DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 GOHDUNENWASSCHERIJ Keurige, vlugge aflevering, S. KROM. Tel. 897. 133e Jaargang. Uit het Parlement Daqelijksch Overzicht Buitenland VOLKSUNIVERSITEIT. „De wonderwereld van de BlauweGolf* „Natuurgeheimen van den Balkan". ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voorfam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. %o. 54 Directeur: C. KRAK. UO.\DERÜA(S 5 HAART 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 4 Maart 1931. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de Rijksbe- grooting voor dit jaar en deze volgens ge bruik ingeleid met algemeene beschouwingen, welke vermoedelijk wel de vergaderdagen van deze week in beslag zullen nemen. De eerste spreker was de heer mr. P. Rink (lib.), die in een vriendelijk gevormde maar niettemin aan duidelijkheid niets te wenschen latende rede in de eerste plaats afkeurde, dat de regeering het Parlement met krachtmid delen zooals dreigen met aftreden en intrek king van ontwerpen, wanneer ze werden ge amendeerd, naar haar wil zette In de twee de plaats zette hij uiteen, dal er nog steeds geen nieuwe rechtsche coalitie is gevormd en er nog niet veel kans op bestaat, dat de oude coalitie zal herleven. De mogelijkheid, dat er een samengaan zou komen van de katholieken met de sociaal-democraten was, na de uitdrukkelijke verklaring van den heer Albarda omtrent de houding der socialisten tegenover een mobilisatie, vrijwel verdwenen De heer prof. A n e m a (a.r.) keurde na mens zijn partij het beleid der regeering te genover de crisis goed. Hij achtte echter het ministerie krachtig genoeg om met meer po sitieve maatregelen van rechtsch regeerings- beleid te komen. Hij noemde een nieuwe Zon dagswet, een herziening van de Begrafenis wet enz., waarbij hij tevens een balletje op gooide van een samensmelting van de pro- testantsche partijen, waarbij ds. Kersten en ds. Lingbeek mitsgaders de christelijk-histo- rischen met de anti-revolutionnairen één for matie zouden vormen. Ten slotte sprak hij zijn afkeuring uit over het voornemen der sociaal-democraten om bij een eventueele mo bilisatie dienst te weigeren. De heer M e n d e 1 s (s. d. a. p.) heeft in een uitvoerige rede uiteengezet, dat zijn partij niet het minste politieke vertrouwen in de tegenwoordige regeering koestert De par tijen, waarop zij in de practijk steunt, missen eenheid van beginsel, zelfs bij de katholieke partij bestaat omtrent hoofdpunten geen overeenstemming. Maar de regeering wordt gesteund omdat er niets beters is te vinden en daardoor wordt zij aangemoedigd tot dic tatoriale maatregelen, welke aan Mnssolin' doen denken. Ten slotte verdedigde hij het heilige recht tot opstand, wanneer er tot mo bilisatie mocht worden besloten Nadat prof. Kranenburg (v.d.) de houding zijner partij inzake het verzet tegen een mobilisatie, waarbij hij zich aan de zijde der socialisten schaart, had toegelicht, heeft prof de Savornin Lohman (c. h.) den dag besloten met een uitvoerige rede, waarin hij de regeering niet zonder kri tiek liet, maar toch haar beleid goedkeurde, al is dit weieerts te veel een laveeren Hij ver dedigde verder de noodzakelijkheid van een verbetering van ons evenredig kiesrecht en betoogde de wenscheliikheid van een herle ving van de coalitie als een machtig weermid del tegen het roode gevaar, dat vooral uit Rusland ons bedreigt. Ten slotte heeft de •pr, na zijn afkeuring te hebben uitgesproken over de houding der soc. democraten tegen over een mobilisatie-oproep, den minister president gevraagd of aan soc. democraten, die dingen naar een burgemeestersplaats, de stellige vraag zal worden gedaan, welke houding zij zullen aannemen in gevai het tot een mobilisatie mocht komen. Morgen voortzetting. De Tweede Kamer heeft heden de behan deling van de Indische Begrooting voortge zet. Maar zij begon met een paar stemmin- 5en. In de eerste plaats heeft zij de Indische ustitiebegrooting, op verzoek der soc. demo craten in stemming gebracht, aangenomen met 58 tegen 18 stemmen. Daarna heeft zij de voordracht opge maakt voor de benoeming van een raads heer in den Hoogen Raad Nummer één werd dr. J. L M Meckmann, rechter bij de Am- sterdamsche rechtbank, met 52 van de 69 stemmen. Tweede op de voordracht werd dr Ch. van Oppen te Maastricht met 51 van de 70 stemmen, derde dr. J. A. F van Asperen, raadsheer in het Haagsch gerechtshof Bij ce hierop voortgezette behandeling van de In /:che begroeting van financiën heeft de heer Cra me r (s.d.a.p gepleit voor een algeheel opiumverbod, de heer I~ e r L a a n (s.d.a.p.) voor verbetering van der. financiee- len toestand der oud-gepensionneerden van vcor 1920. Met dit laatste vereenigde zich de heer Van Boetzeiacr (ch.). maar met de afschaffing van het opium zij men voor zichtig. Men kan met ineens een middei, dat 30 a 40 millioen per jaar opbrengt, aischaf- fen zender meer. De heeren Joekes (v.d), Feber (r.k.) en Van Kempen (iibdrongen aan op maatregelen om her opiumgebruik te ver minderen, in de eerste plaats do-ar den sluik handel tegen te gaan, terwijl ook internatio nale samenwerking werd bepleit. Nadat neg een paar sprekers, waaronder de Ik er L. de Visser (coir.m zich weder onderscheidde doo; ongepaste uitdrukkingen, in de bres waren gesprongen voor de oud- gepensionneerden van voor 1920. heeft de Minister van Koloniën uiteengezet, dat het opiumkwaad siechts door internatio nale samenwerking op afdoende wijze is te bestrijden. Wat de oud-gepensionneerden be treft, van vele is de toestand niet zoo slecht als is afgeschilderd. Maar waar zulks wel het geval is. wordt geholnen Van gelijkstelling met de later gepensionneerden kan geen spra ke zijn; dat zou in de eerste plaats te veel geld kosten. Bij de afdeeling Binnenlandsch be stuur bepleitte de heer Cr. mer de op heffing van een dubbel bestuursstelsel. af schaffing der heerendiensten un van gedwon gen arbeid De heer Feber vroeg wanneeT de onderteekening van de conventie betref fende de afschaffing van den gedwongen ar beid zou plaats vinden. Minister D e Graaf beioofde de onderteekening der con ventie te zullen bevorderen. M^t de bestuurs- hervorming wordt geleidelijk voortgegaan. Dr. CURTIUS' BEZOEK AAN WEENEN. De beteekenis van dit bezoek. Dr Curtius, de Duitsche rijksminister van buitenlandsche zaken, is met eenige politici naar Weenen gekomen, om daar een tegenbe zoek te brengen, zulks naar aanleiding van het bezoek van dr. Schobert aan Berlijn in het vorige jaar Dit bezoek zal slechts een paar dagen du ren, maar volgens den Weenschen correspon dent van de N.R.Crt., is er een groot feest programma entworpen. Men vergist zich niet, aldus deze correspondent, met te ver onderstellen, dat bij dit bezoek ook verschil lende politieke en economische vraagstukken besproken en bespoedigd zullen worden. In de commentaren, die de Weensche bladen al vooraf aan het bezoek gewijd hebben, merk ten zij algemeen op, dat het lot van beide landen ten nauwste met elkaar verbonden is, doch tevens, dat men in het bezoek geen uiting van agressieve politiek moet zien. Dat neemt niet weg. dat op het oogenblik de ge meenschappelijke belangen van Oostenrijk en Duitschland ver buiten het kader van geestelijke en economische saamhoorigheid reiken. De versterking van de nationaal-so- cialistische beweging in Duitschland en de invloed daarvan op de parlementaire poli tiek wordt in Oostenrijk ook daarom met groeiende belangstelling gevolgd, omdat ook in Oostenrijk het nationaal-socialisme snelle vorderingen maakt. Wel is het den natio- naal-socialisten bij de jongste verkiezingen niet gelukt den Nationalen Raad binnen te treden, maar dat is voor een groot deel aan de inrichting van het kiesstelsel te wijten of te danken geweest en men moet er rekening mee houden dat bij een volgende verkiezing, als de omstandigheden blijven zooals ze zijn, of nog erger worden, de nationaal-socialisten meer succes zullen hebben. Dit te eerder daar het ontbindingsproces van de burger wacht, die tot dusver het reservoir voor vele nationaal-socialistische elementen vormde, maar doorgaat. Daarbij komt dat Hitier, het hoofd der beweging, zelf Oostenrijker is en de nationaal-socialisten zich sterk genoeg vinden om aan te kondigen, dat zij in het najaar, bij de verkiezing van den bondspresi dent met een eigen candidaat zullen uitko men, waartoe waarschijnlijk prof. graaf Gleispach, de gewezen rector-magnificus thans pro-rector van de Weensche uni versiteit zal worden uitverkoren Het is ze ker, dat deze nationaal-socialistische vloed golf een onderwerp van bespreking bij Cur tius' bezoek zal vormen. Tot zoover deze correspondent. Het blad teekent daarbij aan. dat dr. Curtius voor zijn vertrek uit Berlijn aan den Berlijnschen cor respondent van den officieelen berichten dienst te Weenen een verklaring ter hand heeft gesteld, waarin hij zijn blijdschap uit te aan Schobers uitnoodiging tot een beant woording van diens bezoek aan Berlijn ge volg te kunnen geven. Het bezoek is dan ook niet zoozeer als een politieke handeling te beschouwen, dan wel als een bewijs van ae nauwe vriendschap, die het Duitsche volk in Duitschland met het Duitsche volk in Oostenrijk vereenigt. Bij de thans aan den gang zijnde bespre kingen hebben de heeren, gezien de gelijk gerichte Duitsche en Oostenrijksche politiek, geen tegenstellingen op te ruimen of tegen- strijdige meeningen te bekeeren, doch veeleer Ite overleggen hoe de gemeenschappelijke zor gen, gelijk de onmetelijke nood, die juist de ze beide volken drukt, het doeltreffendst te bestrijden zijn. Wij gaan, aldus dr. Curtius, daarbij uit van de opvatting, dat, gezien het algemeen karakter van de economische cri sis, slechts een nog nauwere, nog vertrouwe lijkere samenwerking der volken in staat zai zijn een geiukkige oplossing tot stand te brengen De geweldige werkloosheid is thans een geesel der menschheid. Bijzonder zwaar bezoekt zij echter het Duitsche volk. Daarom voelen zich met name de Duitsche staatslie- dne geroepen naar de middelen te zoeken die deze ontzettende ziekte heelen kunnen; Ik hoop ea vertrouw, dat de besprekingen te Weenen er toe zullen strekken den grond slag te leggen voor een nog nauwere samen werking tusschen onze beide landen dan tot dusver en tot een vertrouwelijke samenwer king van alle staten, die daartoe geneigd zijn. Het ligt voor de hand, dat dr. Curtius met de Oostenrijksche staatslieden behalve de economische vraagstukken ook de politie ke vraagstukken zal bespreken, die hen ge meenschappelijk aangaan. Gezien den prin- cipieelen samenloop van de politieke doel einden van Oostenrijk en Duitschland was dr. Curtius' er al van tevoren van overtuigd, dat beider standpunt ten opzichte van de groote politieke vraagstukken eender zal zijn; want Oostenrijk en Duitschland willen beide slechts het Duitsche volk en de mensch heid een rechtvaardigen vrede waarborgen. Dr. Curtius' verklaringen aan de pers. Gistermiddag heeft de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Dr. Curtius in de Duitsche Ambassade de binnen- en buiten landsche persvertegenwoordigers ontvan gen. Curtius verklaarde, dat zijn bezoek aan Weenen geen sensatie is. Duitcshe en Oos tenrijksche ministers komen meermalen voor gedachtenwisselingen bijeen. Duitschland staat thans op economisch gebied in het cen trum der belangstelling. Er zijn nieuwe wet ten en nieuwe formules gevonden om de te genwoordige moeilijkheden het hoofd te bie den. De Duitsche regeering en haar volk leg gen zich op enge samenwerking toe en zijn tot iederen arbeid bereid, die geschikt schijnt den economischen nood te lenigen. Wat de Volkenbond betreft zeide spr., dat deze vaak niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, doch spr. wil aan den anderen kant ook erkennen, dat dit lichaam herhaal delijk op succesvolle wijze bemiddelend is opgetreden. nsg opgetreden. De werkelijke waarde van den Volkenbond zal eerst blijken, als hij er in slaagt de hem opgedragen groote kwesties tot oplossing te brengen. Hieronder rekent spr. ook de kwestie der ontwapening en een loyale regeling van de minderhedenkwestie Duitschland eischt ontwapening, daar deze het eenige bruikbare middel is om in de toe komt oorlogen te voorkomen en de mensch heid vrede te geven. Wij verwachten, aldus spr., van de ontwapeningsconferentie, dat zij aan de militaire bereidheid aller landen het dreigend karakter ontneemt. Tevens moet zij niet alleen het recht der volkeren op veilig heid erkennen, maar tevens verwezenlijken. Spr. protesteert ook van deze plaats tegen wat hij noemt „de schuld aan den oorlog''. Aangaanden minderhedenkwestie verklaar de spr., dat de regeering zich te dien aanzien volkomen in overeenstemming bevindt met het geheele Duitsche volk. Het minderheden probleem moet op bevredigende wijze wor den opgelost. Dit is een eerste eisch van on zen tijd en door de verwezenlijking zal een blijvende verzoening en vriendschappelijk samengaan der volkeren mogelijk zijn. Wij zullen, aldus spr., deze politiek niet slechts voor onszelven, doch ook voor het algemeen belang in den ruimsten zin des woords voortzetten. Tenslotte herinnerde spr. eraan, dat de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken de verhouding van Oostenrijk en Duitschland heeft samengevat in de formu le: een volk en twee staten. De staat heeft tot taak de belangen van een volk te behar tigen. Duitschland en Oostenrijk dienen ge meenschappelijk het Duitsche volk, waar van de solidariteit van de Duitsche en Oos tenrijksche politiek het resultaat is. Minister Curtius voor de Radio. De Rijksminister van buitenlandsche za ken, dr. Curtius, die thans te Weenen ver toeft, heeft voor de draadlooze een rede ge houden, waarin hij het zich een voorrecht rekende van Weenen uit, dat de polsader is van Midden-Europa, tot het volk te mogen spreken. Het groote gebied van de Donau heeft hier zijn middelpunt en Weenen is ge worden een Centrum van economisch leven Toen dr. Schober in zijn kwaliteit van Oos- tenrijksch bondskanselier te Berlijn vertoef de thans ongeveer een jaar geleden hebben spr. en hij de grondslagen gelegd voor een Oostenrijksch—Duitsch handelsver drag, waarvan de resultaten aan de bewo ners van beide landen ten goede zou komen. Economische kwesties zullen bij spr.'s onder handelingen te Weenen een belangrijke rol spelen, want de economische crisis is zeer groot. De vraag hoe zij kan worden bezwo ren neemt nog steeds de leidende staatslie den in beslag. Spr.'s bezoek geldt echter niet alleen de behandeling van economische kwetsies. Sedert den vorigen keer was het de wensch van den Rijkskanselier en van spreker nogmaals bij de Duitsche broeders in Oostenrijk te vertoeven. Nu de Rijkskanse lier aan de uitnoodiging om naar Weenen te komen geen gevolg heeft kunnen geven, betreurt hij dit ten zeerste. Spr. weidt dan uit over zijn sympathie voor Oostenrijk en de schoonheid van het land, waaraan hij een beschouwing vastknoopt over de wapenbroe derschap van beide landen en het gelijksoor tig lot, dat beide na den wereldoorlog heeft getroffen. De Oostenrijkers hebben zich cloor den ernstigen maatschappelijken nood niet laten neerdrukken, hetgeen bewondering afdwingt. Dit wordt nog het meest bewon derd door de Duitschers. HENDERSON OVER HET FRANSCH- ITALIAANSCH ACCOORD. De politieke beteekenis van het belangrijkste. Henderson, de minister van buitenlandsche zaken, heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd betreffende zijn jongste bezoek aan Parijs en Rome. Hij zeide, dat hij met vreugde er het Lagerhuis mededeeling van deed dat een oplossing die aan de Goedkeuring der andere betrokken mogend- eden was onderworpen was gevonden voor de problemen, die de vlootconferentie van Londen hangende had gelaten. Hij was niet in staat er de bijzonderheden van mede te deelen, daar dit onhoffelijk zou zijn zoo lang de belanghebbende regeeringen niet ruimschoots tijd hadden gehad om de voor waarden van het accoord tt overwegen. Intusschen sprak Henderson de hoop uit, dat de eerste lord der Admiraliteit in staat zou zijn de volgende week andere bijzonder heden te geven bij het debat over de marine- begrooting. De premier, e eerste lord der Ad miraliteit en Henderson zelf waren ervan overtuigd, dat op andere wijze dan die van het persoonlijk contact met de leidende mi nisters der béide belanghebbende mogend heden geen succes te verkrijgen ware ge weest, hetgeen het zoo plotseling vertrek naar Parijs en Rome van een Britsche dele gatie op 23 Februari verklaart. De delegatie werd te Parijs en Rome vriendschappelijk ontvangen, en dank zij het levendig verlan gen naar overeenstemming dat in de beide hoofdsteden aan den dag trad, ko de delega tie de ernstige moeilijkheden overwinnen, die zoo langen tijd overeenstemming hadden in den weg gestaan. Welke ook de beperking zijn mag, aan den bouw van nieuwe oorlogsschepen opgelegd, het voornaamste kenmerk der onderhandelin gen is wat in politiek opzicht werd bereikt. Het ontworpen accoord verhindert de her nieuwing van bewapeningswedijver, en mis- lukikg van de onderhandelingen zou de atmosfeer van de aanstaande ontwapenings conferentie hebben vergiftigd. Tenslotte uitte Henderson de hoop, dat alle mogendheden te Genève elkaar zouden ontmoeten met betere vooruitzichten op een volledig en definitief succes. In ieder geval was Henderson ervan overtuigd, dat het ac coord aanzienlijk zou bijdragen tot het ver sterken van de gevoelens van vriendschap en samenwerking niet slechts tusschen de onmiddellijk-belanghebbende mogendheden, dochook tusschen allen die het vlootverdrag van Londen hadden onderteekend. HET GROOTE PROCES TE MOSKOU. Gisteren legden in het proces tegen de Mensjewiki de beklaagden Cherr, Guins bourg, Zalkind en Groman verklaringen ai over den aankomst in 1928 van Abramowitsj, lid van de buitenlandsche delegatie van Mensjewiki. Abramowitsj is volgens deze- verklaringen te Moskou gekomen om de nieu we tactiek te leiden der Mensjewiki ter voor bereiding van van interventie, en uitbreiding der sabotage. Abramowitsj raadde aan con tact te zoeken met de contrarevolutionnaire groep van Kondratiev en Tsjajanow, zeggen- e, o'at de leider van de tweede internationale en in het bijzonder de sociaal-democratische leiders in Duitschland ongerust waren over den vlucht, die de communistische beweging nam, dat zij de noodzakelijkheid erkenden van interventie, doch rekening hielden mer den geest van de arbeidersklasse en zich der halve niet openlijk konden uitspreken voor in terventie. Kondratiev legde verklaringen af over de- nauwe samenwerking van zijn partij met de Mensjewiki. De door zijn groep uitgevoerde sabotage betrof hoofdzakelijk den landbouw, waarin de collectivisatie werd gehinderd door het uitlokken van boerenonlusten. Deze ver klaringen werden bevestigd door Groman, Cherr en Soukhanow. Kondratiev eindigde zijn verklaringen met te zeggen, dat hij met het oog op het buitengewone succes der in dustrialisatie en collectivisatie de wapens neerlegde en zijn partijgenooten opriep het zelfde te doen. Na voorlezing van een telegram van Abramowitsj uit Berlijn, waarin deze ontkent te Moskou te zijn geweest in 1928, bevestigen Cherr, Groman en andere vroegere sociaal democraten, dat Abramowitsj te Moskou is geweest en dat zij daar ontmoetingen hem hem hebben gehad. Verder legden de beschuldigden nog ver klaringen af over een onwettig verblijf te Moskou in 1929 van Brounstein, die in samenkomsten met leden van het panunionis- tische bureau de richtlijnen, voordien aange geven door Abramowitsj bevestigde. Be klaagde Ikow verklaarde, dat Brounstein had gezegd, dat de interventie zou beginnen met een of ander conflict met Rusland, uitge lokt door buitenlandsche kringen. De rechtbank voegt bij het Dossier een aan tal brieveq van de Buitenlandsche delegatie Donderdag 12 Maart, des avonds 8 uur, in het Alkmaarsch Bioscooptheater, ver- tc-cning van de beide buitengewoon fraaie Ufa-films: en Toegangsprijs: Loge f 80, Ie Rang -.50, Ile Rang -.35. Voorziet U nu reeds van kaarten aan het Uitleenbureau van de Leeszaal, daar wij voor dit programma wederom veel belangstelling verwachten. Ziet nadere beschrijving dezer dagen onder „Filmnieuws". van Mensjewiki en correspondentie van Ikow met Berlijn, van welke documenten Ikow de autenticiteit bevestigde, evenals de beklaag den Cherr en Yakoubuwitsj. In 1930 heeft Ikow bij zich thuis ontvangen den Lettischen sociaal-democraat Boukker, die naar Moskou was gekomen en die het panunionistisch bureau verschillende berichten overbracht van de buitenlandsche delegatie van Mensje wiki. •ik «BSmÊWwfr v DE BUITENLANDSCHE POLITIEK IN BELGIE. Critiek van Ward Hermans. Tijdens de begrootingsdebatten over de be grooting van het departement van buiten landsche zaken critiseerde de Vlaamsche Na tionalist Ward Hermans op scherpe wijze de Belgische buitenlandsche politiek. Hij eischte. da* België medewerking zou verleenen tof herziening van het verdrag van Versailles en het Young-plan. Te Eupen en Malmedy moet een referendum gehouden worden, waarna eventueel dit gebied aan Duitschland moet worden teruggegeven, teneinde een definitieve verzoening met Duitschland te verkrijgen. Vervolgens keerde spr. zich tegen de bewe ring, dat oorlogsgevaar van de zijde van Duitschland zou dreigen. In verband hier mede verlangt Ward Hermans opzeggin van het Fransch-Belgisch militair accoor dat België aan Frankrijk bindt. 1? d DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. De overeenkomst tusschen Ghanrt en Lord Irwin heden in het Lager huis. De overeenkomst tusschen Ghandi en Lord Irwin zal heden tegelijkertijd met de publica tie in Indië, in het Lagerhuis in den vorm van een regeeringsverklaring worden bekend ge maakt. De vlootsminister Amerson heeft gis teren nog langdurige besprekingen met Ghandi gehad, over de uitwerking van de verschillende onderdeelen dezer overeen komst. Het bestuur van het congres bereid thans het programma voor waarmee de con- gres afgevaardigde of de leden van de tafel- ronde conferentie die in Indië zai worden ge houden, zullen verschijner De Indische blar den van de meest uiteenloopende riehtingenn, zoowel de British State man als The time* of India en de sterk nationalistische Hindoe laten zich in gunstiger, zin over de overeen komst uit. Het onderhoud tusgchen Ghandi en Lord Irwin. In tegenstelling met óe in Londen ver spreide berichten melden Amerikaansche telegrammen direct uit Delhi, dat Ghandi en de Britsche Onderkoning, Lord Irwin, het Wdpenstiistandsverdrag tot opheffing der ongehoorzaamheids-campagne nog niet on- derteektnd hebben. Ghandi en Lord Irwin zouden volgens deze Amerikaansche berich ten den geheelen dag hebben onderhandeld, echter zonder een definitief resultaat te heb ben bereikt. De voornaamste moeilijkheid zou zijn geweest de regeling van teruggave der ia beslag genomen eigendommen en de geldboeten waartoe de deelnemers aan de ongehoorzaamheids-campagne zijn veroor deeld. DE FINANCIEELE REORGANISATIE VAN AUSTRALIË. De banken weigeren mede te werken tot uitgifte van nieuw papiergeld. De Australische banken hebben geweigerd hun stem te verleenen aan de plannen tot fi- nancieele reorganisatie van de ministerie van financiën der Australische staten de uitgifte van 18.000.000 aan papier geld beschouwen zij als inflatie waaraan zij hun medewer king niet kunnen verleenen. Zii verlangen dat de regeering op energieke wijze de ïutgaven zal beperken en de begrooting in evtnwiaö zal grengen, opdat het vertrouwen we«r her steld zal worden

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1