lliiHUlt tuint. HING pepermunt Honderd drie en dertigste Jaargang. Woensdag: 2 5 blaart ^OÏÏZE HUISDIEREM. Luchtvaart Uit onze Staatsmachine 71 1931. R°- 71 De verzorging van de kat. I (Nadruk verboden.) Over het algemeen genomen, laat de ver zorging en wel speciaal de voeding van onze kattenf ondanks de goede zorgen die men vaak juist aan de dieren meent te besteden, nog zeer veel te wenschen over, hetgeen zich duidelijk demonstreert in de vele onvoldoen de ontwikkelde, ja zelfs in groei sterk achter gebleven dieren, die men dikwijls aamreit Veel te weinig wordt er rekening gehouden met het feit, dat deze diersoort, zooals trou- wens de bouw van het darmkanaal en net gebit duidelijk aanwijzen, van huis uit een vleescheter is. En wat komt er nu door el kaar genomen van het vleeschmenu van de zen viervoeter terecht? Laten we maar rond uit zeggen voor het deel waar zij eerlijk aan komt niet veel. Is het dan te verwonderen, dat poes zelf. tot groote verontwaardiging van huisvrouw en keukenmeid, door dieista> het tekort in haar vleeschmenu tracht aan te VUl|a!1 maar het muizenvangen dan, hooren we al menige lezeres zich afvragen. Zaldat er niet onder lijden, als wij het dier steeds tfan voldoende vleesch voorzien. Hierover behoeft men zich echter geen zorgen te ma ken, want het is gebleken, dat hier \eei meer ten erfelijke eigenschap in het spel is, dan wel de behoefte aan rauw, dierlijk voedsel Gaat men nu verder na hoeveel muizen en vogels de kat in de steden per jaar vangt, dan zal het duidelijk zijn, dat deze hoeveel heid tezamen toch niet voldoende is om het geheele vleeschmenu van poes te vullen. De fout begint in den regel al daarmede, dat men de jonge dieren te vroeg bij de moe der wegneemt. Meestal gebeurt dit op een leeftijd van 4 tot 6 weken. Dit is echter voor de meeste dieren veel te vroeg, daar ze de moedermelk dan nog niet geheel kunnen ont beren. De beste leeftijd daarvoor is 8 we- ken. Men denke hierbij er aan, dat dit voor het jonge dier een geweldige overgang is, die men zoo geleidelijk mogelijk moet doen ge schieden, daar de ingewanden van liet dier tje ingesteld zijn op de vele maaltijden, die het bij moeder kreeg. Men begint dus met het vele malen daags, minstens 6 keer, een klei ne hoeveelheid voedsel te geven Als eerste voedsel is een melkpapje van oudbakken brood of gewone beschuit zeer aan te bevelen, vooral als men er een weinig witte suiker door doet. Speciaal is hiervoor witte suiker te gebruiken, daar bruine of basterdsuiker bij de jonge diertjes soms inge wandstoornissen te voorschijn roept. Om goed ontwikkelde, uitgegroeide dieren te krijgen, is het goed om al vroeg, op een leeftijd van 9—10 weken, te beginnen met het bijvoeren van kleine hoeveelheden vleesch. Men neme hiervoor mager rund-, paarden- of schapenvleesch, echter nooit varkens- vleesch, daar dit door zijn groote hoeveel heid vet voor de diertjes minder geschikt is. i Men schrapt dit vleesch af met een mes, zoo dat er een gelei-achtige massa ontstaat. Te beginnen met een klein stukje, verhoogt men het vleeschrantsoen, geleidelijk aan met als maximum, aïhangende van den ouderdom en de grootte van het dier, 12 ons per dag. Als drinken geve men hierbij zuiver, niet te koud water. "Dit zal velen verwonderen, daar het nu eenmaal gewoonte is, om aan een kat melk te geven. Bij het voederen van rauw vleesch is echter de combinatie met melk minder 'wenscht. Wij behotvcu ons, wat de toediening van dierlijk voedsel betreft, niet uitsluitend tot vleesch te bepalen. Ook visch vormt, mits ge kookt, een zeer goed voedingsmiddel. Men ontdoe ze zorgvuldig van de graten en ver menge ze met gekookte rijst, oudbakken brood of beschuit. Een paar vischmaaltijden per week zullen voor het dier een zeer wel kome afleiding van het vleeschmenu vor men Vooral ook voor jonge dieren is een der gelijke vischmaaltijd zeer aan te bevelen, daar visch, zooals bekend is, de verschillen de voedingsstoffen bevat, waaraan het groeiende organisme behoefte heeft. Over het algemeen is het voederen van rauwe visch beslist te ontraden. De dieren zijn er wel erg belust op, maar er schijnen stoffen in aanwezig te zijn, die vooral bij jonge katen aanleiding kunnen geven tot het optreden van een hardnekkige darmaandoe ning. Uit hetzelfde oogpunt mogen de dieren ook geen zwaar gezouten of gerookte spij zen, als bokking, zoute haring enz. hebben, daar dan ook vaak darmaandoeningen het gevolg zijn. Bij onze jonge dieren moeten wij, willen wij een goede ontwikkeling van het dier krij gen, teraege onze aandacht schenken aan de vorming van het beenderstelsel. Dit toch vormt den grondslag van het geheele dier en bij een gebrekkige ontwikkeling ervan, zul len wij nooit goed uitgegroeide dieren kun nen verwachten. Zooals bekend is, wordt de beenvorming beheerscht door de al of niet aanwezigheid van zeer bepaalde stoffen, vitaminen gehee- ten. Deze komen in meerdere of mindere mate in verschillende voedingsmiddelen voor, maar in zeer groote hoeveelheid in lever traan. Het verdient daarom aanbeveling van het begin af de jonge katjes theelepeltje levertraan door het voedsel heen te geven. Soms willen de diertjes het niet nuttigen, daar de smaak hen dan tegenstaat. In dit ge val kan men zijn toevlucht nemen tot de wel duurdere, maar mindir onaangenaam sma kende levertraan-preparaten, bijv. Scott's Emulsion. Is het dier een paar maanden oud, dan is het ook zeer goed, voor een goeden kalk- rijkdom te zorgen. Kalk toch oefent niet al leen een gunstigen invloed op de beenvor ming, maar ook op de ontwikkeling van de verschillende organen. Geef de dieren daar om Vs theelepeltje fosforzure of melkzure kalk dagelijks, opgelost in wat warme melk en vermengd met het eten. Naarmate het dier ouder wordt, gaat men geleidelijk het aantal maaltijden verminde ren tot op een tweetal op 2-jarigen leeftijd. Het ontbijt kan dan bestaan uit brood, beschuit of het een of andere kattenbrood, geweekt in melk. Het gebruik van katten brood is zeer aan te bevelen, want in de eerste plaats bevatten de goede soorten er van de verschillende voedingsstoffen waar aan het dier behoefte heeft, terwijl men ver der als de verzorging van poes eens aan an deren overgelaten moet worden, gerust kan zijn dat het dier goed voedsel Inrijgt Voor het middagmaal geve men gekookte rijst met visch of rauw gemalen vleesch of gekookte lever. Deze laatste moet altijd ge kookt gevoerd worden, teneinde een moge lijke besmetting met gevaarlijke ingewands parasieten te voorkomen. De rijst kan even tueel vervangen worden door oudbakken brood, beschuit of puppycake. Verder vor men groenten en dan speciaal bladgroenten, als andijvie of postelein, alsmede bieten, peen en knollen, dit alles gekookt natuurlijk, een zeer goed voedsel. Apart lusten de die ren het vaak niet, maar daar moet men niet aan toegeven en deze voedingsmiddelen dan goed door het vleesch of de visch heen men gen, waarna alles tezamen wel spoedig ver orberd zal worden. Zorgt er verder voor, dat het eten nooit te heet of ijskoud is, daar dit vaak aanlei ding is tot het optreden van storingen van maag of darmen. Behalve de hierboven genoemden, zijn er nog eenige dingen, welke met geripge moeite tot een uitstekend voedsel voor onze katten zijn te maken, doch daarover een volgende keer. Dr. v. R. HET VLIEGONGELUK NABIJ WAALHAVEN. Het onderzoek naar de oorzaak Gister is door dr. ir. van der Maas, van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart en den heer van der Heyden, inspecteur voor de Luchtvaart, een onderzoek ingesteld naar het vliegongeluk op het vliegveld Waalhaven, waarbij de 22-jarige student N. Brugma uit den Haag, is omgekomen. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat er inderdaad een fout is gemaakt, doch waar schijnlijk is deze fout niet een bewuste tekort koming van den viieger geweest maar een ge volg van de omstandigheden. Het toestel is in een sideslip geraakt door de een of andere oorzaak en een ervaren vlieger zou het er waarschijnlijk wel uitge haald hebben. Dat dit aan Brugma niet gelukt is is te wijten aan zijn geringe ervaring. Hoewel men verschillende getuigen gehoord heeft, was het niet mogelijk het ongeluk geheel te reconstrueeren. Bij het onderzoek van het wrak is gebleken dat aan het toestel niets gemankeerd heeft. Het wrak is gister opgeruimd. TERAARDEBESTELLING LUITENANT WULFERS. Onder buitengewoon groote belangstelling der Amsterdammers is gistermiddag het stof felijk overschot van den Vrijdag jl. bij eer. vliegongeval op Schiphol omgekomen offi cier-vlieger luitenant ter zee D. F. Wulfers uitgedragen. Het feit, dat de plechtigheid met militaire eer geschiedde, had honderden belangstellenden doen komen. Te kwart over één werd de kist met het stoffelijk overschot uit de woning aan de Jacob Maristraat door een aantal onder officieren van de marine naar buiten gedra gen. Op dit oogenblik presenteerde het uit 24 marinier bestaande vuurpeloton het geweer Toen de kist in de koets werd geplaatst, on der een rood, wit en blauwe vlag, werden daarop de onderscheidingsteekens van wijlen luitenant Wulfers neergelegd. Tegen half twee had het vertrek naar de begraafplaats „Zorgvlied" plaats. Vooraf ging de Kon. Militaire kaftel uit Den Helder Achter den lijkwagen, die met een schat van bloemen was bedekt, gingen een aantal ma rine-officieren en enkele officieren der land macht. een detachement onder officieren der marine en een detachement matrozen Vier officieren der marine fungeerden als slippen- dragers. Aan de volgrijtuigen ging nog een apart openrijtuig, vooraf, dat geheel met bloemen was gevuld. Het was ruim half vier toen de militaire rouwstoet de begraafplaats „Zorgvlied" be reikte. Reeds lang te voren was daar een aantal autoriteiten bijeengekomen benevens zeer vele belangstellenden. Toen de kist op de baar was geplaatst werd door het vuurpeleton een salvo gelost. Offi cieren van den vliegdienst droegen de kist, die gedekt was met de Nederlandsche vlag naar het graf. Daar had zich inmiddels de kapel der Marine opgesteld, die treurmuziek uitvoerd. Het vuurpeleton schaarde zich aan weerszijden van de geopende groeve en toen de kist boven het graf stond werd een salvo gelost. Onder zacht tromgeroffel daalde de kist Nogmaals klonk een salvo en wederom liet de Marine-Kapel treurmuziek hooren. De commandant van het vliegkamp „De Kooy", kapitein-ter-zee J. P. Remijnse trad tooi naar voren. Het was voor spr., zijn com mandant, een der meest droeve plichten, aan zijn ambt verbonden, omdat Wulfers mij, zijn kameraden, zijn onderge schikten, zoo na, zoo bijzonder na aan het hart lag. Wij, ze ia- spr., die dezen zonnigen altijd opgeruimden, aller harten veroverden, enthousiasten jongen vlieger-officier hebben gekend, zullen dit begrijpen. Het onverbiddelijk noodlot koos ditmaal tot slachtoffer een, die tot de vurigste, meest toegedane beoefenaars van de militaire lucht vaart behoorde, een der bekwaamste onder de bekwamen, met niet alledaagsch fijn vlieg- gevoel en vliegerinstinct. Wulfers bekleedde de positie van tweeden instructeur; de vlieg school betreurt haar toegewijden leeraar,' doch wij allen een trouw oprecht, onvergetc lijk kameraad Uit de deernis, die zijn ver scheiden in alle lagen der marine en bij een ieder, die in de luchtvaart geïnteresseerd is, heeft gewekt. Mogen de velen, die hem heb ben liefgehad, zich vereenigen in gemeen- schappelijken rouw. Beste kameraad rust zacht!" Hierna sprak Ir. Stephan van de Fokker fabrieken, die gewaagde van het offer, dat de militaire vliegdienst heeft geëischt. Hij hoopte, dat het offer niet vergeefs was ge weest en dat anderen weer leering zullen putten uit hetgeen is gebeurd. De Nederlaïnd- sche Vliegtuigenfabriek, zoo zei spr., betuigt haar deelneming aan de zwaar beproefde fa milie en aan den Militairen Luchtvaart dienst, die eea goed kameraad verloor. Nadat een zwager nog eenige woorden van afscheid had gesproken, dankte een broeder van den overledene in het algemeen voor de belangstelling, in het bijzonder de verschil lende officiëele vertegenwoordigers. (Gedeeltelijk reeds in de vorige editie op genomen). DE INDIE-POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtuig. Het retourvliegtuig, de P.H.-A.E.Z., ge zagvoerder Frijns, vertrok gistermorgen 5.16 uur uit Jodhpoer en arriveerde te 8.53 in Ka- ratsji, vertrok daar om 9.40 en kwam om 13.53 uur te Djask aan. Het veertiende postvliegtuig. Het veertiende postvliegtuig, de P.H.-A.G. R., gezagvoerder Smirnoff, vertrok te 5.06 uur uit Djask, arriveerde 12.05 te Karatsji, vertrok er te 13.02 en kwam te 16.33 uur te Jodhpoer aan. AVONTUUR VAN DE DUITSCHE VLIEGSTER ELLY BEINHORN. Na een voetreis van vier dagen is de Duit- sche vliegster Elly Beinhorn, die met haar toestel aan een wetenschappelijke expeditie in midden-Afrika heeft deelgenomen, te Tim- boektoe aangekomen. Verleden week Donder dag arriveerde zij te Bammako in den Fran- schen Soedan. Sedert vier dagen verkeerde men in onzekerheid omtrent haar lot; thans heeft zij medegedeeld, dat zij plm. 50 K.M. vóór Timboe kt oe een noodlanding moest maken, wegens het breken van een buis van de olietoevoer. De landing liep vlot van sta pel, doch de terreinsomstandigheid was zoo danig, dat een start onmogelijk was. Met achterlating van haar bagage begaf ze zich te voet naar Timboektoe, welke stad zij na vier dagen en na een vreeselijke voetreis be reikte. Thans zal worden getracht een start baan voor het toestel op het landingsterrein te maken of het toestel te vervoeren naar een ander geschikt terrein. Indien men hierin niet slaagt kan het vliegtuig als verloren worden beschouwd. Binnen la nel RAAD VAN STATE In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur, zijn o.m. de volgende Kon. besluiten voorgelezen; Niet ontvankelijk is verklaard het beroep van W. Jansen en 8 andere ingezetenen der gemeente Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij is goedgekeurd het besluit van den raad van Wieringen tot stichting van een openbare lagere school voor gewoon lager onderwijs te Den Oever. Ongegrond is verklaard het beroep van den gemeenteraad van Wieringen tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland, waarbij met vernietiging van het raadsbe sluit is beslist, dat door den raad alsnog me dewerking moet worden verleend aan het r.k. Kerkbestuur van den H. Hippolijtus voor de stichting van een bijzondere lagere school te Hippolijtushoef. DE RAMP TE BLERIK. ten verklaring van de Directie der Spoorwegen. De Neci. bond van Autobusdienstonder- nemers, ontving van de directie der Ned. Spoorwegen bericht, dat door haar geen last werd gegeven om na het autobus-ongeval te Blerik eten chauffeur 's nachts om 1 uur te hooren. Ook is er niemand van de Spoorwe gen in het ziekenhuis bij den chauffeur ge weest. Nader wordt vernomen, dat een amb tenaar van het rijkstoezicht op de spoorwe gen het nachtelijk bezoek heeft gebracht. UITGAVEN VAN DEN PLANTENZIEKTENKUNDIGEN DIENST. Wij ontvingen een exemplaar van de zoo juist verschenen Mededeeling No. 36 (2e herziene druk) „De Plantenziektenkundige Dienst in Nederland" en van vlugschrift No. 45 „Iets over de beteekenis van de vogels voor onze cultures". Een en ander is verkrijgbaar bij den Plan- tenziektenkundigen dienst te Wageningen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Prinses Juliana heeft het eere lidmaat schap van de Vereeniging Ned. Fabrikaat aanvaard. Dc scheikundige analyseert, —het publiek proeft de aparte kwaliteit van November 1905 tot aanvulling van het han dels- en schecpvaarttractaat van 31 Dec. 1851, wordt in paragraaf 2 van artikel 2 de mogelijkheid der Duitsch-Oostenrijksche tol- unie als het ware al voorzien. Deze para graaf zegt n.1. dat de vigeerende meestbe- gunsbgingsclausule niet zal worden toege past, op de gunsten die door een der beide verdragsluitende partijen op grond van een bestaand of in de toekomst te sluiten tolver bond aan derden staat worden toegestaan"'. De Duitsch-Oostenrijksche tol-unie lijkt dus, aldus concludeert het Hbld., voor zoo ver wij thans reeds kunnen nagaan niet strijdig met onze bestaande verdragen. Ove rigens zal er voor Nederland veel van af hangen in welke richting de tarievenpolitiek der in tol-unie vereenigde landen zich zal ontwikkelen en welke voordeelen de Duitsch Oostenrijksche handelsbeweging door het wegvallen der in- of uitvoerrechten of -ver boden aan hun gemeenschappelijke grens zich kan verzekeren ten nadeele van invoe ren van andere (ook Nederlandsche) her komst. Na de groepeering van Oslo en de pogingen tot agrarische groepeering in Oost- Europa teekent zich nu hier een nieuwe groep af, terwijl er al stemmen opgaan voor een economische kleine Entente. Ook de ver houdingen dier groepen, binnen de voorloo- pig nog in hoofdzaak economische bemoeiin gen van „pan-Europa", zullen aandacht vra gen. Wij zullen hierop nog dikwijls moeten terugkomen. VREESELIJK ONGELUK IN EEN SLAGERIJ. Zich zelf met het schietapparaat ge dood. Een dag voor het huwelijk. Maandag is in de slagerij van den heer Eggen te Hoensbroek een droevig ongeluk gebeurd. Een 27-jarige Serviër was bezig met het slachten van varkens door middei van een schietaparaat. Plotseling hoorde men den man roepen: „Ik ben geschoten". Hij deed een paar stappen achteruit en stortte toen op den grona. Hij bleek midden in het hart getroffen te zijn. Men vermoedt, dat het ongeval werd ver oorzaakt, doordat het varken wilde wegloo- pen, waardoor het schietapparaat een keerde richting kreeg. De ongelukkige gister in het huwelijk treden. ver zou EEN MEEVALLER Naai het „Overijselsch Dagblad" ver neemt is tengevolge van een boekhoudkundi ge fout in de administratie van de gemeente lijke gasfabriek te Zwolle een overschot ont staan, dat in den loop der jaren een bedrag van vier a zes ton bereikt zou hebben De commissie van bijstand voor de gasfa brieken zoekt thans naar een weg om aan deze kapitale som een bestemming te geven. BRAND. tn de archiefkamer van de arbeids inspectie te Amsterdam. Kort na middernacht heeft de politie van het posthuis Droogbak brand ontdekt in de gelijkstraatsche kamer van het administratie gebouw op het Droogbak. Deze kamer was in gebruik als archiefkamer van de arbeids inspectie. De gealarmeerde brandweer slaag de er in den brand tot deze kamer te be lwerken. Een groot aantal boeken en papieren die er lagen opgeslagen werden een prooi der vlammen. Of belangrijke bescheiden ver loren zijn gegaan en de aangerichte schade dus van belang is, kon in den nacht nog niet worden uitgemaakt. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Vee groot endeels gered. Te Lent is totaal afgebrand de boerderij van den heer F. Jansen. Het vee kon groo- tendeels gered worden. Oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de scha- de. DE NIEUWE JAPANSCHE GEZANT. Naar wij vernemen zal de nieuwe Japan- sche Gezant bij het Nederlandsche hof, de heer Matsunaga, Donderdagochtend uit Engeland via Hoek van Holland in Neder land aankomen. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en kinderen. NEDERLAND EN DE DUITSCH- OOSTENRIJKSCHE TOL-UNIE. Economische groepeering. Nederland heeft in zijn handelsverdragen met Duitschland en Oostenrijk de meestbe- gunstigingsclausule op grondslag van we- derkeerigheid opgenomen. Het verdrag van 28 Maart 1928 met Oostenrijk bevat in het slotprotocol evenwel een paragraaf waarin gezegd wordt: „Voorts wordt overeengeko men dat de meestbegunstigingsclausule niet zal kunnen worden ingeroepen door een der hooge contracieerende partijen om rechten of voorrechten te verkrijgen die voortvloeien uit plurilaterale conventies van algemeen ka rakter, of uit conventies van internationaal privaatrechtelijken aard". Wel is waar is de ontwerp-tol-unie voor lopig bilateriaal, maar par. 2 van artikel impliceert dat zij door aanvulling met ge boortige regelingen met andere landen 'een plurilateraal karakter kan verkrijgen. In het verdrag met Duitschland van 26 VERKEERSONGEVALLEN. T wee auto's in botsingde bestuur der van één ervan was dronken. Hedennacht had op den Klinkenberger- brug te Sassenheim een aanrijding plaats tussciien een auto, bestuurd door mevr. S. uit Sassenheim, komende uit de richting Oegst- geest en een anderen luxe auto, komend van de tegenovergestelde richting en bestuurd door den heer L. uit Oegstgeest. De botsing was zóó hevig dat beide auto's over den kop sloegen en in oe sloot naast den straatweg terecht kwamen. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Het ongeval liep voor de betref fende personen goed af. De oorzaak van de aanrijding moet wor den gezocht in hef feit, dat de auto, komende uit de richting Sassenheim, de lichten niet had gedoofd, terwijl later bleek dat de be stuurder L. zeer onder den invloed wns van sterken drank. Er v/ordr een onderzoek inge steld. Niet Officieel. 45ée STAATSLOTERIJ. Trekkifij van Woensdag 25 Maart Ie Klasse. 3e LffsL Hooge Prijzen: 3747 2000 13852 19044 1GOO 416 4027 8600 13124 18272 20848 NO Prijzen vee 3$ 122 124 172 220 237 331 334 346 388 439 590 607 610 6» 769 786 824 87» 1086 1094 1101 1109 1262 1278 1334 1377 1637 1651 1662 1773 1988 1999 2016 2042 2102 2128 2173 2217 2298 2320 2340 2391 2585 2633 2640 264l' 3101 3163 32 3269 3508 3567 36.'5 3655 3790 3801 3853 3854 3901 3925 3966 3967 4140 4165 4168 4216 4330 4397 4444 4520 4629 4710 4743 4820 4924 4943 4961 4973 5060 5093 5204 5214 5433 5453 5455 5482 5796 5828 5874 5883 5963 6056 6079 6114 6344 6392 6432 6490 6735 6739 6832 6901 6069 7024 7125 7126 7341 7367 7399 7474 7795 7872 7926 7992 8226 8295 8315 8360 8520 8681 8708 8725 SS95 8920 8961 0023 9270 9316 9485 9508 9729 9751 9868 9879 10072 10147 10180 10244 10597 10615 7" m i. 57 25? 503 758 1046 1259 1629 1942 2097 2294 2557 2980 3463 3757 3892 4068 4326 4620 4912 5043 5276 5787 5946 6262 6575 6935 7259 7786 8208 8514 8844 9183 9662 10070 10540 10984 11247 11615 11844 12155 12787 12939 13377 13885 14297 14671 14974 15194 15773 16220 16536 17211 17651 17912 18271 18798 19271 19650 19902 11090 II lil 11382 11384 10694 10729 11126 11155 11430 11442 11626 11944 12227 12834 13023 13412 14069 14325 14701 14995 11638 11956 12248 12849 13064 13468 14072 14361 14710 15007 11690 11998 12272 12856 13182 11772 12023 12376 12882 13210 13500 13549 14113 14119 15200 15212 15809 15946 16234 16601 17259 17669 17932 18456 18848 19272 19685 19977 20289 20292 20632 20536 20846 20851 16321 1667.3 17307 17678 17942 18466 18923 19298 19739 20001 14431 14727 15027 15266 16034 16346 16778 17375 17691 18009 18468 18996 19305 19759 20085 14471 14817 622 899 U15 1413 1819 2046 2222 2454 2654 3298 3744 3864 4001 4228 4542 4847 5017 5225 5494 5885 6127 6504 6905 7185 7537 8003 8466 8814 9037 9525 9943 10245 r0734 11157 11447 11779 12029 12382 12889 13267 13639 14121 14480 14839 m 445 665 914 1172 1449 187.? 2072 2248 2467 2889 3377 3749 3873 4004 4280 45S9 4871 5028 Ö236 5531 5890 6159 6524 6931 7214 7610 8088 8495 8820 9093 9527 9957 10281 10763 11221 14466 11831 12058 25» 490 670 9.38 1203 1608 1913 2094 2272 2492 2972 3385 3750 3S76 4053 4312 4595 4S91 5036 5261 5532 59.35 6251 6571 6933 7223 7722 8140 8511 8S29 9140 956? 10017 10539 10948 11229 11509 11839 12114 15039 15110 15460 15633 12668 12694 12907 12935 13278 13340 13648 13711 14219 14243 14588 14670 14847 14897 15137 15173 20298 20331 20642 70555 20892 16046 16402 16929 17521 17694 18053 18520 19120 19401 19833 20107 16050 16437 16999 17526 17752 18100 15702 16134 16446 17005 17560 17888 18188 18530 18697 19146 19424 15746 16188 16525 17040 1759» 17903 18245 18795 19656 20159 20380 20393 20561 20681 19156 19262 19590 19647 19868 19899 20222 26270 20425 20457 20703 20727 KORTE BERICHTEN. Te Groningen is hedenmorgen 't Diet- sche Studentencongres aangevangen met een optocht door de stad. Gister is te Venlo een fietser tegen een vrachtauto gereden. De man werd met een zware hersenschudding opgenomen. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag de gewone vergadering van den Raad van State bijgewoond. Iemand deed bij de Haagsche politie aangifte van diefstal van vijé stoelen uit een pakhuis. De man bleek echter zelf gesigna leerd te staan tot het ondergaan van 10 da gen hechtenisstraf ter zake van overtreding der motor- en rijwielwet. Hij kon nu meteen op het politiebureau blijven. Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard van het Tweede Wereldcon gres voor hulp aan lichamelijk gebrekkiger, dat van 29 Juni tot 3 Juli 1931 te 's-Graven- hage in de Ridderzaal zal worden gehouden. Te Kollum verdronk Maandagmorgen in een gracht bij de ouderlijke woning het 4-jarig zoontje van den heer J. Palma. Het versche Brood. De vierde paragraaf van het vierde hoofd stuk der Arbeidswet 1919 regelt den arbeid in de broodbakkerijen. De overige bepalingen mogen zeer belangrijk wezen, den Nederlan der interesseeren in het bijzonder de tweede en de zesde alinea van paragraaf 35, waarin verboden wordt bakkersarbeid te verrichten tusschen acht uur des namiddags en zes uur des voormiddags, w i.arop enkele uitzonderin gen worden toegelaten en waarin eveneen» verboden wordt deeg of brood, dat na achi uur des namiddags van den vorigen dag ge bakken of opgewarmd is, voor 9 uur des voor middags uit het gebouw met aanhoorigheden. waarin zich de broodbakkerij bevindt, te ver voeren alsmede deeg of zulk brood voor tien uur des voormiddags te verkoopen of af te leveren. We geven met opzet de breede om schrijving om duidelijk te doen zien, dat deze paragraaf op afdoende wijze de Nederlan ders beroofd heeft van het versche brood bij het ontbijt. Men moge tenslotte aan alles wennen, zeer veel overigens zeer kalme en berustende bur gers, zijn nog niet gewend aan het oud-bak ken brood des morgens. Feitelijk heeft men gedurende den ganschen tijd, dat dit verbod van kracht geweest is, aan deze bepaling ge rammeld. Maar tot dusverre zonder resul taat. Zal dat nu anders worden? Deze vraag mag gesteld worden, omdat door verschillen de omstandigheden de kwestie van het ver sche broed bij het ontbijt weer op het tapijt gekomen is. Het wil ons voorkomen, dat het onzen lezer kan interesseeren, hoe tot dusverre de toedracht der zaak geweest is. Een hotelier in Amsterdam heeft het erop gewaagd om zijn cliëntèle, vooral de buiten (anders tevreden te stellen, door in de be- drijfskeuken van het hotel brood in den ver boden, tijd te doen bakken. Natuurlijk werd tegen den hotelier, die dit brood ook verschaft aan niet-logeerende bezoekers, proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding o.a. der bo venaangehaalde paragrafen uit de Arbeids wet. Gelijk men weet volgde vrijspraak. In de Eerste Kamer, waar deze aangelegenheid besproken werd, heeft de minister van Arbeid gezegd, dat hij een beslissing in hoogste in stantie zou op prijs.stellen. Geen wonder. Immers bij de schriftelijke behandeling van de Arbeidsbegrooting door deze Kamer, heelt deze minister reeds geantwoord: „dat hij van meening is, dht het bestaande vervoer- en verkoopverbod ter voorkoming van ernstige nadoelen voor het bedrijf en de arbeiders en van verhooging van distributiekosten, dient gehandhaafd te blijven". Waar het hier dus een zeer principieele zaak betreft, zal ze wel tot in hoogste instantie uitgevochten worden. Het zal goed zijn, wanneer dit geschiedt. Immers practisch beteekent dit vonnis, dat de hotelhouder, de restaurateur, de houders van groote pensions enz. hun gang kunnen gaan, en hun gasten des morgens aan het ontbijt versch brood voorzetten. Zij overtre den, volgens dit vonnis, de Arbeidswet niet, mits dit brood in de bedrijfskeuken wordt ge bakken. Ongetwijfeld zal het Amsterdamsche voor beeld meer navolging vinden dan men mis schien denkt. En dan heeft het Nederland sche bakkersbedrijf een nieuwe, belangrijke en gevaarlijke concurrentie gekregen. Reeds nu wordt toch veel minder brood gegeten dan enkelen jaren geleden De vraag is dus hoe deze zaak zich nu verder zal ontwikkelen. Misschien is er een weg op te vinden met een bepaling, waardoor ook onze inheetn- sche tarweteelt zou worden gebaat. Men zou dan, volgens één der voormannen in de bak kerswereld, een afzonderlijke bepaling moe ten maken voor groot brood en voor klein brood (het versche kadetje). Volgens dezen voornam toch zou de minister in het vooruit zicht gesteld hebben om het aanvangsuur in de bakkerijen te stellen op vijf uur in den morgen, waardoor het voor alle bakkers mo gelijk zal wezen om tijdig voldoende klein brood te hebben zonder aan den duur der

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9