DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Binnenland Üo. 51 MA41DAO 2 MAAKT 1931 133e Jaargang. Dagelijksch Overzicht Buitenland ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dtt nummer bestaat uit 2 bladen. DE ENGELSCH-FRANSCH- 1TALIAAN3CHE VLOOr ONDER HANDELINGEN. Ook in Rome overeenstemming bereikt. Is de spoedige overeenkomst te verwachten? Zooals we reeds in een overzicht hebben meegedeeld zijn de Engelsche ministers van buitenlandsche zaken en van marine sedert eenigen tijd op reis, met hvt doel, Frankrijk en Italië nader tot elkaar te brengen inzake de vlootkwestie. Tot dat doel hebben de béide ministers eenige dagen in Parijs met hun Fransche col legae geconfereerd en nadat zij daar de over eenstemming bereikt hadden, zijn ze verder •gereisd naar Rome, waar ze ook Mussolini c.s. zouden trachten over te halen. Lukte dat, dan zou de drie-mogendheden-overeenkornst, het vorig jaar tijdens de Londensche conferen tie gesloten, uitgebreid kunnen worden tot de vijf-mogendheden-overeenkomst. Men ziet dus,welk een belangrijke onderneming de En gelschen op zich hebben genomen, belangrijk ook, omdat de drie overige mogendheden (Engeland, Amerika en Japan) de overeen komst nog slechts vocrloopig hadden aange gaan, juist, omdat Italië en Frankrijk niet mee wilden werken. Men wilde n.1. de vrijheid be houden, om boven den vastgestelden quanta uit te gaan, als Frankrijk en Italië hun vloten zouden uitbreiden, om daardoor de verhou dingen gelijk te houden. De Engelsche ministers hebben succes ge had. Zooals boven reeds opgemerkt werd met Frankrijk de overeenstemming bereikt en nu komt daar juist het bericht uit Rome, dat ook daar in beginsel een Engelsch-Haliaansch ac- coord is tot stand gekomen over de kwesties, welke op de Londensche vlootconferentie niet werden opgelost En communiué is aan de Italiaansche en buitenlandsche pers verstrekt door Hender- soii, die, na voorlezing van dit communiqué, verklaarde, dat hij tevreden was over zijn ver blijf te Rome. En daar maakte hi: zich gereed, om mee naar Parijs te vertrekken, waar we reeds spraken van een zeer spoedige tot stand- koming in het Fransch-Engelsch vlootver- tirag. Zelfs meenen enkele Parijsche bladen, dat zoo'n overeenkomst vandaag al verwacht kon worden. Deze optimistische zienswijze wcrdt echter in politieke kringen niet ge deeld. Men acht het een weinig verontrustend, dat tot dusver het strengste stilzwijgen met betrekking tot deze vlootbesprekingen wordt ir. acht genomen en men verheelt niet de vrees, dat Frankrijk wel eens tot het doen van ver dere concessies aan Italië zou kunnen worden verleid. Daarbij wordt opgemerkt, dat een overwicht van 150.000 ton Fransch materiaal op de Italiaansche vloot slechts van betrekke lijke waarde voor Frankrijk kan zijn, waar bij dan eveneens de linieschepen gerekend worden, die in 1936 zoodanig verouderd zijn, dat zij in het geheel geen waarde meer heb ben. In verscheidene Fransche kringen is men voorts van meening, dat de geheele Engel sche bemiddelingsactie slechts binnenlandsch- politieke oogmerken heeft, en wel voorname lijk omdat MacDonald eenige successen noo- dig heeft. DE DUBBELE MOORD IN ENGELAND. De landbouwer Thomas onder scherp kruisverhoor. Waler West, de verdedig r van me vrouw Hearn, die thans te Launceton terecht staat beschuldigd van dubbelen moord, heeft den landbouwer Thomas, den man van een der met arsenicum vergiftigde vrouwen, aan een streng kruisverhoor onderworpen. Thomas had Donderdag desgevraagd verklaard, dat hij in zijn eigen huis arsenicumpraepa- raten had gehad ter behandeling van zijn schapen en zijn hond. Hij bleek niet erg vast in zijn verklaringen. Wat de veron derstelde vergiftigde sandwiches be treft, kon hij zich niet herinneren op welke wijze mevrouw Hearn ze verpakt had, doch slechts dat ze op een gegeven oogenblik midden op tafel stonden. Hij zeide dat de drie leden van het gezel schap vrij waren, van de sandwiches te nemen, dat er met de sandwiches niet* bijzonders was gedaan voorzoover hij zich herinnerde, en dat mevr. Hearn me vrouw Thomas niet ha i gepj est, een be paalde sandwich te nemen. Thomas erkende, aarzelend en op zeer zachten toon, dat hij, mevrouw Hearn r ededeelende dat het lijk zou worden onderzocht wel de opmerking kon hebben gemaakt dat „zij er achter zouden komen wat het was" er. „zij zullen een van ons beiden de schuld geven." Op de vraag, of hij ook had gezegd: „De schuld zal zwaarder op jou neerkomen dan op mij", antwoordde Thomas eerst ontken nend, doch toen de verdediger zijn vraag scherper herhaalde, klemde Thomas zich aan den rand der getuigenbank vast, aarzelde een oogenblik voor hij antwoordde en zeide: „Ik geloof van niet." De verdediger verzccht hem daar op, dit onder eede te bevestigen. Thomas aarzelde en zijn aarzeling hield aan, toen de verdediger met verheffing van stem eischte dat Thomas onder eede zou ver klaren dat hij de geïncrimineerde woor den niet had gesproken, tot hij ten slot te met van ontroering trillende stem ver klaarde: „Het kan zijn dat ik 't heb ge zegd, doch ik ben er niet zeker van." WEDEROM DOODENDE MIST IN HET LUIKSCHE? Dertig vergiftigingsverschijnselen in het Luiksche. Naar de „Libre Belgique" meldt, heeft zich Zaterdag een nieuwe gifgas-golf over de plaatsen Filleur en Sclessin, be zuiden Luik, verspreid. Ongeveer dertig personen toonden ver giftigingsverschijnselen. Het parket te Luik begaf zich ter plaatse. HET OUSTRIC-SCHANDAAL. Chéron en Reynaud gehoord. De parlementaire commissie van on derzoek inzake Oustric heeft dezer da- en oud-minister Chéron en den minister van koloniën Reynaud gehoord. Eerst genoemde heeft zijn mededeelingen be vestigd die hij gedaan had over de stappen van den toenmaligen minister van justitie. Péret bij den procureur- generaal en den procureur der republiek betreffende de vervolging van Oustric. Minister Reynaud verklaarde dat de vervolging tegen een onbekende, die hij in Octobr had ingesteld in zijn hoeda nigheid van minister van financiën, niets te maken had met de zaak-Oustric. Hij had die vervolging alleen ingesteld met het oog op de zenuwachtigheid en het begin van een paniek die toen aan de beurs heerschten en op de aanvallen op velschillende banken gericht. Mede namens Tardieu sprak minister Reynaud beslist de bewering van Péret tegen dat de regeering en met name hij zelf zouden geraadpleegd ^ijn over de geschiktheid van het openen van een informatie tegen Oustric. WEER EEN OVERVAL IN DUITSCHLAND. Een banklooper 10.000 M. ont roofd. Een banklooper, die Zaterdagmorgen te Berlijn 10.000 M. van de Rijksbank had gehaald, werd in de vestibule van de bank, waar hij werkzaam is, onver wachts door drie personen overvallen. Een hunner sloeg hem met een met lappen omwikkelden ijzeren staaf op het hoofd, een ander bedreigde hem met een revolver, terwijl een derde den half- bewusteloos geslagen man zijn actetasch ontrukte. Van 's mans weerloosheid maakten de misdadigers gebruik om de deur achter zich af te sluiten, zoodat zij niet dadelijk vervolgd konden worden. Buiten stond een auto op ien te wach ten. HERDENKING VAN IN DEN WERELD OORLOG GESNEUVELDEN. Zondag werden in Berlijn de in den we reldoorlog gesneuvelden herdacht. In de zaal voor plenaire zittingen van den Rijks dag, welker muren met zwarte doeken wa ren bekleed werd een bijeenkomst gehouden, welke georganiseerd was door het Volks verbond voor de verzorging van oorlogs graven. In de bank voor de minister hadden plaats genomen de rijksministers dr. Bruening, Die- trich, dr. Cyrtius, von Guerard en Trevira- nus. Vele hooge officieren van het Berlijn- sche garnizoen waren aanwezig. Om twaalf uur kwam Rijkspresident von Hindenburg, begeleid door den president den rijksdag, Loebe, generaal von Hammer- stein, admiraal Raeder en den vroegeren rijksweerminister aan. Het gezelschap nam in de loge plaats. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en namen gedurende eenigen tijd een stilzwijgen in acht ter herinnering van de in den wereldoorlog gevallen Duitschers. Het woord werd gevoerd door den voor zitter van het Volksverbond, Dr. Eulen. De bijeenkomst werd met het Duitschland lied besloten. In de wandelgangen had zich een groep studenten opgesteld. Zij werden door den rijkspresident geïnspecteerd. Buiten had zich een eerecompagnie Opgesteld. Op verschillende andere plaatsen zijn eveneens herdenkingsplechtigheden gehou den. ZUID-AFRIKAANSCHE DIAMANT INDUSTRIE. Drastische productie-beperking der mijnen? Wij lezen in het Hbld.: Het Zuid-Afrikaansche dagblad de „Star'' verneemt van bevoegde zijde, dat het tenge volge van den ongunstigen toestand der dia mantmarkt zeer waarschijnlijk is, dat alle diamantmijnen tot een nieuwe drastische productiebeperking zullen moeten overgaan. De directie van de Premier Mines overweegt een stopzetting van het bedrijf; een defini tieve beslising te dien aanzien is tot dusverre niet genomen, doch indien geen zeer spoedi ge verbetering intreedt, zal deze mijn waar schijnlijk worden gesloten. In afwachting hiervan wordt slechts om de week gewerkt Men weet, dat de diamantmaatschappijen reeds langen tijd met verlies werken en eeni ge dezer maatschappijen zijn gedwongen geweest, om credieten op te nemen, teneinde het werk te kunnen voortzetten. In de alge- meene vergadering van de Premier Diamond Mines zette de president-commissaris, de heer David Harris, uiteen, dat bij den tegen- woordigen toestand een productie-beperking onvermijdelijk is en dat het zelfs waarschijn lijk is, dat deze in den loop der tijden nog zal moeten worden uitgebreid. Hij sprak zijn leedwezen uit over de politiek der Zuid- Afrikaansche diamantslijperijen, die hun steenen beneden den kostprijs van het Dia mantsyndicaat en der Europeesche slijpe rijen verkoopen. DE MOORD IN DEN BELGISCHEN TREIN. Dader gepakt. De politie te Brussel heeft Zaterdag een 25 jaar ouden Algerijn aangehouden, die bekend heeft den moord op den Hon- gaarschen handelsreiziger in den snel trein OostendeKeulen te hebben ge pleegd. Hij zou ook de dader zijn van den eenige weken geleden plaats gehad hebbenden overval op den te Antwerpen woonachtigen Dordtenaar, welke mis daad op hetzelfde traject is gepleegd. DE NIEUWE ENG.-FRANSCHE VLOOTOVEREENKOMST. De Times over Duitschiands positie. De Parijsche correspondent van de Times wijdt een artikel aan de bezorgdheid, die in de Duitsche pers naar aanleiding van de vlootbesprekingen tot uiting is gekomen, dat Duitschland door de Berlijnsche overeen komst op de komende ontwapeningsconferen tie scherper geïsoleerd zou kunnen komen te staan. De Times deelde mede inlichtingen te hebben ingewonnen waaruit blijkt dat deze vrees volkomen ongegrond is. De overeen komst stemt volkomen overeen met de tot dusver door de Duitsche regeering gevolgde ontwapeningspolitiek. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN DENEMARKEN. Sedert Zaterdagavond wordt geheel Dene marken geteisterd door een zwaren sneeuw storm, die overal groote verwoestingen aan richt. Op het eiland Seeland ligt de sneeuw op verschillende plaatsen 3 tot 4 M. hoog. Op tal van plaatsen zijn de telefonische en telegrafische leidingen volkomen vernield. Het verkeer op de meeste private spoorbanen en op alle electrische verkeersverbindingen moest worden stopgezet, daar de sneeuw me tershoog ligt. Op Jutland en Fuenen heer- schen gelijke omstandigheden. De express- trein Kopenhagen-Jutland, is met 4 uur ver traging aangekomen. Tusschen Aalborg en Kopenhagen zijn de telefoonverbindingen verwoest. Te Aarhus moest zelfs het tram verkeer worden stopgezet. Te Randers heeft de sneeuwstorm groote overstroomingen veroorzaakt. In enkele stra ten staat het water in de woningen 1 M. hoog. Te Odense heeft de storm hoog water veroorzaakt. Daar gevaar bestaat voor door breken van den dijk zijn alle beschikbare hulpkrachten ontboden om het gevaar* te keeren. Alle treinen van Kopenhagen ver trekken, voor zoover zij nog vertrekken kun nen, met groote vertraging. Reddingscolon nes hebben alleen reeds in de omgeving van Kopenhagen eenige honderden arres uit den sneeuw bevrijd. Het vriest en men verwacht nog meer sneeuwstormen. NEDERLANDSCHE TRAWLER OP DE ROTSEN GELOOPEN. Bij Fraseburgh in Schotland. Een Nederlandsche trawler uit IJmuiden is op de rotsen gestrand nabij Fraserburgh in Schotland. De reddingbooten zijn neerge laten. Een lijk is aan land gespoeld. Door de hooge zeeën is het onmogelijk om voor morgen verbinding te krijgen met het schip. Het radiostation van Wiek, benoorden Fra serburgh, meldt, dat een Britsche trawler aan den grond is geloopen, welks beman ning veilig aan wal gebracht kon worden. De gestrande Trawler geen Nederlandsche? Naar het Persbureau Vaz Dias verneemt, wordt door het radiostation Wiek gemeld, dat in den afgeloopen nacht om ruim 1 uur bij de kustwacht Ranff, nabij Fraserburgh, niets bekend was over een Hollandschen trawler, doch dat wel een onbekend schip, waarvan men vermoedde, dat het een Neder- landsch schip was, te Rosehearty, aan de kust van den Moray Firth, op de kust is ge loopen om zes uur Zondagmorgen. Van de bemanning is niets bekend. Wel is tegen 12 uur Zondagmiddag een lijk aan land ge spoeld van een man. Er zijn wrakstukken gevonden roet de vol gende namen: Mulaeen Leyke, ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN LWEDEN. In de nabijheid van Gothenburg is heden een auto met 6 personen door het ijs ge zakt en in het daar 15 M. diepe water ge zonken. De chauffeur en een der inzittenden konden nog worden gered. De overige ver dronken. SPOORWEGONGELUK IN MAROKKO. 20 gewonden. Volgens een telegram uit Casablanca is Zaterdag nabij Oued Aldallah (Marokko) een personentrein ontspoord waarbij 20 per sonen werden gewond. Nadere berichten ontbreken vooralsnog. LAWINE IN ITALIË. In het Formazzadal in de Italiaansche Al pen is een geweldige lawine neergestort, waarbij 6 arbeiders die werkzaam waren aan een tunnel bedolven werden. Daar de telefonische verbindingen verbroken zijn ont breken nadere bijzonderheden. OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIË. Uit Raab wordt gemeld, dat een der dijken van de Marca-rivier op een zwakke plaats is doorgebroken, waardoor een groote opper vlakte land overstroomd is. Een aantal plaatsen wordt bedreigd. De laaggelegen deelen van Raad zelf loopen eveneens ge vaar. Er staan 35 huizen onder water en 18 zijn ingestort. Het verkeer geschiedt in hoofdzaak per vaartuig. OVERSTROOMINGEN IN DUITSCHLAND. De voortdurende regens hebben de laatste 24 uur het water der rivieren aanzienlijk doen stijgen. Op vele plaatsen treden de ri vieren buiten hun oevers en overstroomen weilanden en akkers. De landwegen staan onder water, zoodat het verkeer gestagneerd is. Op het spoorwegtraject Schwerin-Prit- tisch zijn de rails onderspoeld, terwijl ook in het district Deutsch-Krone groote over stroomingen gemeld worden. Overal staan de kelders onder water. In het district Beustettin hebben aardstortingen plaats ge had. SPAANSCH SCHIP GEZONKEN. Het Spaansche s.s. Comercio Lucra is tij dens den hevige storm ter hoogte van kaap Penas gezonken. Van de bemanning zijn 7 leden verdronken. Een ander sctfip dat zich in de onmiddellijke nabijheid van het Spaansche stoomschip bevond kon ten ge volge van den storm geen hulp verleenen. EEN NIEUW PROCES TE MOSKOU. Veertien beschuldigden. Een acte van beschuldiging van 110 bladzijden. Zondag is te Moskou voor het Hoog gerechtshof een nieuw groot staatspro- ces begonnen. Veertien socialisten, die in dienst traden van de Sovjetregeering, meerendeels als economische en land bouwspecialisten en zeer verantwoorde lijke posten bij de Staatsplarnen-Com- missie, de Staatsbank en andere staats instellingen innamen, worden beschul digd van misdrijven, soortgelijk aan die, waarop de beschuldigden in het proces- Ramzin in December werden veroor deeld, nl. samenzwering met het buiten land tot het vernielen van de economi sche plannen der Sovjets, het omver werpen van de Sovjetregeering, en het vestigen van een kapitalistisch regiem. De beschuldigden, die den afgeloopen zomer werden gevangen genomen, zul len terecht staan volgens artikel 58 van de strafwet en staan bloot aan de dood straf De acte van beschuldiging, die is uitgebracht door Krylenko, denzelfde die bij het proces in December het openbaar ministerie waarnam, omvat niet minder dan 110 bladzijden. De beschuldigden zijn Gormann, Scher, Soechanow, Gins- boerg, Jakoebowitsj, Sokolowski, Salkin, Wolkow, Petoenin, Finnjenotajewski, Berlatzki, Ikow, Teitelbaum en Roebin. Allen hebben breedvoerige verklaringen en, gelijk van zelf spreekt, een bekente nis aïgelegd. In de acte van beschuldiging wordt o.m. gezegd: Deze organisatie, die met de Industriepartij en de sociaalrevolu- tionnaire Koedakkengroep Tsjajanow en Kondratjew in verbinding stond, streefde gelijk deze naar het herstel van de kapitalistische verhoudingen in de Sowjet-unie door sabotage en interven tie. Het organisatiebestuur organiseerde contra-revolutionnaire cellen in de centrale economische instellingen en werd door de buitenlandsche delegatie der mensjewisten en dc Industriepartij, door subsidies van de Duitsche sociaal democratie. der Tweede Internationale en der Parijsche handels- en industrie- comité's gefinancierd. De acte van beschuldiging zegt verder, dat de werkzaamheid van het organisa tiebureau wat betreft de sabotage en de voorbereiding tot interventie direct ge heel door de buitenlandsche sociaal-de- mocratlsche centrale werd geleid. Van beslissende beteekenis voor het leiden van het werk van het organisatiebestuur was het bezoek van twee leden van het buitenlandsche centrale Comité der mensjewisten aan Moskou, nl. van Abramovitsj in den zomer van 1928 en van Braunstein in het voorjaar van 1929. Onder deelneming en leiding van Abramovitsj stelde het bestuur zijn tak- tische houding vast, die op de omver werping van de Sowjetmacht gericht was. Een ontkenning van Abramovitsj. In de „Vorwarts" komt van Abramo vitsj een verklaring voor, waarin hij mededeelt dat hij noch in den zomer van 1928 noch op een ander tijdstip in Rus land is geweest, welks bodem hij sedert November 1920 niet meer heeft betreden. Het eerste protest uit het buiten land tegen de acte van beschul diging. Naar aanleiding van een bewering, voorkomende in de acte van beschuldi ging in het nieuwe Mensjewistenproces te Moskou, als zou de Duitsche soc.-de- mocratie de organisatie, waartoe de be schuldigden behoorden, fiancieelen steun hebben verleend, verklaart het be stuur der Duitsche Soc.-Dem. Partij, dat deze nimmer eenigerlei sabotagewerk in Rusland door geld of andere ondersteu ning heeft bevorderd, noch interventie pogingen of opstandsbewegingen heeft bevorderd, noch interventiepogingen ol opstandsbewegingen heeft begunstigd. Alle tegengestelde beweringen, die blijkbaar uit den duim zijn gezogen om onze Russische broederpartij zwart te maken, verklaren wij voor onzinnige leu gens. Het verhoor begonnen. Na voorlezing van de beschuldigingen, vroeg de president of de beklaagden bezwa ren tegen de rechtbank hadden. Zij ant woordden ontkennend en bekenden allen deel uit te maken van de voormalige Rus sische sociaal-democratische partij. De openbare aanklager, Krilinko, die ook in het Ramsinproces dezelfde functie waarnam, verlangde dagvaarding van de volgende ge tuigen: De leider der Russische boerenpartij, prof. Kondratjeu, die zich reeds sedert 14 maan den in hechtenis bevindt en den bij het pro ces tegen de industriepartij veroordeelden prof. Ramoin en den eveneens veroordeelden ir. Larjaritijef, Nekrassof en Jeluskof. De voorzitter vroeg vervolgens de beklaag den of zij een verdediger wenschten. Twee van de veertien beklaagden verklaarden van dit recht gebruik te willen maken. Als ver dedigers werden aangewezen de Moskousche advocaten Kommedow en Brarde. De overi ge 12 beklaagden verklaarden zelf hun ver dediging te willen voeren. De voorzitter deel de nog mede, dat het proces geheel openbaar zal zijn, waarna de eerste zitting werd ge sloten. Onder strenge bewaking werden de beklaagden naar de gevangenis terugge voerd. Bekende getuigen overgebracht. De ingenieurs Ramsin en Larijef, die in het proces tegen de industriepartij zijn ver oordeeld en thans hun straf uitzitten te Nisjni Nowgorod, zijn heden naar Moskou overgebracht, waar zij als getuige zullen worden gehoord in het proces tegen de Mensjiwiki. De voormalige leiders der indus triepartij zullen hebben te verklaren of het juist is, dat zij van de Russische sociaal-dem. partij de beschikking hebben gekregen over geldmiddelen om de Sovjet-Unie te bestrij den. HET BOSCHBRAND-VRAAGSTUK. Een adres aan de regeering door de Ned. Heide-Maatschappij. Zooals bekend is, heeft een commissie, in gesteld door de Nederl. Heidemij. ter bestu- aeering van het boschbrand-vraagstuk, in haar rapport gewezen op het nut van de tele foon bij de voorkoming en bestrijding van bosch- en heidebranden. In verband hiermede heeft het bestuur van de Nederl. Heidemij. zich tot de regeering ge wend om de wenschelijkheid te bepleiten van het geven van tegemoetkomingen in de aan- sluitingskosten ten plattelande en het ver strekken van abonnementen tegen verlaagd tarief, terwijl ook betreffende het aanleggen van particuliere lijnen het betrachten van soe pelheid bij het toepassen van de voorschriften wordt bepleit. Voorts heeft het bestuur in herinnering ge bracht, dat in het boschbrandrapport gewe zen wordt op het nut van samenwerking tus schen militaire autoriteiten en deskundigen bij het organiseeren van het blusschingswerk en aangeboden het personeel der maatschap pij voor voorlichting beschikbaar te stellen. Ten slotte richtte het bestuur zich tot de directie van de Nederl. Spoorwegen en den Raad van Toezicht op de Spoorwegen in ver band met de wenken door de boschbrandcom missie gegeven ten opzicht van het merken en inspecteeren van brandgevaarlijke baanvak- igi in diogg tiidéa,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1