DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Flil-CMK fl. DAIJ Co. Een Vereeniging voor medische sportkeuring e 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voorfam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ui o. 56 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA- 133e Jaargang. Sport staalt spieren, maar niet van allen die haar beoefenen. Voortaan zullen alle sportieve Alkmaarders gezonde menschen zijn. Uit het Parlement Verhuren uitsluitend Iste klas Fiat-Automobielen tegen billijk tarief, bekwame Chauffeurs. Telef. 490 Alkmaar DaqelPksch duerzichf ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per Losse nummers 5 cents. ZATERDAG 7 MAART 1*»3I Dit nummer bestaat uit drie bladen. Wij leven in een tijd van specialiseering ap elk gebied. De huisarts, die tot voor weinige jaren alle mogelijke ziekteverschijnselen moest kun nen onderkennen en behandelen, wordt, voor zoover het althans de ernstiger gevallen be treft, meer en meer de medicus, die vaststelt naar welken specialist zijn patiënt verwezen moet worden omdat de studie der genees kunde langzamerhand zoo geperfectionneerd is, dat elk onderdeel van het menschelijk lichaam een object van aparte bestudeering is geworden. Zoo gaat het ook in de journalistiek, in het bijzonder bij de groote dagbladpers waar de behandeling der stof meer en meer gespecialiseerd wordt en zoo gaat het in tal van bedrijven, waar reeds lang met het systeem is gebroken, dat dezelfde werkman aan de voltooiing van het fabricaat mee werkten voor de bewerking van elk onder deeltje een deskundige met jarenlange er varing is aangewezen. Er is een tijd geweest, dat een jongen niet gevraagd werd, wat hij worden wilde, maai dat dit eenvoudig door den vader bepaald werd. Als die vader bijvoorbeeld tuinman was en voor zijn zaak geen opvolger had, can werd de zoon ook tuinman, ook al had de jongen niet de minste ambitie daarvoor. Hoeveel goede zaken zijn er niet verloo- pen omdat een energieke vader werd opge volgd door een zoon, die zich op diens plaats allerminst thuis gevoelde en noch de kennis, noch de energie had zijn vaders voetsporen te drukken. En hoeveel levens zijn er niet mislukt van jongelui, die dagelijks werk deden dat met hun ambitie, hun capaciteiten en hun phy- sieken aanleg in geen enkel opzicht overeen stemde. Hoevelen, die door hun lichamelijke gesteldheid op werk in de vrije natuur wa ren aangewezen zijn niet naar ongezonde werkplaatsen en fabrieken getrokken, hoe- vele anderen, wier physieke toestand hen slechts voor zittend werk of lichten arbeid geschikt maakte, werden niet de dupe der omstandigheden doordat zij in armoede en ongeschooldheid geen anderen arbeid dan grondwerk konden vinden. Wat dit betreft heeft de specialiseering reeds uitnemend werk gedaan en de diverse bureaux voor beroepskeuze, volgens welker advies de rechte mannen op de rechte plaat sen gezet werden, zijn oorzaak geweest, dat in tal van bedrijven beter werk met meer ambitie dan vroeger verricht wordt. Er is nog een groot terrein, dat tot dus ver vrijwel onontgonnen is gebleven. Dat is het terrein van de sport. Als een jongen groot genoeg is om een leeren bal op te blazen, wordt hij bij het jongste elftal van een voetbalclub ingedeeld en de eenige reden waarom hij soms niet verder mag meespelen is een ontevreden va der of moeder, die van meening zijn, dat het schoolwerk voorgaat en de sport bijzaak be hoort te blijven. Wanneer de jongen niet zoo opvallend invalide is, dat elke lichaamssport hem on mogelijk wordt, zijn er altijd nog wel turn verenigingen, voetbal- of korfbalclubs, worstel-, roei- of schermverees;gingen of zelfs organisaties welke de krachtsport be oefenen, die hem zonder eenig protest als lid inschrijven. Men hoort zelfs betoogen, dat juist de sport voor zwakke of gedeeltelijk gebrekkige jongens het onvolprezen middel is om weer op krachten te komen en dus wordt er ge- tennisd, geturnd en gevoetbald zonder dat iemand zich verder om den gezondheidstoe stand van de deelnemers bekommert, met het gevolg, dat er zoo nu en dan eens een lid geschrapt wordt, die door te groote inspan ning een ernstig lichamelijk lijden tegemoet gaat. In de groote steden is men het eerst op de gedachte gekomen, ook hier te gaan spe- cialiseeren. Wil iemand aan sport doen dan behoort hij niet zelf de soort en de desbetreffende organisatie te kiezen, maar dan moet hij al lereerst naar een medicus gaan, die hem lichamelijk onderzoekt en nagaat of zijn lichaam voor sport geschikt is en zoo ja aan welken tak van sport hij zich in het bijzonder zal moeten wijden. Dat lijkt eenigszins overdreven, maar nu in verschillende plaatsen reeds een Bureau voor Medische Sportkeuring in het leven is geroepen en diverse vereenigingen hun wer kende leden aan een keuring onderwierpen is gebleken, dat ruim tko Qrocent van dfi» sportbeoefenaren beter gedaan hadden een volkomen rustig leven te leiden. Al die jongelieden hebben zich zonder meer bij de een of andere vereeniging aange sloten en hebben wellicht jaren meegeturnd of meegevoetbald zonder te beseffen, dat hun lichamelijke gesteldheid van dien aard was, dat de kwaal waarvoor zij aanleg hadden juist door het beoefenen van sport tot stand kwam en van bedenkeiijken aard is gewor den. Voor ons ligt een jaarverslag van het Bu reau voor Medische Sportkeuring te Deven ter, waaruit blijkt, dat van de 267 gekeurde personen allen reeds lid van een te De venter bestaande sportvereeniging niet minder dan 15 procent voor sportbeoefening voor altijd of tijdelijk ongeschikt bleken. In 16 gevallen werd een afwijking van het hart geconstateerd, in 13 gevallen een afwijking aan de longen, in 4 gevallen een schifdkliervergrooting, in 4 gevallen een nier-afwijking en in 4 gevallen een andere afwijking. Zonder deze keuring waren al deze onge- schikten met hun sportieve oefeningen door gegaan en de gevolgen daarvan zouden zeker niet op zich hebben laten wachten. In vele gevallen van hartafwijkingen werd den patiënt aangeraden een lichtere sport te gaan beoefenen en ook velen longpatiënten werd een andere en liefst buitenlucht-sport aangeraden, terwijl alle niet volledig goed- gekeurden ter controle naar hun huisarts werden verwezen. Uit een het vorig jaar te Alkmaar door Dr. Luza gehouden lezing bleek, dat sinds de oprichting van het Amsterdamsch Bu reau, ruim drie jaar geleden, een 3000 tal le den van sportverenigingen gekeurd werden, waarvan zelfs voor lichte sportbeoefening elf procent werden afgekeurd, een percen tage, dat voor de beoefening van zwaardere sport natuurlijk veel grooter was. Herhaaldelijk is gebleken, dat er onder de sportbeoefenaars menschen met tuberculose zijn. Het gevaar, dat een dergelijke patiënt, bij den nauwen omgang, welke de sport nu eenmaal met zich meebrengt, voor zijn sportmakkers vormt, blijkt allesbehalve denk beeldig en voor deze patiënten zelf is het natuurlijk van het grootste belang, dat hun kwaal zoo spoedig mogelijk ontdekt wordt. Zij zullen veel spoediger dan anderen de nadeelige gevolgen van intensieve training ondervinden en zij zullen toch nooit hetzelf de als hun sportbroeders kunnen presteeren Dat keuring niet alleen nuttig maar ook noodzakelijk is, bewijst o.a. een geval uit Haarlem, waar verleden jaar een meisje on derzocht werd, dat oogenschijnlijk niets man keerde en aan alle wedstrijden had deelgeno men. Bij de keuring bleken haar longen ernstig aangedaan en werd geconstateerd, dal zij ten doode was opgeschreven, tenzij de patiënte onmiddellijk rust nam, met het ge volg dat zij thans reeds het stadium van beterschap bereikt heeft. De taak der medici in dergelijke bureaux is natuurlijk de onvolwaardigen en onge- schikten uit de vereenigingen te verwijderen, allereerst in het welbegrepen belang der pa tiënten zelve. Velen zullen wellicht slechts tij delijk geweerd behoeven te worden, voor an deren kan men de specialiseering toepassen en de sport uitzoeken waaraan hun lichaam in het bijzonder behoefte heeft, waarbij altijd rekening moet worden gehouden met de particuliere werkzaamheden van de candi- daten en bij vrouwen in het bijzonder met haar typische physieke eigenschappen. Door medische sportkeuring worden hart ziekten onderkend welke zich b.v. na rheu- matische aandoeningen of na infectieziekten openbaren, het zoogenaamde „alcoholhart" kan geen sport doorstaan, nerveuze en de zoogenaamde „groeiende" harten dienen on der voortdurende controle te blijven, chroni sche blindedarmontsteking kan bij sportbe oefening overgaan in acute. Sommige voetballers, die zich volkomen ge zond wanen, hebben na een inspannenden wedstrijd een abnormaal hooge temperatuur en allerlei stoffen in de urine die daarin niet mogen voorkomen terwijl ook het zooge naamde „sporthart" een aanwijzing kan zijn, dat men rustiger moet gaan leven. Wie dit alles bedenkt en nagaat, dat men in Alkmaar tot dusver nog niet tot medische controle over de sportbeoefenaars was over gegaan moet wel tot de conclusie komen, dat men hier oog steeds in verzuim was ge bleven. Het is geen prettige gedachte, dat wellicht ook hier ruim tien procent van de leden van diverse vereenigingen, die de sport juist met het oog op hun lichamelijk welzijn beoefe nen, daarbij niet alleen geen baat vinden maar bezig zijn hun physieke krachten te on dermijnen. Reeds in 1928 had dit vraagstuk hier ter stede de aandacht getrokken van den heer Mensink, die zooveel voor het turnleven in Alkmaar en omstreken gedaan heeft en wiens plotseling overlijden voor de sport in algemeenen zin een groot verlies geweest is. In de statuten van den Nederlandschen Sportbond, waarvan een Afdeeling Alkmaar is opgericht staat, dat men al het mogelijke moet aanwenden om van de overheid bijzon dere voordeelen te krijgen zooals gemeente lijke keurings- en consultatie-bureaux voor sportbeoefenaren en sportbeoefenende jeugd en het is deze plaatselijke afdeeling dan ook geweest, die verleden zomer een bijeenkomst georganiseerd heeft waarop Dr. Luza uit Amsterdam het nut van een Bureau voor medische sportkeuring uiteen gezet heeft. Nadien is op 17 December j.1. hier defini tief een vereeniging opgericht, waarbij als bestuursleden werden gekozen de heeren Bu ■e?s, voorzitter, H. Scholtens Kanaaldijk 18 secretaris, Van Zoonen, penning meester en Bakker, commissaris. De doktoren Kerssemakers, Van Kleeff en Maats bleken bereid zitting te nemen in eer. medische commissie én de doktoren Schröder, van Dam, Frederikse, Hoeneveld, Straver, Van Hilten, Destree uit Sint Pancras en Van Laren uit Akersloot verklaarden voorloopig belangeloos de keuringen te zullen verrich ten. Reeds toen hebben zich de volgende ver eenigingen voor keuring hunner leden opge geven: Alcmaria Victrix, S.A.R.C., Kracht sport S.S.S., Arbeiders Sportbond, Gymver Turnlust, de Halter, Kracht en Vlugheid, A.D.V.E.N.D.O., Korfbalver. K.V.K.V., Ten nisclub Be Quick en de Arbeidersjeugdcen- trale Op een de vorige week gehouden vergade ring heeft de heer Van Zoonen voor ziin func tie bedankt en werden als bestuursleden nog gekozen de heeren Visser en Veen, terwijl, in verband met de administratieve werkzaam heden bij het verrichten voor de keuring var. dames, nog mevrouw Jonker werd gekozen. Toen kon worden medegedeeld, dat voor een gering bedrag een lokaal van het Stads ziekenhuis ter beschikking van de jonge ver eeniging was gesteld. Bepaald werd, dat elke vereeniging een lijst inzendt van de leden die gekeurd wen- schen te worden. Voor elk lid wordt dan door het bestuur van het bureau een kaart gezon den aan het bestuur der vereeniging dat de kaart te bestemder plaatse bezorgt. Met deze kaart kan men zich op den daarvoor vastge- stelden tijd voor de keuring aanmelden. Het is den leden zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en ook het kostenvraagstuk behoeft voor hen geen bezwaar te zijn hun medewer king te verkenen. Volgens het Huishoudelijk Reglement betaalt elke aangesloten vereeni ging slechts 0.05 per lid en per aspirant lid met een maximum van 10 per jaar, terwiji voor de keuring zelf de leden een bedrag van 0.50 en de aspirant leden tot den 16-ja- rigen leeftijd slechts de somma van 0 25 behoeven te betalen. Leden van het nieuwe bureau zijn vereeni gingen uit Alkmaar en omstreken Alk maar kan hier als centrumgemeente nuttig werk verrichten en de naam van de nieuwe organisatie is volgens de statuten: Vereeni ging voor medische sportkeuring Alkmaar en Omstreken. Bepaald is, dat de medische commissie ge vormd is door de doktoren, die bereid zijn aan het Bullau hun medewerking te verleenen. Is dit getal te groot, dan wijzen deze in overleg 3 medici aan, die met de andere bestuursleden het Bureau leiden. Deze 3 doktoren vormen de medische commissie. Donderdagavond zijn in het Stadszieken- huishuis de sportkeuringen hier ter stede aangevangen en werden door de doktoren Kerssemakers, Van Kleeff en Maats een 13 tal oudere leden van de Gym.Ver De Halter gekeurd. Tien leden werden goedgekeurd voor alle sporten, één kreeg een waarschuwing voorzichtig te zijn en twee kregen den wenk voortaan alleen lichte athletiek te beoefenen en niet aan inspannende wedstrijden deel te nemen. Op het oogenblik hebben reeds een 100-tal leden van diverse sportvereenigingen hier ter stede een keuring aangevraagd en met het oog daarop is vastgesteld, dat om de veertien dagen een keuringsavond zal worden ge houden. Alle in Alkmaar aangesloten vereenigin gen hebben op zich genomen geen nieuwe leden dus ook geen aspiranten meer op te nemen zonder dat deze gekeurd zijn, zoo dat vaststaat, dat hier ter stede in de toe komst de sport alleen beoefend zal worder. door lichamelijk volkomen daarvoor ge schikte personen. Men is hier dus op den goeden weg en wij willen, desgevraagd, gaarne medehelpen dit nuttige werk te steunen. Het bestuur van den Nederlandsche Voet balbond heeft hier en daar reeds subsidie toegekend voor het aanschaffen van eenige onontbeerlijke keuringsinstrumenten en daar mede van zijn belagstelling en sympathie blijk gegeven. Hier in Alkmaar moet men nog op eigen krachten werken. Algemeen wordt gewaar deerd, dat de betrokken doktoren zich voor loopig belangeloos bereid verklaarden aan de keuringen hun onmisbare medewerking te verleenen en gehoopt wordt, dat de overheid te gelegener tijd blijk zal geven dit nuttige werk dcor een subsidie te willen steunen. De financieele zijde van het keuringsvraag- siuk is inderdaad nog de meest zorgwekken de, maar de jonge vereeniging hoopt door een krachtige propaganda te bereiken, dat alle Alkmaarsche sportvereenigingen en een groot aantal organisaties uit omliggende gemeen ten zich bij de vereeniging zullen aansluiten Zooals hierboven reeds uiteen gezet werd, zijn de kosten zoo laag gesteld, dat deze zeker geen bezwaar tot toetreding kunnen vormen en wanneer in de naaste toekomst door alle betrokken organisaties als vanzelfsprekend van de diensten der vereeniging gebruik zaï worden gemaakt, zal het deel bereikt worden, dat men zich van den aanvang af voor oogen gesteld heeft: de sport moet beoefend worden, doch alleen die sport, welke het lichaam niet schaadt en er toe meewerkt een algemeen ge zond en krachtig volk te vormen. Den Haag, 6 Maart 1931. In de Eerste Kamer zijn heden de alge- meene beraadslagingen over de Rijksbegroo- ting ten einde gebracht. Alvorens de Regee ring aan het woord kwam hebben nog een vijftal leden gesproken. In de eerste plaats de heer Ossendorp (s.d.a.p.), die be weerde, dat het niet in orde was met het ge organiseerd overleg in onderwijszaken en klaagde over de te lage onderwijzerssalaris sen. De heer D e Z e e u w (s.d.a.p.), wet houder van Rotterdam zette uiteen, dat de regeering veel te weinig deed voor de haven van Rotterdam, vergeleken met wat België voor Antwerpen en Pruisen voor Hamburg doen. De heer De Bruijn (r.k.) betoogde, dat de regeering wettelijke maatregelen moet nemen tegen de leelijke uitwassen van het privaat bezit, welke hij samenvatte onder het voor den oningewijde misleidende woord „kapitalisme". Vervolgens is hij heftig uitge varen tegen den heer Mr. Mendels, die het onderstaan had aan de eenheid in den boe zem van de r.k. Staatspartij te twijfelen en wien hij nu onder het oog bracht, dat bij de S. D. A. P. in het bijzonder de eenheid van beginselen verre is te zoeken. De heer D a n z (s.d.a.p.) hield een betoog ten gunste van verschillende middelen tot bestrijding van de werkloosheid, welke reeds door anderen waren aanbevolen. Prof. Diepenhorst (a.r.) heeft weer eens een pleidooi laten hoo- ren ten gunste van de aanvaarding van een onderhandelingstarief van invoerrechten. Daarna heeft minister Ruys de Beerenbrouck het regeeringsbeleid verdedigd en onder meer het volgende mede gedeeld of opgemerkt. Den heer De Zeeuw wees hij er op, dat de regeering dit jaar een millioen heeft uitgetrokken voor verbetering van den Nieuwen Waterweg. Maar daarte genover verweet hij aan Rotterdam, dat het zoo hooge havenrechten heft. Wie burge meester wil worden, antwoordde de minister aan den heer Lohman, wordt niet benoemd, tenzij het zeker is„ dat hij al zijn wettelijk plichten zal nakomen. Voor maatregelen te gen dumping wordt een juist ingekomen rap port overwogen. Afwijking van onze tegen woordige handelspolitiek acht de regeering vooralsnog ongewenscht. Maatregelen als de heer De Bruijn voorstaat zijn van hem niet te verwachten. Diens opvattingen omtrent het bezit zijn geen staatsrechtelijke maar wiisgeerige ideëen. Tegenover den heer Mendels heeft de mi nister zijn bekende circulaire betreffende maatregelen tegen werkeloosheid verdedigd, wijzende op de goede en milde bedoelingen er van. Den heer Kranenburg trachtte hij duide lijk te maken, dat al is het huidige ministerie geen parlementair kabinet, dit bij zijn werk toch wel op den steun van de rechterzijde mag rekenen. Mocht dit niet blijken, dan zou e" reden bestaan om heen te gaan Voor een wijziging van ons kiesstelsel als de heer Lohman had uiteengezet gevoelde hij niets, maar wel kan men van hem verwachten een voorstel tot wijziging van art. 100 der Kieswet. Den heer Van Embden heeft de mi nister trachten te overtuigen, dat een mobili satie niet zoo bruusk toegaat als deze zien voorstelt, maar dat er geen gelegenheid kan oestaan om over een dergelijke daad eerst overleg met het Parlement te plegen. Minister de Geer heeft hierna en kele financieele punten besproken en onder meer uiteengezet, dat zeer waarschijnlijk de financieele uitkomsten over 1931 weinig roos kleurig zullen zijn. Alleen voor de bronnen van inkomsten, welke niet op kohieren wor den geïnd rekende hij op een tekort van 15 millioen en de volgende jaren zullen het nog wel erger maken, zoodat de uiterste zuinig- heid zal moeten worden betracht. Den heer Ossendorp antwoordde hij, dat de onderwij zers, als ze sinds 1914 niet meer dan 5 a 7 percent in wedde zijn vooruitgegaan, zij op een lijn staan met de adjunct-commiezen, terwijl de hoogere ambtenaren het nog niet eens zoo ver hebben gebracht. Tegenover dr. Wibaut heeft hij de juistheid en de billijkheid van de nieuwe wet op de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeenten verdedigd als een volkomen billijke wet, die voldoende speling aan de gemeenten laat, de lasten be ter verdeelt en ons verlost van de forensen belasting. Na eenige replieken is de Kamer tot de volgende week uiteengegaan. De Tweede Kamer heeft heden de behan deling van de Indische Begrooting voortge zet. Bij de afdeeling Volksgezondheid heeft mevr. Dé V r i e s-B r u i n s (s d.a.p.) aan gedrongen op krachtiger optreden der regee ring bij de bestrijding van tuberculose, lepra, geestesziekten en kindersterfte. Mevr. BakkerNort (v.d.) pleitte voor subsidie van de opleiding van verpleeg sters. Minister de Graaff meende, dat de Indische regeering reeds zeer actief op trad bij de bestrijding van de genoemde ziek ten. De opmerkingen van de tweede spreek ster wilde hij aan den G G overbrengen. De afdeeling werd daarop goedgekeurd. Het hierop volgende debat was veelal een korte gedachtenwisseling betreftende los staande punten, waarop minister De Graaff niet altijd even grif inging. Hij moest nogal eens verklaren, dat de middelen een overi gens goeden maatregel niet veroorloofden. Ook wel beloofde hij de aandacht van de Ind; Regeering op een of ander Dunt t- vestigen. Zoo wat betreft natuurbescherming, voor lichting aan den inlandschen landbouw, we genaanleg enz. Aan het slot van de vergadering is er door den heer J o e k e s (v. d.) gepro testeerd tegen vlootuitbreiding als onnoo- dig, terwijl de heer De Visser (comm zich natuurlijk kantte tegen alle uitgaven voor leger en vloot. Dinsdag vooitzetting. HET BEZOEK VAN DR. CURTIUS AAN WEENEN. Geen bijzondere politieke beteekenis. Een gemeenschappelijk program van economische samenwerking. Gisteren is dr. Curtius, de Duitsche rijk» minister van buitenlandsche zaken, weer te Berlijn teruggekeerd van zijn drie-daagsch bezcek aan de Oostenrijksche, hoofdstad. Zooals men weet, heette dit een officieel tegenbezoek, zulks naar aanleiding van het bezoek van dr. Schober aan Berlijn. Inder daad schijnt er ook allerminst aanleiding te bestaan, om aan dit bezoek een bijzonder po litieke beteekenis toe te kennen. Slechts is het een goede gelegenheid geweest, om den toenaderingsarbeid voort te zetten en de banden van beide landen te versterken. Trouwens, dat bleek ook wel uit de redevoe ringen, die in deze drie dagen te Weenen ge houden zijn. In deze redevoeringen toch was slechts sprake van gelijkheid van poli tiek tusschen de twee landen van één volk en van de hartelijke vriendschap, welke beide staten verbindt en van hun in doel en me thode gelijk gerichte politiek. Van „Ausch- lusz", door Briand nog dezer dagen in de Fransche Kamer 'n nog niet geheel verdwe nen gevaar genoemd (al heeft dit ook zeer aan actualiteit verloren) is absoluut geen sprake geweest. „Wij willen den strijd om onze toekomst slechts met vreedzame mid delen strijden" heeft dr. Curtius volgens het Hbld. verklaard, als om den nadruk er op te leggen voor het buitenland, dat de DuitschOostenrijksche betrekkingen in een vredelievend teeken staan. Wie hier werkelijk gevaar in ziet, schrijft de „Frankf. Ztg.", moet wel iemand met zwakke zenuwen zijn, die spoken vreest Veeleer schijnt de kern van het bezoek dan ook gelegen te hebben in het streven, om overleg te plegen over de economische kwes ties, welke oplossing voor beide landen van vitaal belang is in den geest van regionale overeenstemming tusschen de industrieele en agrarische staten van midden- en zuid-oost- Europa, zooals dr. Schober in Geneve ge propageerd heeft. Daarbij heeft deze echter tevens verklaard, dat zonder Duitschlands deelneming Oostenrijk geen partij wil zijn m eenig economisch verband in Europa. Het slot van het bezoek van dr. Curtius was een onderhoud tusschen ben» e_n

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1