DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN S 133e Jaargang. Uit het Parlement ^a9®l'ifcsch Overzicht Buitenland ALKMAA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTENT IEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Xo. VI Directeur: C. KRAK. 1M9 XDERDAG 26 VI A ART 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Den Haag, 25 Maart 1931. De Eerste Kamer heeft heden de Begroo ting van Financien met behoorlijken spoed afgehandeld. De meeste punten, welke ter sprake werden gebracht, zou men gereedelijk onder het slag oude koeien kunnen rang schikken. Zoo werd er gevraagd om verhoo ging van de grens van vrijstelling voor de Rijwielbelasting, om opheffing van schen kingsbelasting voor familieuitkeeringen, schrapping van de opcenten op de Grondbe lasting ongebouwd enz. Ook vroegen een paar leden, de heer De Jong (r.k.) en Wibaut (s.d.a.p.) regeerings- maatregelen tegen beursspeculatie. Minister De Geer moest evenwel verklaren, dat dit bo ven zijn macht ging, daargelaten dat hij er aan twijfelde of dat wel tot zijn departement behoorde. In het bijzonder heeft de Kamer stilgestaan bij de plannen der regeering tol reorganisatie van den belastingdienst. Er zijn plannen tot samensmelting van verschillende diensten, doch minister De Geer wilde niets loslaten, daar hij zelf nog geen vast besluit had genomen, maar hij verklaarde alvast, dat de hervorming niet bij wet zou geschie den: het Parlement had er formeel niets mede te maken. Hierna heeft de Kamer goedgekeurd de 3egrooting van het Departement van Kolo- iiën, waarbij de heer Van Embden (v.d.) een zeer uitvoerige rede heeft gehouden tegen de ongeoorloofde benoeming van tijdelijke rech terlijke ambtenaren door den gouverneur van Cura^ao, hoewel zulks slechts in buitenge wone omstandigheden mag geschieden en het Regeeringsregleipent uitdrukkelijk de be noeming van rechterlijke ambtenaren op draagt aan de Kroon en de rechters voor hun leven benoemd moeten worden. Minister Dc Graaf beweerde wel, dat het niet anders kon en dat het niet zoo erg was, doch de heer Van Embden heeft met een motie gedreigd, wanneer aan dat onwettig gedoe geen einde werd gemaakt. De* heer Fock (lib.) heeft er tegen gepro testeerd, dat Curagao voor uitgaven, waar voor het anders subsidie uit de staatskas voor krijgt, thans bij den staat een leening aangaat, waardoor het zich bevrijdt van het toezicht van het Parlement, dat wanneer er subsidie wordt verleend, de begrooting van het eiland moet goedkeuren. Die leening is niet als serieus op te vatten, daar als Cura. gao de rente en aflossing niet betaalt, de staat er voor opdraait. De heer Fock droitg daarom aan op een wijziging van het Regee- ringsreglement, welke een einde aan deze handelwijze maakt. Als de minister daar niet voor het volgend jaar mee is gekomen, zal hij zijn stem aan de begrooting weigeren. Nadat deze begrooting thans nog zonder stemming was goedgekeurd, heeft de Kamer na een weinig beteekende discussie haar goedkeuring geschonken aan de wijziging der Zuiderzeesteunwet. De heer Nivard (r.k.) is heden als nieuw lid toegelaten en beëedigd. De Tweede Kamer heeft heden in de eerste plaats wat kleine ontwerpen afgedaan. Het voornaamste was een onteigeningsontwerp voor den aanleg van een bosch voor Amster dam voor een deel gelegen op terreinen be- hoorend aan de gemeente Nieuwer-Amstel. De laatstgenoemde gemeente had dit terrein reeds 'n andere bestemming gegeven en daar door was er tusschen de buren eenige wrij ving ontstaan. Voor den heer Beumer (a r.) was dit een der redenen om zich tegen het voorstel te verzetten. Maar nadat ettelijke sprekers van hun instemming met het plan hadden getuigd en minister Ruijs had be loofd de partijen met elka'nder te verzoenen, gaf de heer Beumer zijn verzet op en is het voorstel z.h.st. goedgekeurd. Daarna was aan de orde het ontwerp be treffende uitkeeringen ten behoeve van ver bouwers van suikerbieten. De stemming was bij het debat niet algemeen gunstig, omdat de regeering bij haar voorstel niet zoover was gegaan als de commissie-Lovink had gewenscht en in 't bijzonder de heeren Ament, Loerakker en Van den Heuvel (alle drie r.k.), alsmede de heeren Lovink (c.h.) en Bierema (lib.) dongen er op aan zoover te gaan als bedoelde commissie had voorge steld. De heer Van Dis (st.g.p.) meende, dat de verbouwers van suikerbieten door tegenslag werden bezocht omdat zij op Zondag had gearbeid. De heer Van Rappard (lib.) opperde het denkbeeld een toeslagfonds te vormen ten einde tegemoet te komen aan de kleine land bouwers in de kosten der sociale verzeke ring. Morgen voortzetting, HET DUITSCH-OOSTENR1JKSCHE TOLVERBOND. Nog steeds onderhandelingen met andere landen. Het protocol van Genève niet geschonden? De verwachting, dat het Duitseh-Oosten- rijksch tolverbond veel stof tot commentaren zou opleveren, is niet bewaarheid geworden. In alle landen van Europa houdt men zich met de kwestie bezig en de meeningen ver schillen nog al wat. Zoo publiceert de En- gelsche ambassade te Parijs in verband met het plaats gehad hebbende onderhoud tus schen Briand en Henderson een officiëele me- dedeeling, waarin gezegd wordt, dat de En- gelsohe minister van buitenlandsche zaken Briand ervan in kennis heeft gesteld, dat hij de aandacht van de Duitsche en Ocstenrijk- sche regeeringen heeft gevestigd op de on gerustheid, die er in verschillende landen schijnt ontstaan te zijn over de al dan niet vereenigbaarheid van de Du itsch-Oosten rijksche overeenkomst met de reeds bestaande verdragen. Henderson moet de hoop hebben uitgesproken, dat de Duitsche en Oostenrijk- sche regeeringen hare onderhandelingen over het plan inzake een Tolunie niet zullen voortzetten, alvorens zij in den Volkenbonds raad onder welks auspiciën ook het ver drag van 1922 behandeld werd gelegen heid hebben gegeven in de Mei-bijeenkomst aan te toonen, dat de voorstellen niet in tegen stelling zijn met de reeds door Oostenrijk aanvaarde verplichtingen. Briand, de Fransche minister van buiten lands! he zaken, heeft gisteren een onderhoud o-ehad met den voorzitter van de Senaats commissie van buitenlandsche zaken en dien van de Kamercommissie. Hij besprak met hen den toestand, die geschapen is door de voor genomen Du i tsch-Oootcnrijksche Tol-ünie. Briand stelde de voorzitters ervan in kennis, dat hij de Duitsche en Oostenrijnsche regee ring reeds attent heeft gemaakt op de eer biediging van de reeds bestaande overeen komsten. Voorts heeft hij doen verklaren, dat het Protocol No. 1 van 4 October 1922, dat zich beperkte tot het financieel herstel van Oostenrijk, door den Volkenbond werd op gesteld. Het zou derhalve niet aangaan te meenen, dat de Volkenbond in dezen niet het laatste woord zoo mogen hebben. Uit dit laatste blijkt wel. dat_ Frankrijk het er niet bij zal la+en zitten en me'n kan dit land dan ook wel als een der grootste tegenstan ders van het tolverbond beschouwen. Frank rijk zoekt zijn standpunt voornamelijk in het verdrao- van Genève, dat geschonden is vo- crens dit land. En daarom zal men er den Vol kenbond willen voorspannen. Natuurlijk denken DurtschUnd en Oosten rijk er heel anders over. Zoo gaf Schober aan den Engelschen gezant te Weenen een uiteen zetting van den juridischen en z-ikelijken kant der zaak. Hij verzocht den gezant, aan Hen derson het volgende mede te deelen: De Oostenrijksche Bondsregeenng is van meening. dat de overeenkomst volkomen bin nen het kader blijft van het protocol van 1922 Zij heeft er derhalve geen bezwaar tegen, dat de juridische zijde door de regeeringen die het protocol hebben onderteekend, wordt on- d€Amiheen onderzoek van het verdrag uit politiek oogpunt kan, gezien het economisch karakter er van. naar de meening dei- Oos tenrijksche regeering niet worden geacht De Oostenrijksche regeering is niet voor nemens een fait accompli te scheppen. Ook Duitschland vindt de geheele zaak in oide Dat blijkt wei uit een officieele mede- deeling uü Berlijn, dat het volgende ver- m<TV: BriFche Ambassadeur heeft gisteren een bezoek gebracht aan den Duitschen Rijks kanselier in verband mei de totstandkoming van d» Tol-Unie, en hem medegedeeld, dat Henderson het in het algemeen belang ge wenscht acht, dat deze aangelegenheid met het oog oo het Geneefsche Protocol va'14 October 1922 genieenschappelpk ^proken wordt en dat Duitschland en Oostenrijk de eerstvolgende zitting van den V.B.-Raad geen definitieve afsprak» maken. De Rijkskanselier heeft den Ambassadeur in zijn antwoord erop gewezen dat de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst zich ge heel binnen het kader van het Protocol van Genève beweegt en dientengevolge naar de meening van de regeering, en de Oostenrijk sche regeering. geen aanleiding kan bestaan voor den Volkenbondsraad om zich met deze aangelegenheid bezig te houden Wanneer andere regeeringen een onderzoek naar de juridische zijde van deze kwestie verlangen, behoeven de Duitsche en Oostenrijksche re geeringen hiervoor niet bezorgd te zijn- Een bestudeeriug van de overeenkomst door den V.B.-Raad, uit een politieken gezichtshoek, acht de Rijksregeering niet toelaatbaar, aan gezien de overeenkomst een louter econo misch karakter draagt. De Rukskanselier se klaarde de oogmerken van de Duitsch-Ooste - rijksche onderhandelingen, welke uit denaard eer zaak voortgang moestenten. enw™e nav tevoren reeds vaststond met aet oog op de talrijke nog te regelen technische bijzonderheden, niet voor twee of drie maan den beëindigd zullen kunnen worden. Intusschen wacht Ehiitschland rustig af. De berichten, volgens welke de kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie voorge legd zal worden aan de in Mei te houden zit ting van den Volkenbondsraad, worden n i. in bevoegde kringen te Berlijn vrij rustig op genomen. Er wordt op gewezen, dat Duitschland de vraag, of de Duitseh-Oosten- rijksche Tol-Unie in strijd is met de bepalin gen van het Verdrag van Trianon of het Pro tocol van Genève van 1922. m-t gerustheid kan laten onderzoeken aangezien de Douane- Unie nadrukkelijk de onafhankelijkheid van beide staten stipuleert. Men is van meening, dat het Frankrijk niet gemakkelijk zal vallen het bewij3 te leveren, dat de Tol-Unie in strijd is met de overeen komst van 1922. Men wacht thans met een zekere spanning op de documentatie van de stapj>en, welke bij den Volkenbondsraad zul len worden ondernomen De Groot-Duitschers en het verbond. In een vergadering van de groot-Duitsche partij te Salzbrug verklaarde de Oostenrijk sche minister van justitie, dr. Schürff, ten aanzien van de Duitsch-Oostenrijksche Tol- Unie het volgende: De houding der verschillende Europeesche staten tegenover dit belangrijke voorstel is een toetssteen voor alle werkelijke bedoelin gen, die worden gekoesterd ten aanzien van de oplossing van de Euroj>eesche problemen. De eenvoudigheid en vanzelfsprekendheid van het drukkende gemeenschappelijke lot van het Duitsche volk in Oostenrijk en in Duitsch land voert vanzelf tot gemeenschappelijke doeleinden en economische hulpmaatregelen De douane-overeenkomst en producten uitwisseling maakt vanzelf aanhangers voor deze idee en doet een gunstige ontwikkeling verwachten. Hoe eerder de plannen uitge voerd worden, hoe beter voor de geheele economische ontwikkeling van Midden- Europa. Elke verandering brengt slechts verlenging in het saneeringsproces van Europa, doch nimmer zal de strijdwil van het Duitsche volk voor zijn toekomstig zelf behoud er door worden verzwakt. ker vertrouwt, dat de Indiërs dezen druk zullen opheffen, welke was toegepast als een wapen om een bevredigender resultaat te verkrijgen inzake een constitutie. Beide partijen behooren afstand te doen van geweldmiddelen, n.1. de mogelijkheid van militairen druk van Engelsche zijde en van economischen druk aan de andere zijde. De minister voor Indië, Wedgwood Benn, zeide, dat de overeenkomst welke bereikt is tusschen den onderkoning en Gandhi, zou worden aanbevolen aan het Nationale Con gres dat dezer dagen te Karachi zal vyorden gehouden. Drie weken was een onvoldoende tijd ge weest om de uitwerking der overeenkomst te kunnen beoordeelen. De overeenkomst vermeldt duidelijk, dat de druk en de dwang zullen ophouden en dat de boycott van Britsche goederen als poli tiek wapen zal worden gestaakt. Benn eindigde zijn verklaring met te zeg gen, dat hij gelooft, dat de partijen die die overeenkomst hebben aangegaan, het hun plicht achten deze na te komen. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Betoogingen tegen Gandhi. Gandhi werd bij zijn aankomst te Karat- schi, waarheen hij zich begeven had om deel te nemen aan het Nationalisten-con gres, door een groote menschenmenigte op gewacht, die tegen hem demonstreerde. De betoogers verweten Gandhi, dat hij met de Indische regeering samenwerkt, welke de moordenaars van Lahore heeft laten ophan gen. _Toen Gandhi per auto van het station vertrok, volgde de menigte hem onder ge roep van „Gandhi is een verrader! Weg met Gandhi!" Uit tal van deelen van Indië werden be richten ontvangen over bloedige demonstra ties en botsingen tusschen Nationalisten en politie. EEN LAGERHUIS-DEBAT OVER BRITSCH-INDIE. In het Lagerhuis is gisteravond aan de orde geweest een bespreking over de Indi sche Boycottbeweging en de uitwerking hier van op de katoenindustrie in Lancashire. Hacking (Cons.) hield staande, dat de overeenkomst tusschen den onderkoning en Gandhi de situatie niet verbeterd heeft. Lancashire ontkent niet het recht van In dië zijn eigen goederen te adverteeren of in zekere mate propaganda te maken, ter ver meerdering der verkoopen, doch hij beweer de, dat de goederen uit Lancashire in het algemeen niet concurreeren met de Indische producten. De concurrentie der Indische weverijen wordt in hoofdzaak ondervonden van de zijde van Japan. Wanneer de boycott wer kelijk een economische zou zijn, zou hij tegen deze concurrentie gericht moeten zijn. Er was aan spreker medegedeeld, dat zoowel de boycottbeweging als het posten gesteund werd door hen die nauw verbonden zijn aan ae Indische textielindustrie. Het bedoelde niet de materieele voorwaarden van Indië als geheel te verbeteren, doch inderdaad fortuinen te brengen in de zakken van het betrekkelijk klein aantal wevers, ten nadeele van vele millioenen Indiërs die hoogere prij zen voor de goederen zullen hebben te be talen. Commander Kenworthy (Labour) legde eveneens den nadruk op dit punt. Hij sprak de hoop uit, dat de natuurlijke nationalisti sche en patriotische gevoelens der jonge In diërs niet op een dergelijke wijze zullen worden geëxploiteerd. Sir Herbert Samuel (lib.) betoogde, dat een vrijere handel tusschen Brittannië en Indië werkelijk in het belang van Indië als geheel zelf is; hij sprak de hoop uit, dat de Indische regeering en de Indische wetgeven de macht niet afgehouden zullen worden van het aanvaarden van een politiek van grooter vrijheid in den handel in het belang van het Indische volk, louter omdat het in het voordeel van Lancashire zou zijn. Spre DE ONLUSTEN TE CAWNPORE. De staat van beleg afgekondigd. De onlusten te Cawnpore duren nog steeds voort. Het aantal dooden is tot over de 50 gestegen en het aantal gewonden be draagt verscheiden honderden Britsche troepen patrouilleeren door de straten en de staat van beleg is afgekondigd. In het district Fatehpore werden negen Hindoe- kinde;-n gedood; men vreest thans dat de Hindoes wraak zullen nemen en een sterke troepenmacht patrouilleert door de straten. VOORSTEL TOT GRONDWETS HERZIENING IN BELGIE. Vlaanderen en Wallonië zelfstandig. Door de Vlaamsch-Nationale Kamerleden is gistermiddag bij het Bureau van de Bel gische Kamer een voorstel ingediend tot herziening van de Belgische Grondwet. De Vlaamsch-Nationaüsten stellen voor een Federatieven Bondsstaat te stichten, bestaande uit een zelfstandig Wallonië en een zelfstandig Vlaanderen, met voor eiken staat een eigen Parlement. Als hoogste lichaam zou daarbij dan nog een Bondsverga dering gesticht worden, bestaande uit 21 Vlamingen en evenveel Waalsche leden. De voorstellers wenschen verder het konings schap ongewijzigd te handhaven. Als hoofd stad van Vlaanderen wordt Brussel aange duid, terwijl de Waalsche hoofdstad nog na der te bepalen zou zijn. Tegenover het bui tenland zal de Bond als een geheel optre den, terwijl handel en verkeer tusschen de beide staten vrij zullen zijn. De Nationale Bank zal in haar huidigen vorm blijven be staan met dien verstande, dat de gouver neur om de beurt een Waal en een Vlaming zal moeten zijn. Verder zal een gezamen lijke weermacht worden gevormd. Tenslotte behelst het voorstel de splitsing van Congo in een Vlaamsch en Waalsch administra tief gedeelte. VAN HITLERIAAN TOT COMMUNIST. Een verklaring van den oud-offi cier Scheringer. Enkele dagen geleden hebben wij hier meegedeeld, dat de uit het proces te Leipzig tegen de officieren uit Ulm, die zich schuldig hadden gemaakt aan nat.-soc. agitatie in de rijksweer, welbekende luitenant Scheringer, van uiterst rechts naar uiterst links was omgezwaaid. Als een zeer welkome aanwinst was hij door de communistische kameraden die hun gelederen den laatsten tijd steeds meer versterkt zien en die langzaam maar zeker hun stemmenaantal zien toenoemen (men denke maar aan den uitslag der ge meenteraadsverkiezingen in Brunswijk) met open armen ontvangen. Zij het dan, dat zijn steun voorloopig nog slechts moreel is, daar hij zijn anderhalf jaar straf uitzit in de ves ting Gollnoid. Intusschen moet de verster king der communistische gelederen met des kundigen als deze oud-officier niet onder schat worden. Na de verklaring van Scheringer, die in den Rijksdag bij de behandeling van de mili taire begrooting is voorgelezen, en waarbij de veroordeelde zijn overgang van Hitle- riaan tot communist meedeelt en toelicht, heeft de „Rote Fahne", het communistische orgaan, een medewerker naar Gollnow ge stuurd om eens met den ex-volgeling van Hitier te praten. In een kolommenlang artikel vertelt de man thans, hoe de vroegere rijksweerluite- nant den weg van v. Siecht via Hitier naar Thalman gevonden heeft. Uitvoerig wordt de teleurstelling van Sheringer geschetst over het falen der 107 nat.-soc. afgevaardigden in den Rijksdag. De gebeurtenissen van de afgeloopen win ter en der laatste weken hadden Scheringer den laatsten stoot gegeven. Steeds had hij weer beproefd een nat.-soc. partij te verde digen en slag op slag leed hij de eene neder laag na de andere. Het had hem tot in zijn ziel getroffen, dat de partij gestemd had te gen de staking der herstelbestalingen, tegen het onmiddellijk verlaten van den Volken bond, tegen het voorstel tot het heffen van een millionairsbelasting, terwijl zij wel stem de voor subsidies aan verschillende indus trieën enz. Steeds weer, aldus constateerde Scherin ger, was er die tegenstelling tusschen theo rie en praktijk. Op deze wijze baant de nat.-soc. partij den weg voor den groei van haar groote tegen partij, waarmee zij meende wel te zullen kunnen afrekenen, zoodra zij de macht in handen zou hebben. 5 VELDSLAG TUSSCHEN SPAANSCHE STUDENTEN EN POLITIE. Dooden en gewonden. De studenten van de Medische Faculteit der universiteit te Madrid hebben getracht opnieuw een betooging te houden om kracht bij te zetten aan hun eischen inzake alge- meene politieke amnestie. De politie verhin derde dit echter, waarna de studenten, naar het gebouw der universiteit terugtrokken om oudergewoonte de gewapende macht met steenen en gasbommen te bekogelen. De politie opende het vuur, hetgeen voor de studenten het sein was om een groot of fensief te beginnen. Zich achter een roode vlag scharende vielen zij de politie met re volverschoten aan. De burgerwacht ver scheen inmiddels ter plaatse en drong de studenten met geweervuur terug. Een politie-agent en een student werden ;edood. Het aantal gewonden moet aanzien- ijk zijn, doch het is nog niet bekend. De studentenonlusten onderdrukt. De Madrileensche studentenonlusten zijn door het krachtig optreden van de politie onderdrukt. De regeering heeft verklaard, dat zij met alle ter beschikking staande mid delen voor de handhaving van orde en rust zal zorgen. Uitzonderingsmaatregelen zullen echter niet worden getroffen. De universiteit zal waarschijnlijk worden gesloten. DE EUROPEESCHE ORGANISATIE COMMISSIE. De bijeenkomst gesloten. De bijeenkomst van de Organisatiecom missie van de Europeesche Commissie werd gisteren gesloten. Op verzoek- van Briand werd besloten den aanvang van de Mei-ver gadering van de Europeesche Commissie op 15 Mei en die van den V.B.-raad op 18 Mei te stellen. Henderson blijft nog tot Vrijdag te Parijs en morgen zal hij vermoedelijk de interna tionale pers ontvangen. Duitschland en Italië hebben zich het recht voorbehouden de kwestie van de agends, inzonderheid die, in zake de behandeling van de economische en organisatorische vraagstukken te Geneve bij den aanvang van de Meizitting nogmaals ter sprake te brenger^. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN TS JECHO-SLOW AKI JE, Dooden en gewonden. De personentrein no. 702, die gistermor gen vroeg van Orlov aan de Poolsche grens naar Eperjes vertrokken is, is tusschen de de stations Sabinow en lipjan bij het over schrijden van de rivier Turosch verongelukt. Toen de trein in volle vaart over de brug reed, vloog de locomotief uit de rails en stort- te met een dienstwagen en twee personen- 1 wagons in het water. Tot dusverre zijn er drie dooden, waaronder de machinist en de stoker. Voorts werden er zeven personen gewond. Militairen zijn ter plaatse om hulp te ver- lfimrn TETZNER LEGT EEN BEKENTENIS AF. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Regensburg heeft Tetzner, die men weet reeds ter dood veroordeeld is, gister den wachtmeester van de gevangenis, waar hij is opgesloten en daarna ook den rechter een bekentenis afgelegd. Hij zeide een „Wan- derbursche" in de nabijheid van Wander- bach in zijn auto te hebben meegenomen. Toen de Wanderbursche zich over koude be klaagde heeft Tetzner hem in een plaid ge wikkeld, zoo, dat ook zijn armen er onder waren gestopt. Vervolgens heeft hij een sterk koord genomen, den jongen gebonden en daarna geworgd. Bij Mariaort heeft hij toen den auto verbrand, nadat hij het lijk eerst achter het stuur gelegd had. Den naam van den vermoorde beweert Tetzner niet te ken nen. Zijne verklaringen zullen worden onder zocht. Men hoopt thans de identiteit van den vermoorde te zullen kunnen vaststellen. EEN NIEUWE „VERZEKERINGS- MOORD" IN BERLIJN? Verleden Zaterdag in de vroegte werd de 50-jarige echtgenoote van den schrijnwerker Basche in haar woning te Friedenau aange troffen met ernstige verwondingen aan het hoofd. Zij was toen reeds aan het bekomen letsel bezweken. De echtgenoot, die de po litie de eerste mededeeling kwam doen, werd in arrest genomen. Bij het verhoor sprak hij zichzelf op tal van punten tegen. Hij bleek met zijn vrouw eenige maanden geleden een verzekering te hebben gesloten van omstreeks 800 Mark. Basche werd er twee jaar geleden reeds van verdacht in zijn woning brand te hebben gesticht. Men neemt nu aan, dat hij zijn vrouw gedood heeft om zich in het be zit te stellen y^n de vei zekeringsuitkeertp?, j

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1