in uw pijp: v.ROSSEM's TROOST SlimsralK [tuint. HET RAADSEL EN DE PRINSES. Gemeenteraden Provinciaal nieuws Hsndird drie en dertigste Jaargang. Vrijdas: ft blaart Radioprogramma frKlilIXKTON. Kermisvakgenooten voor keninsgeving aan genomen. Mej. van Gaaien heeft verzocht het daar heen te willen leiden, dat briefjes voor koste- looze verlossing alleen werden verstrekt aan werkelijk armlastige patiënten Voorgeko men is het bovendien, dat men nadat een be valling had plaats gehad naar het B. A. S. ging en haar, daar, waar zij meende geld te kunnen ontvangen een dergelijk briefje over reikte. De heer Tromp vroeg of het niet mogelijk is dat in deze materie een speciale regeling met het B. A. S. wordt getroffen ten opzichte van vele in moeilijkheden verkeerend" kleine tuinders, die maar zeer weinig van ik gren zen van armlastigheid verwijderd zijn. Weth. Krom meende, dat altijd onder scheid moet worden gemaakt tusschen derge lijke personen en arbeiders met groote gezin nen, die misschien momenteel niet zoo arm zijn, dan eerstgenoemde categorie, doch ze ker het volgend jaar nog even arm zijn, ter wijl een tuinders dan de kans heeft weer in veel gunstiger omstandigheden te verkeeren Hij vond, dat over dergelijke gevallen het geheele armbestuur zou moeten beslissen en niet een enkel lid. Besloten werd het bestuur er op te wijzen, dat briefjes dienen te wor den afgegeven op verzoeken, die na de ge boorte binnen komen. Een klacht van ouders, wier kinderen school II bezoeken heeft tot gevolg, dat als nog, om tot beter verwarming te komen de schoorsteenen voor de zooveelste maal door deskundigen zullen worden nagezien en men een proef zal nemen met het stoken van zui vere anthraciet. Volgens ingekomen bericht van het Verif. Bureau der Ver. N. G. werden kas en reserve resp tot bedragen van 4631.70 en 13664.48 in orde bevonden. Volgens advies der lichtcommissie zal het nachttarief gelden van 10 u. n.m. tot 5 u. v.m. met meterhuur voor 1 phasemeters van 0.50 en van 3 ph. m. ad 0.75 per maand. Goedgevonden werd eveneens kracht stroomgebruikers boven 200 K. W. U. niet meer te laten betalen dan 6 'A cent per K. W. U. Bovendien is door deze commissie gead viseerd den lichtprijs van 27 op 24 cent te brengen. B. en W. stelden echter voor slechts een verlaging van 2 cent in te voeren, daar wel is waar het bedrijf over 1930 een winst gemaakt heeft van ruim 9000.doch men in 1931 rekening heeft te houden met rente en aflossing van de leening ad 28.000 gesloten voor aanleg van het on- dergrondsche net. Terloops werd opgemerkt, dat de aanleg hiervan 26.998.47 A heeft bedragen en dus beneden de raming is gebleven. Op een verzoek van de Ned. Spoorwegen tot aansluiting aan het gemeentelijke net werd in principe gunstig besloten, daar cie onderhandelingen nog niet goed afgeloopen zijn en de aansluiting rendael kon worden gemaakt. De verkiezingen zullen weer in de gewone lokalen plaats vinden nl. in de O. L. Scho len I, III en IV en het oude raadhuis Tot lid stembureau II werd in plaats van den vertrokken heer v. d. Oord de heer A. Kooij benoemd. Tot leden van het hoofd tevens centraal stembureau voor de gemeenteraadsverkiezing werden gekozen de heeren Krom, Wijnker en Kostelijk, plaatsverv. de heer Tromp. De verhaalsverordening betrefende de gel den in te vorderen wegens ontsmettingen tn verband met de besmettelijke ziektewet werd als volgt voorgedragen en goedgekeurd. Verhaal ink van 1500—2000 25 ink. 2000—2500 50 ink. 2500— 3000 75 ink. boven 3000 vol ver haal. Omtrent de belooning van de op de Se cretarie tijdelijk aanwezige krachten blijkt nogal verschil van meening te bestaan. De genoemde bedragen varieerden tusschen 1000 en 300 Tenslotte werd een voor- stel-Kooij om den langstaanwezigen heer Geusebroek 700 en den later gekomen heer Dekker 500 toe te kennen, verworpen met 5 tegen 3 stemmen, terwijl bet voorste;- Borst om de bedragen op 600 en 400 te bepalen werd aangenomen eveneens met 5 tegen 3 stemmen. Waar van verschillende personen werk zaam aan de Zuiderzeewerken aanvragen zijn ingekomen om eenige vergoeding betref fende vervoerkosten en men meende, dat door den tijdelijken aard van dit werk voor zeer velen het minder gewenscht is een gemeente lijke bus te laten rijden, wordt bepaald de vergoeding per werkweek op 1.50 vast te stellen, nadat door de heeren van Langen en Kooij 2 is bepaald, terwijl de heei Wtfiker dit op 1 wilde bepalen Als de vergoeding voor de tellers ter spra ke komt blijken de heeren Kooij en Krom in zoover van gedachten te verschillen, dat de eerstgenoemde meent, dat het reeds in een vorige vergadering genoemde maximale be drag van 10 cent geen buitensporige beloo ning mag heeten, terwijl laatstgenoemde van oordeel is, dat de door het Rijk te betalen vergoeding ad 7% cent tevens een voldoend tellersloon is. Waar echter ai in een vorige vergadering besloten is dit aan B. en W. ter regeling over te laten, wordt de discussie afgebroken. De heer Groenland heeft een vraag inge diend over den Donkereweg. Uit het ant woord van Voorz. blijkt, dat thans ook met den laatsten landeigenaar overeenstemming is bereikt tot een prijs van 50 cent per M en de defitieve opmetingen den volgenden dag zullen plaats vinden. De heer Pool wees er nog op, dat men, waar men nu in de gelegenheid is een goeden v. cg te maken niet op een paar meters grond rno^ï kijken. De i:; c>n Poierweg wonenden hebben op- ;i Irconi geleverd te krijgen op cc-V -' fiten der gemeente gelden de v,' Waar betroffenen echter weigeren lantie te teekenen, wordt be sloten dit u:;.nog alleen van toepassing t« verklaren op den enkelen gebruiker die tot nog toe het voor hem bepaalde bedrag gere geld overschrijdt. Niets meer aan de orde zijnde, volgde slui ting HEILOO. Op initiatiei van „Het Mobilisatiekruis" wero Woensdagavond in café Admiraal een openbare vergadering gehouden, waar de heer G. Smits sprak over „De taak van den gemeenteraad". De voorzittdï, de lieer K. Heiaelberg open de, heette allen welkom en sprak zijn genoe gen er over uit, dat de secretaris bereid was zijn meening te uiten over de taak van den raad. Hij hoopte dat de spreker een candida- tuur zou aanvaarden. De heer Smits bracht het bestuur dank dat hij de gelegenheid had om zijn ziensw ijze te uiten, al was het alleen maar om hier uiteen te zetten waarom hij zich in 1927 candidaat liet stellen. Behalve enkele ingewijden weet geen katholiek dat, omdat het N. H. Dagblad elk verweer uitsloot en zich bepaalde tot on juiste gegevens. Spr. zou op zijn candidatuur niet verder ingaan. Welnu, het congres van de R.K. Volkspartij had uitgemaakt dat op elke plaats waar leden waren, candidaten moesten gesteld worden en dus ook hier Toen het uitgemaakt was dat spr. candidaai zou wezen begon de felle oppositie, doch spr. dacht er niet aan om aan den loop te gaan. Het leek daarom vreemd, dat, toen ons af delingsbestuur spr. over een candidatuur polste, spr. zcicie als dat gebeurt dan op de lijst van de R.K. Staatspartij. Daarover had men zich verwonderd en toch is dat heel ge woon. Sinds de R.K. Volkspartij geen zetel meer in de Kamer kon bezetten was spr. over gegaan naar de Staatspartij, die intusschen zooveel water in den wijn deed dat het voor een democraat geen bezwaar meer opleverde om zijn gedachten in die partij te vertolken. Komend tot de gemeenteraadsverkiezing zeide spr. dat we in de bijna afgeloopen re- geeringspericue heel wat hebben beleefd waaruit men kon zien dat de raad met zijn tijd meeging. Alleen het tempo ging spr. niet vlug genoeg, doch daarover kan "men van meening verschillen. We kregen ten raad huis; de Raad vote- rde 100.000 voor aan koop van het bosch, een Zeeweg of juister een fietspad naar Zee en dit jaar verblijdde de raad ons met een grondbedrijf. We kregen ook een bestendiging van de hoogst onbillij ke heffing van personeele belasting, steeds hooger belasting (de ontvangsten wercen steeds greoter en het heffingspercentage on gewijzigd) en steeds blijft een billijke pro- gessieve belasting uit. Do aankoop van bosch en verbindingsweg (zij het dan een fietspad) naar Zee is goed gezien Heiloo valt of staat met het bosch. Wat de raad bewoog om ons een grondbedrijf te schrrken bleef spr. een raadsel. Gewoonte is dat eerst alles in gehei me vergadering bedisseld wordt voor men er iets van hoort Gelukkig moet de raad in het openbaar besluiten nemen, anders hoor den we nooit wat. Den laatsten tijd is er heel wat verzet ge komen tegen de groote uitgaven van den Raad, terwijl men bij de R.K. ingezetene No. 55 Zaterdag 7 Maart. Hilversum1875 Af.-(Uitsluitend V.A.R A.) q.— Gramofoonpl. 10 Morgenwijding (V. p.R.O.) 10.15 Uitzending voor Arbeiders in de Continu-bedrijven met medewerking van het V.A R A.-Orkest, onder leiding van Hugo de Groot. Duo de Ponty, zang. A. de Vries en Teun de Klepperman. 12.*- Politieber. 12.15 Concert door het V.A.R.A.-Septet o. 1. v Is. Eyl en gramofoonplaten. 2 15 Gramo- foonplaten. 2.30 P. Voogd: Arbeidersontwik keling of neutrale ontwikkelingsarbeid". 2.45 Paedagogisch concert onder leiding van P. Tiggers. Holl. Kamermuziekvereeniging. 4.15 Cursus Duitsch. 4.45 Gramofoonpl. 5— Otto van Tussenbroek: „Populaire Kunstbeschouwingen". 5.30 Gramofoonpl 5 35 T. Landié: „Ons huis een tehuis" 6.05 Vragenhalfuurtje voor kinderen. 6.30 Lite rair halfuurtje ooor A. M. de Jong 7.15 Henri Hartog: „De Febiuari-actie". 7 30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonpl. 8.— Uitzending vanuit het Concertgebouw. Vo- caal concert door „Kunst en Strijd onder leiding van S. H. Englander, het Utrechtsch Sted. Orkest o. 1. v. Ad. KienzlHans Gruys, mezzo-sopraan. 9.20 Populair Avondprogramma met medewerking var: het V.A.R A.-Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Jo en Marie Sternheim, voordrachten Teun de K^pptrman. 10.55 Vaz Dias. 11 05 V.A.R.A.-Wria. 11.15 Gramofoonplaten 12 Sluiting. Huizen, 298 Af. (Uitsluitend K. R O.) 8.-9.15 Gramofoonpl. 10.-10.25 Instrum. kwartet (Gramofoonpl.) 10.2510.45 Saxo- foon-soli (gramofoonpl.). 10.4511.Kin derzang (gramofoonpl.) 11.11.30 Kiont- jongmuziek (gramofoonpl). 11.3012. Goasd. causerie, pastoor Perquin. 12.—1.30 Concert door het K.R.O.-Sextet onder leiding van P. Lustenhouwer. 1.302.30 Gramo foonplaten. 2.30—3.— Vragenhalfuurtje voor de jeugd. 3.4 30 Kinderuurtje. 4.455. Technisch kwartiertje. 5.6.Gramofoon platen. 6.—6.15 S. P. J. Borsten: „Sport- overzicht". 6.156.35 Journalistiek Week overzicht door P. de Waart. 6.356.45 Gra mofoonpl. 6.457.15 Esperanto-cursus P. Heilker. 7.15—7.30 Gramofoonupl. 7.30— 7.45 Toespraak door Z D. H. Monseigneur J H. G. Jansen. Aartsbisschop van Neder land. 745—8.15 Populair concert dooi; het K. R- O-Salon-orkest onder leiding van M. van't Woud. 8.158.45 Jan Creyghton: „Kunstenaarschap en practiscTie zin". 8 45 10.45 Vervolg concert. Ca. 9.Vaz Dias. 10.45—12.— Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 1.202.20 Orkestconcert 4.30 Verslag van de voetbalmatch ArsenalHud- dersgiedl. 5.35 Kinderuurtj. 6.20 Sportver- slag- 6.35 Berichten. 7.Sportberichten. 7.05 Pianospel door Eisa Karen. 7.20 Le zing. 7.40 Lezing. 7.50 „Rich Girl Poor Girl". Naar het Duitsch van A. Schultz, P. Herz en B. Granichstaedten. 9.20 Berichten. 9.35 Berichten. 9.40 „The Scoop" (VIII). 10.05 Dansmuziek Variété-uitzending. 11.05 12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. SOS.5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.05 Orkestconcert 7.20 Gra mofoonplaten. 7.50 Gramofoonplaten. 8.20 Zang. 9.20 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Concert. 7.20 Gramofoon platen. 8.20 OperetL-uitzending. Parijs ,Jïadio-Paris"1725 Af. 5.05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 4.50 Dans muziek. 5.20 Orkestconcert. 9.05 Radio-con cert „Een avond te Montmartre". Langenberg, 473 Af. 6.20 Gramofoonpl. 9.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.25 Orkestconcert. 4.20 Orkestconcert. 7 05 Vroolijke avond met de kapel Eysoldt. Hierna tot 10.50 Avondconcert. 1050— 12.20 Dansmuziek. (Gramofoonplaten). Kalundborg. 1153 M. 12.05 Gramofoon platen. 2.50 Concert. Radio-orkest. Anker Olessen, zang en F Jensen, pianc. 7.20 Anecdoten. 7.40—10.20 Theateruitzending met medewerking van Orkest. 10.351.20 Kopenhaagsch orkestfeest, ten behoeve van werklooze musici. Zeesen, 1635 Af. 5.40—11.20 Voordrach ten. 11.2012.15 Gramofompl 12 151.20 Berichten. 120—2.15 Gramofoonpla+en 2.153 50 Voordrachten. 3.504.50 Con cert 4.507.15 Lezingen. 7.20 Concert 8.20 Berichten, daarna „Was bringt die Abend- zeitung", vroolijke avond. 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek. Oorspronkelijke Detectieve-roman door R 1 BRANDENBURG. '23 lk daiu'e met gravin Leni en de primas volgde ons en vleide de streelende klanke i van zijn viool aan ons oor. De zoete melodie scheen ons te omhullen en we dansten als in een wolk van muziek. Ik keek het meisje, dat ik mijn armen hield, aan n zij slooi even de oogeu voor mijn hartstochtelijken blik, haar mond trilde nerveus, zij openue haar lippen, zoodat de witte randen als pitten :u net hart van een vrucht zichtbaar waren. Eiï de ;oi klaagde zijn ieed van den hartstocht. keek naar den zigeuner, die als in een droom voortschreed en slechts af en toe zjjii fonkelende oogen opsioeg. Zijn levenskracht scheen weg te vloeien in dien sfi oom van meiodie. W ij dansen en liet was alsof we opwaarts stegen, opstegen van den dansvloer, ontvlie dend de ons omringende paren, geen paleis muren omringden ons langer; wij walsten in een oneindige ruimte alleen, slechts wij bei den. In een werveling draaiden wij, één lichaam, sneller en sneller, tot het ons den 2c'.»m benam. Toen de muziek zweeg, ontwaakten wij a.s uit een droom. Wat niet onder woorden te brengen is, had de dans ons geopenbaard. Nu even rusten. Ik vroeg 't haar en zij kqikte. We zochten een stil hoekie in een der HENSBROEK. ,v. raad dezer gemeente vergaderde op Woensdag 4 Maart 's namiddags 2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer T. bchrooder. De voorzitter, burgemeester Kooiman, opende met een hartelijk welkomstwoord en richtte zich in het bijzonder tot den heer van der Gragt om hem innige deelneming te be tuigen met het overlijden van zijn echtge- noote. Spr. hoopte, dat de herinnering aan haar hem in het verdere leven tot troost zal zijn. Weth. Wit gaf nu een overzicht van de werkzaamheden op het terrein voor lichame lijke oefeningen. Hiervoor is indertijd een be drag van 1 600 toegestaan, dat belangrijk is overschreden. Aan arbeidsloon is thans reeds 400 uitgegeven, waar nog wel 100 bij komt De schoeiïng is aangenomen voor 125, terwijl er voor 220 aan buizen is aangeschaft. Zeven a acht menschen hebben hier de afgeloopen maand werk gevonden. Besloten werd op het terrein een kijkje te nemen alvorens een beslissing te nemen over de volgende werkzaamheden. De voorzitter bracht Weth. Wit een woord van dank. Volgens mededeeling van den voorzitter zijner een lOtal aanvragen voor tuinderscre- dieten, waarvan er reeds vier zijn afgehan deld. Besioten werd adhaesie te betuigen aan het adres aan Arnemuiden inzake vrijstelling van verplichting inzake het onderwijs in lichamelijke oefening. Begrooting keuringdienst waren. De bijdrage is bepaald op 14.97 cent pe- inwoner. Verslag der commissie van toezicht op het L. O. Dit luidde gunstig en werd onder dank voor kennisgeving aangenomen. Voorstel inzake vergoeding vervoerkosten van kinderen naar de R.K. school te Spier dijk. Gevraagd wordt 40 per kind, doch B en W. stelden voor 35 toe te staan, wat voor 1 kinderen wordt 385. Aldus besloten. Daarna volgde benoeming in de stem- bureaux. Voorstel van B. en W. inzake winst G.E.B over 1930. Deze bedraagt ruim 800, waar van B. en W. voorstellen 500 in de gemeen tekas te storten en het restant te bezigen voor extra afschrijving materiaal, waarvoor geen geldleening is aangegaan. Aldus beslofen. De raad nam hierop een kijkje op het ter rein voor lich. oef., waarna de voorzitter voor stelde het direct met graszaal te bezaaien en verder B. en W. vrij mandaat te geven. De heer Smal wilde het nog een jaar zwart laten liggen, omdat hij vreesde voor het zak ken der draineering. Weth. Wit zeide, dat hiermede rekening is gehouden. In verband met het voetballen bij de school is het z. i. wel gewenscht spoed te betrachten. De heer Oudejans was het met den heer Smal eens en wilde het eerst een jaar verhu ren als bouw. De voorzitter opperde tenslotte de idee er een gemeentelijke erwtenbouw van te maken, waarvoor wel iets werd gevoeld. Aan B. en W. werd hierop vrij mandaat gegeven met onbepaald crediet ook voor het verder afwerken van de schoeiïng. Verhuur bouwland achter het sportterrein Als huurder heeft zich aangemeld den heer W. Koning. Het perceel is pl. m. 20 snees en is aangeboden tot Kerstmis 1933. Door den heer Koning werdt 3.50 per snees aange boden. Besloten werd hierop in te gaan. Daar de rondvraag niets opleverde, volgde sluiting. HEERHUGOWAARD. Woensdagmiddag vergaderde de Raad. Burgemeester van Slooten opende onder mededeeling dat kennisgeving van afwezig heid van den heer Kostelijk is ontvangen Op 65 aanvragen om tuinderscrediet, te- samen loopende tot een bedrag van 38.900 is gunstig geadviseerd. Bericht zal aan de leden worden gedaan wanneer de volgende week de besprekingen omtrent overname met G. E. B. met de Comtn. van het P. E. N. zullen plaats vin den. Aan het bekende verzoek van het gemeente bestuur van Arnemuiden zal worden vol daan. Van J. Boots is een verzoek ingekomen om tegen een zekere vergoeding onder bepaalde voorwaarden in het Tehuis voor Ouden van Dagen te worden opgenomen. Waar door bedoelden persoon thans echter een huis in salons, waar we wegdoken in de malsch cau- seuses, verscholen achter palmen, die bescher mend hun gorene vingers uitspreidden. Ik greep haar handje. Het gloeide als had ze koorts. „Leni!" zei ik Ze keek me niet aan. Het was of de roode roos in haar corsage sterker geurde. „Dus je bent het toch!" „Heb je daar nog aan getwijfeld?" „O nee. Geen oogenblik.' „Die dans Ze zei het met een zucht. „Een openbaring!" „Voor mij." „Voor mij toch ook". „Maar je hield al lang „Ik hield al lang van je. Vanaf dien avond „Toen je me niet oorst vragen ten dans, ofschoon mijn oogen toestemming gaven". „Wat jammer dat ik toen niet „Och nee „En jij hield jij dadelijk van mij?" „Ik weet het niet „Maar nu „Nu weet ik het „Doe het masker eens af „Nee, nee het is nog geen tijd Ze zei het verschrikt, als schaamde ze zich mij haar gezichtje te laten zien. Ik kuste haar. „Niet doen „Waarom niet?" „Er kunnen menschen komen". „Wat geeft dat?" „Kapitein von Preswitz". ..Ik ben niet bang voor hein". de gemeente is betrokken, terwijl hij aan ver schillende menschen te kennen heeft gegeven dit te willen blijven bewonen, werd besloten het verzoek voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. Waar van den Minister van Arbeid een schrijven is ontvangen, behelzende eenige aanwijzingen, om met het oog op de spoedig in te voeren wet op de winkelsluiting een ge meentelijke verordening dienaangaande tn het leven te roepen, lichtte voorzitter dit toe, doch algemeen was men van opinie in deze alsnog een afwachtende houding aan te ne men en eerst de toepassing van de wet op de plattelandstoestanden door aanschouwing te leeren kennen. De gemeentelijke bijdrage inzake den keu ringsdienst voor Waren te Alkmaar 1931 is begroot op 719.15. Van den directeur van den Plantenziekten- kundigen dienst is mededeeling ontvangen omtrent wenschelijkheid de rupsenbestrijding in een plaatselijke verodrening vast te leg gen. Voor keninsgeving aangenomen daar bedoelde plaag op de boomen hier alsnog on bekend is. De heer Tromp sprekende over een ver zoek van de r.-k. ver. voor Ziekenhuisverplc- ging St. Servaas, meende, dat waar het hier handelt over een geval van besmettelijke ziek te, de gemeente volgens de betreffende wet inderdaad verplicht is de kosten op zich te nemen. Indertijd is de rekening aan de ver- eeniging toegezonden en waar het een lid be trof, zonder meer voldaan. Weth. Krom zeide dat wel is waar deze vordering ten onrechte door St. Servaas is betaald, doch er zit nog een anderen kant aan het geval en dat is de nonchalance, waarmede het van den beginne af is behan deld. Door den toen plaatsvervangenden genees heer is de patiënt naar het St. Elisabethsge- sticht verwezen en aldaar opgenomen zonder dat het gemeentebestuur er in gekend is. Dit kwam pas eigenlijk van het geval te weten toen Volkers genezen ontslagen was en ver zocht om een bijdrage van de gemeente, daar hij niet bij machte was de gelden, die boven het uit te keeren bedrag van de de Zieken- huisvereeniging moesten worden voldaan, zelf direct te betalen. Hier is dus buiten de wet om gehandeld. Tegen betaling door de gemeente is hij niet indien dit geval nog in zulke banen kan worden gebracht, dat de ge meente tenslotte de 50 van het Rijk terug kan vorderen. De voorzitter zeide, dat de gemeente een overeenkomst met het Elisabethsgesticht heeft. Overeengekomen is voor lijders, die in de barakken moeten worden verpleegd een liggeld van 4 per dag. In dit geval is be rekend 126 over 42 ligdagen. Indertijd is dit geval met den geneesheer besproken en heeft hij zijn medewerking toegezegd, indien de door de wet gevorderde verklaring van den behandelenden geneesheer betreffende de noodzakelijkheid van afzondering werd ver- strkt. Tot nog toe is men dienaangaande in gebreke gebleven. Wel werd een verklaring ontvangen dat de patiënt voor typhus ver pleegd is. Hij meende echter eerst de geëisch- te wettelijke verklaring te moeten ontvangen voor met succes bij het Rijk kan worden ge declareerd. De heer Tromp bleef bij zijn opvatting, dat St. Servaas in deze ten onrechte heeft betaald. Tot 1 Juli heeft de gemeente nog gelegenheid de vordering in te dienen. Voor deel is het nog voor de gemeente dat leden der vereenigin ingevolge het met het zieken huis loopende contract voor drie gulden per dag opgenomen worden. De voorzitter wees er nogmaals op, dat vóór de gemeente met eenig uitzicht op suc ces bij het Rijk aan kan kloppen de gevraag de verklaring aanwezig moet zijn. De schuld ligt hier niet bij St. Servaas, die te goeder trouw heeft betaald, doch aan een verzuim van den behandelenden geneseheer en hij voelde er niets voor daar de gemeente voor op te laten komen, temeer waar bij een wei nig goeden wil dit verzuim gemakkelijk te herstellen is. Ook in het ziekenhuis, waar men toch ze ker wel ter zake deskundig is, heeft men hem nimmer over dit geval gesproken, ter wijl hij er in dien tijd wel geweest is. Nadat nog eenigen tijd gediscussieerd was, werd besloten de betreffende verklaring af te wachten om daarna de zaak met spoea ten einde te brengen. Waar men algemeen van opinie was, dat de huur voor kermisstandplaatsen en de amu sementsbelasting alhier den toets der billijk heid konden doorstaan werd een verzoek om verlaging hiervan door de vereeniging van „Hij beschouwt mij als zijn verloofde". „Ten onrechte". „Ik heb hem er ten minste nooit naar be handeld. Maar mijn ouders „Ik ben nog steeds niet aan hen voorge steld". „Dat verzuim kunnen we terstond herstel len". We stonden op en gingen de spiegelzaal weer binnen. Ik bracht haar nu niet naar het jongelui's-tafeltje, maar aan dat waaraan haar ouders zaten. Er zat symboliek in het geval. Zij stelde mij voorplaats te nemen Spoedig daarou was ik met haar in een druk gesprek gewikkeld. Onvermoeid werd het dansen voortgezet en al heel gauw werd gravin Leni voor een dans gevraagd. De eerste maal verontschuldigde zij zich wegens vermoeidheid, maar de tweede maal stemde ze toe. Prins Alexander danste met de prinses, maar op haar gelaat stond ditmaal duidelijk te lezen, hoezeer ze het een onaangenaam corvée vond. Ze danste als bevroren. Ook het gezicht van den prins stond weinig vriende lijk en geen enkele maal richtte hij het woord tot zijn dame. Den daarop volgenden dans maakte de prinses met een gemaskerd heer, slank van gestalie, wien het rok-costuum als aangego ten zat. Het verschil met den vorigen dans was opvallend. Ditmaal gaf prinses Erane zich geheel over aan het genot van den dans En stellig was zij dimaal niet als een klomp ijs Haar"oogen straalden, er was kleur op haar wangen. Haar bewegingen waren elas tisch. Het was alsof ze den geheelen avond op dezen dans gewacht had. De prins stond bij een der breede vensters, met de armen over elkander geslagen, met een grimmig gezicht, naar het paar te zien. Hij hield de lippen opeen geklemd, zijn oogen schenen vuur te schieten, de aderen op zijn voorhoofd zwollen op. Ik hield mijn oogen strak op den prins ge richt. Het was duidelijk, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Plotseling werd het bleeke gelaat van prins Alexander vuurrood, lk keek snel naar het paar. De man fluisterde de prinses iets in het oor en zij knikte glim lachend. Het volgende oogenblik baande de prins zich met geweld een weg naar den dansvloer tusschen de tafeltjes door. Hij ge bood de muziek: Stilte! De dansende paren stoven uiteen en vormden een kring om de prinses en haar partner. Ook aan de tafeltjes was het een opschud ding. Meerderen baanden zich een weg naai den dansvloer; ik zag kolonel Brotanuen zijn adjudant en ook dr. Heavenstone, die zich haastten om binnen den kring te komen. De prinses en haar partner hadden elkan der los gelaten. Met oneindige minachtenden blik zag prinses Erane op den prins neer. „Wie is deze heer?" vroeg de prins kortaf. Te midden van een ademlooze stilte, die op deze vraag volgde, antwoordde de prinses met heldere stem„U heeft niet het recht deze vraag te stellen". „Ik stel deze vraag omdat het mij voor komt, dat ik dezen heer niet ken. En ik weet bijna zeker, dat hij eenige oogenblikken ge leden nog niet in de zaal was, misschien nog niet in het paleis", „Sedert wanneer zijn mijn gasten aan u rekenschap verschuldigd van het uur van bun komst?" vroeg de prinses mei fonkelende oogen. „Is deze heer uw gast?" „Die vraag lijkt me absoluut overbodig. Maar ik wil met genoegen verklaren, dat deze inderdaad mijn gast is." „Dan verzoek ik mijnheer zijn masker af te nemen". „Dat gaat te ver. Ik verzoek prins Alexan der de zaal te verlaten", riep de prinses uit. Met een katachtige beweging trachtte de prins den onbekende het masker van het ge laat te rukken. Doch zijn arm werd gegrepen. Het was de majoor Quart. Ik had hem nog niet gezien. De prins hief zijn vuist op en stond op het punt den majoor een slag in het gezicht te geven Majoor Quart wachtte dien slag glimlachend ai. Plotseling wendde de prins zich om en iiep snel de zaal uit, ge volgd door zijn adjudant en den majoor. De prinses richtte zich tot baron Borescu, die trillend op zijne dunne beentjes hc tafreel had gadegeslagen. „Ik verzoek u mijn auto voor te doen komen". En toen de baron de zaal verlaten had, tot haar gasten: „Ik vraag u om verontschuldiging voor de stoornis van zooeven. Ik hoop, dfat mijn feest hierdoor niet zai worden bedorven en roep uw aller medewerking ;n. Een wals!" Dit laatste ros den primas, die terstond zijn viool aan de kin zette en zijn strijkstok omhoog hief. Enkele paren gaven, hoewel aarzelend, aan zijn op roep gehoor, (Wordt veryoted).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5