DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Steomerij en Ververij TAP IJTREINIGING S. IaROJI. Aio. tt WOE1SIIAG 25 NAAKT 1931 133e Jaargang. ZIJ, DIE ZiCH MET 1 APRIL A S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN; ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Uit het Parlemenf OaggeliJksch Overzicht HET DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLVERBOND. Nog steeds persstemmen. De meening van den „Manchester Guardian". De „Paris Nouville". Italië wil er meer van weten. Benesj over het Duitsch-Oosten rijksch accoord. Russische persstemmen. Briand en Henderson over het Tolverbond. Buitenland HET PROCES SAFFRAN. Het verdere verhoor der getuigen. HERINNERING AAN MAX LINDER. Proces inzake de voogdij over zijn kind. Jfierrouw JAe onze etalage winkel Ijangesiraat hoek Schou- tensiraal. Schoenen verven ook andere lederwaren onder garantie Onze naam waarborgt JJ prima behandeling. WEDEROM BLOEDIGE ONLUSTEN IN PERU. REPUBLIKE1NSCHE SPAANSCHE STUDENTEN CONTRA POLITIE. Middeleeuwsche oorlogstactiek. ONTVLUCHTE COMMUNISTEN. DE „NAUTILUS" GEDOOPT. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. t'JL'aML IIW— Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 24 Maart 1931 De Eerste Kamer heeft heden de beraad slagingen over de Begrooting van Binnen landsche Zaken voortgezet d.och niet ten sin de kunnen brengen, zcodat zij des avonds ter afhandeling van de Begrooting is ttrugge keerd Talrijke spreker hebben het woord gevoerd en minister Ruijs de Beerenbrouck is niet aan het woord kunnen komen, doch in de avondvergadering is hij het eerste aa bod, in de eerste plaats vermoedelijk om d kwestie van de Maastrichtsche relletjes te be spieken. Hedenmiddag heeft de heer Mr. Janssen (r.-k.) rechter in de Maastricht sche rechtbank, die zaak nog eens besproken en daarbij in het bijzonder betoogd dat oe heer Mr. Mendels zich vergiste met de bewe ring dat de katholieke geestelijkheid er ach ter zou hebben gezeten en dat deze de politie zou hebben opgezet aan. dc onrust een einde te maken. Volgens hem hebben de stakers bg de Zinkwitfabriek in den zomer van 1929 een agressieve houding aangenomen en de politie zenuwachtig gemaakt. Hij meende, dat de burgemeester en de commissaris van politie op de hoogte van den toestand hadden kun nen zijn en dus hun berisping wel verdiend hadden Intussehen was het ook hem niet duidelijk, waarom de militaire autoritei gëèn vervolging hadden ingesteld tegen den militairen ™iitieman, die, naar men beweert den dood van een agent en een burger p Zl'Vermeiden wij* nog van de andere sprekers uitvoering van het Tarwewetje op te De heer L o h m a n (c h.) neen een woord van scherpe afkeuring laten hooren aan het adres van den burgemeester van Nij megen, die onder de pressie van een sociaal democratisch wethouder had nagelaten SSinT, noodigen Mi <t-te en van het zevenhonderjarig bestaan)'fn JNnmcg.en De heer Smeenge (lib.) heeft den i nooa inpstand der schippers ter sprake gebraent, en gepleit bij Ldontginning te zorgen voor bebossching Ook heeft hij de toepassing van de Landarbeiderswet ter sprake gebracht. De heer Hermans (s.d.a.p.) heeft de in het Voorl. Verslag geuite klachienoverhet beleid van enkele burgemeesters herhaald, Sn partijgenoot Po'ak heeft daarbij ge klaagd over een burgemeester die een too- neelopvoering verbood omdat er een gees eh ke op de planken verscheen. Ook neennij nnder meer een goed woord gedaan voor at vogels, die nu bij du.izendenhwforhSnmS té gen om als kooivogels naar het buitenland hf de ^avondvergadering heeft minister Rüijs de sprekers beantwoord. Hijhioo«-st der meer beloofd, zoo mogehik de jwgst 1930 onder de uitvoering der tarwewetit hrencren Wat de landarbeiderswet betreft, wordt overleg gepleegd omtrent de verlaging Hierna'hedt°de minister tegenover den heer Hermans het beleid van b.ur^: meesters verdedigd en vervolgens erk d, de burgemeester van Nijmegen een ver t beleid heeft getoond, door de Koningin i te noodigen bij de feesten van het zevenhon derdjarig bestaan der stad. Omtrent de gebeurtenissen te Maastricnt hield spr. een uitvoerige rede, waarin hij ont kende, dat de regeering verkeerd heeft gehan deld. Spr. erkende echter dat de burgemeester fouten heeft begaan en keurde sterk het op treden der poiitie af. De minister van justitie vulde dit aan en deelde ondermeer mede, dat het zijns inziens aewenscht ware geweest, een strafvervolging in te stellen tegen het lid der militaire politie die den dood van twee personen zou hebben veroorzaakt, maar de militaire autontei.en hadden in dezen het laatste woord. De verdere discussie hebben geen nadere bijzonderheden opgeleverd. Alvorens met de behandeling van her ziening der Woningwet voort te gaan heeft een dat het gesticht voor de dwangopvoe- dintr volkomen overbodig is en dat de ophet S een bezuiniging zou zijn. De gebouwen kunnen later voor Andere just.tieele doelein- dën wërden gebruikt Zonder stemming is het voorstel goedgekeurd. i-oninrr 1018 De conversieleening voor de leening 191 werd vervolgens goedgekeurd, jaarna werd voortgegaan inet de wijziging der w g wet. doch slechts een artikel werd behan deld, n 1. dat betreffende de onteigening voor het uitbreidingsplan. Over de redactie hier van werd breedvoerig gediscussieerd, len slotte werd de redactie Aalberse aan.aaru De Kamer werd daarop verdaagd. Het nieuwe tolverbond, tusschen Duitsch- laqd en Oostenrijk gesloten, staat natuurlijk s'eeds in de belangstelling van de pers. Wé zullen hier nog enkele persstemmen laten voigen, waaruit de meening in verschillende landen o.i. duidelijk blijkt: De „Manchester Guardian" begroet met volle instemming het Duitsch-Oostenrijksch douane-accoord, aangezien het den weg opend tot een algemeene verlaging der tarieven in Europa. Het is te hoj>en, aldus het blad, dat Henderson te Parijs zich zal uitspreken voor de volledige toepassing der door Duitschland en Oostenrijk gedane'toezegging. Een out sider moet door de houding van een regee ring als de Fransche volledig in de war ge bracht worden, aangezien deze eerst met alle welbespraaktheid aangedrongen heeft op stapsgewijze opbouw van een Europeesche tolunie en nu geërgerd protesteert, zoodra de eerste kleine stap gedaan wordt. De Fransche protesten zijn natuurlijk van politieken aard en het gevolg van de dwaze geest, die vast gelegd werd in het vredesverdrag en in het protocol van Genève over de Oostenrijksche volkenbondsleening. Frankrijk beweert, dat een tolaccoord de onafhankelijkheid van een land bedreigt. Dit is echter nog veel meer van toepassing op militaire overeenkomsten. Wanneer men beweert, dat het Oostenrijk niet veroorloofd is een tijdelijk, begrensd tol verdrag af te sluiten, dan zou het eveneens onwettig zijn, wanneer het de conventie in zake de tariefvrede zou ratificeeren. Er is ge bleken, nat het principe der regionale douane- verdragen overwonnenheeft, terwijl de con ventie over een tariefvrede een mislukking is geweest. Het blatf „Paris Nouville" schrijft met be trekking tot de Duitsch-Oostenrijksche Tol- Unie, o.a., dat de werkzaamheden van de Europeesche Organisatiecommissie slechts op zetr secundaire beteekenis aanspraak kunnen maken, terwijl officieuze besprekingen der Ministers van de allergrootste importantie zijn. Deze besprekingen achter de coulissen zouden de houding van de staten-ondertee- kenaieri van de Vredesverdragen van Saint- German en van het Geneefsche Protocol, in het jaar 1922 tegenover Oostenrijk aange nomen, ophelderen. Officieel wordt medegedeeld Omtrent de Italiaansche démarche in verband met de aan kondiging van de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst inzake het begin van onderhan delingen tot aanpassing van de douane-tarie ven van beide landen, zijn verscheidene tegen strijdige berichten verspreid. De Italiaansche regeering heelt zich tot de Oostenrijksche regeering gewend met een verzoek om op heldering aangaande de juiste portee van de overeenkomst. In aansluiting hieiop hebben de vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk te Rome de Italiaansche regeering Zaterdag de eerste resumeerende mededeeling overhandigd, welke Maandag door een ge- déiailleerd rapport werd gevolgd Een en ander wordt nu door de bevoegde Italiaan sche instanties onderzocht. De rninisier van Bui ten landsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, Benesj, heeft gisteren in aanwezigheid van vertegenwcordigers der regeeringspers stelling genomen tegen het Duitsch-Oostemijksch douane-accoord. Benesj wees er o.a. op dat de verwijten als zou hij door deze plannen verrast zijn geworden, niet juist zijn geweest. Officieus is hij onderricht over de plannen. Officieel echter is het project geheim gehou den. Dit verklaart tevens dat hij de „amen- werking tusschen Schober en Curtius van weinig beteekenis heeft moeten noemen. Tsjecho-Slowakije moet dit accoord onvoor waardelijk afwijzen. Het heeft onderhandeld over regionale verdragen, doch is van op vatting dat dergelijke overeenkomsten alleen kunnen worden afgesloten door staten van gelijke machtspositie. De tolunieplannen van Duitschland en Oostenrijk zijn in strijd met het cerdrag van St. Germain en het protocol van Genève van 1922. Tsjecho-Slowakije wacht echter af. De soep wordt niet zoo heet gegeten als zij wordt opgediend. Deze actie is thans nog niet zoo ernstig, doch kan dit over enkele jaren worden, wanneer Duitsch land economisch sterker zal' zijn Esjecho- Slowakije moet zich hierop voorbereiden. De toekomstige economische politiek is voor Tsjecho Slowakije van vitaal belang. De „Iswestia" beschouwt het Duitsch-Oos tenrijksche douaneaccoord als een belangrijke stap in de richting van den politieken An schluss van Duitschland en Oostenrijk, en merkt op dat de beweringen in de Fransche bladen, volgens welke het accoord in tegen spraak zou zijn met het Verdtag van Ver sailles juridisch niet gefundeerd zijn. Het ver drag van Versailles verbiedt geen tolunie. doch stelt een politieke unie afhankelijk van de toestemming van den Volkenbond. Des alniettemin vormt dit douane-accoord een tegen het. verdrag van Versailles gerichte daad, aangezien het een economisch versterkt Duitschland stelt tegenover de Fransche su perioriteit en de verwerkelijking van de plan nen van Briand betreffende een Pan-Europa, dat tot doel heeft de onderwerping van Duitschland aan het Fransche Imperialisme, tegenwerkt. Indien men van Fransche zijde al verwacht zou mogen hebben, met Engeland tot over eenstemming te kunnen komen ten aanzien van een gemeenschappelijk optreden tegen de nieuwe Duitsch-Oostenrijksche tolovereen- komst, dan heeft het eerste onderhoud tus schen Briand en Henderson niet het ge- wenschte resultaat gehad, wat dan ook na de eerste Britsche uitlatingen wel te verwachten was. Integendeel schijnt minister Henderson zich vrij terughoudend te hebben uitgelaten en tegen overijlde stappen te hebben gewaar schuwd. In de „Echo de Paris" toont de bekende Pertinax zich hierover tamelijk ontstemd. Hij is van meening, dat men thans, nu men de draagwijdte van de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst kent, onmiddellijk een protest moet laten hooren. In zijn onderhoud met zijn Britsche collega heeft Briand getracht Henderson te overtui gen van de noodzakelijkheid van een derge- i ijken stap. Henderson wenschte echter geen lichtvaardige beslissing te nemen en hij zou Briand te verstaan hebben gegeven, dat hij eerst de nadere berichten van den Britschen ambassadeur te Weenen wilde afwachten. Hedenmiddag vindt een nieuw onderhoud plaats tusschen de beide ministers van bui ten landsche zaken. Voor de rechtbank te Bartenstein in Oost- Pruisen is het proces Saffran begonnen, al dus de N.R.Crt. Saffran, de hoofdbeklaagde wordt beschuldigd van verzekeringsbedrog, P°ging tot omkooping van postambtenaren, brandstichting, moordaanslag op een electro- monteur en moord op den melkknecht Dahl Als zijn medeplichtigen staan terecht de pro curatiehouder Kippnick en de kantoorbedien de Ella Augustin, die van Saffran's plannen op de hoogte waren. Verder staan nog terecht de chauffeur Reek, een broer van Ella Augustin uit Berlijn en twee postbeambten, verdacht van zich te hebben laten omkoopen Beklaagde Saffran zeide bij zijn verhoor, dat de zaak, waarin hij werkzaam was, zeer slecht ging en dat hij, om een faillissement te vermijden, zijn toevlucht nam tot oneer lijke praktijken. Hij had vier verzekeringen gesloten, zoodat zijn leven verzekerd was voor 24 000 mark, welk geld zijn vrouw zou even. Juffrouw Augustin zou dan alles zoo regelen, dat de indruk werd gewekt, alsof hij bij een ongeluk om het leven was gekomen. Zonder bepaalde namen te noemen had Ella Augustin echter herinnerdaan het geval- Tetzner, waardoor zij beiden op het denk beeld kwamen, een lijk te laten doorgaan voor dat van Saffran. Als slachtoffer werd de monteur Friedsris- zick gekozen. Hij nam in den auto plaats naast Sai- fran. De auto reed wat langzamer en dit was het teeken voor Kippnick, die achter in den auto zat om met een ploertendooder Friedsriszick drie slagen op het hoofd te geven. De monteur wist echter uit den wa gen te komen en zoo mislukte deze aanslag. Uitvoerig vertelde Saffrai. de voorbereidin gen voor den moord, die is gelukt. Ella Augustin, die z<?u meegaan, bleef echter thuis omdat zij kort voor het vertrek bij hei vooruitzicht van wat er zou gebeuren in on macht was gevallen. Kippnick en Saffran hadden ieder een geladen revolver bij zich. Bij het landgoed Luisenthal hadden zij in het donker een wielrijder gezien. Kippnick wilde uitstappen om den man neer te schie ten. Saffran had toen geantwoord: „Ik kan niet, ik kan werkelijk niet". Kippnick had toen geantwoord: „Mijnheer Saffran, morgen is het misschien te laat". Hij was toen uit den auto gestapt. Saffran was met den auto doorgereden en eenigen tijd later terugge keerd om het lijk (dat later van den melk knecht Dahl bleek te zijn) uit den greppel langs den weg te halen. Ella Augustin verklaarde bij haar ver hoor, dat zoowel Saffran als Kippnick na het plegen van de daad erg in hun nopjes waren Saffran had haar gezegd, dat Kippnick had geschoten. Kippnick zou onmiddellijk na den moord tot Saffran hebben gezegd: „Nou Frits, ik heb het voor eikaar gebracht". Kippnick gaf een geheel andere lezing van dé toedracht der zaak. Wel gaf hij open lijk toe, den monteur Friedriszick tijdens den eersten autotocht te hebben willen dooden. Toen de monteur uit den auto sprong, had Ella hem toegeroepen „Geef hem toch een kogel". Wat den moord op Dahl betreft verklaarde Kippnick met deii auto te zijn doorgereden terwijl Saffran den moord pleegde. Daarna zou hij Saffran hebben beloofd, te zullen zeg den, dat hij zelf de dader was. Ella Augustin verklaarde hierna, dat Kip pnick haar had gewaarschuwd niets te zeg gen, anders zou hij zich wreken. Bij die ge legenheid heeft hij over zelfmoordplannen gesproken. Kippnick ontkende dit alles en gaf nauwkeurige bijzonderheden omtrent het stichten van den brand, het uitpakken van het lijk etc. Als volgende getuige werd gehoord de in specteur van politie Kleisz. Daar hij een verre bloedverwant is van Saffran, wordt hem de eed afgenomfcn. Kleisz vertelt, wat er in den nacht van den brand is gebeurd en de vlucht van Saffran. Hij heeft alles in het werk gesteld om Saffran te arresteeren. en diens vlucht uit Ratzenburg te verhinderen. Het was echter te laat. Kleisz verklaarde ver der, dat Ella Augustin op de plaats van den brand luid geschreid had om haar z.g. om gekomen chef, hetgeen Kippnick beweert vol gens afspraak te zijn geweest. De rechter van instructie verklaarde tij dens zijn verhoor, dat hij Kippnick voor den dader houdt. Advocaat Proell fioogt aan de hand van de acten vast te stellen, dat Kippnick niet door de bekentenis van Saf- franer toegebracht is de waarheid te zeg gen. Op grond van de verklaringen van den rechter van instructie Hernke, blijkt, dat Kippnick ook na de confrontatie met Saf fran en na diens bekentenis nog bleef ont kennen en aanvankelijk niets met de geheele zaak wenschte te doen te hebben. Eerst veel later heeft hij de waarheid ge zegd. Na de middagpauze werd de autoverhuur der Petrich gehoord, die verklaarde, dat hij het onmiddellijk verdacht heeft gevonden, dat Ella Augustin zoo laat in den nacht een wagen van hem wilde hebben. Hij heeft de politie er van in kennis gesteld. Vervolgens werd de schoonvader van Saffran, Platz, gehoord. Deze heeft een buitengewone hoogachting gehad voor zijn schoonzoon. Zeer opgewon den vertelt hij hoe hard Saffran gewerkt heeft. Hoe de zaak groot werd en hoe dan tusschen hen meeningsverschillen ontstaan waren over de doelmatigheid van het op nemen van hooge credieten, n.1. ruim 50.000 Mark, De oude Platz werd steeds opgewon dener, begint te huilen en ïakt ineen. De volgende getuige was de moeder van Ella Augustin. Zij verklaarde: „Iets slechts kan ik van mijn dochter niet zeggen. Zij is een goed gehoorzaam kind geweest, dat veel ziek was. Zij was verschrikkelijk gemakkelijk te beïnvloeden". Vervolgens werd de postbeambte Mueller, die chef van het Ratzenburger postkantoor was, gehoord. Hij leest de bepalingen voor over het overhandigen van brieven, waaruit bleek, dat de beide beklaagden postbeambten hun bevoegdheden hebben overschreden Mueller noemt de beklaagden echter goed- geloovig. Ella Augustin stond bekend als betrouw baar. Vervolgens werd de accountant Riet- kowsky gehoord, die als deskundige inlichtin gen geeft over het boekhoudsysteem van Saf fran. Van af 1930 ontbreken alle boekingen Voor dien tijd werden de boeken slecht bijge houden. Getuige is van meening, dat hier opzettelijke verduisteringen gepleegd zijn. De jaarbalans voor 1929 was reeds vervalscht De verduisteringen van Ella Augustin om vatten in totaal 36 bedragen tot een totaal van 12C0 mark. De deskundige stelde vast, dat 375 bedragen vervalscht zijn geworden. Op 20 wissels heeft hij vervalsching kunnen vatstellen. Als volgende getuige deskundige werd ge hoord de practiseerende medicus Dr. Liedtke, die Ella Augustin behandeld heeft en vast stelde, dat zij abnormaal is. Vervolgens kwam aan het woord Medi- zinalrat Dr. Ernst, die beklaagde Kippnick intelligent noemt. Bewustzijnsstoornissen kunnen niet worden geconstateerd. Toepas sing van Par. is daarom uitgesloten. Saf fran noemt hij een in psychisch opzicht zeer intelligent mensch. Hij moet volledig ver antwoordelijk geacht worden voor zijn daden. Ook Ella Augustin neemt getuige zeer intel - ligent, terwijl hij meende, dat zij voor haar daden verantwoordelijk moet worden gesteld Hedenmorgen om 10 uur beginnen de plei dooien. Hierna werd de zitting verdaagd. Het dramatische einde van den eens zoo vermaarden filmacteur Max Linder, die zich den len October 1925 tezamen met zijn zeer jeugdige echtgenoote van het leven beroofde, zal dezer dagen wederom worden opgeroe pen in een pijnlijk familiegeding voor de rechtbank der Seine. De oorsprong van het proces is de groote üefde van de wederzijdsche familie voor het dochtertje van Linder, dat nu zes jaar oud is en over welks voogdij oneenigheid heerscht. In zijn testament had Max Linder (die eigenlijk Leuvéille heette) den wensch uitgesproken dat Maud, het dochtertje, door zijn broeder Maurke en zijn moeder zou worden opgevoed en niet door ■zijn schoon moeder, Mme. Peters. Ik wensch. zoo schreef hij, dat mijn dochtertje de best mogelijke op voeding zal krijgen, opdat zij alle eigen schappen zal verwerven, die haar moeder miste. Het dochtertje werd aan Mqurice Leu- van veille toegewezen, doch Mme. Peters, die een groote liefde voor haar kleinkind heeft, kon daar niet in berusten en droeg een advocaat op haar rechten te bepleiten. Deze wil na aantoonen dat Max Linder, die reeds een maal (te Weenen) een poging tot zelfmoord deed, aan den vooravond van zijn dood toen hij zijn testament redigeerde, niet meer over zijn volle geestelijke vermogens beschikte. Om dit vast te stellen zal het noodig zijn het ongelukkige kortstondige huwelijksleven van Linder met de zeer wufte Mlle. Peters, die achttien jaar was toen zij met hem huw de, nauwkeurig uit te pluizen. Veel fraais zal er niet voor den dag komen, want het bestaan der beide echtelieden moet een hel zijn geweest. En allereerst zal moeten wor den geconstateerd of de jaloesie van Max Linder, die zijn vrouw door detectives liet na gaan, al of niet gerechtvaardigd was en of hij haar met of zonder haar instemming mede in den dood heeft gesleept. Naar uit Lima wordt gemeld is het aldaar opnieuw tot bloedige revolutionnaire onlus ten gekomen. Het infanterieregiment sloeg aan het muiten, nam de officieren gevangen en poogde het paleis van den president te bestormen. Regeeringsgetrouwe troepen gre pen echter nog te rechter tijd in en dreven de muitende soldaten met machinegeweer te rug. Hierbij werden ruim 60 soldaten ge dood en vele gewond. De opstandelingen zijn binnen 4 uur door een krijgsraad be recht. Officieel wordt thans uit Lima gemeld, dat de orde weer volkomen hersteld is. Men ver moedt, dat de oorzaak dezer troebelen in communistische propaganda gezocht moet worden. De straatgevechten hebben ver scheidene uren geduurd. Ten slotte gaven de opstandelingen zich over. Te Madrid hebben gisteren weer botsin gen plaats gehad tusschen de republikein- sche studenten en de politie. De studenten van de faculteit der medicijnen hadden zich in de universiteit verschanst en bekogelden de politie met steenen. Tenslotte vormden zij een stoet om voor de republiek te demon- streeren. En passant ontvreemdden zij een antiek slingerwerktuig uit het Legermuseum en openden met behulp daarvan een keistee- nen-offensief op de gewapende macht. De politie antwoordde met een salvo, waarbij een der studenten gewond werd. Te Madrid wordt aangenomen, dat na de gemeentelijke verkiezingen een nieuwe regee ring onder Santiago Alba zal worden ge vormd. Gelijk bekend werd op 17 Februari te Rcntgental bij Bernau het lokaal „Edel weiss" beschoten, waarbij 1 persoon gedood en twee gewond werden. Van de vier daders konden er twee spoedig na het plegen van de daad worden aangehouden, terwijl het on derzoek tegen den 18-jarigen Rudolph Schie- mann en den 17-jarigen Kurt Kuhnert, bei den uit Berlijn, zonder resultaat bleef. De politie, die de correspondentie tusschen de vluchtelingen en hun bekenden controleerde, heeft thans een briefkaart uit Moskou onder schept, die door Kuhnert geschreven en aan een zijner bekenden geadresseerd was. Men tracht nu vast te stellen of Kuhnert inder daad te Moskou vertoeft en hoe hij in staat is geweest zich naar daar te begeven. De onderzeeboot „Nautilus", waarmede Wilkins een Poolexpeditie wil ondernemen, werd gisteren door mevrouw Wilkins ge doopt. De plechtigheid werd bijgewoond door den kleinzoon van Jules Verne. Wil kins is voornemens de eerste groote tochten in het begin van April te beginnen,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1