afpersen, zoodat Levey maanden had, dat hij op deze wijze 7500 dollar verdiende, die hij dan deelde met col lega's, die mede in het complot zaten. Bij zijn verhoor verklaarde Levey in het afgeloopen jaar op deze wijze in totaal 90.000 dollar te hebben „verdiend". Twintig millioen per jaar aan steekpenningen. De inspecteur Samuel Seabiry, die belast is met het instellen van een onderzoek naar den omvang van de corruptie, die in het New Yorksche politiecorps plaats vindt door de eigenaars van de verschillende geheime drankgelegenheden, de z.g. „speakeasies", heeft verklaard dat hij het bedrag dat jaar lijks door deze eigenaars en andere belang hebbenden aan steekgelden betaald wordt, schat op 20 a 30 millioen dollar. Aangezien Seabiry een verstrekkend man daat heeft gekregen, heeft hij een groot aan tal bankinstellingen aangeschreven met een verzoek om inlichtingen omtrent het banksal do van 51 hooggeplaatste politieautoriteiten Hij zal een onderzoek instellen hoe deze autoriteiten aan hun hooge banksaldi zijn ge komen en men verwacht onthullingen, die waarschijnlijk zullen leiden tot het grootste schandaal dat New-York ooit heeft gekend. Verscheidene betrokken personen kunnen geen verklaring geven omtrent de hoogte van hun banksaldi. De vroegere officier van justitie te Chica- go, Frank Loesch, heeft in een publicatie den burgemeester van Chicago, William Hale Thompson ervan beschuldigd, dat vier jaar geleden zijn verkiezing zou zijn bewerkstel ligd door den koning der onderwereld van Chicago, Al Capone, die zes en twintig dui zend dollar voor de verkiezingscampagne beschikbaar stelde op voorwaarde, dat bij de controle zou krijgen over de geheele likeur smokkelarij en alcoholhandel en dat men hem v^n officieele zijde verschillende voor rechten en faciliteiten zou verkenen, hierin bestaande, dat men met hem in een aantal opzichten met de naleving der wettelijke be palingen niet al te lastig zou maken. De Amerikaansche filmster Charles Far- rell is Vrijdag j.1. in het geheim in het hu welijk getreden met de filmactrice Virginia Valli. Na de huwelijksinzegening door een protestant dominee, zijn zij aan boord van het stoomschip „Augustus" naar Europa vertrokken, om daar hun wittebroodsweken door te brengen. De Eitington Schild Comp., een Ameri kaansche onderneming in pelterijen, deelt mede. dat zij een contract heeft afgesloten met de Sovjet-regeering voor den aankoop van pelterijen en'bont ter waarde van 5 mil lioen dollar. Van beteekenis acht men, dat de onderneming mededeelt het contract te hebben gesloten met toestemming en mede weten van de Amerikaansche regeering te Washington. L Aan de Oostzijde van New-York werden drie verdiepingen van een woonhuis door een feilen brand verwoest. Er werden vijf personen gedood en acht gewond. HET PROCES TE LEIPZIG INZAKE DE WAPENDIEFSTALLEN. Bij de voortgezette behandeling van het proces inzake de wapendiefstallen, die thans weer openbaar was, was vooral van betee kenis de verklaring van beklaagde Pestner, die als burgeremployé van de Rijksweer on geveer 1000 Mark verduisterd had. Hij ver klaarde, dat hem 2000 Mark als belooning voor den daad waren toegezegd. In totaal heeft hij 1000 Mark ontvangen. Vóór de diefstal heeft hij 300 Mark gekregen, doch hij kon niet meer zeggen van welke beklaag de. De betreffende persoon had echter ver klaard, dat men deze 300 Mark tegenover de partij wel kon verantwoorden. Vijf dagen na den diefstal heeft Pestner toen 500 Mark en nog een dag later 200 Mark van een volgens zijn verklaring onbekend persoon ontvan gen. Op 24 Februari is hij op het bureau van den communistischen afgevaardigde Hoffmann, die in communistische kringen generaal Hoffmann bijgenaamd werd, ge weest en heeft daar geld geëischt. Hoffmann heeft hem geen geld gegeven, doch gezegd, dat het zeer gevaarlijk was hem op de com munistische centrale te komen opzoeken. Het proces zal vandaag worden voortgezet. De politie van Dortmund is er in geslaagd te Sundern een werkplaats van valsche mun ters op te sporen. De valsche munters ver vaardigde goed nagemaakte 5 Markstukken, welke zij in omloop brachten. Al het mate riaal kon in beslag genomen worden. Drie personen werden gearresteerd. ZWENDEL MET WISSELS OP GROOTE SCHAAL. Zeven personen gearresteerd. De Berlijnsche recherche is erin ge slaagd een sinds lang gezocht zwendelcon- sortium onschadelijk te maken. Het betreft hier een 7-tal kooplieden, die met plannen rondliepen om 92 wissels, tot een gezamen lijk bedrag van 1 'A millioen Mark, welke op onverklaarbare wijze waren vervaardigd, bij banken en particulieren te gelde te maken. Om zich aan het noodige „bedrijfskapitaal" te helpen, probeerden de heeren bij een groo te bank twee wissels van resp. 10.000 tn 20.000 Mark betaald te krijgen. De bank vermoedde onraad en waarschuwde de poli tie, die een onderzoek instelde. De politie kwam tot de ontdekking, dat zij te maken had met een zevental oude bekenden. Zij arresteerde hen en vond bij nader onderzoek een complete lijst van de wissels, waarop de nummërs en bedragen vermeld stonden, be nevens de namen van verscheidene groote bekende zakenhuizen, aan wier order ze wa ren gesteld. VECHTPARTIJ IN EEN GERECHTS GEBOUW. Een arbeider, die reeds verscheidene keeren wegens diefstal veroordeeld is, moest giste ren wederom terechtstaan voor den rechter van instructie. In den corridor rukte hij zich plotseling los, schopte den wachtmeester, die hem begeleidde, tegen den grond en stak hem vervolgens tweemaal met een mes in het lichaam, waardoor de beambte zwaar gewond werd. Ook twee burgers, die assis tentie wilden verleenen, bracht hij verwon dingen toe. Tenslotte kon de politie hem overmeesteren. BUITSCH STOOMSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Gisteren is te Riga het 1500 ton groote Duitsche stoomschip „Leander'-', dat met een lading stukgoed, waaronder vaten olie en benzine op weg was van Bremen naar Riga, nabij Domenaes in de lucht gevlogen. Op het schip was door onbekend gebleven oor zaak brand ontstaan. Er volgden vier ge weldige ontploffingen, die vergezeld gingen van groote oplaaiende steekvlammen. Het schip zond onverwijld S.O.S.-seinen uit, die opgevangen werden in Riga, Libau en Win- dau. Een bergingsschip van Lindau liep di rect de haven uit en mocht erin slagen de uit 18 koppen bestaande bemanning van een wissen dood te redden. Het uitzetten van een reddingboot was door het vele ijs niet mogelijk, zoodat de bemanning zich ge dwongen zag op het rondom het schip drij vende ijs te springen. De mannen hadden zelfs geen tijd meer zich aan te kleeden. Na een moeilijken tocht over het ijs hebben de 18 man, deels barrevoets, de kust bereikt, het stoomschip is onmiddellijk na de explosie ge zonken. Omtrent de ontploffing aan boord van het Duitsche stoonjschip Leander in de Fin- sche golf wordt medegedeeld, dat het schip 989 bruto-registerton meet en in 1925 werd gebouwd. De Leander is eigendom van -de stoomvaartmij. Neptun te Bremen. Sleepboo- ten uit Windau ziin naar de olaats des on- ZIE FILMNf?UWS. heils vertrokken om te trachten het schip od sleeptouw te nemen. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN DUITSCHLAND. Maandag en Dinsdag hebebn boven het gebied van den Eifel hevige sneeuwstormen gewoed, die het verkeer op de provinciale straatwegen vrijwel geheel stremden. De groote hoofdverkeersweg Westerburg-Ren- nerode-Driedorf-Roth is onbegaanbaar. De scheepvaart belemmerd door sneeuw. De scheepvaart op de Beneden-Elbe onder vond gisteren veel last van den sneeuwval. Tot gistermiddag laat hadden slechts twee schepen Cuxhafen stroomopwaarts gepas seerd.. Ongevallen hebben niet plaats ge had. COMMUNISTISCHE OPSTOOTJES TE STUTTGART. Gisteravond laat kwamen communisten in de Koenigsstrasse te Stuttgart in botsing met de politie. Het kwam tot rumoerige too- neelen die tot in den nacht voortduurden. De politie zag zich genoodzaakt van de blanke wapens gebruik te maken. De communisten hielden vrachtauto's aan en trachtten deze omver te werpen om ze als barricaden te ge bruiken. Herhaaldelijk moest de politie char geeren en eerst tegen 1 uur was de rust her steld. DRAMA IN EEN RUSSISCHE GEVANGENIS. Op de binnenplaats van de gevangenis te Minsk heeft een cipier in een plotselingen aanval van zinsverbijstering een aantal re volverschoten afgevuurd op de gevangenen, die hun ochtendwandeling maakten. Een van hen werd op slag gedood, twee andere ern stig gewond. De overige gevangenen renden naar de uitgangen van de gevangenis, waar door de cipiers meenden, dat er muiterij was uitgebroken. De cipiers vuurden daarop een salvo op de gevangenen af. In het geheel zijn bij dit drama drie dooden te betreuren geweest, terwijl vijf man levensgevaarlijk gewond werden. NA HET CARNAVAL DOOD GEVALLEN. Maandagmorgen keerde te Aken een man die het carnaval had gevierd, terug naar de woning van zijn zwager in de Peterstrasse, waar hij logeerde. Hij viel van de keldertrap naar beneden, brak zijn nek en was onmiddellijk dood. Zijn zwager, die in zijn gezelschap was, stortte eveneens naar beneden en werd zwaar gewond. Mn vermoedt, dat de twee personen door de duisternis misleid, de kelderdeur voor de huisdeur had aangezien. Met den zelfden trein, waarmede in den avond van Maandag 26 Januari 1.1. het spoorwegongeval bij Groningen heeft plaats gehad, heeft gisteravond wederom een droe vig ongeluk plaats gevonden, dat aan twee personen, inzittenden van een luxe-auto, het leven heeft gekost. De personentrein van Nieuweschans naar Groningen, die om 19 09 te Groningen moet aankomen, heeft op den onbewaakten overweg bij Waterhuizen, al waar de baan geheel vrij is en het uitzicht nergens wordt belemmerd, een luxe-auto ge grepen en ongeveer 80 meter meegesleurd. De inzittenden van den trein hoorden plotse ling een geweldigen knal, de machinist stop te zoo snel mogelijk. Bij onderzoek bleek, dat van den auto niet veel over was gebleven. De chauffeur, zekere Knorringa uit Assen, ge huwd en vader van een kind, werd deerlijk gewond te voorschijn gehaald. De tweede in zittende. de 22-jarige reiziger Couzijn uit Amsterdam, werd eveneens zwaar gewond Beide gewonden werden per Groene Kruiszie- kenauto naar het academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. Beide gewonden zijn eenigen tijd later aan de bekomen ver wondingen overleden. De trein had ongeveer een half uur vertraging. De veldwachters uit Haren stellen een onderzoek in, het parket uit Groningen is gewaarschuwd. De over blijfselen van den auto zijn in beslag geno men en naar het gemeentehuis van Haren vervoerd. De auto behoorde aan de firma Noordbergen, garagehoudster te Assen. Vrijdagnacht is, naar men nog meldt, op dezen overweg ook een auto door een trein gegrepen, doordat de motor van den auto eensklaps weigerde. Toen zijn de inzit tenden er goed afgekomen,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1