Imnstht (unit in uw pijp: v.ROSSEM's TROOST HET RAADSEL EN DE PRINSES, Honderd drie en dertigste Jaargang. Vrijdag 2? Februari Radioprogramma WA II LKTON. Gemeenteraad van Alkmaar No. 49 ,"01- Zaterdag 28 Februari. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R A.) pGramofoonpl. 10.—10.15 Morgenwij ding (V.P.R.O.) 10.15 Uitzending voor Ar beiders in de Continu-bedrijven. Joh. Jong, orgel. Stella Fontaine, liedjes. Ir. R. A. Gor- ter veiligheidskwartiertje. A. de Vries en Teun de Klepperman. 12.— Politieber. 12.15 Concert door het V.A.R.A.-septet o. 1. v Is. Eyl en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonpl. 2 30 Kwartiertje voor het Instituut voor Ar beiders-Ontwikkeling. 2.45 Paedagogisch concert o. 1. v. Piet liggers. Het V.A.R.A.- Grkest onder leiding van Hugo de Groot. 4 15 Cursus Duitsch door P. J. Bol. 4.45 Gramofoonpl. 5.— Otto van Tusschenbroek Populaire Kunstbeschouwingen.". 5.30 'Gramofoonpl. 5.35 T. Landré: „Ons huis een tehuis". 6.05 Vraaghalfuurtje voor kin deren 6.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 7.15 M. de Boer: „Februari-actie" 7.30 Politieber. 7.45 Multatuli-programma Geboortedag-herdenking m. m. v. F. v. d. Goes, rede. W. van Cappellen, voordracht Johan Jong. orgel. 9.— A. de Vries: Be- stuursmededeelingen. 9.05 Populair Avond programma m. m. v. het V.A.R.A.-Orkest o. 1 v. Hugo de Groot. Henri Dekking, voor dracht A. de Vries en Teun de Klepperman. 10 45 V.A.RA.-Varia en voetbalnieuws. 10 55 Vaz Dias. 11.05—12.— Gramofoonpl Huizen, 298 M. (8.-7.45 en 9.45—12. KRO., 7.45—9.45 N.C.R.V.) 8.—9.15 Gra mofoonpl. 10.10.30 Gramofoonpl. (Mili taire muziek). 10.3011.30 Gramofoonpl (Mannenzang) en orgel. 11.30—12.Gods dienstig halfuurtje, pastoor Perquin. 12 I.30 Concert door het K.R.O.-sextet o. 1. v. P. Lustenhouwer. 1.30—2.30 Gramofoonpl 2.303.Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.4.30 Kinderuurtje. 4.455.30 Concert door het K.R.O.-Orkest o. 1. v. Joh. Gerrit sen. 5.305.45 Esperanto-berichten. 5 45 6.05 Vervolg concert. 6.056.25 P. de Waart: „Journalistiek overzicht". 6 35 6 45 Vervolg concert. 6.457.15 Esperanto- cursus. 7.157.45 Prof. Dr. v. Rey. 7 45 8 Gramofoonpl 8.8.30 Causerie. 8 30 9.45 Concert door het Christ. Radio-orkest o 1. v. G. Stam. La. 9.30 Vaz Dias. 9.45 II.Concert door het K.R O -Kwintet o. 1. v P. Lustenhouwer. 11.12.Vroolijke gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cért. 3.25 Verslag van d;n Rugby wedstrijd WalesFrankrijk. 5.05 Orgelspel door R. Foort. 5.35 Kindcruurtje. 6.35 Berichten. 7Sportberichten. 7.05 Piano-recital door E. Isaacs. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7 50 Concert. Orkest. W. Edwards, zang. M Tho mas, sopraan Strijkorkest, mannenkoor L. Megane, alt. 8.50 „The Scoop". Detective verhaal 9.15 Berichten. 9.20 Zang en toe spraken 10.35 Berichten. 10.5012.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris"1725 AI. 8.05 Gra mofoonpl. 9.20 Concert. Orkest en solisten. 12.50 Gramofoonpl 4.05 Kinderuurtje. 5.05 Concert 9 05 Declamatie en concert. Langenberg, 473 Al. 6.20—7 20 Gramo foonpl. 9.3510.35 Gramofoonpl. 1130 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert 4.205 20 Orkestconcert en cello soli. 7.05 Vroolijke avond. 9.20 Berichten Daarna tot 11.20 Dansmuziek. 11 2012 20 Gramo foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonpl. 2.20 Kinderuurtje. 2.504 50 Or kestconcert en voordracht. 7.20—8 20 Or kestconcert. 8.409.Liederen-voordracht 9.35—10.20 Orkestconcert. 10.20—11.35 Dansmuziek. Zeesen, 1635 Al. 5.40—1.20 Voordrach ten. Berichten enz. 1.20 -2.20 Gramofoonpl 2.203.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4 507.20 Vocidrachten. 7.20 Concert. 8.30 Cabaret o. 1. v. Carl Blumeau. 9.30 Berich ten en daarna tot 11.20 Dansmuziek. DE RADIOSTORINGEN IN BELGIE. In een vorig bericht maakten wij reeds mel ding van de voornemens, die men in België koestert, inzake het nemen van wettelijke maatregelen tegen storingen tin de radio-ont vangst door electrische apparaten. Verschil lende gemeenten in België waaronder Saint Gilles Ciney Naipen en Dinant hebben hier op niet gewacht Ven hebben, steunende op een wet, die publieke lichamen machtigt om Oorspronkelijke Detectieve-roman door R J BRANDENBURG. 17) Nauwelijks achttien jaar scheen de prinses; haar ovaal gezichtje, waarin een fijngebouwu neusje, werd omlijst door het gesningeldt haar als door een ravenzwart kapje. Haar kleine mond was als een opengebarsten kers, haar oogen hadden die diep-donkere fluwee lige kleur, die men soms bij viooltjes aantreft. Haar profiel had iets Egyptisch, haar gra cieuze, snelle bewegingen deden denken aan die van een hinde Zij droeg een eenvoudig japonnetje van zwarte zijde, van een mar zilveren, paarlemoerachtigen tint, als gt stolde maneschijn, zijden kousen van dezeli- de kleur en schoentjes van zilverleer. Zij droeg geen enkel versiersel, behalve in het haar een klein zilveren speldje, bezet met roode robijntjes. „Is het geen schat je?" fluisterde lady Goring mij in, met iets van moederlijke trots' Ik beaamde het volkomen „En zoo kinder lijk". Bij het binnenkomen van prinses Erane hadden de dames een diepe révérence ge maakt, terwijl de heeren bogen. „Goeden avond, dames en heeren. Ik ben heel blij u allen hier te zien" zei de prinses eenvoudig. Haar stem had een warmen klank en was ietwat donker getimbreerd. Ock zij maakte een rondgang, omringd door haar*hofdames, babbelde en lachte eu alles wat gevaar oplevert voor de orde. de rust en de veiligheid, te regelen, gemeente lijke verordeningen in het leven geroepen. Hieronder volgt b.v. Art. 1 van de politie verordeningen van Dinant: „Elke bezitter of houder van een elec- trisch apparaat is gehouden deze appara ten zoodanig in te richten, dat zij geen sto ringen in de radio-ontvangst veroorzaker, kunnen, door ze van speciale inrichtingen, zooals condensatoren, te voorzien, die eiken storend m invloed langs de electri sche geleiders, onderdrukken. Deze inrich tingen zijn die, welke de techniek voorstelt, d w.z. afscherm-inrichtingen. condensato ren naar aarde, enz. enz.'' In art. 2 volgt een opsomming van appara ten, die storen kunr.en, terwijl de volgende artikelen strafbepalingen en uitvoeringsbepa lingen bevatten. Vervolg. De wetgever van 1854 heeft daarom den raad er buiten gelaten. Spr. geloofde, dat een beroep op den zaak tegen 't voor gestelde systeem gjen succes zal hebben In Beverwijk heeft men gezegd, dat, wanneer leden van den raad er in moes ten zitten, dat de raad dan ook zijn op volger bond. Spr. acht dit een verkeerd bezwaar. Men bindt in den regel zijn opvolger Een volgende raad heeft bo vendien het recht om een genomen be sluit ongedaan te maken. Spr. heeft wel de overtuiging, dat de regeling in strijd is met de bedoeling van de wet. Het samenkoppelen van de armenzorg en de arbeidsvoorziening heeft ook sjr.'s bezwaar. Hij begrijpt, dat een arbeider die werk- Iros is, er voor past op één lijn gesteld tg worden met een bedeelde, w.o. er vaak i,ijn, die beroepsbedeeldén kunnen worden genoemd. Voor arbeiders lijkt spr. het dan ook niet prettig om in hetzelfde bureau van werkloosheidsvoorziening de armenzorg geregeld te vinden. Ook heeft spr. financieele bezwaren. Niet de noodzakelijkheid van enkele meerdere ambtenaren, maar wel de totaalsom die veel hooger zal worden. Totaal wordt hier een bedrag besteed, dat gezegd kan worden, dat Alkmaar een goed figuur maakt en dat stij ging van dit bedrag is een bezwaar. Het verhaalsrecht erkent spr., maar men beschikt al over die bate en kon dus niet zeggen, dat men daardoor ontvangt de meerdere kosten. De combinatie secretaris-armenraad met de functie van secretaris bureau sociale aan gelegenheden, zou een gelukkige zijn ge weest. Nu men de werkloozenvoorziening heeft samengekoppeld ligt het voor de hand, dat men de ndirecteur van de arbeidsbeurs heeft. Met mej. Carels is ook hij er voor, vast te leggen, dat het advies van den armen raad wordt gevraagd. Spr. kwam nog op tegen de opmerkingen van de heeren Sietsma en Bulens die het col lege van B. A. een regentencollege en een verstard instituut hadden genoemd. Het Alk- maarsch B. A. was zeker geen verstard col lege en spr nam aan, dat de raad bedoeld heeft niets ten nadeele van het college te willen zeggen. Weth. Westerhof verheugde zich over de belangstelling in de bijlage en het hooge peil van het debat. Spr. oordeelde dat de hoofdbezwaren waren weggenomen door het aantal raadsleden van 6 op 4 te brengen. Wat wij voorstellen is noch in strijd met de letter noch in strijd met den geest van de wet. Spr. citeerde ter staving van deze mee ning Art. 2 der Armenwet en Art. 8 la dier wet. De letter van de wet kan het maken zooals wij het voorstellen en de geest maakt het als de letter onduidelijk is. Spr. acht de vrouw in dit college ook dien- stelijk, zoowel uit den raad als uit de bur gerij. Spr. ging in op de door den heer Vognaar genoemde bezwaren en deelde nog eens mede, dat in 't college spr. den burgemeester wel degelijk van antwoord had gediend. Hij was van oordeel, dat de heer Bulens voldoen de had beantwoord, waarom de toestand voor de arbeiders beter wordt. Als er niets verandert, waarom heeft de heer Vogelaar dan bezwaar? De zelfstandigheid van dit college blijft ongerept. Moeilijkheden krijgt men steeds. Ook de burgemeester zal dit straks als Statenlid on dervinden, vooral als hij als Statenlid voor het Prov. bedrijf moet zijn en als burgemees ter voor het G. E. B. De gedachte van den heer Detiger, dat de Arbeidsbeurs, arbeidsbeurs moet zijn zonder meer geldt voor Amsterdam voor 100 pCt. Spr. gaf aan, dat het voorstel om 6 raads leden zitting te doen nemen, geboren was geworden uit het streven om alle groepen in den raad tot hun recht te laten komen. Thans wordt dit getal 4. Nooit is bedoeld de arbeidersvertegen- woordigers als vertegenwoordigers voor de organisaties zitting te laten nemen. In tegenstelling met de Alkm. Crt., die ver hooging van uitgaven vreest, betoogde spr., dat de belasting in Alkmaar niet hoog is en zeker niet bij de nieuwe regeling. Spr. wenschte dictator te zijn en kan dit niet zijn. Geroep: Nou! nou! De heer Westerhof: De instelling zal zelfstandig moeten optreden. Spr. is per soonlijk van oordeel, dat het verhaalsrecht sterker moet worden doorgevoerd. Er zit veel ruimte om daar veel meer geld uit te halen. Bij spr. zal een behoorlijk gemiddel de te voorschijn komen om den nood uit de huizen van de armen te houden. De plicht die het college zich in art. 16 oplegt, zal het ook nakomen. Niemand wil met de uitkeering terug naar den tijd van voor 15 jaar en niemand wil het bestaande onveranderd laten. In Alkmaar zijn 2700 georganiseerden. Waar kan men dus beter terecht om te vra gen een voordracht van menschen om be noemd te worden. Rechtstreeksche verkiezing is hier niet mogelijk. Sociaal aanvoelen doen wij allen. Het B. A. is uit den tijd. Het lijkt naar niets en dat gepraat over liefde voor de armen is niets anders dan woorden, waaraan de armen niets hebben. Het B. A. vult zich zelf aan en dat is toch achterlijk, al heeft spr. alle waardeering voor de leden van het B. A., die steeds con amore hebben gewerkt. Het gaat tegen het systeem. Wij willen wel voor de leden vrijheid om naar eer en gevoelen te handelen. De arbeiders vertegenwoordigen 60 pCt. der bevolking. Zij krijgen 4 leden. Het an dere deel 40 pCt. krijgt ook 4 leden. Er wordt dus zoo billijk mogelijk gehandeld. De georganiseerden zijn toch de aangewe zen menschen om te vragen de arbeidersver tegenwoordigers aan te wijzen. Wij benoe men en als ze zitting hebben zijn ze vrij naar eer en gevoelen te handelen. Voorts ging spr. nog in op de argumen tatie van den heer Vogelaar ten aanzien van de ongevallen en ziektewet en het G. O. Tusschen ons en het B. A. bestaat geen contact. Een raadslid die een arme weet die overgeslagen is, mag het B. A. alleen vrien delijk vragen dit niet te doen en dan is het aan het B. A. dit verzoek in te willigen. Dit is geen toestand. Spreker gaf aan waarom de organi satie is voorgesteld zooals het voorstel luidt. De fantasie, dat men door de regeling schrikbarende belasting zal krijgen verwees spr. naar het rijk der fabelen. Nergens is dit door een instelling van het M. H. het geval geweest. Er is geen systeem denkbaar waardoor men een beter aantal menschen krijgt. Spr. wil den Armenraad behouden, doch dit ligt niet aan ons. Er moeten deelnemers zijn. Se rieus heeft spr. den Armenraad bezien in dit verband, maar spr. betwijfelde sterk of het goed kon gaan, dat de secretaris van den Armenraad, secretaris van M. H. kon zijn. Wie den Armenraad weg wil hebben moet hun toevoegen aan het instituut voor M. H. Spr. citeerde een gezaghebbende partij genoot van den heer Hoijtink, ter bestrijding van diens stelling, dat het voorstel een so cialistisch voorstel zou zijn. Ook het voorstel om dubbele commissies in te stellen verdedigde spr. ujtvoerig; als mede het voorstel om den directeur van den Arbeidsbeurs secretaris te doen zijn van het Bureau voor Maatsch. Hulpbetoon. Het voorbereidend werk geschiedt ook bij het B. A. door ambtenaren. Het bestuur geeft alleen de richtlijnen aan. Hier geen samen vloeiing naar een ambtelijk contact. Spr. wees er op, dat tientallen kerkvaders uit alle eeuwen het recht op het leven voor allen hebben bepleit en zeker sluit dit het recht in op het noodige om te leven, dus het recht op steun voor hen die door het leven worden geslagen. Armlastigen zijn geen mindere menschen, al moeten zij apart behandeld worden Dat de Arbeidsbeurs in het gedrang zal komen doordat de directeur secretaris wordt van het Bureau van sociale aangelegenheden be twist spr. Men sprak over politiek. De po litiek is niet slecht maar er is wel slechte politiek. (Gelach.) Spr. oordeelde, dat het voorstel de slechte politiek er uit haalt. Verwonderlijk noemde spr. het. dat tegen strijdigheden, als de heeren Thomsen en Hoijtink zich in deze tegenover de 1 ijlage hebben gevonden. Er is maar één tegenstel ling in die van van de democratie en die van het behoud. Men kan toch niet aannemen, dat men te gen is, omdat het van ons komt. De heer Hoijtink beriep zich op de Alkm. Crt. Spr. verwonderde zich er over. Zijn blad is „De Standaard" en die schreef niets tegen dit voorstel. Dat de heer Thomsen zich op de Alkm. Crt. beriep is begrijpelijk. De heer Thomsen en de Alkm. Crt. zijn twee zielen en één gedachte. De politiek waarbij het hart niet mee spreekt is een funeste politiek. De heer Thomsen: Ik heb gesproken van de rede en niet van het verstand en de rede is het verstand en het hart. De heer W esterhof: Dan hebben wij elkander gevonden, maar dan kunnen wij als menschen van verschillende richtingen toch in M. H. samenwerken, zonder dat de partijpolitiek hoog spel speelt. Spr. bestreed ook het argument, dat zoo veel ambtenaren er bij noodig zijn. Reeds nu zijn er bij de Arbeidsbeurs en het B. A. zes en het beroep op Dordrecht gaat niet op. Het voorstel zal eerder bezuiniging van personeel ten gevolge hebben. Als er straks een ambtenaar bij komt dan is dit geen gevolg van het M. H. maar van het voorzien in een functie waarin reeds lang voorzien had moeten worden. Spr. ging in op het betoog van den heer Keesom. Wat deze gelaakt had, was het eigen kapitalistische systeem. Niemand heeft het monopolie de armen wel te willen doen. Spr. hoopt er op, dat de leden van het B. A. niet zullen weigeren een plaats in te nemen in het college van M. H. en zeker zal het college hen het eerst vragen. Dat armenzorg bestrijding van de armoede moet zijn is juist, doch daarom is het noo dig, dat Arbeidsbeurs ert Bureau van Maat schappelijk hulpbetoon samen gaan. Spr. ci teerde nog een door hem in zijn jeugd gele zen boek van generaal Booth en betoogde, dat in het B. A. het principe reeds aanvaard was, dat de .vakorganisaties recht hebben op vertegenwoordigers in het B. A. Reeds thans hebben er 2 zitting in, al heeft men de vaca ture van den Alkm. Bestuurdersbond onver vuld gelaten. Nog beantwoordde spr. den heer Sietsma, die slechts vragen had gesteld, waarover spr zich verheugde. De financieele gevolgen wor den beheerscht door art 16. Nooit zijn de aanvragen van het B. A. geweigerd en spr is overtuigd, dat men ook in het M. H. de kerk in het midden zal weten te houden, om dat niemand naar een bankroet wil gaan. De stemmingsmakerij is verderfelijk en rust op geen enkel feit. Elke wenk door den raad gegeven voor de samenstelling zal rustig door het college van B en W. worden bekeken. Nogmaals betoogde spr. dat het op den logischen weg ligt om voor de arbeidersver tegenwoordigers de vakorganisaties te vra gen dubbeltallen op te geven. Spr. handhaaf de dan ook deze regeling. Spr. betwistte den heer Geels, dat aan de an dere groepen onrecht wordt gedaan, omdat niet vastgelegd wordt, dat zij vertegenwoor digers krijgen Zij krijgen ook vier vertegen woordigers. Ook voor hen zal worden vast gelegd uit welke groepen of welke kerk zij genomen zullen worden. Spr. poogde nog aan te geven het verschil tusschen het „zoo noodig" en het „waar noo dig" en bleef met warmte het advies vragen „waar noodig" handhaven, omdat er veel gevallen zullen voorkomen, waar het inwin nen van advies niet noodig zal zijn. Tenslotte ging spr. nog in op het betoog van den voorzitter, verwijzende naar het aantal plaatsen waar bet M. H. is ingevoerd en waar B. en W. de zaak regelen met een commissie uit den raad. Verschillende vor men zijn dus mogelijk en het is slechts een kwestie van aanvoelen wat het beste is. Ten slotte is alleen de raad een rechtstreeksche vertegenwoordiging van de bevolking. De raad heeft het budgetrecht en daarom is contact tusschen den raad en het M. H. noodzakelijk. Spr. handhaafde dat het ook de bedoeling van de wet was en betwistte, dat hier sprake was van een samenkoppeling van Arbeids beurs met het Bureau voor sociale aangele genheden. Hier geldt slechts het vestigen van het gewenschte contact De Arbeidsbeurs kan niet geschaad wor den, doordat de directeur ook secretaris is van het Bureau van sociale aangelegenheden. Armenzorg moet worden sociaal werk en voorkoming van armoede. Financieel zal dat ook voordeelig zijn voor de gemeente. Vergelijking met andere gemeenten is moeilijk, ornaat wij hier ook hebben de ver- pleeggelden. Vergelijking is alleen mogelijk als men onderdeelen vergelijkt en dan zal men zien, dat Alkmaar ten aanzien van de uitkeering aan werkloozen niet hoog staat Een sterke doorvoering van het verhaalsrecht bleef spr. voorts nog bepleiten. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat het voorstel in het belang van de gemeente en de betrokkenen wordt aange nomen. De voorzitter verzocht degenen, die nog wilden spreken, om zich te beperken, op dat men vandaag met 't voorstel klaar komt. De heer Geels herinnerde aan de uit spraak van den heer Hoijtink, dat de r.-k. niet van woordbreuk beschuldigd kunnen worden, als zij de bijlage afwijzen. M. H. is een compromispunt. Een overleg over de in richting had men mogen verwachten. Dit heeft echter niet plaats gehad. Spr. oodeelde dat ondemocratisch gehandeld is door in deze geen rekening te houden met het recht van de afspraak makenden. Als spr. tegen stemt, kan men hem dus niets verwijten. Spr. bedoeling is een college samen te stel len uit geschikte personen, met als bijkom stigheid, dat de personen uit de verschillende groepen komen. Spr. was overtuigd, dat er onder de arbeiders zijn die inzicht en be kwaamheid hebben voor de functie, doch hij wil het niet vastleggen. De heer S i e t s m a: Een advertentie in de courant. De heer G e e 1 s bleef voorts de bepaling van 4 andere personen een groote beperking oordeelen, evenals het kiezen van vrouwen bij de 4 anderen. Armenzorg heeft een ander karakter dan werkloozenzorg. Voor werkloosheidszorg er kent hij het recht voor de arbeiders er zit ting in te hebben. Het college van M. H. wil spr. samenstel len uit vertegenwoordigers van de bevolking, en dan heeft hij geen bezwaar arbeiders té kiezen. Armenzorg moet gehouden worden buiten politiek en stand. Het tegenwoordig B. A. heeft zeker het woord van hulde ver diend. Het ging goed, zonder dat vastgelegd werd de arbeiders moeten er deel van uitma ken. Waarom dit thans vastgelegd? Hoe spr. het ook beschouwt, hij komt toch tot de overtuiging, dat het voorstel meer gaat in de richting van het sociale, dan in die van het kerkelijke. De heer Vogelaar betoogde, dat het college van het B. A. niet is gebleven het regentencollege, dat het vroeger was Spr. handhaafde, dat er principieel niets veran dert. Hij concludeerde, dat voor een groot deel aan de bezwaren tegemoet is gekomen. Noch de raadsleden, noch de personen uit de vakorganisaties, zullen in die kwaliteit in 't M H zitting krijgen en in de toelichting werd wel betoogd. Spr. stipte nog aan, dat het college Art. 16 niet kan handhaven als er 6 raadsleden in de commissie zitten. Nu dit aantal 4 wordt weegt dit bezwaar niet zoo sterk. Concurren tie tusschen de arbeiders van de verschillen de organisaties kwam reeds in het G. O. tot uiting Nu ze niet als vertegenwoordigers van de organisatie zitting krijgen maakt het verschil. Spr. wilde nader vastleggen wie de andere vertegenwoordigers zullen zijn. Spr. vroeg nog een paar inlichtingen over de administratie en meende, dat wel gecon stateerd kan worden, dat de samensmelting een nadeel voor de Arbeidsbeurs zal stichten- en dat vooral wanneer één loket voor de ar beidsbemiddeling en voor de armlastigen zal worden gehouden Spr. vreesde nog vermeerdering van admi nistratiekosten, maar zou daartegen geen bezwaar maken. De heer Keesom bestreed den heer Wes terhof in zijn aanhaling van Mr Kropman, die wel degelijk had geschreven, dat armen zorg te maken heeft met principe. Hij is niet I streek met een zacht handje de deftige plooi uit het gezelschap, zoodat iedereen zich wel op zijn gemak moest voelen, zelfs de jeugdige debutante, die voor het eerst aan het hof ver scheen. Hartelijk begroette prinses Erane lady «n lord Goring en de laatste verzocht de prinses toestemming om „twee zijner landgenooten aan haar te mogen voorstellen". „Natuurlijk, heel graag", was het ant woord en wij bogen voor de prinses. Ze maak te met ons in het Engelsch een praatje over Londen, dat zij incognito had bezocht. „En nu wilt u mij wel excuseeren? Ik wilde graag even met alle gasten babbelen voor vader komt". Zij ging verder. Ia scheel oogde naar het guitige gezichtje van het gravinnetje Ro- zencrantz, maar ze keek mij niet aan en trachtte haar gelaat in een ernstige plooi te hcuden, wat haar niet volkomen gelukte. Ten derden male schalde de trompet. Plot seling heerschte stilzwijgen in de zaal, men schaarde zich en haie en baron Borescu liep met snelle pasjes, als dansend, naar deur, waarvan de breede vleugels wijd werden open geworpen. „Zijne majesteit, koning Sigurd", kondigde de ceremoniemeester aan. Binnen schreed de koning, in generaalsuniform, groote tenue, met de versierselen van het grootmeester schap van de orde van den Rooden Valk op zijn borst. Hij werd gevolgd door verschil lende dames en heeren van zijn hofhouding, waaronder ik graaf Rozencrantz opmerkte De dames, ook de prinses, maakten een révérence, de heeren bogen diep. De koning schreed, links en rechts groetend, de zaai doop en nam plaats op de verhevenheid voor den troon. Hij was een grijsaard, met witten baard; zijn gelaat was vriendelijk, maar de oude oogen waren bijna uitgedoofd. Baron Borescu begon van een lange lijst de namen der aanwezigen op te lezen. Deze begaven zich snel naar den troon, maakten hun compliment, waarop de koning zich en kele oogenblikken minzaam met hen onder hield. Het was een taaie en langdurige plechtig heid en ieder was verheugd toen de laatste namen werden afgeroepen. De koning wendde zich nog eenige oogen blikken ongedwongen onder zijn gasten" en trok zich daarna in zijn vertrekken terug Voor de aanwezigen bestond vervolgens gelegenheid om in een aangrenzend vertrek eenige ververschingen te gebruiken. Hier ver toefden de prinses en prins Alexander nog eenigen tijd in ons midden, doch toen ook deze zich terugtrokken, nam de receptie een spoedig einde. HOOFDSTUK III. Arms and the man. Eenige dagen later ontvingen we van lady en lord Goring een uitnoodiging voor de lunch. Na afloop bleef het gezelschap nog een uurtje in gezelligen kout bijeen. Ditmaal nam de gezant dr. Fleavenstone geheel in be slag, of liever gezegd het omgekeerde was het geval, en lady Goring moest met mij genoe gen nemen, waarbij zij tevens mr. Sharp in de conversatie mengde. Toen wjj ia de auto uaar het hotel tev reden, zei dr. Heavenstone tegen mij „Is het je wel opgevallen, dat we hier op een vulkaan leven?" „Wat is dat dan aangenaam", antwoordde ik. „Ja", ging de dokter onverstoorbaar voort, „ik heb den gezant eens gepeild over den po- litieken toestand hier te lande. En die lijkt me niet rooskleurig". „In hoeverre niet?" informeerde ik belang stellend. ,,De liberale en democratische stroomingen worden steeds krachtiger." „Daarover kan men zich toch slechts als rechtgeaard Engelschman verheugen", meen de ik. „De Volkspartij", vervolgde dr. Heaven stone, „neemt met den dag in ledental toe. Wat door de conservatieven, wier steunpila ren zijn prins Alexander, baron Borescu ea kolonel Brotanu, om van zijn adjudant, den kapitein von Preswitz, niet te spreken, met leede oogen wordt aangezien. De Volkspartij, die geleid wordt door een zekeren Cartowitz, een ingenieur, wenscht. als de koning komt te overlijden, prinses Erane op den troon, doch wil niet prins Alexander als prinsge maal". „Het wil mij voorkomen, dat in dezen al leen de prinses heeft te beslissen", merkte ik op. „De prinses wil zich niet tegen den wil van haar vader, die wel eenigszins onder den invloed staat van de conservatieve leiders, verzetten, daar zij vreest dat dit een vererge ring van den toestand van haar vader ten gs vol ge zou hebben. Zij heeft niet definitief ge- weigepd prjjtó AJexagder tot' egbteeaoot te nemen, doch zij verschuift steeds den huwe lijksdag naar de toekomst. Haar vader daar entegen, die overtuigd is dat zijn dochter met prins Alexander gelukkig zou worden, zou naar gaarne voor zijn dood gehuwd zien. Na tuurlijk wordt hierop ook door de conserva tieven pressie uitgeoefend. Het is de vraag of de prinses hieraan op den duur weerstand zal kunnen bieden. Tot nog toe heeft zij zich met groote beslistheid verzet tegen de vast stelling van een datum voor het huwelijk Maar wat er zal gebeuren als koning Sigurd plotseling komt te overlijden, wat niet tot de onmogelijkheden behoort, om het niet sterker te zeggen, daar hij aan een hartkwaal lijdt, kan men gemakkelijk gissen. De conservatie ven zullen met geweld hun zin trachten door te drijven en de Volkspartij zal zich hiertegen verzetten. Het resultaat daarvan zal dunkt mij een burgeroorlog zijn. Dit was althans de opinie van den gezant, die mij een heldere uiteenzetting van de situatie heeft gegeven. Reeds zijn door de conservatieven een tweetal aanslagen op ingenieur Cartowitz gepleegd, waarbij hij licht gewond werd. Wij zullen met belangstelling de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen gadeslaan. Denk er om. oogen op, en alle uitnoodigingen, die van de zijde van het hof komen, moeten worden ge accepteerd. \X aafom dr. Heavenstone zulk een hevige belangstelling toonde voor den politieken toe stand in Belgardie bleef voor mij verborgen, hoezeer ik mij inspande hiervoor een reden te bedenken. Hoe ver waren wij afgedwaald van het geval-Johnson, dat ons volgens den docter t- naar dit laad had geroepen. TWutdt vtrvonrd). i

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5