DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN Stoomerij en Vemeiij TAP IJTREINIGING S.UKOTI. 133e Jaargang. Uit het Parlement Minister Verschuw bestreed dit, doch, toen Dagelijksch Overzicht Ook Duitschland verrast. Buitenland jÊlle te behandelen goederen nog VOOV VoSCUen terug. Onze naam waarborgt 17 correcte aflevering. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden bij vooruitbetaling voer Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ao. Directeur: C. KRAK. VKIJUAO 2? HAAKT 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat utt drie bladen. Den Haag, 26 Maart 1931. De Eerste Kamer heelt heden na kort de bat hare goedkeuring geschonken aan he voorstel tot aanleg van een nieuwe Ignaa. verbinding van Amsterdam met den Boven Sin ter vervanging van het Merwedeka naaf dat niet meer voldoet aan de eiscuen van 'de vaart. Hoewel misschien het bekende plan van een kanaal door de Gelderocue Vallei hun liever was geweest, spraken z wel de heer De Vlugt (a.r.) burgemeester van Amsterdam, als de lieer Henanx (r.k.) ten gunste van het voorstel. De heer Smeenge (lib.) wenschte evenwel, al zou hij voor het voorstel stemmen, toch nog even te getuigen van zijn sympathie voor het genoemde plan, dat voor ae land streek tusschen Amersfoort en den Rijn zeer nuttig zou geweest zijn. de welvaart zou be- vorderd hebben en een betere afwatering van de Vallei zou hebben gegeven. Dit laat ste sprak evenwel de heer Van Citters (a.r.), oud-commissaris der koningin in Gelder land, ten stelligste tegen. De eenige spreker tegen het voorstel was de heer Van der Lande (r k.), die meende, dat men eigenlijk wel kon volstaan met het Merwedekanaal wat op te knappen en uit te Minister Reijmer had geen moeite om het voorstel te verdedigen, dat ten slotte zonder stemming is aangenomen. Bij de behandeling vervolgens van de Postbegrooting is enkel over het radiovraag- stuk gesproken. De heer prof. Kranenburg (v.d.) heeft daarbij geprotesteerd tegen de malle wijze, waarop de censuur op de radio-uitzendingen wordt uitgeoefend, terwijl hij ook nogeens opkwam tegen de wonderlijke verdeeling van den zendtijd. Daartegenover vond de heer De Zeeuw (s.d.a.p.) die verdeeling nog zoo slecht niet, verweet echter in b°t bijzonder den A.V.K.U. zelfoverschatting cn beweerde, dat deze om roep wel degelijk een bepaalde kleur had, omdat notabene de andere omroepcombina- ties ook een kleur hadden! De censuur vond hij echter ook niet in orde. Minister Reijmer betoogde, dat de censuur onmisbaar was, preventief zoowel als repres- sief, omdat de radio-uitzendingen zoo n teere zaak was en het kwaad van ontoelaatbare uitzendingen al geschied was en het dus te iaat was om het te keeren, wanneer de con trolecommissie er achteraf weet van kreeg Volgens hem was de A.V.R.O. de schuld, dat er <reen eensgezindheid in de aether heersch- te. De zendverdeeling was geschied in over eenstemming met de wet. Nadat de Postbegrooting was goedge keurd, heeft de Kamer zich de rest van de vergadering verdiept in de Begrooting van Waterstaat. Tal van sprekers hebben daarbij allerlei onderwerpen ter sprake gebracht, gelijk te doen gebruikelijk is en vooral de heer Moit- maker (sd.a.p.) heeft allerlei belangen van de spoorwegen en vooral van het spoorweg personeel ter sprake gebracht. Morgen is de minister aan 't woord en dan kunnen we ge voeglijk gewag maken van de voornaamste punten, welke bij dit laatste hoofdstuk der Rijksbegrooting ter sprake zijn gebracht. De Tweede Kamer werd heden verrast met een wetsvoorstel van den heer Wijnkoop (comm.), tot bescherming der arbeidersklas se tegen de gevolgen van de economische crisis. De inhoud ervan is op het oogenblik nog niet bekend, daar het stuk nog gedrukt moet worden. Morgen weten we er meer van. De Kamer heeft de behandeling van het Suikerbietenwetje voortgezet en nadat de heer Wijnkoop had betoogd, dat het voorste! slechts ten bate van het kapitaal zal strek ken en de heer Colijn (a.r.) zich niet ten volle met het regeeringsvoorstel ingenomen had verklaard, doch de garantie te laag achtte, heeft minister Ruijs uitvoerig het ont werp verdedigd. Hij betoogde, dat de grens van 12.36, tot welke een garantiebedrag kan worden toegekend, nauwkeurig is bere kend en zette tegenover den heer Van der Sluis uiteen, dat het der regeering onge- wenscht toescheen een productiepremie toe te kennen Echter wilde hij aan de wenschen van verschillende leden tegemoet komen door een verhooging aan te brengen, welke neer komt op een verhooging van de grens met 50 cent per 1000 kilo bieten. Zonder dat er gerepliceerd werd, heeft de Kamer daarop het ontwerp goedgekeurd met 74 stemmen en enkel den heer Wijnkoop als tegenstemmer. De Kamer heeft hierop voortgezet de be handeling van de herziening der Woning wet, maar is er niet erg mee opgeschoten. De heer Van den Bergh (s.d.a.p.) kwam n 1 met een amendement om bij onteigening ten dienste van de volkshuisvesting de waar de van den bouwgrond te taxeeren op zoo danige wijze, dat er rekening wordt gehou den met de in de gemeente geldende voor schriften betreffende het in exploitatie bren gen van bouwterrein. er over gestemd moest worden achtte de voorzitter het beter de stemming tot den volgenden dag aan te houden. NOG STEEDS DE TOLUNIEf Een rede van rijkskanselier Brünicg. Dat het Duitscli-Oostenrijksche tolverbond een verrassing was voor het buitenland, we ten we nu al wel zoo langzamerhand. Dat het verbond echter ook voor Duitschland zelf een groote verrassing is geweest, mag men minder bekend veronderstellen. Toch blijkt dit zoo te zijn, zooals de thans lezen. De Ber- lijnsche correspondent van de N. R. Ct. weet n.1. te schrijven, dat Duitschland al evenzeer voor een fait-accompli stond als de andere landen. Nog nimmer is de Duitsche rijksdag zoo volkomen verrast met een verbond, als dezen keer het geval is geweest, en het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat er pro testen tegen dezè geheime actie zijn losge broken. Zoo heeft o.a. dr. Breitscheid uit naam der socialisten in den rijksdag gepro testeerd tegen het feit, dat de regeering de partijen niet heeft geïnformeerd en gepolst. Enfin, het laatste woord over dit verbond is nog lang niet gesproken en wij zullen nog gelegenheid genoeg hebben, om er ook hier op terug te komen. Men zal in den loop van deze week be merkt hebben, dat bijna alle perscommentaren spreken over „schending van het protocol van 1922". In hoeverre dit protocol nu wer kelijk geschonden is, kan momenteel moeielijk gezegd worden, omdat men eerst nog de nadere bijzonderheden van het verdrag moet afwachten. Zonder daar dus thans dieper op in te gaan lijkt het wel interessant, be weten, hoe dr. Brüning over de tolunie denkt. Dr Brüuing heeft n.1. op de vergadering van den „Deutschen Industrie- und Handelstag" een rede gehouden, waarvan het Hbl. het vol gende telegram ontving: Dr. Brüning wees er op, dat het gelukt is het verval van het staatsgezag te beletten, dat gedurende de donkere wintermaandn scheen te dreigen. Dit was een prestatie, waaravn de beteekénis niet onderschat moet worden en welk recht geeft tot de verwachting, dat ook de andere nog aanwezige moeilijkheden zullen worden overwonnen. De doeleinden, welke de rijksregeering zich gesteld heeft, zal zijn ook verder met kracht nastreven. Zij zal er naar streven de vorming van particu lier kapitaal naar mogelijkheid te bevorderen Daarom mag het bedrijfsleven niet met weer nieuwe belastingen worden bezwaard, zoo dat de rijksregeering zich beslist wenden moet tegen het instellen van nieuwe belas tingen, daar zij anders de lijn van haar poli tiek zou verlaten. Overgaande tot de „Osthilfe" verklaarde de rijkskanselier, dat bescherming en versterking van de binnenlandsche markt de eerste voor waarde is voor het behoud van het bedrijfs leven. De belasting van Duitschland met herstel betaingen moet een bijzondere positie van Duitschland op handelspolitdekgebied recht vaardigen. Zonder toeneming van den uit voer en beperking van den invoer is het vor men van een uitvoeroverschot niet mogelijk Het hangt voor een groot deel van de wereld zelf af, of en hoe lang het nieuwe herstelplan uitgevoerd kan worden. Daar het besef van de samenhang in de wereld slechts langzaam voortschrijdt, moet de rijksregeering er naar steven door haar initiatief de ontwikkeling voor te bereiden, welke in het bereik van het mogelijke ligt. Op die wijze moeten de onderhandelingen begrepen worden, die thans tusschen Duitsch land en Oostenrijk zijn begonnen. Steeds staat de vraag op den voorgrond, of en hoe het mogelijk is de afzonderlijke economische gebieden uit te breiden, en van deze moge lijkheden moet onder alle omstandigheden gebruik worden gemaakt. Duitschland en Oostenrijk konden des te gemakkelijker besluiten deze denkbeelden te verwezenlijken, omdat zij daarbij niet gehin derd worden door tegenstellingen. De onder handelingen hebben ten doel, het Bedrijfs leven der beide landen de voordeelen te ver schaffen, welke voortvloeien uit de uitbrei ding van het economisch* gebied. Deze voor deelen, tot welker verzekering beide regee ringen het recht en den plicht hebben, behoe ven echter niet met de belangen van andere landen in strijd te zijn Bovendien kan dit verdrag trouwens den stoot geven tot een ontwikkeling, die heilzaam kan worden voor geheel Europa. Beide staten zijn besloten op hun weg bedaard voort te schrijden. Beslissend voor het herstel van het Duit sche bedrijfsleven is echter tenslotte de wil van dit bedrijfsleven zelf om zich te hand haven. Taak van dit bedrijfsleven is begrip en socialen zin te toonen voor de werkloozen door de arbeidswillige werkloozen weer aan het arbeidsproces deel te doen nemen. Een crisis als de huidige, overwint men niet al léén met staats- en economische middelen. Er zijir offers toe noodig van alle betrokken kringen- DE TERAARDESTELLING VAN HERMANN MULLER. Een indrukwekkende plechtigheid. Gistermiddag heeft onder enorme belang stelling van de zijde vtn de Sociaaldemocra tische Partij, Rijks- en Pruisische autoritei ten, Rijksbanier-Zwart-Rood-Goud en veie partijgenooten uit binnen- en buitenland, te Berlijn de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den oud- Rijkskanselier Hermann Muller. In het „Vorwarts" gebouw aan de Linden- strasse, welke door Schupo te voet en te paard was afgezet, had des middags te vier uur een rouwplechtigheid plaats. De zaal was met zwarte doeken, lauwerserusboomen en guirlandes getooid. Op het podium rustte de kist mét het stoffelijk overschot van Hermann Müller, omgeven door leden van de Rijks banier. Voor de kist namen de bestuurderen van de Duitsche Sociaaldemocratische Partij en die uit het buitenland plaats. Onder hen bevonden zich Vandervelde (België), minis ter-president Stauning (Denemarken), Adler (Zürich), Karl Renner en burgemeester Seitz uit Weenen en Leon Blum (Frankrijk). Muziek en zang verleenden aan deze sa menkomst een bijzondere wijding. De partijvoorzitter Wels nam het woord en huldigde Müller als den leider van het heir- leger van den arbeid, het kantoorpersoneel, de vrije vakbonden, de arbeidersjeugd en de Arbeidssport alsmede van de in het Centraal Verbond der Verbuirsvereenigingen vereenig- de consumenten. Spr. herinnerde aan de taak, dit Müller in Juli 1914 voor het Partijbestuur te vervul ling kreeg en die hem op den lsten Augus tus, vlak voor het uitbreken van den wereld brand, naar Parijs voerde. Tevens bracht spr. in herinnering, dat door den Belgischen socialist het leugenweefsel vernietigd is, dat door de Nationalisten om deze reis heenge- weven is. Na den wereldoorlóg heeft Müller te Bern de verbroken banden met de socialis ten der anderen landen aangeknoopt. De dag van Versailles ;s voor hem de moeilijk ste van zijn geheele leven geweest. Dat ech ter Müller het Verdrag heeft onderteekend, is een daad, die reeds thans door de geschie denis is gerechtvaardigd. Deze daad toch, beteekende het begin van de bevrijding op een weg, waarop vele andere mannen van be- teekenis hem gevolgd ^ijn. Uit naam van de buitenlandsche vertegen woordigers werd daarop nog het woord ge voerd* door Vandervelde uit Brussel, die aan den heldentijd der socialistische beweging herinnerden Hermann Müller huldigde als den medestrijder van Bebel, Jaurès en als een wegwijzer voor de toekomst. In den Lin- denstrasse werd de rouwstoet geformeerd. De lijkwagen werd geflankeerd door leden van de Rijksbanier en de Socialistische Jeugd. Er was een schat van bloemstukken en kransen, waaronder ook van den President der Repu bliek, de Rijks- en Pruisische regeering en den Republikeinschen Landbond. Terwijl de muziek de Treurmarsch van Chopin speelde zette de stoet zich in beweging. In de Wii- helmstrasse woei van alle oflicieele gebou wen de vlag halfstok. Voor de Rijkskanselarij hadden zich de leden der regeering, het corps diplomatique en tal van andere autoriteiten opgesteld. Rijkskanselier Brüning legde een krans op de lijkkist, met de woorden: „In naam der Rijksregeering leg ik deze krans op de baar van Hermann Müller, op de plaats, waar hij tot heil van Rijk en Volk onbaat zuchtig en trouw gearbeid heeft. Deze laatste groet geldt een man, wiens verscheiden ons volk diep en smartelijk heeft getroffen en wiens herinnering het vol dankbaarheid in eere zal houden". Toen de lijkwagen het Presidentieel Paleis passeerde, stond de President der Republiek Von Hindenburg geheel alleen op het bordes, om den doode de laatste eer te bewijzen. Naar het crematorium Op de groote stoep van het Rijksdagge bouw waar eveneens de vlag halfstok woei, sprak de President Loebe gevoelvolle woor den ter huldiging van de nagedachtenis van Hermann Müller en hechtte eveneens een krans aan de kist. De stoet zette vervolgens den tocht naar het Crematorium voort. Van het Rijksdagge bouw af volgden alle Rijksministers den droeven stoet. De aankomst bij het Cremato rium had eerst tegen acht uur plaats. In de Gerichtstrasse hadden zich leden van den Rijksbanier met fakkels opgesteld. Terwijl de Rijksbanierkapel treurmuziek ten gehoore bracht werd de kist in de hall gebracht en met kransen bedekt opgebaard. De Rijksdag afgevaardigde Breitscheid sprak een rede uit, waarin hij den dooden vriend en leider na mens de fractie een laatsten groet bracht. HET NIEUWE VLOOTVERDRAG. Nog steeds ernstige moeilijkheden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, zal waarschijnlijk heden middag uit Parijs naar Londen terugkeeren. De laatste 24 uur van zijn bezoek aan Parijs waren voornamelijk gewijd aan de Fransch Italiaansche vlootovereenkomst en de in voeging daarvan in de drie mogendheden overeenkomst, waaraan, naar is gebleken, nog ernstige moeilijkheden zijn verbonden I Van Fransche zijde wordt verklaard, dat de ze moeilijkheden van zuiver technischen aard zijn. Het schijnt in werkelijkheid echter over meer essentieele kwesties te gaan en wel om het zeer hooge tonnagecijfer van oude zeebooten, n.1. 83000 ton, terwijl ook het tonnagecijfer voor groote kruisers een rol speelt. De Italiaansche gevolmachtigde Rasolli is naar Rome teruggekeerd, om nieuwe instruc ties van zijn regeering te ontvangen. De Fransche deskundige Massigli, die uit Londen naar Parijs is gekomen, om de be sprekingen aldaar bij te wonen, zal waar schijnlijk nog in den loop van deze week naar Londen terugkeeren, waar de onder handelingen worden voortgezet. Het schijnt twijfeachtig, of de besprekin gen tusschen de Britsche en Italiaansche ge delegeerden tot een oplossing van de moei lijkheden zullen leiden, temeer, waar Japan hardnekkig weigert, de onderzeeboot-tonna ge van Frankrijk goed te keuren, terwijl Amerika protesteert tegen de bedoeling van Frankrijk, om een aantal oude kruisers in het program op te nemen, die later door mo derne slagschepen kunnen worden vervan gen. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. De houding van Gandhi. Naar uit Bombay gemeld wordt heeft Ma- hatma GanJhi verklaard, dat ie terechtstel ling van de drie moordenaars van Laiiore zijn houding tegenover de Engelsch-lndische overeenkomst niet gewijzigd heeft. De Indi sche regeering heeft echter een ernstige fout begaan. Indien het congres zijn overeenkom sten met den onder-koning niet mocht goed keuren, dan zal hij zich tijdelijk uit de poli tiek terugtrekken. Hij noemt het een vernede ring voor de Indiërs, indien zij bij conflicten tusschen Hindoes en Moslims de bemiddeling der Engelschen inroepen. De Panindische Congrescommissie heeft den nieuwen toe stand in Indië besproken, inzonderheid met het oog op de terechtstellingen en de krach tige oppositie tegen Gandhi. NIEUWE MARITIEME BESPREKINGEN IN FRANRIJK. Gistermorgen hebben aan den Quai d'Or- say ie Parijs besprekingen plaats gehad, be trekking hebbende op de moeilijkheden, wel ke gerezen zijn bij de redactie van de Vloot overeenkomst. Aan deze besprekingen namen behalve de maritieme deskundigen, van Fran sche zijde deel Briand, de minister van marine Dumont en Massigli en van Engelsche zijde de minister van buitenlandsche zaken Hen derson en de ambassadeur Lord Tyrrell. De conferentie werd te 13 uur onderbroken en in den middag voortgezet. Een officieel communiqué werd niet uitgegeven. Naar verluidt zouden de bestaande moeilijkheden nog niet geheel geëlimineerd zijn. DE TOESTAND TE CAWNPORE VERSCHERPT. Na de laatste bloedige gevechten te Cawn- pore is de toestand aldaar wederom ver scherpt. In totaal zijn daar ongeveer 60 per sonen gedood en ongeveer 500 gewond. De Mohamedaansche winkeliers hebben 25 Hin-' doekinderen vermoord, die naar aanleiding van de terechtstelling der moordenaars van Lahore aanspoorden tot het sluiten der win kels en met steenen begonnen te gooien, toen de winkeliers hieraan geen gevolg gaven. Te Burma is het opnieuw tot vrij ernstige onlusten gekomen. In het district Tharawaddi is een militaire post plotseling door opstan delingen aangevallen. De aanval kon echter met een verlies van 25 dooden en talrijke ge wonden worden afgeslagen. Op een andere plaats gelukte het een Engelsche politiepost eveens een aanval af te slaan. Militaire versterking is reeds onderweg om iederen nieuwe aanval onmiddellijk te kunnen onderdrukken. De toestand nog steeds aitiek. De onlusten te Cawnpore duren nog steeds voort. Het aantal dooden is gestegen tot 120 en het aantal gewonden tot 500. De Europee- sche bewoners hebben zich onder militaire bescherming gesteld. Vele bewoners zijn ge vlucht. Er is een strenge censuur ingesteld en de telegrafische verbindingen zijn verbro ken. Ook de levensmiddelen-toevoer is afge sneden en de meeste treindiensten op Cawn pore zijn stopgezet. De plaatselijke overheid kiaagt, dat er te weinig militairen beschikbaar zijn om den toestand meester te worden. EEN KLEIN ARSENAAL IN BERLIJN ONTDEKT. De politie te Berlijn heeft gister in samen werking met de gendarmerie te Floeha in een klein hoenderpark een wapenfondst gedaan. Aangetroffen werden een mitrailieuse, vier legergeweren Model '98, twee infanterie- sabe's. een handgranaat, 180 ïnfanterie- patronen, 13 springstofpatronen en 21 meter lont, die allen in beslag zijn genomen. Al het materiaal was op deskundige wijze verpakt en verkeerde in goeden staat, met uitzonde ring van de munitie, de handgranaat en het lont. De wapens wenden onder een hoop stroo ontdekt, terwijl de rest in den kelder begra ven was. De eigenaar, die toegaf van de aan wezigheid van dit kleine arsenaal te hebben geweten, is geen lid van een politieke partij, doch heeft wel communistische sympathieën. van NIEUWE STUDENTENTROEBELEN IN SPANJE. De universiteiten gesloten. Gisteren hebben opnieuw siudentenonlus- ten plaats gehad. Te Madrid werd een groote demonstratiestoet va ongeveer 3000 studen ten en arbeiders door de politie ontbonden, zonder dat het echter tot ernstige ongere geldheden is gekomen. Te Barcelona daaren tegen hadden ernstige botsingen plaats tus schen politie en studenten, waarbij hier en daar geschoten werd. De regeering heeft gisteren alle hoogescholen in den lande doen sluiten. De berichten over aftreden van den directeur-generaal der politie, Mola, worden officieel tegengesproken. EEN NIEUW HOTEL AAN HYDE PARK- Op het terrein van het voormalige Dor- chester House, aan Park Lane te Londen, is thans een reusachtig Dorchester Hotel verre zen. Het is gebouwd in een E-vorm, en het heeft acht verdiepingen. Van het dak en uit de boven-verdiepingen heeft men een fraai kijkje op Hydepark. Het wordt een luxe-hotel met 30O kamers. De bouw heeft ongeveer 1.750.000 ge kost, zoo lezen we in de N. R. Crt Voor de menschen met gewone beurzen is het niets. Een kamer zal 35 a 42 sh. per dag kosten, dubbele kamers 45 a 50 sh., een zitkamer met slaapkamers vijf guinjes, een „groote" ver- trekkenreeks elf guinjes en een „koninklijke" vertrekkenreeks 15. Dit hotel is dus voor de kampioensboksers, de primadonna's van opera of ballet, c: Morgans en de Charley Chaplins Wat wel jammer is, want wie van ons zou ook niet eens gaarne dansen in „de kleine balzaal, die een verguld plafond heeft en een zwarte vloer". De groote balzaal ein digt aan een zijde in een soort dom en heef' spiegels langs alle muren. EEN DUEL VAN GROOTE DOODEN. Iedereen, die daarvoor in aanmerking komt of kwam, heeft zijn herinneringen uit den we reldoorlog opgeschreven met de bedoeling, die te laten publiceeren, aldus de N. R. Crt Vele van die boeken zijn ook verschenen, anderen hangen een vermoeide wereld nog boven het hoofd.' Zoo zullen ook de herinneringen van Joffre verschijnen. Maar de ingewijden we ten, dat de maarschalk daarin bijzonder openhartig is en dat hij vooral op scherpe wijze afrekent met Foch, en met de politieke leiders in Frankrijk, die Joffre het opperbevel over de Fransche legers hadden afgenomen. Wel heeft mevr. Foch, begeerig om haar overleden man niet het onderwerp te doen worden van een hatelijke polemiek, aan de weduwe van Joffre verzocht het manuscript van haar man te doen nakijken door een on- partijdigen derde, die dan de bevoegdheid zou hebben, ongewenschte brokken te schrap pen. Hoewel de weduwe Foch tot dat doel een bezoek bracht aan de weduwe Joffre, zullen toch de mémoires van den man van dp Marne ongewijzigd worden in druk gegeven. VEERPONT BIJ CONSTANZA OMGESLAGEN. Veertien menschen verdronken. In de Zwarte Zee is gisteren een veerpont, welke arbeiders naar het werk bracht, omge slagen. Veertien menschen zijn verdronken. STAKEND '1EIDERS IN POLEN OVERVA. :l EEN FABRIEK. Stakende arbcia.rs hebben gisteren in War schau een lederfabriek overvallen om eenige stakingsbrekers met geweld uit het gebouw te verwijderen. Er ontstond tusschen de ar beiders een geregeld gevecht, in den loop waarvan eenigen hunner door revolverscho ten ernstig gewond werden. De politie wist tenslotte de orde te herstellen en arresteerde 10 arbeiders.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1