DAGBLAD YQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Steomerij en Verveiij TAPIJTREINIGING S.KROM. No. «9 MAANDAG '23 MAART 1931 133e Jaargang. Dageëi.iksch Overzicht Buitenland Alle goederen binnen een tceek terug. Onze naam waarborgt V prima afletering. Winkel Langestraat hoek Schou tenstraat, Telef. 794. Fabriek Schermerweg, Telef. 897. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Mm Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZIJ. DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. BESTAAT DE HANDELS CONVENTIE NOG? Verklaringen van dr. Colijn. Dezer dagen hebben we in ons over zicht even stilgestaan bij cie toen aan ften gang zijnde conferentie over de handels conventie. Men herinnert zich, dat voor al de Nederlandsche gedelegeerde, en voorzitter der conferentie, de heer Colijn, zich druk maakte voor deze zaak, waarvoor Nederland sterk geïnteres seerd was. Verschillende moeilijkheden hadden zich voorgedaan die met succes door Colijn overwonnen werden en toen deze meende, dat de conferentie gered was (de grootst' tegenstanders als Duitschland, Oostenrijk en Spanje wil den genoegen nemen met Colijns voor stel) kwam daar plotseling Engeland een spaak in het wiel steken en de con ferentie mislukte totaal! Dat was dus het einde. Echter, de vraag rijst: bestaat de handelsconventie nu nog? En gevolg gevend aan een ver zoek van een aantal Volkenbondsjour nalisten, heeft Colijn gisteren nog een verklaring afgelegd betereffende den toestand der handelsconventie. Het Hbld. ontving daarover een telegram, dat het volgende bevatte: De heer Colijn meent, dat het onmo gelijk is hierop een beslist antwoord te geven. Sommige gedelegeerden ter laat ste douane-conferentie waren van mee ning dat te allen tijde na 1 April 1931 nog een nieuwe conferentie bijeenge roepen zal kunnen worden, teneinde de handelsconventie onmiddellijk in wer king te stellen. Anderen hebben het standpunt verdedigd, dat na 1 April de inwerkingstelling der copventie niet meer mogelijk zal zijn zonder dat zij opnieuw geratificeerd wordt. Dit mee- ningverschil, dat voortspruit uit de na tionale wetgevingen, kan niet door de conferentie worden opgelost. Persoonlijk is de heer Colijn van meening, dat een conventie, die slechts is aangegaan voor een bepaalden tijd, ophoudt te be staan wanneer zij niet in werking treedt vóór het verstrijken van den gestelden termijn. Practisch is overigens de toestand voldoende duidelijk. Wanneer veron dersteld werd dat een conferentie in den loop van dezen zomer bijeen zou komen om te beraadslagen over de in werkingstelling, gesteld dat de ver- eischte ratificaties zouden zijn ontvan gen, dan zou het toch niet mogelijk zijn de conventie onmiddellijk in werking te stellen, omdat bepaalde staten onge twijfeld zouden meenen, dat zij de con ventie nog weer opnieuw moeten rati- ficeeren en hun daartoe de noodige tijd gelaten moet worden. Bovendien zijn er moeilijkheden. Het is n.1. zeer waar schijnlijk, dat de toestand op het gebied van de tarieven over enkele maanden geheel verschillend zal zijn van dien, welke bestond op het oogenblik dat de conventie werd gesloten. De conventie nu regelt de procedure ten aanzien van de wijzigingen van dien toestand (onder handelingen, of opzegging der conven tie, wanneer men het niet eens kan worden) en de clausules der conventie, die hierop betrekking hebben, zijn even min van toepassing geweest in den tijd, die verloopen is sinds het tot stand komen der conventie. Daarom zal een nieuwe conferentie moeten beginnen met opnieuw den toestand van het oogenblik onder de oogen te zien. Wat betreft de vraag, of de Europee- sche studiecommissie iets zou kunnen doen in haar Mei-zitting om den toe stand te verbeteren, is de heer Colijn van meening, dat de eenige mogelijke actie zou kunnen zijn, dat zij een drin gend beroep doet op de staten om trouw te blijven aar. de beginselen der con ventie, ondanks het feit dat deze niet in werking is getreden. Indien de staten aan dit beroep gehoor geven, zou wor den vermeden, dat de handelstractaten werden opgezegd. Alleen wanneer het mogelijk zou zijn, den status quo te handhaven, zelfs zonder conventie, zou er hoop bestaan dat het Volkenbonds- vverk voortgezet zou kunnen worden. Concludeerende deed de heer Colijn opmerken, dat men zich niet voldoende rekenschap geeft van de omstandigheid, dat de economische moeilijkheden, waarmee Europa te kampen heeft, alleen maar kunnen worden opgelost door sa menwerking. Men heeft nog te veel de illusie, dat moeilijkheden van continen- t .len aard, of die welke een wereld aspect hebben, opgelost kunnen worden door natioonale maatregelen. De verklaring van den heer Colijn be vestigt de hoop, dat de a.s. bijeenkomst van de verantwoordelijke leiders der buitenlandsche politiek van Europa nog een laatste poging zal kunnen doen om het economisch Volkenbondswerk te houden in de banen, die de economische wereldconferentie van 1927 heeft aange wezen. HET VERGAAN VAN DE HERA. Nadere bijzonderheden over de ramp. Het dappere red dingswerk van stuurman Rainm. Een tocht van zeven uren dooi den sneeuwstorm. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Crt.: De postboot Hera, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag op de rotsen van de onbewoonde noordkust van het eilandje Ha- vöy is vergaan, was een der oudste schepen in de vaart op de noordelijke havens. Het was echter een goede boot, één die tegen de, zoo vaak op de Nordlandsche kust heerschen- de stormen kon en wie bij zwaar weer hier reizen moest nam dan ook bij voorkeur de Hera. Maar dit schip is vergaan, zooals jaren geleden de Hakon Jarl en de Hakon VII ver gingen op de ruwe Noorsche kust; deze goede bekende van de bevolking van zoo vele havenplaatsen in het hooge Noorden, deze Hera, die op gezette tijden post bracht en passagiers, die het contact onderhield met de buitenwereld, heeft nu zijn laatste reis ge maakt. En de ontsteltenis over dit vergaan is groot. De Hera was op de thuisreis van Kirkenas naar Bergen. Het schip verliet Dinsdagavond om negen uur Honningsvag en had 's nachts om half drie te Hammerfest moeten aanko men. Op deze route moest het schip Havöy- sund aandoen en daartoe Havöygavlen, de beruchte noordkaap van 't eilandje Havöy, ronden. Er zijn op dit punt reeds vele sche pen vergaan. Belanghebbenden deden veel moeite om er een vuurtoren of desnoods al leen een lichtboei geplaatst te krijgen, maar steeds zonder resultaat. Toen de Hera Woensdagmorgen vroeg nog niet te Hammersfest was aangekomen, dacht men dat het schip ergens voor anker was gegaan, misschien te Havöysund was blijven liggen, om den morgen af te wachten. Eerst om vier uur 's middags was het mogelijk zich telefonisch met Havöysund in verbin ding te stellen en navraag naar het schip te doen. Men vernam toen dat de Hera den vo- rigen nacht bij Havöygavlen was vergaan, en dat er zeven opvarenden waren omgeko men. Het schip stoomde halve kracht toen het, uit den koers gedreven, tegen de rotsen liep. De kapitein, Loose, die zijn halve leven met de Hera op de route Bergen Kirkenas heeft 'gevaren, de loods en de tweede stuurman Ramm waren op de brug. Tengevolge van het ruwe weer was geen der opvarenden naar kooi gegaan en hieraan is het wel te danken dat er niet meer menschen om het leven zijn gekomen. Onmiddellijk werden de machines stop gezet, iedereen kwam aan dek en men zette de booten uit. De sloepen wer den, de een na de andere, door de hevige brekers tegen 't schip stuk geslagen. De tweede stuurman Ramm besloot toen een poging te wagen om een lijn naar land te brengen. Hij liet zich bij den boeg naar be neden vieren, bestond het door de branding heen te komen en de lijn aan de rotsen vast te maken. Aan boord werden eenige redding boeien bijeen gebonden, en hierin zittend, werden de opvarenden een voor een door de branding naar land gehaald. Zes personen, twee manden, drie vrouwen en een klein meisje, konden zich echter niet vasthouden en verdronken. Het was onmogelijk hen te hulp te komen. Eerst om half vijf, drie uur nadat de Hera vast geloopen was, waren allen van boord. Het werd tijd ook. Een deel van het schip was reeds geheel weggeslagen, voortdurend sloegen de golven over het voordek, dat nog boven water uitstak, heen, zoodat men moei te had niet over boord gespoeld te worden Eenige minuten nadat de laatste opvarende het schip verlaten had, verdween ook hei voorste deel onder de golven. Meer dan een uur duurde het voor de 56 geredden den top van Havöygavlen hadden bereikt. Enkelen waren zoo uitgeput, dat zij door de anderen tegen de rotsen opgehe- schen moesten worden. Men had nu nog ruim tien kilometer over het kale, rotsachtige noordelijke deel van het eiland af te leggen tot de dichtstbijzijnde woningen. Er woedde een hevige sneeuwstorm, zoo dat men nauwelijks vooruit kon komen en op den tast den weg moest zoeken. De kapi tein en de stuurlui van de Hera deden alle moeite om allen bijeen te houden, een 63- jarige arbeider raakte echter van de groep af, verdwaalde en is doodgevroren. Intus schen waren eenige passagiers, skiloooers uit Hammerfest, die aan een wedstrijd te Gamvik hadden deelgenomen, vooruit ge gaan. Zij bereikten tegen acht uur Havöy sund, waarschuwden de bevolking en vele mannen en jongens trokken spoedig met sleden op weg om de geredden op te halen. Eerst om een uur 's middags waren alle overlevenden te Havöysund aangekomen. Zij zijn inJde school en bij de bevolking onderge bracht en van droge kleeren voorzien. Woensdagavond heeft de postboot Midnatt- sol, op weg naar Kirkéhas, proviand en klee ren voor de schipbreukelingen te Havöysund aan land gebracht. Kapitein Loose, van de Hera, vertelde toen aan den kapitein van de Midnattsol dat het schip vrij van de rotsen gebleven zou zijn als het slechts enkele scheepslengten verder uit de kust had gele gen. Alle post en alle bagage is verloren ge gaan. De postboot Finmarken, die Donderdag avond Havöysund passeerde, zou de gered den van de Hera aan boord nemen en naar Hammerfest overbrengen. HULDIGING VAN HERMANN MÜLLER. Redevoeringen van Lt'be en Brüning. De zitting van den Rijksdag werd Zater dag geopend met een plechtige herdenking van den overleden oud-Rijkskanselier Her- ma nn Müller. Namens den Rijkspresident was staatsse cretaris dr. Meissner aanwezig. De geheele rijksregeering nam aan de plechtigheid deel. De communisten ontbraken evenals de D.- nat. en nat.-soc. De herdenkingsrede van den voorzitter van den Rijksdag, Löbe, werd staande door alle aanwezigen aangehoord. Löbe herinnerde eraan, dat Müller nog twee weken geleden aan den parlementaire arbeid in den Rijksdag had deelgenomen. Hij behoorde tot degenen, wien na de re volutie een groote mate van verantwoorde lijkheid op de schouders werd gelegd. Ter wijl Müller allerminst streefde naar de nieu we functies, weigerde hij nooit in dienst van het vaderland verantwoordelijkheid op zich te nemen. Löbe bracht vervolgens in herinnering wat Hermann Müller gedaan heeft te Wei- mar, te Versailles, in den Rijksdag. In zijn politieken arbeid gedurende zoovele jaren heeft hij slechts het gevoel veroverd zijn plichten te hebben gedaan. Dit Huis, aldus eindigde Löbe, het Duit- sche volk heeft een zijner trouwste dienaren verloren. Wij, die Hem na stonden, verloren een goeden kameraad, een trouwen vriend, wiens aandenken bij ons niet verloren zal gaan. Rijkskanselier Brüning wijdde namens de rijksregeering weemoedige en dankbare woorden aan den overledene. Het Duitsche volk heeft in hem een zijner beste krachten verloren, als mensch een smetteloos edel ka rakter, ook door zijn politieke tegenstanders gewaardeerd; een politicus en staatsman van groote ervaring. Hij leeft voort in onze herinnering als een man met groote vaderlandsliefde. Ten teeken van rouw werd daarop de zit ting voor korten tijd onderbroken. Deelneming der Engelsche re- geering. Henderson heeft namens de Britsche re geering de Duitsche regeering zijn deelne ming betuigd met het overlijden .van Her mann Müller. Het stoffelijk overschot is Zaterdag gebal semd en zal Donderdag, na een korte plech tigheid in den Rijksdag, te Berlijn worden gecremeerd. In den Pruisischen Landdag heeft de voor zitter Bartels den overledene herdacht De eenige communist in de zaal veroorzaakte doordat hij bleef zitten, een incident, waar aan Bartels echter spoedig een eind maak te. bekende personen. De overige zes beklaagden zijn voortvluchtig of houden zich schuil. Toen de politie zich naar de woning begaf om den ouden republikeinschen leider Ler- roux te arresteeren, bleek, dat deze zoo ziek was dat hij niet vervoerd kon worden. Er werd een wachtpost voor zijn deur geplaatst maar eenige dagen later, toen de politie eens poolshoogte kwam nemen, was Lerroux verdwenen Zamora en Miguel Maura worden verde digd door Ossorio Callardo, oud-deken der Madrileensche balie, terwijl de oud-minister van financiën Bergamin als verdediger op treedt voor Fernando de los Rios. Tijdens de debatten werd groot opzien ge wekt door de mededeelingen van een getuige dat behalve majoor Franco ook majoor Bur- guete een aandeel heeft gehad in de samen zwering. Majoor Burguete is n.1. niemand anders dan de zoon van denpresident van den Oppersten Krijgsraad, generaal Burguete. De straten tusschen de gevangenis en het gerechtshof, welke de beklaagden in hun eigen auto of in een taxi doorrijden, worden door de politie streng bewaakt. Vergevingsgezindheid der re geering. Het is waarschijnlijk dat de regeering de- zèlfde liberale maatregelen tegenover de be klaagden zal treffen als zij tegenover kapt. Sediles heeft getroffen, hoe ook het vonnis van den Oppersten Krijgsraad moge luiden. DE TRADITIONEEI.E ZONDAG RELLETJES IN DUITSCHLAND. Naticnaalsccialistische troebelen Bij het vertrek van den Nationaalsocialis- tischen Rijksdagafgevaardigde en den Prins August Wilhelm van Pruisen, hebben giste ren op het hoofdstation van Koningsberg botsingen plaats gehad. Op het station had den zich ongeveer 800 Nationaalsocialisten verzameld, die de politie uitjouwden. Toen deze het perron probeerde te ontruimen, ont- r-tond een gevecht, waarbij drie politiebeamb ten gewond werden. De politie maakte van den gummistok gebruik en verrichtte enkele arrestaties. Botsing tusschen communisten en politie. Gistermiddag heeft te Hamburg na afloop van een rouwplechtigheid ter eere van een vermoord raadslid bij het station Barmbeck een botsing plaats gehad tusschen communis ten en de politie. Toen de politie met steenen werd geworpen, maakte zij van de vuur wapens gebruik, waardoor een burger ge dood werd. Een poltieagent werd door een messteek zwaar gewond. REPUBLIKEINSCHE LEIDERS STAAN TERECHT. Het proces voor den Oppersten Krijgsraad te Madrid. Er bestaat, zoo lezen we in het Hbld., groote belangstelling in Spanje voor het proces, voor den Oppersten Krijgsraad te Madrid, tegen de onderteekenaars van het re- publikeinsche manifest van December j.L, dat het sein zou wezen voor een algemeenen opstand. Wij meldden reeds, dat de auditeur militair tegen de hoofdpersoon, Alcala Za mora, 15 jaar gevangenisstraf, tegen de ove rige beklaagden acht jaar gevangenisstraf heeft geëischt. Van de twaalf onderteekenaars van het manifest staan slechts zes terecht: allereerst Zamora, oud-minister van oorlog (hij was voorbestemd om, in geval van het slagen der revolutie, „minister-president der republiek" te worden); voorts Don Miguel Maura, broe der van den tegenwoordigen minister van arbeid en zoon van wijlen den beroemden staatsman Maura; verder de socialistische leider Don Fernando de los Rios, hooglee raar aan de Madrileensche hoogeschool, de schrijver Albornoz, en twee andere minder van IERSCH INSPECTEUR VAN POLITIE VERMOORD. De inspecteur van politie van Tipperary, Curtin, is Zaterdagmorgen vroeg door een onbekende doodgeschoten. Men denkt aan wraak. Curtin heeft onlangs getuigd in een proes tegen vier personen, die beklaagd wa ren van verboden militaire oefeningen, maar tenslotte vrijgesproken zijn. DE AANSLAG OP EEN ITALIAAN TE BRUSSEL. Een vreemd geval. De aanslag, die Donderdag te Brussel is gepleegd op den 25-jarigen Italiaan Fran- cisco De Caro, uit Palermo, blijkt volgens „Het Laatste Nieuws" een vreemd geval te zijn. De Italiaan was sedert een veertiental dagen te Brussel aangekomen en bij aan komst in zijn pension zei hij, dat aan nie mand mocht worden gezegd, dat hij zich daar bevond. Er werd even later voor hem getelefoneerd. De pensionhouder zei, dat hij De Caro niet kende, waarop de man aan het andere einde van den draad zich boos maakte en zei, dat hij wel degelijk wist, dat De Caro zich in het pension bevond. Het wapen van de misdaad is niet gevon den, evenmin als patroonhulzen. De Caro is door een kogel in de hartstreek getroffen. Deze is er Vrijdagmorgen uitge haald. Het slachtoffer bevindt zich in een uiterst zorgwekkenaen toestand, zoodat hij niet in staat is inlichtingen te geven. Enkele dagen na zijn aankomst te Brussel had de Italiaan kennis aangeknoopt met een meisje uit de buurt, dat bij haar moeder woont in een winkel. Hij wou zich juist naar dit meisje begeven toen hij op den drempel werd neer geschoten van uit een auto die voor de deur wachtte. Aan het meisje en haar moeder heeft hij voor enkele dagen verklaard, dat hij te Brussel was voor een studie- en plezierreis en dat zijn vader hem geregeld g'eld stuur de, waarvan hij leefde. De politie heeft brieven gevonden waaruit inderdaad blijkt, dat de vader van De Caro geld heeft gestuurd. Van den dader is er tot dusver geen spoor. Uit alles schijnt te blijken dat het slacht offer zich vervolgd achtte. vT Poging tot zelfmoord? Naar thans verluidt heeft de 29-iarige Italiaan Decaro, op wien een paar dagen ge leden uit een voorbijrijdenden auto te Elene eCü-n!?? ans'a£ SePiee£d zou zijn, waar schijnlijk getracht heeft zelfmoord te plegen nader onderzoek blijkt n.J. geen van de getuigen een auto of een aanrander gezien te hebben. De jas van Decaro was bovendien niet door een kogel doorboord, doch zijn vest wel. Een revolver werd niet gevonden. Waar schijnlijk getracht zelfmoord te plegen, vreemd. De Italiaan verkeert nog steeds in zorgwekkenden toestand, herdenkingsplechtigheden in Opper-Silezië. Voorts verklaarde Stephani, dat Dtuitsch- land geen gezag kan gebruiken, dat in Rome zetelt. De katholieke geestelijkheid heeft niet het recht zich in de Duitsche binnenlandsche politiek te mengen. Spr. eindigde met de woorden: Wij willen ons niet buigen, wij willen geen slaven zijn. De geheele vergadering stak de handen omhoog en riep :Wij beloven dat!" Hierna werd het vierde couplet van het Deutschland lied gezongen. Vervolgens defileerden de Stahlhelmers voor majoor Stephani. Na afloop der demonstratie is het eenigf malen tot ernstige botsingen tusschen de poli tie en demonsctranten gekomen. Honderden arrestaties werden verricht. Later hadden ook incidenten plaats in de straten in de omgeving van den Lustgarten. De winkeliers in deze buurt hadden de rollui ken neergelaten ten einde hun winkelruiten te beschermen. Eenige straten werden door de politie ont ruimd, waarbij de agenten in de lucht scho ten, hetgeen groote verwarring teweegbracht De politiepresident gaf te omstreek zeven uur gisteravond een rapport uit, waarin ver meld wordt, dat, aangezien de demonstran ten zich niet aan de voorschriften der politie hebben gehouden, herhaaldelijk moest wor den ingegrepen. De politiebeambten werden eenige malen door de demonstraten belee- digd. Tot zes uur gisteravond waren in totaal 52 personen gearresteerd. De communisten hebben getracht de Stahl- helmdemonstraten te molesteeren. Door hel krachtdadig ingrijpen der politie konden evenwel ernstige botsingen worden voorko men. DE STAHLHELM- DEMONSTRATIE IN DEN LUSTGARTEN. Zondagmiddag heeft in den Lustgarten te Berlijn een demonstratie plaats gehad van de Stahlhelm voor het Volksbegehren „den Landdag te ontbinden". Er waren ongeveer 10.000 Stahlhelmers. De politie, die in grooten getale te voet en te paard aanwezig was, had bijzondere orde maatregelen genomen. Talrijke arrestaties hadden plaats. De „Landesfuehrer" gepensionneerd majoor von Stephani, inspecteerde de Stahlhelmtroe- pen en hield vervolgens een redevoering die door luidsprekers werd weergegeven. Majoor Stephani refereerde in zijn rede o.m. aan de DE SCHOTLAND EXPRESS VERONGELUKT. Reeds vier docden geteld; talrijke gewonden. De Schotland-express, die gistermorgen naar Schotland is vertrokken, is even na twaalven op het station Leighton veronge lukt. De locomotief is eenige meters voor het station ontspoord. Vier wagens sloegen om, terwijl twaalf andere wagens uit de rails liepen. Volgens tot nu toe binnengekomen berich ten, werden vier personen o.a. de machinist, de sioker en een kok gedood. Men vreest evenwel, dat het aantal dooden belangrijk hooger zal zijn. Het baanvak is in beide richtingen door het puin versperd. Uit verschillende plaatsen zijn hulptreinen naar de plaats des onheils gedirigeerd. De bergingswerkzaamheden zijn nog in vollen gang. Het aantal gewonden is nog niet bij bena dering vastgesteld. De trein was zeer goed bezet. VT Tot nu toe zes dooden. Nader wordt gemeld, dat bij het ongeluk van den Schotlandexpress, dat gistermiddag ij ^oighton heeft plaats gehad zes dooden en 4 a o gewonden te betreuren zijn.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1