Vaderlandsche Bank Rechtszaken DE MOORDZAAK LANS. Onze Koloniën bv. "oSuaï&r moo u /U met jaarl uitloting u lww STAD EN OMGEVING. Radiografisch weerbericht stormwaarschuwingsdienst AGENDA Woensdag 25 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Het geheim van het slot Alcaraz (sens., geluidfilm)bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De vloek der erfelijke belasting (dram bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Zigeunerliefde (operettefilm, geluidfilm); boven 14 jaar. 8 uur, de Harmonie, rede A. L. Constandse over „Werkloosheid". 8 uur, De Unie, voor de Alkm. Burger wacht, rector C. Vis over „De reigende we reldrevolutie". Donderdag 26 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: Het geheim van het slot Alcaraz (sens., geluidfilm); bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De vloek der erfelijke belasting (dram.); bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria- Theater: Zigeunerliefde (operettefilm, geluidfilm); boven 14 jaar. MODERNE JÜJUGD! De moderne jeugd is vroeg oud, zegt de groote „men" en deze bedoelt daarmede na tuurlijk, dat onze jeugd tegenwoodig zoo vroeg „wijs" is. Edoch, er zijn ook inderdaad „oudjes onder onze moderne jeugd. Zoo moet er er gens in de buurt van Weenen een knaap zijn, die den aanvalligen leeftijd van 8 jaar be zit. Het jongmensch gaat natuurlijk trouw naar school, speelt heel gezellig met zijn schoolmakkers, haalt allerlei kattekwaad uit, kortom, doet als elke echte jongen van dien leeftijd. Maarhij doet nog wat meer ook. Hij laat de haren van zijn onderwijzer ten berge rijzen, als de zangles begonnen is. Dan klinkt er boven al die fijne kinderstemmetjes een dof, sonoor geluid, dat dit aanvallige jongmensch te voorschijn brengt. Meen nu niet, dat hij „de baard in de keel heeft". Verre van dat. Die „baard" is reeds lang verdwenen en nu heeft Alfred een echte mannenstem. En een andere baard is er voor in de plaats gekomen, n.1. een om zijn kin. Drie keer per week moet het joch naar den barbier, die hem van zijn overtolligen haar groei ontlast. Een jaar geleden was één keer scheren voldoende, maar thans schijnt het noodig te zijn, dat de barbier ook moet „op scheren". Het merkwaardige joch heeft nog meer bijzonderheden. Zijn hoofdhaar is uitgeval len en een sierlijk „maantje" is er voor in de plaats gekomen. Zijn melkgebit heeft al lang plaats gemaakt voor een echt gebit, dat heel krachtig en gaaf moet zijn. Reeds heeft het jongmensch een vriendin netje gevonden, dat echter dikwijls ruzie met hem heeft, omdat hijzich wel eens te buiten gaat aan een overvloedig gebruik van sterken drank! Men ziet, dat dit „oude" kind wel een zeer merkwaardig lid van onze samenle ving is! SCHADE OP PANDBRIEVEN. Gekocht na vervalsching van jaar verslagen enz. Een landbouwer uit Kalkwijk (Gron.) had een actie ingesteld tegen directeuren, commis sarissen en leden van den Raad van Toezicht van de Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverband op grond, dat gedaagde gedurende de jaren 19141918 zich hebben schuldig gemaakt aan het opmaken, ondertee kenen, doen aannemen en publiceeren van be- driegelijke en veel te gunstige jaarverslagen, balansen en winst- en verliesrekeningen van deze Bank, als gevolg waarvan bij het groote publiek het vertrouwen werd gewekt, dat de pandbrieven dier Bank als een solide beleg ging waren te beschouwen, en deze pandbrie ven verhandeld werden tegen een koers, die de werkelijke waarde vérre overtrof. Voorts stelde de landbouwer, dat hij in of omstreeks Mei 1919 van den directeur Meur- sing twee pandbrieven heeft gekocht ter geldbelegging tegen den koers van 100 welke pandbrieven later zijn gebleken zoo goed als waardeloos te zijn. De rechtbank te 's-Gravenhage wees deze vordering op grond van onrechtmatige daad toe. Het Haagsche Hof heeft thans in hooger beroep het vonnis der rechtbank vernietigd en alsnog de ingestelde vordering ontzegd. FRAUDE BIJ DE POST. Voor de Arnhemsche rechtbank is Dinsdag behandeld de zaak tegen twee assistenten bij de Posterijen te Nijmegen. Aan de verdachten die 38 en 50 jaar oud zijn, was ten laste ge legd, dat zij in 1930 zich gelden hebben toe geëigend toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, door postpakketten, welke onge- frankeerd aan het loket en het postkantoor te Nijmegen werden aangeboden, van reeds ge bruikte postzegels te voorzien en de nieuwe, voor het frankeeren bestemde zegels, te eigen bate aan te wenden. Op deze wijze zouden verdachten zich on geveer 300 hebben toegeëigend. Verdachten bekenden. De subst. off. v. justitie eischte tegen ieder vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 3 Maan. DIEF EN DIEFJESMAAT. In September van het vorige jaar is de N V. De Haas Jr.'s Handelmaatschappij van den Oostzeedijk te Rotterdam verplaatst naar den Buitenhavenweg te Schiedam. Tijdens de behandeling van het proces tegen den pro curatiehouder van de N.V. die zich voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft te ver antwoorden, beschuldigd van moord op zijn directeur, den heer Lans, heeft mevrouw Lans gezegd, dat er herhaaldelijk bij de fir ma werd ingebroken, zelfs weer toen de zaak was verplaatst naar Schiedam, maar dat de dader van de inbraak was gearresteerd Deze dader heeft Dinsdag voor de recht bank te Rotterdam terechtgestaan en hij be- den nacht van b op 7 November ioK la J,P.and van firma te hebben in gestoken" uit de brandkast eei^Pva!3n"V!5h?or re9uireerde het O. M een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van den tijd in preventieve hechtend doorge bracht. Er stond vervolgens een los werkman te recht, die den vorigen verdachte bij zijn in braak behulpzaam is geweest. Deze verdach te vader van elf kinderen, die voor zijn hulp 200 belooning heeft ontvangen, bekende eveneens volledig. De eisch luidde: een gevangenisstraf voor den tijd van acht maanden met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorge bracht. Mr. A. de Mooy, verdediger van den ver dachte, bepleitte clementie. Uitspraak 9 Maart a.s. Vervolg zitting van Dinsdag van het gerechtsrof te Den Bosch. Get. Roër deelde mede, dat, toen hij de poetsmiddelen nam, hij geen bloed aan oe handen had. De bloedvlekken, die later ge vonden zijn, kunnen daarom onmogelijk van hem afkomstig zijn. Get. Tas, inspecteur van den fotodienst, deelde mede, op een vraag van den president, waarom hij geen foto's van de bloedvlekken genomen heeft, dat hij die niet de moeite waard achtte. De spatten waren te klein en hij herinnerde zich ook niet daarvoor op dracht te hebben gekregen. Er volgde toen nog een langdurig verhoor en tenslotte kwam alles neer op verklaringen, in vorige instanties afgei'egd. In deze verklaringen wa ren ook vèrvat de mededeel ingen over het vinden der wapenen, vooral in verband met het tafelmesje. Get. H. Scheer, inspecteur van een assu rantiekantoor te Rotterdam, gaf een verkla ring over den financieelen toestand op het kantoor-Lans, welke verklaring daarop neer kwam, dat er weinig geld ontvreemd was. Get. A. Bos, directeur van „De Unie" te Rotterdam, deelde mede, dat verd. van O. bij hem was geweest om geld te krijgen voor het overnemen der zaak van Lans. Toen hij echter in de boeken gezien had, dat met ver lies gewerkt was, had hij zich teruggetrok ken. Get. was bij een schoonzuster van verd. in den kost en zijn meening was, dat ver dachte niet tegen zijn vrouw was opgewas sen. Hij zat sjofel in zijn kleeren, doch als hij verscheen, zag hij er toch altijd keurig uit. Na de pauze ging alle aandacht uit naai Siebeling. Het getuigenverhoor bracht verder niet veel nieuws meer in de zaak. Een 'ang- durig debat werd gevoerd tusschen den ver dediger en de deskundigen inzake de speur honden en ook hier was de verdediger niet gemakkelijk. Een zeer interessante getuigenis was die van de dienstbode van Lansman, die mede deelde twee mannen uit het achterhek van het perceel, waar de moord is gepleegd, te heb ben zien komen Een droeg een actetasch bij zich. Er zijn nadien nog proeven genomen om de juistheid dezer verklaringen van deze getuige vast te stellen, waaromtrent mr. Hoogenraad, waarnemend griffier bij de rechtbank te Rotterdam, nadere getuigenis aflegde. Volgens getuige Hermans is het mo gelijk, dat de twee mannen leden zijn geweest van het personeel van Lans. Nog even werd gestribbeld over de verklaringen van den agent van politie Woltoree, die bij de behan deling van een andere moordzaak twee pu blieke vrouwen had verhoord die hem ge sproken hadden over de moordzaak-Lans. De verdediger wenschte, dat deze getuige, de namen der vrouwen noemde, doch getuige had wegens ambtsgeheim daartegen bezwaar Het Hof kon, na in de raadkamer te zijn geweest, zich vereenigen met de houding van getuige. Het werd zeer druk in de rechtszaal. Men hoorde nog nimmer zoo'n rumoer bij de be handeling eener strafzaak. Mr. Kokowsky vroeg acte, dat hij tegen deze beslissing was en in cassatie za' gaan. Weer een ander als de dader aange wezen. Nog kwam opciagen getuige Vink, een verpleegde in het psychopatengesticht te Leiden, die mededeelde, dat hij naast een mede-verpleegde Goossen heeft geslapen, die hardop droomde en daarbij vertelde: „Ik ben bang. Ik heb Lans vermoord" Toen deze ge tuige hem den volgenden dag mededeelde, wat hij gehoord had, schrok Goossen ten zeerste. Van dezen getuige werd weinig notitie ge nomen. De Duitscher ontkent. Daarna kwam de Duitscher Siebeling, die zich op de publieke tribune had bevonden naar voren. Hij is reiziger en woont te Am sterdam en werd onder eede gehoord. „Hebt U Lans vermoord?" vraagt de pre sident. (Hilariteit in de zaai). Getuige, die goed Nederiandsch sprak antwoordde: „Neen, ik heb geen moord ge daan!" „Kwam U met een schaar of een vijl naar Den Haag?'' vroeg de president. „Cok niet"! Getuige ontkende dat hij aan Oostveen gezegd zou hebben, dat hij den moord op Lans gepleegd heeft. Hij weet er niets van Hierop werd getuige Oostveen, psycho paat, gedetineerd te Scheveningen, binnen geleid. (Beweging in de rechtszaal). Met veel drukte zegt Oostveen, naar den Duitscher wijzende: .Hij is de moordenaar!" De verklaringen van beide getuigen hiel den niet vee' in en beiustten op sensatie Vervolgens ving het verhoor aan van de deskundigen. Hierna werd de zitting om uur geschorst tot heden 10 uur v.m. Derde dag. Hedenmorgen werd voor het gerechtshof te Den Bosch de behandeling van de moord zaak-Lans voortgezet. De belangstelling blijft, ook al is de zaak niet zoo interessant, groot en zoowel de gereserveerde als de pu blieke tribune waren hedenmorgen geheel bezet. Gehoord werd allereerst dr. Hesseiing, scheikundige te Amsterdam, die als deskun dige verklaringen aflegde over het consta- teeren van kleine bloedspatjes op de panta lon van verdachte en op diens vest. Pi of. dr. P. van Itallie, hoogleeraar te Leiden en dr. Johanna Steenbergen, assistente van prof. vai. Itp.llie daarna als deskundigen gehoord,, moeten hun meening zeggen over het resultaat van het onderzoek naar de bloedspatten. zoo- ais -iat door dr. Hesseling is inaesteld. alk maap MI&NT2V Uit de toelichting der drie scheikundi gen bleek als conclusie dat aan de bloed spatjes aan den broek door dr. Hesseling wel waarde wordt gehecht voor bewijs, maar dr. van Itallie was van oordeel dat de vlekjes op den broek moeten worden voorbij gezien. De president trok hierop de conclusie dat op die spatjes geen ver oordeeling kan worden gebaseerd. Dr. Hulst uit Leiden gevraagd ver klaart, dat hij had geconstateerd, dat de vlekjes oud bloed waren. Dr. Hulst hechtte er in deze strafzaak geen waar de aan. Na uitvoerige get** ,-htenwisse- ling met de deskundigen gelukte het ver volgens opnieuw de conclusie te tr- kken dat de bloedsporen op het vest niet als bewijs tegen verdachte kunnen gelden. Dr. D. Gerhard, scheikundige te Rot terdam, geeft eveneens ziin toelichting over het bloed van het vest. Recht tot zekere conclusie is er niet, zegt dr. Ger hard. Hierna Is dit thema afgeloopen en volgen de schoenen. Hieraan is bloed ontdekt, maar zonder te kunnen vast stellen dat het menschenbloed was. Aan het mes van verdachte zat geen bloed. Mr. Kokosky vraagt of het mogelijk is dat met dat mes Lans den hals is afge sneden. „Wat er tenslotte gebeurd, daar hecht ik ten slotte geen waarde aan", zegt de president. „Een feit is, dat de verslagene door de hals is gesneden". Daarna volgt do handdoek, die be vlekt was met bloed van Lans. Hiermede is het getuigenverhoor ge ëindigd. Het verhoor van verdachte v. O. De president memoreert de bekente nissen van verd. nopens de fraude, ge pleegd omda' verd. van zijn salaris niet kon rond komen. Verdachte bekent op nieuw de fraude, alsmede het feit dat zijn patroon niet tevreden was over zijn werk. Voorts bekent verdachte in de kasboe ken te hebben geknoeid en dat hij be greep dat toen de heer Lans de kasboe ken wilde laten nazien, de onregelma tigheden moesten uitlekken. Hij bekent te weten dat het zoover gekomen was, dat Lans voornemens was de kasboeken te laten onderzoeken. „U bent den avond van den moord heengegaan met een bruine acten- tasch?" vraagt de president. „Ja", antwoordt verdachte. „En door welk hek? Door het achter hek?" „Neen door het voorhek. Ik ging al leen Zaterdags door het achterhek. Ik ben, vertelt verd. verder, langs den Oost zeedijk gegaan, en nam de electrische tram naar den Haag. Mijn broek scheur de verder bij het instappen. Hij was reeds gescheurd. Verd. vertelt verder, dat hij later zich bezig heeft gehouden met muziekles. Vervolgens is hij naar zijn schoonzuster gegaan, waar hij werd opgebeld over den moord op Lans. Hij is naar kantoor gegaan, en zag toen, dat alles open was. Hij zocht naar het chèqueboek. Verd. zegt dat hij den volgenden dag dezelfde schoenen aanhad als den dag tevoren. Verdachte bekent, dat hij na den dood van Lans zoo spoedig moge lijk heeft getracht de zaak over te nemen. Hij herkent het tafelmesje en de sleu tel van het achterhek welke voorwerpen als overtuigingsstukken aanwezig wa ren. Hij erkent den sleutel in zijn zenuw achtigheid en vrees aan zijn schoonzus ter in bewaring te hebben gegeven en bekent ten slotte alles wat hij reeds voor den Rocterdamschen rechtbank heeft bekend. De president merkt op, dat er veel aanwijzingen tegen verdachte zijn, die alleen, omdat hij zelf niets bezat op de wereld, de eenige was, die belang had bij den dood van Lans, om daarna de zaak over te nemen. Als procuratiehouder had hij direct naar het perceel van den vermoorde moeten gaan, inplaats van eerst toen hij van den agent hoorde dat er iets ge beurd was, naar zijn schoonzuster te gaan en vandaar verder per telefoon te vernemen, wat er gebeurd was. Begrijpt U wel, wat een zware aanwijzing dat tegen U is?" vraagt dè president. Verd. verontschuldigt zich. al was zijn geheele manier van doen dien avond het een het gevolg van het ander. Mr Kokosky zegt dat de president geen requisitoir moet houden. „Ik stel verd. bij mijn verhoor in de gelegenheid zich te verdedigen", zegt de president. „Hebt U Lans vermoord?" vraagt de president verder. „Neen, ik heb Lans niet vermoord. Er is er één. die weet dat ik hem niet heb vermoord. Dat is God", roept verdachte „Roep God maar niet aan", zegt de president, „want als U den moord hebt gepleegd, spreekt U nu een godslaste- 'ig uit" (Zie verder e.v. laatste berichten). GROOTE BRAND. Te Kolonodale (een welvarende plaats aan de Tomoribua in Midden-Celebes) is de Chi- neesche wijk geheel afgebrand. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zestien huizen en veertien winkels zijn totaal afgebrand. De schade wordt getaxeerd op 200.000. Niets is verzekerd. Aan de slachtoffers van de ramp is tijde lijk onderdak verschaft terwijl tevens werd zorggedragen voor voldoende voeding. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Martin Muijlaert en Adriana van Gie- zen. Cornelis Lap en Anna van Kleeff. Arie de Regt en Alida Holsmuller. GEBOREN: Cornelis Jacobus z. v. Johannes Stoop en Cornelia Stet. Johan Carsten z. v. Gerrit Berger en Elisabeth Porck. OVERLEDEN: Cornelis Bloetjes 82 jaar. voor Belaste Waarden, 's Gravenhage, JUBILEA. De heer G. Dik herdenkt 14 Maart den dag waarop hij voor 50 jaar als metaalar beider bij de Alkm. ijzer- en metaalgieterij te werk werd gesteld. Donderdag 26 Febr. (morgen) zal de heer B. J. Koops, magazijnmeester bij de N.V. Alkm. ijzer- en metaalgieterij, zijn 25-jarige werkzaamheid aan die fabriek herdenken. HEEMSKERK. (Januari). Geboren: Adrianus z. van L. Dekker en G. Willems. Theodorus, z. van A. Schouws en D. Louwen. Nicolaas, z. van J. P. Zonneveld en C. Louter. Jacob, z van C. Dam en M. A. Buter. Ondertrouwd: D. Hartog en A I. v. d. Wel. UITGEEST. (Feór.) Beboren: Corn Ger., z. van Cornelis Duinmaijer en van Geertruida Baltus. Frans Petrus, z. van Antonie Arij Herman Spuijbroek en van Maria Koning. Ondertrouwd: Lucas Reijer van den Kommer en Anna Elisabeth Terjung. Pie- ter van Vüet en Anna Elisabeth Muijs. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE LAAT. Wij hebben heden eens inlichtingen inge wonnen over de voortgang van de werk zaamheden aan de Laat. Dat de omwonenden aldaar eindelijk eens ontevreden worden over de weergalooze her rie die daar valt waar te nemen, is in alle opzichten begrijpelijk. De Laat is nagenoeg in een loopgraven-modderpoel herschapen. De gemeente houdt o.i. geen voldoende re kening met de moeilijkheden, die de omwo nenden bij de uitvoering van dergelijke wer ken worden opgelegd. Vóór alles wordt voor oogen gehouden het werk tegen den laagsten prijs klaar te krijgen. Het maken van de nieuwe Rotorenbrug heeft wel geleerd wel ke schade daarmede aan de omwonenden wordt gebracht. Een aannemer, die, als bij de asfalteering van de Laat, met zware concurrentie moet inschrijven, heeft slechts één belang en dat is het werk tegen zoo weinig mogelijk onkosten tot stand te brengen. Het is zijn voordeel om het maken van de rioleeringen en de huisaansluitingen aan bei de kanten gelijk ter hand te nemen. In den chaos krijgt men den indruk, dat er slechts met anderhalf man gewerkt wordt. Toch is dit niet het geval. Buiten de aan voerders zijn er een 35 arbeiders te werk ge steld. Verwacht mag worden, dat vandaag de aansluitingen op de rioleeringen tusschen Ridderstraat en Koorstraat gereed komen. De kuilen op de gronden van de trottoirs kunnen dan gedicht worden en naar men ons verzekerde, worden dan morgen een vijftal tegelzetters- uit Utrecht te werk ge steld, zoodat dan de trottoirs binnen enkele dagen gereed kunnen zijn. De aannemer verzekerde ons, dat het werk niet toeliet om de tegelzetters eerder te werk te stellen, aangezien de daaraan verbonden kosten het noodzakelijk maakten, dat zij met het werk geregeld kunnen voortgaan. In de toekomst zal o.i. gemeentewerken echter goed doen in de bestekvoorwaarden be palingen op te nemen, die de aannemers ver plichten om 't werk zoo uit te voeren, dat aan één zijde het trottoir gereed moet zijn, voor aan de andere zijde van een straat met het graven voor rioleering enz mag worden be gonnen. Met stelligheid kunnen wij het gerucht te genspreken, dat de regeerende raadsmeerder- heid overeen kwam om den naam van de Laat, wanneer de asfalteering gereed is, in St. Dominicusstraat te veranderen. Een dergelijke afspraak is niet gemaakt en deze naamsverandering zou geenszins de in stemming van de aanwonenden hebben. naar waarnemingen, verricht in den morman van 25 Februari. 6 Medegedeeld door het Kon. Nederl MPt Instituut te De Bildt. t Hoogste barometerstand 774.7 te Mün- chen. Laagste barometerstand 744.3 te Nordöy. an. Verwachting, geldig tot den avond van 2fi Februari: Matige, wellicht krachtige Zuidwestelijk, tot Westelijken wind; zwaar bewolkt tot bT trokken; tijdelijk regen; zachter, vooral in het Oosten. Geseind van de Bildt heden om 8.45 uur aan alle posten Weest op Uw hoede? zet tegen de overheidspoimek zullen brengen" Weliswaar is de positie van den middenstand niet zoo heel sterk, maar hij heeft het recht aan zijn zijde. Echter, aller steun is noodic ook die der middenlandsvrouwen. Spr. rieö dan ook de niet-aangesloten middenstanders op, om zich aan te sluiten, opdat de midden stand zoo sterk mogelijk wordt. Vervolgens bracht de tweede secretaris de heer Lind, een prettig jaarverslag uit, waarin gememoreerd werd, dat het incassobureau nog altijd niet is opgericht door tegenwerking- van de Hanze. Verder heerscht nog altijd het verfoeilijke cadeaustelsel, dat in de beruchte boekenbons-national wel het hoogtepunt be reikte. De overheid legde den middenstand nieuw» lasten op: het werktijdenbesluit en de ziekten- wet, terwijl dit jaar de wet op de winkeklui. ting van kracht zal worden, met al de gevol gen daarvan, zooals bijv. den waarschijnlijk ken bloei der automaten. De autobusdienst Wieringen—Alkmaar kon helaas niet worden ingesteld, maar het daarvoor beschikbare geld zal thans op an- dere wijze besteed worden. De cursus voor winkelpersoneel, dvt jaar dank zij den steun van de K. v. K. opgerot bleek weldra een zeer groot succes te zijn. Verder noemde het verslag de asfalteering van de Laat een zeer belangrijke gebeurtenis, die juist op tijd komt, nu weldra de electrifi- catie van den spoorlijn Alkmaar—Amster dam gereed komt, zoodat een uitstapje naar Amsterdam nog gemakkelijker wordt. Daar om moet Alkmaar goede, moderne winkel straten hebben. Het jaarverslag werd in dankbaarheid ont vangen en de 2de secretaris kreeg een woord van dank van den voorzitter voor dit verslag, waarna de heer J. Gurtzgen uit Utrecht een zeer lange, maar prettige causerie gal over „Het leven van des zakenmans vrouw". De heer Gurtzgen vertelde daarin, wat de vrouw van een middenstander zooal niet en wel doen moet en hij zal zeker alle harten der man nen gewonnen hebben docr dezè causerie. Nadat de voorzitter den spreker dank had gebracht voor diens speech, kwam Louis Noiret op het tooneel en vermaakte de aanwe zigen met zijn liedjes en praatjes op zijn be kende manier. Met dansen en een kleine ver loting werd den verderen tijd doorgebracht in een allergenoeglijkste stemming. VOOR HET DIERENASYL. Bij de penningmeesteresse kwam ondef het motto: „hulde jubileum zuster v. V", een bedrag in van 5 ten behoeve van het Dierenasyl. N.V. NOORDER BANK. In de heden gehouden jaarl ijksche Algo meene Vergadering van aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesreke ning goedgekeurd en het dividend over het boekjaar 1930 bepaald op 9 pCt. De heer mr. A. J. M. Leesberg te Alkmaar werd als commissaris herkozen. DE HANDELDRIJVENDE EN INDUSTR1EELE MIDDENSTAND. AFDEELING ALKMAAR. De afdeeling Alkmaar van bovengenoemde vereeniging hield gisteravond een feestavond in de groote zaal van de Harmonie. De op komst was vrij goed, al zal de beruchte griep wel eenige leden thuis hebben doen houden. Een feestavond! Vandaar, dat de tooneel zaal er dezen avond ook iet- of -wat feestelijk uit zag. Geen lange rijen stoelen, maar tafel tjes, losjesweg neergezet, zocdat de geheele zaal een meer intiem karakter had. Voorzitter de Raat hield een lange ope ningsrede, waarin hij, behalve de aanwezigen een welkom toe te roepen (w.o. de afgevaar digden van de K. v. K. en van de Hanz?) verschillende belangrijke punten even aan roerde, die tegenwoordig zeer urgent zijn De spreker ging even na, wat de gevolgen van de crisis waren t.o.v. de middenstand, die nog al eens wordt aangevallen en er van beschul digd wordt, de prijzen hoog te houden. Maar tevens wees spr. er op, dat de middenstand geheel ondeskundig veroordeeld wordt, zoo dat bijvoorbeeld van ongeoorloofde prijszet ting absoluut geen sprake is Wie de prijzen niet verlaagt, dat is de over- heid- Kijk maar eens naar de lichtbedrijven nier in Alkmaar. Daar worden groote win- sten gemaakt, te groote, en daartegen moet de middenstand opkomen. Daar zal t.z.t. de overheid een „haltmoeten worden toegeroe pen of men zal een eigen centrale moeten bouwen! Spr. hoopte, dat het zoover niet moge komen. Hetzelfde is het geval met het waterleiding bedrijf. Ook daar heerscht groote onbillijk heid, zoodat de komende jaren zeer zeker ver DE BOUW VAN EEN LOODS BIJ DE VEILING. Aan den Raad dezer gemeente is het vo) gende adres verzonden: Blijkens het Raadsverslag, opgenomen in de Alkmaarsche Courant van Donderdag 19 Februari j.1.. is bij Uwe vergadering ingeko men een schrijven van den heer Elion ca, om niet over te gaan tot het verkenen vin ga rantie voor de geldleening ten behoeve de Alkmaarsche Exportveiling Dit schrip® is naar ons voorkomt het adres, elders het geheel in dezelfde courant opgenomen, on derteekend door eenige aandeelhouders der N.V. Alkm Exp. veiling. „1 Aangezien wij meenet., dat Uw Raad ulj dit adres verkeerde gevolgtrekkingen z» kunnen maken, zijn wij zoo vrij het volgende onder Uwe aandacht te brengen. J Wij zullen de algemeene vergadering *J® aandeelhouders geenszins passeeren met b£ trekking tot het bouwen van de loods en <J* financiering van den bouw. Vóór echter a* vergadering een beslissing te doen nentem meenden wij zekerheid te moeten hebben, da de gemeente zich met onze plannen ter zf kon vereenigen. Nadat Uw Raad het v°or?, van B en W. zal hebben aangenomen. 2111 wij zoo spoedig mogelijk een algemeene ve- gadering van aandeelhouders bijeenroep tot het nemen van een beslissing over onz plannen. Ongetwijfeld zal die beslissing. zijn, gezien de medewerking, die wij tot a ver mochten ondervinden. Besturen van bij de veiling betrokken tuindersyereemg gen hebben in een gemeenschappelijke vere dering met ons bestuur hun instemming het plan betuigd, zoodat niet gezegd worden dat de tuinders-aanvoerders nog in deze zaak zijn gekend. ue De loods wordt niet door een „beP categorie" gewenscht, doch vrijwel meen, voldoende blijkende uit het ./„njei zoowel grossiers als tuinders en kiciniii zich gehee! vrijwillig als achterborgen over de gemeente hebben verbonden to gezamenlijk bedrag van 10.000. De bouw zal zoodanig geschieden, voor het geval de veiling mocht worue plaatst, de loods met zoo weinig m g kosten op een ander terrein kan worden bouwd. Wij verzoeken Uw Raad dan ook t€ het betreffende voorstel van B. en w. aw» j nemen. g. Het adres is geleeker.d door der Mak. directeur der N.V- Alkm Exborcveu*1*

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2