DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. M KOM. AC Uit het Parlement GEREEDSCHAPPEN en MACHINES NIEUW GUINEA". MÖXl)KKIIAG I ËBKI AHI lf)3fl Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, 133e Jaargang. Dagelüksch Overzicht Buitenland UK Wil, I» ALKMAAR UTRECHT voor alle ambachten, Steomerij en Verveiij IN V ier yan heu yerkeeren in levensgevaar. Morgenavond LEZING Dr. W. G. N. v. d. SLEEN W.H.H. l»IX8*£ii. ALKMAAR, Koorstr. 49/51. Tel. 207 ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50, Losse trimmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. J»o. 4S Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Den Haag, 25 Februari 1931. De rust, die gister de vergadering van de Tweede Kamer heeft gekenmerkt, is heden ook waar te nemen geweest, al heeft het bij de rede van den communis- tischen afgevaardigde De Visser wel even geweerlicht. Hoewel er tegen gister een communistische demonstratie was op touw gezet, had hij toch kans gezien zijn tijd zoodanig in te deelen, dat hij, toen hij aan het woord zou komen, ook aanwezig was, een anderhalf uur sprak en toen weer de straat opging om aan de demonstratie deel te nemen. Die rede och wat zullen wij daar van navertellen? Zij was van het ge bruikelijke snit: de Nederlandsche Ka mer is onbevoegd om over Indische zaken te oordeelen trouwens de In dische Volksraad is dit ook in Indië loopt het mis voor het kapitalisme, de nationalistische beweging daar is weer wat dichter bij de overwinning gekoj men, de bevolking leeft in diepe ellende en er is m.ai één land, dat aan het menschdom aardsch geluk kan verschaf fen en dat is Rusland, waartegen het kapitalistisch Europa een eenheidsfront vormt. Toen hij had uitgesproken, nu en dan eens door den hamer des voorzit ters gemaand om zich in ziin woordkeu ze als fatsoenlijk mensch te gedragen, bleek hij verzuimd te hebben zijn ge bruikelijke moties in te dienen. Het wa ren er ditmaal slechts drie, tloch we kunnen ze gerust onvermeld laten, daar zc als niet voldoende ondersteund slechts de heere.i Wijnkoop en Fl. Vos waren tot steun bereid niet i.i behan deling kwamen. In den namiddag omstreeks vier uur kwam de minister van Koloniën aan het woord. Doch er waren behalve de communist nog vele andere leden aan het woord geweest. De eerste spreker was ds. Lingbeek (h.g.s.p.) geweest, die na eenige beschouwingen over de ver houding tusschen Nederland en Indië, de evangelieprediking in de belangstel ling van de regeering had aanbevolen. Na de rede van den heer De Visser had mej. Westerman (lib.) onder meer aangedrongen om de vrouwen niet uit te sluiten van den Indischen Volksraad, wat mej. Groeneweg (s.d.a.p.) later nog eens overdeed. Tusschen die beide spreeksters in had de heer Mol Ier (kath.) onder meer geprotesteerd tegen het misbruik, dat de sociaal-democraten en communisten maken van het woord Indonezië, alsof dat ock maar iets an ders beteekende als Nederlandsch-Indië. Hij pleitte verder voor een wekelijk- schen rustdag in Indië, drong aan op bevordering van de emigratie uit Java en verzocht het Ind. Regeeringsregle- ment zoodanig te wijzigen, dat daarin niet bepaald wordt, dat het openbaar onderwijs een voorwerp van de aan houdende. zorg van den G.G. moet zijn, maar dat ook het bijzonder onderwijs order die zorg zal vallen. Men behoeft daarvoor slechts het woord „openbaar" te schrappen. Zijn partijgenoot Engels zette uiteen, dat de groote ondernemin gen vooral onder de malaise hebben te lijden en deswege hun arbeiders aan hun lot overlaten. Hij zou liever zien, dat de vrije arbeid van den inlander werd bevorderd en gesteund, drong aan op een arbeidswetgeving met 8-urigen arbeidsdag en bescherming van vrou wen- en kinderarbeid, en prees emigra- He van Java naar Sumatra aan. He rede van minister De Graaff heeft ongeveer anderhalf uur in beslag geno men, maar daar de bewindsman met zorg vermeed om voor den microfoon te spreken, en hij bovendien zijn gan- sche rede ter beantwoording der spre kers met gedempt stemgeluid voorlas, was het onmogelijk hem woord voor woord te volgen. Op de perstriubne zijn dan ook heel wat woorden aan aan dachtig toeluisterende ooren ontsnapt, maar we meenen hier vrijwel de hoofd punten van zijn uiteenzettingen te kun nen weergeven. In den aanvang van zijn rede den toe stand der Indische financiën besprekend noemde hij deze niet gunstig, in de eer ste plaats tengevolge van de crisis, de ernstigste welke tot nog toe Indië heeft getroffen. Men behoeft aan herstel niet te wanhopen, maar tot het betrekkelijke optimisme van den heer Cramer was geen aanleiding. Voorzeker had de heer \an Kempen het bij het rechte einde, toen hij aandrong op voorzichtiger ra mingen, maar dat de begrootingscijfers niet meer in overeenstemming zijn met de werkelijkheid, gelijk de heer Colijn terecht heeft opgemerkt, is enkel aan de omstandigheden toe te schrijven. Ook wanneer de crisis weer tot het verleden behoort is het raadzaam een soberder beneer te volgen en zoo mogelijk moeten thans tijdelijke maatregelen tot verhoo ging der inkomsten worden getroffen. Bezuiniging is zeker zeer gewenscht, maar ook zeer lastig, omdat de vitale be langen er buiten moeten worden gehou den. En nu staat het nog niet eens altijd vast wat er onder vitale belangen is te verstaan. Daarbij verlieze men niet uit het oog, dat er moeielijk belangrijk te bezuigen valt op het Europeesch be- stuurselement zoomin als op de defen sie. Bij een algeheele herziening der sa larissen moet men bovendien rekening houden met het reeds in dienst zijnde personeel. Intusschen moet tegen over drijving. b.v. bij het verleenen van ver loven gewaakt worden. Een invoering van een vermogensbe lasting en een uitbreiding van de suc cessiebelasting zijn in voorbereiding. Er wordt thans hard aan gewerkt en men raamt, dat het eerste middel 224 millioen, het andere driekwart millioen zullen opbrengen. Omzetting van de vennootschapsbelasting in een progres sieve heffing wil de minister niet ter hand nemen. Dit zou op een teleurstel ling uitloopen. En in den malaisetijd zou er niets van te verwachten zijn. Een uitvoerrecht op aardolie is onge raden, ook met het oog op de tegen woordige internationale economische toestanden. Een belasting op den in- landschen rubber is niet voor verwezen lijking vatbaar. Aan den heer Engels antwoordde de minister, dat de Euopeesche arbeidswet geving niet zoo maar op de Indische maatschappij is toe te passen. De regee ring wil gaarne medewerken tot bevor dering van de Indische nijverheid, maar dat kan slechts geleidelijk geschieden. Het emigratievraagstuk is lastig, om dat de inlander zoo vast zit aan zijn ge- bootegrond, maar de minister erkende het nut der zaak. Aan een regeling be treffende de Zondagsrust word, in Indië gewerkt, maar in de nieuwe ordonnatie toi geleidelijk afschaffing van de poe nale sanctie hoort ze niet thuis. Van een algemeene herziening van de Indische staatsregeling was de minister afkeerig, al is het regeeringsreglement inderdaad een lappendeken. Politieke rechten aan de vrouw toe te kennen is vooralsnog in Indië niet gewenscht en de minister wil in den Volksraad geen vrouw benoemd zien. Den gouverneur- generaal zal de minister inlihtingen vragen omtrent het aantal vreemdelin gen in het landsbestuur. Een voorstel betreffende de bestuursorganisatie op Sumatra zal spoedig bij den Volksraad komen. Wat de houding van ir. Kiewit de Jonge bij de strafzaak tegen Soekarmo betreft, de minister meende dat deze niet was goed te praten, maar de be slissing of de betrokkene als regeerings- gemachtigde kon worden gehandhaafd, la1- bij den G. G Deze beantwoordde die vraag bevestigend en de minister moest daarin berusten ook al gaf hij, desge vraagd, in de stukken zijn opvatting ronduit weer. Aan het slot van zijn rede heeft mi nister De Graaff nog eens uiteengezet, dat het optreden der regeering tegen de nationalistische agitatie gunstig heeft gewerkt en dat het thans in Indië rustig is Met kalmte wacht de regeering dan ook de einduitspraak van het hoogste rechtscollege in de vervolging, der na tionalisten af. DE FRANSCHE OORLOGSBEGROOTING Maginot „over de noodzakelijkheid van een leger. De Fransche Kamer zit op het oogenblik midden in de oorlogsbegrooting, die als steeds interessante copie oplevert. Reeds bij den aanvang dezer begrooting kwam het tot schermutselingen, echter niet voor dat de rapporteur Bouilloun-Lafont, een links-radi cale, betoogd had, dat Frankrijk geen af stand kon doen van een leger met korten diensttijd. Het heeft zijn legersterkte met de helft, zijn legeruitgaven met 16 vermin derd, terwijl de legeruitgaven in Amerika met 86 die in Japan met 48 zijn geste gen en die in Engeland onverminderd zijn gebleven. En dan Duitschland! De rijksweer heeft een sterkte van 259.000 man, en daar tegenover kan Frankrijk zelf in het meest gunstige geval slechts 270.000 man plaatsen Na deze inleiding kwam het eerste debat, waarbij eenerzijds scherpe critiek op de mili taire organisatie werd uitgeoefend, en an derzijds de noodzakelijkheid voor Frankrijk, om krachtig bewapend te zijn, werd bepleit Na deze „wrijving" was het woord aan den minister van oorlog, Maginot, die op merkte, dat het beperken der bewapening voor Frankrijk en ook voor de andere lan den, een zeer goed ding zou zijn, maar het verdwijnen der bewapening beteekent niet, dat de oorlog dan onmogelijk zou zijn Frankrijk heeft uitgestrekte grenzen en moe: die kunnen verdedigen, terwijl verder de kolo nien een eoed leger eischen. En de toestand is momenteel zoo, dat Frankrijk zijn leger sterkte van 56 devisies in 1922 verminderd heeft tot 24 divisies in 1931. De diensttijd van den soldaat is tot een jaar verminderG en zoo zijn er op het oogenblik slechts 317.000 man voor de verdediging van Frankrijk beschikbaar tegen 810.000 in 1913. In Frankrijk is dus inderdaad verminde ring van bewapening te constateeren volgens deze rede van minister Magenot. Wil men echter het oorlogsgevaar uit den weg ruimen, dan is het slechts rechtvaardig, ja zelfs noodzakelijk volgens den minister, dat aan hen, die de aanvallers geweest zijn, de strengste beperkingen worden opgelegd en dat de naties, die aangevallen zijn, en die weigeren aan te vallen, niet kunnen dulden, dat de militaire bepalingen van het Verdrag van Versailles op losse schroeven worden gesteld. De oprechte naties moeten niet het slachtoffer van nieuwe aanvallen worden. Onder dit voorbehoud zal Frankrijk alles doen, om op de komende ontwapeningsconfe rentie tot overeenstemming te komen. De oorlogsbegrooting in de Fransche Kamer. In den afgeloopen nacht zette de Fran sche Kamer de beraadslagingen over de mi litaire begrooting voort. Een voorstel van een communistisch afgevaardigde om een crediet van 48 millioen francs terug te wij zen naar de commissie voor de credieten en vast te stellen op 1 franc is verworpen. La- val, de minister-president, sprak zich uit te gen verdaging tot heden, waarna besloten werd de zitting voort te zetten. DE FRANSCH—ENGELSCH— ITALIAANSCHE VLOOTBESPREKINGEN. Gisteravond zijn Henderson, Alexander en Craigie met hun gevolg te Rome aangeko men om de vlootbesprekingen voort te zetten. De Engelsche gasten werden aan het station door den Italiaanschen minister van buiten- landsche zaken Grandi verwelkomd, in wiens gezelschap zich tevens de minister van ma rine bevond. Het bericht van het Engelsch ministerieel bezoek werd te Rome zeer gun stig ontvangen. De bevoegde instanties heb ben evenwel tot dusverre hun tot dusverre gevolgde politiek van terughoudendheid nog niet opgegeven. Het is in 't algemeen overdre ven in verband niet het bezoek van Hender son te spreken van een geheel nieuwe oriën teering der Italiaansche builenlandsche poli tiek. De „Giornale d'Italia", die haar berichten in hoofdzaak van het ministerie van buiten- landsche zaken betrekt zegt, dat te Rome de resultaten van de te Parijs plaatsgehad heb bende besprekingen nog niet in details be kend zijn. De „Lavore Fascista" constateert met vol doening, dat de Romeinsche reis van de En gelsche ministers de geruchten oyer een af zonderlijke overeenkomst tusschen Parijs en Londen ten stelligste weerleggen. Tevens zegt het blad, dat de besprekingen te Rome niets buitengewoons beteekenen. Het woord „vlootpariteit", dat tot dusverre een belang rijke rol speelde in de perS. is sedert enkele dagen geheel uit de dagbladkolommen ver dwenen, oogenschijnlijk om het verkrijgen van overeenstemming niet te bemoeilijken. HITLER ALS POLITIECHEF. Minister Franzen gehoorzaamt: een politiebeambte geschorst. Zaterdag en Zondag heeft de nationaal- soc. „Gautag", te Brunswijk gehouden, ge leid tot groote ordeverstoringen, naar de „Voss. Z." meldt. Ook heeft een en ander geleid tot een politiek schandaal. De reeds uit andere affaires bekende na- tionaal-soc. minister Franzen heeft een poli tiebeambte geschorst, die zich het ongenoe gen o>p den hals had gehaald van den op persten chef der Nazi's, Hitier. De toedracht der zaak zou aldus zijn ge weest: Hitier had voor de gelegenheid zijn hoofd kwartier opgeslagen in het Börsen-Hotel Voor dat hotel waren Zondagmiddag twee mannen zonder bepaalde reden door eenige Nazi's overvallen en bloedig mishandeld. De slachtfofers hadden een politieagent te hulp geroepen en met hen begaf de beambte zich naar het Börsen-Hotel om te informeeren naar de namen enz. van de aanvallers. Voor het hotel werd de politieman door den com mandant van een nat.-soc. stormafdeeling afgeblaft met de woordenHier heeft de po litie niets te zeggen. Tegelijk vielen de voor het hotel op wacht staande nat.-soc. stor- mers op hem aan. De politiebeambte trok ter verdediging van de twee mannen, die zich onder zijn bescherming hadden gesteld, zijn sabel Hem werd echter belet er gebruik van te maken. Thans verscheen Hitier persoonlijk aan den ingang van het hotel en gelastte zijn menschen den naam van den agent op te nemende rest kwam dan wel in orde. De agent keerde daarop naar den politie post terug. Een half uur later kwam de mi nister van politie Franzen aldaar en verbood den agent verder dienst te doen en den post te verlaten. De commissaris van politie heeft tegen dit ingrijpen van den minister krachtig geprotes teerd Overigens zijn bij de betoogingen der Hit- lerianen verschillende personen vrij ernstig mishandeld en gewond. Maandagavond is de leider van de republi- keinsche Rijksvlag, Hörsing, die, zooals men weet Zondag te Berlijn een wapenschouw heeft gehouden over de nieuw opgerichte Schupo's, te Brunswijk aangekomen, waar hij in een groote vergadering een toespraak heeft gehouden. Tot incidenten is het daarbij niet gekomen. Tel. 34. 3 lijnen Tel. 135815. 2 lijnen. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop GEHEIMEN DER NAT, SOC. PARTIJ. Aan de politie verkocht door eeri partijlid. Te Bochum is bekend geworden, dat het nationaalsoc. gemeenteraadslid Boss, sinds jaren lid van de partij, tegelijkertijd vertrou wensman is der politie, die hij gedurende on geveer een half jaar geregeld geheim mate riaal levert over hetgeen er omgaat in de nat. soc. partij. Dit verraad is dezer dagen in een protest vergadering van de Nazi's besproken, waar het tot een heftig tumult kwam, toen werd meegedeeld, dat Boss voor de geleverde me- dedeelingen van de Pruisische politie tot dus ver 2400 M. heeft gekregen. Van bevoegde zijde verneemt de „Voss. Z.", dat het juist is, dat het nat. soc. raads lid Boss zich kort na de verkiezingen van Sept. tot de politie te Bochum wendde met het voorstel haar geheim materiaal ter be schikking te stellen over de nat. soc. bewe ging. Tegelijkertijd vroeg hij, of men bereid zou zijn hem zijn „onkosten" te vergoeden. Daar Boss tevens stukken overlegde, die na onderzoek echt bleken en van groot belang, ging de politie op het aanbod in. Sindsdien heeft zij voortdurend van Boss mededeelin- gen enz. tegen betaling ontvangen Overigens is deze heer Boss niet de eerste en eenige uit de Hitleriaansche partij, die de politie van materiaal voorziet. Boss is slechts de opvolger van een anderen nat. soc. ambte naar uit Bochum. die jarenlang reeds de po litie allerlei berichten heeft verstrekt. van Jttevrouw! 'Megen Paschen en Pink- slere i is het enorm druk, zoodat de aflevering in den regel wat langer duurt. Zendt nu 171© goederen ter behandeling en I ontvangt het op l'ir verzoek binnen enkele dagen tei ug. 1 apijtrciniging. SUCCESVOLLE REVOLUTIE ZUID-PERU. Volgens de laatste berichten uit Buenos Aires schijnt de revolutionnaire beweging ir, Zuid-Peru succes te hebben. De revolu- tionnairen zouden in Arequipa een tegen- regeering hebben gevestigd onder leiding van dr. Bustementa de la Fuente. De invloedrijke politicus David Samanez Ocamp zou tot voorloopig president zijn uitgeroepen. ERNSTIG AUTOBUSONGELUK BIJ AGRAM. 25 zwaar gewonden. Bij Agram heeft Woensdag een ernstig autobusongeluk plaats gehad, ten gevolge waarvan 25 personen zwaar werden gewond. Op den straatweg naar Samobor kwain een dichtbezette autobus een boerenwagen tegemoet rijden, toen het paard plotseling op hol sloeg. De dissel van den wagen drong in de auto bus, tengevolge waarvan de chauffeur ernstig werd gewond en het stuur kwijt raakte. De wagen stortte in een 3 M. diepe grep pel en sloeg over den kop. Onder het puin rie pen de passagiers wanhopig om hulp De reddingswerkzaamheden duurden meer dan een uur. Alle 24 passagiers, werden evenals de chauffeur zwaar gewond in het ziekenhuis te Agram opgenomen. i» Ziet Stadsnieuws. HET VOLKSPALEIS TE LONDEN IN DE ASCH GELEGD. Door een geweldigen brand, zooals niet meer voorgekomen is na dien in het wassen beelden-kabinet van madame Tussaud, werd gisteren in het Oosten van Lenden het Volks paleis volkomen in de asch gelegd, dat groote bekendheid geniet als tehuis van het Joodsch Theater. Verscheidene honderden brandweer lieden bestreden met wel 50 stralen het vuur, doch zij moesten zich tenslotte beperken tot het nathouden van de omringende gebouwen. De vlammenzee was kilometers ver in de:i omtrek te zien. De geheele bibliotheek, be nevens een orgel van 6.000 waarde, wer den een prooi der vlammen. INVOER VAN HERKAUWENDE DIEREN IN BELGIE WEER TOEGESTAAN. Het ingang van heden. De invoer van herkauwende dieren in Bel gië is met ingang van 26 Februari a.s. over de zendstations Meerse (Meerle), Strijboss (Meerle), Esschen-station en Esschen-clorp weer toegelaten. i.Wl 2.1 uitstekend voor Groc, per fl. f 2.60, f 3.30 GROOTE DIFFSTAl VAN VERDOOVENDE MIDDELEN. Einde Januari werd een groote diefstal van verdoo/ende middelen ontdekt, welke bij een te Dortmund gevestigde firma was ge pleegd. Bedoelde firma had een kist, inhou dende 3 K.G. cocaïne, 500 gram morfine en 1 K.G. opium, verzonden naar de fabrieken van een Berlijnsche firma. Toen de kist daar ter plaatse arriveerde, bleek zij slechts een steen te bevatten. Het is een beambte der crimineele politie gelukt zich in verbinding te stellen met een der bij den diefstal betrokkenen, die hem de gestolen narcotica aanboden voor een prijs van 15.000 mark. De partij is in beslag genomen. Zes perso nen zijn gearresteerd. FELLE FABRIEKSBRAND TE ERFURT. Brandweerlieden zwaar gewond In een celluloidfabriek is gistermiddag ten gevolge van uitspringende electri#che vonken een groote hoeveelheid celluloid ge ëxplodeerd. De brandweer trad krachtig op en drong met gasmaskers 't gebouw binnen. Op een gegeven moment had een tweede ont ploffing plaats, gevolgd door een metershoo- ge steekvlam. Hierdoor werden vier brand weerlieden zwaar gewond, terwijl een brand meester levensgevaarlijk letsel bekwam. Ten slotte was de brandweer het vuur meester zonder dat het zich tot belendende perceelen had uitgebreid. PLEGER VAN TREINAANSLAG VEROORDEELD. De arbeider Ladewig, die in November van het vorig jaar een aanslag gepleegd heeft op den nachttrein Berlijn-Stockholm is wegens poging tot roof en in gevaar brengen van transport veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf en 5 jaar eerverlies. DOOR VALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. In de mijngroeve Delbrück is op de 400 M verdieping een groote hoeveelheid gesteente losgeraakt, waardoor drie arbeiders werden bedolven. Eerst na geruimen tijd konden zij met zwaar letsel geborgen worden. NOG VIER SLACHTOFFERS VAN HET NOODWEER IN ITALIË. Nog steeds komen berichten binnen ovel door overstroomingen aangerichte schade. Op Sicilië zijn meer dan 20 gemeenten onbe woonbaar geworden. In Librizza werden 2 personen door een aardverschuiving gedood Bij Bergamo werden verscheidene arbeiders door een lawine verrast. Twee hunner werder bedolven, de anderen konden worden gered DOODELIJK ONGELUK IN EEN KALKGROEVE. In een kalksteengroeve bij Gross-Strehlitl geraakten gisteren tengevolge van den neer slag en den zwaren sneeuw plotseling steen massa's los, waardoor vier arbeiders tijdens hun werk bedolven werden. Ondanks alle krachtinspanning was men er ott gisteravond nog nietingeslaagd hen te bevrijden, zoodat er zeer weinig hoop op hun behoud bestaat. Het reddingswerk vordert slechts langzaam, aan gezien slechts 10 werklieden tegelijk eraan kuchen deeinggeja,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1