DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. flHK I. DM S lil. UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD. Aio. «2 i33e Jaargang. De heer Westerhof is geen dictator, maar zegt alleen wat er moet gebeuren. Jeugdvereenigingen worden uitgenoodigd subsidie-aanvragen in te zenden. Een bloemenklok is anders dan andere klokken er zit meer romantiek in. U£t het Parlement Verhuren uitsluitend Iste klas Fiat-Automobielen tegen billijk tarief, bekwame Chauffeurs. Telef. 490 Alkmaar. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cr Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. ZATERDAG 14 MAART Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA, Di' nummer bestaat uit vier bladen. Er zijn kleine menschen, die heel lang van stof kunnen zijn en er zijn korte raadsagen- da's welker behandeling onbegrijpelijk lang kan duren. Was er door de betrokken bank niet op een spoedige beslissing inzake het leeningsbe sluit aangedrongen, dan zou er wellicht hedemaal geen raadsvergadering zijn ge houden, maar nu er toch over die leening ge sproken moest worden, hadden B. en W. om de agenda wat op te vullen, er nog maar wat voorstellen op gezet, die geen haast hadden en waarover eigenlijk weinig of geen discus sie verwacht werd. Maai ziet, het College wikt en de Raad beschikt en terwijl er gewoonlijk heel wat zoogenaamde hamerstukken in een ommezien worden afgewerkt, werd nu over elk punt een uitgebreide bespreking gehouden, waarbij de debatten zich zoo nu en dan door een onge wone scherpte hebben gekenmerkt. Bij het verslag van het Lager Onderwijs in deze gemeente over 1930 heeft de heer Van Drunen"van de gelegenheid gebruik gemaakt er nog eens even op te wijzen, dat de toe stand op verschillende scholen niet benij denswaardig geweest is. Van de 34 klassen waren er 7 die meer dan veertig leerlingen hadden en vijf waar dit aantal precies 40 bedroeg, zoodat dus niet minder dan een der de deel het toegelaten maximum of zelfs meer dan dat aan leerlingen bevatte. Hij klaagde er bovendien over, dat nog steeds gepoogd wordt de goede leerlingen van de volksscholen te verwijderen en naar de opleidingsscholen over te brengen, met het noodzakelijk gevolg, dat de volksscholen van haar beste leerlingen beroofd worden en zich daardoor achteruit gezet voelen, temeer omdat men ook daar heel wel in staat is de leergierige jeugd, zij het dan in een iets lan ger tijdsverloop, naar de middelbare scholen te dirigeeren. Dit stelselmatig aftappen van de beste leer lingen zou de animo der schoolhoofden on gunstig beïnvloeden en ook vele ouders zou den er allesbehalve over gesticht ziju, dat men hun kinderen op een school wil plaatsen, die zij zelf om de een of andere reden niet hebben uitgekozen. Er is een tijd geweest, dat de hoofden ge dwongen werden het vonnis aan eigen scho len te voltrekken doordat hun de taak opge legd was de ouders van goede leerlingen te bewegen hun kinderen te verplaatsen. Toen dit niet met het noodige enthousiasme werd uitgevoerd, hebben B. en W. zelf de school rapporten bestudeerd, maar de toestand schijnt inmiddels in zooverre weer normaal, dat men geen pressie uitoefent en aan de ouders zelf de volkomen onbeïnvloede beslis sing heeft gelaten. Het was op de noodzakelijkheid hiervan, dat de heer Van Drunen nog eens nadruk kelijk gewezen heeft en hem werd uitgelegd, dat de overschrijding van het maximum te wijten was aan het in eenig jaar niet vormen van een eerste klasse aan een der scholen, in welke fout de Raad nadien niet meer verval len is, zoodat nadeelige gevolgen daarvan verder niet meer te vreezen zijn. Aan schoolzwemmen kon geen uitbreiding worden gegeven voor de nieuwe zwemschooi tot stand zou zijn gekomen en deze zal door allerlei tegenslag vóór het zomerseizoen nog niet geopend kunnen worden, al doen B. en W. al hun best den bouw daarvan te bespoe digen. De heer Sietsma beval intusschen als goe de voorbereiding het droogzwemmen aan, een surrogaat waarbij zonder water wordt gezwommen en dat dus eenigszins met het voetballen zonder bal is te vergelijken, maar de Raad meende terecht dat deze oefeningen meer kamergymnastiek dan zwempogingeu waren en dat een droogzwemmer bij even- tueele ongevallen noch een ander noch zich zelf boven water zal kunnen houden, waar om het nut van deze zwemoefeningen dan ook ernstig in twijfel werd getrokken. Een poging van den heer Westerhof om de vier „onafhankelijke" leden van het nieuw gevormde Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon uit twee leden van kerkelijke arm besturen en twee middenstanders samen te stellen stiet op hevig verzet van de oppositie Men beschuldigde den wethouder van dictatoriale neigingen en verweet hem, dat hij een zoo belangrijk voorstel onvoorbereid in den Raad bracht, terwijl er voldoende tijd geweest was daarover een bijlage te pubH- ceeren. Waar bleven de vrouwen, die mevrouw Helleman had willen benoemen, waar bleven de werkgevers, die de heer Ringers op het oog had en waarom was er niet eens eer. staatje overgelegd waaruit men kon zich hoe de samenstelling in andere gemeenten was geregeld? De heer Westerhof mocht dan al betoo- gen, dat het voor de hand lag deze bestuurs leden te benoemen, de oppositie achtte een studie van deze kwestie zoo belangrijk, dat men er zelfs geen heil in zag de vergadering eenigen oogenblikken te schorsen. Dit vraagstuk moest rustig bestudeerd kunnen worden en de heer Westerhof, die er zich vroeger meermalen over beklaagde, dat stuk ken onvoorbereid in den Raad werden ge bracht, moest maar eens leeren, dat hij niet in de fouten van het oude college mocht ver vallen. Het gevolg van deze oppositie was, dat het voorstel van de agenda waarop het niet gestaan had werd afgevoerd en voor een volgende vergadering met redenen om kleed aan de raadsleden in een bijlage zal worden toegezonden. Het spreekwoord zegt, dat het geld moet rollen en het voornaamste voorstel van de agenda, het sluiten van een geldleening van meer dan anderhalf millioen gulden, rolde er dan ook zonder eenige opmerking door. De comité-vergadering, welke hiervoor be legd zou worden, was van zoo korten duur, dat de deuren nog niet eens gesloten waren toen zij al weer opengingen. Blijkbaar waren alle leden over den ge heimgehouden koers der Ned. Indische Es- comptomaatschappij te Amsterdam zoo vol daan, dat er geen enkele poging gedaan werd nog voordeel iger voorwaarden te bepleiten Slechts heeft de heer Venneker aangeraden op de uit te geven prospecti nog eens uitvoe rig te laten uitkomen, dat onze gemeente, dank zij de voorzichtige politiek van de elkaar opvolgende wethouders van financiën, in alle opzichten credietwaardig is te achten. Baas Bos van de gasfabriek werd destijds vóór het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd afgekeurd, waarbij de Pensioen raad besliste, dat zijn invaliditeit niet het ge volg van zijn werk geweest was. Hij zou dus niet het maximum-pensioen krijgen, maar de directeur van de Lichtbe- drijven was het blijkbaar met de uitspraak van den Pensioenraad niet eens en voor baas Bos werd door den Raad een uitzondering gemaakt. Thans verkeerde de smid de Munk in het zelfde geval met uitzondering van het afwij kend advies van den directeur, zoodat B. en W. hem het maximum-pensioen niet wilden toekennen met het gevolg, dat de heer Bon- sema van een onbillijkheid sprak en er op wees, dat de betrokken werklieden toch eigen lijk niet van de meening van den directeur, maar van die van den Pensioenraad afhan kelijk behoorden te zijn Waarom de direc teur zoo verschillend adviseerde werd niet duidelijk maar zijn advies bleek voor vele raadsleden voldoende reden om het zonder meer te volgen Hier was inderdaad iets on billijks maar de fout zat, zooals de heer Vogelaar terecht opmerkte, niet bij het twee de maar bij het eerste geval, waar men geen uitzondering had mogen maken en daardoor geen procedent had mogen scheppen. Het slot van de historie was, dat de heer Bonsema, ondanks de stilzwijgende hulp van drie zijner partijgenooten, aan het kortste eind trok en de heer De Munk geen hooger pensioen zal krijgen dan waarop hij volgens zijn dienstjaren recht heeft. Toen de beide Vrijheidsbonders nog in het zoogenaamde elftal zaten hadden zuiver katholieken voorstellen geen kans van slagen omdat de linksche raadsleden daaraan niet wilden medewerken en de voorstellen zon der hulp van de heeren Thomsen en Govers tot mislukking gedoemd waren. Thans, nu er een compromis van geven en nemen tusschen rood en zwart tot stand is gekomen, hebben zuiver katholieke of so ciaal-democratische voorstellen heel wat meer kans een meerderheid in den Raad te vinden al. is te verwachten, dat de oppositie zich daartegen ten sterkste zal verzetten. Wat zou de heer Westerhof, toen hij en de zijnen nog als verdrukte raadsfractie poseer den, van een voorstel gezegd hebben om aan den Dekenale Jeugdraad een zuiver katho lieke instelling die naar beweerd wordt groo- tendeels door de kerk zelf wordt bekostigd een subsidie van 300 te geven Hij zou er met alle kracht tegen te velde zijn getrokken, hij zou om statuten, rekenin gen en reglementen gevraagd hebben en al lerlei organisaties naar voren hebben ge bracht waaraan men het kostbare gemeente geld veel nuttiger had kunnen besteden. Thans vond hij het vanzelfsprekend, dat deze subsidie verleend wordt. Het betrof hier „een instelling, die de maatschappelijke, cul- tureele en lichamelijke belangen der leden van de bij haar aangesloten vereenigingen van en voor de jeugd voorstaat", en een der gelijk jeugdwerk dient in alle opzichten door de overheid aangemoedigd en gesteund te worden. De statuten, waarnaar de heer Thomsen informeerde, had de wethouder niet zelf ge zien maar door zijn ambtenaren laten be- studeeren. Die zaak was in orde en dat het hier een partij- en geen algemeen belang betrof kon z.i. niet beweerd worden om dat ons volk nu eenmaal in al zijn geledingen en vereenigingen in aparte hokjes verdeeld was. Een algemeene subsidie is onbestaan baar, men meet de deelen steunen en de veel heid der deelen is het geheel, zoodat men dan toch indirect het geheel steunt. Zoo doceerde wethouder Westerhof, maai de heer Thomsen betwijfelde de rechtmatig heid van deze subsidie en meende zelfs, dat er bij deze eigenaardig gevormde organisa tie niet eens statuten aanwezig waren, zoo dat ook de mededeeling, dat de ambtenaren deze bestudeerd hadden ronduit gezegd op een leugen zou berustten. De heer Hoijtink ging nog verder en wees er op, dat dit een der compromispunten tus schen rood en zwart was, waaraan de soc.- dem. thans nolens volens gebonden waren maar waaraan hij niet wenschte mede te werken. Zelfs een herinnering aan de coulante hou ding van het College tegenover de dezer da gen geopende Christelijke kleuterschool kon hem niet tot andere gedachten brengen. Ge lijkstelling op onderwijsgebied ook al een compromispunt was in de Staten Gene raal voor elkaar gebracht en wettelijk ver plicht en het lag in de lijn dezer gelijkstel ling, dat thans in gemeentelijke verordenin gen eenzelfde politiek vastgelegd werd voor de onderwijsinrichtingen van diverse kleur waarvoor de overheidssteun nog niet wette lijk verplicht was. De heer Hoijtink vond dus, dat B. en W. voor zijn geloofsgenooten geen gunstige uitzondering gemaakt hadden en achtte zich niet verplicht voortaan aan elke willekeurige instelling van een bepaald kerkelijk of politiek karakter subsidie te ver- leenen. De heer Westerhof wees nog eens op het opvoedend karakter dezer katholieke organi satie, maar de heer Sietsma en de burgemees ter maakten er hem terecht op attent, dat er nog vele andere dergelijke organisaties zijn en dat men door het toestaan van subsidie op deze gronden heel wat aanvragen zal kun nen verwachten. De katholieken, bedacht de heer Westerhof daarna, vormen een derde deel der bevol king, evenals de soc.-dem. en ieder volksdeel moet het haar toekomende hebben, waaruit de conclusie valt te trekken, dat als straks b.v. de Padvinders subsidie vragen dit kan worden afgewezen omdat deze organisatie algemeen is en niet een bepaald volksdeel vertegenwoordigt en voortaan dus een orga nisatie een politieke kleur zal moeten hebben om voor gemeentelijken steun in aanmerking te kunnen komen. Gelukkig voor de Padvinders kan dan van hen evenals dit door den heer Westerhof voor de Volks universiteit geschiedde vastgesteld wor den, dat zij „links georiënteerd" zijn. E>e heer Thomsen heeft naar aanleiding van het genomen besluit, dat alleen de roode en zwarte stemmen verwierf, thans nadere opheldering van B. en W. over de verklarin gen van den heer Westerhof gevraagd en twee dingen zijn wel komen vast te staan, ten eerste, dat er nieuwe subsidie-aanvragen van vereenigingen voor jeugdwerk zullen binnenkomen en ten tweede, dat de soc.-dem. bij de a.s. verkiezingen heel wat stemmen zullen verliezen omdat zij niet langer een verdrukte minderheid vormen, maar als re- geeringspartij door dik en dun de belangen van hun natuurlijke politieke vijanden be pleiten. De bewoners van Westdijk, Zeglis en Hei- looërdijk zullen thans om de 200 M. een lantaarn krijgen en al gaan wij niet zoo ver als de heeren Woldendorp en Bulens, die verkondigen, dat elke belastingbetaler recht op electrisch licht heeft er is ten slotte een afstands- en kostengrens toch verheugt het ons, dat men ook onze buitenbewoners meer en meer van de zegeningen van onze gemeentelijke diensten zal laten profiteeren. Wij hopen, dat men in de toekomst ook den gerestaureerden en druk bevolkten Bergerweg beter verlichten zal dan dat tot dusver het geval was en zijn het met den betrokken wethouder absoluut niet eens, dat de ver lichting in de stad zelf geen reden tot klach ten meer geeft Wij hopen binnenkort bij donkere maan nog eens een interessante expeditie op zoek naar kunstlicht te ondernemen. De heer Govers deed een roerend verhaal van autoriteiten, die niet wilden gelooven hoe donker het bij zijn vroegere boerderij was en die toen zij eens kwamen kijken arm in arm met hem voorwaarts gingen om niet van den wal in de sloot te geraken. Wellicht zullen er na de verkiezingen nog meerdere dames in den Raad komen en wan neer er dan bij nieuwe maan eenige expedi ties naar verschillende buitenwegen georga niseerd worden zullen de gearmde Edelacht- baren ongetwijfeld in eenzelfde vroolijke stemming komen als nog onlangs bij een congres van Gymnasiasten op een nachtelijke wandeling naar Heiloo geconstateerd werd, wat de onderlinge verbroedering en verzuste ring van dit hooge college niets anders dan ten goede kan komen. Het maken van een twesxie touristentrap in den Waagtoren weid zonder eenige discus sie aangenomen, hoewel de oppositie er zich owr beklaagde, dat noch voor het kosten- vraagstuk van dit voorstel, noch voor dat van het aanbrengen van rolluiken in de tri bune van het Sportpark welk voorstel werd aangehouden noch voor dat van het maken van een bloemenklok de finan- cieele commissie gekend was. De burgemeester verzekerde, dat de bloe menklok uit een wel toegezegd, maar nog niet verleend crediet van den Plantsoen dienst kan bekostigd worden, wat toch niet voor het jaarlijksch onderhoud kan gelden. Enkele jaren geleden had men een bloe- menhorloge voor 6000 willen maken en nu kostte een klok 1000, zoodat hier de uur- werkprijzen aan andere invloeden onderhevig zijn dan bij de horlogemakers, temeer omdat de klok thans heel wat kleiner was dan vroe ger het horloge. Hoofddoel is, dat Alkmaar naast de be roemde ruitertjes nog een tweede attractie zal krijgen, zoodat touristen in Amsterdam het besluit kunnen nemen eens naar Alk maar te gaan om te kijken hoe laat of het is. Verschillende plantsoenen werden te grootsch en te indrukwekkend voor dit knut selwerk geoordeeld, maar men vond er ten slotte een geschikt plaatsje voor bij het drie hoekig plantsoentje op den Stationsweg, waar de klok ook van practisch nut zal blij ken, omdat de Stationsklok zoo allerongeluk kigst geplaats is, dat niemand ze zien kan voor hij er vlak tegenover staat. Voortaan zullen heel wat teleurgestelde rei zigers op den Stationsweg al kunnen zien, dat hun hardloopen tevergeefs was, al zal men dat zoo vriendelijk mogelijk te hunner kennis brengen, omdat door de gemeente hier de gulden spreuk „Zeg het met bloemen" in toepassing gebracht wordt. Den Haag, 13 Maart 1931. Het begrootingswerk van de Eerste Kamer heeft zijn normaal verloop: hedenmiddag on geveer half vier werd de Begrooting vairBui- tenlandsche Zaken zonder stemming goedge keurd en Dinsdagmiddag komt de Begroo ting van Justitie aan de orde. Bij de heden gehouden besprekingen is uit den aard der zaak herhaaldelijk over onze verhouding tot België gesproken. Het voor stel van den heer Van der Lande (r.k.) gm een kanaal te aanvaarden, dat door hem als Schelde-arm aangeduid, midden door Weste lijk Noord-Brabant zou loopen, is door geen spreker aannemelijk gevonden. Ook niet door den minister van Buitenl. Zaken, den heer Beelaerts van Blokland, die er zich heelemaal niet over wilde uitlaten, nu hij met België's regeering in onderhandeling is, maar wel duidelijk liet merken, dat het voor stel Van der Lande ontijdig en misschien schadelijk voor de onderhandelingen W3s. De minister heeft bovendien geweigerd om op nadere vragen betreffende die onderhan delingen ook maar één woord meer te zeggen dat hij in zijn Memorie van Antwoord had gedaan: het belang des lands maakte het ge- wenscht thans het zwijgen te bewaren. Verder is er van gedachten gewisseld over de opleiding van onze diplomaten en een rui mere benoeming van beroepsconsuls. De minister erkende, dat op beide punten verbe tering gewenscht was, maar met het oog op de geldmiddelen moest hij de grootste sober heid betrachten. De gedachtenwisseling over de nota van den heer Van Embden (v.d.) be treffende de wijziging welke onze neutraü- teitshouding zou hebben ondergaan door onze toetreding tot den Volkenbond, heeft uit den aard der zaak geen praktisch resultaat opgeleverd. Tegenover diens betoog heeft de minister volgehouden, dat de toestand onge wijzigd is gebleven en dat we dit reeds bij onze toetreding tot den Bond in drukkelijk hadden verklaard. 1920 uit- Ons bericht over de Donderdag door de Tweede Kamer gehouden vergadering vraagt een kleine aanvulling. Wij hebben geschre ven, dat de wijziging der wet op de Rijks postspaarbank te doel had o.a. de rente van 2.64 te brengen op 3 percent Dat is echter niet geheel juist: in de door de Kamer goed gekeurde wijziging is enkel bepaald, dat de regeering bevoegdheid zal hebben den rente voet aldus te verhoogen, maar het blijft on der de gegeven omstandigheden de vraag, of de regeering daarvan spoedig gebruik zaï maken. Heden heeft de Kamer haar aandacht ge wijd aan de voorgedragen wijziging der Octrooiwet. Het voornaamste punt dier wij ziging is een verlenging van den duur van een octrooi hier te lande van 15 tot 18 jaai De eerste spreker, de heer Van der Waerden (s.d.a.p.), had daartegen niet alleen geen be zwaar, maar hij wilde den termijn van 13 jaar eerst laten beginnen met de openbaar making van een octrooi en niet met de aan vrage. Mej. Katz (c.h.) gevoelde niet veel voor de verlenging, al had zij er geen prin cipieel bezwaar tegen, en de 'heer Van Hel- encerg Hubar (r.k.) achtte haar tamelijk overbodig, zoodat hij lust had tegen het voorstel te stemmen. De heer Kortenhorst (r.k.) noemde het ontwerp een lichtstraal voor de Nederland- sche industrie en meende, dat er geen be langrijke bezwaren tegen zijn in te brengen Daarentegen oordeelde de heer Rutgers van Rozenburg (c.h.), dat de octrooiduur te lang zou worden. Nadat minister Verschuur een nadere toelichting had gegeven en onder meer had uiteengezet, dat een termijn van 18 jaar als een gemiddelde was te beschouwen in vergelijking met andere landen werd de verdere behandeling tot Dinsdag verdaagd Oa^elpksch Overzicht GROOTE OVERWINNING VOOR DE FRANSCHE REGEERING. Een geweldige verdediging van Flandin. Renaudel vergalloppeert zich. Eenige dagen geleden gingen er ernstige geruchten rond, dat weer een nieuwe kabi netscrisis in Frankrijk aanstaande was. De regeering zou nog slechts enkele dagen kun nen bestaan en dan zou ze onherroepelijk kel deren. Gisteren werden die geruchten nog ernsti ger. Er kwam een hevige aanval op den mi nister van financiën, Flandin. zoo erg zelfs, dat bij een voorloopige stemming de regee ring in de minderheid bleef. Maar de regee ring was zoo verstandig, om geen motie van vertrouwen in te dienen, zoodat de eerste of- ficieele aanval mislukte. De aanval op Flandin heeft den geheelen dag voortgeduurd. Eerst laat in den middag kwam gisteren de beslissing en.... de regee ring bleef met 125 stemmen in de meerder heid, hetgeen een buitengewoon schitterend resultaat is, vooral als men bedenkt, hoe de partijverhoudingen zijn en hoe het kabinet al jaren heeft moeten zoeken naar een meerder heid. Wellicht is er nu kans, dat deze regee ring zal aanblijven tot na de verkiezing van den nieuwen president der republiek, welke verkiezing dit jaar zal Ipaats hebben. De verdediging van Flandin was, zoo tele foneerde de correspondent van het Hbld., zeer energiek, hetgeen ook wel te verwachten was; de minister van financiën was zeer op zijn gemak en volkomen meester over zijn be toog. Zooals hij aangekondigd had bepaal de hij zich niet tot een verdedigende houding, maar viel op zijn beurt zijn socialistische tegenstanders krachtig aan. Het debat was daardoor niet zeer verheven, en het zou een minder stuitend karakter gehad hebben, in dien Flandin er zich toe bepaald had, de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen te weerleggen. In dit verband betoogde hij, dat hij alleen gedaan heeft wat des advocaats is, nl. slechts in rechten voor de geïncrimineerde „Aero postale" is opgetreden, maar dat hij in het geheel zijn invloed niet heeft aangewend in het belang van die maatschappij sinds hij deel uitmaakt van de regeering. Maar ver volgens kwam de minister met allerlei toe spelingen aan op hetgeen socialistische ad vocaten gedaan zouden hebben, en wat wel onbehoorlijk is, en dit deel van zijn rede, vol van allerlei halve aanduidingen en toespelin gen, waarvan strekking en beteeken is niet al tijd was na te gaan, was nu niet zoo heel sympathiek. De beschuldigingen van Flandin lokten nieuwe interventies uit van bekende socialis tische advocaten als Blum en Paul Boncourt, en het debat verliep in persoonlijke kwes-

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1