werkkrachten gevraagd voor duitschland. Sport Tijdschriften Marktberichten at "behalve genoemden her, die chauffeerde, noa diens assistente De auto, die tengevolge van het zware remmen, begon te slingeren en tnen tegen een boom botste, is vrijwel geheel vernield. Dr. Rosen bekwam een zware kaak- iractuur en een hersenschudding. Zijn as sistente brak beide polsen en liep inwendige kneuzingen op. De toestand vari beide patiënten was gis ter ernstig- een ongeluk. In hetzelfde ziekenhuis, waarin dr. R. en riin assistente werden opgenomen werd Zon dagmiddag 4 uur nog een 5-jarige jongen crebrachth, die onder het spelen plotseling den weg was overgestoken en toen door een auto werd overreden. Het kind had een sche delbreuk bekomen. \Veest voorzichtig! De Commissaris van Politie te Kerk zede maakt bekend, dat blijkens een advertentie, voorkomende in een Duitsch technisch tijdschrift, o.a. genaamd Tiefbau, daarin gevraagd worden een paar honderd werklieden, om. 25 schachtmeesters, 250 grondwerkers, 50 stokers. 3 machinisten en 30 chauffeurs. Verder komt in deze advertentie voor het adres: Bauleiter Reindres-Vandruff. Nr Zvvesstraat 32, Kerkrade, zijnde het adres waaraan gegadigden zich even tueel kunnen wenden. Uit het ingesteld onderzoek is geble ken, dat op gemeld adres een Bauleiter Reinders-Vandruff totaal onbekend is, weshalve verzocht wordt de grootst mo gelijke voorzichtigheid in deze te willen betrachten. ONTEVREDENHEID IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Tegen de rationalisatie. Op de-jaarvergadering van de afd. En schede van den Ned. r.-k. Textielarbeiders- bond „St. Lambertus" protesteerden ver schillende aanwezigen tegen de steeds voort schrijdende rationalisatie in de textielindus trie, waarbij tal van arbeiders twaalf ge touwen moeten bedienen, waarmede het loon niet in overeenstemming is. Gevraagd werd, of hiertegen geen krachtige maatregelen kun nen worden genomen. Gewezen werd op En geland, waar de tegen rationalisatie gerichte staking succes heeft gehad. Door den aanwezigen bondspresident werd er op gewezen, dat de drie belangrijkste or ganisaties van textielarbeiders, n.1. „De Een dracht", „Unitas" en „St. Lambertus", op dit moment nu de toestanden zoo slecht zijn, een directe actie niet wenschelijk achten. Dat wil echter zeggen, dat met den bestaanden toestand en vooral niet met de loonregelin gen welke zijn vastgesteld, genoegen wordt genomen. Zoodra betere tijden aanbreken zal hiertegen zeker stelling worden genomen. Een demonstratief congres. Motie voor den 7-urigen werkdag. Zondag had te Enschede een demonstratief congres tegen de werkloosheid plaats van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders, welk congres onder leiding stond van den heer J. van Schaik, gemeenteraadslid van Enschede. Met woord werd gevoerd door den secretaris-penningmeester der Landelijke re deratie van Textielarbeiders, den heer C. J Postmus en den heer M. J. Roodveldt, be stuurslid van de Federatie van Transportar beiders. Het congres nam de volgende resolutie aan: Het demonstratief congres enz spreekt als haar meening uit, dat ae doorvoering der rationalisatie zooals die thans in de textiel industrie plaats heeft, moet leiden tot on houdbare toestanden; verklaart zich te kun nen vereenigen met de pogingen om het loon peil voor den te verrichten arbeid te verhoo gen in gelijken tred met de meerdere arbeids prestatie die geleverd kan worden; zich ver der op het standpunt te stellen, dat de door voering der rationalisatie-maatregelen ge paard moet gaan met verkorting van den ar beidsdag en begonnen moet worden met de invoering van den 7-urigen arbeidsdag of 40 urige arbeidsweek, tegen hetzelfde eindloon opdat het den werkloozen textielarbeider weer mogelijk wordt gemaakt, in het bedrijf arbeid te vinden; spreekt verder als zijn meening uit, dat deze eischen gedragen moeten wor den door alle textielarbeiders; draagt het be stuur der Federatie op de pogingen voort te zetten om tot eenheid van optreden van alle textielarbeiders en hare organisaties te gera- h' onverminderd de pogingen om de arbeiders te mobiliseeren, moeten worden voortgezet. DE ZOMERTIJD. T>15 Mei tot 4 October. rJJ ~an. j>esluit van den llden Februari tó bepaald, dat in 1931 de vervroeging met f" u.ur, v.an d«n wettelijken tijd, teddeld in huzl o«iWet,van 23 Juli 1908 (Staats blad no 236), zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eipdigen den vierden October. BARON ov^SEÏF"5™ Op 63-jarigen leeftijd is na een korte on gesteldheid overleden baron H. P. J. Van Heemstra, oud-burgemeester van De Bilt Hij is ongeveer 20 jaren burgemeester van De Bilt geweest, nadat hij eerst 11 jaren burgemeester van Harmeien was. Toen hij in 1917 aftrad, werd hem door de Biltsche burgerij een groote hulde bereid op het landgoed Beerschoten. EERSTE NEDERLANDSCHE BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. i Nieuwe eere-voorzitter geïnstalleerd \op de alg. verg. te Nijmegen. Het hoofdbestuur in zijn geheel afgetre den. Zaterdag en Zondag is te Nijmegen de al gemeen- vergadering gehouden van den Eer sten Nederlandschen Bond van oud-onder- ofïicierei van Land en Zeemacht en Kolo men. Zaterdagavond bood de afdeeling Nij megen een feestavond aan. Zondagmorgen iu uur werd de algemeene vergadering door den heer Anton R. Harmsen uit Amsterdam geopend met een rede, waarin hij het wel en *ee van den Bond memoreerde. Spr. herdacht oe ove-leden leden en eereleden, als mevrouw Hopman— Kwest en kolonel Cramwinckel verbolgens werd als ondervoorzitter van den Bond geïnstalleerd de heer C. Koenderink en tot secretaris de heer P. J. Heimei Sr. Inmiddels was ter vergadering verschenen luitenant-generaal b. d. Th. F. J. Muller Massis, oud-commandant van het veldleger, die eenigen tijd geleden tot eerevoorzitter van den Bond werd genoemd. De generaal werd binnengeleid door een commissie van ont vangst en door den voorzitter welkom gehee- Vervolgens verklaarde majoor b. d H. J. Matthes, eere-voorzitter van de afdeeling Nij megen met zeer veel genoegen de uitnood;- ging om den generaal als eere-voorzitter te installeeren te hebben aangenomen. Generaal Muller Massis verklaarde volko men te kunnen instemmen met het doel en de werkwijze van den Bond, die beoogt de oud- onderofficieren van Land- en Zeemacht en van het Ned.-Indische leger te vereenigen. Spr. verklaarde gaarne, voorzoover dat Jn zijn vermogen ligt de belangen van den Bond te zullen bevorderen. Na afhandeling van een groot aantal pun ten van huishoudelijken aard, kwam in be handeling een aantal voorstellen van het hoofdbestuur met betrekking tot het onder steuningsfonds, welke voorstellen hierop neerkwamen ,dat voor zekere categorieën het bedrag van den onderstand bij overlijden ver laagd zou worden, terwijl verder de contributie verhoogd zou worden. Voorts beoogden deze voorstellen de animo voor jonge onderofficie ren, om lid van den bond te worden, te ver- hoogen door ook voor hen perspectief te ope nen, voor philantropisch werk van den bond Deze voorstellen ondervonden van de afdee ling Amsterdam heftige bestrijding, waarbij enkele andere afdeelingen zich aansloten. Het resultaat van een langdurige discussie wa3, dat een motie van de afdeeling Amsterdam, om deze voorstellen van de agenda af te voeren wtid aangenomen met 7—5 stemmen. Het hoofdbestuur begaf zich hierna in beslo ten zitting, teneinde over den toestand, die door de aanneming van de motie geschapen was, te beraadslagen. Na heropening van de openbare vergadering, gaf generaal Muller Massis in overweging, de zaak niet tot het uiterste door te drijven en op het genomen be sluit terug te komen, welk verzoek evenwel geen succes had. Toen alle pogingen om de beide standpunten nader tot elkaar te bren gen faalden, verklaarde het hoofdbestuur niet langer te willen aanblijven en stelde het zijn mandaten ter beschikking. Nadat nog enkele punten van onderge schikt belang waren afgehandeld, sloot de voorzitter de vergadering. DE TRIBUNE EN DE OPENBARE LEESZALEN. Moreel schadelijke lectuur. Het bestuur van de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen heeft op een verga dering dezer dagen zich vereenigd met de meening van den inspecteur, dat het dagblad „De Tribune" als moreel schadelijke lectuur moet worden beschouwd en dus volgens art. 4 der Rijkssubsidie-voorwaarden uit de open bare leezalen moet worden geweerd. KOLONEL H. W. LANSDORP, f Te 's-Gravenhage is Zaterdag, ruim 83 jaren oud, overleden de kolonel-titulair der infanterie b. d. H. W. Lansdorp. Tijdens zijn actieven dienst in het leger was de kapitein Lansdorp bekend en "gezien in zeer wijden kring, niet het minst in de bur ger-maatschappij. Hij mag met recht ge noemd worden éné der voornaamste wegbe reiders van den persoonlijken militairen dienstplicht. Reeds in zijn luitenantsjaren werd hij belast met de opleiding van jongelui van de H.B.S. en gymnasia bij de zgn. vrij willige oefening in den wapenhandel. In dezen kring was hij ee nvurige propagandist voor de persoonlijke vervulling van den mili tairen dienstplicht in den tijd toen de gezeten burgerstand nog als regel zijn toevlucht nam tot de plaatsvervanging. De wijze, waarop hij zijn instructie gaf, heeft er veel toe bijge dragen den lus? voor de vrijwilligen militai ren dienst aan te kweeken. Na zijn uittreden uit den actieven dienst werd kapitein Lansdorp benoemd tot stations commandant te Alkmaar. Gedurende de oor logsjaren deed hij als zoodanig in den rang van majoor dienst te Haarlem en later in den rang van luitenant-kolonel te Rotterdam. KORTE BERICHTEN. De koningin heeft gisterochtend haar intrek genomen in het paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Zaterdagavond is, 42 jaar oud, overle den de heer B. Schuite, burgemeester van Stad Hardenberg. Te Zalt-Bommel is overleden, 70 jaren oud, de gepens. luit.-kolonel der inf. D. Mak kink. Prinses Juliana zal de koningin ver gezellen bij de plechtige opening van de nieuwe havenwerken van Vlissingen op 17 April a.s. H. R. C. IIIB. K C I speelden onder goe de verstandhouding en ook hier was het eind resultaat een gelijk spel 2—2. 4 E. Ons rest nu nog den uitslag K. S. V. I Schoorl II, 0—3. Deze wedstrijd was reeds eerder gespeeld en door K. S. V. I met 20 gewonnen, doch door den bond ongeldig ver klaart. Het overspelen bracht nu Schoorl II de overwinning, een overwinning, die vol gens onderstaande stand, Alcmaria 6 zeer ten goede kwam, daar alleen Bergen III nog het aantal winstpunten van de a.s. kampioe nen^) kan overtreffen Alcmaria VI Bergen III Schoorl II K. S. V. I C. S. V. III K. S. V. II 7 7 9 7 8 4 14 9 8 7 4 0 39—11 20—22 21—20 13—18 23—29 3—19 Voetbal. v Langs de N. H. V. B.-velden. Onze medewerker schrijft: Men zegt wel eens dat „vele varkens de spoeling dun maken", maar op voetbalgebied maakt regenwater de spoeling nog dunner. Het buitengewoon slechte weer van Zater dag j.l. was oorzaak, dat een buitengewoon groot aantal velden in onbespeelbaren toe stand geraakten. Zoo werden o.a. in 1 B, 2 A, 2 C, 3 B en 3 C alle vastgestelde wed strijden door terreinafkeuringen afgelast Veel belangrijke beslissingen bleven zoodoen de voorloopig achterwege. 1 A. In deze afdeeling werd alleen de minder belangrijke wedstrijd Purmersteijn IIR. C Z. 1 gespeeld, die in een 3—3 gelijk spel ein digde. Van zeer veel belang waren de wed strijden I. V. V. I—K V. V. II en Westzaan I—W F. C. III, die geen doorgang konden vinden, zoodat ook hier een voorloopige be slissing uitbleef. 1. C. Ook hier een tweetal wedstrijden, die op de ranglijst niet veel te beteekenen hadden en dat zagen de betrokken ploegen oogenschijn lijk zeker ook in, want in beide partijen werd de eer broederlijk gedeeld. Wienngerwaard I —Succes I, eindigde in een 1—1 gelijk spel Er werd op een bijzonder zwaar terrein ge speeld. Kort voor het einde wist Succes, de 1—0 achterstand op gelijk spel te brengen. Indien moeder natuur de sportbeoefenaars en liefhebbers voor a.s Zondag eens in ge nade opneemt, zullen er heel wat belangrijke wedstrijden gespeeld worden. In IA noemen we W. F. C. III—K. V. V. II en Assendelft II—I. V. V. I We geven W. F. C. III met het oog op terreinvooraeel de beste kans I. V. V. zal in Assendelft veel moeite hebben, om niet gehavend uit den strijd te komen. In 1 B kon de beslissing wel eens vallen, daar wij Verkade toch heusch in staat achten van West Frisia III te winnen. Of... zou 't een Longa—P. S. V.-verrassing worden? 2. A. In Castricum zal Uitgeest II het zwaar te verantwoorden hebben en er zeker niet zonder kleerscheuren af komen. C. S. V. I is momenteel buitengewoon sterk. Eveneens zijn we benieuwd of Schoorl I nog 'n plaats je op de ranglijst zal stijgen. De duinbewo ners zijn den laatsten tijd goed op dreef, doch zij zullen in W. F. C. IV een sterke te genstander vinden. In 4 E speelt Alcmaraia VI niet, doch kan kampioen worden, als C S. V. III in Bergen weet te winnen. Dit behoort niet tot de on mogelijkheden, te meer, daar de Castricum mers enkele malen met de oneven goal ver loren. Het programma voor Zondag 1 Maart. Afdeeling I. Ie k 1 a s s e: V. U. C.—D. F. C. H. D. V. S.Stormvogels. Z. F. C—H. F. C. Excelsior—H. B. S. 2e klasse A. HollandiaW. Frisia. T. O. G.—H. R. C. Zeeburgia—Z. V. V. 2e klasse B. V. V. A.—Baarn. B. F. C.—Zandvoort. Bloemendaal—de Spartaan. 9 3e klasse A. ;j D. E. V.—Amstel. K. V. V.—Helder Oosterparkde Meteoor. Oranje-ZwartK inheim. 3e klasse B. D. J. K.—de Kennemers. D. W. V.—O. S. V. S. D. W Q. S. C. Assendelft—O. D. E. 4e klasse A. Uitgeest—J. O. S. Rivalen—Zaandijk. Ahrends' V. C.Vrone. D. T. S.Swift. 4e klasse B. E. V. C.Zilvermeeuwen. E. D. W.Heemskerck. A. D. W.Zaanlandia. PurmersteijnSchinkelhaven. Reserve 2e klasse A. K. F. C. 2—H. R. C. 2. De Spartaan 2—V. V. A. 2. Acmaria Victrix 2V. S. V. 2 (Joh. Kok). D. E. C. 2—Ajax 3. Blauw-Wit 3—W. F. C. 2. Reserve 3e klasse A. O. S. V. 2—Z. R. C. 2. Q. S. C. 2—Helder 2. Z. V. V. 2—Oosterpark 2. Alcmaria Victrix 3D. E. C. 3. Ajax 4—de Spartaan 3. Afdeeling II. Ie klasse. H. V. V.-V. S. V. HilversumA. D. O. E. D. O.Feijenoord Afdeeling III. Ie klasse. Nog niet vastgesteld. Afdeeling IV. Ie klasse. Wilhelmina—M. V. V. N. O. A. D.—N. A. C. EindhovenWillem II. De Valk—B V V Afdeeling V. Ie klasse. FrisiaAlcides. M S. C.—G. V. A. V. LeeuwardenBe Quick. Velocitas—Veendam. Achilles—Friesland. („Sportkroniek"). Motoren. De „Groote Prijs van Nederland" (T. T.) Zooals men reeds weet, wordt den llden Juli a.s. te Assen de „Groote Prijs van Ne derland" verreden. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bereids aan de motorclub „Assen en Omstreken" toestem ming gegeven tot de races, welke weer wor den gehouden op het circuit van Drenten Teneinde de buitenlandsche fabrieken en deelnemers aan deze races in te lichten, be treffende alle wetenswaardigheden, heeft de organisatie-commissie een groot aantal pro pagandaboekjes in de Engelsche en Duitsche taal uitgegeven en aan belanghebbenden verzonden. Naast een invitatie tot inschrijving bevat dit boek een kort historisch overzicht over de ontwikkeling van de T.T.-races. Het lijkt ons niet onaardig, reeds nu het een en ander mede te deelen over deze T.T., die reeds eenige jaren in het centrum der belangstelling staat, niet alleen in Neder land, maar tot ver buiten onze grenzen. De 11 Juli 1925 was de groote dag voor motorrijdend Nederland. Toen toch werden de eerste wegrennen in Nederland gehou den Het initiatief daarvan ging uit van de 1 motorclub „Assen en Omstreken", die het waagde, niettegenstaande pessimistisch ge stelde meeningen van anderen, een z.g. T.T.- te organiseeren. Deze eerste T.T. was natio naal, maar het succes was zoo groot (34 rij ders hadden ingeschreven en leverden dien dag uitstekende sport), dat het volgend jaar opnieuw dergelijke races gehouden werden, ifct circuit was echter niet hetzelfde geble ven, want werd de eerste T.T. ten Oosten van Assen gehouden, de tweede vond plaats op het circuit ten Zuiden van de Drentsche hoofdstad, dat belangrijk beter was in veler lei opzicht. De derde T.T. werd internationaal. Acht tien buitenlandsche renners streden hier met de Nederlanders om de eer van Assen en de bekende rijder Woods werd de held van den dag Voor het eerst werd een gemiddelde snelheid boven de 100 K.M. genoteerd (107 85 K.M.!) Van nog grooter belang dan die snelheid was echter de indruk, welke de buitenlandsche rijders en persmenschen van de Asser T.T. kregen. Men roemde de orga nisatie, men roemde het circuit! En het re sultaat was, dat de 4de T.T. (23 Juni 1928) alle andere sloeg. Van de 60 deelnemers wa ren er niet minder dan 27 buitenlandsche! Was dit reeds een succes, de sport zelf werd een nog grootscher succes. Vooral in de 500 c.c. klasse werd toen een strijd geleverd, die zonder voorbeeld in de motorgeschiedenis was en de bekende Engelsche motorduivel Graham Walker vertelt nog heden, dat die strijd de opwindenste is geweest, welken hij ooit heeft meegemaakt. Diezelfde Walker won in zijn klasse den eersten prijs met een gemiddelde van 118 K.M. Was een verdere ontwikkeling der Asser T.T. nog mogelijk? Velen meenden, dat As sen op het toppunt van zijn roem stond. Maar ziet, de deelnemerslijst voor de 5de T.T. was grooter dan ooit tevoren, de re cords werden opnieuw gebroken! Toen kwam 1930! En met haar de 6e T.T. Niet minder dan 93 rijders, waaronder 38 buitenlandsche, bonden den strijd aan, aan gevuurd door tienduizenden toeschouwers, samengestroomd uit alle plaatsen van ons land en uit steden en dorpen ver buiten onze grenzen. En wat sinds de internationale deelneming nog niet gebeurd was, geschied de nu: een Nederlander werd eerste. Het was van Dinter, die in zijn klasse als eerste over den eindstreep vloog! Van Dinter met zijn D.K.W.! En dan de roemrijke averwinning in de 500 c.c. klasse, eze was voor de Rudge Whitworth. Walker won op zijn Rudge met een gemiddelde van 123 K.M.- We schrijven nu 1931. Straks, enkele maanden nog, zullen de motoren weer over de Drentsche hei denderen. Den llden Juli zal voor de 7de keer de Ned. T.T. gehouden worden, de grootste en grootsche motorge beurtenis in Nederland, die thans als „Clas sic event" getiteld is! En van nu af wordt niet meer verreden de Nederl. T.T., neen, thans wordt verreden „De Groote Prijs van Nederland". En de mogelijkheid is niet uit gesloten, dat te Assen het volgend jaar de „Groote Prijs van Europa" verreden wordt! Ziedaar het succes, dat de motorclub „As sen en Omstreken" heeft geboekt. Tot ver buiten onze grenzen heeft die club gezorgd, dat Nederland bekend werd op motorgebied. Daar in Assen zijn mannen, die wat durven, maar ook, die wat kunnen! Zij werken hard, dag in dag uit, alleen maar, om de races zoo goed mogelijk te doen slagen! Bij na het geheele jaar zijn ze bezig en steeds weer met deze gedachte: hoe kunnen wij al les nog beter maken, dan het is. Met zulke mannen is men verzekerd van het succes. En ook de 7de T.T., pardon, ook de kamp om den „Grooten Prijs van Neder land" zal succesvol zijn! De Jonge Oids. Het tweede Februari-nummer van dit halfmaandelijksche tijdschrift voor de jeugd beweging opent met een fraaie pagina van pacifistische strekking, waarvoor de bekende dichter Martien Beversluis twee gedichtjes: „God zij met ons" en „Je Maintiendrai" schreef, terwijl uit foto's een plaat opbouw de: „Ook Uw kind" Chris Blom schrijft ver der een uitvoerig hoofdartikel over „Mobili satie voor de vrede", waarin hij de noodzaak van een actieve vredesactie bepleit. Van de andere bijdragen noemen we een artikel over de woongemeenschap Pita, „Kinderen van dezen tijd" door Jan Brandt Corstius en een verzameling van kleine berichtjes betreffen de den groeienden vredeswil enz. „NEDELANDSCH FABRIKAAT". De Februari-aflevering van ons maand blad „Nederlandsch Fabrikaat" geeft allereerst een, uitmaal zeer uitgebreide, opgave van hetgeen de vereeniging de laatste maanu deed. Met tal van aardige afbeeldingen wordt vervolgens uiteen gezet waarom het van belang is het doel van de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" te steunen en op welke wijze de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" in het afgeloopen jaar dit doel na heeft ge streefd. In de bijdrage „Bevordering van de Nederlandsche Industrie?" wordt uit een gezet, dat voor het nieuwe Stadhuis te Enschede de levering van de complete electrische installatie voor verlichting, kracht, tijdsanwijzing, brandmelding enz. in haar geheel aan een buitenland sche firma is opgedragen. Het Bestuur van de Vereeniging heeft al het mogelijke in het werk gesteld dit te voorkomen, doch zonder resu.taat. Aan het slot van het artikel wordt er op gewezen, dat al moge het waar zijn, dat aan de buitenlandsche onderneming de verplichting is opgelegd, zooveel mo gelijk het werk in Nederland te houden en zooveel mogelijk van Nederlandsch fabrikaat gebruik te maken, dan rijst toch de vrag, ten 1ste of het gewenscht is, dat bij de beoordeeling hiervan een buitenlandsche ondernemin, zij het dan misschien niet buiten voorkennis en goedkeuring van een of meer Neder landsche autoriteiten, hierop invloed kan uitoefenen, en ten 2de of als Neder landsche fabriek ook beschouwd woi;dt een nevenbedrijf van bedoelde onderne ming in Nederland gevestigd, terwijl de vraag wordt gesteld, of het in een ander land mogelijk zou zijn, dat aan een Ne derlandsche ondernemnig een dergelijke opdracht wordt gegeven als hier het ge val is geweest Met verschille. de afbeeldingen wordt vervolgens een an ander medegedeeld, omtrent het initiatief, dat de firma Vroom en Dreesmann te Den Haag heeft genomen om het Nederlandsch Fa brikaat naar voien te brengen. Daarna trekt zeer sterk de aandacht hetgeen het Bestuur der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" doet in het belang van de bekendmaking van de Nederlandsche industrie bij het onder wijs zoowel hier te lande als in Neder- landsch-Indië. „Nieuwtjes uit de Nederlandsche Ia- dustrie" bevat tal van korte belang, wekkende mededeelingen op dit gebied. Darna treffen wij een uitvoerige lijst an van de in den laatsten tijd verleende Nede.'landsehe octrooien. Belangwekkend is vervolgens de uit- voerie beschrijving van de industrieele bedrijven van de N. V. Gebrs. van den Berh's Industrie en Handelmaatschap pij tc Oss, welke onderneming op het oogenblik haar 75-jarig bestaan her denkt ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 23 Febr 1931. Bloemenda ler Kool per 100 stuks 2.406.60; Boe renkool per ICO stuks 410.80; Bieten per 100 K G 6: Gele Kool per 100 K.G. 1.40—3.20; Knolselderie per 100 stuks 4.909; Prei per 100 bos 4 40 12.60; Roode Kool per 100 K G. 3 8.30; Spinazie per bak 2.17—2.31; Spruiten per 100 K.G. 10—30.50; Uien per 100 K.G. 1 —f 2.20; Wortelen per 100 K.G. f 2.40; Witlof le s. per 100 pond 11—14; Witlof 2e s. per 100 pond 69. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Febr. 1931. Langendijker Groentenveiling. 7200 K.G. Peen 1.80-/ 2.20; Peen (kleine) i—1.40; 50.000 K.G. Roode Kool 3.70 8.90; 142000 K.G. Gele Kool 1.80- 3.60: 100.000 K.O. Deensche Witte Kool 2—/3.60; 16000 K.O. Uien, Uien 1.80 2.70; Grove Uien 1.90—2.70; Drie lingen 1.70-/ 2.30; 500 K G. Bieten 1.20—f 3.40, alles per 100 K.G. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Febr. 1931. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 1430 H.L. BEVERWIJK, 23 Febr. 1931. Spruitkool- roos 1025 cent; Witlof (stek) 3545 cent; Boerekool f 0.60— f 1.40 per kist; Rabarber 1228 cent; Prei 33424 cent; Selderie 3 5 cent per bos; Spruiten 1225 cent; Witlof 1722 cent; Appelen en peren 2540 cent; Aardappelen 3—7 cent; Bieten 35 cent; Uien ik214 cent; Sjalotten 810 cent; Nero 15 cent per KG.; Selderij (knollen) 2—6 cent; Bewaarkool 39 cent; Boerekool 1014 cent per stuk. NOCRDSCHARWOUDE, 23 Febr. 1931. 13400 K.G. Uien, Uien 190-/ 2.60; Drielingen 1.60—2' Nep 2; Grove 2.40—2.70; 1200 K G. Peen 1.60— 1.90; 10600 K.G Roode Kool 5.80— 7.40; 7000 K.G. Gele Kool 2.80- 3.30; 15800 K.G. Deensche Witte Kool 2.703.40, alles per 100 K.G PURMEREND, 24 Febr. 1931. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als voigt' Kaas. 10 stapels Fabriekskaai, 35.50 2 stapels Boerenkaas 36 50 per 50 K.G. In totaai 12 stapels wegende 9000 K.G. Handel goed; 716 K.G. Boter 1.75f 1.95 p. KG. Vee. 412 Runderen, w.o.: 21G vette f 0.80 1 per KG.; 185 Melk- en Geldekoeien f 160365, handel stug; 17 Stieren; 29 Paarden 80200, handel stug; 12 Vette kalveren 1.20f 1.50, hande! stug; 920 Nuchtere kalveren, slacht 10—30; fok 20f 26. handel vlug; 513 Vette varkens, voor de zouterij f 0.380.40, voor de siacht 0.36f 0.42 per K G., handel vlug; 82 Magere varkens 1430, handel ma tig; 182 Biggen 11f 15, handel vlug; 390 Schapen 2840, hande! vlug; 14 Bokken; Kipeieren f 5—6; Eendeieren 5.30; Piepkuikens f 0.502 50. Eierenveiling. 24158 stuks kipeieren a f 5.385.80; 215 stuks kipeieren b 490 5.20; 3024 stuks Eendeierei. 5.40— f 5.50; 400 stuks broedeiren 5.30f 5 50. PURMEREND, 23 Febr. 1931. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken Aardappelen, Bonte 1.10 1.25, Blauwe 1.50; B'auwe (kleine) 74 cent per zak, 25 K G.; Witlof 10—29 per 100 K.G.Roode Kool 6—10.50 p. 100; Witte Kool 1.805.50 per 100; Savoye Kool 1.20—7.90 per 100; Spruitkool 1.404.40 per 15 K.G.; Boerekool 2 per 10 KG.; Bieten 17 per 1000; Wor telen 2444 cent per zak; Uien 16—40 cent per 25 K.G.; Uien Drielingen 10 cent per 25 K.G.; Uien Nep 0.40—0.54 per 25 K.G.; Prei 621.50 per 100 bos. EIERVEILING TEXEL. TEXEL, 23 Febr. 1931 Op de heden ge houden eierveiling waren in totaal 75635 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 5862 K.G. (per 100) 5.30 5.90; 62—66 5.50—6.20; 66—70 6f 6.50; Kleine eieren 4.80—-ƒ 5 50; Eendeneieren 5.40—5.60; Piepkuikens 1.45 per K.G. TEXEL, 23 Febr. 1931. Op de heden ge houden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 25 Nuchtere kalveren 715; 3 Schrammen f 20—30; 22 Biggen 1G- 13; 1 korf oude kippen 0.90—1.50; 2 koeien, 1 vet kalf en 1 varken, waarvan de prijzen niet genoteerd. WARMENHUIZEN, 23 Febr. 1931. Roo de Kool, 2e s. 3.40-/ 6.10; Gele Kool le s. 2.50; Witte Kool le s. 3. Aanvoer: 600 K O. Roode Kool; 775 K.G. I Gelye Kool; 900 K.Q. Witte Kooi,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 3