Illiuruht (lonnl. DRUK WERK DRUKWERK is UW costuum zóó? 3- J^ÖStST, No. 62 1931 nindird drie en dertigste Jaargang. Zaterrtay 14 Jlaart. Landbouw en Veeteelt Bond van Landpachters Buitengewone vergadering. 1 58.-, 1 68.-, 1 78.- Comb. Kreymhorg. hangestraat. WENSCHT U BESTELT UW BIJ COSTE Rlll! (Vervolg). Rede van den heer van der Sluys. Het woord was hierop aan den beer W. v. d. Sluys, die zich er over verheugde, dat zooveel landpachters uit verschillende deeien der provincie waren gekomen, omdat tii) hierin ziet een begin van verzet tegen den nood in de provincie, waaronder de landpach ters lijden. De landpachters zuilen zich ten slotte alleen zelf kunnen bevrijden. Over godsdienst en politieK denken wij verschil lend. maar wij allen denken over één ding ge lijk en dat is, dat wij voor den landpacbter een behoorlijk bestaan wensclien, een behoor lijke rechtspositie, een bestaan, dat in over eenstemming is met de belangrijkheid van de maatschappelijke functie die de landpacbter in de wereld vervult. Wij zijn van meening, dat het lang genoeg geduurd heeft, dat de boer is de asschepoetser in de maatschappij. Het belang van het re- missierecht en het recht van continuatie in de pachtwet vastgelegd, stelde spr. in het licht. Voor een pachter is het remissk-recht. dat ver mindering van pacht mogelijk maakt en het jecht op continuïteit, dat het mogelijk maakt een bedrijf weer in te huren, van groote be teeken is In hef burgerlijk wetboek bestaat het remissierecht. doch het is zoo geregeld, dat het niets is dan boerenbedrog. In het ontwerp pachtwet stond, dat elk fceding waarbij bepaald werd, dat pachtver- mindering is. ais de opbrengst beneden de redelijke verwachting is gebleven, nietig. Doch in een volgend art. stond, dat de ver laging van den producknprijs geen reden was om pachtvermindering te vorderen. Spr. oordeelde ook dit boerenbedrog en kwam daar dan ook tegen op door het indienen van een amendement. Men voerde in de Kamer tegen spr. aan, dat dit niet noodig was, omdat de verpach iters uit zich zelf dan veel pachtvermindering toestaan. Dank zij het door den hee: van Houten, secretaris van den bond van landpachters verstrekte materiaal, kon spr. aanloonen, dat dit geenszins algemeen was en dat vele eigenaren daaraan niet denken. Het resultaat was, dat spr 's amandement Wv rd verworpen met 45 tegen, 23 voor. Als de Noordhollandsche boer slechts de pacht niet kan betalen en de vertwijfeling nabij komt. dan moet hij maar eens denken aan de Kamermeerderheid. Spr was over tuigd, dat het niet gebeurd zou zijn wanneer de bond van landpachters tienmaal zoo grcot was als thans .(Applaus). De nood waarin een landpachter verkeert, die alleen op zijn bedrijf kan blijven bij de goedwillendheid van den eigenaar, schetste spr. op gevoelige wijze. Scherp stelde hij in het licht dat pachter en eigenaar geen ge lijke partijen zijn, zoodat de pachter altijd heeft te spelen van „aap wat heb jij mooie jongen". De bond wil dat er moet zijn een recht op voortzetting van de pacht, doch niet voor prutsers, omdat dit geen maat schappelijk voordeel zou zijn. De bond begeert voor de goede pachters die redelijk hun best hebben gedaan, een rechtspositie. Zelfs dieren krijgen rechtsposi tie en zeker is het dus redelijk, dat de pach ter niet verdreven kan worden als een hond (Applaus). Het recht op het inhuren van het bedrijf door den pachter, beteekent het verschaffen van een rechtspositie aan den pachter. In het ontwerp kreeg de kantonrechter het recht om de pacht te verlengen, doch hij moest van de pachtsom afblijven en zoo werd het continuatierecht een wassen neus. Het verpachten bij opbod of inschrijving noemde spr. een geraffineerd stelsel, omdat de pachters genoodzaakt zijn tegen elkander op te bieden, omdat zij dit moeten doen, aangezien zij anders niet weten hoe zij iets moeten verdienen. Vele Kamerleden gingen dan ook niet ac- coord met de bepaling dat de kantonrechter van den pachtprijs moest afblijven. Zij dien den een ontwerp in waarbij aan den kanton rechter wel het recht verleend werd om de huur te verlengen en de pacht te verhoogen of te verlagen en dit ontwerp werd aangeno men. (Applaus). Spr. weet niet of de kantonrechter wel al tijd de deskundige onpartijdige zal blijken. Spr. kon zich er niet mede vereenigen, dat de kantonrechter maar 2 X voor 10 jaar het recht op inhuren kon verleenen, maar toch erkende hij, dat er iets bereikt is, al is dit te weinig. In elk geval is het iets en nu zijn er die zeggen „het is te veel". (Gelach) Al wat met grondbezit te maken heeft, heeft zijn hoop gebouwd op de Eerste Ka mer. Ook het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft verwerping gevraagd. Spr. wordt er van overtuigd, dat de boeren lid moeten zijn van de landbouwmaatschappijen, doch dat deze hun handen moeten afhouden van deze dingen. Als over deze dingen pachters en verpach ters met elkander beraadslagen, leggen de pachters steeds het loodje. Juist daarom heeft het Kon. Ned. Landbouwcomité het aange durfd om over de landpachters heen te loo- pen met kousen en schoenen. De schuld hier van berust bij de landpachters zelf, omdat zij tot nog toe voor hun organisatie zoo lut tel weinig deden. Wie geen macht vormt, er vaart dat met zijn belangen geen rekening wordt gehouden. t Spr erkende, dat het zoo niet moest zijn, doch de realiteit is zoo. De macht van de organisatie teekende hij in een aardig verhaaltje, dat de lachlust in de vergadering ontketende. Spr. wekte op om eensgezind schouder aan schouder te strijden tegen het vele onrecht, 'waardoor duizenden landpachters in Neder land lijden. (Applaus). Hierop werd gepauzeerd. Rede van den heer van Houten. Na de pauze was het woord aan den secre taris, den heer van Houten, die in de eerete plaats er op wees, dat in de Tweede Kamer d<; P"» fr°P gewezen is, dat de crisis- J ongeschikt was om te komen met een pa.c et, ^le direct den landbouw niet kan helpen. Spr. oordeelde, dat de wet wel terdege sa menhangt met de crisis. De crisis zou zeker met zoo zwaar hebben getroffen, wanneer voor 25 jaar een goede pachtwet tot stand zou zijn gekomen. De pachters zouden dan over reserves heb ben beschikt. Nu kon de pachter in het alge meen genomen niet komen boven een sober bestaan. De laatste jaren leefde de pachter aan de grens van het verlies en nu wordt hij door de crisis plots tegen den grond gesla gen. De grond is intensief niet zooveel meer waard dan vóór 20 jaar. De Jtoer kocht ech ter tegen te hoogen prijs en werd zwaarbe laste hypotheekboer. De pachtwet komt niet te vroeg, doch te laat en daarom mag geen maand meer ver zuimd worden. Meerdere crisismaatregelen moeten geno men worden. Bij de mobilisatie zeide Treub „in Nederland zal geen honger worden ge leden". De handel werd nie vrijgelaten. De landbouw werd gemobiliseerd en in 24 uur kon men toen wel een wet in het Staatsblad krijgen. De boer redde het land en nu heeft de landbouw ook 't recht te eischen, dat hij in den nood geholpen wordt. Uitvoerig belichtte spr., dat zonder een pachtwet de crisissteun een verkapte subsidie beteekent aan het Nederlandsch grondbezit Juist nu hebben wij de pachtwet noodig om te voorkomen, dat de crisissteun via den pachter den zak terecht komt van den ver pachter. Ook is de wet noodig om te bereiken, dat de pachter na de crisis op verhaal kan ko men om 't verlies van deze jaren in te ha len. De pachter mag dan niet door te hooge pachten in het moeras gedrukt blijven. De zorgelijke toestand van den hypotheek boer bracht spr. mede naar voren, waarbij hij aan critiek onderwierp de in de Kamer gevoerde argumentatie om terwille van den hypotheekboer den pachter ook niet te hel pen, om te voorkomen, dat de grondprijzen dalen. De bond van landpachters stelt zich voor den hypotheekboer op een beter standpunt Hij wil, dat er een hypotheekbank wordt in gesteld, waardoor de hypotheekboer het geld voor 3 wordt verschaft en voor den pachter de pacht wordt verlaagd. De staat geeft op de postspaarbank 2,64 rente. Waarom dit geld niet aangewend om den hypotheekboer tegen een lage rente aan het benoodigde kapitaal te helpen? In hoeverre de sociale lasten ten bate van ande ren ook op den boer drukken, stipte spr aan. De boer leeft midden in een georganiseer de maatschappij als éénling door geen enke le wet beschermd. Wil het platteland niet worden de loon- staaf van de groote stad, dan is het noodig dat men ontwaakt en zich organiseert voor een eensgezinde actie. De organisatie die voor de belangen van den pachter opkomt, is de Bond van Land pachters. De landbouwmaatschappijen hebben den landbouw technisch vooruit gebracht, doch vergeten dat in den landbouw menschen ar beiden. Hoewel wij de landbouwmaatschappijen niet kunnen missen, dient toch iedere pachter zich bij den bond van landpachters aan te sluiten, voor de verovering van betere be staanszekerheid en een behoorlijke rechts positie. Daarvoor zijn noodig het continuatie- recht en het emissierecht. Het continuatierecht beteekent voor den pachter rechtspositie. Het beginsel, dat de pachtprijs door een onpartijdigen derde moet worden vastgesteld ligt in deze wet, al hebben wij pachtcommis- sies gewild. Met nadruk bestreed spr. de bewering, dat de bond revolutionnair is. De pachtwet, die wij hebben gewild, kreeg al de stemmen van de Soc.-Dem., de V.D. en de R K. Ook stem den Christ. Hist. en A.-R. voor. Niet de vraag van beginsel besliste over de aanneming, maai' de vraag of men alle macht wil laten in handen van het groot kapitaal. Jaren lang is ir Nederland het standpunt van de grondeigenaren geweest „wij hebben de macht en het recht kan ons niets schelen". Het moet echter zoo worden, dat recht en gerechtigheid den toon aangeven op pacht- gebied. Wie op het standpunt staat dat ook de pachter een mensch is, die recht heeft op een behoorlijk stuk brood, moet den bond van landpachters goed gezind zijn en steunen in zijn daden. Ook op het gevaar van het streven bij hen die voor een betere wet ijverden, om thans de wet verworpen te krijgen, omdat niet bereikt werd wat gewenscht was, wees spr. Het halve ei is voor den hongerende altijd beter dan de leege dop. De wet brengt in beginsel wat wij wilden en wij moeten blijven ijveren voor verbeteringen, de wet moet worden aan genomen. Dat de wet wel meer beteekent, dan de vijandelijke vrienden en de vriendelijke vijanden beweren, bewijst de groote tegen stand er tegen van het Ned. grondbezit. Leer uit dit verzet, dat het de moeite waard is een felle strijd te voeren tot het bereiken van de eerste stap in de'goede richting. De rapporten van de pachtcommissie wor den publiek en daarin legt een waarborg, dat de kantonrechter onpartijdig zal handelen. Wij moeten zorgen, dat de wet verbeterd wordt en dat ook door het bepalen van den pacht bij eerste verhuring, de publieke verhu ring van den boer raakt. Ook de positie van den hypotheekboer moet verbeterd worden. Eerder krijgen wij geen goede pachtwet. Spr. wekte op den bond van landpachters te maken tot één groote machtige organisatie Dan is het niet meer mogelijk, dat de pach ter is de opgejaagde boer zonder bestaans zekerheid. De politieke partijen zullen dan ook acht slaan op onze wenschen. Spr. eindigde met een opwekking om den strijd van den bond, die een strijd is voor het recht, te steunen. (Applaus). De voorzitter stelde hierop voor de volgende motie te richten aan de Eerste Kamer van den zóó vlot, zóó chic, zóó zuiver van pasvorm? Meen niet, dat het er niet toe doet, hoe Uw maatcostuum ge maakt wordt. Het doet er alles toe. Want juist de geheel eigen manier van bewerking verleent aan ONZE KLEEDING haar apart cachet. Draagt U ook zulke maat- kleeding? Probeert het anders met onze coupe. Costuums naar maat volgenden inhoud: De Provinciale Bond van de afd. Noord holland van den Bond van landpachters 13 Maart in een druk oezochte vergadering tt Alkmaar bije verzoekt uw college met na druk hei. ontwerp inzake de regeling van den nacnt en pachtcommissies, ten spoedigste in openbare behandeling te nemen en uwe goedkeuring er wel aan te willen hechten. Vooris wordt in de motie te kennen gege ven, dat de wet niet brengt hetgeen de bond wenscht om te komen tot een behoorlijke rechtspositie van den pachter en de verzeke ring' van een behoorlijke bestaansoositie van deze. Hoewel de wet veel leemten bevat werd ze toch 'n eerste stap geoordeeld in de richting die den bond principieel wil, zoodat geoor deeld wordt, dat de wet beteekent versterking van de positie van den pachter. De voorzitter sloot hierop met een opwek kend woord om lid te worden, de vergade ring. GEEN BIETEN IN HOLL. NOORDER KWARTIER? „Omdat het wetsontwerp te weinig perspectief biedt." De landbouwers in den Anna-Paulowna- polder en den Noordpolder, waarvan velen aandeelhouders zijn van de Friesch-Groning- sche Coöperatieve Suikerfabriek, hebben vol gens het Hbld., aan het bestuur dier fabriek het verzoek gericht, om in de a.s. campagne geen bieten te verwerken. Het bieten-ont werp van den minister biedt den betrokke nen h.i. tè weinig perspectief en liever zullen zij de verschuldigde omslag van plm. 100 per aandeel betalen, als de fabriek niet werkt, dan een teelt in stand te houden, waarvan het verlies geheel voor rekening der landbouwers komt. De belanghebbenden beschouwen hun be drijven niet als philantropische instellingen, om arbeiders, schippers, en fabrieksperso- neel aan een redelijk bestaan te helpen, zon der zelf de minste waarborgen te verkrijgen, dat de bietenteelt met eenige kans op een bescheiden winst kan worden uitgeoefend. Volgens hen maken de samenstellers van het wetsontwerp misbruik van den toestand, waarin de akkerbouwers door de omstandig heden zijn geraakt, en zonder een grondige verbetering van het wetsontwerp zullen er zeker heel weinig bieten in het Noorden van Noord-Holland worden geteeld, aldus het adres. KENNEMERLAND. Aan de veilingen is weinig te beleven en ook bij den z.g. vrijen handel is het stil. Dit is wel verklaarbaar want de klok slaat winter. Oude groente raakt zachtjes aan op en de nieuwe is nog schaarsch. Toch komt er nieuw leven, de eerstelingen de. nieuwe groente wor den door partijtjes gevolgd. Er is een vlugge handel geweest en dit geldt voor vrijwel alles wat werd aangevoerd en waarschijnlijk door schaarschte aan ver- sche en nieuwe groente was er meer be langstelling voor z.g. stapelproducten Wat aar. kasgroente werd aangevoerd was duur en het laat zich aanzien dat het beter zal gaan dan het vorig jaar toen het direct al misère was. Bij de grossiers is keus genoeg, in hoofdzaak import en grootendeels prima kwaliteit. Ja, velen koopen bij de gros siers omdat men wanneer men gun stig bekend staat op crediet kan koo- pe'n en er zijn tientallen die een vrij groot en tamelijk lang crediet hebben. Dat credietsysteem kent men bij de vei lingen niet De veilingsbesturen hebben verplichting aan hunne leden en gasten (de laatsten zijn zij die wc! van de vruch ten van de tuindersorgaiasaties pluk ken, doch geen risico dragen) en men moet spoedig afrekenen. Zooals we reeds opmerkten was de handel vlug en waren de prijzen aan den hoogen kant. Met het afloopen van een seizoen raakt de kwaliteit in de verdrukking en dit valt dit jaar wel heel erg op. Spruiten en boerenkool raken op den achtergrond, doch wat werd aangevoerd vond willig koopers. Spruiten golden van 0.10 tot 0.33 per K G. en boeren kool van 0.08 tot 0.14 per stuk, voor zoover redelijken kwaliteit. De kleine partijtjes andijvie werden voor fancy- prijzen verkocht, varieerend van 1.50 tot 2.25 per kleine kist. Mooie kool was duur, doch prima kwaliteit was schaarsch. Roode en gele kool (heusch geen le kwaliteit) gold 8.50 11 per 100 stuks, terwijl uit schot (klein goed) ongeveer de helft op bracht. Wortelen en bieten werden voor rede lijke prijzen verkocht. We noteerden voor wortelen 1.50 k f 2.50 en voor bie ten 5 a 6.50 per 100 K.G. In uien komt ook iets meer gang. de prijzen waren 2 a 3.50 per 100 K.G. Witlof mocht zich in goede belangstel ling verheugen en do prijzen waren aan den hoogen kant. 1ste soort gold 23 a 30, 2 soort J 6 k 11, per 100 K.G. Rabarber was duur, althans mooie lange bossen. De noteering was f 22 k 26 per 100 bos. Bosgroente was duur. Selderie gold 6.50 a 10, peterselie 8.50 a 12, soepgroente 6 8, prei (niet mooi) 11 ét 19, alles per 100 bos. Selderieknollen (in hoofdzaak 2e kwa liteit) 6 a 9.50 per 100 stuks. Van de i ieuwe groente wa* er mooie spinazie, radijs, raapstelen en sla. De prijzen liepen niet veel uiteen. Spinazie gold van 0.30 tot 0.40 per K.G., Radijs 10 12 en raapstelen 2.50 ft 3.50 per 100 bos. In den handel en de prijzen der aard appelen is weinig verandering. Nog steeds geldt dat prima kwaliteit klei- aardappelen en vooral duinaardappelen ii. trek zijn. We noteerden voor prima kwaliteit f 6 k f 8.50 per 100 K G., ter wijl afwijkende kwaliteit weinig afne mers vond of onverkoopbaar was. De vruchtenhandel was vlug. Binnen- landsch product werd weinig aange voerd. De prijzen waren voor le kwali teit 0.28—37 per 100 K.G. De niet ge noemde groente geeft weinig reden tot afzonderlijke bespreking. EEN VOLLE GROND-BLOEMBOLLEN TENTOONSTELLING TE DEN HELDER. In „De Donkere Duinen". Men verzoekt ons opname van het vol gende: Reeds eenige malen zijn in de pers berichten verschenen omtrent een bloembollententoonstelling, welke dit voorjaar in de gemeente Den Helder zal worden georganiseerd en wel in het na bij de stad gelegen natuurpark „De Donkere Duinen". Aangezien de tijd der opening van deze tentoonstelling, die uit den aard der zaak samenvalt met de bloeiperiode, zoo langzamerhand begint aan te breken, meenen wij goed te doen eenige meerde re bizonderheden hieromtrent mede te doelen. Het feit. dat de bodemgesteldheid in deze noordpunt van Noord-Hol land, naar uit proefnemingen bleek, bij uitstek ge schikt was voor de cultuur van bollen, was aanleiding voor een snelle toename dezer cultuur in den ten zuiden van Den Helder gelegen Anna Paulowna-polder, voornamelijk in het gedeelte bekend als „Breezand"', welke cultuur zich al spoe dig uitbreidde tot de noordelijker gron den in de onmiddellijke nabijheid der zee onder do gem. Den Helder, en zelfs op het eiland Texel. Binnen weinige ja ren ontwikkelde zich hier een intensie ve cultuur en de hier gekweekte pro ducten bleken geenszins in kwaliteit de mindere te zijn van de sinds jaar en dag gekweekte bollen in de bekende streken rondom Haarlem. Dat de gemeente Den Helder de gele genheid aangreep de aahdacht op dit feit te vestigen, is te begrijpen. Deze ge meente is in het bezit van een, op weini ge KM. afstands van de bebouwde kom gelegen natuurpark, de zoogenaamde „Donkere Duinen". In de jaren van den grooten oorlog als werkverschaffing aangelegd, heeft zich hier thans de den nenaanplant ontwikkeld; er zijn een aantal wandelwegen aangelegd, er is een speelterrein, een vijver met rots partijen, koj-tom, alles is gedaan hier van een aantrekkelijk terrein te maken, dat met de jaren, naarmate deze den nenaanplant zich ontwikkelt, aantrek kelijker wordt. Het is dit terrein, dat de gemeente uitkoos voor deze bloembol lententoonstelling. Een dergelijke ten toonstelling, in de open lucht dus en waarbij de bloemen in haar natuurlijken staat zijn, zal wel een unicum zijn in ons land! Vandaar, dat wij ook meenen te mogen wijzen op het zeldzaam aan trekkelijke van deze gelegenheid, die geen belangstellende of belanghebbende zich dan ook mag laten ontgaan. Het betreft hier een oppervlakte van 38 hectaren, waarvan het terrein langs de wegen en paden geheel met bollen is beplant. Met gulle hand hebben de kwee kers hiervoor hun materiaal afgestaan, en men vindt hier dan ook, naast de ge wone, de meest kostbare soorten tulpen, narcissen, enz. Het zal natuurlijk met het oog op de verschillende bloeitijden, noodig zijn meer dan één bezoek aan de tentoonstelling af te leggen. Zij is ge opend van Paschen tot Pinksteren, n.1. van 31 Maart tot 26 Mei a.s. In de onmid dellijke nabijheid van het tentoonstel lingsterrein ligt een restaurant, waar 1 bezoekers een lunch kunnen gebrui ken en zich op andere wijze verfris- schen; in verband hiermede zijn dan ook op het eigenlijke terrein geen restau rants ingericht. Ook de stad zelf zal in het teeken de zer tentoonstelling staan; de winkel stand zal zich niet onbetuigd laten en door étalages en een lichtweek de aan dacht op een en ander vestigen. Maar ook in de openbare parken en op de pleinen, voor zoover zij zich daarvoor leenen, zijn op groote schaal bollen aangeplant, zoodat, als nu het weer in dit opzicht wat meewerkt, men van Den Helder als toekomstige bloemen stad ongetwijfeld een frisschen en vrien delijken indruk zal krijgen. Voorts zul len excursies worden ondernomen naar de bollenvelden te Breezand (gemeente Anna Paulowna), de nabijgelegen Zui derzeewerken en het eiland Texel Als Marinestad biedt Den Helder den bezoe ker veel interessants en bezienswaar digs. De aandacht worde hier voorts nog gevestigd op de goede treinverbindingen welke bestaan met Alkmaar, Enkhui zen—Hoorn, Amsterdam—Haarlem, enz., terwijl zeer goede autowegen naar Den Helder leiden. Ook voeren goede autowegen naar het tentoonstellings terrein, dat men overigen* ook door de duinen bereiken kan. Een uitstapje naar deze tentoonstel ling kan ieder dan ook ten zeerste wor den aangeraden! PROEFTUIN KENNEMERLAND. Verschenen is het verslag van den proef- tuin Kennemerland te Alkmaar over het jaar 1930. BEVERWIJK, De Coöp. Ver. „Vrije Fruit- en Groenten- veiling" hield gisteravond jaarvergadering in de zaal van Kennemerland. De voorzitter, de heer D. Kruithof, open de met een inleiding waarin de slechte re-< sulfaten van 1930 werden belicht. Het jaar 1930 zal met zwarte kool in de analen van den tuinbouw blijven aangeteekend. Veiling- dagen zijn voorbij gegaan waarin het kost bare product, geteelt met veel opoffering, ontbering en moeite, geen cent kon opbren gen en het geheele jaar bleef de prijs bene den het normale De zeer uitgebreide ver- voertarieven en invoerrechten werken den terugslag in de hand. Wat de toekomst zal bieden is niet voorzien, men moet leven met hoop dat God onze arbeid zegent. De geza menlijke bollenveiling met „Kennemerland" is het afgeloopen jaar ook niet gunstig. Men heeft steeds met lage prijzen te kampen ge had, vooral met gladiolen en bijgoed, wel ke vrijwel waardeloos waren. Spr. gewaagde met groote voldoening van de totstandkoming van een federatie van bloembollenveilingen en memoreerde met instemming de oprichting van een lagere tuinbouwschool, waarop slechts 20 leerlin gen waren ingeschreven. Die geringe be langstelling is wel een teeken des tijds, doch men moet niet versagen. Na dezen tijd komt een andere. Spr. eindigde met een woord van waardeering voor de gemeenteraden, provin cie en boerenleenbanken die ons in deze moeilijken tijd steunen en wenschte leden en begunstigers Gods beste wenschen over 1931. (Applaus.) Daarna kwam aan de orde de balans en winst- en verliesrekening 1930. De omzei was aan groenten 151.922.06 en aan aardbeien 137.032.04, totaal 288.934.10. (In 1929 was dit bedrag 491 171.30). De exploitatierekening sloot met een bedrag van 23.320.31 met een tekort over 1930 groot 4.277.75. Het totale verlies was 10.091.75, zoodat hiermede de slechte be drijfsresultaten gedemonstreerd werden. De balans sloot in debet en credit op een be drag van 59.491.57. Ten einde het nadeelig saldo te dekken stelde het bestuur voor om het veilingsper centage te verhoogen met 1 pCt. en te bren gen op 7 pCt., met die restrictie, dat als de bedrijfsresultaten gunstig zijn het percenta ge op 6 pCt. wordt teruggebracht. Onder den druk der noodzakelijkheid werd het voorstel goedgekeurd. Bij het punt mededeelingen zeide de voor zitter, dat overwogen wordt en mandaat ge vraagd werd om ook voor andere artikelen minimum-prijzen toe te passen. Dit werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren Broesse, Joor en Muijen, werden herkozen en als lid van de commissie van toezicht de heer Outenaar. Aan het slot der vergadering sprak de heer W Balk (secretaris der prov. comm. uit de veilingen) te Alkmaar. Het gloedvol en met overtuiging uitge sproken woord, waarin hij de tuinders op wekte om met moed en overtuiging aan het werk te gaan, stak dezen tuinders een riem onder het hart. Ten aanzien van de prijzen der producten valt niets te zeggen. De alom heerschende werkloosheid oefent een nadeeligen invloed uit. Voorts deelde spr. mede, dat met de be sturen van veilingsvereenigingen geconfe reerd is voor minimum-prijzen. Ten onrechte spr. legde daar den nadruk op worden we gebrandmerkt als prijsopdrijvers. Niets is minder waar, want dikwijls worden met de minimum-prijzen de kosten niet gedekt, maar er wordt ook bereikt, dat het goede

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9