Binnenland Landbouw en Veeteelt Onze Koloniën n/^iV A C! rheumatlek. Jicht, friep, hoofd-, ki«*> en itnuwpUn wordt rolgens 6000 rfi rx QPÏ T 1 H 1 A3« jeiieMheeren op de meest afdoende wijze boetreden door Togaltablet- I III A l3i A t 9 ten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en kan dus worden in- genomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal hielp waar andere middelen geen baat brachten. Bij Apoth. êt Dro*. f 0.00 De bode en magazijnmeester heeft veel werk vei richt en alles wa« in de beste orde Er is veel materiaal gebruikt. De vereeniging heeft 4 ligtenten. Di. jaarverslag werd met dank en ap plaus beloond. De rekening van den pen- 1416 83, uitgaaf 615 39, saldo 801 44. ningmeester gaf aan als ontvangst De rekening van de t. b. c.-bestrijding eaf aan in ontvangst en uitgaaf 460 86. De begrooting van het Witte Kruis werd voor 1931 vastgesteld in ontvangst op 1496. uitgaaf 806, vermoedelijk saldo 690. Besloten is om een zuurstofaparaat aan te schaffen met het oog op de aan wezigheid van gas in onze gemeente. Te vens zal nog gezorgd worden voor een ]=gstoel en kamerschermen. Het plan van een brancar zal nader onder de oogen worden gezien. De be grooting voor de t b c.-bestrijding werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 450. De bestuursverkiezing eaf tot uitslag dat in de plaats van den heer Jb Groot Jbz., die zich niet meer beschikbaar stelde, met groote meerderheid van s emmen gekozen werd de heer P. Mul der Pz. De voorzitter dankte den heer Groot voor zijn vele werk, daar hij een ijverig bestuurslid was. Bcjloten werd een Emmabloemcollec- te te doen houden in onze gemeente. Het btstuur zal dit nader uitvoeren. Do heer A. Sloof stelde voor om van de afd het Witte Kruis 10 beschikbaar te stellen voor het Centraal Genootschap voor het uitzenden van kinderen. De heer C Beets wenschte er 25 en de heer Jb Otto 50 van te maken. Na eenige besprekingen werd het voorstel-Beets voor 1 jaar aangenomen. Daarna sluiting met dank voor de aanpename besprekingen. Zaterdagavond werden wij opge schrikt door het geroep van brand op Oostwijk. In het perceel bewoond door den heer A. art was een begin van brand ontstaan. Daar de bewoners af wezig waren was het moeilijk binnen te komen. De oppe/brandmeester was di rect aanwezig en met twee slangen op de waterleiding wist :n:n liet vuur meester te worden, maar woning en huisraad waren in oen verwaterden toestand. Door het voorloopig bestuur van de afdeeling Koedijk van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonie is besloten tot het uit zenden van drie kinderen naar vacantiekolonie. een HEEMSKERK. Boerenleenbank. Onder presidium van den heer P. de Vries Thz kwamen Vrijdagavond de leden onzer coöp. boerenleenbank afdeeling in het lokaal „Flora" ter jaarvergadering bijeen. Aan de hand van verschillende gegevens ontleenden wij de navolgende cijfers: De ba lans 1930 sloot met een eindcijfer van 96.838,96 gemaakte winst 725 25. De rekening 1930 had als ontvangsten en uitgaven een bedrag van 166048 89. De algemeene verlies- en winstrekening •wees een eindcijfer aan van 5,275,24. Bestuursverkiezingen. De aftr. leden J. Docter Hz. en B. Tijm Cz en J. Huisman Gz. werden evenals de >pL verv. leden J. Rol en H. Tijms met over- grootte meerderheid van stemmen herkozen. NOORD-SCHARWOUCE. In een drukbezochte vergadering van de vier Langendijker afdeelingen der S. D. A. P werd afscheid genomen van het raadslid den heer P. Zeeman te Zuidscharwoude, we gens zijn vertrek naar Alkmaar. Door verschillende sprekers werd het woord gevoerd en hem dank gebracht voor het vele werk, dat hij in deze omgeving in het belang der arbeidersbeweging heeft ver richt. Ms blijk van waardeering werd hem door alle afdeelingen een cadeau aangeboden, be staande o m. uit een mooie actetasch met in scriptie. De heer Zeeman dankte zichtbaar bewo gen ook namens zijn vrouw voor deze harte lijke blijken van sympathie. OPMEER. Coöp. Zuivelfabriek Aurora Deze vereeniging hield op 25 Februari hare voorjaars-ledenvergadering in café „Baerdemaeker" te Spanbroek. De voorzitter, de heer Bos, opende met een woord van welkom. Mededeelingen van den directeur. Uit de mededeelingen van den heer Veldstra bleek o.a.. ('at de melkaanvoer vanaf 1 Mei 1930 tot 1 Februari 1931, in 9 maanden dus bedroeg, 12.256.00 K.G. hetgeen in deze 9 maanden, vergeleken bij 't vorige boekjaar wederom een vooruitgang van 1 millioen K.G. bedroeg. De bruto opbrengst van deze melk was precies 9 cent. Er was op 1 Febr. een zeer be langrijk saldo, zoodat een behoorlijke nabe taling wel weer zoo goed als zeker is. Over de kwaliteit van de producten was men goed tevreden. Sinds de verbouwing in Juli was afgeloopen, kwamen afwijkingen in kwaliteit zoowel van kaas als van boter niet voor. De boterprijs was het geheele jaar onge kend laag. De verkoop van dit artikel gal geen groote moeite. De kaasprijs was in de zomer bevredigend, ®aar liep in 't najaar terug. Er was den geheelen winter een moeilijke handel in dit artikel en het kostte groote in spanning alles behoorlijk te verkoopen. Mo menteel is echter de voorraad kaas miniem klein en gezien het saldo en de bruto-prijs zljn de resultaten goed. Over den weiprijs gaf de directeur als zijn meening te kennen, dat de Melksuikerfabriek io?,r komende boekjaar 55 a 60 cent per 100 L. zal willen betalen. "et t.b.c.-onderzoek is voor dit jaar weer Vrijwel afgeloopen. Er werden door de fabriek 36 dieren overgenomen en afgeslacht. Dit aantal as grooter dan voorgaande jaren, hetgeen vermoedelijk hieraan zal zijn toe te van het mond- en klauwzeer en ook, dat men schrijven, dat de veestapel erg heett geleden meer routine krijgt in het vinden van deze dieren. Er woédt op gewezen, dat het onder zoek uitwijst, dat besmetting bijna uitsluitend plaats vindt van dier op dier en dat het daar om van zoo groot belang is de open lijders spoedig te vinden en te verwijderen. Met het veefonds te Hoogwoud was een meeningsverschil ontstaan over 2 door de fabriek afgekeurde koeien. Dit verschil is in- fusschen opgelost en wordt verder weer op de oude voet samengewerkt. Met de kwaliteitscontrole en verbetering van de melkwinning is nu een speciale contro leur belast. Wanneer de leden meewerken, dan zullen we hiermede zeker goede resulta ten bereiken. Waar bij deze controle vooral naar voren komt, dat het melken zelf één der voornaamste factoren is, wees de directeur op de noodzakelijkheid, dat er melkerscursussen moeten komen en vroeg hij al degenen, die in de gelegenheid zijn, deze te helpen bevorde ren, dit vooral te doen. Het melkvervoer, dat niet in eigen beheer is, werd voor iets lager bedrag wederom aan dezelfde aannemers aanbesteed. Bij de bestuursverkiezingen werden de af tredende bestuursleden C. de Jong, J. Ham co C Glas met groote meerderheid herkozen. Besloten werd van de Oblig.leening 40 stukken van 50 uit te loten. Bij het punt „voorwaarden toetreding nieu we leden" werd besloten deze voorwaarden gelijk te laten. Bij opbod werden verkocht de weispoeling, <arnemelkspoeling en sintels. Bij de rondvraag voerden verschillende leden het woord over de t.b.c.-bestrijding, de wijze van keuren, de overname en taxatie van afgekeurde koeien etc. Eén lid hield een pleidooi voor het oprich ten van een Veefonds vanwege de fabriek, omreden verschillende leden niet in de ge legenheid waren zich bij plaatselijke fondsen aan te sluiten en de andere wel wat duur wa ren. Hij verzocht tenslotte het bestuur dit in overweging te nemen en in de volgende ver gadering daar over weer te spreken. Een ander lid bracht hulde aan bestuur en directeur voor de wijze waarop hier de zaken werden gedaan en de resultaten die werden bereikt. Hij leverde nu 5 jaren zijn melk aan „Aurora", had van alle jaren de gegevens nauwkeurig bijgehouden en vergeleken met de prijzen door de Alkmaarsche fabriek betaald. Hij had van „Aurora" ieder jaar 500 tot 800 meer aan melkgeld ontvangen, dan Alkmaar hem zou hebben uitbetaald. Hij molk ruim 60.000 L. per jaar. De directeur richtte hierna nog een woord tot de leden, waarin hij wees op de laster campagne, waarmee men onze fabriek een paar maanden terug weer heeft aangevallen. Allerlei dingen werden verteld, die van AZ onjuist waren. Onze leden behoef ik dat niet tezeggen, om dat zij geregeld juiste inlichtingen van 't kan toor ontvangen. Deze zijn nog nimmer on juist geweest en de leden hebben dan ook 't volle vertrouwen. Het is dan ook niet voor hen, dat men een dergelijke campagne op touw zet, het is er om te doen ons als concur rent tijdelijk onschadelijk te maken en dit ge lukt zoo nu en dan maar al te goed. Verschillende boeren, niet-leden, doorzien dit spelletje niet, meenen dat ze in hun be lang worden ingelicht over onze fabriek, ver liezen daardoor de dingen waar het om gaat uit het oog en merken eerst later, dat de per soon, die hun zoo bereidwillig inlichtingen verstrekte over een zaak, waarvan hij in wer kelijkheid niets wist, geen boerenvriend, maar een boerenexploitant was. Hij vroeg de leden, dat als een der gelijke campagne eens meer mocht komen, zij deze allen zullen bestrijden met hun vertrou wen in eigen zaak. Is er dan iemand, die hun iets van hun eigen fabriek kómt vertellen, wat zij zelf nog niet wisten, vraag dan deze of hij ae waar heid kan bewijzen. Men zal dan zien, dat dergelijke personen zich spoedig terugtrekken, en zoo niet, dan heeft de directeur er wel eens de moeite voor over om zoo iemand dan eens publiek aan de kaak te stellen als leugenaar. De directeur liet dan nog eens terdege uit komen. dat geen van degenen die ons uit con- currentie-nijd meenen te moeten belasteren, kan bogen op een inrichting als de onze en op een exploitatie-mogelijk als de onze. Onze fabriek is in deze omgeving de fabriek voor iederen boer. Zij doet veel voor verbett ring van den veestapel en zij is best ingericht en werkt met het laagste onkostencijfer. Dit betoog van den directeur ontlokte' een luid appl.' 3 aan de vergadering. Hkrna sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor de prettige samenwerking. DE AFGETREDEN VLOOTVOOGD. De afgetreden vlootvoogd in Ned.-Indië, de viee-admiraa! Ten Broecke Hoekstra, is met den Rheingoid-Express in Den Haag te ruggekeerd. Te zijner begroeting waren op het perron van het S.S.-station aanwezig de kapitein-luit. ter zee J. T. A. J. Bruinsma, sous-chef van den marinestraf, de luit ter zee eertse klasse G. G. Bozuwa, marine-ad judant van den minister van defensie, uit naam van mr dr. Deckers en voorts de kapi teins ter zee Akkerman en Schmit en de kapi tein-luit. ter zee J. S. C. Olivier. NA HET BANDOENGSCHE VONNIS. Het „Nieuws" bespreekt de beschouwing, door onzen medewerker, aan het te Bandoeng over de vier P.N.I.-leiders uitgesproken von nis gewijd, aait de gemaakte opmerkingen ongetwijfeld juist, doch meent, dat er nog an dere oorzaken en schuldigen zijn. Daaronder zijn. volgens het blad, te reke nen de slappe regeerings-politiek, het systeem van kijken en toegeven, het over het paard tillen van Inlandsche intellectueelen, kortom, de vrees om te durven regeeren, wijs, krach tig en rechtvaardig. Voorts moet naar voren gebracht worden het voortgezet opruien en opzetten van In landsche politici door Nederlandsche drij vers, die in de kaart van de extremisten spe len, maar altijd buiten schot weten te blijven, zoodra de overheid ingrijpt. Wie de oorzaken nagaat van de politieke verwording en de wassende gezagschemering, mag nooit ver geten, dat Westersche agitatoren gedurende jaren bezig geweest zijn adepten in Inland sche kringen te vormen, die thans de klappen gekregen hebben. Op deze ware schuldigen, die in het Oos-* ten trachten de zaak „van eieren" te maken, heeft de overheid geen vat, al verdienen zij in de aanraking te komen. NOODWEER IN DE LAMPONGS. Een telegram van den resident van de Lampongsche districten gedateerd Tandjong Karang. 25 Februari, meldt, dat gedurende den hevigen regenval van het laatste etmaal de Koeripanrivier buiten haar oevers is ge treden en het laagste gedeelte van Telok Be- tang een meter onder water staat Hierdoor is groote schade veroorzaakt in de woonhui zen en aan de in de pakhuizen aanwezige goederen. Ongeveer 150 bewoners van c'e kampong vluchtten in hun angst voor de wo ning van den resident, die hun nachtlogies verschafte. Twee bruggen zijn weggeslagen Bij K. M. 42 te Kota Agoeng is het ver keer gestremd Het spoorwegverkeer tus- schen Garoentang en Telok Betong is ge stremd. VECHTPARTIJ OP DEN ZEEDIJK TE AMSTERDAM. Na den „laatsten" borrel als een dolleman met een mes rondgeloopen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het ruw toegegaan in een der vele tappe rijen aan den Zeedijk te Amsterdam. Om kwart voor een, dus tegen sluitingstijd, ver keerde in die tapperij een gezelschap, dat over het algemeen niet erg vast ter been was. In die onvastheid muntte vooral een buitenman afkomstig uit Noordscharwoude, uit. Ook met zijn kalmte was het bedenke lijk gesteld. Op het laatst ontstond er twist; vermoedelijk is de oorzaak in een kleinigheid gelegen. De 45-jarige buitenman trok plotse ling een mes, en waggelde in een dolle bui door het café, links en rechts met zijn v a- pen zwaaiend. Het wapen trof een 40-jaii- gen bezoeker in den buik, ten revolge waar van deze ineenzeeg. Een anuere steek trol een tweeden bezoeker in het been, ten ge volge waarvan ook deze bloedend gewond werd. Er ontstond een hevige opschudding en het duurde niet lang of eenige agenten traden de tapperij binnen. Zij verbonden met hun snelverbanden de getroffenen zoo goed mogelijk en lieten den Geneeskundigen Dienst waarschuwen. De dader werd gearresteerd en overge bracht naar het bureau Warmoesstraat. Het bebloede mes, dat nog in het café lag, werd in beslag genomen. Het eerste slachtoffer, dat een diepen steek in de buikstreek had gekregen, was er ernstig aan toe. Er moest operatief ingegre pen worden en Zondagmiddag was zijn toe stand niet zonder gevaar. Hij is een bekende van de politie, die dikwijls café's bezoekt. De tweede, die een steek in een der beenen kreeg, kon, na verbonden te zijn, huiswaarts gebracht worden. Behalve de buitenman werd ook aanvan kelijk diens zoon gearresteerd, met wien hij eenige dagen geleden naar Amsterdam was gekomen en die bij het drama tegenwoordig was geweest. Later, toen bleek, dat deze aan het voorgevallene onschuldig was, werd de jongeman op vrije voeten gesteld. De buitenman, die vrij ernstig beschon ken was geweest, was niet weinig ontsteld, toen hij later van de gevolgen van zijn daad hoorde. Hij verklaarde, dat hij niet meer wist, waarom hij een mes had getrokken en als een dolleman om zich heen had gesto ken. Hij had dien Zaterdagavond verschil lende café's bezocht en zijn zoon en hij had den afgesproken op den Zeedijk nog een laatsten borrel te nemen. De verdachte is in arrest gesteld en zal naar het Huis van Bewaring worden over gebracht. MEISJE DOOR KOKEND WATER VERBRAND. Het 3-jarig dochtertje van den smid M. te Kessel kwam te vallen over een ketel kokend water, welke op den grond in de keuken stond. Zij bekwam hevige brandwonden en is aan de gevolgen daanan overleden. SUIKERBIETEN-WETJE. Voor 80 pCt. van het normale kwantum bietengemiddeld over drie jaar, wordt aan de coöp. en speculatieve fabrieken een garan tie verleend van maximaal f 4 per ton bietenwelke volgens een bepaalde schaal, afhankelijk van den stijgenden suikerprijs vermin dert, te beginnen bij 8.90 per 100 K-O. suiker. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk XI der Rijksbegrooting voor 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbou wers van suikerbieten). Na overleg met de organisaties van suikerproducenten heeft de commissie, ingesteld in verband met de heer- schende crisis in de akkerbouwbedrijven, een regeling ontworpen welke den grondslag heeft gevormd voor de steunverleening, waar toe de regeering heeft besloten. Zij strekt, om voor de campagne 1931 aan de beetwortelsuikerfabrieken een gelimiteerde en bij bepaalden, stijgenden suikerprijs afne mende garantie met betrekking tot den sui kerprijs te verkenen, teneinde een zóódanigen bietenprijs mogelijk te maken, dat uit gaande van de noodzakelijkheid van inkrim ping van den bietenbouw en zoo zuinig mo- §elijke verwerking een redelijk in stand lijven van de bietenteelt voor dit jaar te ver wachten is. In het volgende plan van uitvoering zijn de algemeene lijnen der garantieverleening tot een bedrag, overeenkomende met ten hoogste 4 per duizend K.G. „garantie bieten". 2. Als „garantiebieten'' wordt per bieten teler aangemerkt een hoeveelheid, overeen komende met 80 pCt. van zijn gemiddelde binnenlandsche productie, resp. van die zij ner rechtsvoorgangers, over de afgeloopen drie jaren. Met bietentelers worden gelijkgesteld zij, die zonder zelf bieten te telen als lid eener coöperatie tot levering verplicht zijn. Voor hen wordt het gemiddelde hunner levering van binnenlandsche bieten over de afgeloopen drie jaren tot grondslag geno men. 3. De garantie wordt verlaagd: a. In verband met den suikerprijs vol gens een schaal, aanvangende bij een prijs van 8.90 en eindigende bij een prijs van 12.36 en wel in dier voege, dat tot 10.10 de garantie wordt verlaagd met 70 pCt van hetgeen de suikerprijs hooger is dan 8.90, benevens boven 10.10 met 140 pCt. - an hetgeen de suikerprijs hooger is dan 10 10; b. met V, van'hetgeen de gezamenlijke opbrengst van pulp en melaise de som van 3 per duizend K.G. bieten te boven gaat Als „suikerprijs" in den zin dezer bepaling geldt de gemiddelde Nederlandsche pariteit fier 100 K.G. van de gemiddelden der loco- noteeringen voor witte suiker te Hamburg bieden), over de maanden Aug. 1931 tot en met Juni 1932. De totale opbrengst der pulp wordt bere kend op basis van 600 K G. per 1000 K.G. verwerkte bieten. Voor elk der coöperatieve fabrieken wordt het gemiddelde der coöperatieve fabrieken tot basis genomen. De opbrengst van melasse wordt berekend op den grondslag van de gemiddelde pariteit vhn de Hamburgsche melasse-noteeringen op basis van IS K.G melaess-suiker (Clerget) per 1000 K.G. verwerkte bieten over de maanden Aug. 1931 tot en met Juni 1932. 4. Ingesteld wordt een commissie van drie, bestaande uit één vertegenwoordiger der coöp. fabrieken, één vertegenwoordiger der Centrale Suiker Mij., benevens een door de regeering te benoemen voorzitter. 5. De fabrieken zenden vóór een door de commissie te bepalen termijn lijsten in, be vattende de vcor de berekening der garantie benoodigde gegevens. De Centrale Suiker Mij. verleent haar tus- sehenkomst voor de verkrijging van de zelfde gegevens voor de telers van naar het buiten land geleverde binnenlandsche bieten 6. De commissie verstrekt aan de bielen telers bewijzen, vermeldende de hoeveelheid „garantiebieten", welke zij gerechtigd zijn te leveren. Deze bewijzen zijn, voor zoover gegrond op vroegere levering aan binnenlandsche fa brieken overdraagbaar. 7. De commissie is bevoegd, om in bij zondere gevallen, waarin zij zulks wegens het eerst in den jongsten tijd ter hand nemen van de bietenteelt of uit anderen hoofde bil lijk acht, het aantal der voor de bepaling vpn de hoeveelheid „garantiebieten" tot grond slag te nemen jaren, terug te brengen tot 2 jaren of 1 jaar. 8. Behoudens bestaande leveringsver plichtingen staat het den bietenteler vrij, om de „garantiebieten" te leveren aan welke der fabrieken hij wil. 9. De vaststelling van den suikerprijs en de gezamenlijke opbrengst van pulp en me lasse volgens de regelen, bedoeld sub. 3 ge schiedt door de commissie 10. Bij verschil van meening in den boe zem der commissie beslist de minister van binnenlandsche zaken en landbouw 11 Op nader te bepalen voorwaarden kunnen aan de fabrieken voorschotten op de garantie worden verstrekt. neerge.-t,-. 1. Voor de campagne 1931 wordt van rijkswege aan ae coöp. suikerfabrieken en aan de Centrale Suiker Mij. (verder aange duid als „de fabrieken") garantie verleend ZUI DERZEE-BELANGHEBBENDEN. Vrijdag hield de Vereeniging van belang hebbenden der nevenbedrijven der Zuiderzee- visscherij een druk bezochte jaarvergadering te Amsterdam in hotel „Krasnapolsky", on der presidium van den heer ir. Nieuwboer. In het jaarverslag van den secretaris mr. Joh K. M. Mathuisen wordt o.m. gezegd: Het ledental liep iets achteruit sinds de vorige jaarvergadering, daarentegen werd het aantal afdeelingen met één vermeerderd, n.1. die te Kampen. Nadat de rekening over 1930 was goedge keurd, besloot men al het mogelijke in Set werk te stellen teneinde tot een spoedige tot standkoming en invoering van het Gewijzigd Ontwerp te geraken. Besloten werd in dezen zin een telegram aan den minister te zenden. Een voorstel van de afd. Lemmer om de regeering kenbaar te maken, dat de belang hebbenden, die in die commissie zitting be boeren te verkrijgen, ook door de plaatselijke organisaties aangewezen beboeren te worden, werd door het hoofdbestuur overgenomen en door de vergadering met algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van denh eer Den Herder te Harderwijk, die breedvoerig zijn bezwaren tegen deze commissies .alsmede tegen het fei', da er thans weer aan een algemeenen maat regel van bestuur wordt overgelaten, wat naar zijn meening in de Zuiderzeesteunwet zelve behoorde te worden vastgelegd, naar voren bracht, werd afgestemd. Nadat de vergadering er zich eenstemmig over had uitgesproken, dat wanneer het ge wijzigd ontwerp te zijner tijd wet mocht zijn geworden, dit geenszins aanleiding zou zijn om de actie voor een volledig herstel van di schade, welke de afsluiting voor de belang hebbenden beteekent. minder krachtig voort te zetten, sloot de voorzitter de zeer geani meerd verloopen bijeenkomst. ANTE-NATALE ZORG. Systematische organisatie? Het Tweede Kamerlid mevr. De Vries Bruins heeft den minister van arbeid de vol gende vragen gesteld: Is de minister bereid mee te deelen, of het juist is, dat in den komenden tijd de ante- natale zorg in ons land systematisch zal wor den georganiseerd onder leiding van de in spectie van de Volksgezondheid? Zoo ja. zou de minister dan willen meedee- Izn op welke wijze die organisatie zal wor den ontworpen en hoe ze zal worden uitge voerd? 6 Is het juist, dat het in de bedoeling ligt, om deze organisatie te brengen onder de in spatie, belast met het toezicht oo de hand having van de wettelijke bepalingen betref fende besmettelijke ziekten enz., waaronder ook het toezicht op de vroedvrouwen berust. Is de minister bereid, mede te deelen op welke gronden deze beslissing berust en welke deskundige adviezen er toe hebben geleid? Is de minister niet van meening, dat een zoodanige afscheiding van dit onderdeel van de hygiënische zorg van het jonge kind, van de reeds bestaande zuigelingenzorg, in de practijk op moeilijkheden zal moeten stuiten, die onvermijdelijk nadeelen voor de zorg in haar geheel zullen moeten teweegbrengen? Zou de minister willen mededeelen, hoe hij zich het organisatorisch verband denkt tus- schen de gelegenheid, waar adviezen zullen moeten worden gegeven aan de aanstaande moeders en die, waar nu reeds raad en bij stand wordt verleend in het belang der zuige lingen? Is de minister ten slotte niet van meening, dat de organisatie van deze op zichzelf zeer toe te juichen nieuwe zorg voor het moeder schap duidelijk aantoont, dat de verschillende maatregelen in ons land „reeds genomen" en „in de toekomst nog te nemen", in het belang van den algemeenen gezondheidstoestand, in één algemeen verband beboeren te worden ge bracht. om voldoende tot hun recht te kunnen komen? WERKLOOZENOPSTOOTJE TE AMSTERDAM. Enkele werkloozen, die deel uitmaakten van een groep van ongeveer tweehonderd, en die van een vergadering kwamen uit een gebouw aan het Waterlooplein te Amsterdam, in de Linnaeusstraat een makelaar lastig gevallen. De hulp van de politie werd ingeroepen, die de werkloozen sommeerde verder te gaan en zich te verspreiden. De werkloozen bleven echter bijeen, zoodat de politie zich genood zaakt zag hen met behulp van den stok uit een te drijven. DE „TRIBUNE"-KWESTIE. Motiveering van het weringsbesluit uit de openbare leeszalen. Het bestuur van de Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken heeft van zijn besluit tot wering van „De Tribune" uit de openbare leeszalen een advies aan den minister van onderwijs uitgebracht. De moti veering daarvan is nu gepubliceerd, waar aan wij ontkenen, dat het bestuur niet inziet, dat door niet-terlezinglegging van een of an der dagblad, eventueel door verwijdering op deugdelijke gronden, de onpartijdigheid der O. L. geschonden zou worden. „Het Hilversumsche Leeszaalbestuur, dat in naam der onpartijdigheid de noodzakelijk heid van de ter-lezinglegging van „De Tri bune" poneerde, ziet één ding voorbij n.1. dat cle rijkssubsidie-voorwaarden óók verlangen, dat alle moreel-schadelijke lectuur worde ge weerd. Nu heeft niet onwaarschijnlijk indertijd, naar aanleiding van de debatten in de Twee de Kamer, minister Heemskerk, van wien deze eisch en fcrmuleering afkomstig is, hier uitsluitend gedoeld op moreel-schadelijke lectuur van sexueelen aard Dit is begrijpe lijk, omdat toentertijd nooit aan de mogelijk heid is gedacht, dat organen van eenige poli tieke partij, die dus voor de groote openbaar heid schrijven, zich leenen zouden tot uitin gen ir. woord en in beeld, die opzettelijk en bij herhaling bedoelen te krenken de gods dienstige idiologie van eenig mensch. Een primair gevoel van fatsoen en betamelijkheid verbiedt een be haafd mensch een ander daarin opzettelijk te krenken. DOODSLAG. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de arbeider J. Smeets, los werkman bij de Gebr. Van den Berg, aannemer te Weert, te Loos (gem. Bocholt) in België, doodgesla gen. De overledene was gehuwd en vader van eenige kinderen. Het parket van Hasselt stelt een onderzoek in. Van den daders is nog niets bekend. OVERBLIJFSELEN OUDE POORT. Bij den aanleg der rioleeringswerken is men aan het einde der Hamburgerstraat te Doetinchem gestuit op zware metselfundee- ringen, die een breedte van wel tien meter hebben. Vermoedelijk zijn dit overblijfselen van de oude Hamburgerpoort, die in de jaren 12831288 werd gebouwd. AUTO-AANRIJDING BIJ SANTPOORT. Schadevergoeding door de spoor wegen gevorderd. De Haarlemsche correspondent van het Hbl. meldt: Enkele weken geleden is op den onbewaak- ten overweg in den Middenduinerweg op de spoorlijn Haarlemljmuiden een auto door den electrischen trein aangereden en ver nield. De auto stond midden op de rails, de bestuurder, een inwoner van Santpoort, ver klaarde nog juist uit den auto te zijn gespron gen, toen hij den trein zag aankomen De auto werd een eind meegesleurd en vernielde een gedeelte van de afsluiting van de spoor baan. Het ongeluk was, volgens den bestuurder, gebeurd, doordat de boomen niet gesloten wa ren, toen hij den overweg opreed (de boomen worden bediend uit het iets zuidelijker liggen de station Santpoort), maar toen hij midden op de rails was. viel de sluitboom vóór hem neer. De mogelijkheid hiervan bestreden de chef en het personeel van het station Sant- jxjort. De directie van de Spoorwegen heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek is niet bekend gemaakt, maar wel vernamen wij, dat de directie van de Spoorwegen van den eigenaar-bestuurder van de vernielde auto vergoeding eischt van de schade, aan de spoorbaan aangericht. DIEFSTAL IN HET SPORTFONDSEN- BAD. De dief aangehouden. In het Sportfondsenbad in de Linnaeus straat is Zaterdag van een der zwemmers een portemonnaie met 15 ontvreemd. De portemonnaie is weggenomen uit de kleeren, die in de badcel waren opgehangen. De dief heeft echter niet veel genoegen beleefd van zijn daad, want enkele oogenblikken later werd hij in de zweminrichting gearresteerd Hij had de portemonnaie met het geld bii zich.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 7