immclit turnt SuiienEsnd Kenken School Sport Honderd drie en dertigste Jaargang, Vrijdag 20 Februari ^^OEVONDEN voorwerpen. WOLKBREUK IN ARGENTINIË. DE NEKKRAMP-EPIDEMIE IN ENGELAND. In totaal reeds 221 slachtoffers. DRUMMOND OVER ZIJN ZUID- AMER1KAANSCHE REIS De secretaris-generaal van den Volken bond, Sir Eric Drummond, die van zijn reis naar Zuid Amerika is teruggekeerd, heeft gisteren aan de internationale persvertegen- Binnen Sansï Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). *0. 43 Aanwezig aan het Bureau van politie, I an^estraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de na volgende voorwerpen als gevonden gedepo- aeerd op 17, 18 en 19 Februari 1931Vulpot- ood. handschoenen, schooletui met inhoud en sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetene, onderstaande voo.-werpen. als gevonden aangegeven op 17. 18 en 19 Fe bruari 1931Damesparapluie, T. Groot, Kie vitstraat 14: beursje met inhoud, P. Obdam, <;rharloo 20: portemonnaie met inhoud AaffSod.p a dr. Broere, Oudegracht 275; gummibal, J. F- Burgering. Klein Nieuwland 2; handschoen. Joh. van Vliet, Druivenlaan 31; schoolétui met inhoua, ih Kuaij van der Woudestraat zO, beursje met inhoud C. Wiedijk, Clarissenbuurt 5; heeren armbandhorloge, J. Wessehng Oostenburger straat 6' net K. Troostheide Zeswielen, gemeente Koedijk; damesparapluie, N Hoek- meijer, Overdiestraat 42; boeken in enveloppe mevr. Rab. Nieuwpoortslaan 148; schaar, B Brinkman. Oudegracht 279; handschoen, C. Beurs. Houttil 52 actetasch. Directie Post kantoor en alsvoren. C. Ursem, Koningsweg 76. Wanneer men weder tn het bezit ie van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. MADAME HANAU ZIET VAN VERDERE VERDEDIGING AF. Haar advocaat trekt zich terug. In de gisteren gehouden 29e zitting van het rechtsgeding tegen madame Hanau en de „Gazette du Franc" verklaarde madame Hanau, die opnieuw aanstoot nam aan de weigering van het verzoek om contre-exper- tise, dat zij sedert twee jaren alles had ge daan tot het verkrijgen van contre-expertise, zelfs had aangeboden in de gevangenis te blijven, indien men besloot daartoe over te gaan. Verloren moeite, zeide zij. Ik ben naar de zittingen gegaan, terwijl ik tot mijzelf zei- de: Het volle licht zal op mijn zaak schij nen. Men zal mijn stem niet smoren. Thans zie ik mij verplicht te bekennen, dat men mij wil veroordeelen. Madame Hanau deelde vervolgens mede: Ik zie af van het doen hooren van getuigen en ik zie er eveneens tot mijn groote spijt cok van af te worden verdedigd. Dominique. de verdediger, verklaarde, dat hij dit besluit betreurde, doch het niet kon laken. Bij het hervatten van de zitting verklaarde Dominique, die den deken der advocatenorde had geraadpleegd, dat deze hem had aange raden, geen minuut langer aan de balie te blijven. De zitting werd daarna opgeheven Vandaag heeft de 30ste zitting plaats. EEN SCHOENMAKER. DIE WONDEN NAAIT. In een dorp in het Hongaarsche graal schap Vas bracht een boer zich bij het stroo hakken eene zware wonde aan het been toe Aangezien geen dokter in de buurt was, ging de boer naar den schoenmaker en verzocht hem, de wonde dicht te naaien. De schoenma ker naaide daarop de wonde op de manier, waarop hij dat bij schoenen gewend was, waarna een week later de wonde gesloten was. Jf.uid ^tziOo J£anden P U R O L 2£utf>e pippan RUZIE TUSSCHEN KCNINGINNEN. Mlle Paris in moeilijkheden. Elk jaar weer wordt de verkiezing van een „Koningin van Parijs" gevolgd door allerlei incidenten, welke de betrokkene het bloed naar het hoofd doet stijgen van drift, maai die buitenstaanders met 'n geamuseerde be langstelling vervult. Verleden jaar werd een „Miss Parijs" ge kozen, die, naar later bleek, getrouwd was en kinderen had. Zij moest worden afgezet. En dit jaar is de jury er zoowaar weer ingeloo- pen: ze koos Mlle Viviane, die ze een liet jong meisje waande, doch die de moeder van Cen VAt r?aan(^en oud knaapje bleek te we zen. Ofschoon dit misverstand niet anders aan als een compliment voor de gekozene kon worden beschouwd, werd ze afgezet en kozen Lme ^ranjane in haar plaats ge- ,^e ^iv'ane echter weigerde afstand te mTi" Von ,00" en bleef eiken avond als T18 PPtreden in een music-hall. De olficieele koningin het zich dit niet welgeval len en wendde zich tot den verzoeningsraad" Niemand minder dan de beroemde advocaat de Moro-Giaffert kwam pleiten. Het resultaat is dat Mlle Viviane is ont troond, maar zich „Mlle ex-Paris" ma» blij ven noemen. In de Argentijnsche provincie Cordoba hebben, volgens een bericht uit Buenos Aires stormen en wolkbreuken enorme verwoestin gen aangericht. Een geheel dorp is door den Rio Cuarto overstroomd Volgens de tot dus verre ontvangen berichten zijn er 6 dooden te betreuren. De nekkramp-epidemie in Engeland heeft Donderdag opnieuw vijf slachtoffers ge- eischt, waardoor het aantal dooden onder de civiele bevolking tengevolge van nekkramp tot 3d gestegen. Volgens officieele gegevens zijn sinds het begin van het jaar 221 geval- en van nekkramp geconstateerd tegenover oJ in denzelfden tijd van het vorige jaar. woordigers zijn indrukken medegedeeld. Hij wees erop, dat het openbare leven in Zuid- Amerika in nog grootere mate dan dat in Europa van den ongunstigen economischen toestand te lijden heeft. Aan spr. werd meer malen de vraag gesteld of de Volkenbond ook bij machte zou zijn Zuid-Amerika van de malaise te verlossen. Spr. heeft hierop steeds geantwoord, dat de Zuid-Amerikaansche Staten ongetwijfeld indirect voordeel zullen hebben van alle maatregelen, die door den Volkenbond zullen worden genomen ten be hoeve van de bestrijding van de economische crisis in Europa. Zoo nu en dan heeft spr. in Zuid-Amerika de opvatting hooren verkon digen, als zou er binnen afzienbaren tijd in Europa een nieuwe oorlog uitbreken. Hij heeft getracht deze pessimistische .uitlatin gen te weerleggen met de mededeeling, dat alle Europeesche volkeren bezield zijn met vredeswil, hetgeen duidelijk tot uiting komt in de bescheiden der Europeesche Studiecom missie. De in Zuid-Amerika bestaande vrees, dat de toestand in Europa het economisch leven in Zuid-Amerika in ongunstigen zin zou be ïnvloeden, heeft hij getracht te bezweren door erop te wijden, dat het werk van de Europeesche Commissie zich binnen het ka der van den Volkenbond voltrekt en men er dus niets van te vreezen heeft De in Zuid-Amerikaansche staten bestaan de ontevredenheid over den Volkenbond heeft thans plaats gemaakt voor critiek op de sa menstelling van den Volkenbondsraad Vcor alles critiseerden de staten het onderscheid tusschen permanente en niet-permanente le den van den Volkenbondsraad. Spr. heeft hierop steeds geantwoord, datde Volken bond steeds democratischer wordt, wat in de toeneming van het aantal niet-permanente le den van den Volkenbond tot uiting komt, waarin alle leden, permanent of niet, gelijke rechten genieten. OPZIENBARENDE ONTHULLINGEN IN FINLAND. Een politieke moordenaar legt cen belangrijke verklaring af. In de gevangenis van Helsingfors bevindt zich een 'politieke moordenaar, Tandefelt ge- heeten, die in het jaar 1922 minister Rita- vuori heeft vermoord. Tot nu toe heeft men steeds geloofd, dat de moord heeft plaats fehad in een aanval van geestelijke storing, hans heeft de gevangene evenwel een op zienbarende bekentenis afgelegd. Volgens zijn verklaringen zou reeds in het jaar 1922 de toenmalige president Stahlberg worden vermoord. Tegelijkertijd zou een staatsgreep plaats hebben. Destijds moet een samenzwe ring hebben bestaan, doch op het laatste oogenblik zouden de meeste samenzweerders zich hebben teruggetrokken. In de plaats van Stahlberg is toen minister Ritavuori uit den weg geruimd. De gevangene verklaarde verder, dat hij het werktuig der samenzwering was. Er is thans een onderzoek geopend en men verwacht groote onthullingen. Vogelschieten. Wedstrijden te Castricum. Dinsdag had achter café Borst te Bakkum de wedstrijd in het vogelschieten plaats. Als altijd was de animo zeer groot, zoodat weder om in twee ploegen werd geschoten. De uitslag was als volgt: le ploeg: le vogel romp, vleugel, vlag W. v. d. Berg te Castricum, vleugel A. Rommel te Casricum en kop en staart verloot. 2e vogel romp en kop K. Beentjes te Bak kum, staart P. Koelewijn te Bakkum, vleugel J. v. Noord te Warmond en vleugel en vlag W. v. d. Berg te Castricum. 3e volgel romp R. Koelwijn te Bakkum, vleugel Duivenvoorde te Noordwijkerhout, vlag P. Koelewijn te Bakkum en de andere prijzen verloot. 4e vogel romp C. v. Duin te Bakkum, staat A. Rommel te Castricum, vleugel K. Beentje te Bakkum, vlag P. Koelewijn te Bak kum en rest verloot. 2e ploeg: le vogel romp J. Schrier te War mond, kop en staart J. v. Steijnen te Haar- lemmerliede, vleugel J. de Greed te Wat- mond, vleugel G. A. Hoogendijk te Haarlem en vlag idem. 2e volgel romp P. Nullekes te Noordwij- kerhout, staart J. de Greef te Warmond, vleugel W. J. Driessen te Castricum, vleugel G. A. Hoogendijk te Haarlem en vlag G. Mooij te Limnien. 3e vogel romp J. de Greef Warmond, staart J. H. B Bonarius Velsen, .vlag P. Nullekes te Noordwijkerhout en de rest ver loot. 4e vogel romp J. H. B. Bonarius te Velsen, staart W. J. Driessen te Castricum, vleugel P. Nullekes te Noordwijkerhout, vleugel J. Ti B. Bonarius, vlag N. v. d. Berg te Noordwij kerhout en kop verloot. De prijzen werden in café Borst uitgereikt, waar men nog eenige uurtjes gezellig bijeen bleef. Automobilisme. Captain Matcolm Cambell geridderd. De koning heeft thans Captein Malcolm Campboll, die naar Engeland is teruggekeerd na een wereldsnelheidsrecord voor automo bielen te hebben gevestigd te Daytona Beach, in den adelstand verheven. Campbell is gis termorgen aan boord van de „Mauretania" te Plymouth aangekomen en is te Southampton op enthousiaste wijze gehuldigd aan een te zijner eere aangericht banquet. Zijn benoe ming tot Knight werd Campbell in een offi- cieele nota van den minister-president mede gedeeld. De premier biedt hem hierin zijn persoonlijke gelukwenschen aan. Campbell verklaarde, dat de „Blue Bird" niet zoo har dgeloopen had als men ver wachtte. Hij heeft het record gemaakt met 245 mijlen per uur en men had tevoren ver klaard, dat de „Blue Bird" een snelheid van 300 mijlen per uur zou kunnen behalen. ^Campbell vertrekt vandaag naar Londen, waar hem een groote ovatie wacht, Tot tijdelijk onderwijzeres aan de open bare lagere school te Bergen is benoemd, mej. J. C. Stoutjesdijk te Alkmaar. PREDIKBEURTEN, Zondag 22 Februari. Groote Kerk, voorm. 10 uur, ds. Hak. Kapel, voorm. half elf, ds. Baar. Avond 6 uur, ds. Verwaal. Half 8 dss. Hak. (Jeugd dienst). Maandag 23 Febr., 8 uur, ds. H. J. Hak, herv. predikant en C. von Meijenfeldt, geref. predikant. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. J. E. van Brakel, van Koog aan de Zaan. Remonstrantsch-Gereformeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, lees- dienst. 5.30 uur ds. Donner, van Broek op Langendijk. Collecte: Fonds zitplaatsen. Hersteld Apostolische GemeenteTous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 7.15 uur dienst. Tuin zaal Harmonie, Ned. Herv. Vereen. „Calviin", Donderdag 26 Februari a.s., des avonds 7 uur, de heer J. J. Meel. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie Mara- natha, voorm. 10.15 uur, ds. A. Verwaal, v. Alkmaar. EGMOND-BINNEN. 9.30 uur, ds Nobel GROOTSCHERMER, geen dienst. HEILOO, geen dienst. Ned. Herv. Evong. lokaal a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer H. C. Buissandt des Amoris, van Zaandam. HOOGWOUD, 10 uur, ds. Los. KOEblJK, 10 uur, ds. Nobel. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. Van 11.15—12.15 tienjaarl. stemming, OBDAM, 10 uur, ds. Klaassen. OTERLEEK, geen dienst. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. de Leeuw. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. STOMPETOREN, Evangelisatie. 10.15 uur, de heer E. de Witt, van Noordwijk aan Zee. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. De eerstvolgende dienst is bepaald op 1 Maart a.s. Evangelisatie Sedeur: 10 uur de heer A. Donker van Koog aan de Zaan. Id. 11.40 u. Zondagschool. VEENHUIZEN, 2 uur, Ds. Verwaal. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Zillin- ger Molenaar. GEARRESTEERD WEGENS BRANDSTICHTING. In den avond van 17 Februari brak in de voorraadschuur van den landbouwer Tim mermans te Bakel brand uit. Na een inge steld onderzoek door den gemeente-veld wachter en de marechaussee uit Helmond bleek dat hier brandstichting had plaats gehad. De vermoedelijke dader, zekere C. C., gewezen landbouwèrsknecht van Timmer mans,* is thans door de politie gearresteerd. C. C., die niet van deze streek afkomstig is, werd na bekend te hebben, overgebracht naar het huis van bewaring te Roermond. BEVORDERING KERKELIJKE KUNST. Te Amsterdam is opgericht de stichting „Instituut voor kerkelijke kunst'welke zich ten doel stelt d« kerkelijke kunst in Neder land te bevorderen en bemiddelend op te treden tusschen kunstenaar en opdrachtgever, door het houden van tentoonstellingen, het geven van inlichtingen, enz. AUTOBUSRAMP TE BLERIK. Begrafenis der slachtoffers. Gisteren had onder groote belangstelling te Horst de plechtige begrafenis plaats van den 17-jarigen Piet Moorrees die bij het autobus-ongeluk te Blerik om het leven kwam. Bij de ter aarde bestelling bevonden zich o.m. in den stoet de heer A. M. G. Esser, burgemeester van Horst, het lid der Prov. Staten van Limburg de heer F. Thomeer en mr. Louwers, kantonrechter te Venlo. Verschillende kransen dekten de kist,- die door de buurtbewoners grafwaarts werd gedragen. In Venray, waar de begrafenis der slacht offers J- Swinckels en F. Winckens plaats had. was de belangstelling nog grooter. Ook hier was de kantonrechter van Venlo mr. Louwers aanwezig, voorts de burge meesters van Venray en van Grubbenvorst, de inspecteur der Ned Spoorwegen uit Nijmegen en de secretaris van den Bond van Bedrijfsautohouders. Een zoon van den heer Winckens dankte voor de belangstelling. TERAARDEBESTELLING H MATERS. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam heeft gistermiddag de teraarde bestelling plaats gehad van den heer H Mateis, die gedurende zes en dertig jaren bestuurder van het Nationaal Arbeids secretariaat is geweest, waarvan de laatste tientallen jaren in de functie van penning meester. De uitvaart geschiedde uit het kan toor van het N.A.S. aan de Brederodestraat, waar een rouwkamer was ingericht. Te 12 uur werd het stoffelijk overschot uit gedragen. De lijkwagen was geheel met kran sen en bloemen behangen, daarachter reed een rijtuig, waarin zich ook een schat van bloemen bevond. Ter weerszijde van den lijk wagen liepen de hoofdbestuursleden van het N A. S. en de bestuursleden van het P. A. S in den stoet liepen voorts ongeveer 400 per sonen mede, afgevaardigden van een groot aantal syndicalistische vakvereenigingen, als mede uitgebreide delegaties uit verschillende plaatsen in het land. Banieren en vlaggen, die met rouwfloers omhangen waren, werden meegedragen. De stoet werd geopend door het muziek gezelschap van de brandweer dat rouw muziek ten izehoore Dracht Op de begraafplaats heerschte groote be langstelling. Bij het neerlaten van de kikt in het graf. strooiden vrouwen en meisjes die in den stoet waren meegekomen, bloemen. Het zangkoor „Ontwaakt" bracht vervolgens een Duitsch lied ten gehoore. waarna als eenige spreker de heer H. Sneevliet, de groote verdiensten van den overleden N.A.S.- bestuurder schetste en hem anderen ten voor beeld stelde. Een zoon van den overledene dankte ver volgens voor de belangstelling De plechtigheid werd besloten met rouw muziek van het Brandweer-muziekgezelschap en met het brengen van een groet met de in den stoet meegedragen vaandels EEN ONTAARDE ZOON. De politie heeft aangehouden een 18-jarige varensgezel, die ten nadeele van zijn vader te Katwijk aan Zee een rijwiel en 100 heeft verduisterd. Hij is op transport gesteld naar Katwijk aan Zee. EERSTE LUSTRUM RUITERSPORT. Heden herdenkt de Nederlandsche Federa tie van Landelijke Rijvereenigingen dat zij 5 jaar geleden werd opgericht. VERKEERSONGEVALLEN. De weg-duivel te Geldorp gevonden. Dinsdagavond j.1. vond te Geldrop een aanrijding plaats door een auto, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De bestuurder van den auto reed door, doch na dat door de politie een onderzoek is inge steld heeft men hem gister kunnen opspo ren. Het is een zekere Y. uit Goirle. De auto is in beslag genomen. Kind overreden en gedood. De 314-jarige H. Vierhuizen, wonende aan de Nieuwe Maasstraat te Schiedam is gister avond ongeveer zes uur door een auto van de Rotterdamsche Electrische Tram aangereden en onmiddellijk gedood. De oorzaak schijnt te liggen in het feit, dat de kleine onver wacht de straat overstak. Botsing tusschen stoomtram en vrachtauto. Op den weg TilburgWaalwijk, nabij Loonopzand, heeft een aanrijding plaats ge had tusschen de stoomtram en een vracht auto. De machine reed tegen den vrachtwa gen, die door slippen dwars over den weg was komen te staan, zoodat deze geheel ver nield werd. De chauffeur kreeg slechts en kele lichte verwondingen. BRAND. Houtzagerij te Alphen aan den Rijn. Gisteravond ongeveer half zeven brak brand uit door tot nu toe onbekende oor zaak in het machinegedeelte van de houtza gerij en houthandel van de firma Herngreen te Alphen, gelegen tusschen Zwammerdam en Alphen aan den Steekterweg. De brand breidde zich spoedig uit en weldra .stond ook de voorraadbergplaats in lichter laaie. De brandweer is er in geslaagd om den hout- voorraad, die reeds was begonnen te bran den, te sparen. Het machinegebouw met drie houtzaagmachines en eenige gasmotoren verbrandde. De schade is aanzienlijk. Dank zij mede de gunstige windrichting bleven verdere gebouwen gespaard. Naar de directie meedeelde, bedraagt de schade ongeveer 40.000, welke gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. Of het be drijf door een en ander stagnatie zal onder vinden is nog niet te zeggen. De firma be schikt n.1. over groote voorraden, welke door het vuur gespaard zijn gebleven, waardoor de leverantie van hout waarschijnlijk nor maal voortgang zal kunnen vinden. DE TERM KERKGENOOTSCHAP. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Lingbeek over de op gele telkaar- ten voor de volkstelling voorkomende aan duiding: Nederlandsch of Nederduitsch Kerkgenootschap, geantwoord De term Kerkgenootschap, ook waar hij wordt gebruikt in het verband Nederlandsch Hervormd Kerkgenootschap, bedoelt uitslui tend uit te drukken, dat men hier te doen heeft met een rechtspersoon, die, naar de terminologie van de Grondwet en van de wet van 10 September 1853 (Staatsblad no. 102) tot regeling van het toezicht op de onderscheidene kerkgenootschappen in het Nederlandsch recht als kerkgenootschap wordt aangeduid. Dit wettelijke term nu is algemeen, geldend voor alle kerken. In overeenstemming met dit wettelijk standpunt is dan ook door de Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsch Her vormde Kerk, toen haar advies werd inge wonnen over de telkaarten voor de elfde al gemeene tienjaarlijksche volkstelling, tegen de benaming Nederlandsch Hervormd Kerk genootschap in de toelichting op die telkaar ten geen bezwaar gemaakt. Evenmin is dit het geval geweest bij de tiende algemeene volkstelling. Ontvalt reeds hiermede alle grond aan de gedachte, dat de term Kerkgenootschap en niet Kerk zou zijn gebezigd met de tendenz in de tweede vraag onderstellender wijs naar voren gebracht, gewezen kan bovendien nog worden op de omstandigheid, dat het ook reeds vóór de in deze vraag bedoelde gebeur tenissen gebruikelijk was, de Nederlandsche Hervormde Kerk als Nederlandsch Hervormd Kerkgenootschap aan te duiden. Overigens moge er de aandacht op worden gevestigd dat op de volkstellingkaarten nevens het Ne derlandsch Hervormd Kerkgenootschap o.m zijn genoemd: Evangelisch Luthersch Kerk genootschap, Hersteld Evangel. Luthersch Kerkgenootschap, Roomsch-Katholiek Kerk genootschap. Het bovenstaande laat geen andere con clusie toe, dan dat het gebruik van den term Kerkgenootschap niet bedenkelijk behoeft te worden geacht. GRIEP ONDER DE MILITAIREN TE ARNHEM. Nog steeds uitbreiding van hel aantal gevallen. De griep onder de militairen te Arnhem neemt op onrustbarende wijze toe. Tot zelfs de cantine van het Militair Hospitaal is als ziekenzaal ingericht. Besloten werd den straatnaam Molenkade te veranderen in „Mr. P. J. Troelstrakade". Wijziging werd gebracht in de voorwaar den van het Raadsbesluit van 27 November j.1. tot aankoop van een te dempen gedeelte van de Houtvaart. Besloten werd eenige perceelen grond uit het Grondbedrijf te nemen. Goedgekeurd werden de rekeningen over 1929 van de Comm. voor de Tuberculosebe strijding en van de Commissie tot Huisver zorging en van de suppletoire begrooting en de rekening over 1929 van het Burgerlijk Armbestuur. Op advies van Ged. Staten werd eenige wijziging gebracht in de voorwaarden ver bonden aan de toezegging eener jaarlijksche bijdrage voor den aanleg van het kanaal' KolhomAlkmaar. Wijziging werd gebracht in de verorde ning op het heffen van rechten voor het ge bruik van het beursgebouw tijdens de graan oeurs en van de verordening regelende het gebruik van hel beursgebouw. De Raad verleende een crediet voor het aanbrengen van een electrische installatie ter verlichting van de wijzerplaat en wijzers van den toren der Groote Kerk. Ee.i eren iet van ten hoogste 6100 werd toegekend aan het bestuur der christelijke be waarschool ten behoeve van de inrichting van de kleuterschool aan de Doelenstraat. Besloten werd tot het verkenen v.an voor schotten voor 1931 aan de besturen van bij zondere scholen voor lager onderwijs op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding. Het presentiegeld voor de leden der stem- tureaux werd op f 8 gebracht. Besloten werd op het eventueel aan de echtgenoote van C. J. Brouwer uit te keeren weduwenpensioen t. z. t. een toeslag van 40 pCt. te verleenen. Ontheffing werd verleend van art 28 der Bouw- en Woningverordening ten behoeve van den bouw van een trekkas op een terreir, aan den Zandersweg. Besloten werd tot medewerking tot den bouw van een r.-k. jongensschol ter vervan ging van de St. Bavoschool. De raad besloot een gemeentelijke vergoe ding over 1929 toe te kennen ten behoeve van de Wilhelminaschool. Vastgesteld werd de vergoeding inzake de driejaarlijksche afrekening over 1925, 1926 en 1927 voor de r.-k. scholen en van den cursus voor vervolgonderwijs van de Ver. St. Joseph. Wijziging werd gebracht in de verorde ning tot heffing van opcenten op de per- soneele belasting. Gewijzigd werd de verordening tot aan wijzing van stemlokalen. In verband met de opheffing van het Sted. Muziekkorps en de Sted. Muziekschool werd in de daarbij betrokken verordeningen wijzi ging gebracht. Besloten werd medewerking te verleenen bij het verstrekken van voorschotten aan tuin ders. (Vervolg van het reeds gisteren geplaatste). De Raad besloot na uitvoerige discussie met 16 tegen 3 stemmen die van de hee- ren Geels, Govers en Vogelaar tot af schaffing met ingang van 1 Febr. j.1. van de gasmeterhuur en in verband daarmede wijzi ging van de desbetreffende verordening. Vervolgens kwam in bespreking het voor stel om over te gaan tot oprichting van een Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en van een Bureau voor Sociale Zaken. De heeren Vogelaar, Hoijtink, Thomsen en Keesom hebben uitvoerig hun bezwaren tegen de voorgenomen omzetting van het B. A. te kennen gegeven. De heer Venneker betoogde wel met het voorstel te kunnen meegaan. Wegens het late uur werden de discussies afgebrokeh en de vergadering verdaagd tot Donderdag 26 Febr. a.s. te één uur. Op last van den chef van den militairen geneeskundigen dienst mogen geen troepen verplaatsingen plaats vinden; eveneens zijn alle uitrukkende diensten afgelast. Ook uit Ede en Harskamp werden velt militaire patiënten naar Arnhem vervoerd. Tot op heden draagt deze griepepidemie geen kwaadaardig karakter. NEDERLANDSCHE TREILER GEZONKEN. Bemanning gered. Hedennacht is in de nabijheid van het vuurschip bij Borkum het Duitsche stoom schip Annie Hugo Stinnes bij dikken mist in aanvaring geweest met de Nederlandsche stoomtreiler Marie van Attum, IJmuiden nr. 157 De sleepboot Oceaan van de firma Doeksen en Drost ging op de noodseinen tet assistentie uit, doch kwam hedenmorgen weei in de haven van Terschelling terug, aange zien de treiler, welke op sleeptouw was ge nomen door het Duitsche stoomschip was ge zonken. De bemanning van de treiler is door het Duitsche stoomschip gered, dat de reis naar Hamburg heeft voortgezet. DIERENMISHANDELING. De politie te Doetichem heeft een land bouwer geverbaliseerd wegens dierenmishan deling. De man had Dinsdagavond zijn door uitputting neergevallen paard aan den weg laten liggen. Het arme dier werd gister morgen geheel ondergesneeuwd en stervende gevonden. LAND ARBEIDERSSTAKING TE OUDE BILDTZIJL OPGEHEVEN. Duurde reeds sinds midden Met 1930. Uit St. Anna Parochie meldt men: Gisteren zijn ten gemeentehuize van het Bildt, op uitnoodiging van en door den bur gemeester, den heer Poppinga, weer bespre kingen gevoerd met de beide partijen, werk gevers en werknemers, betrokken bij de sta king der landarbeiders te Oude Biidtzijl. Het slot der onderhandelingen was, dat par tijen de beslissing in het geschil in handen legden van den burgemeester. Het overleg, dat door de vertegenwoordigers der landar beidersbonden nog nader moest worden ge pleegd, heeft geleid tot bevestiging van de voorloopige toezegging. De burgemeester heeft thans uitspraak gedaan, dat het uur loon 28 cent zal bedragenoverigens blijven

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9