DAGBLAD VQQR ALKMAAR EN OMSTREKEN, W E STER LM II T. Staomerij en Ververij TAP IJTREINIGING S.KROJI. Mo. 6» ZATERDAG 21 HAART 1931 133e Jaargang. Een veilige haven voor wie de stormen des levens getrotseerd hebben. Een gebouw dat een sieraad voor onzen Hout zal worden. Uit het Parlement Alkmaar krijgt in het fraaiste deel van Alle stoom- en verfgoederen nog binnen een week terug. Onze naam waarborgt U prima aflevering. ONZE BORDEAUX-, OPORTO- en SAMOSWIJNEN W. M. H. PELS ZOON, Dagelijksch Overzicht HERMAN MULLER OVERLEDEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA» Di' nummer bestaat uit vier bladen. - Het is al bijna een jaar geleden, dat wij verschillende bijzonderheden gemeld hebben over het plan van de vereenigde diaconieën in de classis Alkmaar om een groot tehuis voor ouden van dagen te stichten. Dat tehuis zou Westerlicht genoemd wor den omdat de zon, wanneer zij in het Westen staat, haar laatste stralen uitzendt en het Westerlicht dus het symbool van een bijna volbrachte taak is. In Westerlicht zullen de ouden van dagen, wier levenstaak weldra voleindigd zal zijn, een rustig tehuis vinden, dat hun de zeker heid biedt, dat niets hun meer kan overkomen zonder dat liefderijke zorg hen omringt en al het mogelijke gedaan wordt om hun het leven zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Er zijn vele tehuizen voor oude lieden, die hun een veilig onderkomen bieden, totdat zij ziek of hulpbehoevend worden, waarna zij gedwongen zijn in een ziekenhuis of particu liere verplegingsinrichting bijzondere verzor ging te zoeken. Maar Westerlicht zal, evenals dat in Avondlicht te Hoorn geschiedt, daarop een gunstige uitzondering maken. Het is een te huis voor ouden van dagen en het zal hun tehuis blijven ook in den moeilijksten tijd van hun leven, ook in tijden van hulpbehoevend heid en ziekte tot op den dag, dat hun leven zal worden afgesloten. Alvorens wij hier weergeven in welk sta dium thans de plannen zijn gekomen en wat er veranderd is sinds wij bijna een jaar ge leden het een en ander gepubliceerd hebben, willen wij in het kort de geschiedenis der stichting nagaan. De classis Alkmaar omvat 52 diaconieën en afgevaardigden daarvan hebben reeds in 1922 de plannen voor een eigen tehuis be sproken, die toen niet tot uitvoering konden komen omdat men geen kans zag de daar voor benoodigde gelden te fourneeren. Eerst later is men, onder leiding van den voorzit ter der betrokken diaconieën, den heer P. v. d. Esch, overgegaan tot oprichting van de „Ver- eeniging van Diaconieën Westerlicht", ge vestigd te Alkmaar welker doel is „door sa menwerking van de diaconieën van de Ne- derl. Herv. Kerk in deze classis de verzor ging van ouden van dagen en invaliden te behartigen en te dien opzichte de taak der diaconieën te vergemakkelijken, welk doel zij tracht te bereiken door het stichten en in stand houden van tehuizen waarin ouden van dagen en invaliden geheele verzorging en levensonderhoud kunnen genieten". In Hoorn hadden de diaconieën een schit terend voorbeeld in het tehuis Avondlicht, dat in 1927 geopend werd voor 40 gasten en na in 1928 en 1930 te zijn uitgebreid thans reeds 160 inwoners heeft, en zelfs reeds een winstgevende onderneming is geworden, wel een bewijs hoe groot de behoefte is aan te huizen, die den ouden van dagen een veilige woonplaats bieden en hen niet dwingen in den moeilijksten tijd van hun leven de ge meenschappelijke woning voor een ziekenin- richting te verwisselen. Met het voorbeeld van de classis Hoorn voor oogen heeft men het aangedurfd de stichting Westerlicht in het leven te roepenen het gebouw een zoo royaal mogelijken opzet te geven. Nu vaststaat waar het zal komen en hoe het zal worden ingericht, zullen wij voor de ongetwijfeld vele belanghebbenden en be langstellenden hiervan de voornaamste bij zonderheden laten volgen. De Vereeniging heeft een terrein in den Hout aangekocht, gelegen aan de Kruis- laan ter plaatse waar thans de kweekerijen zijn gevestigd. Hier zal, met het front naar het Zuiden, een gebouw van 80 Meter breedte verrijzen, met een diepte van 12 Meter en in de beide vleugels van 30 Meter. Die vleugels, welke op de hierbij gerepro duceerde teekening duidelijk uitkomen, vor men de A-afdeeling en bestaan elk uit 4 woongroepen woonkamer, slaapkamer, logeerkamer en badkamer voor welker be woning voor één persoon 1800 en voor twee personen 2400 moet betaald worden. Deze bedragen omvatten naast de huur der vertrekken de algeheele verzorging dei" be woners, de maaltijden, het onderhoud der woning, de kosten van dokter en apotheker en het zoo noocüg opnemen en verzorgen in de zieken-afdeeling, welke voorrechten voor alle bewoners van het tehuis gelden, terwiji men in zijn particuliere leven geheel vrij blijft. De bewoners van de A-afdeeling hebben een eigen ingang, een eigen trap en naar twee zijden een prachtig uitzicht op den Hout. Naast den hoofdingang van het ge bouw zijn aan elke zijde vier woningen voor de B-afdeeling geprojecteerd, bestaande uit zitkamer en slaapkamer en suite waarvoor de prijs 1600 of 2200 voor één of twee personen bedraagt en daarachter vindt men nog vier zit-slaapkamers met opklapbare bedden waarvan de bewoners desver- langd boven nog een slaapkamertje kunnen huren. Voor deze vertrekken moet f 1200 tot 1400 per persoon per jaar betaald worden. De afdeeling C is op de eerste verdieping gehuisvest, waar de indeeling gelijk is aan die op den beganen grond maar de prijzen iets lager zijn gesteld, namelijk resp. f 1500 of 2000 en van 1000 tot 1100. Ook hier zal men, desgewenscht, op de zolder verdieping een apart slaapkamertje kunnen bijhuren. De afdeeling D, de zieken-afdeeling, is ge heel aan de rechterzijde van het gebouw ge vestigd en dus afgescheiden van de afdeelin- gen der gezonden. Men vindt er ziekenzaaltjes met hoogstens vier bedden en aan de meeste dier zaaltjes is een ruime serre verbonden, waar men volop van licht en lucht kan genieten daar zij op den Z.O.- en Z.-kant geprojecteerd zijn. Men betaalt hier resp. 1500, 1200, 900 en op de bovenverdieping 1400, 1200 of 750, met dien verstande, dat deze tarieven gelden voor menschen die zich reeds ziek of hulpbehoevend bij het tehuis aanmelden. Voor de bewoners, die na korter of langer verblijf in het tehuis zelf ziek of hulpbe hoevend worden en die desgewenscht zoo lang mogelijk in eigen vertrekken verpleegd worden, is bij opname in de zieken-afdeeling geen meerder verpleeggeld verschuldigd. Ten behoeve der ziekenverpleging worden onder leiding van een gediplomeerd hoofd verpleegster, een achttal verpleegsters aan gesteld. Een aparte lift gaat naar de hooger gelegen ziekenvertrekken die geen drem pels hebben en de lift is zoo ruim, dat er gemakkelijk een brancard of ledikant in ver voerd kunnen worden. Bij deze afdeeling behoort, zoowel bene den als boven, een aparte ziekenkeuken en in deze groep zijn ook de kamers der verpleeg sters gelegen. Groep E, aan den tegenovergestel den kant van de zieken-afdeeling, biedt gelegenheid met behulp van diaconieën, gemeenten of an dere lichamen voor geringen prijs een onder komen te verschaffen, hoewel ook op zich zelf staande personen hier geheel voor eigen rekening kunnen komen. Voor man en vrouw wordt hier slechts 1100 en voor ieder van hen afzonderlijk 550 betaald, waarvoor zij op de bovenverdieping een slaapkamer tje krijgen waarin zij zich desgewenscht ook overdag kunnen terugtrekken en in de conversatiezaal gezamenlijk de maaltijden gebruiken. De bedoeling van de diaconieën met het stichten van der gelijke gebouwen is °ok menschen met een kleine beurs aan een goed tehuis te helpen, zoodat Westerlicht, dat een Protes- tantsch tehuis is, waarin menschen uit alle schakeeringen der Maatschappij geplaatst kunnen worden, door deze lagere tarieven de bedoeling der diaconieën helpt verwezen lijken. Ook deze groep Heeft een afzonderlijken ingang. Dat, met het oog op het verblijf in hetzelf de tehuis, niet iedereen kan worden geaccep teerd en het bestuur het recht van een zekere selectie behoudt, is vanzelfsprekend. De E- afdeeling heeft op de tweede verdieping eer.i- ge kamertjes voor gehuwden. Er zijn hier 40 slaapkamertjes voor één persoon, acht voor twee personen en de ongehuwden kun nen in de conversatiezalen de maaltijden ge bruiken. Den anderen gasten zal het eten in hun kamers gebracht worden. In het sousterrain liggen de keukengroep met spoelkeukens en bijkeukens de kel ders en de ruimte voor de centrale verwar ming, die het geheele gebouw met zijn 10 badkamers voor koud en warm water zal I voorzien. Het tehuis, dat twee liften zal be vatten,' welke door de gasten zelf bediend kunnen worden, krijgt aan den achterkant de noodige brandladders. Het torengedeelte in het midden zal een klok dragen en de ar chitect, de heer D. Saai Czn., is nog in be spreking met de Philipsfabrieken om op den torentop een lichtzuil te plaatsen, die de om geving van het geheele gebouw zal kunnen verlichten. Enkele kamers worden voor logees gere serveerd terwijl bezoekers tegen een kleine vergoeding de maaltijden kunnen gebruiken. Voor het geheele gebouw, dat 178 gasten zal kunnen bergen en waarvan de kamertjes ge middeld 4 Meter bij 4 Meter of 3.50 Meter groot zijn er zal zelfs een scheersalon ingericht worden wordt een 9 Meter breed terras aangelegd van basaltinetegels* en doordat het front op het Zuiden is gelegen is hier volop gelegenheid voor een buiten zitje. Het terras wórdt 1 Meter hoog en door ruiling van grond met de gemeente kan het thans naar de zijde van de Kruislaan en ter weerszijden naar den Hout naar den bega nen grond afloopen. Daarvóór komt een rotstuin met bloem bakken gemaakt en het gebouw staat in een tuin van een halve H.A., welke met zorg zal worden aangelegd. den Hout weldra een prachtig bouwwerk dat een sieraad voor zijn omgeving zal zijn. En het krijgt bovendien door dit tehuis een stichting, die den naam onzer gemeente nog meer bekend zal maken en die in den loop der jaren honderden, voornamelijk uit stad en omgeving, ten zegen zal worden. Laten wij eindigen met de hoop uit te spreken, dat Westerlicht in alle opzichten aan zijn bestemming zal beantwoorden en een veilig tehuis zal worden voor allen, die na een lang en werkzaam leven naar rust en verzorging verlangen. De plannen voor het tehuis, dat een sie raad voor den Hout belooft te worden, zijn thans gereed en aan de algemeene vergade ring zal voorgesteld worden aan het einde der volgende maand de aanbesteding te hou den waarna het gebouw op 1 Mei 1932 zijn deuren zal kunnen openen. Onder in den zak vindt men gewoonlijk de rekening en aan het eind van dit artikel zullen wij dus nog een en ander van het kostenvraagstuk publkeeren. Het geheele bouwwerk zal, met de inrich ting, ongeveer 300.000 kosten. Aan obliga ties is door particulieren vrijwillig reeds voor een bedrag van 100.000 toegezegd, terwijl de diaconieën aan het stichtingska pitaal voor een bedrag van 75.000 hebben deelgenomen. Er ontbreken dus nog 125.000, maar het bestuur hoopt deze door de obligatieleening bij elkaar te krijgen. In Alkmaar b.v. zijn de uitnoodigingen daartoe wel verzonden maar de antwoorden daarop nog niet afgehaald en men verwacht, dat juist deze gemeente zich niet onbetuigd zal laten. Voor de obligatieleening wordt naar keuze een rente van 3 pCt., van 4 pCt. of 4.50 pCt. vergoed, terwijl natuurlijk gaarne rentelooze voorschotten worden geaccepteerd. In een tijdvak van 30 jaren zal alles worden uitge loot. Donateurs hebben reeds 1600 per jaar toegezegd en aan vrijwillige giften werd een bedrag van 1000 verkregen. Dank zij de publicatie weike reeds aan de voorgenomen stichting van dit fraaie gebouw werd gegeven en ook door den oproep van Ds. Baar in „De Protestant", welke in Ned. Herv. kringen in het geheele land wordt ge lezen, hebben zich uit alle deelen van ons land, en voornamelijk uit deze streek, reeds een zestigtal gasten voor het nieuwe gebouw aangemeld en de stichting Avondlicht in Hoorn heeft collegiaal aangeboden de hulp behoevenden onder hen nu reeds op te ne men voor denzelfden prijs als zij in Alk maar zouden moeten betalen totdat Wes terlicht gereed zal zijn om hen over te ne men. Men zal alles in het werk stellen het den gasten zoo aangenaam en geriefelijk moge lijk te maken. De conversatiezalen, waar men zich desgewenscht met allerlei spellen kan bezig houden, staan den geheelen dag voor de bewoners open en ook wordt er radio in het gebouw aangebracht. Het eten is voor allen gelijk en van dezelf de kwaliteit. Het wordt in bussen op de ka mers gebracht en aan een goede behandeling der oude gasten zal de uiterste zorg besteed worden. van Den Ha&g, 20 Maart 1931. De Tweede Kamer heeft heden de behan deling van de wijziging der wet op het No tarisambt voortgezet. Mevr. Bakker—Nort (v.d.) verdedigde een paar amendementen, strekkende om aan vrouwelijke candidaat-notarissen de bevoegd heid te geven als notaris te fungeeren. De voorzitter meende, dat de amendemen ten niet in de lijst van het wijzigingsont- werp thuis behoorden en ze dus ontoelaat baar moeten worden verklaard. Wat mevr. Bakker voorstelt is een zelf standige wijziging van de wet en niet een aanvulling van het voorstel, dat enkel strekt om meer waarborgen te verschaffen aan hen, die belangen toevertrouwen aan nota rissen. De voorstelster kwam hiertegen op met klem van reden en noemde tal van amendementen bij andere wetsvoorstellen ingediend die er niet mede in samenhang stonden. De heer Oud (v.d.) sprong mevr. Bakker bij, de heer Beumer (a.r.) koos de zijde des voorzitters, daar de considerans van het ontwerp de herziening sterk binnen bepaal de grenzen houdt, mej. Groeneweg (s.d.a.p.) achtte de voorgedragen wijzigingen volko men in overeenstemming met het wetsvoor stel. De heer Nolens (r.k.) ried de voorstelster aan haar amendementen in te trekken. Mej. Katz (c.h.) ried mevr. BakkerNort aan met een zelfstandig initiatiefvoorstel te komen. De heer Knottenbelt (lib.) meende, dat de voorzitter gelijk heeft, al zou hij geen be zwaar hebben tegen vrouwelijke notarissen. De heer Marchant (v.d.) beweerde, dat het denkbeeld der amendementen in de afdeelin- gen is behandeld en deze voorstellen dus wel degelijk konden worden ingediend. Nadat de heer Wijnkoop (comm.) de dwaasheid had gedebiteerd, dat de voorzitter de bevoegdhe den van het Parlement tracht te beknotten en nog andere leden hadden gesproken zon der nieuws te berde te brengen, kwam het voorstel des voorzitters in stemming en werd dit aangenomen met 49 tegen 20 stem men. Mevr. BakkerNort heeft daarop haar amendementen ingetrokken onder mededee- ling, dat een initiatiefvoorstel van haar is te wachten. Het wetsontwerp is hierop zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hierna was aan de orde de voorgedragen wijziging der Woningwet. De eerste spreker bij de algemeene be raadslagingen hierover, de heer Van den Bergh (s.d.a.p.) heeft een lofrede op'de wo ningwet en haar ontwerpers, Pierson en Goeman Borgesius, gehouden. Daarna be tuigde hij zijn geringe ingenomenheid met de voorgedragen wijzigingen. Hij hoopte door amendementen nog verbeteringen aan te brengen. De heer Dr. Vos (lib.) stemde in met het eerste deel der rede van den vorigen spre ker. Hij had echter ook hulde voor de her ziening, die thans is voorgedragen. In het bijzonder betuigde hij zijn instemming met de nieuwe bepalingen betreffende de achter gevelrooilijnen. Maar hij betreurde het, dat voorwaardelijke bouwvergunningen zullen verdwijnen. Daarbij had hij bedenking tegen al te straffe handhaving van grondbedrijf met erfpachtsuitgifte, al is het beginsel daar van juist. De practijk heeft het bedenkelijke daarvan aangewezen. Niet altijd heeft men te doen met grondspeculanten, wier vrijheid van handelen moet beknot worden. Trou wens er wordt nog steeds lustig in grond gespeculeerd. Verschillende oorzaken zijn daarvoor aan te geven. Een daarvan is óe grondpolitiek van vele gemeenten. In de voorgedragen wijzigingen ziet hij middelen om tot betere toestanden ten dezen te ko men. Met de regeling der streekplannen ver klaarde de spr. gaarne in te stemmen. De minister van arbeid, mr. Verschuur, stemde in met de hulde aan de vaders der Woningwet, welke nog steeds te handhaven is dank zij de goede grondslagen. Met leed wezen had spr. ervaipn, dat mr. v. d. Bergh de voorgedragen wijzigingen niet bijster hoog schatte. Met dr. Vos wees de minister op de voordeden der wijzigingen; niet en kel woningen maar alle gebouwen zullen onder de wet vallen, betere regeling van rooilijnen en bouwverbod, bijzondere be scherming aan bouwplannen, nieuwe rege ling van uitbreidingsplannen en streekplan nen. De wet wordt daardoor behoorlijk ge moderniseerd. Maar daarbij zijn goede rechtswaarborgen voor particulieren niet over het hoofd te zien. En dat doet het ont werp ook, schoon aan de gemeenten vele ruimere bevoegdheden zijn toegekend. Spr. zal nu niet op onderdeden ingaan, maar hij wil toch opkomen tegen het bezwaar, dat de wet niet duidelijk is. Dat is in de eerste plaats toe schrijven aan vroegere wijzigin gen en een aanwijzing, dat men nu niet met teveel amendementen moet aankomen. Hierna werd overgegaan tot behandeling der artikelen. Nadat een paar der wetsartikelen waren goedgekeurd, kwam de heef v. d. Bergh met amendementen van de commissie van voor bereiding voor den dag. Er volgde een ge- dachtenwisseljng hierover tusschen enkele le den, terwijl de Kamer intusschen leeg liep. De minister toonde zich nogal bereid tot het overnemen van amendementen, die strek ken tot verduidelijking, doch betrekkelijk spoedig verdaagde de voorzitter de vergader ring tot Dinsdag. vanaf f 0,95 per fl. staan vóóraan en bovenaan. ALKMAAR. Koorstr. 49/51. Tel. 207. Gisteravond om kwart voor elf is de oud- rijkskanselier Hermann Müller overleden. Zijn vrouw en beide dochters waren aan het doodsbed. Aldus luidt het telegram, daf hedenmor gen vroeg uit Berlijn werd afgezonden. Het bericht kwam niet onverwachts. Zijn ziekte, zijn operatie en nadien zijn longont steking wezen er op, dat het ziekbed eer sterfbed zou worden. De voorteekenen be drogen niet en op 54-jarigen leeftijd stierf Hermann Müller na een lang en langdurig lijden. Zijn levensloop. De oud-Rijkskanselier Hermann Müller werd den 18 Mei 1876 te Mannheim gebo ren, waar zijn vader een bierbrouwerij be zat. Hij bezocht allereerst te Mannheim en later te Dresden het gymnasium. Toen hij 17 jaar oud was, trad hij tot de sociaal democratische partij toe. In het jaar 1906 werd hij lid van het hoofdbestuur der partij. In 1916 werd Müller voor de eerste maal tot Rijksdaglid gekozen. Na de revolutie werd hij eerst lid van het Executieve Comité, daarna van den Cen- tralen Raad der Duitsche Republiek. In 1919 werd hij voor den kieskring Bres- lau gekozen tot lid van de Duitsche Natio nale vergadering. Tezamen met Dr. Bell (Centrum) onderteekende Müller den 28 Juni het verdrag van Versailles. In het voorjaar 1919 vertegenwoordigde hij de sociaal-democratische partij ter Ber- ner Socialistische Conferentie. 23 Juni 1919 werd hij minister van bui- tenlandsche zaken in het ministerie Bauer. Die zelfde maand werd hij tot partij-voor zitter gekozen. Na het aftreden van het kabinet Bauer vormde hij op 27 Maart 1920 voor den eersten maal als Rijkskanselier een kabinet dat reeds op 21 Juni 1920 plaats moest ma ken voor het kabinet Fehrenbach Zijn werkzaamheden beperkten zich voor het vervolg tot het voorzitterschap van zijn partij. Na de verkiezingen in Mei 1928 werd Lij voor den tweeden maal Rijkskanselier. Na een ambtsperiode van 21 maanden, moest dit kabinet den 27 Maart 1930 aftre den, aangezien geen overeenstemming be reikt kon worden tusschen de burgerlijke coalitiepartijen en de sociaal-democraten ten aanzien van de werkloozen verzekering. Hermann Müller is niet meer. Een be gaafd politicus, een nog grooter organisatoi is heengegaan en daarmee heeft Duitsch- land een ernstig verlies geleden, want niet alleen, dat zijn partij in hem een krachtig figuur verloor, Duit'schland zelf zag eer eerlijk, trouw, maar bescheiden werket

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1