Alkniasisctie tonrant. nu: ii,mm HET RAADSEL EN DE PRINSES Honderd drie en dertigste Jaargang. Radioprogramma RADIO-REDE AFGEBROKEN. Landbouw en Veeteelt (Wordt vervolgd) No. 58 1931. Dinsdag tö blaart Woensdag 11 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 9— Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.— Morgenwijding. (V.P.R.O.) 10 15 P. J. Kers: „Onze keuken". 11.— üra- nofoonpl. 11.05 Mevr. Riemens—Reurslag: De opvoeding van het kind11.35 Gramo- foonplaten. 12.— Politieberichten. 12.15 Concert door het V.A.R.A.-septet ondei lei ding van Is. Eyl en gramoi'oonplaten 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenhalfuurtje. 3.15 Gramofoonpl. 3.20 S. de la Bella: .Coöperatie en vakbeweging". 3.35 Maak het zelf door C Schaake—Verkozen. 4.25 Gra mofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje door Rie Bever en gramofoonplaten. 6.15 Gramofoon platen. 6.20 G. Rynders: „Het F Domela Nieuwenhuismonument". 6.30 Mandoline cursus Joh. B Kok. 7.— A. F. J Portielje: Instinct en ondervinding bij Dieren". 7.30 Politieberichten. 7.45 „Diamantkoorts" hoorspel door het Groot Volkstooneel o 1. v H Bouber, W. van Cappellen en B. Groene veld 8.30 Opera „Psyche" van J. R. v. d Glas Tekst Mej. Hagedoorn. Met medewer king van het versterkt V.A.R.A.-Orkest en Zangvereeniging „MendelssohnOnder lei ding van den componist. Met medewerking van solisten. 11.Vaz Dias. 11.1012 Gramofoonplaten. Huizen, 298 Af. (Uitsluitend N. C. R V.) 8.-8.15 Schriftlezing. 3.15—9.30 Graino foonplaten. 10.30—11.— Ziekendienst. 11.— 12— Concert. M. F. Jurjaanz, harmonium Mej. Mijnhout, sopraan. 12.12.30 Gramo foonplaten. 12.30—2.— Concert. Mevr. V RavenswaayMöllenkamp, zang. H. Her mann, viool. H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr v. d. HorstBleekrode, piano. 2.2 30 Gramofoonpl. 2.303.Lezen van Chi Lectuur. 3.—4.30 Concert. Trio „Arti". D Vos, viool. Mevr. A. Moret, cello. Mevr A Helderman—Smit, piano. 4.304.45 Gra mofoonplaten. 5.6.Kinderuurtje. 6. 7.H. Pilon: „Zaad en Zaad zijn twee" 7.7.30 H. Burger: „De verbetering van onzen kerkzang". 7.30—8.Halfuurtje voor de Rijpere Jeugd. 8.10.45 Deensche Avond. Concert Chr. Radio-Orkest o. I v O Stam. 9.159.45 Envoy A. v. Vlaardin gen: „Mijn Jordanertjes". 10.15 Vaz Dias 10.45—11.30 Vroolijk allerlei. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.05 Orgelconcert door W. S. Vale. 1.50 Orkest concert. 2 45 Uitz. voor scholen. 3.50 Con eert. Orkest, J. C. Hoek, cello 5.05 Orgel spel door R. New. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7— Concert. Brosa- kwartet. 7.20 L ezing. 7.45 Lezing 8 20 Con eert. Orkest. Gieseking, piano. 9.20 Berich ten. 9.35 Vervolg concert. 10.35 Lezing 10.50 Berichten. 10.j5—12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8 05 Gra mofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramo foonplaten 4.05 Gramofoonpl. 6 50 Gramo foonplaten. 9.05 Concert. 10.20 Gramofoon platen. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9 3510.35 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestcon cert. 4.205.20 Solistenconcert. 7.057.50 Liederen-voordracht. 7.50 Orkestconcert en viool. Daarna berichten en tot 11.20 Orkest concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.35 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert en voordracht. 7.20—8.35 Orkestconcert, zang en voordracht. 8.35—9— Concert. Instrum Kwintet. 9.9.30 Uitz. van een blijspel 9.45 10.10 Liederen en piano-soli. 10.1011 50 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. en 338.2 M. 508 5 M.: 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Dansmuziek. 6.50 Concert 7 20 Gramofoonpl. 7.50 Gramo foonplaten. 8.20 Gramofoonpl. 9.20 Orgel concert. 9.50 Gramofoonpl. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Gramofoonpl. 7.20 Gra mofoonpl. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Militaire muziek. 9.50 Gramofoonpl. Zeesen, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11.20—1215 Gramofoonpl. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2 20— 3.50 Lezingen. 3.50--4.50 Concert. 450--7.20 Lezingen. 7.20 Posener Avond m. m. v. koor en solisten. 8.35 Vroolijk uurtje. 9.35 Berich ten en daarna avondconcert. Uisteravond zou de heer P. de Boer voor het Algemeen Programma, dat deze week verzorgd werd door de V.A.R.A., een toe- spraak houden over het onderwerp: 's Mi- nisters Deckers reis naar Napels en de nood aer mobilisatieslachtoffers". Deze toespraak is evenwel niet doorge gaan, omdat de Algemeene Programma-com missie den tekst ervan heeft afgekeurd. Oorspronkelijke Detectieve-roman door R J BRANDENBURG 29) Den volgenden morgen brachten de bladen het officieele bericht, dat het huwelijk van prinses Erane en prins Alexander over twee weken zou plaats vinden. Deze tijding greep mij hevig aan. Was dt prinses toch ten' slotte voor den sterken druk, die op haar werd uitgeoefend, bezweken? Voldeed zij aan den laatsten wensch van haa stervenden vader? Het was niet aan te nemen, dat dit officieele bulletin de wereld was ingezonden zonder toestemming der prinses. De stad was als een koortslijder, waarvan de thermometer met onregelmatige sprongen 8tijgL Toen kwam 's middags het bericht, da koning Sigurd overleden was. En over stad daalde de stilte als een stolp. In regen hingen de vlaggen alom halfstok den wind te klapperen. Rouwfloers werd om de lantaarns gewikkeld. Eu 's avonds leek het of de stad zelve gestorven was. Twee dagen lang duurde deze ongewone; onheilspellende rust. Het was alsof ue par tijen een wapenstilstand' gesloten hadden Den derden dag werd de koning, onder het gebeier der klokken, begraven. Zwaar klonk boven alles uit de donkere galm der klokken van den ouden St. Stephanusdom Drommen «nenschen hadden zich geschaard langs den weg, die door den langen stoet werd gevolgd de den in GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Vergadering op Donderdag 12 Maart a.s namiddags 1 uur. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van vier niet-ambtelijke leden der Schattingscommissie voor de In komstenbelasting (bijlage nr. 48). 3. Voorstel tot het aangaan van een geld- leenmg (bijlage nr. 49). 4. Idem met betrekking tot het verzoek van G. J. de Munk, gewezen smid aan de gasfabriek, om toekenning van een bijslag op zijn pensioen (bijlage" nr. 28). 5. Idem tot het aanbrengen van verlich ting op den Westdijk, het Zeglis en den Hei- looërdijk (bijlage nr. 29). 6. Idem tot het verleenen van een subsi die uit de gemeentekas voor het jaar 1931 aan de Vereeniging R.K. Dekenale Jeugd raad voor Alkmaar (bijlage nr. 42). 7. Idem tot het aanbrengen van een twee de trap in den Waagtoren (bijlage nr. 50). 8. Idem tot het aanbrengen van een bloe- menklok aan den Stationsweg (bijlage nr. 51). HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van P Kokkes, alhier, cm vergunning tot her uitbreiden van een banketbakkerij, door het plaatsen van 2 electromotoren van 1 en van 2 P.K., tot aandrijving van diverse machi nes, in het perceel Langestraat nr. 63. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen werden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op Dinsdag 24 Maart a.s., voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op c se cretarie dezer gemeente van de terzake in gekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 10 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. OUDKARSPEL. Tuinbouwvereen. „De Eendracht" Bovengenoemde \*reeniging hield Zater dag haar jaarvergadering in het lokaal van den heer Vis. De voorzitter, de heer J[b. de Boer. zeide, dat hij het veneden niet in herinnering be hoeft te brengen. Ook nu blijkt het, dat het weêr de koopman is. Het Provinciaal crediet is een mooi ding. Het v/as noodig. Het bleek ook nu weer, dat het Rijk ons alleen kan vinden om belasting te betalen. Er zijn ook stemmen opgegaan die zeggen dat wij te roijaal geleefd hebben. Spreker kan zich nog een vergadering her inneren, waarin een dei voormannen zei, dat het hem genoegen deed, dat de bouwers een beetje meer gingen „leven". Spreker geloofde wel dat de toestand langzamerhand weer zal verbeteren De regeeringen beginnen, wat de tarieven aangaat, ook een ander standpunt in te nemen. Raadzaam zal het zijn, om zooveel mogelijk verschillende artikelen te teelen. Verder keurde spr. af dat speculanten maar bunders en bunders land met kool bebouwen Het jaar- en finantieel verslag konden niet worden uitgebracht, wegens ziekte van den secr. -penningmeester. Aangaande het financieel verslag ging de vergadering er mee accoord dat dit in de couranten vermeld wordt, met onderteeke- ning van 2 commissieleden, op voorwaarde dat het geheele bestuur hiervan inzage krijgt. De voorz. deelde mede dat Woensdag door den heer H. v. Stijgeren van Heiloo een le zing zal worden gehouden. Onderwerp: Ziekte van Bloembodem Tevens dat er nog gelegenheid bestaat om reuzen-bloemkool zaad te bestellen. De Kunstmestcommissie bracht verslag uit van de werKzaamheden. De voorz. hoopte dat den volgenden keer de bestellingen grooter zijn. De heer Kaan deelde mede dat de planten- ziektenkundige dienst gelegenheid geeft tot ontsmetting van koolzaad en wel op Maan dag en Donderdag van 6'A tot 8M uur, te vens iederen werkdag om 11 y, uur bij den heer Mallekote van Noord-Scharwoude. Regeling Zetkool. Deze bleek niet te voldoen. Het bestuur zal deze regeling nader onder oogen zien. Punten voor de Beschrijvingsbrief van den Noordermarktbond. Er gingen enkele stemmen uit de vergade ring op om het loon van een ambtenaar van den Noordermarktbond te verlagen en geen pensioen toe te staan. Een en ander werd door den voorzitter na der toegelicht. Hierbij bleek, dat de pensioenregeling al leen geldt voor salarissen niet boven de 1500. De voorz. zeide dat de stemming wel ke op deze vergadering naar voren komt, op de vergadering van den Noordermarktbond ter sprake gebracht zal worden. De heer Swager bracht naar voren dat de Maandag voor het veilen zoo goed als uit geschakeld is. Spr. vond dtt een bezwaar en stelde de vraag of hierin geen verbetering ge bracht kan worden. De heer C. Borst dacht dat dit misschien ondervangen kon worden, door 's Maandags middags te veilen. Ook het bestuur voelde hier wel wat voor Zij willen dit voorstel echter niet direct op den beschrijvingsbrief zetien, doch eerst in de bestuursvergadering van den Noorder marktbond behandelen. Aldus besloten. Aardappel-besproeiing. De voorz. zeide, dat er verleden jaar veel zieke aardappelen waren, en hij acht sproeien zeer nuttig. Besloten werd dat de vereeniging deze zaak weer ter hand zal nemen. Benoeming 4 afgevaardigden en 4 plaats vervangers naar de vergadering van der. Noordermarktbond Gekozen werden de heeren: G. Langenoijk J. v. Hout, J. Kalverdijk, H. Strijbis Plaats vervangers: L. Kalverdijk, J. Hink, Jb. Smit Cz., E. Hooves. Bij de rondvraag volgde nog een oespre- king in verband met de U.C.B en den tuin bouw Wij achten het voor en F gen genoeg zaam bekend. De voorz. deelde med<* dat voor de behandeling van de beschrijvingsbrief een algemeene vergadering bijeengeroepen zai werden. Hierna sluiting. KOEDIJK. Tuinbouwvereeniging ..De West". Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouwver eeniging „De West" in de zaal van den heer Groot. De voorzitter deelde mede, dat hij in de vorige vergadering heeft gezegd, dat zijn zoon wel bereid zou zijn inlichtingen te ver strekken inzake zaadontsmetting, doch wan neer er leden zijn, die hierover inlichtingen verlangen, kunnen zij die bij spreker aan huis krijgen. Voor de koclzaadontsmetting kunnen be langhebbenden zich a.s. Vrijdag 6 uur zich vervoegen bij den heer M. K. de Weerdt. Rattenseruin zal wel worden verstrekt, doch tegen betaling van 25 cent per fleschje. Deza maatregel is genomen, omdat door ver schillende tuinbouwers nogal ruim werd be steld en er weinig gebruik van werd ge maakt. Hierna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief van de Algemeene Vergadering der L.G.C. Voorstellen van het bestuur; punt 7 A. De voorzitter deelde mede, dat dit een zui nigheidsmaatregel is en 1/20 van den om zet voor reclame voldoende wordt geacht. Verhooging huishoudelijk crediet van 50.000 op 75.000. De voorzitter zeide, dat deze verhooging verband houdt met bijbouw. Voorstel het 1/4 korting dat den hande laar gegeven wordt voor contante betaling niet meer te verstrekken, ingaande 1 Juni 1931. De voorzitter deelde mede, dat met Koop handel voorloopig overeengekomen is, het 1/4 terug te brengen tot 1/10 voorloo pig voor 1 jaar. De heer P. Zwetsman merkte in verband met de begrooting op, dat het wel goed zou zijn als die korting vervalt en vond het jam mer, dat de 4 veilingen hierbij betrokken wor den. Wanneer de L.G.C. het niet kan missen, behoeft het zich van die andere veilingen niets aan te trekken. De heer Hart vroeg waarom de contributie zooveel lager is gesteld dan het vorig jaar is ontvangen, waarop de voorzitter zeide, dat deze post is geraamd naar den omzet van het vorig jaar. Voorstel verleenen bijdrage van 600 aan In eerbiedig zwijgen, de mannen met ontbloot hoofd, sloeg men het voorbijtrekken gade. HOOFDSTUK VII. De onderbroken stormloop Maar den volgenden morgen werd do ban, waaronder de stad gelegen had, verbroken. Reeds vroeg in den morgen klonk het schet teren der trompetten en stoven ruiters in waaiende mantels door de straten. Ondanks het gure weer hadden wij de ra men van onze zitkamer geopend en beluister den het doffe gebrom, dat uit de stad scheen op te stijgen. Imalo ontwaakte. Het rumoer groeide aan; het was als het gedruisch van een leger, dat zich gereed maakt voor den slag. Drommen arbeiders en studenten trokken door de straat, vlaggen en banieren wapper den, af en toe galmde een brok van een lied omhoog, maar het meerendeel trok ernstig en zwijgend voorbij, en het gedreun der regel matige voetstappen overstemde alles. Het trof ons, dat niet alleen velen gewapend wa ren, doch zelfs velen in uniform. Fiet waren de militie-plichtigen, die aan den oproep van het legerbestuur geen gevolg hadden ge geven. Onder hen bevonden zich ook talrijke reserve-officieren en gegradueerden. Het was een brok leger, dat daar onder onze oogen optrok. De oficieren hadden den sabel getrok ken en schreeuwden luid hun commando's uit. Er liepen tamboers en hoornblazers in den stoet en het geroffel en trompetgeschal kaatste tegen de gevels der huizen op. Het was een bonte menigte, maar eensgezind was hun wil en vast was de stap, die hen naar 1' hun doel moet voeren. Als een niet te stuiten, golvende zee vloeide de menschenmassa tusschen de dijken der huizen voort in de het West-Friesche Kanalenplan. De voorzitter deelde mede, dat het markt- bestuur deze bijdrage heeft toegezegd, onder voorbehoud van de goedkeuring der alge meene vergadering. De heer C Beets wees op eventueele moei lijkheden met den waterafvoer. Tevens was spr. van meening, dat het verkeer met vracht auto's zeer toeneemt en de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het vervoer zich in die richting aanmerkelijk zal uitbreiden. Hij voel de meer voor wegenverbetering. De voorzitter voerde hiertegen aan dat de wegen er even goed komen en het Kanaal Huigendijk—Alkmaar van beteekenis is voor de veiling. De heer Beets zeide, dat de techniek onbe grensd is en de tijd kan komen, dat het over de wegen wel gaat. De heer Jb. Zwetsman merkte nog op, dat de mogelijkheid bestaat, dat de motoren door verkorting van het traject in staat zullen zijn tijdig voor verscheping in de grootere booten naar Engeland aanwezig te zijn De heer P. Zwetsman vroeg of de L.G.C. zedelijk gebonden is aan het verleenen eener bijdrage, waarop de voorzitter zeide, dat 3 jaar geleden is aangenomen om gedurende 40 jaren een bijdrage van 1000 te geven. De heer P. Zwetsman vond het vreemd, dat dan nu weer machtiging wordt gevraagd, waarop door den heer Jb. Zwetsman werd medegedeeld, dat 3 jaar geleden door het marktbestuur is gevraagd of ze t ot 1000 mochten gaan. De heer Jb. Otto meende, dat de kanalen goed zijn voor de afwatering. De heer P. Hart zeide in verband metde opmerking van den heer Beets, dat het niet gaat zonder behoorlijke motiveering, zich tegen het voorstel te verzetten. De vergadering ging hierna met het voor stel accoord. Voorstel vaststelling minimum-prijs voor winterkool en stekuien van 0.60 per 100 K.G. De voorzitter zeide. dat het marktbestuur het niet mogelijk vindt cm over te gaan to: uitbetaling van de minimum-prijzen, zooals dit door „de West" wordt voorgesteld. De heer P. Zwetsman had den indruk, dat er geen behoefte bestaat aan een minimum prijs voor stekuien en zou dit standpunt op de Alg. Vergadering wel verdedigen. Voorstel van ,De West" om stappen te doen tot verbetering van de waterstanden door deze spoediger op peil te brengen. Op een vraag van den heer C. Beets deel de de voorzitter mede, dat er wel een andere regeling voor de peilen zal komen. Voorstel van „De Tuinbouw" te St. Pan- cras om de aardappelen in kratjes te verzen den. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur van meening is, dat de kosten wel wat hoog zullen worden, daar voor 100 K.G. 4 kratjes van 50 cent noodig zijn en bij drukke verzen ding een enorm aantal van die kratjes noodig is. Op de Alg. Vergadering zal dit nader toe gelicht worden. Pogingen in het werk te stellen, dat de transpoitarbeiders ouden tijd werken. Het bestuur zal overwegen of dit mogelijk is en zoo niet, dan trachten den tijd te hal veeren. „De toekomst" te Zuid-Scharwoude stelde voor, aanvoerders van „bokken" niet te be boeten, wanneer hij er voor de eerste keer me komt en voor de tweede keer een strenge boete toe te passen. De voorzitter zeide, dat het bestuur meen de, dat het zich bij een dergelijke maatregel op glad ijs begeeft. Elk geval zal»op zichzelf worden beoordeeld. Voorstel oh bij de regeering aan te drin gen op een uitvoer-premie. r Het bestuur achtte dit onaannemelijk. Voorstel maatregelen te nemen, dat tuin ders met een zuiver inkomen van 1200 wor den vrijgesteld van Invaliditeits-, Ouder- donis- en Ziektewet-premie. Op de Alg. Vergadering zal dit punt uit voerig worden besproken en de afgevaardig den zullen hun best er wel voor doen. Voorstel herziening Pachtwet. Betreffende dit punt zullen ook de bespre kingen in de Algemeene Vergadering worden afgewacht. Uien-controle en uitvoerverbod uien. Het voorstel van „de Groenten-Cultuur" tot opheffing van het uitvoerverbod van uien heeft niet de sympathie van het bestuur. De heer P. Zwetsman merkte op, dat in het jaarverslag staat vermeld, dat de uien keuring wat soepeler zou worden toegepast en achtte dit in strijd met het standpunt van het bestuur. De voorzitter zeide, dat dit verslag is ge maakt voor 1400 leden en er altijd nog wel zijn die niet op de hoogte zijn. richting der oude stad, naar het koninklijk paleis. Dr. Heavenstone ging naar de telefoon, vroeg de Britsche legatie aan. Sprak met der. gezant. „Lord Goring komt ons met zijn auto ha len", lichtte hij mij in, „we gaan naar het paleis". Even later kwam een chausseur ons waar schuwen, dat de auto gereed stond en drukten we lord Goring de hand. Hoewel de chauf feur de boulevards vermeed en de zijstraten opzocht, kwamen we slechts langzaam voor uit. Overal stuitten we op troepen arbeiders en studenten. Maar bij het zien van de En- gelsche vlag voor op den motor liet men ons steeds passeeren. We reden langs de brug met de ruiterstandbeelden, de brug was opge propt met menschen en de chauffeur reed door om een verderaf gelegen brug op te zoe ken, waar hij veronderstelde dat het minder druk zou zijn. Doch ook hier een opstopping. Langzaam, meter voor meter, schoof de wagen vooruit Om ons schalden vrijheidsliederen op, stu denten zwaaiden met hun mutsen, toen zij de Union Jack gewaar werden. Eindelijk waren we over de brug. We konden nu sneller voor uit komen en bereikten spoedig het plan waar aan het koninklijk paleis gelegen was. Het plein was verlaten en lag als een reusachtige open vlakte voor ons. Er heerschte een dood- sche stilte, cherp contrasteerend met 't rumoer en de geweldige drukte in de stad. We vlogen het plèin over en naderden het paleis. We zagen nu, dat op de balcons en achter de vensters de mitrailleurs verdekt stonden op gesteld en uit de breede ingangen grijnsden ons vuurmonden tegen, die over panterplaten uitloerden. Bij de rondvraag bracht de heer Jb. Otto naar voren, dat de bascules vaak niet werken en hij vroeg of hierin verandering kan wor den gebracht. De secretaris zou dit onder de aandaci.t van het marktbestuur brengen. De heer P. Zwetsman zeide nog, dat ae accountantsdienst er op wijst, dat het goed zou zijn de controle aan dien dienst op te dra- gen. De voorzitter kon hier geen nadere inlich tingen over verstrekken. De secretaris zou ook hierover nadere in lichtingen aan den penningmeester der vei ling vragen. Hierna vroeg de heer P. Zwetsman nog in lichtingen over de afschrijving, die in de be grooting is opgenomen. De voorzitter gaf hier inlichtingen over, waarop de vorige spreker opmerkte, dat het voor een goede boekhouding noodig is, dat de boekwaarde niet hooger is dan de werkelijke waarde. Vervolgens zeide de voorzitter nog, dat hef de bedoeling is, dat de afgevaardigden per rijwiel naar de Alg. Verg. gaan. Bij slecht weer zal worden overwogen op een andere wijze te gaan. De heer Smit vroeg of hij rooie kool mag zetten voor zetkool op een plaats waar deenen zijn uitgezet. Na eenige bespreking zeide de voorzitter, dat de heer Smit een verzoek bij het bestuur moet doen. Vervolgens zeide de heer Smit, dat er al eens stemmen opgegaan zijn om den burge meester eerelid te maken. Spreker was daar wel voor in verband met hetgeen deze in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Hij gaf het bestuur in overweging hiertoe te besluiten. Nadat ook het bestuur zich had beraden, deelde de voorzitter mede, dat aan den burge meester een schrijven zal worden gezonden, waarin de waardeering wordt uitgesproken voor het w erk, dat deze in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan en waarin hij tevens zal worden uitgenoodigd tot bijwo ning van alle bestuurs- en ledenvergaderin gen. De heer Jb. Zwetsman wees er nog op, dai het noodig is dat de leden van de Tuinbouw vereeniging „De West" de ziekenpremie vooi de arbeiders geheel betalen en samenwerken met het Onderling ondersteuningsfonds bij ziekte. Spreker gaf een uitvoerige toelichting. Hierna dankte de voorzitter voor de aange name bespreking en sloot de vergadering. JAARVERGADERING VAN DEN PROV. BOND VAN GEITENFOKVEREENIGINGEN IN NOORD-HOLLAND. Onder presidium van den heer J. L. Groot uit Alkmaar had (n „De Roode Leeuw" te Amsterdam de druk bezochte jaarvergade ring plaats. Daaraan zal de lezing van Ir. Zwagerman, Rijkslandbouwconsulent te Middelburg, met het onderwerp „Resultaten der Congressen voor geitenteelt en speciaal van het Congres te Antwerpen" niet vreemd zijn geweest. Aan de bestuurstafel had o.a. plaats geno men Ir L. óe Vries, Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar, die zijn ontwerp voor een „Bureau van dekbokken" zou toelichten. De voorzitter sprak er zijn genoegen over uit dat ir. L. de Vries weer hersteld is. Spr, zeide o.m. dat de geitenteelt onze volle aan dacht vraagt. Er komt meer belangstelling, mannen van naam interesseeren zich voor onze beweging en van meerdere afdeelingen gaat kracht uit. Daarnaast eischt het veel van het hoofdbestuur om alles in goede ba nen te leiden. Spr. vroeg aller medewerking en verklaarde de bijeenkomst voor geopend. (Applaus). Ingekomen was o.a. een voorstel van de afd. Uitgeest en Heiloo, welk laatste aan de afdeelingen is verzonden. Tevens is er van bestuur Landbouwhuis te Allernaar een schrijven ontvangen dat men op een bijdrage avn 25 rekent. De voorzitter zeide dat men 10 wil geven (een besluit des vergadering) en niet meer. Nieuw Vennep (Haarlemmermeer) bracht verslag uit namens de financieele commissie en verklaarde alles in orde. Na eenige toelichting werd alles conform vastgesteld op een bedrag van 2440. Het voordeelig saldo is 113.73. Het uitvoerige jaarverslag dat aan de af deelingen was toegezonden gaf reden tot aanmerking. De heer Smits (Heiloo) zeide, dat de ten toonstelling te Alkmaar een succes was, doch grootendeels te danken aan de onvermoeide actie van den kring Alkmaar. We stopten voor een ingang van een der zijvleugels. Een kapitein der garde kwam ons tegemoet en salueerde toen hij lord Goring bemerkte. De gang was vol militairen. Lord Goring verzocht om een onderhoud met de prinses. „Prinses Erane is in conferentie", was het antwoord. „Ik verzoek u haar te doen weten, dat de Britsche gezant om gehoor verzoekt", zei Goring s*iifjes. De kapitein boog en zond een jong luitenant om het verzoek over te brengen. Deze meldde even later dat de prinses ons wachtte. De jonge luitenant geleidde ons. „Het geschut staat gericht op alle uitgan gen der straten", verklaarde hij met trots, „we kunnen 't geheel plein bestrijken en schoonvegen" Wij volgden hem zwijgend. De prinses zat achter het groote bureau in de werkkamer van haar vader, welke boven de spiegelzaal gelegen was en uitzicht booo op 't voorplein. Toen wij binnen kwamen rees de prinses, die een eenvoudig, zwart japonnetje droeg, op, met haai' handen op het bureau steunend en wij hoorden haar tegen kolonel Brotanu, die met hoogrood gelaat tegenover haar stond, zeggen: „Ik gelast u de mitrailleurs en het geschut te doen verwijderen." De aderen van den kolonel zwollen op het voorhoofd als koorden. „Daarvoor kan ik de verantwoordelijkheid niet aanvaarden." „pie verantwoordelijkheid draag ik". „Ik geef uw koninklijke hoogheid eerbiedi" in overweging den last niet te geven". „Dat advies leg ik neatt - "vv *"j -- Kolonel Brotanu gelastte zijn adjudant, den kapitein von Preswitz, het bevel over te brengen en deze keerde enkele oogenblikken later in de zaal terug, na zich van zijn op dracht te hebben gekweten. In het vertrek waren nog aanwezig baron Borescu, de legercommandant en de vloot voogd, die zijn Middellandsche Zee-basis had verlaten en per auto herwaarts was gesneld; verder hun adjudanten, graaf Rozencrantz, dan een oud heertje, dat zich later ontpopte als de minister-president en die totaal ner gens van op de hoogte bleek te zijn, en eeu tweetal ordonnansofficieren van de prinses. Onmiddellijk na ons arriveerden nog prins Alexader zijn adjudant en majoor Quart, die, telefonisch gewaarschuwd, zich gehaast had den den berg af te stuiven. De prins was in groot tenue, doch droeg een rouwband om den linkerarm. Prins Alexander maakte halt en front voor de prinses, salueerde en zei: „Mijn beide regimenten staan opgezadeld in de kazerne gereed om op het eerste teeken uit te rukken en zich in den rug van de opstandelingen te storten". Prinses Erane glimlachte en zei; „Dat tee ken zal ik niet geven". „Zooals u verkiest'. Van buiten golfde rumoer aan. Wij keken door de breede vensters. In de monding der straten, die op het plein uitliepen, verschenen de voorhoeden der drommen, die de straten vulden. De prins wees er de prinses op en lachte. „Verzoek den leider van dt Volkspartij bij piij op het paleis te komen", zeide prinses Erane zich tot een harer ordonnansoHicierett wendend„voor zijn veiligheid stel ik mij per soonlijk verantwoordelijk". j

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5