Ilkiiiruti EiiiiiL DE PAGODE in uw pup: v.ROSSEM's TROOST nandtrti drie en dertigste jaargang. Vrüdas '27 Maart. Radioprogramma milLLKTON. STAD EN OMGEVING, Rechtszaken K». 73 ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM MERS FRANCO EN GRATIS. UE DIRECTIE. Zaterdag 28 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V A R A.) 9.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding (V.P.R.O.). 10.15 Uitz. voor Arb. in de Con- tinu-bedrijven. Met medewerking van net V.A.R.A.-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. Henri Marchand, liedjes. 12.— f ^}1^e^nc. 1 ten 12.15 Concert door het V.A.R.A.-Septet onder leiding van Is. Eyl en gramofoonpla- ten. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. 2 45 Paedagogisch concert o. 1. v. Piet Tiggers. Met medewer king van de Holl. Kamermuziek-Ver 4.15 Cursus Duitsch P. Bol. 4.45 Esperanto 5.0d W. Louwaars: „Onze groote kinderen en onuze tijd". 5.35 Ons huis een tehuis door 1. Landréa 6.05 Gramofoonpl. 6.10 P. Harke- man: „De economische positie der Binnen. schippers". 6.30 Gramofoonplaten. 6.35 Lite rair halfuurtje A. M. de Jong. 7.15 A Geerts: „Het werk der Sociaal-democraten in de Provinciale Staten van Friesland 7.30 Politieberichten. 7.45 V.A.R.A.-Varia. 7.35 Gramofoonpl. 8.Viool-recHal door A dries Roodenburg. Elsa Nolthenius, piano 8 30 Bestuursniededeelingen. 8.40 Zaterdag- dagavondprogramma met medewerking van het V.A.R.A.-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot, W. van Cappellen, voordracht. Teun de Klepperman. 10.— Vaz Dias. 10.15 Veivolg Populair programma 11.4512.Gramo foonnlaten. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8—9 15 Gramofoonplaten. 10.—11.30 Gra mofoonplaten. 11.30—12.— Godsd. Causerie Pastoor Perquin. 12.—1.30 Concert door het K. R. O.-sextet onder leiding van P. Lusten- houwer. 1.30—2.30 Gramofoonplaten. 2.30 3.Vragenhalfuurtje. 3.4.30 Kinder uurtje. 4.45—o.Gramofoonpl 6.—6.15 Esperanto-Nieuwsber. 6.156.35 Journ. iWeekoverzicht door P. de Waart. 6.35—6 45 Duitsche Revellers. 6.45—7.15 Esperanto- cursus. 7.15—7.45 Dr. J. v Kranendonk Duffels: „De noodzakelijkheid van genees kundig schooltoezicht II". 7.4510.45 Con cert door het K.R.O.-orkest onder leiding v J Gerritsen. 10.45—12.— Gramofoonplaten. 8.15—8.25 Mr. A. I. M. J. baron v. Wijn bergen spreekt over Mr. Aalberse. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 1.20—2.20 Orkestcon cert 2.55 Verslag van de voetbalmatch Schotland—Engeland. 5.35 Kinderuurtje. 6 35_7 Berichten. 7 05 Zang door J. Armstrong en Joan Coxon. 7.20 Lezing. 7 40 Lezing. 7 50 Piano-recital door E Mitchell. 8.20 „Cavalleria Rusticana" van Mascagni 9.25 Berichten 9.40 Berichten. 9.45 „The Scoop". Detectiveverhaal. 10.10 „World for Sale van J. Watt. 10.55—12.20 Dansmu- ziek Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 Gra- mofoonjflaten. 12.50 Gramofoonplaten. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 6.50 Gra mofoonpl. 9.05 Tooneeluitz. 9.50 Orkestcon eert. Langenberg, 473 M. 6.357 35 Orkest concert. 11.30 Gramofoonpl. 12.25—150 Orkestconcert. 2.55—2.45 Gramofoonplaten 4.20—5.20 Orkestconcert. 7.058.15 Gewijd concert. Koor, solisten en orgel. 8.20 „Judas Iskariot". Hoorspel van N. Schwarzkopf. Daarna berichten en Kamermuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.05—12.35 Gra mofoonplaten. 2.20 Kinderuurtje. 2.50—4.50 Orkestconcert en voordracht. 5.10—5.40 Concert. Harmonica-orkest. 7.20—8.20 Dans muziek. 8.20—8.35 Piano-recital. 9.20— 10.20 Orkestconcert en zang. 10.20—11.35 Dansmuziek Brussel, 508.5 M. en 338-2 M. o08.5 M 5 20 Concert door kwintet. 7.20 Gramofoon platen. 7.50 Gramofoonplaten. 8 20 Orkest concert. 338.2 M.: 5.20 Dansmuziek. 6.05 Concert. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. 9.05 De clamatie. Zeesen, 1635 M. 5.40—1.20 Lezingen. Be richten. 1.20—2.20 Gramofoonplaten. 2.20— 3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert. 4.50- 7.20 Voordrachten. 7.20 „Bsuch in Wien' 8.20 Weensch Orkestconcert. 9.20 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmuziek. Door MARJOR1E BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E GUYE. 12 Dat zou een slecht lot zijn voor iemand die zoowel verstandig als gevoelig was, maar een lot waarin zij zou opgaan als zij niet waakzaam was Als Timothy niet kwam en haar bekwaam heid tot volkomen berusting zou wankelen en te kort schieten. Zij dacht, met dankbaarheid, aan Magnus Farryner; deze knappe, aardige man had haar lief. Dat was 'n groot actief in haar vage, verwarde zaken, maar een dat moeilijk blijvend kon zijn; hij zou heengaan, hij zou vergeten en onbeantwoorde liefde is op zijn best slechts halve liefde, de smart zonder het genot. Ook leek het vreemd, iets dat zij moeilijk als werkelijk bestaand kon aannemen dat deze vreemdeling haar zou liefhebben: en zij keek weer naar haar bleek gelaat, uitkomende te gen het duistere goud van den achtergrond,. in den donkeren spiegel en zocht naar de vol maaktheden die Farryner hadden betooverd. Met het gevoel van de werkelijkheid dezer liefde verdween de prikkel, die zij haar had gegeven om Timothy te schrijven; zij betreurde, endanks allen lof van miss Stalling, dat ze die oitnoodiging had verzonden. Als hij niet genoeg voor haar gevoeld had om te schrijven, stond het niet uj vm ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Algemeene ledenvergadering in de dancing van de Harmonie. Deze gisteravond gehouden vergadering werd bijgewoond door een 40-tal leden. De lieer T. Bonsema, voorzitter, constateer de bij de opening, dat het bezoek al onge veer hetzelfde is als verleden jaar, waarin men een bewijs van vertrouwen jegens de leiding der vereeniging kan zien. Spr. me moreerde vervolgens den toenemenden bloei der vereeniging, zoowel in het aantal uit voeringen van begrafenissen die aan haar werden opgedragen, als in ledental. Dit laat ste is echter niet in goede verhouding tot het aantal uitvoeringen voor niet-leden. Waarom deze raenschen geen lid waren geworden, was spr. niet bekend, maar hij meende, dat er, gezien het groote aantal uitvoeringen voor niet-leden in 1930 (59 van de totaai 98), alle aanleiding is voor het voeren van propaganda. Spr. hoopte, dat het mogelijk zal zijn een 2000 leden te krijgen, zooals men ook in Zaandam heeft, waar in Febr. j.1. een vereeniging met gelijk doel als de onze is opgericht. Spr. bracht ten slotte een woord van dank aan den directeur en de dragers, alsmede aan de firma A. Dam Co. voor de wijze waarop zij hun werkzaamheden voor de vereeniging hadden uitgevoerd. Na lezing der notulen kwamen de jaarver slagen aan de orde. Het verslag van den secretaris begon met de verklaring, dat het afgeloopen jaar heeft getoond, dat het verleden jaar geuite opti misme, ten aanzien van de groeiende belang stelling voor de vereeniging, niet misplaatst was. In de vervulling van de bestuursfuncties kwam geen verandering. De heer N. van de Poll, periodiek aftredend als lid van den raad van toezicht, werd ver vangen door den heer C. Oostwouder. Gedurende 1930 werden 1 gewone alge- meene ledenvergadering, 4 bestuursvergade ringen en 1 vergadering van het bestuur met het personeel gehouden. In de personeelsformatie kwam geen ver andering. Ook in het afgeloopen jaar heeft het per soneel zich op de juiste wijze van zijn taak gekweten. Voor de wijze waarop de leveranciers de vereeniging bedienden, heeft het bestuur al len lof. In den zomer van 1930 verzocht men van uit Zaandam het bestuur inlihtingen te verschaffen omtrent de werkwijze der veree niging. De heer Vennik heeft toen op een aldaar gehouden openbare vergadering een causerie gehouden over het ontstaan, doel en werk wijze der associatie. Men besloot toen defi nitief tot oprichting eener vereeniging en haar evenals te Alkmaar te noemen: „Asso ciatie voor Lijkbezorging". Het aantal uitgevoerde diensten geduren de het jaar 1930 bedraagt 98, te splitsen als volgt: 72 begrafenissen te Alkmaar; één te Alk maar vanuit Heiloo; een te Alkmaar met transport uit Amsterdam; .15 uit Alkmaar naar 's-Gravenhage, Amsterdam, Winkel, Haarlem, Leiderdorp, Wieringerwaard, Lim- men, Schagen, Den Helder, Heiloo, Bergen, Akersloot 2 en Stompetoren 2; een van Bak- kum naar Uitgeest; één van St. Pancras naar Bergen; twee crematiebedieningen naar Westerveld; vijf transporten naar Enkhut- zen, Hauwert, St. Maartensbrug, Warder en Barsingerhorn. De balans der associatie sluit in het de bet en credit met J 5026.26. De katafalk- kleeden, de uitmonstering van het personeel, de benoodigdheden voor de rouwkamer en het materiaal komen elk met een gulden op de balans voor. De winst- en verliesrekening sloot met 2726.06 (saldo 477.31.) De rekeningen enz. waren nagezien en in orde bevonden door den accountant, den heer C. Vennik en den raad van toezicht. Het ledental klom sinds ultimo Dec. 1924 tot 1 Jan. 1931 van 811 tot 1097 Het ledenkapitaal bedroeg in 1924 656.85 en steeg sindsdien tot 3500. De reserve, die in 1929 voor het eerst op de balans voorkwam met 266.95, bedroeg in 1930 746 26. Het aantal uitgevoerde begrafenissen, transporten en crematiebedieningen steeg gestadig van 38 in 1924 tot 98 in 1930, waarbij 59 voor niet-leden. Het bedrag, waarvoor de opgedragen be dieningen werden uitgevoerd, bedroeg in 1924 6118.76 en in 1930 19071.15. De heer Eendebak vroeg het woord over het jaarverslag. Het had zijn aan dacht getrokken, dat de secretaris het personeel zoo extra-veel lof toezwaait. Spr. meende, dat daarbij was vergeten mede te deelen, dat ook de verhouding tusschen per soneel en bestuur zoo goed is, al is het waar, dat het personeel wel eenige wenschen heeft, die echter na besprekingen wel opge lost kunnen worden. Wat het financieele gedeelte betreft, vond spr. het minder goed, dat het ledenkapitaal is vastgesteld op 3500. Is men op het doo- de punt aangekomen? Voorts bevreemdde het spr., dat de reser ve plotseling zoo hoog is opgevoerd. Zal dit zoo voortgaan? Spr. vroeg of het niet mo gelijk is de leden in een bevoorrechte po sitie te plaatsen ten aanzien van begrafenis sen, als men tenminste niet zal overgaan tot het aanschaffen van eigendommen. Als voor rechten voor de leden noemde spr.: afschaf fen van den omslag voor algemeene onkos ten, aanspreker of een of meer dragers of een volgauto gratis. De voorzitter dankte den heer Eende bak voor de vertolking van de goede ver standhouding tusschen personeel en bestuur Zij is mede oorzaak geweest voor de toene mende populariteit van de vereeniging, voor welker verderen bloei spr. de beste wenschen uitte. Hij hoopte dat de goede geest bewaard zal blijven. De heer J. Kwast, penningmeester, zei, dat het vaststellen van het ledenkapitaal is geschied om te voorkomen, dat het te een of ander tijd zou worden aangesproken. Als de reserve voldoende is opgevoerd, zal het le denkapitaal verder worden versterkt. De omslag voor algemeene onkosten is ge heven, omdat overigens de baten niet ge noeg hadden gevloeid. Zoodra dit wel het geval is, zal die omslag worden afgeschaft. De voorzitter wilde waarschuwen tegen het al te grif aanspreken van de re serve. Als vaststond, dat de inkomsten zou den blijven als over 1930, zou spr. zich niet willen verzetten tegen het geven van facili teiten aan de leden. Overigens moet men niet vergeten, dat het niet goed kan zijn het eene jaar een omslag te vragen en het an dere jaar niet en dan daarna misschien weer wel. Spr. wilde tegelijk met het aanhangige punt ook behandelen het agendapunt, waar bij wordt voorgesteld over te gaan tot aan schaffing van costumes voor het personeel. De thans gebruikte kleeding kan misschien dit jaar nog mee en het bestuur vond het niet wenschelijk het personeel weder zelf de costuums te laten aanschaffen, zooals bij de eerste kleeding het geval is geweest, toen de vereeniging nog geen kas had. Bovendien stelde spr. voor om aan de le den van het personeel, als zij wegens ouderdom of ziekte geen dienst meer kunnen doen, de helft terug te betalen 50) van het bedrag dat zij hebben uitgegeven voor hun costuum. De jaarverslagen enz., alsmede de beide genoemde bestuursvoorstellen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bestuursverkiezing. De heeren J. Jorritsma en H. van Raai te werden bij acclamatie herkozen als bestuurs leden. Voor de verkiezing van een lid van den raad van toezicht werden verschillende hee ren genoemd, van wie echter eenige zich te rugtrokken. Ten slotte bleven er twee over, van wie benoemd werd de heer A. Burger met 21 stemmen. De heer Cammeraat had 16 stemmen. Rondvraag. De heer Van Heerden betuigde zijn dank voor de goede samenwerking tusschen hem en de leden van het personeel en het bestuur. Hij hoopte op bestendiging hiervan in het belang van de vereeniging. De heer J. M. Jansen zou gaarne zien dat de directeur-uitvoerder voortaan niet meer vóór den lijkstoet liep. Het zou z.i. de plechtigheid verhoogen, als de directeur naast den stoet gaat. Spr. stelde voorop, dat hij dit niet zei om bemerkingen te maken, hij had nog nooit iets opgemerkt wat niet goed was. De voorzitter beloofde deze bemer king in het bestuur ter bespreking ter tafel te zullen brengen. Tot een paar leden, die klaagden over te geringe klandizie van de zijde van de veree niging. zei spr., dat allen, die lid werden om aan de vereeniging te verdienen, beter doen zich te laten schrappen. Overigens wilde spr. wel toezeggen, dat eventueele brieven van leden over leveranties aan de vereeniging serieus zullen worden besproken in de be stuursvergaderingen. Spr. vond dergelijke kwesties niet geschikt voor een ledenverga dering. Hierna sluiting door den voorzitter met woorden van dank voor de opkomst en de beste wenschen voor de vereeniging. MELKVERVALSCHING. Voor den kantonrechter te Hoorn stond Woensdag terecht een veehouder uit Blokker wegens melkvervalsching. Er was in de door hem af te leveren melk 6 pet. water geconsta teerd. Het O. M. eischte 100 boete of 50 dagen hechtenis. De kantonrechter reduceer de de straf tot de helft. EEN TROUWLUSTIGE DAME OPGELICHT. En toen met haar getrouwd, maar het huwelijk duurde slechts twee uren. Gister stond voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht de 44-jari- ge G. H.C.G., zonder beroep, beschuldigd dat hij te Den Haag, althans in Nederland, Duitschland en Zwitserland in 1930 op een of meer tijdstippen een dame heeft opgelicht voor een bedrag van ongeveer 50.000 aan effecten of waardepapieren. Verd. had aan de dame, met wie hij ver loofd was, medegedeeld, dat hij betrokken was in een filmconcern, waarvan het hoofd kantoor in Keulen gevestigd was. Voorts, dat deelgenooten in dat concern waren Joseph Salz, diens schoonzuster en hij, verdachte, ieder voor een bedrag van 50.000. De schoonzuster van S., wier man in den oorlog was gesneuveld, zoo deelde verd. mede aan de dame, achtervolgde hem met liefdesverklaringen, doch hij verd. wilde daarvan niets weten. Vrienden in Rotterdam zouden hem hel pen aan 50.000 om die schoonzuster uit het concern te koopen. Omstreeks 9 Decem ber, zoo vervolgde de dagvaarding, had verd aan de dame medegedeeld, dat het huwelijk, waartoe partijen hadden besloten, niet zou kunnen doorgaan, omdat verd. niemand kon vinden voor het uitkoopen van de schoon zuster van S. uit het concern. S. had aan verd. geschreven, dat zijn schoonzuster haar aandeel in het concern had aangeboden aan een concurreerend concern. De dame geloof de dit verhaal en fourneerde 50.000, die verd. noodig had. Verd., die in preventieve hechtenis zit, werd verdedigd door mr. F. Kokosky. Door het O.M. waren vier getuigen gedagvaard. Hoofd-inspecteur J. F. van Slobbe had het onderzoek ingesteld en de effecten bij verd. gevonden. De gedupeerde dame verklaarde, dat zij een advertentie in de Haagsche Post had ge plaatst, waarin een weduwe reisgezelschap verzocht. Op deze manier waren get. en ver dachte met elkaar in connectie gekomen. Get. had verd. het geld persoonlijk willen leenen, doch zij' had nooit het plan gehad deel in het concern te nemen. In Montreux had get. aan G. de waardepapieren overhandigd, daar waren zij ook getrouwd. Zij had ten slotte al haar geld teruggekregen, kort na het huwelijk was getuige weer van verd. ge scheiden. Een volgende getuige, mevr. M. J. v. B verklaarde, dat verd. in 1929 een andere dame had opgelicht voor 10.000. Deze zaak was geschikt, verd. had toen het geld teruggegeven en een advocaat had toen ge zegd: „Hij heeft het stom gedaan, hij had die vrouw moeten trouwen, dan had niemand hem iets kunnen maken". Verdachte gaf de tenlaste gelegde feiten zonder eenige restrictie toe, van het geheelt verhaal over de filmonderneming was abso luut niets waar. Verd. had het geld willen gebruiken om zijn kinderen te laten studee- ren, de betaalbaar gestelde coupons had verd. geïnd. Het huwelijk in Montreux geslo ten, had slechts 2 uur geduurd, om vier uur was de plechtigheid voltrokken en om 6 uur stapte verd. op den trein. Toen er later gecorrespondeerd werd over een eventueele regeling had verd. de door hem gemaakte onkosten teruggevorderd, wat den Officier van Justitie, mr. de Blécourt, de „MIJN GEZICHT WAS VOL PUISTJES" Nu een gave, frissche huid en betere gezondheid. Er is moed noodig voor een dergelijke beken tenis: „Mijn gezicht was vol puistjes". Maar blijkbaar had deze dame medelijden met haar vroegere lotgenooten, die nog aan die lastig» kwaal lijden, terwijl zij hiervan verlost is. Zij schreef ons geheel uit eigen beweging gaf haar naam en adres enkel en alleen uit oprechte dankbaarheid en het verlangen anderen hierdoor te helpen. Ziehier de bnet, dien wij ontvingen: „Eenigen tijd geleden raadde mijn zuster mij aan om Kruschen Salts eens te probeeren voor mijn bloed, omdat mijn gezicht vol met puis tjes was. Ik ben nu aan mijn tweede flesch en over het resultaat ben ik in de wolken. Bijna alle puistjes zijn verdwenen en ik voel me veel gezonder dan voorheen. Ik heb verschei dene vriendinnen geraden, het ook te probee ren, omdat ik hen graag hetzelfde resultaat Ïun, als ik met Kruschen heb gehad. Ik laat I vrij, dezen brief te publiceeren, want ik ben Kruschen Salts veel dank verschul digd". W. C. S- Puistjes, vetwormpjes en dergelijke huidge breken zijn het gevolg van een slecht-function- neeren van Uw inwendige organen, waar door schadelijke zuren en giftige stoffen ont staan. Indien U dus snel en zeker van zoo een leelijke, onooglijke teint verlost wilt zijn en voor altijd een frissche, zachte, aantrekke lijke huid wilt hebben, neemt dan Kruschen Salts! Kruschen Salts is een volmaakte samenstel ling der zes levenskrachtige zouten, die de zenuwen, klieren, bloed en lichaamsorganen uit Uw voedsel moeten halen om regelmatig te kunnen functionneeren. Maar het is een voudig onmogelijk, dat U deze zouten krijgt uit het tegenwoordige gekookte voedsel. Kruschen Salts geeft Uw organen juist die zachte aansporing, die ze noodig hebben oui regelmatig alle opgehoopte afvalstoffen uit het lichaam te verwijderen. En wanneer U inwendig bevrijd bent van alle onzuiver heden, dan zal ook zuiver, frisch bloed door Uw aderen stroomen! U bent gezonder en U voelt dit. Uw frissche huid en heldere oogen getuigen ervan en Uw voortdurende opge wektheid bewijst het. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. opmerking ontlokte: „Uw wilde Uw oplich- tingsonkosten terug hebben". Verd. had het geld, de stukken, in een safe geborgen op naam van een vriendin van tem. Requisitoir, De Officier van Justie, mr. de Blécourt, achtte zich ontvankelijk, daar verd. op het oogenblik, dat de oplichting gepleegd werd, niet met de dame was getrouwd. Wat de fei ten betreft, merkte spr. op, dat verd. reeds eerder een dergelijke oplichting gepleegd had, hij dreigde toen met schandaal, doch gaf toch tenslotte het geld terug. Een tweede maal volgde hij het advies van den advocaat en huwde zijn slachtoffer, om zich straffe- loosheid te verzekeren. Spr. vorderde wegens oplichting een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Het Pleidooi. Hierop was het woord aan mr. Kokosky. Pleiter achtte den officier niet ontvanke lijk, in de dagvaarding staat niet, op welk oogenblik het delict voltooid was, en dat was in dit speciale geval noodzakelijk. Nu is niet in de dagvaarding te zien, dat de afgifte van de stukken plaats had vóór het huwelijk was voltrokken. Ook staat in de dagvaarding niet, dat verd.'s verhaal in strijd met de waarheid was. PI. beriep zich op art. 316 W. v. Str., waarin bepaald wordt, dat niemand vervolgd kan worden wegens diefstal, verduistering of oplichting, gepleegd ten opzichte van zijn echtgenoote of haar echtgenoot. PI. keurde verd.'s geval ten hoogste af, doch het geval is zeer dubieus, had verd. eenige dagen gewacht, dan zou hij zelfs vol gens de meening van den Officier niet ver volgbaar zijn geweest. Het geld is geheel teruggeven. Ware het niet beter geweest, indien dit geval niet ver volgd was? s PI. vroeg verd.'s onmiddellijke invrijheids- stelling, omdat het geld teruggegeven is, verd. reeds lang preventief zit en de officier niet ontvankelijk is. Voor het geval de rechtbank het O. M. ontvankelijk oordeelde, achtte pl. de gevor derde straf zéér hoog. Mr. Kokosky drong subsidiair aan op een geringe straf. hem te schrijven. Hij had de waardigeid en den moed moeten hebben zich terug te trek ken. Ja, het speet haar dat zij dien brief had ge zonden, dat zij van haar besluit om te zwijgen was afgebracht, ten gevolge van de opwinding veroorzaakt door Farryner's openbaring. Madame de Bellegarde trachtte te lezen en kon niet. Deel na deel van oud dichtwerk, als haar gewone troost en genot uitmaakten, legde zij ter zijde op tafel en vloer; slanke, glimmen de boeken in kalfsleer, vroolijk met goud ver sierd, lagen daar verlaten, als getuigen van de bedroefdheid van haar geest. Zij trachtte te slapen en kon niet; de zijden gordijnen aan het bed leken haar benauwend en dwaas; zij stond op, deed haar mantel om van rose brocaat, welke haar, zelfs nu, een vaag genot gaf in zijn bloemrijk patroon van grillige bloemen en monsterachtige vogels, alle .glinsterend in een metaalachtige pracht en ging naar het raam, de lange gordijnen met weife lende hand ter zijde trekkende. De maan stond nu hoog aan den hemel en leek ver af en klein; het landschap was kleur loos, zelfs verbleekt; weg, rivier en velden wa ren een en al gedompeld in bleekheid, de mist was opgetrokken en er waren geen schaduwen. De wind, die zachte avondwind, was opgehou den en de mooie, groote boomen stonden recht op in de algeheele bleekheid. Madame de Bellegarde merkte in deze een zaamheid een gedaante op. Een man wandelde langzaam langs de stille wateren der Amasse. Zij dacht, dat het Magnus Farryner was, die gestalte, welke werkelijkheid gaf aan het Siberische lapdschaq, Hij had gezegd, dat hij Ruzè de Bellegarde graag wilde zien bij maanlicht, en de nacht was heerlijk. Misschien had hij het licht van haar venster opgemerkt, de warme stralen toen zij de gor dijnen terugtrok. Hij stond buiten haar leven, wandelde al leen; zij liet de gordijnen vallen. Zij konden elkander niet helpen. Madame de Bellegarde draaide haar glinste rend licht uit en zat binnen in het donker, af gesloten van het maansprookje en de eenzame gestalte daar buiten. Den volgenden morgen kwam antwoord op haar brief aan te Ruèze de #Bellegarde. Timothy Carless kwam; de enkele woorden van zijn dankbaar antwoord waren vol blijd schap en graagte. HOOFDSTUK VI. Het feest was begonnen; de lichten waren aangestoken, de muzikanten hadden de instru menten in hun handen, de lucht was heerlijk van den geur van wijn en bloemen; gretige stappen haastten zich van het eene vertrek naar het andere zoo kwam het kasteel ma dame de Bellegarde voor sedert zij dien brief van Carless had ontvangen. Binnen drie dagen zou hij hier zijn en drie dagen waren al te kort voor deze blijde voor bereidingen. Miss Stalling was stralend triomfantelijk bij 't succes van haar raad. Ziet u wel, hij wachtte slechts. Hoe is dat mogelijk dat hij zou wach ten! g ÜèjisJ U.BM 4M 0 ge, en ik ver- Dat moet hij ge- ge zijt een groote dame, ziet wacht dat hij huiverig was weest zijn Ik veronderstel dat hij niet zou komen tenzij hij zeker was van zijn eigen gemoed, zei madame de Bellegarde ernstig. Natuurlijk zou hij dat niet. Miss Stalling vertrouwde daarop, Carless kwam als minnaar of hij zou heelemaal niet komen. Om welke reden anders? vroeg zij listig. Ja, inderdaad, waarom anders? weer klonk in het hart der andere vrouw in een glo rie van geluk, en toch bracht dit geluk zelf ongeloof mede; 't leven was plotseling een verrukking geworden, terwijl zij alleen niet ge heel verrukt was, maar verbijsterd, bijna onge- loovig. Zij had anderen kunnen vragen om den heer lijken achtergrond te vullen, maar zij kon dit niet doen; er was niet genoeg tijd en er was niemand, aan wien zij in dit verband zonder weerzin kon denken. En het kasteel was werkelijk niet ledig; af gezien van meneer den Intendant, den heer de Mailly en zijn vrouw, waren er een aantal min dere beambten van haar staat; het was alsof zij een hofhouding hield. En dan was daar' miss Stalling, de vertrouwelinge achter den troon. Neen, zij had niemand anders noodig. Eigenhandig schikte zij groote vazen met bloemen in de rijke Rcnaissance-vensters ach ter de strenge heerlijkheid van de met lofwerk versierde balcons, vazen van paarlemoer, van crackelé, geslepen zwart glas, albast, gebeeld houwd me! glimlachende maskers, overvloeien de van takjes verbena, heliotroop, roode bla- dahlia.*. ""typjfl'ii yyamuid pet <U exotische bloemen uit de kassen, wasachtig en broos. De brocaatgordijnen werden' opengehouden aan hun gouden koorden en het helle daglicht, bijna hevig van felheid, stroomde de groote vertrekken binnen, glinsterend op het verguld.' in de spiegels, op het zilver en in het kristal, in de beschaduwde hoeken fijne, levendig* schilderijen doende uitkomen, vroolijke en stralende versiering. De zon bracht in het oude kasteel honderden glimlachende gezichten tot leven, de gelaten van vriendelijke, lichtzinnige vrouwen op por tretten, van stralende engelen, gebeeldhouwd op de uitsteeksels der plafonds van blond* kinderen, geschilderd op den muur, van dartelt satyrs, die klokken steunden en tafels en la tafels van tulpehout en schildpad, gezichten van'Deugden en Gratiën in de stoffige wand tapijten, welke water uit haar druipende haren wrongen en door de haartressen heen lachten, gelaten van vroolijke „amorini" en „putti", d>« van alle kanten glimlachten door het gouden stof heen. U richt voor iemand een feest aan, zeidt Farryner. Zij had hem vergeten; zij voelde daarover wroeging, want hij was de reden van haar ge luk; toch kon zij niet de beteekenis bekennen van haar feest, dat hij zoo gemakkelijk ontdekt had. De zomer gaat heen, zeide zij, en het kasteel is te lang opgesloten en stil geweest; kijk, ik heb overal de zon binnengelaten dat maakt op zichzelf een carnaval. Maar gij zijt gelukkig over iets, hield hij aai;,

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5