KONIA Karpeüen Griep in de stad! Wacht niet tot ze U in haar klauwen heeft, doch wapen U om haar reeds bij het eerste bewijs te bestrijden. De voortreffelijkste helpers daarbij zijn Aspirin> Tabletten want zij verdrijven hoofdpijn, verkoudheid, steken in de ledematen, rheumatiek en neuralgische pijnen. Men eische echter de echte Aspirin- tabletten in de origineele verpakking, kenbaar aan het Bayer- kruis en den oranje band. 3 Ingezonden stukken Provinciaal nieuws DIT ZEGEL IS UW WAARBORG fa. SCHOONHOVEN Onze Koloniën l»E .4 VO W TUK Elf V 4 .li Üiltt V lil K II i. HS4 C IA T J L Prijs 75 ets. De bestuursleden P. L. Vermeulen (vee- houdersgroep), J. Korthouder en Jb. Adrl- ;hem (tuindersgroep) werden herkozen. Daarop kwam aan de orde verlaging wa- terprijs voor tuinbouwdoeleinden. Het bestuur zal de noodige stappen doen. Van meerdere zijden werd gewezen op het treurige wegenonderhoud, waarvan het Zui delijk deel der gemeente de dupe is Ook de intreurige verlichting van het Zuidelijk deel werd scherp belicht. Besloten werd een adres tot den raad te richten om hierin verbetering te krijgen. Men was slechts matig over het beleid der room- sche raadsfractie tevreden. De voorzitter onderstreepte een gedeelte der klacht. Men moet niet vergeten d?t het snelverkeer eischen stelt en dat de hoofdwe gen eerst een goede beurt moeten hebben. De regenperiode maakt slechte wegen. De ver lichting is voldoende, enkele wegen zijn nog niet verlicht. De daarop geuitte klacht over een te hoo- gen prijs voor licht voor de bedrijven (die een groot kwantum afnemen) vormde een punt van bespreking. Men hekelde de wijze waarop de gemeenteraad de winst van het G. E. B. in de gemeentekas stort. Daarop vroeg de heer Pater of het niet mo gelijk was om verlagin van den pachtprijs te krijgen voor landerijen van het Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter meende dat wij moeilijk een beslissing kunnen nemen. Spr. was er voor, mits in overleg met „De Vooruitgang" en de veiling. Aldus besloten. Op een vraag verklaarde het bestuur zich bereid om gezamelijk stalmest aan te koopen. NOORD-SCHARWOUDE. Provinciale Commissie De Inventarisatie per 16 Februari van de aangesloten veilingen is als volgt: 11 Febr. 1931. 1 Dec. 1930 Roode kool 1108 wagons 27191» Gele kool 1071 1895 D. w. kool 1381 2684 Y. Uien 369 825 Peen 92 158 Totaal 4021 Totaal 8282 Van den Noordermarktbond zijn de ciifers als volgt: 16 Febr. '31 1 Dec. '30. Roode kool 629 1400 Gele kool 318 522 Deensche witte kool 71014 125C Uien 124 223 Peen 40 54 59 Totaal 1822 Totaal 3454 Wagons van 10.000 Kg. Een korte pauze werd gehouden, waarin door het bestuur de verkiezing van een voor zitter werd gehouden. Gekozen werd de heer van der Meer, die aanvankelijk meende te moeten bedanken, doch na eenigen aandrang toch de benoeming aanvaardde. De voorzitter meende de vereeniging te mo gen feliciteeren, terwijl hij den heer van der Meer een even aangename samenwerking met zijn medebestuurders toewenschte als hem was ten deel gevallen. Door den heer De Jong werden eenige woorden van warmen dank gericht tot den scheidenden voorzitter, door wien de grond slagen waren gelegd tot de stichting dezer mooie vereeniging en niet minder voor het geen hij is geweest voor de vereeniging ge durende haar bestaan. De vergadering stemde hiermee in en de voorzitter dankte voor het gesprokene en de instmming daarmee door de vergadering. Naar aanleiding eener opmerking van den heer A. C. Dekkers werd na eenige discussie besloten den leeftijdsgrens voor dragers te stellen op 65 jaar. Nog werd door den secretaris verslag uit gebracht van de gehouden bondsvergadering. Tot afgevaardigden voor de a.s. Bonds vergadering werden gekozen de heeren A. C. Dekker en L. van der Oord. Nadat door den heer Kasper nog eenige waardeerende woorden tot den voor zitter waren gericht, werd de vergadering gesloten met een hartelijk woord van dank voor den ondervonden steun en medewerking en met de beste wenschen voor den gestadi- gen bloei der vereeniging. HEILOO. Door de beide middenstandsvereenigingen is 'n adres aan den raad gericht om te verkrijgen een gereduceerden prijs voor étalage-verlich ting. Tot heden betaalt men den prijs voor huisverlichting en dat lijkt haar te veel. Een winkelier die 's avonds een paar winkeléta lages verlicht, betaalt in den winter 40 per maand. Naar we vernemen circuleert een adres aan den raad om spoedig contact te krijgen met de brandweer te Alkmaar. Bij den brand bij de wed D. Willig is gebleken dat men met telefonische verbinding met den brand meester ter plaatse geen succes had, omdat de telefoon in zijn kantoor hing. Daardoor gaat veel tijd verloren. Daarom vragen de middenstandsver. in verschillende wijken verbinding met telefoonbezitters die de brandweer kunnen opbellen. In de Zondagmiddag gehouden verga dering van „De Hanze" is in de vacature- Kuijper gekozen de heer Joh. J. Kroon. Deze is daarna gekozen als voorzitter. Besloten werd om samen te werken met den Neutra len Middenstandsbond om verlagin te krij gen van licht. Zondag had hier de stemming plaats voor de voor-verkiezing Prov. Staten, uit gaande van de r.-k. Staatspartij. Er is druk gestemd. Ruim 400 hebben zich met het po litiek advies vereenigd. ZUID- EN NOORDSCHERMER. Sinds langen tijd was het mond- en klauw zeer uit deze gemeente geweken, thans doet zich echter weer een geval voor en wel on der het vee van den veehouder W. Zee te Groot-Schermer. Aan de volgende leden werd bij loting laanden vriistellinff van contributie v maanden vrijstelling van contributie ver leen, n.1. aan de heeren S. Swager, Jn. Hop man, A. de Geus Pz. en Jb. Bruin. Aan del eden zal een exemplaar uitgereikt worden. Voorlezen van het reglement werd niet verlangd. De heeren D. Koopman en A. Sjoerds wero dank gezegd voor hun medewerking bij de samenstelling van het nieuwe reglement. I (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). HEERHUGOWAARD. Donderdagavond werd in het lokaal van ien heer Rus de jaarvergadering gehouden ter Prot. Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer". De vergadering werd door den heer Brugman met een woord van welkom geopend. In een keurig jaarverslag werd door den secretaris, den heer D. de Jong, het wel en wee der vereeniging over het jaar 1930 weer gegeven. We stippen er uit aan, dat onder de leden zich zeer weinig sterfgevallen hebben voorgedaan, van de elf begrafenissen golden er slechts 2 voor leden, terwijl 8 niet-leden door de vereeniging werden begraven en 1 kind, dat nog niet was ingeschreven. In den loop des jaars vertrokken 31 leden, er traden 9 nieuwe leden toe, terwijl 7 werden overge schreven van elders en 5 kinderen werden in geschreven. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 540. De contributies voor de 2 laagste klas sen, gevormd door de jongeren, vermin derd; in het dragerscorps kwam eenige wij ziging, terwijl de bode, de heer C. Slot werd vervangen door den heer A. Kooy. Waardeerende woorden werden gewijd aan de wijze, waarop door den heer Slot diens taak was vervuld, waarbij de voorzitter zich volkomen aansloot. De rekening was nagezien en alles was in de beste orde bevonden, de beste orde bevonden De inkomsten be droegen 1616 43 terwijl er een winst was gemaakt van f 371.44. Op de Boerenleenbank staat thans een bedrag van 969.67 De rekening werd on der dankzegging goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren Jac. Zomer, A. Brouwer en C. van Twuijver. Bei de eerstgenoemden namen de benoeming aan, terwijl aan den heer van Twuijver kennis Hi»rnQ jmin® 6e.geven zal worden. voorzien?™ X?1 verkiezing gehouden ter voorziening in de vacature, welke ontstai t klaarde de benoeming aan te nemen. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen, is het nationaal mu ziekconcours, dat hier met de Pingsterdagen zou worden gehouden, wegens te weinig deel name uitgesteld tot 19 en 26 Juli. Zaterdagavond werd in „Concordia" de revue „Het zal wel gaan" voor de vierde en laatste maal opgevoerd. Ook nu was wederom een talrijk publiek aanwezig. Evenals den vorigen liep ook dezen avond alles weer vlot van stapel, zoodat met deze revue wel een groot succes is bereikt. Als een blijk van waardeering werd aan den heer G. Deutekom, regisseur van het ge zelschap, een mooi schilderij aangeboden door het bestuur van „Concordia", wat met een toepasselijk woord door den heer D. Kansen werd overhandigd. Jaarvergadering „Onderling Hulp betoon". Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandagavond etn lokale van den heer L Hop, café „Concordia". Aanwezig met het bestuur 72 personen. De voorzitter deelde mede, dat in verband met de ziektewet 3 wachtdagen toegepast worden. De Zondag wordt "niet medege- rekend, doch wel als men voor Zondag ziek wordt, b.v. Vrijdag of Zaterdag. De notulen van den secretaris, den heer D. Kansen' worden onveranderd goedgekeurd. De rekening van den penningmeester. Namens de commissie tot nazien der reke ning deelde de heer Jn. Lindeboom mede, dat een en ander is nagezien en volkomen in orde is bevonden. De otvangsten hebben bedragen 2916.28, de uitgaven 2818.23. Het bezit der vereeni ging bedroeg per 31 December 1.1. 6435.79 Het vorige jaar was dit 6178.04, alzoo een vermeerdering van 257.75. Den penningmeester, den heer P. van Dijk, werd dank gezegd vóór zijn accuraat beheer Het aantal leden per 31 Dec. 1.1. bedroeg 256, n.1. waarvan 178 voor de volle uitkee- ring en 78 voor een gedeeltelijke uitkeering' in aanmerking komen. Het vorige jaar was het ledenaantal 260. Bestuursverkiezing. De aftredenden, de heeren P. van Dijk en K. de Vries, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Als adviseur in de plaats van den heer J. Sijpheer werd de heer P. Zut gekozen. Vaststelling bodeloon. Door het bestuur werd voorgesteld dit zoo te laten als het is, n.1. 2 cent per lid. Door den heer A. Kwadijk werd voorge steld om 2 1/4 cent per lid te geven, daar hij er heel wat werk aan heelt. In stemming gebracht, werd het bestuurs voorstel met 40 tegen 30 stemmen aangeno men. Uitkeering ziekengeld. Het bestuur stelt voor de uitkeeringen van 12 en 6 te handhaven. Door den heer Kwadijk werd voorgesteld de contributie voor gedeeltelijke uitkeering tc bepalen op 10 cent. Dit is nu 12 cent. Daar het voorstel niet voldoende ondersteund werd, s net bestuursvoorstel aangenomen. DE RUÏNE IN HET MIDDEN DER STAD. Geachte Redacteur, Met belangstelling volg ik steeds alle ver fraaiingen en verbeteringen in onze stad en hoewel het inwonertal niet zoo snel vooruit gaat als wij zouden wenschen, wordt het aanzien der stad steeds beter en moeten wij het beleid van het gemeentebestuur in deze prijzen. Alkmaar kan de vergelijking met andere steden van gelijke grootte glansrijk doorstaan. De verbeteringen aan den Stationsweg. Geestersingel, Bergerhout en Laat zijn daar van opnieuw bewijzen. Vergelijkt men deze werken met elkaar, dan blijkt, dat niet alle op dezelfde wijze worden uitgevoerd. Bij de eerstgenoemde werken gaat alles even or delijk, op de Laat heeft men een ruïne van het begin af. Nu weet ik wel, dat rioleering niet te vergelijken is met de andere genoem de werken, doch de wijze waarop dit ge schiedt in het centrum der stad, is toch niet te verdedigen. Twee en een halve week lang bleef de put bij de Schoutenstraat open liggen; ruim een week lang had men twee open putten bij de school aan de Brillensteeg en Zaterdag j.1. groef men de straat overdwars open, weten de, dat het werk 1Y, dag stil zou moeten blijven liggen. Men maakt steeds meer open zonder het eerste gedeelte af te werken. Het hemelwater kan niet weg omdat de kolken nog niet zijn aangebracht, met gevolg, dat men over de heele straat een glibberige massa heeft. Over het heele werk liggen stukken pijp en andere rommel, de oude trot toirs zijn voor een groot gedeelte geheel weg genomen en aan het nieuwe werkt één te gellegger, en dat alles in het midden van de stad in een straat waar 4 x daags eenige honderden schoolkinderen moeten passee- ren en 2 x daags de kerkgangers. De wijze waarop dit werk wordt uitge voerd, is toch niet te verdedigen en doet mij de vraag stellen: Zijn er geen voorschriften bij dergelijk werk? en ook: Is er geen ge schoold personeel te krijgen, zijn er geen werklooze tegelleggers? Het lijkt mij in h^t belang van de schoolgaande' kinderen en de kerkgangers toch zeer gewenscht, hier eens de aandacht aan te schenken. Achtend, B. VRAAGT ZE UWEN LEVERANCIER naam „weg" is meestal niet veel meer dan een „moddersloot", terwijl verlichting niet aanwezig is, hetgeen 't verkeer te voet of per rijwiel vrijwel onmogelijk maakt. Daar dit echter de eenige openbaar toe gankelijke toegangsweg is, verzoeken de be woners van het Kwakelpad aan de(n) ver zorgers) van bedoelden weg, ten spoedigste in dezen voorhistorischen toestand verbete ring te willen brengen, waardoor het alge meen belang en in 't bijzonder dat der be woners, gediend zal'worden. EEN VOOR ALLEN. verkrijgbaar bij de LANGKSTKAAT, bij de Groote Kerk, ALKMAAR. VERANDERING STRAATNAMEN. Veel is er in de laatste raadszittingen over en weer gepraat over de naamsverandering van verskillende straten en wegen enz. Ebt bracht de bewoners van het Kwakelpad al hier op de gedachte een verzoek aan onzen Raad te richten ook hun straat te herdoo- pen en wel van „Kwakelpad" in „Modder pad". Aanleiding voor dit verzoek is te vinden in het feit, dat bedoelde weg reeds maanden lang voor voetgangers en anderen totaal onbegaanbaar is. Herhaalde malen is ver zocht, ook aan H.H. polderbestuurders, om verbetering van den weg, echter steeds zon der resultaat. Wie draagt nu de verantwoording van het onderhoud van het Kwakelpad? Ge meentebestuur of polderbestuur? Bedoeling van dit schrijven is, dat de in deze bevoegde autoriteiten hiervan kennis zullen nemen en men ten spoedigste over zal gaan tot verbetering van het Kwakel pad, zoodat naamsverandering niet noodig zal blijken te zijn. U, redacieur, dankend voor de plaats ruimte. BEWONERS VAN HET KWAKELPAD. TERUG NAAR DE MIDDEL EEUWEN? Wie zich voor een bezoek of anderszins zou willen of moeten begeven naar één dei bewoners van het Kwakelpad, zou zich (voornamelijk bij avond) als de nachtwacht uit vroeger tijden, moeten voorzien van pols stok, waterlaarzen en lantaarn. Oorzaak hiervan is, dat bedoelde weg zich reeds maandenlang in een vreeselijken toestand bevindt. Wat aanspraak behoorde te maken op den Mijnheer de Redacteur gaarne een plaats je in uw veel gelezen courant voor het vol gende: Het Gemeentebestuur van Alkmaar zou ik de aandacht willen gevestigd zien, op de vaargeul die op het oogenblik gemaakt wordt achter de fabriek van van Hoogen- straaten. Nu met het oog op de werkloosheid te dezer stede was 't toch de plicht van het be stuur van Alkmaar geweest, om in het bestek op te nemen dat 70 werkloozen uit de ge meente Alkmaar betrokken moesten worden. Er is nu zoo lang over beraadslaagd om deze vaargeul tot stand te brengen dat 't mij verwondert straks een machine in het werk te zien die circa 50 a 60 menschen het werk uit de handen neemt. Waarom is er niet voor gezorgd dat de werkloozen hier nu eens productief werk kun nen volbrengen. Het doet mij vreemd aan dat het gemeentebestuur (anders zoo actief) nu niet eens gezorgd heeft dat het B. A. wat minder werkloozen had gekregen. En dit had nu toch zoo kunnen zijn, wanneer wat meer verplichtingen in het bestek voor de uit te voeren werken waren opgenomen. Met dank voor de plaatsing, J. L. K. De Clarissenbuurtbewoners niet alleen zijn weer eens tot de overtuiging gekomen, dat de politiek een onberekenbaar iets ge noemd kan worden, want als men zoo'n rede neering van den voorman der socialisten eens beziet, dan moet elkeen die even nadenkt toch wel tot de overtuiging komen, dat het een despotische boel zal zijn, als zij eens hee- lemaal de baos mochten worden. Door wien werden ze ook alweer het zout in het eten genoemd omdat ze soms goede gangmakers kunnen zijn? De heer Wester hof noemde het verlangen van de Clarissen- buurtbewoners een zucht naar deftigheid, doch wie verlangt er meer naar mooi klinken de namen, de socialisten of de rustige bur gers van meergenoemde buurt? Waarom was de naam „Burgerlijk Armbestuur" niet goed genoeg? Arm zijn is toch geen schande, evenmin als ziek zijn! Den heer Westerhof, wiens bekwaamheid zoo dikwijls werd geprezen zal toch wel be kend zijn, dat vele oude woorden in den loop der tijden een onaangenamen klank gekre gen hebben. Want wie noemt het kleine ver trek in ieder huis, dat tegenwoordig veelal met 'n paar letters van een Engelsch woord wordt aangeduid nog naar het Fransche woerd „secret" (geheim)? En toch was dat afgeleide woord, waaraan slechts één enkele letter was toegevoegd, in mijn jeugd nog bij velen vooral op het platte land geregeld in gebruik en kan men het in vele verklarende woordenboeken vinden. Verbindt de volksmond aan het woord „buurt" niet dikwijls den stam van het werk woord kletsen? Is de heer Westerhof dan slecht bij, dat hij dat niet weet? 0 Ik zou meerdere voorbeelden kunnen nr» men, doch velen die niet jong meer zijn zut len' ze zich weten te herinneren. Zullen h* meerderen, die vroeger den socialisten kwaad hart toedroegen, de oogen niet onen gaan en zullen zij voortaan anders stemml- omdat ze inzien, dat het eten niet t e 7™? mag worden? Zout Als Alkmaar door te groote uitgaven een» noodlijdend mocht worden, zullen dan d* burgers die niet te sterk aan de plaats hun ner keuze gebonden zijn, niet „en gros" ver trekken, omdat het hun, wat de belasting h# treft, hier te warm wordt? Gingen er niet reeds velen, waaronder ook bekende sodalis ten, naar het liefelijke duindorp Bergen en hoort men van die uitgewekenen niet vaak dat het hun daar zeer goed blijft gaan? Dat de Clarissenbuurtbewoners misschien weer nul op hun request krijgen, het zij zoo ziek zullen ze er niet van worden; doch vel# Alkmaarders zullen thans eens duidelijk heb- ben gezien wat geschiedt als Rood de opp.>r! macht verkrijgt. Gaan hun stokpaardjes niet bovenal Dank voor de opname. T. J.STIKKFT^ NIEUWE OVERSTROOMINGENi Dooden en vermisten Bandjirs richtten in het Moeara Labos-' sche ontzettende ravages aan. De groote weg is op vier plaatsen over een afstand van 20 K.M. weggeslagen. Vier huizen en een wa- rong zijn weggespoeld Totaal werden vijf personen gedood en werden er drie vermist Het is nog niet te zeggen hoe lang de strem-' ming van het verkeer zal duren. De lager gelegen gedeelten van g0f4 Moeara Laboe werden tijdens de bandjir an derhalve meter geïnondeerd. De bevolking vluchtte met achterlating van have en goed uit het laagland. In Moeara Laboe Kota zijn twintig huizen weggespoeld. De ve\4 politie, welke onderling met elkaar door mid del van touwen contact hield, verleende over- al steun. De gouverneur-titulair van Sumatra's Westkust G. F. E. Gonggrijp seint nader aan de regeering, dat de telefoonverbinding in het Moeara Laboesche ernstig is bescha- digd en de verbinding is gestoord. De in aanbouw zijnde politiekazerne en de pas- sarloodsen in Moeara Laboe werden ernstig beschadigd. Verder werden nog stremmingen van het verkeer gemeld uit Ba tang Hari en Pai- nan. BRANDEN. Brandstichting? Veertien perso nen gearresteerd. Een groote brand verwoestte te Kisaran (Assahan, Oostkust van Sumatra) dertig ke- des en twee passarloodsen. De politie arres teerde den Chinees Tan Soei Poh, in wiens kedeh de brand ontstond, benevens eenige personen die in zijn dienst waren. Voorts werd gearresteerd de Chinees Seng Eng Bie, die tijdens den brand door krantenpapier aan te steken brand stichtte in zijn eigen k» deh. Totaal werden veertien personen ver dacht van brandstichting en diefstal en deze werden alle gearresteerd. De schade wordt geraamd op twee ton, waarvan tot een bedrag van 150.000 is verzekerd. VERSCHRIKKELIJKE MOORD Zes personen afgeslacht. Op het eiland Poeloe Sedaoe hebben een zes of zevental Badjau's een afgrijselijk moord gepleegd, waarbij zes personen het leven lieten, aldus de te Bandjermassin ver schijnende „Borneo Post". Een overlevende Chineesche kolenbrander vertelt: Den 7den November was ik ten huize van den Chinees Wong Koei op Poeloe Sedaoe, bij wien ik als houtskoolbrander in dienst was Circa 9 uur des avonds kwam een Badjau, die overdag bakau aan Wong Koei verkocht had, op bezoek met het verzoek om in zij' bezit zijnd Serawakgeld in te wisselen Nederlandsch-Indisch geld. Nadat aan Z1i™ verzoek voldaan was en zijn geld ge«eKl was, vroeg dé Badjau, die in gezelschap een kontjo was, of Wong Koei voor een d03" belpartijtje voelde. Deze ging hierop in het drietal heeft toen een poosje gedobbeld In de kamer waren mede aanwezig w°n» Koei's echtgenoote, nog een andere Chine®» met diens vrouw, een Chineesche jongen en verteller van dit verhaal. Nadat het dobbelen beëindigd was, kwa* men nog vier Badjau's binnen, allen met Pa' rangs bewapend. De Badjau, die het geld gewisseld naa» heeft even het huis verlaten en keerde kor tijd later terug. In dien tusschentijd is ver\' Ier naar zijn kamertje gegaan en heeft z te ruste gelegd. J 441. Ze draaiden zoo hard en lang, dat ze ten slotte als een bal uit de kolk werden geslingerd en terwijl het matroosje ver der afdreef, sloeg Keesie met zijn hoofd tegen een oud stuk paal De paal was wel oud, maar nog zoo hard, dat Keesie zijn bewustzijn verloor. pi ij 442. Wat er verder met hem gebeurde wist hij zelf n'et- fcleef liggen. Hij was op een net terecht gekomen, dat iemand was uitgeworpen om visch te vangen. De visscnen keken hem nieuwsgierig, zulk een rare visch hadden ze nooit gezien.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6