DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ui o. 46 DUNDAS 24 FEBHI AHI ID3I Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 133e Jaargang. Pagelijksch Overzicht kolonel macia naar spanje terug! Buitenland de ongunstige toestand in de duitsche mijnindustrie. rompparlement en rechtsche oppositie. de staking in la rochelle. duitsch stoomschip gezonken. hevige ontploffing in roemenië. botsingen tusschen litauers en polen. het proces inzake de wapendiefstallen. BinBienSand »K WIL» ALKMAAR UTRECHT Hang- en Sluitwerk en Sanitair. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Een geestdriitige ontvangst te Barcelona. Het program van Macia. Een van de velen, die onder het bewind van Primo de Rivera en daarna onder dat van generaal Berenguer, uit Spanje werd verbannen, was kolonel Macia, de grijze Ca- talaansche leider. Kolonel Macia heeft lan gen tijd in België geowond, maar heeft thans van de nieuwe regeering vergunning gekre gen, om weer naar zijn land terug te kee- ren. En zoo is deze politicus Zondagmiddag weer teruggekomen. Te Portbou, even over de Spaansche grens, wachtten honderden, die uit Barcelona waren gekomen, op het station hem op, om hem welkom te heeten. De dich ter Ventura Gassol, die eveneens met dit doel naar Portbou was gekomen, werd ge arresteerd, om betoogingen te voorkomen, doch eenige uren later weer losgelaten. Kolonel Macia stapte aan het station van Empelme uit en zette de reis naar Barcelona per auto voort, begeleid door meer dan zes tig andere auto's. Zijn wagen was met een groote Catalaansche vlag getooid. Langs dan heelen weg werd Macia levendig toege juicht. Er vielen treffende tooneelen voor. Verscheidene personen omhelsden hem wee- nend en ook Macia zelf weende. Ondanks het verbod der politie om te ge- toogen hadden zich te Barcelona voor het huis van Macia eenige honderden personen, voor het meerendeel jongelieden, verzameld, die hem langdurig toejuichten. Macia ver scheen op het balkon en sprak eenige woor den van dank. Hij zeide dat het ideaal kan worden samengevat in de woorden: „vrij heid, vertrouwen en rechtvaardigheid". Op de registers, te zijnen huize neerge legd, werd druk geteekend. Na zijn aankomst te Barcelona zond Ma cia telegrammen aan de Catalanen te Beu- nos Aires, Havanna en Santiago de Cuba. Bij het overschrijden van de Spaansche grens te Cerbère verklaarde Macia aan een correspondent, dat hij België dankbaar was voor zijn gastvrijheid'en zich voorstelde een groote campagne te voeren voor de organi satie van zijn partij en van den Catalaan- schen staat. Zoodra hij daartoe vergunning krijgt, zal hij openbare spreekbeurten hou den om zijn program uiteen te zetten en den bouw en alle problemen van den Catalaan- schen staat vast te stellen. Hij is voorstan der van een Catalaansch eenheidsfront, waarin alle zuiver Catalaansche partijen vereenigd zullen zijn. Macia is een tegen stander van iedere witte of roode dictatuur. Hij hoopt te komen tot de vorming eener fe derale Spaansche republiek met volledige souvereiniteit voor iederen deelnemenden staat en een minimum van bevoegdheden voor het centrale gezag. In den Pruisischen Landdag heeft de Minister van Handel Dr. Schreiber gis teren ter gelegenheid van de beraad slaging over de begrooting van het Mijn wezen een uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling van den mijnbouw in het afgeloopen jaar. Afgezien nog van een daling van de kolenproductie is de afzet eveneens bijzonder ongunstig geweest. Zooi werden in het afgeloopen jaar 7 m llioen ten buitenlandsche kolen naar Duitschland gezonden. Het aantal werk- looze arbeiders is van ruim 4500 in De cember 1929 tot ruim 6400 in December 1930 De internationele overeenstemming op het gebied van den mijnbouw heeft tot dusverre helaas niet veel vorderin gen gemaakt. Ook de kali-industrie le vert ongunstige resultaten op. Het is een absoluut algemeen economisch be lang, dat de staat zich voor deze bedrijfs tak gaat interesseeren. Hindenburgs beroep vergeefsch. Het beroep van den rijkspresident op de Duitschnationalen, om weder aan de rijks dagzittingen deel te nemen, is vergeefsch ge weest. Zij waren gisteren niet verschenen, evenmin als de nat.-socialisten. Voor de eerste maal werd gisteren de bepa ling van het nieuwe reglement van orde toe gepast, volgens welke voorstellen inzake het toekennen van gelden terstond naar de com missie moeten worden verwezen, en wei ten aanzien van een voorstel der communisten om drie millioen mark toe te staan voor de slachtoffers te Eschweiler. Aan de voor waarde, dat het voorstel tevens een dekkings- voorstel moet behelzen, hadden de commu nisten voldaan door het indertijd \erworpen belastingontwerp betreffende hcogc inko mens, dividenden en tantièmes opnieuw in te dienen. Aan de gisteren gehouden zitting van het seniorenconvent uit den rijksdag nam de voorzitter der Duitsch nat. fractie, dr. Ober- fohren wel deel, ook aan de discussie. De nat - socialist Stöhr, die enkele dagen geleden zijn fractiegenoot Feder heeft vervangen, was echter niet verschenen. Behandeld werd het verzoek van Stöhr om over'het voorstel van diens fractie omtrent de presentiegelden der nazi's in hun afwezig heid te beraadslagen en hu nl07 stemmen te noteeren als vóór het voorstel uitgebracht. Het senoirenconvent sloot zich aan bij de opvatting van president Löbe, dat het meetel len der stemmen van afwezigen niet mogelijk is en dat de betrokkenen er zelf voor moeten zorgen dat hun voorstel op de agenda moet worden geplaatst. Een der aanwezigen maakte terecht de op merking, dat de nazi's bij hun uittocht uit het parlement de verklaring hebben afgelegd dat zij geen enkele door dezen rijksdag aangeno men wet als rechtgeldig zouden beschouwen, e dat zij dus aandrongen op de aanneming van een wetsontwerp, dat zij zelf als niet van kracht zouden verklaren. DE AANSLAG OP KONING ZAGOE VAN ALBANIË. De daders nationalistische vol gelingen van Fan Noli. Be schuldigingen van Italië tegen Joego-Slavië. De wilde schietpartij te Weenen, waar bij koning Zogoe ternauwernood aan den dood ontkwam, en die weer eens een keer te meer de aandacht vestigt op de zonderlinge gebruiken op den Balkan, roept de herinnering terug aan een an dere wraakoefening welke ook te Wee nen heeft plaats gehad, zegt het Hbld. Enkele jaren toch geleden schoot de Macedonische studente Ornicioe den Macedonischen emigrant Fanizza in een loge van den schouwburg dood. Aan de ze moordpartijen tusschen de Macedo nische broeders is thans intusschen, naar het heet, een einde gekomen, door de enkele dagen geleden gesloten over eenkomst, welke neerkomt op een vol ledige capitulatie van de gematigde partij onder de emigranten (de volge lingen van den enkele jaren geleden ver moorden generaal Protogorow) voor de radicale elementen in den strijd voor de zelfstandigheid van Macedonië. Ook de aanslag op koning Zogoe schijnt het werk geweest te zijn van emigranten, van Albaneesche revoluti- onnairen, die zich niet wenschen neer te leggen bij het feit, dat de sterk Itali- aansch gezinde en onder protectoraat van Rome staande koning Zogoe thans het heft in handen heeft, in wic.i zij een verrader van het Albaneesche volk zien. De volgelingen van den leider der z.g. democratische volkspartij, Fan Noli, met wien Zogoe in '24 definitief afre kende en die toen naar Amerika wist te ontvluchten, stichtten een eheime orga nisatie, die sinds geruimen tijd o.a. te Weenen samenzweerde. De koning, die voor het doen van een kuur tegen de gevolgen van een ern stige nicotinevergiftiging, sinds enkele weken te Weenen vertoefde, nam daar in het begin groote voorzichtigheid in acht, doch ging zich geleidelijk vrijer bewegen, ofschoon men hem tot waak zaamheid tegenover de Albaneesche po litieke emigranten moet hebben aange spoord. De aanslag heeft ook in Italië groot opzien gewekt. De Popoio d'Italia" van Arnoldo Mussolini beschuldigt, zoo meldt de Romeinsche correspondent van de „Köln. Z." openlijk Joeo-Slavië van medeplichtigheid De leden van de Albaneesche samenzweerdersbende zou den door het Joego-Slavische gezant schap financieel gesteund worden. an Joego-Slavië zouden zij ook pas sen hebben gekegen. Het blad veronder stelt, dat den moordenaars pas kort voor den aanslag de wapens zijn geleverd. Het heet in de Italiaansche pers, dat op Joego-Slavisch gebied drie gewapende benden gereed werden gehouden om na de vermoording van Zogoe gebruik te maken van de daardoo» in Albanië ont stane onlusten om daar het hudige re gime cmver te werpen. De staking der havenarbeiders te La Rochel- le is aanleiding geweest tot verscheidene in cidenten, die slechts door het optreden der politie bijgelegd konden worden. In de stad werden op verschillende pun ten werkwilligen lastig gevallen. Op de wo ning van een opdernemer werden eenige re volverschoten gelost, terwijl in de garage van een werkgever werd ingebroken en de daar gestalde auto ernstig werd beschadigd. De werkwilligen aan de haven staan voortdurend onder politiebescherming en worden door de politie 's avonds naar huis gebracht. Met het oog op den gespannen toe stand heeft de burgemeester volksverzame lingen en vergaderingen in de open lucht verboden. AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN CUBA? Bom gevonden. Op het dak van het paleis van den presi dent van Cuba te Havana heeft men een bom gevonden, die nog tijdig onschadelijk kon worden gemaakt. Men neemt aan Jtier te doen te hebben met een aanslag op het leven van president Ma- chado. In verband hiermede werden twintig verdachte personen gearresteerd. DE TOESTAND TE PF.RU. De voorloopige president rast troepen uit. Uit Lima wordt officieel medegedeeld, dat de voorloopige president van Peru, kolonel Luis Sanchez Cerre, zich heeft teruggetrok ken als candidaat voor het presidentschap van Peru, doch is begonnen met het uitrus ten van troepen, aan het hoofd waarvan hij denkt op te trekken tegen de opstandelin gen, die in de Zuidelijke provincies den toe stand volkomen meester schijnen te zijn. Met het oog op de censuur is het uiterst moeilijk nadere inlichtingen omtrent den stand der opstandige beweging te krijgen. TWEE JONGE MENSCHEN GEËLEC- TROCUTEERD. Wegens moord op een korporaal. Te Belle Effonte (Pennsylvanië) zijn Irene Schroeder, een moeder van 22 jaar en Glen- dage, haar minnaar, gistermorgen geëloctro- cuteerd wegens moord op een korporaal bij een inbraak. OPSCHUDDING IN EEN DANSZAAL. Schoten door een venster doo- den een man en treffen een tweede doodelijk. Zondagavond werd groote wanorde ver wekt in een danszaal te Brooklyn, waar achthonderd personen vereenigd waren, door dat een tiental schoten werden gelost door het venster, waardoor een man werd gedood, een andere doodelijk getroffen en een groot aan tal weren gewond. POLITIEKE ONLUSTEN IN LYCK. Te Lyck (Oost-Duitschland) hebben na afloop van de Rijksbanierbetooging onlusten plaats gehad, waarbij twee boeren door linksgeoriënteerde elemen ten werden aangevallen. Beiden werden gewond. De toestand van een hunner is levensgevaarlijk. HET NOODWEER IN ITALIË. Groote verwoestingen. Te Tui si is ten gevolge van de buiten gewoon hevige regens een huis inge stort, waarbij een persoon gedood werd. In de provincie Matera zijn verschei dene bruggen weggespoeld. Onder lei ding van den prefect zijn ingenieurs derwaarts vertrokken teneinde zoo spoe dig mogelijk de noodige herstellingen aan te brengen. stateeren en alleen dat heeft hij dan ook gedaan. Nooit is het in zijn gedachten opgekomen dat door zijn optreden een verbod van de Communistische Partij zou kunnen worden uitgevaardigd. Hij heeft het in aanmerking komende maga zijn persoonlijk onderzocht en daarbij geconstateerd, dat de daar opgeslagen wapenen regelmatig waren geboekt. Dit gedeelte der terechtzitting was niet openbaar. De zitting werd verdaagd tot heden morgen. DE „D. A. Z." VERSCHIJNT VOORLOOPIG NIET. De Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft haar bedrijf stilgelegd en zal voor- loopig niet verschijnen aangezien het personeel van de drukkerij geweigerd heeft de door den Rijksminister van Arbeid bindend verklaarde arbitrale uitspraak te aanvaarden. Ter hoogte van Terschelling. In den nacht op Zondag is het Ham- burgsche s.s. „Kuhland", metende 1349 bruto registertonnen en toebehoorende aan de reederij Robert Bornhofen te Hamburg, op 15 Mijl ten N.W. van het vuurschip bij Terschelling gezonken. De bemanning, bestaande uit 12 koppen, werd door een Engelschen vischtrawler overgenomen en op een loodsschip af gezet Dooden en gewonden. Gisteren is in de opslagplaats van de filmmaatschappij „Concordia" te Kron- stadt door onbekenr gebleven oorzaak een brand uitgebroken, die zeer snel om zich heen greep. Op een gegeven oogen- blik had er een ontploffing plaats, waardoor drie vrouwelijke employés ge dood en vele andere arbeiders en ar beidsters gewond werden. Naar uit Wilna gemeld wordt hebben op de Poolsche grens nabij het dorpje Angeliszki bloedige vechtpartijen plaats gehad, waarbij drie personen zwaar en vele anderen licht gewond werden. De Litausche grenspolitie kwam tusschen- btiden en arresteerde een 20-tal Pool sche boeren. De oorzaak van de botsin gen was het feit. dat een Poolsche boe renjongen door Litauers geslagen werd, omdat hij op Litausch grondgebied met een Poolschen adelaar op zijn hoofd deksel had geloopen. Bij de voortgezette behandeling van Muehle. Deze bestrijdt pertinent dat hij het proces inzake de wapendiefstallen, werd gister overgegaan tot het verhoor van den rechter van instructie Dr. zich bij zijn werkzaamheden door par tijmotieven heeft laten leiden. Zijn taak was geweest feiten te con- BOTSINGEN TUSCHEN NAT. SOC. EN COMMUNISTEN. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen uit Zittau zijn aldaar tijdens een nat. soc. fakkeloptocht in de Bautzener- strasse de demonstranten slaags geraakt met een afdeeling communisten. In to taal werden hierben 5 personen gewond, waarvan een doodelijk, en een zwaar. Van een toesnellende politieauto werden de ruiten ingeschoten. Tijdens een verdere vechtpartij bij een café werd een kapitein van politie en twee agenten gewond. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN DUISBURG AANGENOMEN. Gisteravond vond te Duisburg een buiten gewone zitting van den gemeenteraad plaats. De communisten dienden een motie van wantrouwen tegen den burgemeester in. Op de hem gemaakte verwijten antwoordde dr. Jarres, dat het hem er slechts om te doeu was geweest het bestaan van duizenden te verzekeren. Hij was ervan overtuigd, dat over twee maanden een loonsverlaging van 20 pCt. ongetwijfeld zou komen en dat dan ook de hooge salarissen belangrijk zouden verminderd moeten worden. Over de com munistische motie van wantrouwen werd gestemd. Deze werd verworpen. Een soc - democratische motie, waarin het beleid van den burgemeester werd afgekeurd en de Raad zijn wantrouwen in den burgemeester uitsprak, werd echter aangenomen met 30 tegen 24 stemmen. TWEE INTERNATIONALE OPLICH TERS GEARRESTEERD. Gestolen chèques ter verzilvering aan geboden. Wij hebben in een deel onzer vorige editie reeds een korte mededeeling op genomen omtrent de arrestatie van twee internationale oplichters te Amsterdam. Wij vinden in het Hbl. nog de volgen de nadere bijzonderheden: Zondagochtend verscheen in het Vic- toriahotel een vreemdeling, die een chèque van de American Express Com- pany, ten name van zekeren mr. Coolid- ge en ter waarde van honderd dollar, ter verzilvering aanbood. De kassier be taalde het bedrag uit, waarna de vreem deling vertrok. Maar nauwelijks was hij weg, of de portier van het hotel, de heer Overdiep, kreeg argwaan, hij bekeek de chèque nader en achtte in elk geval een nader onderzoek naar de echtheid der chèque gewenscht. Daar hij vermoedde, dat de vreemdeling ook andere hotels ter verzilvering van soortgelijke reis- chèques zou bezoeken, belde hij onmid dellijk de voornaamste hotels te Amster dam op, teneinde hen te waarschuwen voor den vreemdeling, die nog naar men had opgemerkt een anderen man in zijn gezelschap had, die evenwel op straat was blijven wachten. Dank zij de activiteit van den heer Overdiep, was men ook in Hotel 1'Europe in de N. Doelenstraat op zijn qui vive, toen daar kort na de telefonische waar schuwing een vreemdeling verscheen om een chèque van alweer honderd dol lar, eveneens van de American Express en ook ten name van mr. Coolidge, te verzilveren. De politie van het bureau- Singel werd gewaarschuwd, twee agen ten in burger verschenen weldra en na men den aanbieder van de chèque mee naar het bureau. Direct daarna togen de agenten er weer op uit om den hand langer te zoeken, omtrent wien zij echter geen enkel signalement bezaten. In de omgeving van het hotel troffen zij even wel een man aan, die er als een vreem deling uitzag en hun argwaan opwekte. Zij namen hem mee naar het bureau, waar hij inderdaad de vriend van den reeds aangehouden vreemdeling bleek tc zijn. Hij verklaarde evenwel don eerst-aaugehoudene niet persoonlijk te TEL. 34 TEL. 13586 3 lijnen. 2 lijnen. Het nieuwste op het gebied van Bezoekt onze monsterkamers. ALLEEN KWALITEJTSARTIKELEN EN OOEDKOOP kennen, doch op diens verzoek van Pa rijs mee naar Amsterdam te zijn ge reisd, uitsluitend uit een oogpunt van reisgezelligheid. Doch deze vlieger ging niet op, want toen de vriend in de wacht kamer van het bureau op zijn beurt wachtte om door den commissaris ver hoord te worden, bemerkte eer. andere arrestant, die met deze zaak niets te maken had, dat hij eenige papieren on der een bank wierp. Deze papieren ble ken te zijn.pasportretten van den eerst-aangehoudene! De commissaris van de sectie, de heer P. Harrebomee, heeft beide aangehoude nen reeds Zondag een langdurig verhoor afgenomen. Volgens hun passen om trent welker echtheid het bewijs nog niet verkregen zijn, zijn daartoe infor maties uit het buitenland noodig zijn 't Emil Soaler, geboren te Thalwil in Zwitserland, van bero^) machineteeke- naar en Alfred Braun, geboren te Aus- sig te Tjecho-Slowakije. Eerstgenoem de de hoofddader had bovendien, met zijn eigen portret er op, een val- schen pas bij zich ten name ?an een Ca nadees. Op Braun werd een groote hoe veelheid bankpapier uit- verschillende landen aangetroffen, in totaal tot een bedrag van ongeveer drie mille. Voorts vond men op hen beiden een groote collectie diverse pennen, inkten en pa piersoorten, klaarblijkelijk alles ten dienste van het vervalschen van passen, chèques, e. d. Bij zijn verhoor erkende Soaler de chèques aangeboden te hebben. Maar van valschheid was volgens zijn zeggen geen sprake. Hij had de chèques van een hem bij naam onbekend, wonende in een bepaald hotel te Parüs, ontvan gen om ze te Amsterdam te verzilveren. Zijn provisie zou 20 bedragen. Een verklaring van het feit dat in beide hotels was geconstateerd dat hij de chèques los van de souches bij zich droeg, kon hij niet geven. Ook wist hij niet, waar het couvert met tien coupons van tien dollar vandaan kwam, dat een jongen op do brug tusschen N. Doelen straat en Munt gevonden en naar het bureau gebracht had. En evenmin kon hij verklaren, waartoe het groote aantal looze zakken in zijn overjas diende of waarom zijn vriend vier foto's had weg geworpen Beide verdachten werden op het bu reau in verzekerde bewaring gesteld en inmiddels werd het onderzoek voortge zet. Daarbij bleek in de eerste plaats, dat de chèques ten name van mr. Coo lidge echt waren, doch gestolen te Parijs en door de heeren van een val- sche handteekening voorzien. Voorts, dat zij te Rotterdam eveneens succes hebben gehad met hun valschelijk onder- teekende chèques: twee hotels zijn er daar ingevlogen, elk voor een bedrag van honderd dollar. Naar een on ander wordt nu te Parijs en te Rotterdam nog een nader onderzoek ingesteld, terwijl de Nederlandsche centrale inzake falsi- ficaten en internatioonale misdadigers de identiteit der aangehoudenen verder nagaat. In elk geval is reeds duidelijk gebleken, dat men hier met een paar ge vaarlijke lieden te doen heeft, of ze nu werkelijk Soaler en Braun hecten of niet, en of nu de een de hoofdschuldige is of de ander. En men heeft voldoende Lewijzen tegen beiden om hen zoo spoe dig mogelijk ter beschikking van de justitie te stellen. Omtrent den diefstal ten nadeele van den Amerikaan mr. Coolidgo te Parijs, wordt nader vernomen, dat in totaal veertien chèques van honderd dollar gestolen zijn. Daarvan zijn nu negen te recht (de beide in Rotterdam aangebo dene en die in Amsterdam in beslag werden genomen), zoodat nog vijf in omloop zijn. Misschien ook hebben de aangehoudenen die vijf stuks weten weg te gooien. Voorts is gebleken, dat de Zwitser en zijn 'camcr. ad hier te lande reeds ver leden jaar April onder andere namen geopereerd en slachtoffers gemaakt heb ben met .hun vaUche chèques. Men kon beiden toen evenwel niet te pakken Rijgen. Een groot geluk is 't ditmaal ook, dat, dank zij de bovenvermelde activiteit van d. beide agenten in burger van het bu reau-Singel, de handlanger gearresteerd kon worden, want die had het geld bij zich, dat nu in beslag genomen is en dienen kan om de gedupeerde hfttqls

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1