l»e avonturen van een vekkeersageatje* Pluimveeteelt. Provinciaal nieuws BinnenlaheT taal- Ji Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge- zi.nden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel i?6a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Kippenhonden binnenshnis. Ditmaal begin ik zelf met een vraag en wel een heel vreemde: Wie kan een der lezers helpen aan veertjes van An- dalusische kuikens? Een lezer uit Am sterdam schrijft mij: de veertjes van Andalusisehe kuikens worden gebruikt bij het forellenvisschen. Een Ameri- kaansch familielid verzocht nem er in H'Jland naar te informeeren. Laat me eerlijk zeggen, dat ik nog nooit gehoord heb van deze tak der pluimveehouderij, n 1. veertjes te leveren voor de forellen- visf .herij en da. ik ook niet begrijp waar ze v'.or dienen moeten. Of er veel fok kers van Andalusiërs in ons land zijn weet ik ook niet. maar als men schrijft aan den secretaris der Kon. Ver. Avicul- tura Moucheronstraat 19 den Haag. dan kan men daar wel adressen krijgen. Nu een vraag die al weer te pas komt voor het huidige broedseizoen. De vraagsteller heeft een boerderij en broedde tot nu toe in den kelder. Nu raakt die ruimte verloten doordat zij noodig is voor inmaak, slacht- en eigen gebakken brood, terwijl bovendien de zondagsmelk nog tot boter verwerkt '.wordt en is zijn vraag, of de machines ook boven op een zolderkamer gebruikt kunnen worden. Broedmachines zijn wonderlijke din gen. de een werkt er prachtig mee en de ander kan er geen levend kuiken uit krijgen. Dat komt omdat er verbazend veeT factoren zijn die het broedproces beinvloeden en als we nu grove fouten maken loopt het mis. In dit geval zal de grootste zorg besteed moeten worden aan de regeling der vochtigheid, want dat men in een kamer of op een zolder uitstekend broeden kan met kippen of machines is zeker. Ik heb herhaalde malen op zolderkamers broedmachines gezien die goede resultaten gaven en zelf heb ik honderden eendeneieren uitgebroed onder kippen op een hooi zolder. In een kelder hebben we echter het voordeel dat de temperatuur tamelijk gelijkmatig is en de lucht meestal vochtiger dan op een zolder. Een zol derkamer kan overdag als de zon er op staat flink warm worden en 's nachts flink afkoelen. Ook is de lucht daar meestal drooger. Hier moeten we dus rekening meehouden. Een goede broed machine wordt wel zoo gebouwd dat haar wanden, bestaande uit lagen hout met allerlei isolatiemateriaal afgewis seld, goed isoleeren, maar toch is die isolatie nooit voldoende om sterke tem- peratuursverschllen goed te verdragen. Deze temperatuursverschillen werken we als het ware bij met de regelateur op de verwarmingsbron en waar nu de machine aan sterke temperatuurschom melingen bloot gesteld wordt, daar moet ook de regelateur er op berekend zijn en zelfs de warmtebron. Ik heb verschil lende machines beproefd, die bij een normale temperatuur van 10 a 12° C. aardig goed reguleerden, maar als het vertrek kouder werd dan kon de vlam het niet aan en zakte de machine bene den den vereischten temperatuurs- graad van 103° F. Dat moeten we dus om te beginnen in aanmeking nemen als we een broed machine willen gebruiken. Zorgen voor een gelijkmatige temperatuur en zorgen dat de verwarminsbron zoo sterk is, vooral bij petroleumbranders, dat zij bij een niet al te hoog opgedraaide pit toch de machine behoorlijk kur.nen verwar men. Machines die bij mij faalden door dat de brander niet voldoende capaciteit had kon ik door verandering van den brander direct goed krijgen. Nu het vocht, In een kelder is de lucht voor het broeden van kipeieren meestal vochtig genoeg en behoeven we niet eens vocht extra toe te voegen. Bij eendeieren sproei ik echter altijd vanaf de eerste week de eieren met een bloe menspuit met lauw water en wel een maal per dag, na het keeren en direct voor ik ze weer in de machine zet. In de derde en vierde week sproei ik zelfs tweemaal per dag en tijdens het uit komen sproei ik ook nog op den vloer. Op den zolder waar het vaak veel drooger is moeten we zorgen dat de vochtbakjes in de machine voortdurend nagekeken worden en weer bijgevuld. Zelfs kan het noodig zijn op den vloer nog natte zakken te leggen. Als we dus zorgen voor een goede regulatie der tem peratuur en voor voldoende vocht dan kunnen we op den zolder ook met suc ces broeden. Als we nu deze beschouwingen com bineeren met die van vorige week dan zijn we al zoo ver dat we op een zolder eieren kunnen uitbroeden en ook wel kuikens kunnen opfokken. Gaan we nu verder ook nog op zolder houden, dan krijgen we op die manier een complete kippenhouderij binnenshuis. Feitelijk is dat wel een zeer onnatuurlijk gedoe en toch hoorde ik onlangs in België iemand, die op deze manier 5000 kippen bin nenshuis houdt, zeggen, dat hij het som mige menschen al aangeraden had een flink aantal kippen op zolder te houden om daar geld mee te verdienen. Ik zou het voorloopig niemand aan durven raden, maar het is toch wel eens interes sant te vernemen hoe deze groote kip penhouderij binnenshuis werkte. HET SAMENSTELLEN DER FOKTOOMEN. Opfokken der kuikens binnenshuis. Een belangrijke vraag betreffende het broedseizoen geeft mij meteen aanleiding over de foktoomen te spreken, die we nu al samengesteld hebben of voor de lichte rassen nog samen moeten stellen. iUri'kL bunnen broeden van jonge kip- Eenu. w/ii 200 'uist een Paar han*n ge kocht. Welke voordeelen heb ik bii het broeden van jonge of overjarige kippen? Ik zou straks veel kuikens uit willen laten broeden en zou deze willen onderbrengen in een slaapkamer die ik toch nooit ge bruik. Ik bedoel een slaapkamer boven, dus op zolder. Ik heb wel een heel mooi kippenhok, echter zonder cementvloer. Welke kunstmoeders zijn de beste. Waar u schrijft over Ultra-violette stralen, zou ik willen vragen, zitten er in de ochtend- en kuikenvoeders dan niet die bestanddeelen dri de Ultra-violette stralen vervangen? Allereerst dan de foktoom! Uit uw vraag meen ik op te merken dat u een aantal jon ge kippen heeft en daar hanen bij kocht. Wat is nu uw doel daarmede? Kippen te krijgen die in het najaar flink eieren leögen waarschijnlijk. Als u dat wilt bereiken, zult u moeten zorgen dat zoowel de kippen als de hanen den erfelijken factor om flink eieren te leggen bezitten. Zijn de hennen dezen winter op den leg gecontroleerd en weet u of de moeder van dc hanen die u kocht goede leghennen waren? Als u dat niet weet, maak u dan niet druk over het fokken met jonge of oude hennen, want dan heeft het geen doel en kunt u veel beter straks kuikens koopen van een goed fok ker. Dat zal u duurder lijken, maar op den duur voordeeliger uitkomen. Waarom lie ver van oudere hennen fokken dan van jongere? Laten we nu eens van het begin af be ginnen. We hebben jonge hennen waar we in de toekomst van willen fokken. We be ginnen deze op den leg te controleeren en van alle dieren waar we in het najaar mee begonnen, blijft er misschien 40 pet. over dat tot 1 Februari een veertig of vijftig eieren gelegd had. Dat zijn dus dieren die in aanmerking komen voor den foktoom. Maar wat weten we er meer van? Moge lijk zullen deze hennen ook verder goed leggen, mogelijk ook niet, doordat ze niet bestand blijken tegen de inspanning van een flinke leg. We fokken dus op die ma nier weer min of meer lukraak, het kunnen goede legsters zijn en het kunnen sterke dieren zijn, maar het kan ook net zoo goed andersom zijn. Gaan we n.1. dat jaar door met deze 40 pet. hennen, dan zullen wc zien dat er ver schillende afvallen door ziekte, slechte leg of andere oorzaken. Maar neem ik nu tweede legs hennen of nog beter derde legs, dan weten we veel en veel meer van haar legvermogen en van haar lichamelijke gesteldheid. Een hen die in haar eerste jaar 200 eieren legde en goed gezond bleef, is beter te vertrouwen dan een jonge hen waar we nog niet veel van weten. Dat is dus het voordeel van het fokken met oudere hennen, meer kennis omtrent legvermogen en lichamelijke ge steldheid. Nu het tweede punt: of u de kuikens op een slaapkamer kunt opfokken? Als u niet tegen de vieze boel en de vieze lucht in uw huis opziet, dan wel, maar denk dan aan uw voer, want daarin mogen de Ultra violette stralen niet ontbreken. Als de ka mer aan den zonkant ligt, de verlichting voldoende en de, ramen er bij mooi weer gemakkelijk uit te nemen zijn, kunt u het een heel eind brengen, vooral nu we het voorjaar tegemoet gaan. Niets gaat boven zonnestralen, direct op de kuikens, dus niet door glas vallend. Dit moet ie'dere kuiken fokker in den komenden tijd goed in de ooren knoopen. Lucht, veel frissche lucht, zonnestralen of zelfs helder daglicht, maar niet door glas van zijn waardevolle stralen beroofd. Vele kuikenopfokvoeders en kippenvoeders bevatten tegenwoordig le vertraan, maar niet al'c. Zooals ik de vo rige keer al beschreef, schrijven sommige handc'aren wel op hun labels, die ze vol gens de wet verplicht zijn er aan te han gen, dat er levertraan in het voer zit, maar sommigen speculeeren op de onwetendheid van het publiek en doen er geen levertraan in. Eisch dus garantie van levertraan als gij voer koopt dat levertraan moet bevat ten. Jammer dat er zoo geknoeid wordt met levertraan en de knoeiers zoo betrek kelijk zelden gesnapt worden. Evenals ver leden jaar bereikten mij al weer klachten dat slachtkuikens onverkoopbaar bleken, omdat ze afschuwelijk roken en smaakten. Een der oorzaken hiervan is slechte lever traan, al zijn er ook wel andere oorzaken te noemen. Voor kuikens die we opfokken willen is dat zoo erg niet, maar voor slachtkuikens is het ellendig. We komen nu tot de conclusie: Voor de foktoomen nemen we liefst hennen die al een vol jaar gecontroleerd zijn en hanen afstammend van goede legsters. Als we der gelijke foktoomen niet kunnen samenstel len, dan moeten we ons liever niet met de fokkerij inlaten, doch liever jonge of oudere kuikens van goede fokkers koopen. We kunnen kuikens buitenshuis opfokken, maar dan moeten we er met het voer op rekenen. Dr. TE HENNEPE. HEERHUGOWAARD. In de gehouden bestuursvergaderingen van de vereeniging voer Ziekenhuisverple- ging „Helpt Elkander" en het Ondersteu ningsfonds bij ziekte „Licht in Duisternis" werden respectievelijk tot voorzitter gekozen de heer A. Kooij Cz. en de heer C Groot. Aan de verkiezing voor Hoofd-Ingelan- den van den polder werd door slechts 36 stemgerechtigden deelgenomen. De heeren P. Groen en J. Oudeman werden als zoodanig herkozen. TEXEL. A.V .R.O.-avond. Maandagavond werd voor een flink bezet te zaal in hotel Texel te Den Burg een A.V.R 0--avQnd gegeven, waarin als spreker optrad, de heer Tindal. Medewerking ver leenden de solisten Mej. Helene Cals, zang en de heeren Egbert Veen en Boris Lensky, piano en viool. Ook werd de Houtrustfilm vertoond. Aan het eind van het uitgebreid program ma bood het A. V. R. O.-comité van Den Burg, den medewerkenden als herinnering aan dezen avond ieder een Oud-Texelsch le peltje aan. Te Den Burg zal de voormalige St. Jo zefschool aaii de Molenstraat, op kosten van de gemeente verbouwd worden als een oefen lokaal van lichamelijke oefeningen voor de lagere scholen te Den Burg- De gemeente zal de kosten van verbouw voor hare reke ning nemen, en huurt voor een vastgesteld aantal jaren dit gebouw van het r.-k. kerkbe stuur te Den Burg. Maandag werd door het gemeentebestuur aanbesteed het verbouwen van deze school. Laagste inschrijver was de heer H. Zijm Rz. te Den Burg voor 2564. De gunning heeft nog niet plaatsgehad. Trekvogels en vogeltrek. Over bovenstaand onderwerp hield de be kende ornitholoog Jan P. Strijbos Zaterdag avond een lezing in hotel Texel ie Den Burg voor een zeer talrijk publiek. De lezing werd gehouden op verzoek van de vereeniging „Mooi Texel" in verband met het op Texel te stichten vogeltrekstation. De heer Strijbos, die een studiereis ge maakt had naar het trekstation Rositten op de Kuhrische Nehring deed interessante mededeelingen over den vogeltrek en het le ven der vogels, terwijl ter verduidelijking een serie lichtbeelden werd vertoond van vogels en vogelbroedplaatsen in Nederland, bijzon der op Texel. De heer Strijbos bracht naar voren, dat hoewel reeds vele bijzonderheden over den vogeltrek bekend zijn, men nog zoo weinig absoluut zeker weet, en er op dit punt nog verbazend veel te leeren valt, daarom is een vogeltrekstation in Nederland ook zoo zeer gewenscht. Met het oog op het vreemdelingenbezoek achtte spreker een vogeltrekstation op Texel een zeer groot belang. De „Vogelwarte ie Rositten brengt op de Kuhrische Nerung jaarlijks een zeer groot aantal vogelkundi- gen en de heer Strijbos verwacht, dat ook Texel door zeer vele ornithologen uit binnen- en buitenland bezocht zal worden. Verder wekte spr. den Texelaars op medewerking te verkenen bii het ringen der vogels, hierdoor komt men dikwijls zeer veel bijzonderheden te weten. Spr. deelde mede, dat een mission- naris te Alaska in Noord-Amerika een „vischdiefje" opving, die te Senegal in Afri ka geringd was. De hulp van particulieren is bij het vogels ringen echter noodzakelijk. Vervolgens werden een groot aantal plaat jes vertoond over de studiereis, die een aantal ornithologen naar „Rositten" maakten, waar na de heer Strijbos de aanwezigen opwekte belangstelling te toonen voor de vogelwacht op Texel, voor welk doel deze interessante lezing gehouden was. SCHERMERHORN. Voor een flink gevulde zaal werd Zondag door de Rederijkerskamer „Amicitiaopge voerd het tooneelspel Er staaf Geschreven Amicitia beschikt over goede krachten, die in staat zijn een stuk als dit goed tot haar recht te doen komen. De rollen waren in goede handen. Het contrast tusschen Thomas en James kwam goed uitvooral Thomas gaf mooi spel, ook mevrouw Henderson en Florence. Vermelden wij verder, dat ook de overige spelers hun best deden. Het geheel gaf een aangenamen avond en wedr aandachtig ge volgd. Met ingang van 1 ;Mei a.s. is tot onder wijzeres aan de school met den Bijbel alhier benoemd mej. M. J. Weggema-ns, thans kweekelinge met akte aan genoemde school. EGMOND AAN ZEE. Zondagavond heeft het IJmuiden's „Vroo- lijk Tooneel". versterkt met eenige dames en 'heeren dillettanten uit IJmuiden, een recht vroolijken avond bezorgd aan de oude zeelui in de de Prins Hendrik Stichting te Egmond aan Zee. Opgevoerd werd de klucht „O, die Tapte", waarmee de oudjes zich uitstekend hebben vermaakt. Met eenige waardeerende woorden door den waarnemenden directeur aan alle mede werkenden, werd deze echt gezellige avond besloten. EGMOND AAN DEN HOEF. Gemeente raadsvei kiezingZondaga vc :id kwam het bestuur van de Parochiale Kies vereniging bijeen om de volgorde der candi- datenlijst vast te stellen, waartoe de leden der kiesvereniging 'hun biljetten inzonden, na hierop voor den naam van iederen candi- daat het door hen gewenschte volgnummer te hebben gesteld. De officieele volgorde is thans aldus: 1. C. Groot; 2. Jb. Bras; 3. J. de Waard; 4. L. van^Dam; 5. S. Hopman; 6. W. Scholten; 7. ZUIDSCHARWOUDE. De tentoonstelling van dameshandwerken, welke door de damesvereeniging „Toragido" in café Schoenmaker alhier gehouden werd op 21, 22 en 23 Maart, mag schitterend ge slaagd genoemd worden. Het aantal bezoe kers bedroeg 469. Maandagavond had ten overstaan van den gemeente-secretaris, den heer J. Th. Kunnen, de trekking der verlo ting plaats. Alvorens deze trekking een aanvang nam, werd het woord gevoerd door de presidente, mevr. StamDirkmaat. Zij memoreerde de vele bewijzen van medewer king cn belangstelling. Als bijzondere at tentie werd den koster en echtgenoote een mooi bloemstuk overhandigd. Daarna had de verloting plaats. De gelukkige bezitter van den len prijs bleek te zijn ds heer S. Boers te Broek op Langendijk, zijnde een sprei. De tweede prijs, no. 976, een kapstokkleed viel ten deel aan den heer Ger- rit Bugen te Zuid-Scharwoude; de derde prijs, no. 759, een vloerkleed, werd het eigen dom van den heer J. Krul Sr. Na de trek king werd de uitslag der attracties bekend gemaakt. De flesch bleek 1170 stuks groene erwten te bevatten en de bijna juiste rader was de jongeheer T. Kostelijk Kzn., met 1173 erwten te Zuid-Scharwoude. waarvoor hij een kunstbreiwerkkleedje kon in ontvangst nemen. Een schilderijtje, samengesteld uit 811 kralen, werd geraden door mej. J. de Vries—Wit te Zuid-Scharwoude met 820 kralen als meest nabijkomende. Een pop, ge naamd Maurits, werd echter niet geraden, waarom besloten werd deze bij loting toe te wijzen aan het aantal raders en nu werd getrokken no. 82, dat bleek toe te behooren aan mej. Emmy Schrijver te Zuid-Scharwou de. Mevr. v Spengler was zoo welwillend geweest om den naam van de pop te beden ken en te verzegelen, zoo ook de kralen te tellen. Na afloop daarvan bleven de aanwezigen nog in een'gezellig onder-onsje bijeen, waar na de presidente tot sluiting overging, daar bij nog eens aan al de medewerkers dank be tuigd te hebben en het gemeentebestuur voor de betoonde welwillendheid en ook de fam Kuiper voor het belangloos in bruikleen af staan van de piano. De heer Kunnen sprak nu namens het ge meentebestuur, er op wijzende, dat dit be stuur het waardeert dat het saldo dezer ten toonstelling ook zal ten goede komen aan hen die voor kleedingstukken in aanmerking komen. Verder bracht hij hulde aan de ver eeniging die op zulk een uitstekende wijze een en ander wist te organisecren. (Applaus) BERGEN. Voorjaar. Het eerstekievitsei in Noord-Holland is naar het N. H. D. meldt gistermorgen ge vonden door den heer Th. Smit, in het land van den heer Jonker in de Bergermeer. HENSBROEK. Zondagavond werd in café de Boer een avond gegeven ten bate der afdeeling Hens broek van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies Op gevoerd werd de operette „Het Gouden Kleedje". Dat er veel belangstelling voor dezen avond zou zijn hadden we wel ver wacht want de burgers van Hensbroek heb ben al een paar maal blijk gegeven dat ze veel voor dit doel gevoelen, maar op zoo'n groote opkomst hadden we niet durven ho pen. de zaal was geheel gevuld. Doordat het hoofd der school die de leiding van de ope rette had, Vrijdag onverwachts ziek werd, hadden de onderwijzeressen uit Hensbroek en Ursem de leiding op zich genomen zoodat alles toch door kon gaan. De speelliedjes gezongen door de kinderen der laagste klassen waren heel aardig De operette opgevoerd door de 4 hoogste klas sen is goed geslaagd. Allen hebben hun best gedaan. Een bijzonder woord van lof moeten we aan jongejuffrouw M. Koning Jbd. toe brengen die de groote rol van „Moeder" op keurige wijze naar voren heeft gebracht, ook die van de fee, gespeeld door L Boot en die van Grietje door R. Scheepbouwer waren best. Aan het eind dankte de heer Wit allen die aan het welslagen van dezen avond had den meegewerkt en wel in het bijzonder de kinderen die zoo hun best hadden gedaan. De lieer C Mantel had een toepasselijk liedje gemaakt op het zwakke kind wat door het publiek gekocht kon worden voor 10 cent en dan later door allen gezamenlijk werd gezongen. Een leuk idéé en een voordeeltje voor de kas. Burgemeester Kooiman sloot met een dankwoord in het algemeen, daar het, zeide spr., bijna niet mogelijk is dit ieder afzonderlijk te doen. Daarna werd tot de verloting overgegaan. De prijzen hiervoor waren door de ingeze tenen geschonken, wel een bewijs dat hier veel voor verbetering van het zwakke kind wordt gevoeld. De hoofdprijs een sprei was gehaakt door de dames van het bestuur en werd gewon nen door den heer Noot uit Obdam. De gezellige avond die een financieel voor deel was voor de kas der afdeeling werd be sloten door een bal. DE RATIONALISATIE BIJ SPOOR EN TRAM. Haar gevolgen en de houding van het personeel. Buitengewoon ccn gres van de Ned. Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel. De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel heeft gister in het N.V.-huis :e Utrecht een buitengewoon congres gehouden ter besprekingen van het vraagstuk der ratio nalisatie en hare gevolgen bij spoor- en tram wegen en de houding ter zake van het perso neel. De zaal was geheel gevuld. Voorts wa ren afgevaardigden aanwezig van verschil" lende instellingen, welke direct of indirect b;i het besprokene op dit congres belang hadden In 't geheel namen er 1100 personen aan deel. De voorzitter, de heer P. Moltmaker open de het congres met een woord van welkoni namens het hoofdbestuur, o.m. speciaal aau den afgevaardigde der regeering, ir Verwev aan den vertegenwoordiger der directie van de Ned. Spoorwegen, jhr. dr. E. L Elias en aan den vertegenwoordiger van het NVV den heer F. Noordhoff. Spr. gaf vervolgens' het woord aan den heer L. W. Peterse twee de secretaris der vereeniging. Een gevaar voor het personeel noemde spr., dat de tramwegbedrijven, bij de verbete ring der werkmethoden, vooraangaan in het verminderen van het personeel, terwijl van een wachtgeldrekening geen sprake is Snr wees op verschillende methoden, die bij d« tramwegbedrijven tot vermindering van ner soneel aanleiding hebben gegeven in 4» werkplaatsen van verschillende tramwegbe drijven zijn voorts nieuwe machines in dienst gesteld, zoodat minder arbeiders noodig ziin Een middel van verweer zou zijn. verlaging te eischen van den pensioengerechtigden jw tijd, maar bij gebrek aan een pensioenrege ling is zulk een eisch overbodig, zoodat over blijft de eisch inzake verkorting van den ar. beidstijd. De meeste tramwegbedrijven stre ven naar het bereiken van de uiterste grens van arbeidsduur van het personeel. Maar ook bij de trambedrijven in Den Haag en Rotter dam, waar acht uren per dag gewerkt wordt zal de tijd moeten worden teruggebracht tot 42 uren per week. Inleiding F. Landskroon. Nadat de heer Nocrdhoff namens het N. V.V. het congres had toegesproken, was het woord aan den heer F. Landskroon, penning meester der vereeniging, die, de rationali satie bij het Spoorwegbedrijf ter sprake brengend, er op wees, dat ook dit bedrijf niet onberoerd is gelaten door geweldige veran deringen in organisatie en techniek der in dustrie. De grootste rationalisatie-maatregel op het gebied der organisatie van het spoorweg bedrijf is aldus spr. de fusie der vier Ned. Spoorwegmaatschappijen geweest. Dit leverde groote voordeelen op aan besparing van materieel en personeel. De zwaartepun ten van de rationalisatie bij het spoorwegbe drijf zijn tot heden nog de organisatie van het bedrijf en de techniek. Maar sterkt raakt de rationalisatie ook de positie van den spoortnan. Spr. ging na wat er aan rationa lisatie op het gebied der inwendige organisa tie o.a. is tot stand gebracht, zoowel inwen dig als technisch. Spr. besprak vervolgens de ontwikkeling van het vervoer gedurende de jaren 1921—29 en van personeel. De sta tistieken wijzen uit, dat het personeelsgetal in die jaren is achteruitgegaan van 51.078 tot 40.302, ofwel 21.10 Als verdere ge volgen van het voortschrijden der rationali satie noemde spr.: geringere promotiekans, ongewenschte plaatsing in andere werkzaam heden dan aan de functie verbonden, onge vraagd pensioneering vóór den 65-jarigf' leeftijd, ontslag, los-dienstverband, het zoo veel mogelijk laten dienst doen tot de uiter ste grenzen van de bepalingen van het A R. D. en het tramwegreglement, plaatsing van onvoldoend opgeleid personeel in be langrijke functies en invoering van werk methoden, waardoor de arbeid eentonig en geestdoodend wordt. De rationalisatie beft ook in 't bijzonder de positie der ambtenaren. In dit verband achtte spr. samenwerking tus schen hoofd- en handarbeiders wenscheliik. Ook deed spr. uitkomen, dat de technische rationalisatie nog lang niet het eindpunt bereikt heeft. Tegenover de sterke internatio nale organisatie der Spoorwegdirectie zal er" sterk internationaal optreden van het p^' neel (I.T.F.) noodig zijn. Spr. wees tenslot4 op het dringend gevaar van de rationalisatie der arbeiders zelve in het spoorwegbedrijf- Inleiding H. van Braambeek- Vervolgens sprak de heer H. J- van Braambeek, lid der Tweede Kamer en sccrf_ taris der Ned. Vereeniging. Spr. schetste ae rationalisatie, zooals deze bij de Spoorwegen wordt doorgevoerd, als een verschuiving va| uitgave van arbeid naar uitgave van kap- Spr. liet uitkomen, dat loon nog wat is dan een deel van den productieprijs, ook een verbruiksmogelijkheid en venmoair' 489. Zeg eens ben je nu van lotje getikt, vroeg het matroosje, toen ze weer op hun beenen stonden. Kom eens op, dan zullen we het uitvechten, zei hij weer, terwijl hij zijn mouwen opstroopte. Ja, ja, zeide Keesie, geen gekheid, l je bent mijn gevangene. 490. De boschgod sprong van zijn voetstuk en bo g beleefd het hoo.d, terwijl zijn staartje in de hoog wipte. Het is maar een grapje, zeide hij en heelema niet kwaad bedoeld. Kom. laat ons goede vrien ziju. -Nou daar hadden de anderen wel ooren naar.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6