DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I 47 133e Jaargang. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v,h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. WOK.ilDAO 25 FEBKI AKI 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Dit nummei bestaat uit 2 bladen. Uit het Parlemenf Den Haag, 24 Febr. 1931. Als een kabbelend beekje, men vergeve ons Aet beeld, maar wij kunnen op het oogenblik werkelijk geen duidelijker beeld vinden tot kenmerking van het verloop van de bespre kingen over de Indische Begrooting voor dit jaar in de Tweede Kamer. Het gaat alles even rustig en vriendelijk en tot nog toe is er geen onbehoorlijk woord gezegd. Heden is de Indische specialiteit van de katholieke fractie, de heer ingenieur F e b e r, aan het woord geweest Hij heeft den hem toegestanen tijd van vijf kwartier volge praat en men kreeg weieens den indruk, dat het wel wat korter had gekund Maar nie mand nam hem dat euvel en men luisterde stil naar hem of verdween even stil naar de koffiekamer. De heer Feber begon met protest te doen hooren tegen de politieke opvattingen van den heer Cramer, met wiens „Los-van-Hol- landpolitiek hij volstreekt niet instemde. Hij zou de verwezenlijking van dat ideaal een ramp voor Indië vinden. regeering optreden tegen de P. N. I. en de huiszoekin- tmp Me et de houding der regeering in zake het gen was de spr. het ten volle eens Uit een politiek oogpunt keurde hij ten zeerste de houding van den regeeringsemachtigde Kie- wiet de Jonge, die ter terechtzitting den ver dachte Soekarno de hand reikte, af en ook wat de gouverneur-generaal daarna heeft geschreven ter vergoelijking van den ambte naar ging te ver. De spr. was minder opti mist dan de heer Cramer over de Indische financiën en Jrij c -perde het denkbeeld enkele belastingen te verhoogen. Dat leek hem ver kieselijker dan te leenen. Maar daarnaast drong hij toch ook op zeuiniging aan, intus- schen met eerbiediging van vitale belangen. Tevens wees hij er op, dat men het econo misch peil der bevolking krachtig kon opvoe ren door aanwakkering van de inlandsche exportcultures. Slechts een korte rede heeft vervolgens Ce heer G o 1 ij n, de leider der antirevolution naire partij, gehouden. Maar hij had weder, gelijk altijd, het oor der Kamer. Hij begon met een gemoedelijk woord, in de eerste plaats gericht tot den heer Cramer. Hij ver maande dezen als het ware om nu eens uit te scheiden met de bewering, dat onze Indi sche politiek een politiek van uitbuiting zou zijn. Onze koloniale politiek is integendeel, gelijk ook in den vreemde wordt erkend, een voorbeeldige politiek strevend naar geestelij ke en stoffelijke ontwikkeling der bevolking. De heer Cramer deed toch veel beter dat te erkennen en tot grooter samenwerking aan te sporen dan een ideaal na te jagen, waarbij Indië tot zijn ongeluk los van Nederland zou komen te staan. Zijn partij doet daar in geen geval aan mede, denkt veeleer aan een auto noom Indië als deel van het koninkrijk Ne derland. De spreker klaagde vervolgens over den slakkengang bij de bestuurshervorming, waarbij men te weinig rekening schijnt te houden met ethnologische verschillen. Wij kennen in Indië geen religieuse minderhe den, gelukkig, maar laten wij zorgen, dat ej geen toestand ontstaat als in Engelsch-Indië Over de cijfers der Begrooting haalde hij de schouders op. Zij zijn volslagen waarde loos, maar dat kan ook niet anders, daar de begrooting in Indië is opgemaakt lang voor de donkere dagen van hwlen op komst wa ren. Dat kon nu eenmaal niet anders, maar men is in Indië veel te optimistisch geweest en vennootschapsbelasting, inkomstenbelas ting, invoerrechten, accijnzen, ja haast alle inkomsten zullen tegenvallen. Men zal zich dus in Indië op een lager niveau moeten stellen, maar voor een angstpsychose is daarom nog geen reden. Indië heeft nog steeds ruim voldoende crediet, zoodat moge lijke tekorten niet bijzonder onrustwekkend behoeven te zijn. Men voere evenwel een con servatieve of, wil men liever, een voorzichtige politiek zonder belastingverhooging en men doe geen onberaden stappen, welke schade zouden kunnen brengen aan vitale belangen. Ten slotte heeft de heer Colijn geklaagd over de omstandigheid, dat de minister wel beloofd heeft voor een regeling van de Zon dagsrust te zullen zorgen, maar niet verder dan tot een belofte is gekomen. In de tweede plaats keurde hij het af. dat, tegen het oor deel van den minister omtrent de houding van den regeeringsgemachtigde bij het pro ces van de P. N. I in, de gouverneur-gene raai van een tegenovergestelde meening bink heeft gegeven aan den Volksraad. Dat wa- onbehoorlijk, maar de spr .ried den minister aan het er nu maar bij te laten Nadat de heer Ter L a a n (s. d. a. p enkele per soneelsbelangen f ad besnrokeu o.a gewaar schuwd had tegen net den-ceelfi van een verlaging van de verlofstractementen, in de eerste plaats voor de oudere ambtenaren, en er op had aangedrongen de Indische pensi oenen maandelijks uit te betalen, kwant de heer I o e k e s (v. d.) aan het woord en hij was de laatste spreker van den dag. De heer Joekes is begonnen met een woord van hulde aan allen die hadden medegewerkt om de ramp van den Merapi zoo vee! moge lijk te lenigen, niet in de laatste plaats aan de regeering vanlndië. Daarna zijn aandacht wijdende aan de financiën van Indië, noem de hg deze volstrekt niet zorgwekkend. Ze zijn in tegendeel gezond en als de crisis weer voorbijgetrokken is, zijn de cultures en de stapelproducten weer bronnen van winst. De regeering moet z.i. zich niet al te zeer men gen in de pogingen tot herstel. We zouden willen beweren, dat, onparlementair gezegd, (je heer Joekes gelooft, dat alles wel weer op zijn pootjes terecht zal komen. De spr. heeft wijders de wenschelijkheid betoogd van be vordering der emigratie uit het overbevolkte Java naar de Buitenbezittingen, en eenige financieele beschouwingen over de begrooting gehouden. Daarop is men huiswaarts ge keerd. Zal het morgen weder ..Meeresstille und glückliche Fahrt" zijn? De heer L. de Vis ser is als spreker ingeschreven, maar zal hij er kans toe zien het leiderschap der werke- loozen, die morgen gaan demonstreeren, te vereenigen met het lidmaatschap van het par lement? Da^ieliSkütch Overzicht DE KOMENDE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. Tal van moeilijkheden moeten over wonnen worden. Is de tijd thans geschikt voor een toenadering? Toen de z.g. voorbereidende ontwape- nigsconferentie voor de laatste keer bij een was is men eindelijk zo >ver geko men met de besprekingen, dat men meende in 1931 een ontwapeningsconfe rentie bijeen te kunnen roepen En zoo zal dus dit paar in Genève een buiten gewoon belangrijke conferentie gehou den worden, welke in het middelpunt zal staan van de ontwapening. Het is bijna onnoodig, de opmerking ie maken, dat het woord „ontwapenings conferentie" wel wat heel erg idealis tisch is. Van ontwapening toch zal voor- loopig wel geen sprake zijn en ook in de komende jaren nog niet. Veel beter had men dan ook kunnen zeggen, dat een conferentie zou worden gehouden, die zou leiden tot een vermindering van bewapening. Het is natuurlijk toe te juichen, dat de gedachie, om tot vermindering van bewapening te komen, steeds meer veld wint en steeds meer internationaal wordt. Daar zijn verschillende oorzaken voor, maar de voornaamste zijn momen teel misschien wel: de hioge belastin gen en de groote schuldenlasten, welke alle landen voelen. Men moet bezuinigen en men zoekt dus naar vermindering van uitgaven. Is het dan zoo'n wonder, dat „men" tracht, de uitgaven voor leger en vloot te verminderen. Er zijn natuurlijk ook nog ideëele kwesties betreffende de ontwapening, maar deze worden niet zoo direct „gevoeld", al mag men de waarde er van niet onderschatten. Hoe het echter ook zij men wil in elk geva' den wedloop in bewapening sta ken, mea wil de bewapening verminde ren, men wil tenslotteontwape ning. Maar men voelt wel, dat deze kwestie sterk internationaal i~. Reeds hebben wij voorbeelden genoemd, die er op wezen, hoe moeilijk deze kwestie is. We hebben indertijd meerdere malen de Fransch-Italiaansche kwestie in dit op zicht aangeroerd, die o. i. duidelijk illustreert, dat de praktijk o zulke groote moeilijkheden oplevert. Denkt maar eens aan deze twee landen. Zoowel Frankrijk als Italië hebben groote belangen in de Middellandsche Zee en beide landen willen hun belangen daar behartigen. Beide moeten daarvoor een vloot hebben. Nu komt het! Italië kan niet zien, dat haar vloot zwakker is dan de Fransche en hetzelfde is omge keerd het geval. En daarom zegt Italië: laten de vloten even sterk zijn, dan zijn we allebei tevreden! Frankrijk echter zegt: mijn vloot moet grooter zijn dan de Italiaansche, want ik heb ook nog een Atlantische vloot noodig. Italië voelt voor dat Fransche standpunt na tuurlijk heel weinig, zoodat de overeen stemming tusschen deze twee landen al heel moeilijk te bereiken is. Zoo zijn er tal van kwesties, zoowel wat de bewapening te land als die tei zee betreft. De Duitsche pantserkruisers zijn bijvoorbeeld een doorn in het oog van Frankrijk, dat een zoo'n Duitsch oorlogsschip een gevaar voor den vrede ziet! We zullen echter de kwesties allemaal niet uitpluizen; we zullen alleen maar hopen, dat de komende ontwapenings conferentie ons brenge: een verminde ring van bewapening voor alle landen Zou de conferentie kans van slagen hebben? Deze vraag is uiterst moeilijk te beoordeelen en we vreezen, dat de conferentie heel, heel lang zal duren, wil zij slagen. En toch, de tijden zijn gunstig voor zoo'n conferentie. De alge- heele malaise, de groote werkloosheid, dat alles vordert veel van de regeeringen. De belastingsopbrengst vermindert, de uitgaven verminderen niet. Men moet dus naar een oplossing zoeken. En wel licht, dat men die dan vindt in deze conferentie. Wellicht! Maar zekerheid daaromtrent bestaat er niet! BuifenBand MISLUKTE AANSLAG OP HINDENBURG. Een onbekende het paleis bin nengedrongen. Door een rechercheur ontwapend. Het Hbld. verneemt uit Berlijn, dat gistermorgen om ongeveer half twaalf een onbekende man, die blijFJjaar niet wel bij het hoofd is, getracht heeft een aanslag te plegen op rijkspresident Hin denburg. Dat zijn opzet mislukte, is al leen te danken aan 't kordaat optreden van een rechercheur, die er onder eigen levensge aar in slaagde den indringer te ontwapenen. Om 11.20 was de man het paleis van den rijkspresident langs den keuken ingang binnengekomen en had zich, zonder dat iemand het bemerkte, naar de kamer van den rijkspresident bege ven. Hier werd hij aan de deur tegen gehouden door een rechercheur, die hem vroeg, wat hij wenschte. De man verklaarde, dat hij den rijkspresident om ondersteuning wilde vragen, waarop de rechercheur hem antwoordde, dat hij dan een schriftelijk verzoek moest in dienen. „Daarvoor heb ik geen tijd meer," zei de man, „want ik heb nog maar twee uur tc leven." Op dit oogenblik hoorde men in de kamer voetstappen, die de deur nader den. Denkende dat Hindenburg kwam, trok de indringer een revolver, die, naar later bleek, met scherp geladen was. De rechercheur wierp zich op den man en -loeg hem de revolver uit de hand. Te zamen met den chauffeur van den rijks president, die op het lawaai van de worsteling toesnelde wist de recher cheur den indringer te overmannen en in boeien te slaan. De man werd naar het hoofdbureau van politie gebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Hij weigert echter tot dusver hardnekkig, zijn naam te noemen en op de vragen van de politie te antwoorden. Volgens een later telegram van het W. B. zou de man Broll heeten, in 1902 in Opper-Silesië geboren. Brolle heeft verklaard, dat de eene kogel, waarmee zijn revolver geladen was, voor hem zelf bestemd was geweest. DE TOESTAND IN BRITSCH- INDIfi. Gemeenteraadszitting te Bombay in de war gestuurd. Tijdens opgewonden tooneelen verhin derden postende vrouwen verscheide- nen gemeenteraadsleden de zitting bij te wonen van den gemeenteraad te Bom bay, die was bijeengeroepen om een be sluit te nemen over het richten van een afscheidsbrief aan den aftredenden on- derl oning. De politie dee l een charge en ver spreidde de menigte. Zeventien vrouwen werden gearresteerd. De vergadering moest worden ver daagd. De slachtoffers der jongste botsingen. Uit de bijzonderheden over den aan val op de militaire politie bij Tharra- waddy blijkt dat 35 rebellen werden ge dood. Tijdens een aanval op de politie te Dodan werden zes rebellen gedood. Beperkte communistische be weging. Reuter meldt dat Wedgwood Benn, de minister voor Indië. in het Lagerhuis mededeelde, dat te zijner kennis was gebracht dat de communistische activi teit in Indië gedurende de jongste twee jaren zich op kleine schaal heeft doen gelden. VERKIEZINGEN DER SPAANSCHE GEMEENTERADEN. Tot 12 April uitgesteld. Om te voorkomen dat het publiceeren van den uitslag van de gemeenteraads verkiezingen in de Stille Week ge schiedt, heeft de ministerraad, naar het B T A. meldt, besloten de gemeente raadsverkiezingen tot 12 April uit te stellen. De speciale rechtbank voor ge schillen uit de verkiezingen voort vloeiend blijft gehandhaafd. De minister van openbare werken ze' stappen doen bij de spoorwegmaat schappijen alvorens de formule betref fende de verhooging der loonen van het spoorwegpersoneel in toepassing te brengen. De ministerraad keurde een reeks wer ken goed waarvoor de bij koninklijk be sluit van 12 Februari goedgekeurde credieten zullen worden besteed ter verlichting van de crisis onder de ar beiders 5~ "daioesie, De minister van onderwijs stelde voor een nieuw koninklijk besluit te cublicee- ren waarbij de t esturen der universitei ten worden gemachtigd het oogenblik aan te geven dat hun geschikt lijkt voor de hervatting der colleges. De ministers besloten tot herziening van het wetboek der dictatuur met be houd van wat er nuttig in wordt geacht. Er zal een delegatie worden gezonden naar de internationale economische en financieele conferentie van den Volken bond. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Bij de opening van de Rijksdagzitting werd gisteren overgegaan tot de uitge stelde stemming over de begrooting in zake verzorging en wachtgelden. De communisten stelden voor de wachtgelden van 28.253 officieren ten bedrage van 112.65 millioen Mark te schrappen, evenals de riddersoldij ten bedrage van 390.000 Mark, bestemd voor de dragers van bijzondere militaire on derscheidingen. De voorstellen werden verworpen en de begrooting werd aangenomen. De voorstellen der communisten inzake een bijzondere belasting op vermogens, di videnden en inkomens, hooger dan 50.000 R.M., het z.g. milionairsbelasting- plan, werden onder groot tumult van de communisten naar de commissie terug verwezen. Dan volgde de tweede lezing van de begrooting van het Rijksministerie voor voedselvoorziening. De minister hield een groote rede, in den loop waarvan enkele communisten u'-. de zaal moesten worden verwijderd. Schiele deelde mede, dat de agrarische politiek der Rijksregeering niet betrek king heeft op afzonderlijke hulpmaat regelen voor den een oi anderen tak van landbouw; zij vormen daarentegen een stelsel van nauw aan elkaar verbonden organisatorische maatregelen. Met de hulp aan den landbouw gaat de stimu latie van de binnenlandsche markt hand aan hand. Het handhaven van een le vensvatbaren landbouw is iets, waar aan de laatste tien jaar niet met den noodigen nadruk gewerkt is. De fouten van het verleden moeten thans grondig verdwijnen. De minister besprak dan het agrari sche programma van de Rijksregeering, waarvan het eerste deel gewijd is aan de verdere inperking van den rogge- en haveraanbouw en het gebruik van den roggebouwoppervlakte voor uitbreiding van de verbouwing van gerst, etc. In verband hiermede staat tevens de uit breiding van de renteverlaging voor voorschotten voor bodemverbetering van 5 tot 10 jaren. Het derde deel behan delt den invloed, uit te oefenen op 't ver bruik, waarbij tijdelijk niet zal worden teruggeschrokken voor het nemen van noodmaatregelen. Tenslotte houdt het agrarische plan zich nog bezig met de maatregelen, te nemen ter overwinning van de seizoen gevaren. Al dit wetgevende werk is in nauwe samenwerking met de vooraanstaande vertegenwoordigers van den landbouw tot stand gekomen. Spr. waarschuwde tenslotte den land bouw door er op te wijzen, dat het hier uit den aard der zaak geen toover-for- mules geldt, doch dat de problemen thans in hun grondoorzaken worden aangepakt. Hierna volgde een langdurig debat, waarbij verscheidene sprekers steun aan minister Schiele toezegden. De communisten dienden intusschen een motie van wantrouwen tegen Schie le in. De beraadslagingen werden verdaagd tot hedenmiddag drie uur. Verworpen werd nog een communis tisch voorstel om vandaag te behandelen een voorstel tot onmiddellijke invrij heidstelling van den dichter Friedrich Wol ff, die te Stuttgart gearresteerd is wegens overtreding van artikel 218. DE FRANSCHE LEGER- BEGROOTING. Bij de behandelingen van den Oor- logsbegrooting in de Fransche Kamer, verklaarde de rapporteur Bouilloux- Lafont, dat het jaar 1931 op buiten- landsch politiek gebied in het teeken der onrust staat. De nationale verdedi ging treedt ondanks alle vredesbemoei- ingen van Frankrijk meer en meer op den voorgrond. Op het gebied van de vermindering der bewapening heeft Frankrijk zich groote krachtsinspan ning getroost. Het Fransche troepenef fectief is heden ten dage half zoo groot als in 1914. De effectieve sterkte van de afgerichte en beschikbare troepen be draagt 200.000 man, terwijl er in Duitschland 259.000 man zijn, met een africhtingstijtj van zes jaar. Wat de na tionale verdediging betreft staan Frank- "ijk en Duitschland dus ongeveer gelijk. Onder die omstandigheden is het dus niet mogelijk nog verder te gaan ten aanzien van de vermindering der bewa pening. De tegenverklaringen van den socialistischen afgevaardigde Chouffet kwamen hierop neer, dat de Fransche legeruitgaven in totaal 19 milliard en 19 millioen francs bedragen en, omge rekend naar de huidige valuta, 12 mil liard francs hooger zijn dan in 1913. Van alle staatsinkomsten worden 35 pet. voor militaire doeleinden gebruikt, ter wijl in de andere begrootingen 7 milli ard voor zuivere legerdoeleinden zijn ondergebracht. Alleen in 1931 bedroegen de grensversterkingen een milliard francs. Men heeft den oorlog gewonnen en Duitschland ontwapend. De socialis tische partij wendt zich niet tegen de nationale verdediging, maar wel tegen militaire verspilling. In Marokko heeft men om 'n troep van 56.000 man te com- mandeeren, 303 generaals en hoogge plaatste officieren noodig. Geen concessies op de a.s. ont wapeningsconferentie. In de namiddagzitting van de Fran sche Kamer heeft de Minister van Oor log Maginot bij de debatten over do Oorlogsbegrooting het woord gevoerd tot het doen van enkele mededeelingen, waaruit blijkt, dat Frankrijk bij de ko mende ontwapeningsbesprekingen geen verdere concessies meer kan doen. Frankrijk kan voor het oogenblik niet denken aan vermindering van zijn be wapeningsuitgaven, indien het zijn vei ligheid niet in gevaar wil brengen. Veel eer denkt men over nieuwe organisatie van het leger. Indien Frankrijk deel neemt aan internationale besprekingen te.- vermindering van de bewapening, beteekent dit niet, dat het zijn levens belangen wil prijsgeven. Frankrijk be dreigt niemand; het wil in vrede en vei ligheid leven. In verband met de inter nationale nesprekingen zeide Maginot, dat Frankrijk in geen geval kan toe staan, dat men terug komt op de mili taire clausules van het verdrag van Versailles. Onder deze voorbehouden en aan de hand van de bepalingen eener rigoreuze internationale controle zal Frankrijk alles doen om de Geneefsche Ontwapeningsconferentie tot e n gun stig einde te helpen brengen. Vooraf had de voorzitter van de Leger- commissie, de afgevaardigde van de de mocratische en sociale actie, Fabry, verklaard, dat ingeval van een gewapend conflict niet de massa van het mate riaal, doch wel de soort en het gebruik, dat er van gemaakt wordt, beslissend zijn. Mcderniseering is, volgens Fran sche opvattingen, het gebruik van het beste oorlogsmateriaal. Spr. betoogde, dat men Europa het best kan pacificee- ren door moreele ontwapening. Een materieele ontwapening zal steeds weer door bewapening gevolgd worden. NOODWEER IN ZUID-ITALIË EN OP SICILIË. Tengevolge van de nog steeds voortduren de stormen en den aanhoudenden neerslag in Zuid-Italië en op Sicilië wordt nog steeds aanzienlijke materieele schade aangericht. De trein-, telegraaf- en telefoonverbindingen zijn ten deele gestoord. Te Messina heeft een aardstorting de ineenstorting van een barak veroorzaakt. Twee vrouwen, die be dolven werden, konden op het laatste oogen blik nog worden gered. In de provincie Mes sina hebben vrijwel alle plaatsen schade doordat de beken buiten hun oevers zijn ge treden. Groote uitgestrektheden bouwland zijn ondergeloopen. De provincie Agrigent is door een hevige cycloon geteisterd. Te Catanzari is de watervloed reeds tot aan de woonhuizen doorgedrongen, waar door tal van gezinnen dakloos zijn. Te Ciro zijn 14 huizen ingestort en te Paolo heeft een bergstorting het oude klooster verwoest en een boerenhoeve bedolven. Twee vrouwen werden hierdoor gedood. De golven van de Busento hebben de beide middenbogen van de belangrijkste verkeersbrug bij Crasseno weggerukt. Bij Catania deed de storm een zeilschip omslaan. Van de vijf opvarende schippers konden er slechts twee gered wor den. Te Cosilyppo bij Napels werden door een aardverschuiving zes kinderen bedolven. Vijf konden er gerea worden, het zesde kwam door verstikking om het leven. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHT OFFERS VAN NOTHBERG. Communistische betoogingen. Ter gelegenheid van de teraadebestelling van de slachtoffers van de mijn „Eschwei- ler Reserve", hebben op het kerkhof van Nothberg communist, betoogingen plaats ge had. De communisten trachtten opruiende re devoeringen te houden, doch de politie nood zaakte hen het kerkhof te verlaten. Later probeerde zij ten tweede male te be- toogen. De politie ontbood toen een overval- commanda en liet het geheele kerkhof ont ruimen. Er hebben zich toen geen incidenten meer voorgedaan. z

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1