MiimeIi Cmint. Honderd drie en dertigste Jaargang. Zaterdag 21 blaart Brieven uit de Hoofdstad Provinciaal nieuws Bïn BienSand No. 68 iS,ai- De vestiging van Ford te Amsier dam. Kans op werkverruiming voor Amsterdamsche arbeiders. Het schaap op de brug en de volg zame kudde. Blind geloof in Amerikaansche beloften. Rotter dam contra Amsterdam. Een daad van artistieken zin en piëteit der Rotterdamsche „Nationale". Het is voor de hoofdstad des lands geen klein buitenkansje, dat de Nederlandsche Ford-fabrieken er thans gevestigd worden, tenminste wanneer er niet tenslotte, en op het allerlaatste moment, een kink in den kabel komt. Men weet, dat het groote automobiel concern sinds geruimen tijd met de stad Rot terdam onderhandeld heeft over een geschikt terrein, doch met de ambtelijke instanties al daar niet tot overeenstemming kon geraken. Onze wethouder van Publieke Werken bleek een vlotter zakenman te zijn en bracht het contract in drie weken tot stand. Natuurlijk kunnen wij niet beoordeelen of het afspringen der bef dringen met Rotter dam aan de heeren van Ford,' dan wel aan de Rotterdammers te wijten is, en het is zeer ;vel mogelijk, dat onze wethouder door meer geluk dan wijsheid werd gediend. Voor Rot- iterdam is de mislukking der onderhandelin gen natuurlijk zeer spijtig, maar de hoofd stad heeft in het begin van deze maand in jeder geval een goeden dag gehad, en het üigt voor de hand dat de Amsterdammers daarover verheugd zijn. De Nederlandsche Ford heeft de hand ge legd op een groot terrein aan de westelijke havens, tot een omvang van 16 H.A., en heeft daarvoor ruim acht ton neergeteld. Dit be drag is op zichzelf natuurlijk niet zoo heel groot, maar de vestiging van de Ford-fabrie ken alhier is om andere redenen van groote beteekenis. Men mag aannemen, dat een op Amerikaansche leest geschoeid groot-bedrijf in onze stad nieuw vertier zal brengen. De Amsterdamsche arbeiders zullen er voordeel van ondervinden, de haven eveneens. Wi] weten wel, dat de automobiel-industrie, ook de Amerikaansche, in dezen tijd van malaise aan groote moeilijkheden het hoofd heeft te bieden. Maar uiteraard geldt dit meer voor de fabrikanten van dure luxe-modellen dan voor Ford, die eigenlijk een onmisbaar ge- öruiks-artikel levert. Ieder, die een wagen voor zijn beroep noodig heeft, zal, ondanks de malaise, automobilist blijven, want zijn zaken zijn nu eenmaal op het gebruik van een auto ingesteld. En de Ford-wagens zijn bij uitstek beroeps-vehikels. Daarbij komt, dat allicht vele rijders, die hun auto niet graag missen, van een duurder model 111 een goedkooper overstappen. De Amerikaan sche automobiel-koning heeft van de ma'aise minder te duchten dan zijn concurrenten, en wij twijfelen er dan ook niet aan of de nieu we Amsterdamsche fabrieken zullen heel wat werk te verzetten hebben en voor Amsterdam aanzienlijke welvaart medebrengen. Blijkens voorloopige mededeelingen wordt de Amster damsche fabriek voorloopig 200 M. lang en 75 M. breed, maar er is veel vrij terrein over, voor latere uitbreidingen. De heeren van Ford zijn vooruitziend, of, in letterlijken zin: „vóór-zichtig". Zulke voorzichtigheid is altijd Ford's fort geweest en zijn medestan ders huldigen hetzelfde beginsel. Natuurlijk zijn er al Amsterdammers, die mopperen en op het beleid van ons gemeente bestuur een en ander hebben af te dingen. Zoo zijn er strenge beoordeelaars, die van meening zijn, dat de verkoopprijs veel te laag is gesteld. Zij houden geen rekening met factoren, die belangrijker zijn, met de moge lijkheid van v ei verruiming voor de Amster-, damsche arbeiders, met de stimulans, die de stichting van zulk een fabriek aan de andere industrieën zal geven, met de toeneming van spoorweg- en havenverkeer. Immers, als er één schaap over de brug is volgen er meer en al zouden wij Henry Ford liever niet met een schaap willen vergelijken, het is toch zeer waarschijnlijk dat de opening van zijn fabrie ken niet weinig zal bijdragen om de ontwik keling van Amsterdam als nijverheids-cen trum te bevorderen. Natuurlijk moet men met de mogelijkheid rekenen, dat dit alles slechts een schoone droom zal blijken te zijn, een echte auto droom, bij uitzondering dan door een geheele stad gedroomd Bij de vèr- of aankoop van grond is aan de Ford-Maatschappij geen enkele verplichting opgelegd betreffende een termijn, waarbinnen^ met den bouw begonnen moet worden. De gemeente daarentegen heeft zich wel moeten verbinden om het terrein binnen een gestelden tijd op te hoogen en daardoor bebouwbaar te maken. Men neemt hier vooralsnog genoegen met de waarschijn lijkheid en met de beloften der Ford-mannen, die verklaard hebben dat zij nog in den loop van dit jaar met den bouw willen beginnen 'En het is onwaarschijnlijk, dat practische, Amerikaansche zakenmenschen zooveel om slag zouden maken ter verkrijging van een bouwterrein, als het niet in hun bedoeling lag daar ook te bouwen. Dat zou niet „effi cient" zijn. Wij willen daarom niet pessimistisch doen en aannemen, dat de zaak, ook zonder con tractueel verplichting, spoedig haar beslag krijgt. En dat er binnen enkele jaren groote automobiel-fabrieken aan de westelijke ha vens verrezen zijn. Een klein beetje opti misme moet men in deze moeilijke tijden toch vel hebben, een beetje zon mag men wel ver wachten. Voor Rotterdam is het afspringen der on derhandelingen natuurlijk een hard gelag, t" de teleurstelling zal zeker te harder wor den gevoeld, wanneer Ford eenmaal tot bou wen overgaat. Het is niet te hopen, dat dit Ford-incident het eigenaardig antagonisme, dat tusschen Rotterdam en Amsterdam be staat, versterken zal. Het is heel merkwaar dig. dat de meeste geboren-Rotterdammers de hoofdstad en den geest der bewoners niet al te wel mogen lijden, terwijl de Amster dammers iets overeenkomstigs ten opzichte van de Maas-kanters kunnen waarnemen Een Amsterdammer (de echte, in Amsterdam geboren Amsterdammer) wordt huiverig ais men hem voorstelt naar Rotterdam te ver- huizen en de Rotterdammer begrijpt niet hoe men in de saaie Amstelstad aarden kan. Dit antagonisme heeft een groote Rotter damsche verzekering-maatschappij niet belet, om voor hare Amsterdamsche kantoren een grachtenhuis, dat dringend restauratie be hoefde, uit te kiezen, en het op eigen kosten, zonder welke subsidie ook, geheel te herstei- j Deze daad van piëteit hebben wij te danken aan de Nationale Levensverzekering- Bank. Het kantoor is nu als bouwkundig monument een bezienswaardigheid. Als elk grachtenhuis had ook de gevel Heerengracht 556 vroeger een hooge stoep. Deze was een vnjftig jaar geleden opgeruimd, maar is thans weer op zijn oude plaats gesteld. De binnenbouw der kantoren is in den stijl van den zestienden Lodewijk. De „Nationale" heeft met deze restauratie een „nationale" daad verricht en niet alleen den dank van Amsteicam, maar ook van de geheele natie verdient Heemschut kan verheugd zijn over het herstel van dit stukje oud-Amsterdam. EMERGO. Amsterdam, Maart 1931. egmondbÏnnen! Woensdagavond vergaderde de kies- vereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht". De belangstelling was niet groot. De secretaris deed eenige mededeelin gen over de stemming over de groslijst van candidaten voor de Prov. Staten. Door onze afdeeling waren 188 stemmen uitgebracht, waarvan 170 op het advies. Dit advies bleef dan ook in den Staten- kieskring Zaandam gehandhaafd. Het bestuur vertrouwt, dat de leden op 22 April allen zullen stemmen op de lijstf Valkering. Vervolgens kwam aan de orde bespre- kJng der candidaten voor den gemeente raad Het bestuur had 8 namen opge geven. De leden hadden geen gebruik ge maakt van hun recht om daaraan na men ,oe te voegen. Op de vergadering werden nu nog 4 namen opgegeven. De 12 heeren ontvangen eerstdaags een bil jet met de vraag of zij hur candidatuur handhaven. Besloten werd, dat de ver- eeniging met 8 candidaten zal uitkomen. Op de stemming, die op 12 April wordt gehouden, moeten de leden dan 4 cijfers toekennen. EGMOND AAN ZEE. Onze correspondent verzoekt ons heden zijn raadsverslag op twee plaat sen, waar het de uitlatingen van den wethouder betreft, als volgt te willen wijzigen: a. Spreker had ze toen niet beant woord, omdat het gevaarlijk is, in op gewonden toestand te antwoorden. b De wethouder verklaarde, dat het niet goed van den heer Br'ek was, een geheime bespreking betreffende over name G. E. B. buiten den raad om bij te wonen. Men gelieve hiervoor te lezen: a. Spreker had ze toen niet beant woord, omda het gevaarlijk is de leden, die in opgewonden toestand verkeeren te antwoorden. b. De wethouder wees er op, dat de heer Broek verklaard had, dat het niet goed was, een geheime bespreking be- t! effende overname G. E. B. buiten den rrud om, als lid van den raad bij te wonen. Bovendien had ook de heer Broek zeer juist begrepen, dat hij als commissielid niet achteraf met den heer Van der Pol een zelfstandig onderzoek elders mocht gaan instellen. De heei.Broek zal nu kunnen begrij pen, waarom ik den ambtenaar van het P E. N. blijf veroordeelen, die buiten B. en W. om met een burger ging confe- reeren. Evenwel, deze raad is niet bevoegd enz. MARKEN-BINNEN. De afd. Marken-binnen en omstreken van den Bond voor Staatspensionneering gaf te Woude een propaganda- en feestavond, die uitstekend geslaagd is. Na een openings woord van den voorzitter, den heer C. Aaf- jes, die doel en streven van den bond uit eenzette, dat is om premie-vrij Staatspen sioen te krijgen, trad de heer Beunder, hu morist van Wormerveer, op, die het publiek wist te boeien met zijn voordracht. Ook de dames Tr. Knaap en KI. v. 't Hart deden nog een paar voordrachten, die goed van stapel liepen. Een gezellig bal besloot den avond. Acht nieuwe leden gaven zich op. SINT PANCRAS. Dinsdagavond had de feestavond plaats van de vereeniging „Nut en Genoegen" in het café van den heer Gerritsen. Het muzikale gedeelte van dezen avond be rustte in handen van den harmonicavirtuoos Zwanenburg, die zich uitstekend van zijn taak kweet. Verschillende nummers zijn door hem ten beste gegevn. Zoowel klassieke als populaire muziek werden met genoegen door de leden aangehoord. Verschillende zangnummers en voor drachten werden door de leden naar voren gebracht, zelfs was zoo veel gestudeerd dat het programma niet ten volle kon worden af gewerkt. Tusschen de verschillende voordrachten liet de heer Zwanenburg steeds de muziek weerklinken, ook als begeleider bij de zang nummers. Aan het einde van den avond konden wij dan ook niet anders dan met den voorzitter zeggen: „Nut en Genoegen" kan terug zien op een schitterend geslaagden feestavond. URSEM. In de onlangs gehouden vergadering van Plaatselijk Belang werd besloten tot leden voor den gemeenteraad candidaat te stellen de heeren: no. 1. J. Broertjes, 2. S. de Jong, 3. J. Buis Jzn., 4. J. Koelemey, 5. J. Hakhof, 6. D. Aay Pzn. Tot bestuurs leden van genoemde vereeniging werden herkozen de aftredende heeren M. Lange- reis en S. de Jongb- Dinsdagavond vergaderde het be stuur van de R. K. Kiesvereeniging, met de daarvoor benoemde commissie voor het benoemen van candidaten voor den ge meenteraad en tot het uitbrengen van een politiek advies. Candidaat werden gesteld de heeren: No. 1. J. Veldboer (aftr.), 2. J. Schaap Zn. (aftr.), 3. P. Dol, 4. Jan Zuurbier, 5. A. Komen, 6. C. Paauw, 7. G. Seyts Cz., 8. S. Oud (aftr.), 9. Chr. de Goede, 10. A G. Genefaas (aftr.), terwijl de heeren J. Stam en Th. van der Lee alleen voor plaatsvervanger in aanmerking wenschen te komen. Tevens kunnen elk 10-tal leden een candidaat indienen. De voorstemming zal gehouden worden op Zondag 12 April. NOORD-SCHARWOUDE. De uitslag van de aanbesteding van den verbouw en vergrooting van de School met den Bijbel te Noord-Scharwoude is als volgt: Timmer- en Metselwerk. Jn. Tromp te Oudkarspel 4857. van Gelder, Br. op Langendijk 4835.50 W. Giltjes, Br. op Langendijk 4751. F. Kuitwaard, Br. op Langendijk 4253. H. Metselaar, Zuid-Scharwoude 5200. Jb. de Vries, Zuid-Scharwoude 4415. A. Zuidscherwoude, N.-Scharw. 4691. K. Bruin, Oudkarspel 4909. Massa. W. Giltjes te Br. op Langendijk 4999. Gebr. v. d. Plas, Br. op Langend. 5238. Jn. Heidsma, Noord-Scharwoude 4743. J. Henselman, Noord-Scharw. 5069. Schilderwerk. D. Zijp te Noord-Scharwoude 298. K. de Vries, Noord-Scharwoude 513. Ide Zijp, Noord-Scharwoude 410. E. Speets, Br. op Langendijk 273. De begrooting in massa was geraamd op 5821.—. De gunning is aangehouden. UITGEEST. Thans is wederom begonnen met de werk zaamheden aan den primairen weg en de Kleis, zoodat weer verscheidene arbeiders te werk zijn gesteld. Uitgaande van de I.A.M.V. had Woens dagavond op de bovenzaal van het hotel de Ooievaar alhier een openbare vergadering plaats met als onderwerp „Oorlog en Revo- iutie in beeld", welke toegelicht werd met lichtbeelden, den oorlog betreffende, alsme de de revolutie in Europa, Rusland, China Indië, Afrika en Amerika. Nadat de aanwezigen hartelijk welkom waren geheeten en de wensch was uitge sproken dat het resultaat van den avond mocht zijn een nadere stap tot daadwerke lijk antimilitairisme, waaronder niet alleen is te verstaan het weigeren van den dienst, doch tevens het niet medewerken aan het treffen van voorbereidingen voor den oor log, verkreeg de heer A. L. Constandse, spreker voor dien avond, het woord. Spr. zette in een gloedvolle speech uiteen het wezen van het militairisme, hoe dit te bestrijden is en de toekomst van Europa. Donderdagavond vierde de meisjesver- eeniging „Bid en Werk" alhier op feestelijke wijze haar 2e jaarvergadering in het gebouw de Zaadkorrel. De zaal die zoo juist ver groot was, bood met haar lange tafels met bloemen opgemaakt en de aangebrachte guir landes een gezelligen aanblik. Nadat er gezongen was, gebeden en gele zen, sprak de heer Homburg het openings woord. Hierna volgden de verslagen van de penningmeesteresse en de secretaresse en vervolgens werd de thee gedronken. Daarna zong de zangvereeniging „Looft den Heer" onder leiding van haar directeur, den heer Swart, verschillende liederen. Dit was de eerste maal dat het koor voor pu bliek optrad, en directeur werd en fraai bouquet aangeboden. Het overige gedeelte van den avond werd verder afwis selend doorgebracht met zang en voor drachten. CASTRICUM. Overleden: Jacobus Johannes Groot, 83 jaren, wonende te Zaandam. KOEDIJK. óegrajenisvereeniging „De Laatste Eer". Donderdag vergaderde bovengenoemde vereeniging in de zaal van den lieer Jb. Groot. Tegenwoordig waren 25 leden. De voorzitter, de heer P. Hart, opende de vergadering met een woord van welkom. In het afgeloopen jaar hebben de vereeni ging geen klachetn bereikt, doch wel betui gingen van dank en symphtie. Jaarverslag. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aan tal leden op 31 December 766. Er hadden 16 begrafenissen plaats, waarvan 7 van niet- leden. Door het bereiken van den 60-jarigen leeftijd zijn 2 dragers afgetreden. De voorzitter bracht een woord van dank aan de uitgetreden dragers, Bregman en Wallaart. De heer P. Zwetsman merkte op, dat in het verslag niets genoemd is over de finan- cieele commissie. Een van de drie leden is n.1. uitgetreden. De voorzitter zeide, dat hij een derde zal aanwijzen. Vervolgens bracht de heer P. Zwetsman namens de financieele commissie rapport uit en deelde mede, dat de commissie advi seert de rekening goed te keuren. De winst over 1930 bedroeg 282.03, de totale ontvangsten 2731.50. Hierna werden 35 aandeelen aangeloot. Vervolgens had de bestuursverkiezing plaats. Aftredende waren de heeren W. de Geus, S. Klomp en C. Beets. De heer G Beets wenschte, in verband met zijn leeftijd, niet meer in aanmerking te ko men en achtte het beter dat een jong be stuurslid in zijn plaats komt. De heer de Geus en Klomp werden hierop bij acclamatie herkozen en na stemming en een tweede vrije stemming werd in de plaats van C. Beets met groote meerderheid geko zen de heer G. Klomp Nz. De voorzitter dankte den heer Beets voor hetgeen hij in het belang van de vereeniging heeft gedaan. Als lid van de financieele commissie werd hierna aangewezen in de plaats van den heer J. Blaaubcer de heer Jb. Modder en in de plaats van den heer P. Zwetsman de heer C. Prins, die beiden deze benoeming aannamen De voorzitter dankte den heer Zwetsman voor de werkzaamheden in de financieele commissie door hem verricht. Bij de rondvraag zegde de voorzitter toe met een wensch van den heer Brouwer reke ning te zullen houden en geen ongehuwde drager meer te zullen aanstellen. De heer W. de Geus deed aan de vergade ring mededeeling van de hoogere kosten voor volgrijtuigen, daar de vereeniging maar 1 rijtuig geeft en alle volgende 10 kosten. Hij wees er op, dat in de plaats van een volg koets gebruik kan worden gemaakt van de auto's van Groot en van Bos en deze slechts 3 kosten. Tevens wees spr. nog op de hoo gere kosten voor 2e klas begrafenissen en zou er de leden op willen wijzen om zoo weinig mogelijk daarvan gebruik te maken, omdat de extra kosten enorm hoog zijn. De heer J. Otto vroeg om verhooging van loon voor de streksters. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur van meening was, dat het loon van 3 wel voldoende is. Tenslotte kwam nog in behandeling een vraag van den heer Zwetsman, of er maat regelen kunnen worden genomen tegen het verwaarloozen van Meeding en net niet weder inleveren, zooals dit thans met Schek- kerman heeft plaats gehad. Na eenige bespreking werd goedgevonden, dat het bestuur eenmaal per jaar een inspec tie houdt. Hierna sluiting. SCHAGEN. Vrijdagmorgen heeft te Schagen een vrij ernstig ongeval plaats gehad. De heer C. Br., expediteur bij de Ned. Spoorwegen, pas seerde met zijn vrachtwagen, gaande langs de Dorpen een stilstaanden auto. Waar schijnlijk is hiervan het paard geschrokken, met gevolg dat het dier op hol sloeg. De heer Br. werd van den wagen geslingerd en raakte beklemd tusschen den wagen en het hek, dat langs het erf van den heer Brak loopt, met het noodlottig gevolg dat hij een been brak. Het paard werd direct door eenf- ge voorbijgangers gegrepen en niet zonder moeite tot rust gebracht. Dr. v. d. Sluis was spoedig ter plaatse en legde een noodver band aan, waarna de ongelukkige met den ziekenauto van den heer B. naar'Alkmaar is vervoerd. Aan den heer G. Bras te Schagen is door Dijkgraaf en Heemraden ten behoeve van het Waterschap Zijpe en Hazepolder gegund het lossen van grintschepen, met het varen en het rijden van grint naar de wegen van genoemd waterschap. JOODSCHE INVALIDE. Gisteravond had ten overstaan van notaris H. van Opstal te Enschedé de trekking plaats van de door de Joodsche Invalide voor de provincie Overijsel georganiseerde loterij. Het huis viel op No. 13542, welk nummer te Amsterdam is verkocht. De auto valt ten deel aan den houder van no. 18471, hetwelk te Enschedé is verkocht. AMSTERDAM EN DE FORD FABRIEKEN. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het door den Amsterdamschen raad genomen besluit tot verkoop van 16 H.A. industrie-terrein aan de Havens-West, goed gekeurd. JACOB HOBEIN. Een herdenkingsplechtigheid te Vlissingen. Het was Donderdag honderd jaar geleden dat de matroos Jacob Hobein zijn helden daad verrichtte door het redden van de Ne derlandsche vlag bij Philippine. Dit feit heeft de marine te Vlissingen herdacht door het plaatsen van een krans op den grafsteen van den zeeheld op de oude begraafplaats aldaar, waar Hobéin in Mei 1888 ter aarde werd besteld. De onder-commandant der marine te Vlissingen, de kapitein ter zee C. Ruhl, was daarbij vergezeld van de officie ren en matrozen van de opleiding te Vlissin gen. De kapitein ter zee legde den krans op het graf en sprak daarbij enkele toepasselijke woorden. Hierna marcheerden allen terug naar het wachtschip en sorak kapitein ter zee Ruhl de jeugdige schepelingen daar toe en wees op de heldendaden van Hobein, dien hij den jongens ten voorbeeld stelde. Ook burgemeester en wethouders der ge meente Vlissingen hebben op het graf van Hobein een krans doen neerleggen. VLUGGER REIS HOLLAND—INDIË. Als het stoomschip Slamat, van den Rotterdamschen Llyod, den 21sten Mei uit Batavia weer te Rotterdam zal zijn aangekomen, wordt het tijdelijk uit de vaart genomen, om te worden verbouwd, teneinde later een grootere snelheid te kunnen ontwikkelen. Naar vernomen wordt, heeft de directie van den Llovd thans besloten, het schip een nieuwen steven te doen geven en wel een volgens het patent Maier. Het schip zal daartoe langer worden gemaakt, teneinde het mogelijk te maken, den eigenaardieen schuin terugloopenden vorm aan den steven te geven. Het op de werf Piet Smit Jr. gebquwde motorschip Colurn- bia, van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij heeft reeds zulk een Maïer-steven. Men heeft beiekend, dat de snelheid, bij behoud van het zelfde vermogen van de machines, met VU mijl per uur zal worden verhoogd, als gevolg van den minderen weerstand in het water. Deze grootere snelheid zal het mogelijk ma ken, dat in de toekomst de Slamat het traject Batavia—Rotterdam aflegt in slechts 26 dagen, tegen voorheen 29 da gen. Daardoor zal het schip tot de snelst- varende schepen van de vloot van den Rotterdamschen Lloyd gaan behooren. Het record staat nog op 27 dagen. Het motorschip Sibajak is bijvoorbeeld reeds op Dinsdag 10 Maart te Rotterdam aangekomen. De schepen vertrekken op Woensdag van Batavia; vroeger kwa men zij dan na ruim 4 weken op Zater dag of Zondag hier aan. Tegenwoordig arrivceren de schepen in den regel op Donderdag, een enkele snelle looper komt reeds op Woensdag binnen en de Sibajak was op de laatste reis al op Dinsdag binnen. De Baloeran zal vol gens de afvaartstaat dit record gaan breken. Dit motorschip vertrekt 25 Maart van Batavia en wordt reeds op Maandag 20 April, dus na een reis van 26 dagen, te Rotterdam verwacht. Nu de Dempo in de vaart is gekomen, gaat de Rottei damsche Lloyd met slechts 6 passagiersschepen varen. De Tjerimai valt na haar thuisreis zij wordt 8 Mei te Rotterdam verwacht uit en de In- sulinde blijft in de vaart, totdat de Sla mat en later ook de Indrapoera zullen zijn verbouwd. De 4 motor-mailschepen Dempo. Baloeran, Sibajak en Indrapoe ra en het turbine-stoomschip Slamat zullen de thuisreis dan in den reeel in 26 dagen gaan varen en op Maandag te Rotterdam aankomen; de Patria blijft voorloopig het traject in 29 dagen varer e zal op Donderdag aankomen. KEURING MILITIE-LICHTING 1932. Wijziging in de minimum-lengte van dienstplichtigen. In de Dienstplichtwet is bepaald, dat mili- tie-plichtigen, die kleiner zijn dan 1.55 M. als ongeschikt voor den dienst worden afge keurd en dat zij, die bij de eerste maal, dat omtrent hun geschiktheid uitspraak moer worden gedaan en die kleiner zijn dan 1.55 M., worden geacht slechts tijdfelijk onge schikt te zijn, indien de lengte meer dan 1.50 M. bedraagt. Thans is een koninklijk besluit versche nen, waarin is bepaald, dat de minimum lengte voor miliciens met ingang van de lichting 1932 deze lichting komt 26 dezer voor de keuring verhoogd is tot 1.60 M Voorts is bepaald, dat zij, die bij de eerste keuring kleiner zijn dan 1.60 M., doch groo- ter dan 1.55 M. (tot nu toe was dit 1-50 M geacht werden tijdelijk ongeschikt te zijn. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Het mêleeren. Het Hbld. deelt mede, dat men kan ver wachten, dat voor het mêleeren van de on versneden binnenlandsche met de onver sneden import-bloem twee fabrieken zulleh worden aangewezen door de regeering en wel één in elk der twee invoerhavens Am sterdam en Rotterdam. Verder wordt medegedeeld, dat het voor zeer waarschijnlijk moet worden gehouden, dat als officieele mêleer-inrichting zullen worden aangewezen de N.V. Stoommeelfa- briek „Holland", directeur de heer Dom- bach, te Amsterdam, benevens de N. V, Coöp. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij, di recteur de heer J. K. P. Kraan Jr., te Rot terdam. De regeering overweegt nog, zegt het blad, om aan een aantal bakkerij-grootbe drijven het recht te verleenen, zélf tot het voorgeschreven percentage te mengen. De importeurs moeten er op rekenen, dat zij zélf niet zullen mogen mengen. Het benoo- digde binnenlandsche meel zal hun ver strekt worden door die zelfde fabrieken. HET LANDGOED „DUNO" NATUUR MONUMENT. Onder beheer van de Stichting „Het Qeldersch Landschap". Naar het Hbld. verneemt, zal binnenkort blijken, dat de heer Odo van Vloten, die de zer dagen op den huize „Duno" te Renkum overleed, zijn bezitting heeft gelegateerd aan de stichting „Het Geldersch Land schap met bestemming tot natuurmonu ment. Het landgoed behoort tot de oude, wijd vermaarde landgoederen op de gronden, behoorende tot de oude heerlijkheid Door- werth. De heer J. W. F. Scheffer ver- eenigdc destijds een groot gedeelte van de ze gronden in zijn bezit en stichtte de mo delboerderij Het Huis ter Aa. Zelf ging hij op den huize „Duno" wonen. In 1914 viel het bezit weder uiteen en werd het land goed „Duno afzonderlijk in veiling ge bracht. Het besloeg toen 72 H.A. Thans is het nog 65 H.A. groot. Er zijn eenige stuk ken, o.a. het Jagerhuis en de villa „Ja- coher", verkocht, terwijl het landgoed werd uitgebreid door aankoop van uiterwaarden langs den Rijn met het doel om bebouwing daar ter plaatse te voorkomen. De heer Scheffer heeft moderne wegen laten aan leggen ten dienste van zijn onderneming en verschillende fraaie landhuizen gesticht. Het gerucht ging, dat het mogelijk zou zijn, dat het aantal legaten, door d-n heer Van Vloten verleend, zoo aanzienlijk zal zijn, dat een gedeelte van „Duno" zou moe ten worden verkocht, voordat het in het bezit van „Het Geldersch Landschap" zal geraken. Dit is volgens genoemd blad ten eene male onjuist. „Het Geldersch Land schap is niet de eenige erfgenaam in de nalatenschap van den heer Van Vloten. Er is, zooals later zal blijken, nog een rechts persoon tot erfgenaam aangewezen, wien eveneens een belangrijk bezit ten deel valt. Door de beschikkingen van wijlen den heer Van Vloten zal het oude landgoed met het prachtige heerenhuis op den hoogen heuve' aan den Rijn voorgoed behouden blijven. DE AMSTERDAMSCHE PALEIS- KWESTIE. Een nieuw stadhuis op het terrein van het Paleis van Volksvlijt. Na vermelding; van de mededeeling der regeering aan B. en W. van Amsterdam in zake de paleis-raadhuis-kwestie (zie ons no. van gister) zegt het Hbld.: Nu de regeering bereid is een wetsontwerp bij de Staten-Generaal in te 'dienen om, tegen het afstaan van Amsterdams oude raadhuis, vijftien millioen uit de schatkist bij te dragen voor een nieuw hoofdstedelijk stadhuis, zal nog in den loop der volgende week, aldus het voornemen ten Stadnuize het uitvoe rige prae-advies verschijnen op het voorstel van het raadslid mr. dr. G. van den Bergh, in 1926 ingediend, en beoogende het bruik leen van het paleis op den Dam tegen 1 Januari 1930 op te zeggen. In het prae-advies zullen B. en W. conclu- deeren het voorstel der regeering te accep teeren,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 13