mimisch EiifioL HET RAADSEL EN DE PRINSES, Honderd drie en dertigste Jaargang, Radioprogramma STAD EN OMGEVING Rechtszaken 1931. tïo. 59 Woensdag tl Jlaarl Donderdag 12 Maart. Hilversum, 1875 M. (UitsluitendA.V.R O.) g9.50 Gramofoonpl. 10.10.15 Morgen wijding. 10.30—12.— Concert door het A.V.R.O.-kwintet o. 1. v. F. Lupgens. 12 30— 2 Concert door het Asta-orkest, Den Haag o 1. v. J. Silbermann. 2.—2.30 Concert Hart vel t-kwartet. 3.-4.— Naaicursus 4.-5.— Ziekenuurtje. 5.—5.30 Gramofoonpl. 5 30— 6 50 Concert door het Kovacs Lajos met or kest 6.30—7.Radio-Volksuniversiteit. 7. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.—8.20 Sport- praatje door H. Hollander. 8.2010.30 Aansluiting Concertgebouw te Amsterdam. 10.30 Vaz Dias. 10.40—11.— Concert Ko vacs Lajos en zijn orkest. 11.1012. Gramofoonpl. Huizen, 298 M. (8.—9.30 en 11.—2.— K R.O., 10.—11— en 2.—1130 N.C.R.V.) 8—9.30 Gramofoonpl. 10—10.30 Zang door N.C R.V.-Dameskoor. 10.30—11.— Zie- kendienst 11.—11.30 Gramofoonpl. 11 30— 12.— Gocted. Causerie door pastoor Perquin. 12.-1.30 Concert door het K.R.O.-Trio o. 1. v. P. Lustenhi uwer. 1.302.15 Gramotoon- platen. 2.15—3.15 Handwerkcursus. 3.15 3.45 Vrouwenhalfuurtje. 4.5.Ziekenuur- tje. 5.—6.30 Concert. Mevr. A. Zeeman— Cramer, sopraan. R. de Lange, bas. C. Hen- geveld jr., viool en G. Hengeveld, piano. 6.306.45 Gramofooiiplaten. 6.457. Knipcursus. 7.7.15 Gramofoonpl. 7.15 7 30 W. E. v. l'ota „Grondslag en doel van de Nederl. Cln Zeelieden-vereèniging''. 7.30 8.—Gramofoonpl. 8.—10.Uitz. van het Verband van Evang. Commissies der Geref. kerken in Nederland. M. m. v Chr. Radio koor o. 1. v. G. Stam. 10.Vaz Dias. 10.10 11.30 Gramofoonpl. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel door R. Foort. 11.302.10 Kerkdipnst. 2.25 Uitz. voorscholen. 4.50 Orkestconcert. 5 35 Kin deruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7. Concert. Brosa-kwartet. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. 9.20 Berichten 9.35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. F. Du- ret, sopraan. Orkest. 10.50—12.20 Dansmu ziek. 12.20 Televisie. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 Gra mofoonpl. 12 50 Gramofoonpl. 1.25 Gramo foonpl. 4.05 Dansmuziek. 9.05 Concert. Or kest en solisten. 9 50 Orkestconcert. Langenberg, 47r M. 6.20—7.20 Gramo- foonplaten 9.35—10.05 Gramofoonpl. 10.35 —11.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12 25—1.50 Concert. Orkest en sopraan 4 205.20 Concert. Viool en piano. 7.05 7 35 Concert. 7 35 Orkestconcert. 8.05 „Kas- par Hauser". Hoorspel van E. Ebermayer. Daarna berichten en tot 11.20 Dansmuziek. Kaiundborg, 1153 M. 11.201 20 Orkest concert. 2.252.45 Liederen-voordracht. 2.50 4.20 Orkestconcert. 7.209.20 Concert. Concert Orkest, solisten en koor. 9.40 11.50 Dansmuziek. Brussel, 508.5 en 338.2 M. 508 5 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Kinderuurtje 7.20 Gra- mofoonplaten. 7.50 Gramofoonpl. 8 20 Or kestconcert, zang en causerie. 338 2 M.: 5.20 Concert door kwintet. 7.20 Gramofoonpla' 7.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert. Orkest en tenor. Zeesen, 1635 M. 5.40—11 20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonpl. 121512.50 Berichten. 1.20—2.20 Gramofoonpl. 2.20— 3.50 Lezingen. 3 50—4.50 Concert. 4.50 6.50 Lezingen. 6.50 „Quersihnitt" durch „Die lustigen Weiber von Windsor" O. Nico- lai. Met medewerking van orkest o. 1 v. Szendrei. 8.20 Berichten. 8.30 Prager Zika- kwartet. 9.30 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR, i Aanvullingsagenda. Aan de agenda voor de op 12 Maart a.s. te houden Raadsvergadering zijn de volgen de punten toegevoegd: 2a. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van stembureaux en hoofdstembureaux (bijlage nr. 52). 9. Voorstel tot het doen aanbrengen van stalen rolluiken ter afsluiting van de tribune van het sportpark (bijlage nr. 53). miUIXKTON. Oorsprcnkeliike Detectieve-roman door R J BRANDENBURG. 27) Kolonel Brotanu maakte een gebaar van protest. „Waarde nicht merkte prins Alexan- der op, „dit lijkt mij toch niet de juiste weg om een opstandige beweging te dempen." „Als hoofd van den staat ben ik opper bevelhebber van leger en vloot. Ik lieb hier te bevelen en ik alleen antwoord de de prinses fierlijk met krachtige, hel dere stem. Maar nu boog zich het listig gelaat van baron Boreseu naar voren en met zijn droog en snerpend geluid zei hij: „U vergist zich prinses. U is nog niet gekroond". Het gelaat der prinses betrok, moede loos liet zij zich in haar zetel neervallen. Daar klonk de kalme stem van dr. Heavens+one. „Vergun mij koninklijke hi ogheid, dat ik van deze gelegenheid gebruik maak om enkele opmerkingen te plaatsen, die het gezelschap ongetwij feld zul en interesseeren." Men stond een ocgenblik verstomd en gaapte dr. Heavenstone aan. „Maai mijnheerbegon prins Al ex ander. „Ik geef dr Heavenstone de toestem ming, waarom bij gevwagd heeft", klonk AANBRENGEN BLOEMENKLOK u... BIJ STATIONSWEG. in bijlage No. 51 schrijven B en W.: Nu de verbetering van den Stationsweg in uitvoering is en de toegang tot de stad van net station daardoor weer aanmerkelijk zal worden verfraaid, is een ander eveneens op terfraanng gericht plan opnieuw opgevat, waarvan de uitvoering reeds meermalen ter sprake is gekomen. Wij bedoelen het aanbrengen van een elec trische bloemenklok. Vooral nu de gemeente aan den Stationsweg de beschikking heeft over een driehoekig terreintje, dat zich door zijn ligging in de onmiddellijke nabijheid van het station uitstekend leent voor het aan brengen van een dergelijke bezienswaardig heid, zouden wij gaarne daartoe overgaan. De gemeente zou daarmede tweeërlei doel be reiken. In de eerste en voornaamste plaats zou de klok een bijzondere attractie vormen, wij vermoeden, dat de klok in wijde omge ving de aandacht zal trekken. En als bijko- rnend doel kan gelden het verkrijgen van een g^wijzmg, waaraan daar wel behoefte De bloemenklok is ontworpen als een bloemperk met een middellijn van zes meter. Cijfers worden door bloemen aangege- ven. De wijzers worden gedreven door een op het electrische net aangesloten uurwerk e De aanlegkosten worden geraamd op 1 1000.—, t.w. het uurwerk 400.—, 12 me talen bloembakken (waarin de bloemen voor de cijfers zullen worden geplant) 200.—; waterdichte cementen bak, waarin het geheel wordt gesteld 100.aansluiting aan het electrisch net, wijzers en bijkomende kosten Wil de bloemenklok gereed zijn bij de in voering van de electrische tractie voor de treinen van en naar Amsterdam en Haar lem, dan mag geen tijd verloren gaan en zal eerstdaags met de uitvoering daarvan een aanvang moeten worden gemaakt. Daarom zal het voorstel in de eerstvolgende Raads vergadering moeten worden behandeld. Onder overlegging van het advies der com missie van bijstand voor de plantsoenen stel len wij Uwe Vergadering voor ons te machti gen op het driehoekig terreintje aan den Sta tionsweg een bloemenklok aaii te leggen en ons College daarvoor een crediet te venee nen van 1000.nader te regelen bij sup- pletoire begrooting. (Zou een dergelijke klok in den Berger hout niet beter tot haar recht komen? Red. Alkm. Crt.) TWEEDE TRAP WAAGTOREN. In bijlage No. 50 schrijven B en W.: Zooals namens ons College bij de behande ling van de begrooting voor 1931 is medege deeld, hadden wij toen reeds in voorberei ding het plan tot het aanbrengen van een tweede trap in den Waagtoren, ten einde op deze wijze verbetering te kunnen brengen in het bezoek aan den toren, voornamelijk op Vrijdag. Door het maken van een tweede trap zullen de nieuw aankomende bezoekers niet meer behoeven te wachten op den terug keer van de vorige bezoekers. Een grooter aantal vreemdelingen zou daardoor in de ge legenheid kunnen worden gesteld den Waag toren te beklimmen. Een moeilijkheid voor het aanbrengen van deze verbetering leverde de doorgang door de z.g. horlogemakerskamer. Deze moeilijkheid blijkt echter te ondervangen door het plaat sen van een losse trap, die alleen in het druk ke seizoen op de Vrijdagen in gebruik zal be hoeven te worden gesteld. De horlogema kerskamer blijft dan onveranderd. Met het bestuur van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer „Alcmaria", alhier, zijn wij in overleg getreden omtrent verhoo ging van de afdracht van den toegangsprijs voor het beklimmen van den toren ten be hoeve der gemeente. In de verwachting, dat het bezoek aan den Waagtoren door de aan te brengen verbetering sterk zal toenemen, heeft genoemd bestuur zich bereid verklaard de afdracht van den toegangsprijs per per soon van 0.05 tot 0.10 te verhoogen Neemt men het bezoek aan den Waagtoren over 1929 als maatstaf, dan zou de gemeen te hierdoor een hoogere opbrengst hebben van den toegangsprijs van 4000 personen of 4C00 X 0.05 200.—. Wij leggen voor Uwe Vergadering een plan voor het maken van een tweede trap ter inzage, waarvan de kosten geraamd worden op 2500.—. Met het oog op de vermeerde ring van het vreemdelingenverkeer en de toe neming van de opbrengst der toegangsgel den voor het beklimmen van den toren zijn wij van oordeel, dat het plan tot uitvoering dient te worden gebracht. Wij geven U mitsdien, met verwijzing naar de klare stem van de prinses. .Het wil mij voorkomen'", vervolgde de docter met zijn meest innemenden glim lach op zachten toon, „dat baron Bo reseu volkomen gelijk heeft. De kroning dei prinses heeft nog niet plaats gevon den en ik meen dat de ministerraad tot z ;olang de koninklijke macht uitoefent. We treffen het echter dat de minister president in ons midden is en ongetwij feld de voorstellen, die nooodzakelijk zijn, aan zijn kabinet zal overbrengen. In de eerste plaatst dan beschuldig ik dc-n vlootvoogd van ontvoering en we derrechtelijke vrijheidsberooving van den Engelschen onderdaan mi'. Fred Johnson. Deze is door de bemanning van den torpedojager „Zeehond',' op bevel van den commandant van dien bodem, die een goed vriend is van den vloot voogd, opgelicht van Engelschen bodem en bevindt zich thans aan boord van de „Zeehond"." „Maar mijnheer", bulderde de schout- bii-nacht. „wie is u? Weet u wel wat u beweert? Ik ontken met den meesten na druk de beschuldiging van dat heer schap." „Wie ik ben, doet hier niet ter zake"', hernam dr. Heavenstone op rustigen toon. „U weet zeer goed dat ik de waar heid spreek. Mr. Fred Johnson werd op het strand te Seaport overvallen en aan boord van de „Zeehond" gebracht. De Britsche regeering eischt zijn onmiddel lijke in vrijheidsstelling en ik geef den vlootvoogd in overweging om aar^ den commandant van de „Zeehond op- de ter inzage gelegde adviezen van de com- imssics van bijstand voor openbare werken en \oor do financiën in overweging a. een tweede trap in den Waagtoren aan te brengen, overeenkomstig het hiervoor ge noemde plan; b. ons College voor de uitvoering van dit werk een crediet toe te staan van 2500-, nader te regelen bij suppletoirc begroo- tuig. GELDLEENING. B. en W. schrijven in bijlage No. 49: Bij de behandeling der gemeentebegroo- ting voor dit jaar hebben wij toegezegd spoe dig een voorstel te zullen doen tot conversie van geldleeningen. De hiervoor in aanmerking komende lee ningen zijn alle aangegaan tegen een rente percentage van 5 t.w. lo. de 5% obligatie-leening 1918, oorspron kelijk groot J 850.000.per resto groot op 1 Januari j.1. 127.000,— 2o. de 5 onderhandsche leening 1925, oorspronkelijk groot 300.000.— per resto groot op 1 Februari j.1. 224.000.-, gesloten met de Algemeene Friesche Le- vensverzekerings-Maatschappij te Leeu warden 3o. de 5 onderhandsche leening 1926. oorspronkelijk groot 300 000,— per resto groot op 1 Januari j.1. 258.000,— gesloten met de Maatschappij voor Ge- meentecrediet te Amsterdam. Het restant van deze leeningen bedraagt derhalve in totaal 629.000,—. Hierop kan in mindering worden gebracht een bedrag van 20.000,wegens restant van een in de leening 1918 begrepen voorschot aan het electriciteitsbedrijf, hetwelk het bedrijf thans in eens kan aflossen, zoodat het opnieuw te leenen bedrag tot 609.000 kan worden be perkt. Wij zouden echter tevens willen overgaan tot buitengewone aflossing aan het Rijk van 5 en 6 woningbouwvoorschotten ten be drage van rond 884.000,terwijl voor aan de Arbeioersbouwvereeniging „Roch- dalc" toegekende voorschotten voor den bouw van 42 woningen noodig is 140.000,-. De Minister van Financiën heeft tegen af lossing van de rijksvoorschotten geen be zwaar. De te sluiten leening zal derhalve groot moeten zijn netto 609.000,j- 884.000, 140.000,— 1.633.000,—. Bovendien zal zijn te rekenen op een ver hooging voor disago, kosten van zegels, drukwerk, advertentiën, enz. Nu de kapitaalmarkt blijkbaar gunstig is voor de uitgifte van 4 leeningen door openbare lichamen, hebhen wij een inschrij ving geopend. De ingekomen aanbiedingen zullen wij te Uwer kennis brengen. In over eenstemming met het advies der Commissie van bijstand voor de financiën zijn wij van oordeel, dat de leening moet worden overge dragen aan de hoogste inschrijfster: De Ne- derlandsch-Indische Escompto-Maatschap- pij te Amsterdam. Indien Uwe Vergadering zich hiermede kan vereenigen, stellen wij haar voor de aan bieding en voorwaarden van deze inschrijf ster te aanvaarden en daartoe te nemen het desbetreffende besluit. De gemeente verbindt zich de leening a pari af te lossen in ten hoogste 40 jaren. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 9 Maart. NOODLOTTIGE GEVOLGEN VAN DOOR ONGEOORLOOFDE MIDDELEN BEVREDIGENDE SNOEPLUST. In de zitting van 9 Maart moest zich ver antwoorden het echtpaar K., dat zich had laten verleiden tot wederrechtelijke toeëige- ning met gebruikmaking van een wel goed passenden, doch niettemin minder geoorloof- den sleutel, van verschillende snoeperijen uit een in het veilingsgebouw te Alkmaar staan de kiosk. De man was destijds alleen versche nen, aangezien zijn echtgenoote ongesteld was. Hij toonde veel berouw en was bereid de toegebrachte schade naar zijn beste ver mogen te vergoeden, zoodat de politierechter besloot de zaak aan te houden tot 9 Maart, ten einde een reclaseeringsonderzoek te doen instellen met het oog op een eventueele voor waardelijke veroordeeling. De behandeling der zaak werd dan heden voortgezet met het hooren van den heer Wiggers, reclassee- ringsambtenaar van het genootschap. Ook ditmaal was alleen de heer K. verschenen. Volgens verklaring van den heer Wiggers had hij verdachte aangespoord het bedrag der schade 15, waarmede de benadeelde kioskhoudster genoeg nam, te voldoen vóór de zaak op nieuw voorkwam. Echter ver- e. 1 dracht te geven de noodige maatregelen te treffen, dat de heer Johnson onmid dellijk per auto naar Imalo wordt over- gebrcht." De Britsche gezant onderstreepte de woorden van den docter door een duide lijk knikken. De vlootvoogd boog het hoofd. „Ik zal de opdracht geven Maar voor den duivel ik begrijp absoluut niet hoe uIk verKlaar met den meesten na druk dat mr. Johnson aar boord van de „Zeehond" op de meest voorkomende wijze wordt behandeld en er geheel als gast wordt beschouwd." „Behalve dat hij het schip niet mag verlaten", merkte de docter droogjes op. De deur ging open en de ordonnans officier trad binnen met een heer, die zijn arm in een doek droeg en wiens slanke gestalte mij terstond deed denken aan die van den gemaskerden onbeken de. Hij hd in zijn gelaat iets bekends, maar ik kon den man toch op het eerste oezicht niet thuisbrengen. Toch had ik den indruk, dat ik hem meermalen moest hebben gezien. „Ingenieur Cartowitz", zeide de offi cier. De leider der Volkspartij boog voor de prinses, die heul verzocht plaats te nemen. Doch terstond nam dr. Heavenstone het woord, als had hij op den ingenieur gewacht, wat tot mijn verbazing ook het geval bleek te zijn. I „Heeft u voldaan aan mijn telefonisch verzoek van gisteren?" vroeg de docter klaarde verdachte niet te hebben voldoen aan de verplichting, om„at nu 20 werd ge vraagd. De politierechter maakte verdachte echter er op attent, dat de rechtbank geen incassobureau was en toonde zich ntet tevre den over de nalatigheid van verdachte om deze aangelegenheid in het reine te brengen. De officier was evenmin voldaan, noemde het feit zeer ernstig. De heer Wiggers had bijna een paar schoenen versleten om ver dachten ter wille te zijn en daarentegen had verdachte K. zoo goed als niets gedaan om oe zaak te regelen. De officier gaf dan ook den brui aan alle clementie en requireerde tegen verdachte, die reeds meermalen was veroordeeld, 3 maanden onvoorw. ge vangenisstraf en tegen de vrouw, die handel de onder instigatie van haar man en dus veel minder schuldig was, 20 boete of 20 dagen. Verdachte K. had niets te zeggen en was blijkbaar aangedaan, waarop de politie rechter hem veroordeelde tot 25 boete of 25 dagen en een voorwaardelijke gevan genisstraf van 3 maanden met 3 proefjaren en de echtgenoote tot 10 boete of 10 dagen. VERZAMELAAR VAN DUINZAND. De vorige week stond terecht de 22-jarige veehouder Cornelis Joh. M. uit Egmond-Bin- nen, wegens strocperij van duinzand met be hulp van een voertuig, uit de duinen te Ber gen aan Zee van den heer v. Reenen te Ber gen. De toen niet verschenen jachtopziener Roozen was thans present en kon als verba lisant worden gehoord. De heer Nic. Zwaan, vee- en caféhouder te Bergen, op wien ver dachte zich had beroepen, werd ook ge hoord, doch ook deze steun ontviel hem, daar de heer Zwaan verklaarde verdachte meermalen gewaarschuwd te hebben met het weghalen van dit zand voort te gaan Nu was het echter weer een zoon van Zwaan, die hem permissie had gegeven. Deze heer Willem Zwaan ontkende echter eveneens eenige permissie te hebben gegeven Hij had trouwens niet de minste bevoegdheid die toe stemming te verleenen. Eisch in deze zanderige zaak 30 boete of 30 dagen. Uitspraak 15 boete of 15 dagen. HUISVREDEBREUKELING. Voortgezet werd de zaak tegen den heer Renier H., die in den nacht van 21 op 22 Januari zich te Hoogkarspel had schuldig gemaakt aan huisvredebreuk, omdat hij per sé weigerde de keet, door P. Schoen bewoond, te verlaten. De zaak werd aangehouden, om dat de getuige Brak niet was verschenen Deze heer had over deze nalatigheid thans een reprimande in ontvangst te nemen in voorschot op hetgeen hem te dier zake verder wacht. Eisch 15 boete of 15 dagen. Vonnis conform eisch. EEN VOORDEELIGE OVERJAS. De niet aanwezige heer Joh. de V. te Grootebroek had in October 1930 den even eens niet aanwezigen kleermaker P. J. Groot aldaar opgelicht voor een nieuwe overjas Ter zake oplichting requireerde de officier tegen dezen snuiter, die bovendien niet gun stig bekend staat, 40 boete of 40 dagen. Vonnis overeenkomstig dit requisitoir. GEEN EERBIED BETOOND VOOR GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Een drietal jongelui te Castricum en wel de heeren Simon Maria P., Joh. Petr. H. en Cornelis Joh. P., keerden in den nacht van 28 op 29 Dec., na afloop van een feestelijke fancy-fair in opgewonden stemming huis waarts en maakten het gemeentelijk aanplak- boord tot onderwerp van hun baldadigheids zin door dit bord, feitelijk meer een kastje, te beschadigen en eenige gewichtige aange plakte documenten en bekendmakingen af te scheuren. Zelfs was er één heer, die dit ge meentelijk meubelstuk wenschte te degraaee- ren tot konijnenhok! Een andere grapjas achtte de bekendmakingen uitnemend geschikt voor closetpapiertjes! Eisch tegen ieder 25 boete of 25 dagen. Vonnis: ieder 15 boete of 15 dagen. DE HEEREN WAREN NAAR DE TENTOONSTELLING GEWEEST. In de „Harmonie" te Alkmaar werd op 9 November e en ijstentoonstelling gehou den, die veel belangstelling trok en waarop niet uitsluitend ijsco wer-d geconsumeerd. Menige bezoeker verkeerde dan ook na oe sluiting in overmoedige stemming en daar toe behoorden blijkbaar ook de heeren Com Hendr. D., 'n 21-jarig tuinder uit Wijk aan Zee en Otto Sch., 'n 22-jar. Beverwijker, die di ntengevolge beiden als verdachten voor den politierechter terecht stonden op grond van het baldadige feit, dat zij uit een in de nabijheid parkeerenden auto de contactsleu teltjes hadden weggenomen, waardoor de automobilist, de heer E. Schermerhorn uit Akersloot, ten zeerste werd gedupeerd. De toegebrachte schade was tot dusverre niet aan den leider der Volkspartij. Deze knikte en overhandigde den doc ter een briefje, die het op zijn beurt aan de prinses overreikte. „Neen", zeide de prinses, een kleur krijgend, „ik begrijp er heelemaal niets van.' „Uw handteekening is wel uitstekend gecopieerd." „Dat is ze inderdaad „Misschien kan baron Boreseu ons hier over uader inlichten", merkte dr. Heaven stone op, den verbouwereerden baron het briefje onder den neus houdend. Ik wierp er een snellen blik in. Het bevatte slechts enkele regels en luidde: „Kom vanavond om tien uur bij het monument van de gevallen zeelieden, een vriend van mij wacht u daar. Erane." De baron haalde de schouders op: „Het is mij totaal onbekend." Maar nu vloog de prinses weer over eind en snijdend en koel klonk haar stem toen ze zeide: „Toch ontsla ik voor alle zekerheid baron Boreseu uit mijn dienst. Graaf Rosencrantz zal hem vervangen. Verder zou ik den minister-president wel in overweging willen geven om aan den ministerraad voor te stellen den vloot voogd met ingang van heden ontheffing ven zijn ambt tu verleenen. Het wil mij voorkomen, dat wij aan de Britsche re geering het nemen van dezen maatregel verplicht zijn." voogd deze uitspraak, die als een vonnis Met gebogen hoofd onderging de vloot- was. Baron Boreseu was neergezakt iu vergoed, hoewel de heeren thans edelmoedig hun geneigdheid daartoe te kennen gaven. Gevorderd werd tegen ieder der verdachten 35 boete of 35 dagen. Vonnis le verd. 40 boete of 40 dagen, 2e 30 boete of 30 da gen. Tezamen toch weer 70 gulden! EEN KLAP UITGEDEELD. Den niet ter zitting aanwezigen heer Jan W. werd bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in den nacht van Zondag 1 Febr. in het café van den heer Bruul te Wieringen een ander bezoeker, den heer J. Haverman, een klap tegen den slaap van het hoofd had toe gebracht. Den heer Haverman was nog meer schade toegebracht, doch hiervoor stond de afwezige heer W. niet terecht, dus bleef dit neerdere buiten het geding. De heer W. was ontstemd, omdat Haverman hem een aan merking maakte over zijn- veelvuldig W.C bezoek, terwijl Haverman vlak bij de deur van deze frissche gelegenheid zat. Eisch er vonnis 30 boete of 30 dagen. EEN DRIFTIGE OUDE TUINGROND. BEWERKER SCHRIJFT RECHTS EN SLAAT LINKS. De 58-jarige heer Joh. Wilh. B., tuinder aan den Omval te Alkmaar, stond terecht, omdat hij op 13 Febr. den 27-jarigen grond werker Jb. Koopmans met een snoeischaar 'n slag, steek of snede in het gelaat had toe gebracht, welk feit door den verschenen ver dachte werd erkend. Verdachte was heftig ontstemd over het feit, dat de mishandelde en zijn broeder, die zich onledig hielden met mestrijden, een plank hadden gelegd over 'n partij roode kool, die naar zijn mee ning zijn eigendom was, terwijl hem door Jb. Koopmans werd belet, die kool weg te halen! Ook dreigde Koopmans hem over den hand wagen heen te d en toen nam ver.' dachte de snoeischaar om zich te verdedigen! Dit alles werd echter door getuige Koop mans ontkend. Eisch 50 boete of 50 dagen) Vonnis conform eisch en vernietiging van de snoeischaar. ARONDISSEMENTSRECHTBANK. ZOO OUD EN NOG ZOO ROEKELOOS. De 68-jarige Jan L., los arbeider, geboren en wonende te Barsingerhorn, thans tijdelijk logé in het huis van bewaring te Alkmaar, stond heden als eerste en eenige verdachte terecht als verdacht van het feit, dat hij op 25 December 1930 had weggenomen een koffertje inhoudende breiwerk, eeni ge kinderondergoederen, vuile luiers, klein waschgoed, een kammetje, een zak- spiegeltje, en wat meer van beteekenis was. 'n portemonnaie waarin een rijksdaalder en 8 a 9 gulden en klein geld. een zwart étui, inhou dende twee bankjes van 25 gulaen en onge veer f 11 aan hard geld. Dit alles behoorde aan het echtpaar Jb. Pool. te Oudesluis en was medegenomen door mej. A. C. I. Ochqueé. huisvrouw van dezen heer Jb. Pool, die met haar man en een zuigeling een Kerstbezoek had gebracht bij een broeder van haar man. Toen zij per motor zouden vertrekken, had men het koffertje gezet bij de benzinepomp nabij het café Kuiper, waar men den motor had gestald. Op het moment, dat dit koffer tje onbeheerd stond, sloeg de oude heer, die niet volkomen nuchter was, zijn slag en maakte zich van het koffertje meester en uit de voeten. De voor hem waardelooze voor werpen, het kindergoed, wierp hij in 't wa ter en het geld verstopte hij, want de ge bruikte alcohol had hem allerminst van zijn onderscheidingsvermogen beroofd. Wonder genoeg, werd Jan opgemerkt door zijn achterneef jan Liefhebber, nachtwaker te Winkel, die had gezien dat zijn bejaard famililid, dat eenigermate onder den invloed scheen te verkeeren, zich begaf in de richting van zijn woning, terwijl hij een koffertje met zich voerde. Ook had de rijksveldwachter Maskamp. thans als getuige afwegens, we gens een opgeloopen ernstige steekwonde, hem toegebracht in den nacht van j.1. Zon dag, Jan in zijn woning beluisterd en ge hoord dat hij tegen zich zeiven pruttelde dat zij het nimmer uit hem zouden krijgen of iets dergelijks. De verdachte stelde zich thans zeer onnoo- zel en zoetsappig aan en was met geen moge lijkheid er toe te krijgen om ruiterlijk toe te even, dat hij uit louter steelzucht zich be doeld koffertje had toegeëigend. Hij deed het meer voorkomen of hij onbewust en onder den invloed van den drank dit koffertje had weggepakt en medegenomen. De officier stelde het gebeurde op humo ristische wijze in het licht en gaf als zijn meening te kennen, dat een dergelijk gevaar lijk meusch. 'n bekend drankminnaar, uit de maatschappij verwijderd moest worden. Bo vendien scheen verdachte absoluut den ernst een fauteuil en had zijn hoofd in zijn hanaen verborg an. „Heeft dr. Heavenstone nog meer be langrijke mededeelingen te doen?" vroeg Prinses Erane. „Inderdaad", zeide de dokter, „maar alvorens verder te gaan, zou ik de heeren toch willen verzoeken plaats te nemen." Aan deze uitnoodiging werd algemeen gevolg gegeven. De stem van den dokter had zacht maar zoo doordringend ge klonken dat hij de aanwezigen als het ware suggereerde te gaan zitten. Aandachtig keek dr. Heavenstone den kring rond; het scheen mij toe dat hij speciaali aandacht besteedde aan de schoenen der heeren. De militairen hadden, volgens hun usance, het eene been over het andere geslagen, zoodat van een schoen de zool zichtbaar was. De oogen van den dokter dwaalden van den eenen schoen naar den anderen. De beteekenis van het onderzoek moest allen, behalve mij, ontgaan. Maar de spanning had haar hoogtepunt be reikt en allen hielden den adem in. Eindelijk richtte dr. Heavenstone zich tot kolonel Brotanu. .Mag ik u verzoeken, kolonel, aan uw adjudant last te geven mij zijn revolver en patroontasch te overhandigen?" Verwonderd voldeed de kolonel aan dit verzoek Dr. Heavenstone nam de tasch aan en legde deze op een tafeltje voor zich. Het wapen hield hij in de hand. In een kalm betoog, alsof het een weten schappelijke demonstratie gold, wendde zich de dokter tot het gezelschap, i (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5