lUllMilt (unit. PUROL Buitenland 4 onderd drie en dertigste Jaargang. Vrljdate ft Maard. 'beleedigingsproces sklarek— scholz. Tooneei JAN MUSCH' SHYLOCK. twee arbeiders door gas gestikt. Sport No. 55 W3I Over Caviaar en Sekt. Het Hbld. meldt, dat onder zeer groote belangstelling van de zijde van publiek en pers gister voor de rechtbank Berlijn-Mid- den het beleedigingsproces tegen Leo Skla rek, een der gebroeders Sklarek uit de Skla- rek-affaire, wegens beleediging van den Ber- lijnschen burgemeester Scholz, begonnen is. In een civiel beleedigingspoces van den directeur van de „Berliner Verkehrsgesell- schaft" Brolat tegen drie redacteuren van de communistische „Rote Fahne", in Juli van het vorige jaar, had Leo Sklarek, dien toen maals in voorarrest zat als getuige ver klaard, dat burgemeester Schots en diens ecbtgenoote op het groote Presseball van 1929 urenlang de gasten van de gebroeders Sklarek waren geweest en de champagne en Sekt bij flesschen gedronken en caviaar met lepelsvol gegeten hadden. Als getuige waren een aantal leden van den gemeenetraad en eenige wethouders ge dagvaard, o.a. dr. Lange en Benecke, beiden met hun echtgenoote, verder de directeur van de Stadsbank, Schmidt, de echtgenoote van den vroegeren Oberburgemeister Böss en de echtgenoote van burgemeester Schnei- der, alsmede de voorzitter van de rechtbank, waarvoor het beleedigingsproces tegen de „Rote Fahne" werd behandeld. Bij zijn verhoor protesteerde Leo Sklarek heftig tegen de woorden van burgemeester Scholz, die in het proces-Brolat verklaard had, dat hij slechts een kwartiertje aan de tafel der Sklarek's had gezeten en niet meer dan één glas roode wijn had gedronken. De waarheid was echter, dat de burgemeester zoo lang aan tafel had gezeten als alle an deren. Leo Sklarek had voor het couvert 45 Mark en voor de Sekt 40 Mark betaald; hij verklaarde, dat het een echte „Fress- urd Saufabend" geweest was. De president stel de een vergelijk tusschen de beide partijen voor, doch Sklarek wilde hier niet van we ten. Vervolgens werd burgemeester Scholz ver hoord, die verklaarde dat hij Sklarek aan vankelijk heelemaal niet kende en hem slechts een enkele maal had gezien. Toen hij op het Presseball even rond liep ontmoelte hij het raadslid Rosenthal, die hem voor stelde aan Max Sklarek, met wien hij samen één tafel had Op uitnoodig;ng an Rosen thal was hij toen even aan deze 'af -1 gaan zitten en had een glas roode wijn gedron ken. Tenslotte had hij op kosten van Rosen- thai een stukje visch gegeten, doch van Sekt of van caviaar had hij niets gezien. Met Sklarek had hij verder nooit eenigen maat- schappelijken omgang gehad Tenslotte verklaarde een aantal andere getuigen, dat er wel caviaar was gegeten Sekt gedronken, maar dat burgemeester Scholz daar niet aan had meegedaan. Een vergelijk getroffen. Bij het verdere verloop van het beleedi gingsproces van burgemeester Scholz tegen Leo Sklarek deed de president van de recht bank nogmaals een bemiddelingspoging Na een pauze van ongeveer een half uur zei Leo Sklarek de verklaring te betreuren dat hij in de opwinding van het Broiatpro- ces had beweerd, dat burgemeester Scholz op het Pressebal 1929 de champagne uit schalen en de caviaar met lepels gegeten had en dat deze woorden niet op burgemees ter Scholz betrekking hadden. Na deze verklaring trok burgemeester Scholz zijn aanklacht in. HET proces TEGEN WEISZENBERG. De ..profeet" thans vrijgesproken grond van deskundigen-rapporten. rapporten. De „göttliche Meister" Jozef Weiszenberg «erd, naar men zich zal herinneren, verleden Wederopvoering van „De Koop man van Venetië" door Het Schouwtooneel. n Een Shakespeare-première is uiteraard al tijd een belangrijke gebeurtenis in het too- neelleven. Dat voor deze voorstelling in het bizonder meer dan gewone belangstelling zou bestaan, was te begrijpen, waar na de dood van Louis Bouwmeester, waarmee voor ons Hollanders de Shylock-figuur als 't ware vereenzelvigd is, onze grootste levende too- neelkunstenaar voor 't eerst deze rol zou spelen, waarin zijn beroemde voorganger een reeks van ongekende triomfen heeft mogen vieren. Een volle Stadsschouwburg (waarin, naast tallooze andere bekende figuren uit de kunstwereld, ook de nog steeds frissche zus ter van de groote Louis, werd opgemerkt), heeft dan ook gisteravond in gespannen ver wachting uitgezien naar wat Jan Musch in de onder zijn leiding ingestudeerde voorstel ling van dit Shakespeare-blijspel zou bren gen. „De Koopman van Venetië" een blijspel?! zal menigeen zich verwonderd afvragen. Dit stuk van rassenhaat, hebzucht en moordlust zou door Shakespeare als vroolijk bedoeld zijn? Ja, want het is blij-eindigend, en dat was in Shakespeare's tijd al voldoende het aldus te noemen, daarbij (en dat is het voor naamste) wij, twintigste eeuwers wagen de getrapte en getergde jood zien als een voor werp van medelijden, zijn „christelijke" bela gers als weinig aantrekkelijke figuren, die hun schoone leer slechts met de mond belij den, voor de tijdgenooten van koningin Eli- zabeth was de Hebreër niet anders dan een object van afschuw en spot. En als we dan vragen: Stond de dichter, de groot-menschelijke dramaturg Shakes- peare niet ver boven dergelijke kleinheid; moest ook in ziin handen de Jood worden tot jj'.ar vrijgesproken van de beschuldiging oen drogist Wernicke door zijn behandeling tc hebben gedood, maar tot zes maanden veroordeeld wegens het toebrengen van licha melijk letsel aan de kleine Hildegard Hen- sicke, die tengevolge van de door Weiszen berg voorgeschreven witte kaaspappen en -omslagen het gezicht zou hebben verloren. Zoowel de „profeet" als de ambtenaar van het O.M. waren tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan. Wellicht herinnert men zich ook, dat de moeder van het slechts enke'.e maanden oud zijnde, aan een oogziekte lijdende kindje, in dertijd' op raad van een buurvrouw aan Weiszenberg te Berlijn had geschreven over het geval en dat deze schriftelijk de aanwij zing had gegeven papjes met witte kaas op de oogen van het patiëntje te leggen. Bij een later volgend bezoek in de woning van Weis zenberg kreeg zij denzelfden raad. Eenigen tijd later kwam het kind op last van den districtsdokter in de Berlijnsche oogkliniek, waar volledige blindheid werd geconsta teerd. Reeds in eersten aanleg had de „pro feet", zooals de scharen van zijn aanhan gers Weiszenberg noemen, beweerd, dat het kind reeds blind was geweest, toen de moe der ermee bij hem was gekomen. Bij de behandeling van het proces in twee den aanleg, welke thans heeft plaats gehad, heeft beklaagde verklaard, dat de moeder reeds in haar eersten brief het kind als blind had geschilderd. Daarom had hij witte kaas papjes voorgeschreven om de zwelling te doen bedaren en de pijnen te verzachten. In het thans gewezen vrijsprekend vonnis baseert de rechtbank zich op de rapporten van deskundigen. Terwijl in het eerste procs een deskundige verklaard had, dat tengevol ge van het onder de wittekaas gemengde zout zeer wel het inwendige van het oog be schadigd kon worden, namen de thans ge hoorde deskundigen een ander standpunt in. Dr. Krückmann, leider van de oogkliniek, verklaarde, dat de witte kaas van niet de minste beteekenis was geweest voor het blind worden van het kind, en geen schade en geen goed kon doen. Twee andere medici verklaarden zelfs, dat de omslagen met witte kaas verkoelend en goed konden wer ken. Alle rapporten waren het er over eens, dat niet met zekerheid was vast te stellen, dat het gezicht van het kind door medische maatregelen gered had kunnen worden. Op grond van deze medische verklaringen moest de rechtbank tot de conclusie komen, dat er geen causaal verband heeft bestaan tusschen Weiszenbergs behandeling en de blindheid van het kind, zoodat de „profeet" werd vrijgesproken. Het O.M. had een jaar en drie maanden gevangenisstraf geëischt. DR CURTIUS UIT WEENEN VERTROKKEN. Dr. Curtius en Staatssecretaris Pündcr heb ben gisteren omstreeks het middaguur een aantal corporaties ontvangen en hebben daar na op het Centrale Kerkhof kransen op de graven der oorlogsdooden gelegd. Te 18.20 uur vertrokken zij per trein uit de Oostenrijksche hoofdstad. DE TOESTAND IN PERU. Naar uit Lima wordt gemeld is de toe stand in Peru nog steeds vrij gespannen. De onderhandelingen tusschen de tebenover el kaar staande militaire groepen duren nog steeds voort. STORMEN OP DE KUST VAN NIEUW SCHOTLAND. Uit Londen wordt gemeld: Gedurende eenige dagen heerschen reeds hevige stormen aan de kust van Nieuw Schot land. De zee is buitengewoon woest en gol ven zooals men nog nooit heeft gezien slaan op de kust en richten groote schade aan. In het stadje Digby sloegen de golven over de kademuur en vernielden eenige huizen en straten. Te Halifax was de zee zoo woest dat de golfslag in de haven sterk genoeg was, om eenige dokken belangrijk te beschadigen. Het voor de kust van Nieuw Schotland ge legen Duivelseiland, Jat bewoond wordt door ongeveer 75 menschen, verkeert in een netelige positie. Tengevolge van het onge kend ruwe weer zijn groote stukken van de zandduinen afgeslagen, zoodat de bewoners. de traditioneele karikatuur, de belichaming van al wat wreed, walgelijk en belachelijk is? dan is daarop het antwoord helaas groo- tendeels bevestigend, want men vergeet bij de Shakespeare-beoordeeling meestal dit hoogst belangrijke feit, dat hij vóór alles tooneei- schrijver was, d. w. z. hij had zich in de allereerste plaats te richten naar wat zijn pu bliek eischte, wilde hij zijn populariteit niet in gevaar brengen. En zijn geheele werk geeft ons bewijzen te over, dat hij er niet over dacht dit risico te loopen, hoe moeilijk het ook voor ons is dit te gelooven Ook in „The Merchant of Venice" vinden we dit be wijs, want we kunnen het toch bezwaarlijk louter toeval noemen, dat dit spel werd ge schreven op een oogenblik, dat stukken met duivelachtige Joden schering en inslag wa ren op het Engelsch tooneei, als direct ge volg van een nog meer dan gewoonlijk ver bitterde stemming tegen Shylock's rasgenoo- ten. Immers in 1594 (hetzelfde jaar waarin Shakespeare zijn „Koopman" schreef) had het monsterproces plaats tegen de Joodsche genesheer, Dr. Lopez, de lijfarts van de ko ningin, die onder de meest ongerijmde be schuldigingen van hoogverraad, als slacht offer moest vallen van ijverzucht en rassen haat en op afgrijselijke wijze werd ver moord. De tooneelschrijver Shakespeare wilde dus zijn deel hebben van de materieele voordee- len, die vastzaten aan een toegeven aan het blinde fanatisme van het oogenblik En hij nam het aloude fabeltje ter hand van de Jood. die een som geld leent aan de Christen en als deze laatste op de bepaalde tijd in gebreke blijft zijn schuld te delgen, eischt hij in helsche wraakzucht en bloeddorst zijn pond vleesch op uit het lichaam van zijn slachtoffer, dat men hem, in al te goed ver trouwen op de goede afloop, als onderpand heeft toegezegd. Ik zeg, de tooneel schrijver Shakespeare, want er leefde in hem ook nog wat anders: het was de groote, de cosmisch voelende mensch, die hoog uit- die gisteren nog met Halifax konden telefo- neeren, het ergste vreezee. Engelsch schip in nood. Naar uit Haiifax (Nieuw Schotland) ge meld wordt verkeert het Engelsche stoom schip „Ro6alind" van 2390 ton, met 35 passa giers op ongeveer 160 K M. zuidoostelijk van Hahfax in nood. Het schip verloor de schroef tengevolge van een orkaanachtigen storm en zendt onafgebroken 'S. O. S.-signalen uit. Verscheidene schepen zijn ter assistentie uit gevaren Op de Amerikaansche kust van Canada tot Flohda waaien de laatste twee dagen zware stormen, zoodat de scheepvaart met groote moeite voortgang kan vinden. Het kleine Duivelseiland, gelegen op onge veer 8 K M. van Halifax, loopt gevaar door de zee verzwolgen te worden. De be woners verkeeren in levensgevaar. De woeste golven verhinderen iedere poging het per schip te bereiken. TALRIJKE LAWINES IN ZWITSERLAND. De zware regenval heeft in het Berner Oberland en ook in andere deelen van Zwit serland een reeks lawines ten gevolge gehad. Tusschen de dorpen Oberriedt en Eblin- gen bij Interlaken stortte een geweldige la wine neer en bedolf de spoorlijn en de Brien- zer Seestrasse. Een kleine spoorwegbrug werd weggesleurd en kwam in het meer te recht. De lijn van de Berner Oberlandbaan bij Zweiluetschinen is in den afgeloopen nacht eveneens onderbroken. Het verkeer van en naar.Interlaken is gestremd. Op de Loetsch- bergbaan werden de lijnen aan de zuidzijde van den Loetschberg onlangs oveneens ver broken. In het Glannerland stortte de ge vreesde Gupelaui-lawine neer en sleepte de brug bij Ennetegen en een tweede brug met zich mede. Men verwacht nog verscheidene lawines. Tusschen Matt en Elm zijn eveneens 2 lawi nes naar beneden gekomen, die schade aan richtten aan de spoorlijn. De laatste avond- trein werd gisteren tusschen beide lawines geblokkeerd, zonder, dat echter den trein iets overkwam. Het verkeer is hier voor verschei dene dagen verbroken. PARIJSCHE VERKEERSPROBLEMEN. „Verlichte politie-agenten". Op de Place de 1'Opera te Parijs stond de zer dagen een verkeersagent met een verblin dend-witten tropenhelm op. In de onmiddel lijke nabijheid werden zijn bewegingen ge volgd door niemand minder dan de prefect van poiltie Chiappi, die voor de zooveelste maal een proef nam met de oplossing van het verkeersprobleem. Het ging er thans om de agenten, belast met de regeling van het ver keer, zoo zichtbaar mogelijk te maken. Kort daarop echter was de tropenhelm w\.er verdwenen. Het heet dat de proef niet bevredigend is geweest. Thans wordt over wogen om 'a avonds een electrisch lampje aan te brengen boven op de kepi der agenten. Intusschen heeft de heer Chiappi weer eens een circulaire gericht tot de voetgangers, waarin hij aankondigt dat binnenkort alle punten, waar de voetgangers de straat mo gen oversteken, duidelijk zuilen worden aan geduid. De autobestuurders moeten hier lang zaam rijden en den voetgangers gelegenheid geven over ie steken. De heer Chiappi betwist de meening dat dit laatste het verkeer zou vertragen. Integen deel, daar het den voetgangers verboden is elders den rijweg te betreden kunnen de auto's tusschen de oversteek-punten hun ge wonen gang behouden. EEN NIEUWE POLITIEKE PARTIJ IN ENGELAND. De uitgetreden Labourleden ver gaderen. Gisteren werd de eerste openbare verga dering gehouden van de nieuwe partij van het uit de Labourpartij getreden lagerhuislid Oswald Mosley. De belangstelling was zoo groot, dat een tweede zaal moest worden bijgehuurd en er twee parallel vergaderin gen moesten worden gehouden. Mosley zelf was door ziekte verhinderd het woord te voe ren. In zijn plaats sprak-zijn echtgenoote, de eveneens uit de Labourpartij getreden Lady Cynthia Mosley. Toen zij tijdens haar =====g^ steeg boven de weerzinwekkende kleinheid van zijn tijd, die ten slotte een Shylock schiep, die zeker allesbehalve beminnelijk was, maar die in elk geval hemelsbreed ver schilde van de grove karikaturen zijner mede dramaturgen en die ons, na zooveel eeuwen nog, door zijn menschelijkheid diep weet te ontroeren. Dat is het merkwaardige in deze figuur; ze toont ons misschien beter dan eenig ande re schepping van de groote schrijver het fel le en tragische conflict tusschen de drama turg „met de hand op de pols van zijn pu bliek" en de aan geen tijd of mensche- lijke nietigheid gebonden visionaire dich ter. Maar tegelijkertijd wordt Shylock daardoor tot een der meest omstreden karak ters van deze schrijver (het Shylock-pro- bleem heeft tot tallooze, vaak heftige eenzij dige polemieken aanleiding gegeven. Hein- rich Heine o.a. sprak van Shylock als de eenige gentleman in het stuk!) en.... het maakt de uitbeeling van deze figuur tot een ongelooflijk moeilijke opgave, omdat de twee spalt in de schrijver de acteur haast verhin dert iets van een harmonisch geheel te schep pen. Maurice Moscovitch zegt dan ook, dat hij bij het spelen van deze rol „zijn weg als een blinde van het eene tooneei naar het an dere moet zoeken". Zooveel is zeker (en het zal ons na het bovenstaande niet verwonderen), dat oor spronkelijk de rol zuiver komisch werd opge vat; tot het begin der negentiende eeuw- speelde men haar met een fel-roode pruik en groote beschilderde neus! Eerst in 1814 durft de bekende Edmund Kean de traditie van twee eeuwen volkomen te breken, Iaat met de afzichtelijke hoofdbe- kleeding tegelijk het afstootende karakter varen en brengt met zijn eenvoudige zwarte pruik het menschelijk-deerniswaardige in de figuur tot uiting. Al hadden sommige van zijn voorgangers het sterk-karikaturale reeds opgegeven, in Kean's Shylock vinden we eigenlijk voor 't eerst een normaal beschaafd rede een aanval op de politiek van het kabi net MacDonald deed, kwam het tot storm achtige interrupties, o.a. verweet men haar dat de nieuwe partij van haar men fascis tische bedoelingen had. DOOR HEETE STOOM GETROFFEN. Tengevolge van een breuk in de stoomlei- ding in het reparatieatelier der spoorwegen te Grünewald, werden gisteren twee werklie den door heete stoom getroffen. Een hunner is aan de bekomen verwondingen overleden en de andere moest met ernstige brandwon den overdekt naar het ziekenhuis worden ver voerd. 7%inCe J£.uid T^utce tff.anden 'RvVOe 2ïippen l EEN MOORDENAAR GEHUWD. Trieste trouwplechtigheid. In de mairie van het 14e Parijscbe arron dissement verscheen dezer dagen, aldus het Hbld., geboeid tusschen twee gendarmes. Henri Bauer. die den 5en Januari 1.1. te Saint- Denis de beide broeders Chapius vermoordde om hen te berooven. Hij had den wensch te kennen gegeven om in het huwelijk te treden met zijn minnares, Pauhne Durieux, bij wie hij den avond na den moord werd gearres teerd. De gevangenis-directeur had geen be zwaar tegen deze zonderlinge echtverbinte nis, evenmin als de civiele autoriteiten. De bruidegom, gekleed in een gewoon col bertje, zonder boord en met een pet op 't hoofd, werd tezamen met de bruid voor den ambtenaar van den burgerlijken stand geleid, die de gebruikelijke procedure volgde. Nadat het traditioneel „ja" had geklonken, werden de boeien van den bruidegom los gemaakt, zoodat hij in het register kon teekenen. De welwillende raadgeveingen van den ambte naar aan de jonggehuwden kwamen in dit geval te laat. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen Henri Bauer omhelsde zijn jonge vrouw tee- der; de boeien werden hem weer aangedaan en hij verdween per taxi naar de Santé-gevan- genis. De jeugdige mevrouw Bauer keerde naar haar woning terug. Dezer dagen zal hei Assizenhof over het lot der echtgenooten beslissen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN POINCARE. Hij lijdt aan giep. Naar wordt medegedeeld is de gezond heidstoestand van Poincaré de laatste dagen weer minder goed. De oud-minister-presi dent is lijdende aan griep, maar zijn onge steldheid geeft geen aanleiding tot ongerust heid. te Londen werden tijdens werkzaamheden onder, den grond aan een gasleiding gisteren twee arbeiders resp. 32 en 37 jaar oud, ge dood. Zij bevonden zich met 3 anderen in een ruimte, die zich 5 M. onder de opper vlakte van de straat bevindt, toen, waarschijn lijk door den druk een ventiel openschoot en het gas met groote kracht naar buiten stroomde. Slechts een der arbeiders slaagde er in uit de onmiddellijk met gas gevulde ruimte te ontkomen. Twee anderen werden door snel toegeschoten reddingsmanschappen met gasmaskers half bewusteloos aan de- oppervlakte gebracht, de beide overige onge- lukkigen kwamen om. DE EXECUTIE VAN ROUSE De executie van Rouse, die ter dood werd veroordeeld wegens moord op een onbekende die in zijn auto verbrand werd gevonden, is bepaald op Dinsdag a s. Gisteren zou in het Lagerhuis het Labourlid Lovat-Fraser d°n minister van binnenlandsche zaken vragen ol het hem bekend is, dat de Bedford-gevangenis, waarin de executie zal plaats vinden, ge bezigd wordt als een bijzondere ge.vangenis voor veroordeelden onder de 21 jaar, die een gevangenisstraf van 'meer dan 3 maanden moeten ondergaan en of de minister, met hei oog op het feit dat het ongewenscht is exe cuties te doen plaats hebben in een gevange nis waar jongens zijn opgesloten, stappen wil doen om verdere executies in deze ge vangenis te voorkomen. Het beroep van Rouse is naar men weet door het Hof van Appél in strafzaken verwor pen. Van een beslissing van dit Hof is nog - - man, die niet langer zijn woorden lispelend uitstoot met een belachelijk sterk-joodsch ac cent, maar bovenal, hij wordt psychologisch aanvaardbaar, een, met de versteende resten van een door eeuwenlange vervolging verkil de, groote ziel. En alle groote Engelsche spelers na Kean hebben (de een meer de an der minder) dit zuiver-menschelijke in deze giganteske Jood gepoogd te vertolken. Dc niet zoo heel jongeren onder ons zullen zich Bouwmeester's geweldige creatie als iets heel bizonchrs herinneren. Ik spreek nu van een twintig jaren geleden, want in de laatste jaren voor zijn dood is er veel vergrofd, werd zijn uitbeelding vaak (ondanks nog steeds geniale trekken) tot een wel te zeer uitsluitend uiterlijk virtuosenspel, waaraan de groote diepte en warmte der vroegere ja ren hoe langer hoe meer ging ontbreken. Maar hoezeer zijn vertolking ook was die van een uitzonderlijk begenadigd kunstenaar, hoe zeer we telkens weer opnieuw getroffen werden door zijn magistrale beheersching van elk onderdeel zijner grootsche kunst (er ging al een beven van ontroering door de zaal als hij bij zijn eerste opkomst met zijn prachtig suggestieve kop en kleedij zijn „Drieduizend dukaten wel!" uitstootte), een gevoel van onbevredigdheid zal velen niet hebben kunnen verlaten, en nadat men uit de ban van dit machtig talent is getreden, zal men zich wel eens hebben afgevraagd of een dergelijk tijgerachtig monster in de bedoeling van de schrijver heeft gelegen. Bij een première, speciaal bij een stuk, dat zulke eischen stelt, marcheert alles nog niet zooals men dat zou wenschen. Vooral de ver tolker van de geweldige hoofdrol heeft het erg moeilijk wanneer hij, zooals in dit geval, ook nog de algemeenc leiding heeft. Ware het niet, dat het publiek begrijpelijkerwijze verlangend is zoo spoedig mogelijk de eerste indrukken te vernemen, het zou zeker beter zijn een definitief oordeel op te schorten tot alles wat meer bezonken en ingespeeld is. Maar voorshands kan moeilijk worden ge weer beroep mogelijk op het Hooger'nuis doch de attorney-generaal heeft geweigerc het namens Rouse gedane verzoek in *te willi gen om gelegenheid te geven de zaak voot het Hoogerhuis te brengen. Hij heeft deze wei genng hiermede gemotiveerd, dat er bij de beslissing van het Hof van Appél z.i geen juridisch punt van exceptioneel openbaar be lang betrokken is noch dat het in hei open baar belang gewenscht is een nieuw beroep toe te staan. Inmiddels is er een adresbeweging gaand' om de straf gewijzigd te krijgen. ERNSTIGE VECHTPARTIJEN IN BANGALORE. Na afloop van een voetbalwed strijd. Uit Bangalore wordt gemeld, dat na af loop van een voetbalwedstrijd zich het ge rucht verbreidde, dat de stad6moskee ernstig was beschadigd en dat een groot aantal mo hammedaan was vermoord. Er ontston den op het voetbalterrein ongeregeldheden en een ernstige vechtpartij, waarbij een 100-tal personen en een aantal politie-agen ten werden betrokken. Ook in andere deelen van de stad kwam het tot ongerelgdheden die echter niet van ernstigen aard waren, zoodat de politie, die extra surveilleerde, de orde gemakkelijk herstelde. Er werden in totaal 25 personen gearres teerd. Van de verspreide geruchten bleek niets waar te zijn. GAAT PASMANIË ZICH VAN HET AUSTRALISCH GEMEENEBEST AFSCHEIDEN? Uit Hobart wordt gemeld, dat aldaar een vergelijk heeft plaats gehad van vertegen woordigers van verschillende vereenigingen uit de burgerij van geheel Pasmanië welke vergadering besloot steun te verleenen aan de beweging tot afscheiding van Tasmanië van het gemeenebest van Australia, omdat de federale regeering de ontwikkeling en vooruitgang van Tasmanië belemmert. MOTIE VAN WANTROUWEN TEGEN DE AUSTRALISCHE REGEERING. Voordat het huis van afgevaardigden gis ter verdaagd werd, aldus wordt uit Canberra gemeld, kondigde de leider der oppositie, Latham aan, dat hij voornemens was morgen in verband met de aangekondigde uitgifte van nieuw bankpapier een motie van wan trouwen in de regeering in te dienen. ONTBINDING VAN DE TURKSCHE NATIONALE VERGADERING. De Turksche nationale vergadering heef gisteravond het ontbindingsbesluit goedge keurd. De nieuwe verkiezingen zullen nog plaats vinden volgens de oude kieswet en waarschijnlijk nog in de maand April. Met de voorbereidingen voor deze nieuwe verkie zingen is men dadelijk begonnen In politieke kringen neemt men aan, dat het resultaat der verkiezingen zoodanig zal zijn, dat het kabinet en misschien ook wel de president hun functie ter beschikking zullen stellen. Het is niet onwaarschijnlijk dat het kabinet zal aanblijven en een belangrijke wijziging zal ondergaan. Schaatsenrijden. Het conflict in den K.N.S.B. In verband met het in den Koninklijken Ne- derlandschen Schaatsenrijdersbond gerezen conflict, tusschen de leiding eenerzijds en di verse vereenigingen anderzijds, hebben de vereenigingen: Naardensche IJsclub, Zut- phensche IJsvereeniging, Tilburgsche IJs club, Alkaarsche IJsclub. Nederl. Ver. tot Bevordering v.h. Hardrijden op de Schaats en de Nijmeegsche IJsclub het nuttig en noo- dig gevonden om een communiqué samen te stellen, dat in het kort de verschillende pun ten van het conflict behandelt en dat aldus luidt Aangezien ondergeteekenden zelf niet ter zegd, dat Musch de grootschheid van Bouwmeester's Shylock (men moge dan van diens opvatting denken wat men wil) ook maar uit de verte heeft weten te benaderen Het was alles, nu nog althans, te vlak en onzeker. Men kreeg voortdurend de indruk, dat Musch tot etlke prijs wilde vermijden Bouwmeesterherinneringen op te wekken en als het ware met geweld de figuur meer i n het ensemble wilde plaatsen dan haar te la ten domineer.en Maar hoe loffelijk op zich zelf een dergelijk streven ook moge zijn, het ging ten koste van de groote, ontroerende emotie, die men nu eenmaal van een derge lijke rol verwacht. Ontegenzeggelijk zijn er knappe momenten te memoreeren: zijn thuis komst na het feestmaal, als hij bemerkt, dat Jessica gevlogen is, het tooneei met Tubal en zijn geslagen heengaan na de rechtscène mogen als voorbeelden dienen, maar, bij deze eerste voorstelling tenminste, heeft men nog niet kunnen spreken van een nieuwe, sterk persoonlijke, ontroerende interpretatie. Overigens was de voorstelling, wat décor en costumes betreft, in vele opzichten uitmun tend verzorgd Vooral 't gerechtshof maakte een imposante indruk. De neiging van de lei der alles in meer luchtige toon te houden, had althans dit groote voordeel, dat we nu een hoogst vermakelijke scène te zien kregen van de Zwarte prins van Marokko, één der pretendenten naar Portia's hand, uitmun tend door Lou Ezerman vertolkt, een scène, die totnogtoe zwaar en gezwollen werd ge speeld. Verder was de bezetting over het al gemeen middelmatig: De Portia van Marie Holtrop had, vooral in de luchtige gedeelten, heel veel goeds, ook in Dogi Rugani's fris sche Nerissa viel veel te loven. Sam de Vries gaf een in veel opzichten vermakelijke Lance- lot Gobbo, maar de Venetiaansche edelen konden maar heel zwakjes de door Shakes peare bedoelde bende renaissance-pretma- kers suggereeren. Vooral de Antonio van Folkert Kramer (nog wel de titel-, al is 't dan niet de werkelijke hoofdrol!) miste alle no blesse en waardigheid. I. B. v. AMERONGEN.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9