DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN GORDIJNENWASSCHERIJ Keurige, vlugge aflevering. S. KROM. Tel. 897. \o. 55 Vrijdag u HAAKT 19:11 133e Jaargang. Uit het Pariemenf Dagelijksch Overzicht MAARSCHE COURANT e Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEM A, Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 5 Maart 1931. Vijf sprekers hebben heden deelgenomen aan de algemeene beraadslagingen over de Rijksbegrooting in de Eerste Kamer. De eerste, de heer v. Lanschot (r.k.) nam de ochtenduren geheel voor zijn rekening er, heeft over heel wat punten zijn gedachten laten gaan. In het bijzonder zette hij uiteen, dat in deze dagen de voornaamste taak van het ministerie is de bezwering van de crisis. Hij erkende evenwel, dat het de macht mist om haar geheel te overwinnen. Doch zij be schikt toch wel over economische middelen, ook tegenover het buitenland, met name Duitschland, ten einde tariefsverhoogingen tegen te gaan en maatregelen te nemen tegen dumping. Hij vroeg verder overweging van de oprichting van een Industriebank, open-- baarheid bij trustvorming en mobilisatie van het Nederlandsche bankkapitaal. Ook gaf hij aan de hand de verschillende fond sen onder berusting van de regeering, zoo als de rijkspensionfondsen, het saldo van de Postspaarbank enz. te beleggen in werken als het rijkswegenplan en de drooglegging rnn de Zuiderzee. De heer Wibaut (s.d.a.p.) heeft weder eens geprotesteerd tegen de nieuwe wet op de fi- nancieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. Op grond van door hem ontvan gen gegevens, betoogde hij, dat de gemeen ten te veel aan banden worden gelegd en dat men haar de vrijheid in zake de regeling harer belastingen moet hergeven. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. De burgelijke ongehoorzaamheid stopgezet. Een verklaring van lord Irwin. Gisteren is de Indische campagne der bur gelijke ongehoorzaamheid door Gandhi en het Uitvoerend Comité van het Congres ge staakt. Tegelijkertijd heeft ook de niet-beta- ling van belastinggelden, alsmede de aan wending van allerlei andere strijdmethodes een einae genomen. In een lange verklaring, welke te New Delhi is afgelegd en gistermiddag door den Britschen minister van Indië, Wedgwood Benn, in het Lagerhuis is voorgelezen, is of ficiéél aangekondigd, dat de burgelijke onge hoorzaamheid is opgeheven. Deze verkla ring geeft den tekst van de overeenkomst, welke bereikt is bij de besprekingen tusschen lord Irwin en Gandhi. Ten aanzien van de constitutioneele kwes ties wordt verklaard, dat het schema van de komende besprekingen met toestemming van de Engelsche regeering spoedig verder zal worden behandeld volgens het plan van de constitutioneele regeering van Indië, zooals dit op de Ronde Tafel Conferentie te Londen is besproken. Ten vervolge op de verklaring door den premier op 19 Januari j 1. afgelegd, zullen stappen worden ondernomen voor de deelne min? van de congresvertegenwoordigers aan dat zijn partij niet aan onwettige middelen tot bestrijding eener mobilisatie denkt. Maar wel was zij sterk gekant tegen de tegenwoordige grondwettelijke regeling van de mobilisatie, waarbij het bevel daartoe door de regeering, feitelijk door het militair gezag, kan worden gegeven, terwijl het Par lement slechts het recht heeft een dergelijk bevel achteraf te bekrachtigen. In verband hiermede had hij gelegenheid weer een woord ten gunste van eenzijdige ontwape ning te doen hooren en beweerde, dat twee derden der bevolking tegen bewapening ge kant is. Met ingenomenheid gewaagde hij van gevallen van partieele dienstweigering in het leger. Zoo heeft generaal J. C. Schuur man in 1929 reeds in een rede verklaard, dat hij zou weigeren deel te nemen aan een aanval met gifgassen. De heer Slingenberg (v.d.) heeft eenige zeer optimistische beschouwingen gehouden over den toestand van de rijksfinanciën. De ze is zeer gezond en zoowel de rijksbegroo tingen als het Leeningsfonds 1914 hebben zulke overschotten, dat er met behulp van de verhooging van de sigarettenbelasting zeer goed een crisisfonds kan worden ge vormd, waarin jaarlijks 15 millioen kan worden gestort, terwij! een mogelijk tekort op het tegenwoordige dienstjaar kan gedekt worden uit het batig saldo van 1929. De volgende en tevens laatste spreker van den middag, de heer Koster (lib.) deed een ander geluid hooren. Hij vond den toriand lang niet rooskleurig en meende dat de ma laise verplicht tot zuinigheid, terwijl de werkloosheid ernstig moet worden bestreden door steun aan de levensvatbare bedrijven en werkverruiming, erder wenschte hij een urgentieprogram voor waterstaatswerken en afschaffing van de gem. bedijfsbelasting. Hij waarschuwde daarentegen tegen belas tingverhooging en in het bijzonder tegen een protectionistische handelspolitiek. De lweede Kamer heeft heden bij de voortzetting van de behandeling der Indi sche begrooting den dag uitsluitend gewijd aan het lager onderwijs, waarmede gister reeds een begin was gemaakt. Achtereenvol gens hebben de heeren Gerhard (s.d.a.p Severijn (a r.), Moller (r.kVan Boetzelaer (c.h Joekes (v.d.) en anderen de belangen van het lager onderwijs besproken, de rechtsche leden daarbij pleitende vcor net bijzonder onderwijs, de anderen voor bevor dering van het openbaar onderwijs. Er werd daarbij aangedrongen op de erkenning van de inlandsche taal waar het pas geeft, als voertaal. Daartegenover werd er evenwel cok op gewezen, dat er bij vele inlanders een drang bestaat om Nederlandsch te leeren. De heer Moller heeft het goede maar ver moedelijk wel onvruchtbare werk gedaan er op te wijzen, dat de heer L de Visser toen hij onlangs klaagde over het analphabetisme van de inlanders, absoluut verkeerde cijfers heeft gegeven. De heer Ter Laan (s.d.a.p) heeft het te recht toegejuicht, dat er op de Ucgrooting een ton meer is uitgetrokken voor het am- bachtsonderwijs. De minister van koloniën volstond met een vrij vaag antwoord, waarbij hij weigerde in te gaan op de hervormingsplannen van en kele sprekers, waar hij zijn eigen hervor mingen nog moet volvoeren. Hij verklaarde bijzonder onderwijs voor den inlander beter te vinden dan het openbaar onderwijs met het oog op de karaktervorming Nadat de afdeeling onderwijs was goedgekeurd, ging men ui teem tioneele hervormingen De civiele ongehoorzaamheid zal worden stopgezet en een wederkeerige actie zal door de regeering worden ondernomen. Overeengekomen is dat de stopzetting der civiele ongehoorzaamheid zal beteekenen de definitieve staking van den boycott van Brit- sche goederen als politiek wapen en die van het posten, behalve binnen de grenzen die dcor de gewone wetgeving worden toege staan. Gandhi heeft de aandacht gevestigd van de regeering op de bizondere beweringen ten aanzien van het optreden der politie en aan gedrongen op het instellen van een openbaar onderzoek. Onder de huidige omstandigheden ziet de regeering hierin een groote moeilijkheid. Zij voelt dat dit onvermijdelijk moet leiden tot beschuldigingen en tegenbeschuldigingen en aldus een herstel van den vrede in den weg zal staan. In verband met deze overwegingen stemde Gandhi er in toe in dezen den gang van zaken niet te forceeren. Zij, die in verband met de beweging gevan genisstraffen ondergaan voor fceleedigingen welke niet gepaard zijn gegaan met geweld pleging of aansporing tot geweldpleging zullen in vrijheid worden gesteld. Geldboeten welke nog niet zijn ontvangen, zullen worden kwijtgescholden De extra polatie welke in verband met de beweging op kosten van bewoners van bepaalde stre ken was gedetacheerd, zullen ter beoordee ling der plaatselijke besturen worden geëva cueerd. De regeering is niet in staat de schending der bestaande wetten ten aanzien van de zoutwinning te vergoelijken; ook is zij niet in staat onder de huidige financiëele om standigheden van het land .ingrijpende wijzi gingen in de zoutwettten aan te brengen Ten aanzien van een verlichting van zekere armere bevolkingsgroepen is de regeering be reid haar administratieve regelingen uit te breiden volgens in zekere plaatsen reeds gel dende normen, ten einde bewoners van dor pen, welke onmiddellijk grenzen aan streken waar zout kan worden ingezameld of gewon nen in de gelegenheid te stellen zout in te za melen voor eigen gebruik of voor verkoop in die dorpen, maar niet voor verkoop aan personen, die daarbuiten verblijf houden. Mocht 't Congres in gebreke blijven volle dige uitvoering te geven aan de uit deze re geling voortvloeiende verplichtingen, dan zal de regeering naar bevind van zaken optreden VANDERVELDE OVER HET VERDRAG VAN VERSAILLES. Bij de debatten over de begrooting Buiteu- landsche Zaken in de Belgische Kamer heeft de leider van de Chr. democraten Poullet gis teren verklaard, dat de verklaringen van den minister Hijmans over het Belgisch-Fransche militaire accoord zijn goedkeuring kunnen wegdragen. Hij besprak daarop de. kwestie der onwapening en gispte eenzijdige ontwa pening van België. behoeft te zijn gericht. Toen VanderVelde de de daarop, dat het wenschelijk is, dat de Fransch-Belgische militaire overeenkomst opgeheven wordt, teneinde misverstanden in de openbare meening te vermijden. Hij ver klaarde zich echter voorstander van samen werking der Generale Staven, die toch niet speciaal voor Frankrijk en België bedoela hoeft te zijn en niet tegen een bepaald land behoeft te zn gericht. Toen VanderVelde de kwestie van herziening der vredesverdragen besprak, werd hij door Katholieken Conserva tieven en Liberalen levendig in de rede geval len. Hij verklaarde, dat het Verdrag van Ver- Sailles Duitschland onrecht doet, inzonder heid wat de koloniale kwestie aangaat. Ook is dit het geval ten aanzien van de oostelijke grenzen, het Saargebied en het leger. Men heeft Duitschland niet behandeld als een bezet land, doch als schuldige aan den wereldoorlog. Dit noemde hij onjuist, daar dit land niet alleen schuldig aan den oorlog is, ook andere regeeringen dragen een deel van de verantwoordelijkheid. Op de banken der Liberalen en Katholieken werd levendig geprotesteerd. Spr. gaf toe, dat Duitschland tegenover België direct voor den oorlog verantwoorde lijk is. Het Verdrag van Versailles dient ech ter herzien te worden, inzonderheid wat be treft de verdeeling der grenzen. Ten aanzien van de ontwapeningskwestie verklaarde Van derVelde tenslotte, dat België zijn bewape ning heeft verhoogd, terwijl de volkeren ge lijkmatig moesten ontwapenen. DE FRANSCH-ÏTALIAANSCHE VLOOTOVEREENKOMST. Wat Hoover er van zegt. President Hoover en staatssecretaris Stin- sin hebben een officieele verklaring gepubli ceerd waarin wordt gezegd dat de Fransch- Italiaansche vlootovereenkomst het succes van een resultaat is van de werkzaamheden die twee jaar geleden zijn begonnen om te komen tot een vermindering van de bewape ning ter zee. Zij maakt een einde aan de be wapeningswedstrijd tusschen de 5 groote zeemogendheden. Deze verklaring werd gepu bliceerd nadat het staatsdepartement door zijn ambtenaar Dawes volledig van de bijzonder heden der overeenkomst op de hoogte was gesteld. HET GROOTE PROCES TE MOSKOU. Tijdens het proces tegen de Mensjewiki te Moskou verklaarde gisteren beklaagde Tei- telbaum, dat hij, toen hij te Stockholm werk zaam was bij de hanfcisvertegenwoordiging, op aanwijzing van de buiteniandsche delega tie der Mensjewiki onder de employés part ij- gen ooten had opgenomen. Toen Teitelbaum in 1927 te Berlijn Garwi ontmoette, _en in 1928 te Stockholm en in 1929 te Berlijn Bahn, verklaarden oeiden hem, dat de tweede internationa'e bevestigend besloten had hl de kwestie ot de interventie gesteund zou worden. In 1929 heeft Dahn door zijn tusschenkomst een brief doen toekomen aan Cherr, waarin richtlijnen werden aangegeven voor de versterking der sabotage en ter voor bereiding der interventie. Ir. antwoord op door het gerecht gestelde vragen antwoordde Teitelbaum, dat de Men sjewiki op Trotzki hadden gerekend. De Duit- sche sociaal democratische parHj heeft zon der ophouden materieele hulp gebracht aan de buiteniandsche delegatie der Mensjewiki door het financieren van hun uitgaven etc. Op verzoek van den procureur voegt het gerecht bij het dossier een reeks exemplaren van dagbladen met artikelen van Blum en Rosenfeld, handelende over de onvermijde lijkheid van omverwerping der U.R.S.S. en de noodzakelijkhkeid van interventie, verder een nummer van de „Vorwaerts", zich uit sprekende voor bezetting van ïranscaucasië, een resolutie van de tweede internationale betreffende het conflict inzake den Oost- Chineeschen spoorweg, waarin voorgesteld wordt, dat Rusland en China zich zouden wenden tot een internationaal hof van arbi trage. Verschillende beklaagden getuigden voorts, dat Jakoubowitsj in zijn kwaliteit van chef van de afdeeling industrieproducten bewust de verzorging van communistische arbeiders districten heeft befeikt, teneinde ontevreden heid te verwekken over het Sowjetregiem en er naar. Streefde de invoer uit het buitenland van industrieproducten te vergrooten tenein de de uitgifte van papiergeld in de üand te werken. De voormalige aojunct-chef van het verkoopsdepanement van het textielsvndicaat Yoffe, als getuige opgeroepen, bevestigde, dat hij systematisch van Yakouhowitsj op drachten had gekregen tot het desorganisee ren van de voorziening met textielgoederen. Beklaagde Zaïkind, die chef k geweest aan .de afdeeling voor uitwerking van plannen voor de circulatie der producten heeft mee geholpen bij de pogingen om de graaninza- melingen te doen mislukken en de regeering tegen te werken in het verkrijgen van grond stoffen. Bekiaagde Petounine lieeft de sabotage-cel bii de Geotiosbyouz geholpen bij het kunst matig verminderen van de recettes der Cer- trosoyouz, terwijl hij tevens bij tal van an dere sabotagewerkzaamheden de behulpzame hand heeft geboden. Zarkind heeft voor dergelijke zaken van het panunionistische bureau 80,(XX) en Petounine 100,000 ontvangen Nekrassow. die lid is geweest van de Dou ma onder den Czaar en minister in de regee- ring-Kerenski, verklaarde, als getuige opge roepen. dat inderdaad tezamen met Petou nine door hem sabotage gepleegd werd in de Gentrosoyouz en dat hij instructies ge kregen heeft van Zafkind- Nekrassol' wist. dat de richtlijnen inzake saootage en interventie uit het buitenland stamden. Beklaagde Guinsbourg ondermijnde het vijfjarig plan. door bij zijn werkzaamhe den nooit verder te gaan dan het minumpro- gramma, evenals beklaagde Sorolowski. Ten slotte vei klaarden Guinsbourg, Vol- kow. Berlitzki, Groman en Cherr nog, dat zij door hun optreden het finandeele systeem der staatsbank desorganiseerden. BRIAND CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP? In politieke kringen doet het gerucht de rondte, dat de door Bria nd in zijn laatste par lementaire redevoeringen aangeslagen „natio nale" toon ten doel zou hebben de rechtsge oriënteerde kringen in Kamer en Senaat door een presidentscandidatuur zijnerzijds te win nen. Briand zou er zich van bewust zijn, dat ter linkerzijde Paul Boncour en Herriot de twee eerzuchtige candidaten voor de portefeuille van Buiteniandsche Zaken zijn, waartegen over staat, dat Briand bij de rechtschen niet bijzonder populair is. Gezien zijn leeftijd zou het dar. voor hem de meest geschikte oplos sing zijn, indien hij den weg naar het hoog ste ambt der Fransche republiek zou kunnen vinden. Bij presidentsverkiezingen in Frank rijk wordt over het algemeen geen officieele candidatuur gesteld. Eerst bij de opening van de Nationale Vergadering te Versailles deelt de voorzitter de president van den Senaat mede, wie voor de functie van president der Republiek candidaat gesteld zijn. BRIAND OVER DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. De Fransche Senaat heeft zich gisteren bezig gehouden met de kwestie der ratificatie van het algemeen arbitrageaccoord en de toe treding van Frankrijk tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag Bij het debat nam Briand het woord en verklaarde, dat de ratificatie van de arbi trage-overeenkomst een moedige daad mag worden genoemd. Frankrijk mag de eer voor zich opeischen de eerste mogendheid te zijn, die het met de organisatie van de arbitrage is. De Fransche regeering heeft nog nimmer de'vAligheid des lands uit het oog verloren. Hij persoonlijk heeft nog nimmer de natio nale verdediging verwaagoosd Spr. heeft den minister van Oorlog en Marine gezegd, dat hij niet van hen verlangde, wat de veilig heid des lands gevaar zou doen loopen. Spr. ging dan nader in op de kwestie der Ontwa peningsconferentie en verklaarde, dat Frank rijk alles zal doen om artikel 8 van het Vol kenbondspact uit te voeren. Frankrijk heeft in dit verband reeds bewij zen van goeden wil geleverd. Het heeft iedere gelegenheid aangegrepen om zijn bewapening te verminderen. Het heeft den militairen dienstijd met tweederden verkort en de bewa pening te land en ter zee beperkt Als zich iu het komende jaar 60 staten te Genève ver eenigen, zullen zij in staat zijn zichzelf moed en zelfvertrouwen in te spreken. De Fransche gedelegeerden zullen hun plicht niet ver zaken Wanneer zich de mogelijkheid biedt inter nationale veiligheden te scheppen zal Frank rijk deze gelegenheid niet laten voorbij gaan. Na deze uiteenzettingen, die met grooten bijval werden begroet, heeft de Kamer beide voorstellen aangenomen. EEN RUMOERIGE ZONDAG TE ROME Uitreiking van lidmaatschapskaar ten der Fascistische Par ij. De Romeinsche correspondent van het Bbld. meldt: Zooals bekend had de nieuwe secretaris der Fascistische Partij, Giuriati, bepaald dat de lidmaatschapskaarten voor het jaar IX (28 Oct. 193028 Oct. 1931) niet eenvoudig zou den worden uitgereikt aan ieder die de lid maatschapskaart van het jaar VIII tezamen met de jaarlijksche contributie inzond doch dat een onderzoek zou worden ingesteld naar de politieke gevoelens der leden. Om deze redeu zijn tot nu toe nog slechts zeer weinige nieuwe ..tessere" in omloop. Gisteren. Zon dag 1 Maart ontvingen nu met een bijzonde re plechtigheid de oorlogsverminkten en er- gewonden hun kaarten. De president van de Associatie van Oorlogsinvaliden, de blind- geschoten rechter Cario Delcroix (een Waal van geboorte), hield daarbij een zeer vurige toespraak, waarin hij de invaliden aanspoor de zich voor te bereiden voor de komende groote ure, waarin het vaderland opnieuw offers van hen vragen zal. 's Avonds werden de verminkten en ex-ge wonden in optocht naar het graf va.n den Onbekenden Soldaat geleid; Zij waren daar bij vergezeld van „Jonge strijdfascisten'' (Giovani fasciti di combattimento) in zwart hemd ea met den Romeinschen zakdoek in purper en geel om den hals geknoopt. Onder het zingen van oorlogszuchtige liederen werd een krans gelegd op het monument. Daarna begaf zich de optocht naar het rijk geïlluroi- neede Capitool, waar een tweede krans werJ gelegd op het „Altaar der voor de revolutie gevallen fasdsten". Nog laat in den avon.! trokken troepen zingende zwarthemden, ge wapend met de vermaarde knuppels, door ie stad en overal weerklonken de kreten: Leve de Duoe! Leve het fascisme! Weg met Frank rijk l Vooral in verband met de zooeven tot stand gekomen vloutovereenkomst mag men betwijfelen of het van de autoriteiten go°d gezien was deze oproerige elementen juist bij deze gelegenheid weder mobiet te maken. Het zou niet de eerste keer zijn dat de betrekkin gen tusschen de beide groote latijnsche lan den, op het moment zelve waarop ze een weinig minder gespannen zijn. door derge lijke manifestaties weer voor langen tijd bedorven worden. DE KABINETSCRISIS IN TURKIJE. Kemal Pasha niet afgetreden? Te Londen heeft men nog geen enkel bericht omtrent het aftreden van Kemal Pasha ont vangen, en ook een bevestiging kon met niet verkrijgen. In tegendeel, acht men het te Londen hoogst onwaarschijnlijk, dat Kemai Pastia in de huidige politieke situatie zou besluiten om af te treden. DE STRIJD OM PANTSER-KRUISER B IN DEN DUITSCHEN RI jKSDAü. De Centrumfractie van den Rijksdag heeft gisteravond vergaderd en den pobtieken toe stand besproken De moeilijkheden, die op het ooge.ibiik beslaan zijn o.a. veroorzaakt door den strijd om de oouwtermijnen van den pantserkruiser B. Tenslotte werd besloten vóór de weer- macht-begrooting iu haar huldigen vorm (incl. den eersten termijn voor pantserkrui ser B) te stemmen. De Sociaaldemocratische Pijksdagfractie heeft vanavond eveneens beraadslaagd over den toestand. Er werden echter geen besluiten genomen. DE EXPLOITATIEREKENING DER DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN. Ongunstige cijfers De Duitsche Rijksspoorwegen publiceeren enkele cijfers, waaraan het volgende is ont leend. In het goederenverkeer is in Januari de gebruikelijke teruggang te constateeren ge weest. Ook in net passagiersverkeer viel een vermindering te aanschouwen; De D-treinen waren slechts voor 50% en de gewone per sonentreinen voor 40% bezet De totaalont vangsten bleven in Januaribeneden het resultaat van 1930 met een bedrag van 58 miilioen minder. Vergeleken met 1929 waren zij zelfs 84 millioen minder De Bedrijfsin- komsten bedroegen in totaal 302.662.000 R M„ de uitgaven daarentegen 355,919.000 R.M., zoodat de maandrekening met een defi cit van ruim 53 millioen sluit. De saldeering van de rekening over 1930 is nog niet gereed. Volgens de voorloopige be cijfering bedraagt het totaal deficit over 1930 tegenover 1929 ruim 787.8 millioen Mark. Hiervan komen op rekening van het personen verkeer 77.7 millioen en op het goederenver keer 646.2 millioen. DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Op verschillende plaatsen is de toestand ernstig. De voortdurende regenval van de laatste dagen heeft niet alleen te Parijs, maar ook in bijna alle departementen, met uitzondering van de Riviera, de rivieren overal doen stij gen. In verscheidene streken heeft het hooge water reeds belangrijke schade aangericht. De Seine, die reeds eenige dagen geleden een waterstand van bijna 5 M. had bereikt, is thans op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. Hetzelfde geschiedde met de Rhone en de Saöne, althans aan den bene- denloojg De Besan^on staan de laagst gelegen stadsdeelen onder water. In de omgeving van Bordeaux loopen vele oude gebouwen gevaar in te storten. Omdat tengevolge van het hooge water hun fundamenten onder spoeld dreigen te worden. Zes huizen moesten reeds worden ontruimd. Te Orsay en Ville- bon staan alle kelders onder water. Volgens de laatste weerberichten wordt verwacht, dat de regenval thans spoedig een einde zal ne men. MISLUKTE AANSLAG OP EEN TREIN IN DE V. S. Geen persoonlijke ongelukken De passagiers van den sneltrein Philadel- phia New Vork zijn als door een wonder aan een vreeselijke catastrope ontsnapt. Er bleken twee bommen op de spoorlijn te zijn gelegd met de bedoeling den trein te laten deraillerren. Slechts een explodeerde en ver nielde de locomotief en den postwagen. Er werd niemand gewond.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1