Ilkiiirsth Courant. HET RAADSEL EN DE PRINSES. (linderd drie en dertigste Jaargang. STAD EN OMGEVING. Rechtszaken No 47 1931. I Woensdag 25 Februari Radioprogramma Donderdag 26 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uilsluitend A V R.O.) 8—9.50 Gramofoonpl. 10.10.15 Morgen wijding 10.30—12.— Concert A.V.R.O.- kwintet o. 1. v. Fr. Lupgens 12.30—2.— Concert. Orkest van Asta-theater, Den Haag o 1. v. Jos Silberroann. 2.—2.30 Vrouwen halfuurtje 3.-4.— Naaicursus. 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.—6.30 Concert. Rembrandt- orkest, Amsterdam o. 1 v. David Hartogs. 6 30—7.— Dr. Réné de Clercq: „Tijl Uijlenspiegel van Ch. de Koster. 8 8.25 Sportpraatje door H. Hollander. 8.25 Aan sluiting Concertgebouw. Hierna gramofoon- platen Vervolgens óe klucht „Huwelijksvoor waarden", uit het tngelsch door J. Hun- sche—Verkade. Ca 9.50 Ver\'olg aansluiting Concertgebouw orkest te Amsterdam. 10.45 —11.30 Concert. Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.30—12.— Gramofoonplaten. Huizen, 298 AL (8.—10.— uur K R O., 10-11.- en 2.- 11.30 N. C. V.) 8.—9 15 Gramofoonpl. 10.10 30 Zang Dameskoor N. C. R. V. 10 3011.—j Ziekendienst 1 l.—l 1.30 Gramofoonpl. 11.30 12.Godsd. Causerie door Pastoor Per- quin 12.—130 Concert door het K R.O.- Trio 1302.15 Gramofoonpl. 2 153.15 Cursus Handwerken. 3.15—3.45 Vrouwen halfuurtje 4.-5— Ziekenuurtje. 5—5 30 Gramofoonpl. 5.30—6.30 Christelijk liede- renuurtje door Dr. J. H. Gunning m. m v. het N.C.R.V -dameskoor, (ü.306 35 Gramo foonpl. 6.45—7.— Knipcursus. 7.-8— Af gestaan. 8.— Uitvoering van „Die Jahres- zeiten", Jos. Haydn Chr. Óratoriumver. „Halleluja", o. 1. v. J. Wagenaar M m. v. mevr. T. v. d. Sluis, sopraan. M Plooyer, tenor. H. Koning, bas. Chr. Radio-orkest In de pauze K. Kruithof: „Enkele opmerkin gen over de positie van het C. N. V Daar na persberichten en gramcfoonplaten Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 110511.20 Lezing. 12.20 Orgelspel door R Foort 1.302 10 Kerkdienst 2.25 Uitz. voor scholen. 4.50 Orkestconcert. 5 35 Kin deruurtje. 6 2C Lezing. 6.35 Berichten 7. Piano-recital door E. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Fluitconcert door Edith Penville. 9.20 „Matinee" Kluchtige fantasie van P. H Lennox. 9 20 Berichten 9.40 Le zing. 9.55 Orkestcomert. 10.50—12.20 D? ismuziek. 12.20—12 25 Televisie Parijs „Radio-Pans", 1725 Al. 8.05 Gra- mo.oonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramo foonpl. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje 8 20 Concert en tooneeluitzending 9 50 Paul Vidal-festival. Solisten en kwartet Langenberg, 473 M. 6.207 20 Gramo foonpl. 9.3510.05 Gramofoonpl. 10 35 11 15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251 50 Orkestconcert. Zang. 4.205 20 Orkestconcert 7.05—7.50 Gramofoonplaten. 7 50 „Rheinland und Westfa'en". Hoorbeeld. Daarna berichten en tot 11.20: Café concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1 20 Orkest concert. 2 50—4.20 Orkestconcert. 4 20- 5.Kinderuurtje. 7.209.20 Concert Or kest en solisten. 9.3511.50 Dansumziek. Zeesen, 1635 M. 5 40—11 20 Lezingen 11.20—12.15 Gramofoonpl 12 15—120 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. .2 20 3 50 Voordrachten 3.504 50 Concert. 4.50 7.50 Lezingen 7.50 Opera „Oesterbott ner" van L. Madetoja 9.35 Berichten en daarna tot 11 50 Dansmuziek. *AFD. ALKMAAR HET WITTE KRUIS* Algemeene vergadering in café Central, op Dinsdag 24 Febr. Het bezoek aan deze vergadering was fliterst gering, wat, naar de voorzitter, dr. J H. Pameijer, bij de opening als zijn meening te kennen gaf, zeker mede oorzaak zal vinden in ongesteldheid van vele leden. Trouwens, zeer juist was ook de opmerHng, dat er als regel niet veel belangstelling bestaat voor de algemeene vergadering van „Het Witte Kruis". Wegens ontstentenis van den secdetaris den heer H. W. Frese, werd diens functie waargenomen door den heer D. S a a 1. De door dezen gelezen notulen werden onveran derd goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen was een mededeeling van het KI IIXttiON. 15 Oorspronkelijke Detectieve-roman door R j BRANDENBURG »tr is nog al toilet gemaakt", mompelde or. Heavenstone, „we zullen morgen onze smokings ook uit den kofier moeten halen" w/" ^am^s hier gaan meestal in Parijs oi winkelen, vandaar al die chique tor letten En met welgevallen rustte mijn oog op een jong vrouwtje, dat aan het rafeltje tegenover me was gezeten, en wier blanke acnouders mat opglansden uit een wijden kraag van Brusselsche kant. Haar hoofdj was keurig geshingeld en af en toe keek z. mijn kant uit. Ze nad donkere oogen, zooals cte meeste vrouwen van Belgardie, en wan neer ze naar me zag, voelde ik mijn bloed naar het hoofd stijgen. Op een verhooging, door planten geflan keerd, zat het zigeuner-strijkje en speelde een zoete, smachtende, vleiende muziek, waar doorheen d<- klanken van een cymbaal drup pelden De nois-d oeuvres waren uitgebreid de soep fluweelig zacht als room. Dr. Hea venstone schonk mij kwistig in van het zacht' Moezelwijntje De muziek had een loomen tango ingezet en verschillende paren bewo gen zich op den dansvloer. Ook het vrouwtje, een meisje leek het nog, dat mij met haat donkere oogen had betooverd. Ze danste met een correct, zelfbewust jongmensch, dat bij haar aan het tafeltje zai, met een ouderen heer en dame. Haar vader en moeder? En was zij misschien met den jongen man ver loofd? Ze glimlachten tijdens het dansen tegen elkaar als in zoete verslandhoud ng Hij zou een officier kunnen zijn, met zija hoofdbestuur, dat opgaven van candidaten voor een functie in dat college, waarin twee vacaturen zijn door het overlijden van de hee ren Dibbits en dr. van den Berg, moeten wor den ingediend vóór Juni a.s. Van de afd. Schermerhorn was het verzoek ingekomen om de candidatuur van den heer Meindersma, burgemeester van Schermer horn, in de vacature-Dibbits te willen steu nen. Besloten werd dit over te laten aan de af gevaardigde ter algemeene vergadering. Het jaarverslag Aan het jaarverslag, gelezen door den heer R- Vóórhaar, ontleenen wij het volgen de: Alles loopt op relletjes, behalve dat men a! meer en meer door de leden hoort klagen over het halen en brengen van de verplegingsarti kelen, welke tot nu toe alleen nog maar plaat sing kunnen vinden in de ontsmettingsinrich ting over de Friesche brug. dus buiten de kom van de gemeente. Ter verduidelijking wordt dan medegedeeld, dat deze inrichting geen stichting is van de afdeeling, maar van het hoofdbestuur en dat de afd. slechts een paar zolders in huur heeft tot berging van hare artikelen Als nu de huur eens wordt opge zegd. en dit is niet denkbeeldig, waar moeten wij dan onze verplegingsartikelen bergen" wordt gevraagd. Ook het bestuur wordt ontevreden over den gang van zaken. Reeds vóór de slooping van het oude stadsziekenhuis heeft het aan B. en W. gevraagd een stuk bouwterrein tegen bil lijken orijs te mogen koopen, en die werd toe gezegd, maar feitelijk ingetrokken. Ook an dere aanvragen faalden en thans is men nog even ver van het doel verwijderd als drie a vier jaar geleden. De nadruk wordt er op ge legd, dat de afdeeling geen vereeniging is, die steeds meer van de gemeentekas profi teert, zoodat daar een reden in kon schuilen voor de houding van B. en W. Integendeel de afd heeft gedurende haar 40-jarig be staan slechts de eerste paar jaren een subsi die van ƒ111 genoten. In 1930 kwamen er 1976 aanvragen bin nen om 2883 verplegingsartikelen, zoodat aldus het verslag ongeveer 4000 menschen (heen en terug) de Friesche brug zijn gepas seerd, waarvan velen voor de open brug moesten wachten, wat niet ten voordeele van de zieken kan zijn. De afd. heeft 6043 leden, dus ook onge veer 6000 huisgezinnen zijn aangesloten en wanneer men de armlast-gen, die na inge wonnen adv.es gratis worden geholpen, uit sluit, kan men zeggen dat het een gemeente belang is dat zoo spoedig mogelijk in het cen trum van de gemeente een magazijngebouw c.a. gesticht wordt. Dan kan alles worden ge centraliseerd, waarvan een gevolg zal zijn een vlotter bediening en minder pruttelende leden. De uitbreiding van de magazijngoederen en het onderhoud van ledikanten, matrassen, enz. heeft in 1930 ruim 2500 gekost, ter wijl bovendien aan ontsmetting van de terug ontvangen verplegingsartikelen (elk voor wero wordt ontsmet) ruim 1000 is betaald De financieele toestand der afd. is gunstig Er werden op 166 bons 797 porties ijs al gegeven. Over het b a d h u i s wordt gezegd, dat in verband met de belangrijke afschrijvingen op gebouwen en inventaris, welke beslist noodig waren, de winst- en verliesrekening sluit met een klein nadeelig saldo, ofschoon het resul taat over het afgeloooen jaar wat het aantal baden betreft gunstig is te noemen. Er wer den in totaal 22.C65 baden genomen, d.i 2606 meer dan in 1929. Van de onder-afdeel ing Huisverzor ging wordt gezegd, dat zij hier ter stede een belangrijke plaats inneemt. Doel en werk wijze hiervan worden dan aangegeven. Hulp werd verstrekt aan 178 gezinnen, waarvan 90 pro.estantsch, 73 katholiek, 5 gemengd eu 10 welke tot geen kerkgenootschap behoor den. De hulp bestond in 2318 heele en 234 halve dagen plus 334 waschdagen, waar voor 3503 50 werd betaald. De rekening van Huisverzorging sluit met een tekort van 16.62. Gehoopt wordt, dat in 1931 aan de- talrijke aanvragen zal kunnen worden vol daan. Uit het verslag van de Commissie totbestrijding der tubercu lose blijkt, dat de huisbezoekster, zuster M. E. de Groot, 1918 bezoeken aflegde bij 223 gezinnen met 246 patiënten. Op 31 Dec 1.1. waren er nog 191 gezinnen met 214 patiënten. Aan elf gezinnen werd een toeslag op de huur verleend tot een totaal bedrag van 484. De beide draaibare lighallen wa ren het heele jaar in gebruik, terwijl in d lighallen in de stadskweekerij 31 patiënten kaarsrechte, slanke gestalte. En ze dansten keurig Ze droeg een lichi-rcse japonnetje van crêpe de chine, zijden kousen van dezelfde kleur en schoentjes van goudbrocaat. Bij de visch informeerde ik bij den kellner naar den naam van onze buren. Het waren graaf Roseucrantz met vrouw en dochter en kapitein van Preswitz van de garde. Dr. Heavenstone hoorde het glimlachend aan, doch zei niets. Ik dronk misschien meer van de bourgogne dan mijn gewoonte was Doch de wijn was orachtig op temperatuui en smaakte heerlijk Dij de gebraden fazant Als bloed, zwaar en dieprood, was het drui ven nat in de fijne, geslepen glazen. Aan enkele tafeltjes raakte men in een vroolijke stemming; er klonk gepraat en ge lach van geanimeerde stemmen. Met doffe plofjes schoten de kurken van champagne flesschen in de door de kellners gereed ge houden servetten. Het strijkje speelde een scherp-gerythmeer- de jazz, met een inslag van houtklopjes, ais. van een timmerwinkel van kabourtjes. Ik hield mijn oogen vragend op het meisje aan de overzijde gericht en even scheen het mij, alsof ik in haar oogen de toestemming las om haar ten dans te vragen. Maar ik durfde niet en even later stepte ze met een blauwen huza ren-luitenant. Domoor, schold ik mezelf, waarom heb je haar niet gevraagd? Ze zou zeker wel met je hebben gedanst. Ja, maar dat kon je toch niet doen, hoorde ik de stem van mijn koel ver stand. Ze kent je niet en zou stellig hebben geweigerd. Weigeren is anders geen gewoon te meer bij het dansen, lokte een andere stem Tegenwoordig weigert een meisje geen dans meer. En stellig niet aan een Engelschman Het meisje had haar plaats weer ingenomen keek niet meer naar me, hoe mijn oogen ook smeekten. Ze nam niet de minste notitie meer werden verpleegd met een totaal aantal ver pleegdagen van 3656, d. i. per patiënt gemid deld 118. Over de leiding door zuster War- naar w erd met lof gesproken. Het onderwijs aan de jonge patiënten werd wederom gege ven door den heer P. Butter, oud-hoofd eener school. Met het consultatiebureau van de N.-H vereeniging der t.b.c. bestond een aangename samenwerking. De huisbezoekster is van an- derhalven tot drie dagen per week daar aan wezig. Voor de uitzending van onvermogen- den naar een sanatorium bestond met behulp van de gemeentelijke en provinciale subsidie vruchtbare samenwerking met den leider van het bureau. Er werden 25 patiënten uitge zonden met totaal 2389 verpleegdagen. De kosten daarvan waren 7004.30, waarvan de gemeente 5322.62 betaalde, de Commis sie 200 en Herwonnen Levenskracht 351.38, terwijl de patiënten zelf of hunne ouders 1130 30 bijdroegen. Over de resul tate'n zal de leider te zijner tijd nadere ge gevens verstrekken. De collecte voor de Emabloem bracht netto 676 11 op. De financieele toestand is voor de Commis sie een voortdurende bron van zorgen. Wel is. dank zij doorloopende propaganda, de con tributie verdubbeld, maar toch moet nog elk jaar bezuinigd worden om geen tekorten te krijgen. Met dankbaarheid wordt gememo reerd de gift van het personeel der firma Rin- gers, groot 141.75, als overschot van een jubileumgeschenk. Spijt wordt betuigd over het heengaan van dr. Pameijer uit de Commissie. Medegedeeld wordt, dat de heer H. W. Kolb het penningmeesterschap van de Com missie heeft overgenomen van den heer Fresc, die deze functie met het oog op zijn leeftijd en drukken werkkring had neergelegd. Van den secretaris der Zuigelingen commissie was nog geen verslag bin nengekomen, ofschoon dit volgens hare sta tuten reeds vóór 8 Febr. had moeten geschie den. Het jaarverslag eindigt met den wensch, dat 1931 het stichtingjaar mag zijn van het zoo hoognocdige magazijn met kantoor eu concierge-woning in het centrum der stad. Onder dankzegging aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. Verslag rekening-commissie. De heer Kolb deelde mede, dat hij de rekeningen alléén had nagezien, omdat de beide andere daartoe eveneens aangewezen heeren wegens ziekte verhinderd waren ge weest. Hij had de boeken vergeleken met de bescheiden en alles in de beste orde bevonden, weshalve hij adviseerde tot goedkeuring. De vergadering ging hiermede accoord. De penningmeester werd gedechargeerd. Verslag magazijncommissie. Dit verslag werd uitgebracht door dr. Pameijer. Het magazijn was het heele jaar goed in orde geweest. Bij zijn wekelijksche bezoeken had spr. weinig of geen bemerkin gen behoeven te maken, de aanschaffing van vijf ledikanten voor volwassenen was noodig gebleken, er zijn nu 105. Er waren 2883 ver plegingsartikelen gevraagd door 1976 perso nen, wat een veel hooger aantal was dan in 1929. Door leden van de afd. was 90 ver goed voor beschadiging enz. van de in bruix- leen ontvangen voorwerpen. De waarde van de gezamenlijke artikelen is 18500. Ook dit verslag werd goedgekeurd. Het instituut van plaatsvervangen de hoofdbestuursleden. De voorzitter herinnerde eraan, dat in de vorige algemeene najaarsvergadering door den heer Saai een voorstel was gedaan ter benoeming van plaatsvervangende hoofd bestuursleden, zulks omdat dat college toen onvoltallig was, doordat er twee vacatures waren en één der leden door ziekte afwezig was. Spr. wees erop, dat een vacature bijna een jaar kan duren als zij ontstaat kort na een algemeene vergadering, omdat alleen deze de hoofdbestuursleden aanwijst. Hel hoofdbestuur acht zelf niet noodig, dat er plaatsvervangende leden worden aange wezen. Deze afwijzing was niet alleen ge grond op de kosten, maar ook op de vraag hoe de heeren zouden moeten werken in het hoofdbestuur. Spr. voor zich meende, dat de plaatsvervangers bij elke hoofdbestuursver gadering aanwezig zouden moeten zijn, om zich op deze wijze in te werken in den gang van zaken, iets wat met een omvangrijke ver eeniging als Het Witte Kruis geruimen tijd vraagt. Hij wees erop, dat de plaatsvervan gers gekozen kunnen worden ook al ziet het hoofdbestuur er het nut niet van in; de alge meene vergadering is in deze souverein. De heer Saai lichtte zijn meening uitvoe rig toe. Hij bedoelde drie plaatsvervangende van me, zag langs me heen, ik was lucht voor haar. En al te duidelijk en al te vaak kon ik haar kant niet uitzien. Zou ze hebben ver wacht dat ik haar zou vragen en verweet ze me mijn bedeesdheid door haar gedrag? „Je ijs smelt weg", wekte dr. Heavenstone me uit mijn gepeins. „Ik luisterde naar de muziek", viel het uit mijn mond. Maar de muziek zweeg al enkele minuten. Dr. Heavenstone reageerde evenwel niet op mijn opmerking. Groote trossen purperen druiven werden aangedragen. We bedienden ons en genoten van het zoete vruchtvleesch. „Zullen we in de hall koffiedrinken?" stel de dr. Heavenstone voor. Ik volgde hem. Bij het passeeren van hun tafeltje wierp ik het gravinnetje nog een gloeienden blik toe; even keek ze me spottend aan, 'n beetje minachtend. Ik voelde, hoe het me hinderde en hoe mijn stemming zakte. Zwijgend dronk ik mijn mocca en nipte van m'n glaasje benedictine. „Zoo gauw al uit het zadel geworpen?" plaagde de dokter. „Ik wist niet dat ik al te paard zat". „Wie had dat gedacht, den eersten avond al zulk een „liefde op het eerste gezicht"." Ik bloosde. Het was waar, ik kon het ge zichtje van het gravinnetje maar niet ver geten. „Wanneer je het in een roman zou lezen, zou je denken: 't is wel een beetje plotseling, maar het leven componeert zijn werken ge woonlijk met minder zorg dan de schrijver. En is daarom grilliger en belangwekkender Ik antwoordde niet op dit betoog van den dokter „Het wordt langzamerhand tijd om naar bed te gaan", zei deze ten slotte. Hij droeg een piccolo op om van de leestafel de Engei- sche bladen te halen en verdween met zjjn leden xan het hoofdbestuur aan te wijzen en meende, dat het H. B. dit zelf eigenlijk ook wel noodig acht, want het heeft eenige advi- seerende leden aangewezen. Spr. oordeelde, dat het H. B. eenzijdig is samengesteld en wees erop, dat het vier doktoren bevat. Door de onvoltalligheid van het H. B. is verleden jaar wel gebleken, dat het instituut van plaatsvervangers noodig is Immers in een vereeniging van 80.000 leden is er voor een voltallig hoofdbestuur van negen leden zeker werk genoeg. Spr. herinnerde er aan, dat op een te Alkmaar gehouden hoofdbestuursver gadering slechts vijf van de negen leden aan wezig waren, die toen met slechts één stem meerderheid een besluit hebben genomen, dat misschien bij een voltallige vergadering an ders zou hebben geluid. Spr. zou drie plaatsvervangende hoofdbe stuursleden willen zien aangewezen, die even als de „vaste" leden vervolgens rooster zou den moeten aftreden. Zij zouden een hoofd bestuurslid moeten vervangen bij ziekte van langer dan twee maanden, overlijden of be danken en in alle andere gevallen waarin het hoofdbestuur zulks wenschelijk zou oordee len, zonder dat zij de functie, in het hoofdbe stuur door het te vervangen lid bekleed, zou den overnemen. Indien zij voor een vacature invallen, zou hun zittingtijd niet langer du ren dan dien van het heengegane lid. De plaatsvervangers zouden alle hoofdbestuurs vergaderingen bijwonen en zouden door den voorzitter kunnen worden aangewezen tot lid van een of andere commissie, zoodat zij ten volle gelegenheid zouden hebben zich in te werken in de zaken van de vereeniging. Zij zouden geen stemrecht hebben, uitsluitend een adviseerende stem. De heer B u i s s i n k voelde niet veel voor de instelling van het instituut van plaatsver vangende leden. Hij vreesde bovendien, dat men vier zou moeten aanwijzen, om een on even aantal hoofdbestuursleden te behouden Zij zouden lid van het bestuur zijn zonder iets te hebben te vertellen. Is het hoofdbe stuur niet uitgebreid genoeg of vreest men voor een onvoldoend aantal leden als er een paar ziek zijn of als er één of meer vacatures bestaan, dan is het volgens spr. beter om meerdere hoofdbestuursleden te kiezen. De aanwijzing van plaatsvervangers is naar spr.'s meening ook geen usance. Dit laatste kon de heer Saai niet beamen. Hij noemde als voorbeeld het hoogheemraad schap, dat ook zijn plaatsvervangende be stuursleden kent. Een voordeel hiervan is, dat men steeds een voltallig hoofdbestuur kan hebben. Spr. vond het beter, dat men plaats vervangers heeft, die evenals de hoofdbe stuursleden volgens rooster aftreden, dan dat men adviseerende ledeu heeft dit blijven eu daardoor oms een te grooten invloed in het bestuur krijgen. De voorzitter ried aan om bericht van het hoofdbestuur af te wachten, dat im mers volgens belofte over de kwestie zou spre ken. De heer Saai deelde mede, dat hij bericht had gevraagd vóór 1 Jan. en dat dit was toegezegd, maar hij had het nog niet ontvan gen. Thans hebben al verschillende afdeelin gen hare vergaderingen gehouden, zoodat die zich niet meer over het voorstel kunnen uit spreken. Spr. was er niet tegen om nog te wachten op bericht van het hoofdbestuur Het voorstel zou dan desnoods, op de eerst volgende algemeene vergadering ter teeke- ning aan de afdeelingen kunnen worden aan geboden en dan in 1932 behandeld kunnen wo den. De heer B u i s s i n k verklaarde zich tegen het voorstel. Ook de voorzitter was er tegen. De samenstelling van het hoofdbestuur is wel zoodanig, dat spr. moeilijkheden zoo als die zijn voorgekomen, niet meer vreesde, zoodat z.i. aanwijzing van plaatsvervangende hoofd bestuursleden niet noodig is. De andere aanwezigen waren vóór het voorstel-Saal, zoodat dit was aangenomen De voorsteller zal verder doen wat noodig is om het voorstel in de algemeene vergadering te brengen Hierna sluiting. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 23 Febr. (Vervolg) EEN GEVAARLIJKE VECHTERS BAAS. De 21-jarige arbeider Gerrit Cornelis VI. te Texel is een jongmensch, dat men, wan neer men met hem in conflict komt, terdege in het oog moet houden. Hij stond althans buit onder den arm, met de woorden: „Ik ga boven nog even de kranten lezen. Wel te rus ten!" Een later volgde ik hem. Den volgenden morgen brachten we een bezoek aan den Engelschen gezant. Lord Goring ontving ons met zeer groote min zaamheid en herinnerde zich mijner nog. Met belangstelling informeerde hij nog even naar de concessie-kwestie, wier oplossing het vo rige reisdoel was geweest. Op zijn vraag, waaraan Imalo thans de eer van onze aan wezigheid had te danken, antwoordde dr Heavenstone, dat we ditmaal kwamen als ge wone toeristen. Spoedig was hij met den gezant in een druk gesprek gewikkeld eu wendde ik mij tot den secretaris, mr. Sharp, die mij reeds met een krachtigen handdruk als een oude kennis had begroet. Ik was vast besloten bij hem eens nader te informeeren naar dat gravinnetje Rozencrantz. „Imalo is sedert ik het genoegen had met haar kennis te maken niet veel veranderd", begon ik, „de dames hebben nog evenveel smaak zich te kleeden. Houden jullie er daar voor hier misschien een schoonheidscommis sie op na?" „Dat is in het geheel niet noodig. De dames weten wel heel goed zelf wat haar het beste staat. Maar ik wist niet, dat het ge woonte was de veranderingen van een stad te toetsen aan het costuum der dames. Want dan verandert elke stad feitelijk bij elke nieu we modt radicaal". „En toch is het dat, wat ons in iedere stad het eerst opvalt, of de vrouwelijke bevolking er met een zekere chique gekleed gaat. Aan het diner in het Prinsesse-hotel gisteravond was stellig geen enkele slecht-gekleede vrouw te bespeuren. „is daar in Engeland nog geen verbetering in gekomen heden terecht terzake een zeer ruwe behan deling, die hij in den nacht van 26 op 27 December den 18-jarigen leerling der zee vaartschool, Nellesteijn, had doen onder gaan. Verdachte had n.1. Nellesteijn onver wachts aangegrepen, hem ruggelings op den grond geworpen en hem daarop onthaald op eenige zeer gevaarlijke schoppen of trap pen, toen de mishandelde hem omtrent dezen onverhoedschen overval in behoorlijke ter men onderhield. Beide personen behoorde tot de bezoekers van een uitvoering in hotel „Texel". Een beduidende aanleiding tot de mishandeling kon niet gevonden worden. De verdachte bleek niet accoord te gaan met de hem tenlaste gelegde feiten en be weerde niet geduwd of getrapt te hebben. Integendeel werd hijzelf door den mishan delde aangevallen en geslagen. De nacht waker Kalis had de heeren met elkander zien rollen". Op een gegeven moment scheen Nellesteijn zijn bekomst te hebben en werd hij weggedragen. Later hoorde Kalis, dat Nellesteijn een schop tegen het onderlijf had gekregen. De officier was niet voldaan over het verloop van de zaak en vorderde vrij spraak. Vonnis conform eisch. NOG EEN HARDHANDIGE TEXELAAR. De niet verschenen Cornelis K., mefse laar te Texel, had op 5 Januari den bloem bollenhandelaar Corn. Koopman een op stopper toegedeeld, na vooraf te hebben aan gekondigd, dat hij nu eens zou afrekenen. Verdachte vermeende dat Koopman hem geld schuldig was en wenschte dit nu van hem te ontvangen. Hij zeide toen welwil lend „Betaal me of ik geef je een ldap voor je kop" en voegde toen die betaling uitbleef, de daad bij het woord. Eisch 20 boete of 20 dagen. Uitspraak overeenkomstig eisch. TWEEDE EN LAATSTE VOOR- K STELLING. v In de zaak contra Corn. Alb. R. uit Enk- huizen, ditmaal niet verschenen, die op 5 Januari zekeren H. van Gelen tegen de Enk- huizer keien zou hebben gewerkt, werden nog een tweetal nieuwe getuigen gehoord. Deze heeren verklaarde eenstemmig, dat van Galen wel een duw had gekregen tegen zijn schouder, doch niet was gevallen. Eisch 20 boete of 20 dagen, vonnis dito. WEIGERACHTIG HET ERF TE VERLATEN VAN EEN SCHULDE- NAAR. De heeren Jan D„ een 34-jarig brandstof», fenhandelaar en Fred. Str. oud 23 jaar en kruidenier, beiden wonende te Harenkarspel, stonden terecht wegens het feit, dat zij op 20 Januari zich niet op de eerste vordering hadden verwijderd van het erf in gebruik bij den heer J. Meester. Het scheen, dat beiden voor geleverde waren geld hadden te vorde ren en zij vielen hem daarover niet alleen herhaaldelijk lastig, doch weigerden ook zijn erf te verlaten. De heer Meester bevond zich aanvankelijk bij een buurman, alwaar ver dachten hem opzochten om hem tot betaling te animeeren. Toen dit uitbleef, volgden zij Meester tot aan zijn woning en op zijn erf. Zekere P. Smit, logé van den gedupeerden getuige, had het geheele incident bijgewoond. Volgens St. zou Meester hem hebben uitge- noodigd bij hem te komen, aangezien hij wenschte te betalen, wat ontkend werd. Wel had Meester gezegd: kom morgen, dan zal ik je betalen. De sympathie van den officier was meer aan de zijde van verdachte dan aan die van Meester, die klaarblijkelijk den verdachten financieel er in had laten vliegen. De hou ding was schandalig, meende de officier. Ten slotte vroeg de officier voor St. vrij spraak en tegen D. met tegenzin 0.50 boet» of 1 dag. Vonnis conform eisch. DE VOORDEUR VAN DE KOSTJUFFROUW INGETRAPT. De 51-jarige koopman Pieter H. te Alk maar, verscheen op de verdachtenbank naar aanleiding van het feit dat hij op 8 Januari de voordeur van het door Trijntje Ruiter, een gescheiden 50-jarige vrouw, bewoonde perceel had ingetrapt. De verdachte had ge* durende eenigen tijd met haar samenge woond en eenig kostgeld betaald. In den avond van 7 Januari had verdachte ge poogd de woning binnen te dringen, hij ver-- keerde toen in kennel ij ken staat en werd door een agent van politie verwijderd en in arrest gesteld. Den volgenden avond verscheen H. opnieuw met het hier boven vermelde resul* taat. Gevorderd werd 20 boete of 20 da* gen. Vonnis 15 boete of 15 dagen. GLASRUIT INGEMEPT. De 24-jarige bakker Jac. Joh. van D. te Den Helder had op 8 Januari in een verniel- „Ongetwijfeld na den oorlog. Maar dat heeft u toch zeker zelf ook wel gemerkt?" „Ik zal er niet zoo op gelet hebben", lachte mr. Sharp. „In allen gevalle heb ik in Engeland niet één zoo elegant en fraai japonnetje gezien als gisteravond". „Hebt u uw hart verloren?" „Misschien, maar ik geloof niet dat ik er een ander voor in ruil kan ontvangen. Het was als weggeschonken". „Het zou wel interessant zijn te weten, wie die jongedame was, die u zoo op slag heeft veroverd". „Haar naam weet ik, het is een gravinnetje Rosencrantz." „O, de eerste hofdame van de prinses. Ik ken haar. Een heel aardig meisje. Ja, zij is zoo goed als verloofd met kapitein von Pres witz, den candidaat van haar ouders". „Van de garde?" „Ja van de koninklijke garde maar hij is momenteel adjudant van den commandant van de stad kolonel Brotanu. Wij bleven nog even praten totdat de ge zant dr. Heavenstone de hand drukte, waar op ook ik afscheid nam. De auto van lord Goring bracht ons naar het hotel terug. In den wagen zeide dr. Heavenstone tot mij: „Ik heb den gezant verzocht om een intro ductie aan het hof. Hij heeft beloofd mij een uitnoodiging voor de receptie die de volgende week wordt gehouden, te verschaffen. Het treft, dat de regeering van Belgardie de ban den met Engeland zooveel mogelijk wenscht te versterken. Een verstandige politiek trou wers. Men is aan het hof bijzonder vriende lijk jegens Engeland gestemd. De gezant za<p dus niet de minste moeilijkheid", (Wordt very Piert).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5