Laatste berichten Pluimveeteelt. DE VIOOL. j. Daalder dz. ""stad EN OMGEViNG~ kringen zijn aangebracht, elk van een gaat je voorzien. Daarin leggen de koninginnen de eiertjes, waaruit larven komen en die na gedaanteverwisselingen uitgroeien tot wes pen. De eerstgeborenen zijn alle werksters, die noodig zijn voor verderen afbouw en res- j taureering van het nest. Dit nest wordt opge- j^uwd volgens een vast plan en als grond stof wordt vermolmd hout gebezigd; ook boomschors wordt er voor gebruikt Een en ander wordt mei kliervocht bewerkt en gelijkt dan, vooral wat de bak betreft op oud-Hol- landsch papier. Als de werksters in voldoend aantal aan wezig zijn, komen de koninginnen niet meer paar buiten. Midden in den zomer worden er mannetjes geboren en nog iets later verschij nen de nieuwe koninginnen. Dan is de kolo nie voltallig, maar dan ook verlaten ze spoedig het nest, om vrij rond te vliegen, 't Is er dus mee als met de bijenwerksters, man netjes (darren) en koninginnen en de orde in cr huishouding is ook hieraan gelijk. In den nazomer sterven de werksters en de manne tjes doch de koninginnen leven den winter over om voor de voortplanting te zorgen. De wespen kunnen als nuttige diertjes be schouwd worden, daar zij zich voeden met vele kleine schadelijke insecten. Maar ook doen ze wel schacU daar ze gaarne van onze zoete vruchten eten. Laat ons denken aan het r, 7erde- „het zijn de slechtste vruchten niet, Varaan de wespen knagen". Wie door een w esp gestoken wordt, kan de niin doen verminderen door de wond te ver koelen met vliegende geest of azijn. Zwelt de huid op en is de pijn heel erg, dan is het goed om zoo spoedig mogelijk de hulp van een ge neesheer in te roepen. Het wespennest, hier beschreven, is dat van de gewone wesp (Vespa vulgaris), de meest voorkomende soort, waarin honderden (ll!en voorkomen, die alle bewoond worden door ei, larve of pop. De imago's, die hun cellen, als ze dezen verlaten, eerst reinigen, vliegen vrij uit en in. Honig of ander voedsel wordt niet verzameld. Er komen nog vele andere wespen voor, als nraafwespen. bladwespen, sluipwespen, enz. Al deze dieren behooren tot de staten- of koloniebewoners, evenals d; mieren, de bijen en de hommels. BURGERWACHT. Algemeene Vergadering. In het café van den heer Til. van Gijzen aan de Breedstr3at had Vrijdagavond de al gemeene ledenvergadering plaats van de Alk- maarsche Burgerwacht. De voorzitter, de lieer O. de Munk, opende te ongeveer half 9 de vergadering met een woord van welkom en herinnerde eraan, dat ihet afgeloopen jaar heel rustig was geweest. Spr. hoopte dat et col: in de toekomst zoo zou mogen blijven. Spr. herinnerde aan de zoo uitmuntend geslaagde propaganda avond en wees op het dreigende gevaar van de zijde van het bolsjewisme. Op bedoelde propagan- da-avond zijn 35 peisonen als lid toegetre den. Spr. spoorde de leden aan ook zelf pro paganda te maken voor de Burgerwacht. Spr verwelkomde voorts kapitein Haremaker Spr- deelde mede, dat Let Bondsbestuur een poging heeft ondernomen om een bondslied te laten samenstellen, hetwelk aan de goed keuring der verschillende afdeelingen is voor gelegd. Het bestuur heeft besloten het be stuur met 2 leden uit te breiden. Spr. richtte eenige waardeerende woorden tot den secre taris, den heer A. J. A. Genefaas, voor de vele verrichte werkzaamheden, speciaal wat de propaganda-avend betreft. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het vervolgens door den secretaris uit gebrachte jaarverslag stippen we aan, dat het afgeloopen jaar een alleszins goed jaar is gewest. Gewezen werd op de behaalde suc cessen bij de verschillende schietwedstrijden, waarbij de wensch werd uitgesproken, dat in hef a.s. jaar op den ingeslagen weg zou worden voortgegaan. Met dankbaarheid werd gewezen op de aangename samenwerking met kap. Haremaker. Betreurd werd dat de genoemde de vereeniging niet meer subsidi eert en herinnerd aan het overlijden van over ste Snellen. Een woord van dank bracht de voorzit ter den waarnemend commandant, den he^r A. Boersen Jr., voor de verrichte werkzaam heden. Vervolgens werd door den heer W. Schreurs het toegezonden bondslied ten ge- 'hoore gebracht, waarvan de bedoeling is, dat het een volkslied zal worden! De heer Schreurs vond de melodie wel goed, maar niet als vo'lrc'ied geschikt. Spr. achtte het in den stijl van Wierts' „Hollands Vlag" meer geschikt. De voorzitter onderstreepte de meening van den heer Schreurs. De heer Haremaker was ook van meenin dat 't lied niet aan zijn doel beantwoord Spr.was van meening dat het lied niet zonder accompagnement gezongen kon worden. Besloten werd dat in dezen geest aan het hoofdbestuur een schriiven gezonden zal wor den, nadat de heer Schreurs had toegezegd tc wiHen trachten naar een geschikte melodie uit ce zien. Van de commissie tot nazien der rekenin gen was advies ingekomen den penningmees ter te dechargeeren over het boekjaar 1929. Aldus besloten. Vervol?ens werd door den penningmees ter, de heer van Galen rekening en verant woording gedaan. Hieruit bleek dat de reke ning sloot in ontvangst en uitgaaf op f64269 met een batig saido van f 23.82. De voorzitter drong er bij de aanwezigen op aan donateurs te werven. Tot leden van de controle-commissie wer den benoemd de heeren de Graaf en W Groot Bestuursverkiezing. Bi] eerste stemming werden gekozen de heeren de Munk en A. Boersen Sr. en geko- zenn de heer Brouwer. Voort» werden nog gekozen de heeren Pander en Dingerdis. De heer de Munk werd tot voorzitter her kozen. Van alle zijden werd de heer de Munk ge complimenteerd met deze herbenoeming. Door den heer Boersen Sr. werden hier na eenige mededeelingen gedaan in verband met de te houden schietwedstrijden, waarvan nog geen omlijnde voorstellen gereed staan. De heer Haremaker, hierna het woord krij gende, vestigde de aandacht op de vaardig- heidsproef en drong er bij de aanwezigen op aan zich aan deze proef, waaraan on derscheidingen zijn verbonden, te onderwer pen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank. BRAND. Gisteravond is alhier brand uitgebroken in de schoenfabriek der firma Buurman en Cornelissen te Nijmegen. De fabriek, welke 1 verdieping hoog is, brandde tot aan het kantoor toe uit. 800 paar schoenen werden eveneens een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. OUD-MINISTER DE WAAL MALEF1JT OVERLEDEN. In den ouderdom van 79 jaar is heden morgen te Katwijk-Binnen overleden J. H. de Waal Malefijt, die gedurende ruim 12 jaar burgemeester van Katwijk-Binnen was en in 1927 als zoodanig aftrad. De overle denen was minister van koloniën van 16 Aug. 1909 tot 29 Aug. 1913 in het ministerie Heemskerk. blijft DE POSTVLUCHTEN. Het elfde retourvliegtuig heden te Cairo, Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 11e retourvliegtuig vandaag de reis niet zal voortzetten wegens herstelling aan de motoren. Het toestel blijft in Caïro. Het dertiende postvliegtuig. Aireta-Vaz Dias meldt, dat volgens bij de K.L M. ingekomen bericht, de P.H.-A.r.K. Hedenmorgen te 5 40 uit Medan is vertrok ken en na een tusschenlanding te Palembang te 15.05 uur te Batavia gearriveerd. Van daar vertrok de P.H.-A.F.L. te 16.33 uur naar Bandoeng waar het te 17.13 aankwam De P H.-A.F.L. was op Donderdag 5 Maart uit Amsterdam vertrokken en heeft de vlucht dus binnen tien dagen volbracht. SCHERMERHORN. Geboren: Corneli Maria, d. van G. Jonk en M. Goedhart Geertruida, d. van J. Roos en Gr. Roselaar. Cornelia, d. van I. A. Roselaar en C. P. Mechielsen. Getrouwd I. J. de Wilde en N. Rus. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe. Diergaardesin gel 96a te Rotterdam Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Ziektebestrijding en kwakzalverij. Meer en meer dringt de nood en meer en meer moeten wij zien ons zelf te red den. Een der schadelijkste zaken bij de pluimveehouderij is het ziektegevaar en waar nu de Staat, dit inziende, iederen pluimveehouder de gelegenheid biedt zijn gestorven pluimvee gratis te laten onderzoeken, dar moeten we deze ge- 1 genheid ook met beide handen aan grijpen en er in voorkomende gevallen ook gebruik van maken. Adresseer de dieren kortweg Rijksseruminrichting Rotterdam, dat is voldoende en zoo'n onderzoek kan U hoopen geld besparen. Dagelijks treft het mij hoe de menschen nog geheel onnoodig geld kwijt raken, tobben met ziekten waar het vaak niet noodig is. Let eens od deze brievei: St. 1'ancros: „Wij kregen in Januari 800 blauw kuikens. Ze groeiden drie we ken goed en toen werd het zeuren. Het leek net of ze allemaal stuipen kregen We kregen toen den rad mondjesmaat voeren wnt ze groeiden te hard, maar het gaf niets. Nu voeren we gekookte paddie en karnemelk, behalve het zach Stem, onder het stoflaken„Doe wat je wilt met de rest van de kamer, maar laat mij alsjeblieft met rust aan m'n bureau V*s (Humorist) te voer. Nu lijken de stuipen wel eenigs- zins over maar ze zijn erg slap, loopen te waggelen en eten niet. Er zit niets geen leven meer in en er gaan er iederen dag een aantal dood. Weet U wat dat is en wat we er aan doen moeten? Ik denk aan twee mogelijkheden, al. öf te weinig vitaminen in het voer en dan moet ij het eens met beste levertraan en gisf probee- ren, öf aan concidiosis en dan vrees ik het ergste als U uw hok daartegen niet gewa pend hebt met een gaasbadem. Maar waar om niet direct een paar kuikens naar de Seruminrichting gestuurd, dan wisten we nu allebei wat het was, tenminste als er een oorzaak van aan te geven is. Nukerk „Van een toom van 125 kippen werd er eenige tijd geleden een kreupel, doch van én is het in een paar weken vier geworden en nu zijn er weer drie gezonde kreupel. Van die eersten zijn er bij die bijna niet meer loopen kunnen en die worden zoo mager als een lat. Wat te doen Ik vrees, dat U hier te doen heeft met de beruchte „verlaming der hennen", een zenuwziekte, waar we de oorzaak niet van kennen en ook geen geneesmiddel voor we ten. Als dat zoo is ruim dan alle dieren die verschijnselen vertoonen onmiddellijk op. 11 geen geval fokken van koppels waar deze ziekte onder voorgekomen is Mogelijk is het ook tuberculose en dan moeten er andee maatregelen genomen worden. Vraag advies van Uw dierenarts of zend een zwaar zieke kip naaf de Seruminrichitng, dan zullen we verder zien. Eindhoven. „Ik liet 7 Februari 200 kuikens uit Holland komen. Ze kwamen goed gezond aan en leken ook goed gezond. De eerste dagen ging het geed, teen begon de sterfte en zijn er tot heden (16 Febr.) reeds 80 dood gegaan. Er zijn al verscheiden menschen bij geweest, de een zegt dit en de ander dat en nu heb ik besloten U eens om raad te vra gen (Zeer vereerd Ik vermoed, dat het wel pullorum zal zijn, maar wij hebben hier nooit last van gehad en dus ken ik het ook eitelijk niet. Ik heb ook a! eens gedacht dat het aan het voeder zou liggen maar de han delaar zegt: het is precies hetzelfde als U altijd gehad heeft. Ik heb deze winter nog 50 andere kuikens hiermede opgefokt maar die waren van een andere fokker. Ik zend nu eenige kuikens ter onderzoek, dan zult U wel zien wat er aan mankeert en hoop ik dat U mij zult inlichten. Welnu, deze kuikens bleken bij onderzo aan de Rijkseruminrichting, te lijden een pullorum. De voerhandelaar 1 :.d dus geen schuld. Jammer, dat de inzender er eerst „verscheidene menschen" bijgehaald heeft, zooals hij zegt en pas ten einde raad aan deskundig onderzoek begon. Enfin, mogelijk is er nu nog wat te redden. Heel vaak krijgt de voerhandelaar de schuld in zulke gevallen en daarom raad ik de handelaren zelf aan, zooveel mogelijk op onderzoek der ziekte aan te dringen Het is hun eigen belang en de betrouwbare hande laar heeft daarvan niets dan voordeel. An ders wordt als op deze manier knoeiers ont maskerd worden, wat ook nog al eens ge beurt. Zoo heb ik onlangs een geval onder handen gehad waar de1 handelaar, onder al lerlei prachtige namen en met vermelding van zeer dure grondstoffen op de labels der zakken die hij afleverde, leelijk vastliep, toen de kooper, nadat zijn kippen het voer weiger den te eten en er door van streek raakten, een onderzoek aan het Rijksproefstation van Vee- voederonderzoek te Wageningen aanvroeg. Toen bleek n.b. dat van de vermelde grond stoffen: vischmeel, vleeschmeel, gist, lever traan, niets aanwezig was, maar we rijstaf- val met blauw zand. Dus de bestanddeelen die eigenlijk de waarde van het voer uitma ken, zaten er niet in, wat de kippen blijkbaar gauw in de gaten hadden, maar rijstafval en blauw zand kon de kooper heel duur betalen Hier bleek dus goedkoop leelijk duurkoop te zijn. Eigenijk sta ik vaak verbaasd hoe het pu bliek er, ondanks allerlei waarschuwingen toch geregeld weer invliegt. Zoo kreeg ik de ze week een aantal doode kippen met het on eilbare geneesmiddel er bijDit middel heet te te werken tegen een massa ziekten en ik zou den lezer dankbaar zijn als hij me som mige dier ziekten eens duidelijk kon maken, want ik ken ze niet. Zoo werkt het spoedig genezend op: snot, verkoudheid, kanker, diphtherie, groep, griep, keratitus en pip. Wie Uwer weet mij te vertellen wat: kanker, groep, griep, kerattus en pip is? Ik ben erg benieuwd, vooral die kippen-kanker en die kippen-griep, daar ben ik benieuwd naar. En duidelijk als de gebruiksaanwijzing is, ge woonweg geweldig. Let op wat gij bij snt doen moet. als zich blazen vertoonen maak een prop vochtig, doop die in het poeder en wrijf daar mede net zieke deel". Eigenlijk om je dood te lachen, zoo'n onzin, maar het treurige is toch maar dat dergelijke onzin gedrukt wordt en dus blijkbaar aftrek vindt. Het gevolg is natuurlijk: bij onschuldige verkoudheid ge nezing, die ook ben warm en droog houden enz. zou genezen, bij ernstige ziekte zooals diptherie en zooals in dit geval, hoopen kip pen dood, hoopen ziek, hoopen geld weg en alles besmet. Bovendien de eenige raadzame behandeling, inenten laten, nagelaten. Nog zoo n pracht geval. Bij een zieke kip wordt advies gevraagd van iemand, „die door geheel Nederland bekend is door zijn raadgevingen op pluimveegebied" Dat moet dus wel een razend knappe man zijn, jammer dat ik zijn naam nooit gehoord had. Deze geeft twee kleine fleschjes medicijnen, ieder van ongeveer 100 gram inhoud, ieder tegen een prijs van /l. Vrijdagsmorgens kregen de kippen het lekkers en kregen het direct erg benauwd, bleven in elkaar zitten en den volgenden morgen lagen er ettelijke dood in het hok. Bij onderzoek van deze geneesmiddelen bleek mij dat het eene fleschje n.b. een op lossing bevatte van 20 pet. zwavelzuur, waar men dus elk dier heel gauw mee zou vermoorden en het andere om de kippen nog meer afdoende naar de andere wereld te helpen, bevatte een 3 pet. kopersulfaat- oplossing. Ook hier weer hetzelfde effect: geld weg voor het geneesmiddel, de kippen dood, de maatregelen die genomen moeten worden tegen de ziekte, niet genomen en dus alles kampjes besmet. Van ziektebestrijding en kwakzalverij gesproken! Dr. TE HENNEPE. Het was op een Woensdagmiddag tegen drie uur, dat ik de beurs, waarin wij ons huishoudgeld bewaarden, op de hand woog, en er van schrok, dat zij zoo licht en zoo plat was. Het kwam wel meer voor, dat zij licht aanvoelde, maar dan deden toch een paar bankbiljetjes haar leeren omhulsel als met een crinoline uitstaan ook was zij wel eens even plat geweest, maar dan rinkelden in de diepte toch zilver en goudgeld. Zooals zij zich heden vertoonde, had ik haar nog nooit gezien. Mama, die zat te breien bij het raam, had mijn beweging gezien en zei hoofdschud dend: „Ja Zij voegde er bij zonder bitterheid eh met iets weife'.ends in haar stemij f- „En het gas moet één dezer dagen betaald worden". Het gas! Het is niets en het is alles, net als ,,de Derde Stand!". De beambte van het gas, deze simpele vertegenwoordiger van de publieke orde en van het kapitalisme, nam in mijn voorstelling geweldige proporties aan, wat geen wonder was. Vijf en zestig francs en dertig centimes bevatte de beurs; met dit bedrag zou Mama, die de zuinigheid in persoon is niet de kribbige zuinigheid, maar het vindingrijke overleg, vol fantastische, lieve invallen wel tot het einde der maand zijn toegekomen, en den 31 sten zou ik mijn honorarium van een boncert ontvangentwee honderd francs Maar die gasman verstoorde onze gemoeds rust. Daarenboven kon er nog misschien een ander opduiken, evenals een paddestoel in de vocht, en het gemunt hebben op ons arm familiewrak, dat ik weer vlot probeer te krij gen. Er meest dus raad geschaft. Ik keek on derzoekend naar een allerliefste muurklok, die wij ons voorgenomen hebben in geval van nood te verkoopen. Zij antwoordde: „Hier bc-n ik, hier blijf ik'', op een toon. die geen tegenspraak duldde. Toen nam ik een tabaksdoos op, die de beeltenis van Napoleon draagt, de erfenis van een oudoom, die onder den keizer diende. Hij had haar in den slag bij Waterloo in zijn zak Mama zuchtte: „Neen. dat kostbare klein ood moeten wij niet wegdoen Bovendien, 't komt alles wel terecht, Nanou!" Nanou, dat ben ik. Ik heet eigenlijk Re née, maar wij weten allemaal, dat moeder- met de ramen van hun lievelingen evengoed als met hun zijdeachtige krulletjes spelen totdat er iets heel dwaas en liefs voor den ciag komt, dat aan hun teederheid voldoet. Zoo was ik Nanou, niettegenstaande, mijn dertig jaren. Is het mogelijk, dat er ooit een dag zal komen, waarop niemand mij meer dien liefkoozenden kindernaam geelt? Maar ik heb een afkeer van treurigheid, die dc hoofdzonde der menschheid is. En zoo zei ik luchtigjes: „Daar bedenk ik me iets.. Ik breng mijn vi ool naar de Bank van Leening. Het is een mooi instrument en de naam van den maker staat erin". Mama, die bezig was haar steken te tel len, zei: „Veertien, vijftien..." Toen ze de vijf en twintig bereikt had, liet zij haar werk cp haar schoot zakken, zette haar bril af en zei dapper: „Ja, waarom niet?.Met je zanglessen heb je toch geen tijd om tc spelen Alleen, als je dat afleiding geeft, Nanou?.. „Wel neen, Mama! dat zeg ik wel eens. maar feitelijk hen ik lui en wil even lief -a: uitrusten als ik thuiskom. Laten wij cv niet langer over praten en de bravo viool bij „Oome Tan" brengen, waar zij trouwens niet lang zal behoeven te blijven!" „Neen, stellig niet. zei Mama. terwijl zij opstond. „Ik ga er dadelijk heen". ..Maar ik ga haar natuurlijk zelf bren gen". „Geen kwestie van, ik doe het", zei Mama op strengen toon. Een korte woordenstrijd volgde, die hier mee eindigde, dat wij samen gingen. Een kwartier later stapten wij een groot, nieuw gebouw binnen en darana een zaal, waar menschen van allerlei slag on de banken langs de muren zaten en hun beurt afwacht ten. Er waren van die ongelulckigen onder hen, die hun ellende niet meer trachtten te bedekken, vrouwen meest, met beenige ge zichten. slordige haren en harde oogen Maar het meerendeel zag er netjes uit en praatte rustig met elkaar. Mijn beurt kwam, ik gaf mijn viool, een „Steiner" met een mooien, diepen klank en ik hoopte vast er wel honderd francs op re krijgen. De beambte keerde hoofdschuddend terug. „Twaalf francs", zei hij. „Twaalf?".... „Ja, het is een oud instrument..." „luist daarom!" „ja, wat zal ik u zeggen! Dat is wat men er voor geven wil. U moet haar liever be houden, want u zult niet om zoo'n klein be drag verlegen zijn", voegde hij er beleefd aan toe. Ik bevestigde dat glilmachend, hij glim lachte ook en wendde zich daarop tot wie op mij volgde. Het was een van die rampzalige schepsels, grauw en grijs van aanzien met starren, starenden blik. Zij gaf den man een kinderdekentje metv ulide, uitgerafelde randen. „Dertig stuiver." „Goed," zei de onbekende. Daarop voelden Mama en ik beiden hoe de droefheid, die wij hadden teruggedrongen tot dusver, als een kille golf over ons heensloeg. „Zoo zijn er duizenden in dit groote Parijs en overal in de wereld," fluisterde Mama, „en die geen Nanou hebben, die hen steunt, als zij oud worden Het wasof de heele zaal om mii heeixteaaidc en het gaslicht leek zich te vertienvoudigen. Ik moest mijn tranen afvegen en Mama hoestte. Toen stonden wij buiten De gure Maartsche wind deed mijn mantel bol staan. Op den grond lag fijne poedersneeuw, die kraakte onder onze voeten. Moed en levens lust keerden terug. In had flink willen door stappen om gauw thuis te zijn en alles te vergeten. Maar Mama zag telkens om. „Daar gaat die vrouw," zekle zij „Dertig stuiver! Wat kan ze in deze dure tijden doen met dertig stuivers? Voor het avondeten zou ze alleen al vier of vijt francs moeten hebben, geloot ie niet, Nanou?" „Steliig." „Heb je niet een paar kleine muntbiljettes bij je?" Ik had een paar van die dingen, die ik be greep, dat zij de leiding op zich nam Zij was volkomen op haar gemak, terwijl ik mij ver legen voelde tegenover de vrouw, die genood zaakt W3s geweest voor een bedrag van der tig stuivers de dekking van haar kind te verkoopen. Hoeveel gelukkiger zijn de dieren toch dan de kinderen der menschen! Voor hen geen vernedering, zij zijn allen gelijk in hun levens behoeften, en met hun tanden en Hauwen kunnen zij het voedsel voor hun Heintjes ver overen Zij hebben geen medelijden, geer voorzoig van noode, want zij zijn krachtig. Maar in onze steden? Wat bunnen uitge hongerde moeders daar voor hun Heintjes doen? Mama zeide met de grootste ongedwon genheid „Wij hebben zooeven gezien, dat u een de kentje als pand hebt gegeven, en wij dachten, dat u het zeker moeilijk kunt missen en dat u 't zeker graag spoedig zoudt willen inlossen, hier is wat geld. Bedank er ons niet voor. Het doet ons plezier het u te kunnen geven Goed enavond en goeden moed! Alles komt terecht.. Kom Nanou!" Ik had nauwelijks den tijd het grauwe ge zicht zich te zien ontspannen en de oogen t< zien oplichten. Mama trok mij met zich mede Zij zag er twintig jaar jonger uit. En tot be sluit van dien dag kocht zij mij voor tier. stuivers ruikende viooltjes „Die bloemen staan je zoo goed, Nanou, j« ziet er zoo lief mee uit." Na het eten heb ik mijn viool genomen, want mijn hart was vol en de muziek begint, waar woorden ophouden. „Dat is goed, ga wat spelen!" zei Maina „Ik ben eigenlijk zoo b'ij, dat ons plannetje mislukt is Het doet je goed te spelen, dat zie ik wel. Alle dingen hebben een goeden kant". „Zelfs de gasman", zei ik met een zucht, terwijl ik mijn strijkstok opnam. Mama vond mijn gevolgtrekking niet naar haar zin. Zij nam zwijgend haar breiwerk op en om het goed te maken, speeld eik haar lie velingsstuk „Traumerei" van Schumann Na een poosje begon het lieve, grijze hoofc zachtjes te knikkebollen; ineen uitdrukking van ciepen vrede en innig geluk ontspanden zich de trekken, dit daardoor als verjongd le ken en een hal.' s'aperige stem, die reeds ui' den droom scheen te komen, fluisterde: ,,Hce mooi! D"1 gasman komt er niet op aan speel mr.r.r door! En de gasman was vergeten. HISTORISCHE ANECDOTEK. Keizer Jozef II van Oostenrijk, die een medeiijdend mensch was. heeft eens voor dok ter gefungeerd en in die hoedanigheid ook tel» „recept" geschreven, dat nog lang be kend gebleven is. Het geva: deed zich als volgt voor: ït Weenen stuurde een arme vrouw haar zoontje uit om een geneesheer daar zij ziek te bed lag en geweldige pijnen had. Maar zij kon den jongen niet het noodige geld mee geven en ondanks het smeeken van den knaap kwam er geen dokter Toen wendde de jon gen zich ten einde taad tot een hem onbe kenden heer, dien hii toevallig op straat ont moette, en die niemand anders was dan de keizer, en vroeg hem een gulden Op de vraag waarvoor, gaf hij ten antwoord, dat hij an ders geen dokter voor zijn moeder kon krijgen. Hij kreeg den gulden, maar intus- schen had de onbekende zich den naam der zieke vrouw doen noemen en de straaf, waar zij woonde. Terwijl de jongen op weg was naar een dokter, ging de keizer naar he< huisje der zieke en deze. in de waan, dat zi. met een geneesheer te doen had. klaagde herr over dc onauldbare pijnen, welke zij verdurer. moest. Dan zai ik u een recept schrijven, zeide de bezoeker. En na eenige regels te hebben geschreven, legde hij tiet papier op tafel en vertrok, na de patiënte het adres der apotheek te hebben gegeven, waar het moest worden bezorgd. Spoedig daarop kwam de echte dokter, wien de verbaasde vrouw vertelde, dat een ai.der hem reeds vóór was geweest at een recept geschreven had. De medicus was niet minder verwonderd. Maar zijn verbazing steeg ten top, toen hij het recept in de hand nam en daarop las, dat hei een order van keizer Jozef aan zijn schat meester bevatte, om dc vrouw vijf en twintig florijnen uit te betalen. Polltie-agent„Wat doe je daar?" Verdacht individu„In orde agent. Ik heb Juist een sleutel gevonden en ik probeer in welke deur hfj past, dan kan ik hem terug brengen," -(Passing Show),

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 15