Alkinrstlie Courant. Binnenland htiitfird drie en dertigste Jaargang. Vrijdag Februari Pluimveeteelt. Provinciaal nieuws Ingezonden stukken JEÜ31? N*o. 49 1931 Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te lieunape. Diergaardesin gel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Over een vraag en een ellendige ziekte. Hoofdpijn in de pooten. Een lezer uit Alkmaar vroeg mij: Een Jong hennetje kreeg een week geleden O-beenen. Ik heb toen onmiddellijk iede- ren morgen een paar lepels levertraan door het opfokvoer gedeaan, doch het werd niet beter. Nu heb ik nog phos- phorzure voederka'k aan het voer toege voegd maar ook hiervan is geen uitwer king te bespeuren. Het diertje kan moei lijk op zijn poot en staan en het linker hielgeewricht (is dat niet het zichtbare gewricht onder den romp) is zeer zwak en het pootje wijkt daar naar buiten uit. Het beestje is overigens goed gezond. Een vraag van een lezer uit Holten houdt ook verband met deze kwestie. De vraagsteller mengt zelf zijn voer en vraagt of het ook goed is hier gist en levertraan aan toe te voegen en hoeveel Beiden hebb r- het dus over lever traan, de aen zag er geen verbetering mee en de ander verwacht er blijkbaar 'toch iets goeds van. Kippen zijn rare beesten als we ze ver gelijken met a .dere dieren die we ken nen, vooral zoogdieren. Een hee! andere inwendige bouw, een heel andere 'lichaamstemperatuur, heel ander bloed, heel .adere spijsvertering. Men zou kun nen zeggen: alles gaat veel en veel snel ler bij kippen dan bij andere dieren. Een kuiken vai 5C gram groeit in een paar maand uit tot een kip van 2000 gram en zoo'n bqest van 2 K.G. geewicht legt 'n een jaar'bijv. 250 eieren van 59 gram per stuk of ongeveer 15 K G Vraag dus niet wat daer in zoo'n lichaam voor een ge weldige stofwisseling moet zijn om dat te kunnen presteeren en vol te houden Zoo'n ei is niet alleen eiwit, maar ook veel kalk voor de schaal, verder vet van den dooier, phosphorus en andere nut- t: ?e stoffen. Vooral de kalkstofwisseling i enorm sterk in het lichaam en het kippenbloed bij leggende hennen bevat dan ook een lading kalk die tienmalen grooter is dan een evengroote hoeveel heid bij den mensch. Krijgt het groeien de kuiken of de leggende hen kalkgebrek in het voer dan loont het heel snel mis. de beenderen krijgen niet genoeg kalm om zich te ontwikkelen en de kip trekt om haa; eieren van kalk te kunnen voor zien zelf kalk uit haar eigen beenderen. Gevolg: zwakte. Engelsche ziekte, ge voeligheid voor allerlei andere ziekten. Maar om de kalk in het bloed te krij gen en weer uit het bloed af te geven op de plaatsen waar het noodig is, heeft te kip bepaalde stoffen noodig die de kalk stofwisseling zoogenaamd regelen. Ont breken deze stoffen in het voer dan kan het dier met alle kal kdie wij het toe dienen nog niets beginnen. Deze kalk stofwisseling nu wordt geregeld door een bepaalde vitamine, n.I. het« zooge naamde D-vitamine en dit vitamine be vindt zich o.a in levertraan, boter. Van daar dus dat men levertraan toedient bij ling en dan ook succes heeft bij Engel- gevallen van abnormale kalkstofwisse- sche ziekte, die zich bij kuikens en kio- pen uit onder verschijnselen van zwakte in de beenen of verlammin. Nu wekken zonnestralen die niet door lv? gefiltreerd zijn ook in de huid der dieren een dergelijke vitamine op. zoo dat kuikens buiten in de zon zelf in hun huid het vitamine vormen en dat weer in hun bloed verwerken. Levertraan heeft dus in bepaalde gevallen dezelfde werking als zonnestralen en daarom spreekt men wel van „gebottelde zonne stralen" of „zonnestralen in een flesch- je". Het verschil is dat men vooral in herfst en winter wel de traan in een fleschje koonen kan nu ar niet het zon licht op bestelling krijgt. Zoodoende kunnen dus kippen 's winters gebrek krijgen aan vtiamine D. Ook uit groenboer kan de kip de noo- dige vitaminen trekken maar dat groen voer is ook al weer schaars in den win ter. Ziedaar dus nu de oplossing van de beide vragen. Bij zwakke kuikens zien we soms binnen twee dagen genezing van de verlamming door levertraan en ook bij kippen die 's winters niet veel groenvoer krijgen, kunnen we er best succes mee hebben. Maar en nu komt de groote „maar", levertraan geeft alleen succes in bepaal- d_' gevallen, waarvan ik er nu enkele be spreek, doch het is absoluut geen won dermiddel dat tegen alle beenzwakte en verlamming werkt. De reden is dat er vele ziekten zijn bij het pluimvee, die tot verlamming aanleiding geven, net als b ijeen mensch heel wat kwalen aan leiding geven tot hoofdpijn. Het is als het ware of de kippen lijden aan hoofd pijn in de pooten bij allerlei ziekten als tuberculose, darmparasieten, zenuw- z ekten. jicht, enz. Een bepaalde zenuwziekte die ontstaat door gebrek aan vitamine B, geeft veel aanleiding tot verlamming en als we een kip eenige weken voeren met niets dan gepolijste rijst en water, dan heeft zij deze ziekte gauw te pakken. Voert men zoo'n lamme kip levertraan dan helpt dat niets, maar geeft men haar een paar Pilletjes van gewone bakkersgist of brouwerijgisi. dan loopt zij den volgen den dag weer net zoo fijn rond alsof ze nooit lam geweest was. Dat komt omdat gist een speciale bron is voor vitamine B. een stof, die de kip ook uit groenvoer halen kan. Dit geeft ons dus het antwoord of gist goed is in pluimveevoer Als de kippen volop versch groenvoer kunnen krijgen dan is het niet noodig, maar als ze daarvan 's winters te weinig krijgen, dan heeft men in gist een mooi vervangingsmid del. Gist is evenals levertraan een ver- trouwensartike! en met beide wordt ge weldig geknoeid. Gist wordt vaak uitge trokken om het vitamine aptrt te krij gen, dat dan als „Marmite" in den han del komt, een dikke, bruine, stroopachti- ge massa, waar men soepen en andere spijzen mee toebereid. Zulke uitgetrok ken gist is natuurlijk voor ons pluimvee als vitaminebron geen cent meer waard, doch wordt toch vlijtig verkocht als gist; alleen is ze dan wat goedkooper. Onze eerste briefschrijver had echter geen gevolg van traan en zal dit met gist ook niet hebben. Zijn hennetje lijdt vermoedelijk aan doorgeschoten pezen van het hielgewricht. Als de pezen sterk zijn en de gewrichten normaal, dan lig gen de pezen zoo achter het gewricht dat ze dit steunen. Verslappen de pezen en de banden, die ze op hun plaats moeten houden, dan schieten ze op zij uit en het diertje zakt door in zijn hakken, terwijl vaak de teenen naar boven gaan staan. Al deze gevallen van verlamming zijn echter niet erg, want ze zijn of snel te genezen of ze komen zelden voor, doch is een andere verlamming, vooral bij jonge hennen, die allernoodlottigst is en die od het oogenblik over de geheele we reld veel onrust brengt onder de kippen- menschen. Deze verlamming, die thans al begint op te treden, komt hoofdzake lijk voor bij jonge hennen of hanen en het beroerde is dat wij de oorzaak niet kennen en de geneeswijze ook niet. We weten dat het een zenuwziekte is, dat kunnen we ook duidelijk zien als we een dood dier open maken, maar hoe zij ontstaat weten we niet, we weten niet eens of zesmettelijk .s, hoewel alle gege vens daarop wijzen. Deze ziekte, waar mede de geleerden leeüjk mee in hun maag zitten noemen zij: neuro-lypho- matosis gallinarum, en omdat zij oo,r in ons land voorkomt zal ik de volgende maal hierover wat zeggen, als we al vast van qlen schrik over dit mooie woord bekomen zijn. Voor'oopig is mijn advies al vast: Ruim onmiddellijk op wat lam is. Dr. TE HENNEPE. IM WESTEN NICHTS NEUES. De film ..lm Westen nichts Neues" wordt van heden af in het Olympia-theater te Nij megen vertoond. Gisteren werd den directeur telefonisch in gebroken Hollandsch door een onbekende gevraagd of de vertooning heden zou aanvangen. Op het bevestigend ant woord werd den directeur toegevoegd: „Maar u hebt de film nog niet in huis!" De directeur heeft de politie van het gebeurde in kennis gesteld; de film wordt heden onder poiitiegeleide uit Arnhem naar Nijmegen overgebracht. EEN „KONINGIN" VAN SCHOOL GESTUURD. Eenigen tijd geleden is een Amsterdamsch meisje, leerlinge eener H.B.S. met driejarigen cursus, tot „Miss Holland" gekozen. In ver band met haar nieuwe functie van schoon heidskoningin verzuimde zij herhaaldelijk de lessen. „Het Volk" bericht nu dat B. en W. den directeur harer H.B.S. gemachtigd heb ben, in afwachting van de definitieve beslis sing op zijn voorstel, de bewuste leerlinge van de school verwijderd te houden. In ver band daarmede verneemt het Hbld-, dat B. en W. hun eindbeslissing in dezen zullen ne men zoodra zij terzake het advies van de Commissie van Toezicht op het M. O. hebben ontvangen. De ouders der leerlinge waren herhaaldelijk gewaarschuwd tegen het schoolverzuim zonder geldige redenen en zonder toestemming van den directeur. En vandaar het voorstel om haar nu voorgoed van de school verwijderd te houden. HET VERDACHTE STRAFGEVAL TE OLDENZAAJ.. Aan hartverlamming overleden. De vorige week is in het ziekenhuis te Ol- denzaal de sectie verricht op het lijk van mej. Nijhuis. uit Noord-Berghuizen, die onder verdachte omstandigheden was overleden en in verband waarmede haar echtgenoot was gearresteerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vrouw tengevolge van een hartverlamming overleden is. De man is thans op vrije voeten gesteld. DE CRISIS IN DE GRONINGER VEENKOLONIËN. Ingevolge besluit harer laatstelijk gehou den vergadering heeft de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Veenkoloniën tot den raad van ministers een zeer uitvoe- rigen brief gericht, waarin zij den ernstigen economischen toestand van het zakenleven in haar district bespreekt. De omstandigheden, zegt zij, zijn zóó zorgwekkend en de vooruit zichten dermate somber, dat naast hetgeen tot leniging van den nood tot nu toe van overheidswege werd gedaan of in uitzicht werd gesteld, andere maatregelen noodig zijn om een nijvere bevolking voor verarming en ondergang te behoeden. De Kamer beveelt aan het ontworpen ka- nalenplan spoedig uit te voeren, omdat de bestaande vaarten smal en ondiep zijn en de ontwikkeling der streek tegenhouden. Dit zou tevens meehelpen aan de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Voorts wordt aan gedrongen op verlaging van spoorvrachten voor land- en tuinbouwproducten en op toe passing van het uitzonderingstarief voor graanvervoer, dat thans voor Amsterdam en Rotterdam geldt, ook op het vervoer van eigen granen uit het Noorden des lands. DE TRIBUNE IN DE OPENBARE LEESZALEN. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Heide heeft aan den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de volgende vra gen gesteld? 1Is het waar, dat de minister van zins is, liet Rijkssubsidie aan de Openbare Leeszalen in te trekken, als deze De Tribune ter lezing willen laten blijven liggen? 2. Zoo het antwoord op deze vraag beves tigend mocht zijn, vindt dit voornemen van den minister dan zijn grond in het artikeltje „Weg met het Kerstfeest" in het nummer van 23 December 1930 en in een plaatje in het nummer van 19 Januari 1931? 3.Mocht op deze vraag het antwoord be vestigend zijn, acht de minister dan zoowel het genoemde artikeltje als het bewuste plaatje moreel schadelijk? 4. En, zoo ook het antwoord op deze vraag bevestigend zou wezen, wil de minister dan mededeelen, welke de gronden van dit oordeel zijn en verder of de gewraakte publicaties in wezen of in grond moreel schadelijker te ach ten zijn dan hetgeen sinds langen tijd in De Tribune voorkwam? 5. Acht de minister zijn eisch niet in strijd met art. 5 van de „Voorwaarden betreffende de subsidieering van Rijkswege van Open bare Leeszalen, enz", dat voorschrijft, dat algemeene O. L. B. en algemeene O. U. B. het karakter van onpartijdigheid bohooren te dragen en lectuur van elke richting dienen te bevatten? 6. En zoo bij uitsluiting van De Tribune er toch lectuur over het communisme en bolsje wisme in anderen geest op de O. L. zou blij ven, wordt dan toch de bij art. 5 geëischte on partijdigheid niet geschonden als de dagbla den van alle andere politieke partijen ter lezing mogen liggen, slechts niet het dagblac van de Communistische Partij? INVAL IN EEN SPEELHOL. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft de politie een inval geaaan in een huis aan de Dirk Smitsstraat te Rotterdam. Men vond er vijftien personen, die gezeten waren aan een ronde, met groen laken bedekte tafel, waarop speelkaarten, dobbelsteenen en geld lagen. Tafel, kaarten, steenen en geld zijn in beslag genomen. Het geheele gezelschap is meegenomen naar het politiebureau aan de Mermansstraat. De huurder van het perceei zijn vrouw en de bankhouder zijn geverbali seerd en in bewaring gesteld. SMOKKELHANDEL. Men schrijft uit Venlo aan de N.R.Crt.: De Duitscne grensambtenaren letten sedert eenigen tijd, behalve reeds op koffie en tabak, op het smokkelen van tarwe uit Nederland Eenige smokkelaars zijn reeds in de afgeloo- pen nachten aangehouden met zakken tarwe E>e tarwe is op het oogenblik in Duitschland dubbel zoo duur als hier. Ook worden de vrachtauto's naar Duitschland scherper ge visiteerd, daar gebleken is, dat grootere hoe veelheden op frauduleuze manier reeds zijn ingevoerd. Ook de binnenwegen worden stren ger bewaakt. BEZOEK VAN DEN PRINS AAN SASSENHEIM. Hedenmiddag zal prins Hendrik een be zoek brengen vergezeld van zijn adjudant Termeytelen aan het gemeentehuis van Sas- senheim, waar de burgemeester, de heer Gouverneur, de wethouders, de gemeente secretaris en het oudste raadslid hem zullen ontvangen. Het doel van het bezoek is het bezichtigen van het gemeentehuis. FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN. Diefstal engros. De aanhouding van den dezer dagen bij inbraak betrapten kok S. en de daarop ge volgde arrestatie van den van heling ver dachten de K., een kennis van S., heeft door een bekentenis van laatstgenoemden, dat hij zich in het groot ook bij herhaling aan fiet sendiefstal heeft schuldig gemaakt, geleid tot de ontdekking van een zeer groot aan tal rijwieldiefstallen. Op aanwijzing van een der aangehoude nen heeft n.1. de Haagsche politie-recherche ten huize van den tuinder V. aan den Gra- venweg te Rotterdam een bergplaats van ge stolen fietsen ontdekt, waarin nog een elf tal zoo goed als nieuwe fietsen werd aange troffen. V., die ook onmiddellijk in arrest is ge steld moet hebben bekend het verhandelen van 26 rijwielen, maar de politie vermoedt, dat in den loop der laatste drie jaren niet minder dan 60 gestolen fietsen zijn verhan deld. NA DE AUTOBUSRAMP TE BLERIK. De slachtoffers van de autobusramp te Blerik bij Venlo, waarbij vier perso nen gedood en meer dan tien zwaar of licht gewond werden, hebben evenals de autobusondernemer een eisch tot scha devergoeding ingediend bij de Neder- iandsche Spoorwegen. Als verdediger van de belangen van de eischers zal optreden mr. de Groot uit 's-Gravenhage. KORTE BERICHTEN. De politie te Barneveld heeft proces verbaal opgemaakt tegen een jongmensch uit Putten, dat den eierenhandelaar Hardeveld, uit Veenendaal, voor 500 eieren heeft opge licht. Het cijfer 119 had hij veranderd in 619, welk aantal hem is geleverd. HEILOO. De Geitenfokvereeniging „Heiloo" hield Woendagavond m het Café Admiraal, onder leiding van den heer G. Smits een vergade ring. Aan de orde was de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering te Amsterdam Bij de begrooting stelde het bestuur voor om keuring a 4C0 te verminderen met zulk een bedrag dat de post suhsidie aan de afdeelin- gen met 0.10 per geit werd verhoogd, om dat de meeste aldeelingen met financieele moeilijkheden hebben te kampen. Het voor stel werd goedgekeurd. Bij den post kosten inspecteur a 500 werd voorgesteld dat den inspecteur de verplichting wordt opgelegd om één maal per jaar da afdeelingen te con troleeren. Dit voorstel werd z. h. st. goedge keurd. Meerdere posten waren wat hoog, o.a. reiskosten, propaganda enz. Aan de te benoe men afgevaardigden werd opgedragen om hierover opheldering te vragen. Met instem ming werd vernomen dat het hoofdbestuur meerdere voorstellen van de afdeeling vrij wel overnam. Voor alle voorstellen kreeg de afgevaardigde vrij mandaat. De begrooting 1 werd behoudens de wijziging goedge keurd op een bedrag van 2715. Met groote instemming werd vernomen dat de subsidie van het Rijk 820 en van de Provincie 1000 bedraagt. Dat de melk- controle en aanhouding fokdieren van moe ders met melkstaten steeds vooruit gaat, is een stap in de goede richting. De voorzitter deelde mede dat alle leden de jaarvergadering kunnen bezoeken en dat Ir. C. Zwagerman uit Middelburg zal spre ken over het onderwerp „Resultaten der Con gressen over Geitenteelt en speciaal over het Congres te Antwerpen". Dit onderwerp van een spreker als de heer Zwagerman is ten volle een bezoek waard. De heer Ir. L. de Vries te Alkmaar zal spreken over het voorstel tot wijziging aan houden en controle van fokdieren. Daarop kwam aan de orde de benoeming van afgevaardigden. Daar meerderen werden voorgedragen werden twee heeren gekozen, n.1. de heeren K. Muijs en G. Smits. In principe werd besloten om op de jaar vergadering van de afdeeling een stamboek geit te verloten en hieraan te laten deelnemen die leden die de vergadering geregeld be zoeken. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. COMPETITIE NED. R. K. TOONEEL- FOND. De competitie van den Ned. R. K. Too- neelbond heeft voor noordelijk Noord holland het volgende resultaat opge leverd. 1. Constantia te Schagen 68 p., 2. Nut en Vermaak te 't Veld 62 p., 3. Ons Ge noegen te Waarland 58.50 p. 4. Ontsp. na Insp. te Opmeer 58 p. 5. Oefening kweekt kennis te Spanbroek 56 p. WIJDENES. In verband met het groote aantal griep- en mazelengevallen onder de kinderen, is de school te Oosterleek onder deze gemeente voor een 14 dagen gesloten. In de school te Wijdenes zijn geregeld 25 a 30 leerlingen absent. GROOTSCHERMER. Woensdagvond, 25 dezer, te ongeveer half tien werd het Zuideinde gealarmeerd door hei geroep van „brand". Het bleek, dat houtwerk in en om den schoorsteen van de woning van P. de B. vlam had gevat. De hoofdbrand meester, de heer IJ. Molenaar, die toevallig in de buurt was, slaagde er door zijn energiek optreden in, daarbij geholpen door de broe ders Wiedijk en anderen het vuur te blus- schen. Donderdag behaalde onze wijkver pleegster, Zr. G. Ruiter, te Alkmaar, na al- gelegd examen, het diploma als enquêtrice voor de tuberculose-bestrijding, in welke functie zij in de practijk reeds geruimen tijd hier werkzaam is. J UITGEEST. Woensdag had de fa. L. van Alkmaar het ongeluk op den Limmerweg onder deze ge meente met haar reclame-auto in aanraking te komen met de brugleuning van de z.g. 2e brug in dien weg, met het gevolg dat deze tamelijk beschadigd werd. De, eene zijkant van de oprit-leuning werd weggedrukt. Ver zekering dekt de schade. ZUIDSCHARWOUDE. De ziekenkasvereeniging „Helpt Elkander" hield Donderdagavond haar jaarvergadering Als voorzitter fungeerde de heer A. Kout, daar de voorzitter momenteel in Limburg is De heer Kout zeide tot zijn grooten spijt zich genoodzaakt te zien deze samenkomst te moeten leiden, daar niet minder dan drie be- sturusleden wegens ziekte niet aanwezig kun nen zijn. De heer Jb. Kramer, penningmeester, deel de mede dat de heer Bouman zich bereid ver klaarde voor de notuleering te zullen zorg dragen. De penningmeester bracht nu ver slag uit. Wij citeeren daaruit de volgende eindcijfers: Ontvangsten 2964.94, uitgaven 3223,65, nadeelig saldo 259.71. Vorig iaar in kas 2899.46, thans in kas ƒ2639.75 Wij hebben een normaal jaar gehad, maar zeide de penningmeester, het algemeene standpunt is 2% cent per verzekerde gulden uitkeering, en bij ons is het nog geen 2 cent, wat ik echter te laag acht. Het vorig jaar had een normaal verloop en is het goed ge gaan. Nu staat het anders, want in de laat ste 3 weken is er uitgekeerd 546.50. Dat gaat te hard, en is op deze manier eene achteruitzetting, wat spreker hoopte van tij- delijken aard zal mogen zijn. Spreker weet niet of het goed is, zich nader uit te spreken, of dat eerst de leden zich uitspreken over de uitkeering. Dit laatste was niet het geval. Nu zeide de heer Jb. Kramer bestuur en le den hartelijk dank voor het huldeblijk hem geschonken bij de herdenking van zijn 30- jarige bestuurslidmaatschap. De voorzitter zeide den penningmeester hartelijk dank voor het vele en accurate werx dat de heer Kramer in zijn functie verricht. (Applaus). Bij de bestuursverkiezing verkregen de af tredende leden A. Kout en H. Schrijver bijna alle stemmen, zoodat zij herkozen zijn. Punt 6. Het bestuur stelde voor om ver- MAANDENLANG EEN STIJVE KNIE. Trappen loopen met een trekkend been. Deze man was een hopeloos slachtoffer van rheumatiek. Het leek of hij er nooit meer af zou komen, want hij' was al 59 jaar. Wat kon hem in dezen toestand nog helpen? Natuurlijk alleen Kruschen Salts. Twee flacons van deze beroemde zouten waren voldoende om hem weer op de been te helpen. In den volgenden brief schrijft hij ons over zijn succes met Kruschen Salts: „Het doet me pleizier U te kunnen schrij ven, dat ik nadat ik twee g. oote fles- schen Kruschen Salts gebruikt had mijn linkerknie, die maanden lang stijf was door rheumatiek. nu weer kan bui gen en geen pijn meer heb. Als ik de trap op moest, sleepte ik één been achter mij aan en als ik mijn voet maar even tjes stootte, schreeuwde ik van pijn. Sinds ik Kruschen Salts nam. voelde ik me direct veel beter en zal he* daarom steeds blijven gebruiken. Ik ben 59 jaar en voelde met nooit zoo goed als tegen woordig". A. E. te R. Het is algemeen bekend, dat rheuma tiek samengaat met een overvloed van urinezuur in het lichaam. Dit urinezuur bestaat uit naaldscherpe kristallen en de rheumatisclie pijnen worden veroor zaakt doordat dez' „naalden" zich neste len in Uw gewrichten, spieren en pezen. Kruschen nu zal deze pijnlijke kristallen oplossen. Het verwijdert spoedig de scherpe kanten ervan en verdrijft ze dan geheel uit het lichaam. Uw pijnen verminderen, gezwellen verdwijnen, stijve gewrichten komen weer los. Daar na zal „de kleine dagelijksche dosis" de werking van lever en nieren verbeteren, zoodat U inwendig van alle onzuiver heden bevrijd blijft en he' kwaadaar dige urinezuur zal zich nooit meer in Uw lichaam kunnen vormen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. zekerde arbeiders bij halve contributie 20 pet. te doen uitkeeren. Na eenige toelichting van bestuurszijde werd dit voorstel met algemee ne stemmen aangenomen. Als een lid echter zonder werk raakt, dan is het in zijn belang gewenscht dat hij weer geheele contributie betaald om de volle uitkeering van het fonds te genieten. De voorzitter memoreerde hierna den te gen financieelen toestand der vereeniging, welke een treurig beeld aangeeft en de vraag is gewettigd waar moet dat heen; op deze wijze komt het reservefonds spoedig tot de 1000. Wij weten uit goede bron dat wij altijd de leden achter ons hebben, waarom wij nu vrijmoedig machtiging van de leden vragen om indien dit noodig blijkt, de con tributie te verhoogen of de uitkeering te ver lagen. Deze machtiging werd algemeen ver leend. De heer J. Kramer toonde p>er spoorboek je aan, dat bij deze voortgang men spoedig tot de 1000 reserve komt. Bij de rondvraag bracht de penningmees ter den bode hartelijk dank voor het vele en nauwkeurige werk dat aan het bodeschap is verbonden, en deelde mede dat er 305 uitkee- ringen hebben plaats gehad en de vereeni ging 279 leden telt. Met den wensch dat het komende jaar een andere betere situatie zal geven, sloot de voorzitter, de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- 'dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). Alkmaar, 27 Febr. 1931.' Hooggeachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U plaatsruimte voor de navolgende verklaring. Bij voor baat onzen dank. In verband met het feit, dat in de gis teren gehouden raadsvergadering het voorstel „Maatschappelijk Hulpbetoon" zonder hoofdelijke stemming is aange nomen, meenen ondergeteekenden ten einde een onjuist begrip te voorkomen, te moeten mededeelen, dat hieraan niet de gedachte moet worden verbonden, dat het voorstel met algemeene instem ming is aangenomen. Daar wij aan het einde der discussies bemerkten, clat er eene ruime meerder heid van den Raad voor het voorstel was, achtten wij het nutteloos eene stem ming te vragen over het voorstel. Hoogachtend, S. J. A KEESOM. D. GEELS. (Dat het voorstel gezien de vele principieele tegenstanders ten slotto zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen, heeft inderdaad eenige ver wondering gewekt. Het was o. i. beter geweest wanneer er stemming gevraagd was of de tegenstanders anders ver zocht hadden in de notulen op te nemen dat zij geacht wilden worden te hebben tegen gestemd. Red. Alkm. Crt.) De uopelooae speler: „Ik Deo bang. dat Ik nogal steeht gespeeld neb In deze eet, maar mtjn racket la wat krom ge trokken Ik zal bet ln een pen moeten doen", ZU (ziedend).Jte een glazen stolp moet Je bet doen F- - - fflmaoöiSi

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9