mimrastlt Courant. Kindsrhoest Hindiri drie en dertigste Jaargang. Vrijdag 27 blaart Buitenland Kerk en School Binnenland Onze Koloniën Zeetijdingen Radio Marktberichten Ko 73 l931' GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle Y/erkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 24. 25 en 26 Maart 1931: ceintuur, 2 paar kousen, armbandhorloge, kinderportemonnaie met inhoud, zak-schaakbord en handtasch Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 24. 25 en 26 Maart 1931: rijwiel belast i ngmerk in étui. D. Jupijn, Dijk 20; damestasch, S. Schouw, Spoor straat 29; bankbiljetten. J. Blankendaal, Drui- venlaan 30; kinderportemonnaie met inhoud, R. ten Brugge, Kennemerstraat 12; huis sleutel. P. Scholte. Paardenmarkt 2; kamme tje, L. Kloet, Laat 175; paar gymnastiek schoenen, C. de Ruijg, Heiligland 10. Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven gan het bureau van politie. DRANKWET. Heden is ingekomen een verzoek van A HARING alhier, om VERLOF tot den ver koop van alhocoholhoudende dranken an deren dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Oude gracht nr. 130. Binnen twee weken na dagteekenmg dezer Van een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 27 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. DE GROOTMEESTER DER MALTHEZER ORDE OVERI EDEN. De Grootmeester van de Souvereine Orde van Malta, Prins Galeazzo von Thun und Hohenstein is in den ouderdom van 81 jaar te Rome overleden. De thans ontslapene werd in 1850 te Triest geboren en heeft te Inssbrück en Praag gestudeerd. Zijn loopbaan in de Malthezer Orde ving in 1875 aan. Hij werd destijds door het Groot-Prioraat van Bohemen in de Orde gerecipieerd. Reeds tien jaren later werd hij als vertegenwoordiger van het Groot-Prio raat van Bone-men en Oostenrijk naar den Orderaad te Rome afgevaardigd, waar hij een begin maakte met de reorganisatie van de Orde. In 1905 werd hij tot Grootmeester gekozen. Hij zette toen het werk van zijn voorgangers voort. De Malthezer Ord® kwam toen tot nieuwen bloei. Prins von Thun und Hohenstein slaagde erin nieuwe afdeelingen van de Orde te stichten in Nederland Polen. Hongarije en de Vereenigde Skaten. Hij was alom bekend door zijn charitatief werk. Se dert vele jaren liet zijn gezondheid te wen- schen over, zoodat hij zich practisch uit het ordcwerk moest terugtrekken. Jn Maart van het vorige jaar vierde hij zijn jubileum als Grootmeester der Orde. De rouwplechtigheden zullen op 30 Maart in de Malthezerkapel op den Aventin te Rome plaats hebben. WAAR IS PILSOEDSKI? Geheimzinnigheid rondom zijn plannen. Sinds Pilsoedski's vertrek van Madeira, vraagt men zich in Polen af waar de maar schalk zich eigenlijk bevindt. Niemand weet n.1. precies, zoo meldt de correspondent van de „Voss. Z." te Warschau, waar de Pool- sche torpedoboot „Wicher", met den maar schalk aan boord, eigenlijk gebleven is. De enkele vertrouwden, die het moesten weten, hullen zich in eer. geheimzinnig zwijgen. Eerst heette het, dat de maarschalk Rome, Egypte en Palestina zou bezoeken, maar deze plannen worden tuans in een deel der pers tegengesproken. Thans wordt beweerd, dat Pilsoedski bevel zou hebben gegeven, naar Cherbourg koers te zetten. Hetgeen er op zou wijzen, dat hij reeds naar Polen wil terug- keeren, zoodat er geruchten in omloop zijn, dat de „Wicher" reeds eerdaags te Gdingen zou aankomen. Blijkbaar is de maarschalk er weer in ge slaagd de noodige geheimzinnigheid te doen ontstaan rondom zijn plannen en persoon. Allerlei politieke combinaties worden verbon den aan dezen veronderstelden, onverwachten terugkeer: veranderingen in de regeering, wijziging in den regeeringskoers enz. De vraag: waar in Pilsoedski? blijft tot dusver onbeantwoord. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. De meening in Engeland. In officieele kringen in Engeland heeft het afwijzende antwoord van den Duitschen rijskanselier dr. Brüning op het voorstel van Henderson om de kwestie van de Duitsch- Oostenrijksche tolunie voor den Volkenbond te brengen, met geringe verrassing teweeg gebracht. Het standpunt van Brüning, dat deze kwestie niet aan den Volkenbond dient te worden voorgelegd, wordt m Engeland niet gedeeld. Men is geneigd te gelooven. dat de rijkskanselier Henderson's voorstel wel licht verkeerd begrepen beeft. Ia verband met een en ander heeft de Engelsche ambassadeur te Berlijn opdracht ontvangen de aandacht van dr. Brüning nogmaals op Henderson's bemiddelingsvoorstel te vestigen, waarbij men in Engelsche kringen tevens de hoop uit spreekt. dat Brüning wellicht nog voor een andere opvatting te vinden zal zijn. Het voorstel van Henderson behelsde nJ., dat in den Volkenbondsraad uitgemaakt zou worden of het Duitsch-Oostenrijksche douane- accoord zich beweegt binnen het kader van de bepalingen van het Geneefsche Protocol van 1922 betreffende de Oostenrijksdie Vol- kenbondsleening. De meening in Frankrijk. De démarche van Henderson heeft te Parijs kalmeerend gewerkt en men hoopt, dat dit ook te Berlijn het geval al zijn. waar vol gens de Engelsche opvatting nogal een en ander aan diplomatiek inzicht zou ontbre ken. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsch-Oos- tennjksche douaneovereenkomst een terrein raakt, waarbij de Vo.kenbond uiteraard be- .K heeft. Het zwaartepunt is hier gelegen ra de redactie van artikel 11 van het V.B.- Statuut. De Parijsche bladen zien de zaak betrekke lijk kalm onder oogen. De Temps" verklaart, dat het hier een rnitiatief betreft, dat binnen het kader vau de turopeesche samenwerking van Duitschland is uitgegaan. Ook mag men niet de economi sche belangen van Duitschland en Oosten rijk loochenen. Als de rijksregeermg eerlijk den weg naar samenwerking wil betreden zal men haar be moeiingen steeds naar juiste waarde weten te schatten. Hier gaat het er echter om vast te steden of de letter en de geest der verdragen door de tolunie geschonden worden en of er sprake is van politieke en economische on afhankelijkheid van Oostenrijk. De tusschen Briand en Henderson beoogde overeenstem ming inzake <fc Engelsche stappen te Berlijn en Weenen en bij den Volkenbondsraad zal aan den dag brengen welke fouten er begaan zijn en ook of de Oostenrijksch-Duitoche po litiek aan aanzien heeft ingeboet. De ..Liberté meent, dat door het antwoord van Brüning aan den Engelschen ambassa deur te Berlijn de zaak min of meer op de spits is gedreven. Met het oog op de weigering van Duitsch land om de kwestie bij den V.B.-Raad aan hangig te maken is het waarschijnlijk, dat de staten-onderteekenaren van het verdrag van Saint Germain en van het Protocol van 1922 van hun kant met de waarborging van de in ternationale ve-dragen belast worden. De vraag is nu welke sancties er door den Vol kenbond kunnen worden toegepast. De republikeinsche senaatsfractie heeft gisteren vergaderd over de kwestie van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie en den wensch uitgesproken dat de groote mogendheden een zoodanige dub bele schending van de verdragen als deze tolunie in werkelijkheid is, zullen voorkomen Geen stappen van Amerika. Uit zeer goede bron wordt uit Washington vernomen dat de diploma tieke vertegenwoordiger van Frankrijk en Tsjecho-Slowakije gisteren vergeefsch hebben getracht om den Amerikaansche staatssecretaris Stimson over te halen tot het doen van stappen naar aanlei ding van het Duitsch-Oostenrijksche tol verdrag. Stimson zou echter hebben ge antwoord dat de politieke zijde van deze kwestie voor de Vereen. Staten zonder eenig belang is. Omtrent de juridische kwestie en de uit de tolunie voor de Amerikaansche handel voortkomende gevolgen kon de regeering zich pas uitlaten wanneer de deskundigen van het staatsdepartement de overeenkomst grondig hadden onder zocht. VI f F DAGEN IN EEN RUBBER BOOTJE OP ZEE. Stijd tegen haaien. De Tel. vertelt: Te Buenaventura (Br. Columbia) is met een stoomschip de chef-piloot der Ameri kaansche marine, Verne Warren Harshman, aangekomen, die vijf dagen lang in een klein opvouwbaar rubberbcotje op den Oceaan had rondgezwalkt en ten slotte halfdood door de „Carigo" werd opgepikt. Harsman was tijdens een manoeuvre van Amerikaansche kruisers met een escadrille marine-vliegtuigen uit San Diego vertrokken. Doordat plotseling een dichte bewolking kwam opzetten, werd het verband tusschen de vliegtuigen verbroken en eenige uren la ter moest worden vastgesteld, dat Harshman vermist werd. Direct werd een vloot van 135 vaartuigen en 200 vliegtuigen gerequireerd, om naar den vlieger te zoeken, doch tever geefs. Harshman vertelde omtrent zijn ervaringen, dat hij tijdens de vlucht had vastgesteld, dat zijn reservetank was leeggeloopen en terwijl hij maatregelen nam, om van zijn hoofd- tank gebruik te kunnen maken, kon hij niet op de andere machines letten, met het gevolg dat hij zijn collega's niet kon terugvinden. Na eenige uren van hulpeloos rondvliegen was de benzinevoorraad uitgeput en moest de vlieger op zee dalen. Heel voorzichtig streeks Harshman op het water neer en bleef ronddrijven. Hij bracht zijn rubberbootje naar buiten en plaatste het op een van de vleugels met een lading, bestaande uit wat drinkwater, een pistool voor het geven van signalen en een vlag. Na eenige uren was er zooveel water in den linkervleugel ge drongen, dat het vliegtuig begon over te hellen en Harsman kroop met zijn bootje naar den rechtervleugel. Na daar een gehee- len nacht te hebben doorgebracht, begon ook die vleugel vol te loopen en de schip breukeling stapte in zijn bootje en begon zijn zwerftocht over zee. Twee dagen bleef hij ronddobberen in een stroomenden regen en aan het einde van den derden dag sedert zijn noodlanding was Harshman reeds zoo uitgeput, dat hij zelfs niet meer een hongerig gevoel had. Herhaal delijk moest hij zich toch nog met een stuk hout verdedigen tegen de haaien, die vol ver wachting, dat zij spoedig een lekker hapje zouden krijgen, het geluk een handje wilden helpen door een stoot tegen het fragiele vaartuigje. Op den vierden dag zap de piloot een schip, dat echter zijn lichtsignalen niet op merkte en toen alle vuurpijlen afgeschoten waren, gooide Harshman zijn pistool weg. De vijfde dag bracht een nieuwe sensatie, een groot Amerikaansch vliegtuig zweefde laag boven de golven, doch het vlekje op den Oceaan trok niet de aandacht van de inzit tenden en dra naderde weer de nacht. Deze bracht eindelijk redding, want de „Carigo" passeerde zoo dichtbij, dat Harshman de aandacht van de opvarenden kon trekken en gered werd. Een draadloos bericht over de redding kon niet worden uitgezonden, om dat de installatie te zwak was, zoodat er weer twee dagen verliepen eer Harshman's eeht^enoote te San Diego de blijde tijding ontving, dat haar man was gered. NOODLOTTIGE BOTSING VAN EEN MOTORRIJWIEL. Drie dooden. In den afgeloopen nacht heeft op den door vele ongelukken langzamerhand berucht ge worden weg tusschen Lohbrugge en Bo- berg een ernstig motorongeval 3 personen het leven gekost. Een motorrijwiel met zij span waarop zich 3 personen bevonden kwam met groote snelheid in een gevaarlijke bocht bij Boberg in botsing met een stilstaande wagen. Het motorrijwiel werd totaal ver nield. 2 der inzittenden werden op slag ge dood, terwijl de derde zoo zwaar werd ge wond dat hij bij aankomst in een ziekenhuis te Hamburg overleed. Gistermiddag heeft prof. ihr. mr. B. G de Savornin Lohman als rector-magnificus der Rijksuniversiteit te Utrecht ter gelegen heid der diësviering een rede gehouden over: Het eigen recht der overheid. Bij de géref. kerk te Boornbergum is beroepen de heer S. J. Dokter, candidaat te Den Helder. SCHOOLHOOFD CONTRA BESTUUR. Kwestie te Helleridoorn. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een schoolkwestie, welke gerezen was in de buurtschap Marle (gent. Hellendoorn). Het hoofd der chr. school, de heer J. Stelwa gen, was n.1 ontslagen cbor het hoofdbe stuur, omdat dit „het niet met hem kon vin den". Het ontslag zou ingaan met 1 Maart jl. Namens de Unie van Chr. Onderwijzers werd echter deze zaak aanhangig gemaakt bij de commissie van beroep, liet gevolg hier van was, dat het ontslag uitgesteld werd tot 1 Mei a s. Thans is deze kwestie echter in een nieuw stadium getreden, zegt de Tel. Namens een cdmmissie is door den heer Stelwagen een le denvergadering bijeengeroepen van de schoolvereeniging. Toen de vergadering, welke in de school zou worden gehouden, zou beginnen, kwam de voorzitter van het school bestuur en gelastte den aanwezigen, 62 man nen, het gebouw te ver'aten. In de gang be vonden zich de burgemeester van Hellen doorn, mr. L. C. van den Steen van Omme ren. en twee veldwachters. De vergadering werd toen in de woning van een der ouders voortgezet en hier werd besloten het schoolbestuur steun te onthou den, nadat de heer Stelwagen een uiteenzet ting van de situatie had gegeven. Een nieuw bestuur werd benoemd. Algemeen was men var. oordeel, dat geen nieuwe school moest wo'den gesticht, ten ein de de gemeentefinanciën niet onnocdig te be lasten. ONDERWIJSRAPPORT. Verschenen is het rapport voor doelmatige onderwijsorganisatie ingesteld door de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het volledig verslag met de bij lagen is in brochurevorm o.a. verkrijgbaar bij het algemeen secretariaat der Maat schappij, Nassauplein 5 te Haarlem. DE GELOOFSVERVOLGING IN RUSLAND. Bijeenkomst te Rotterdam. In de St. Lauretiskerk te Rotterdam- is Woensdagavond een openbare samenkomst gehouden als protest tegen de geloofsvervol ging in Rusland. Als eerste spreker trad op ds. J. R. Callenbach, hervormd predikant Vervolgens heeft ds. J. J. Velders, geref. pre dikant, eenige berichten over de geloofsver volging gegeven. De doopsgezinde predikant ds. F. Dijkema uit Amsterdam heeft over de doopsgezinden in Rusland gesproken; ds. C. C. G. Visser, van de evang. luth. gemeente te Rotterdam, sprak over de solidariteit der geloovigen. De volgende spreker, pastoor P. E. van Buuren van de cud-kath, gem., heeft over de macht van de voorbede gesproken. Nadat de chr. geref. predikant, ds. S. van der Molen, het woord had gevoerd, sprak dr. G. Irwin Brown; het slotwoord werd gesproken door ds. C. C. G. Visser. N.m. 7 uur, Nederl. Herv. Kerk. Bedie ning v. h. H. Avondmaal. Ds. L. D. Poot, van Amsterdam. HOOGWOUD, 10 uur, ds. Rijkx, bev. v lidmaten, collecte. LIMMEN, geen dienst. KOEDIJK, geen dienst. Woensdag 1 April, av. 7 u„ Wijdingssa menkomst. Spreker: Ds. v. d Kieboom. Me dewerking van mevr. Kikkert Kostelijk (so praan) solozang, een gemengd dubbelkwar tet, bestaande uit de dames Blom, Kikkert, Hart en Stam en de heeren de Frenne, Kik kert, Ruis en de Waal; en de heer Kooger van Bergen, orgel. GROET, Vrne Evangelische Gemeente, zaal van K. Peijs, nam. 3.30 uur, dienst. NOORD-SCHARWOUDE, Hervormde Kerk 9.30 uur niet ontvangen. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Groot, bev. v. lidmaten. OUDORP, geen dienst. OBDAM. geen dienst. STOMPETOREN. geen dienst. Evangelisatie Strmpetoren, 10 uur, de heer Reu-en v\n-Gerdam. SCHF.RM^R:'nr5N. ge-n dien«t. URSEM. r.v r:'. 7 uur. Mej. v. Vliet, van Hoorn. UITGEEST. lp •u-, d-, van Peursum Be vestiging nieuve 'en. O "ede Vrijdag, des avonds 7.30 uur van Peursera. Bediening Heilig Avontirran'. Evang lisaf egrbonw Sedeur: Zondagmor gen 10 uur, de heer A. Donker, van Koog a. d. Zaan. Woensdagavond 7.30 uur Biibelbespreking door den heer A. Donker, van Koog aan de Zaan. WARMENHUIZEN. geen dienst. ZL'ID-SCHARWOUDE, Herv. Kerk, 10 uur. ds. G. de Leeuw. PREEKBEURTEN. Zondag 29 Maart. Groote Kerk, voorm. 10 uur, ds Hak. H. A. Kapel, voorm. 10.30 uur, ds. Deetman. Bev. v. lidmaten. Avond 6 uur, ds. Hak. Dautz. Half acht ds. Verwaal. Jeugddienst. „Waakt en Bidt", 10 uur, de heer J. J. van Kempen. Evangelisch-Luthersche Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, voorm. 10.30 uur, ds. P. Keuning v. d. Riip. Doop en Koorzang. Renwnstrantsch-Gereformeerde Kerky vm. 10.30 uur, geen dienst. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam 4.30 uur en Woensdagavond 7.15 uur dienst. Tuinzaal Harmonie, Ned. Herv. Vereen. Calvijn, Donderdag 2 April, des avonds 7 uur, ds. C. van Wijngaarden. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 2 uur, ds. Baar. BERGEN, avond 7 uur, ds. v. a Kie boom. Rechtz. Ned. Herv. Evangelisatie Mara- natha, voorm. 10.15 uur, de heer Hofmees ter, van Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK, Hervormde Kerk, 9.30 uur, ds. van Baaien. Bevestiging nieuwe lidmaten. 2.30 uur, dezelfde. Geref. Kerk, 9 30 uur leesdienst. 7 uur, ds. Donner. Chr Geref. Kerk, 9.30 uur, ds. Drenth. (H. Avondmaal). 3 uur, dezelfde. Doopsgez. Kerk, 9.45 uur, ds. de Jong. DRIEHUIZEN, ds. Boerendonk. EGMOND AAN DEN HOEF, 9.30 uur, ds. Nobel, bev. v. lidmaten. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. (Bevestiging lidmaten). Oud Kath. Kerk, 8 uur vroegdienst, 10 uur laatdienst, 7 uur meditatie. GROOTSCHERMER, 9.30 uur, Ds. HHEERHUGOWAARD, avond 7 uur, ds. Nobel. bev. v. lidmaten. HEILOO, 10 uur, ds. Eilerts de Haan. Nederl. Herv. Evang. lokaal a. d. Kerk laan, v.m. 10 uur, ds. A. Verwaal, van Alk maar. OFFICIERSOPLEIDING. Het Tweede Kamerlid, de heer Albarda, heeft aan den minister van defensie de vol gende vragen gesteld: 1. Geldt het sedert eenigen tijd als regel, dat dienstplichtigen, die tegen hun zin voor opleiding tot officier zijn aangewezen en aan het eind van die opleiding de verklaring, bedoeld in artikel 22 van het besluit van 12 Februari 1923 niet wenschen af te leggen en in verband daarmede onderofficier blij ven, verplicht worden tot opkomst om het andere jaar, telkens voor een herhalings oefening van 25 dagen, wat aanmerkelijk meer is dan van andere onder-officieren en van hen, die den officiersrang verkrijgen, geëischt wordt? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord is de minister dan niet van oordeel, dat op die wijze op hen, die te gen hun wil gedwongen zijn om aan de of ficiersopleiding deel te nemen, een afkeu renswaardige druk wordt uitgeoefend om hen tot het aanvaarden van den officiers rang tegen hun overtuiging te bewegen, en dat zij, die op grond van hun overtuiging weigeren, daarvoor op onbillijke wijze wor den gestraft? 3. Is de minister bereid te overwegen, of niet de dienstplichtigen, die op grond van hun overtuiging tegen de officiersopleiding bezwaar maken, hiervan kunnen worden verschoond en of niet in elk geval zij, die na de gedwongen officiersopleiding den offi ciersrang niet wenschen te bekleeden, niet zullen worden belast met zwaardere mili taire verplichtingen dan voor anderen gel den? BRAND. Schuur uitgebrand. Gisteravond 9 uur is brand uitgebroken in een schuur, die als garage, hooi- en hout opslagplaats diende en toebehoorde aan den vrachtrijder J. A. te Bilthoven. De brand liet zich ernstig aanzien, daar de schuur onmid dellijk grensde aan de fabrieksgebouwen van Inventum. De vrijwillige brandweer rukte met groot materiaal uit en had na geruimen tijd werken met verscheidene stralen het vuur bedwongen. KUNSTSCHILDER SCHULMAN. 80 JAAR. De kunstschilder L. Schulman zal morgen zijn 80sten geboortedag vieren. Schulman mocht van koning Willem III in 1875 de koninklijke subsidie ontvangen. Hij heeft van zich doen spreken, toen hij o m. Jongkind in Holland heeft geïntrodu ceerd, terwijl hij voorts het oeuvre van den Hongaar Mancaksky en zijn tijdgenooten exposeerde. In 1895 organiseerde bij te Hil versum de eerste groote tentoonstelling van werken van Gooische schilders. Schulman, die thans te Amersfoort woont, zal door vele vrienden en bewonderaars worden gehul digd. KORTE BERICHTEN. De Haagsche rechtbank heeft gisteren op eigen aangifte failliet verklaard den too- neelspeler Ph. J. A. van Bijlevelt, dir. van het Ned. Operette-gezelschap, dat thans te Rotterdam voorstellingen geeft. Hedenmorgen vond men in de Heul op het Laageind te Waalwijk drijvende het lijk van de bijna 70-jarige wed. J. A. C van den Berg. en verkoudheid mogen niet worden verwaar loosd, maar toch moet gezorgd worden, dat de teere maagjes niet worden bedorven door te veel „innemen". Moderne moeders behandelen „uitwen dig" met Vicks VapoRub. Wrijf het op borst en keek STOOMVAARTLIJNEN, stoomvaart Mij, Nederlard. Jan Pietersz. Coen, thuisreis, 26 Maart v. Colombo. Prins der Nederlanden, uitreis, 25 Maart v- Belawan. Johan de Ditt, uitreis, 25 Maart te South. Marnix v. St. Aldegonde, thuisreis, 25 Mrt. v. Genua. Poelau Bras, uitreis, 26 Maart v. Suez. Johan de Witt, uitreis, 26 Maart v. South. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles, 26 Maart v. A'dam n. Rott. Fauna, 26 Maart v. A'dam n. Rott. Irene. 26 Maart v. A'dam n. Rott. Proteus, 26 Maart v. A'dam n. Danzig. Ariadne, 25 Maart v. Santander te Oporto. Bacchus, 25 Maart v. W.-Indië te New-York. Bennekom, 26 Maart v. Duinkerken te Hamb. Brielle, 24 Maart v. Curaqao n. Havre. Ceres, 25 Maart v. Stamboul n. Candia. Clio, 25 Maart v. Makry te Samos. Crijnssen, thuisreis, 27 Maart v. Havre te Amsterdam verwacht. Flora, 25 Maart v. W.-Indië te New-York. Ganymedes, 25 Maart v. Hamburg n. Am sterdam. Iris, 25 Maart v. Danzig te Stettin. Van Rensselaer, 25 Maart v. Dover n. Ma deira. Telamon, 25 Maart v. Genua n. Castellon. Trajanus, 24 Maart v. Domingo n. Kingston. Triton, 25 Maart v. Alicante n. Barcelona. Ulysses, 25 Maart v. Salonica n. Smyrna. Venus, 25 Maart v. Catania te Venetië. Bodegraven, uitreis, 24 Maart v. Guayaquil Helder, uitreis, 25 Maart v. Arica. Kon. Holl. Lloyo Arnfried, uitreis, 24 Maart v. Rio Janeiro. Siërra Morena, uitreis, 24 Maart v. Fun- chal. Amstelland, uitreis, 26 Maart te Hamburg. Zeelandia, thuisreis, 25 Maart v. Rio Grande Dempo, uitreis, 26 Maart te Marseille. Garoet, 26 Maart v. Hamburg n. Rott. Indrapoera, thuisreis, 27 Maart v. Soutb- ampton te Rott. verwacht. Kota Agoeng, uitreis, 26 Maart te Belawan. Merauke, uitreis, 25 Maart v. Genua. DE BRANDEN OP SUMATRA'S OOSTKUST. Weer nieuwe branden. In een perceel in de Hospitaalstraat te Tebing Tinggi ontstond een brand, welke evenwel tijdig kon worden gebluscht. De be woner van het perceel had een verzekering afgesloten van 6000, terwijl de waarde van de woning slechts 600 bedroeg. De betrok ken assuradeur zegde de verzekering op. Op de onderneming Dolok Masihoel, ge legen in het district Padang en Bedagei, af- deeling Deli en Serdang, van de N.V, Hol land Deli Compagnie te Amsterdam," zijn twee tabaksschuren met een wtarde van 6000 afgebrand. De oorzaak is onbekend. Een officieel onderzoek. De „Deli Courant" weet te melden, dat de fouverneur van Sumatra's Oostkust in stu- ie heeft genomen het vraagstuk hoe de tel kens voorkomende branden ter Oostkust van 1 Sumatra te bestrijden. „UITZENDING" VAN DEN AFR1KAANSCHE WOUDNACHT. Het Afrikaansche radiostation Nairobi heeft, aldus lezen we in de Tel., het voorne men op 20 April a.s. een bijzonder interes sant programma uit te zenden, dat waar schijnlijk door de Engelsche radio-zenders gerelayeerd zal worden. Men zal n.1. op verschillende plaatsen in het Oost-Afrikaan- sche oerwoud microfonen opstellen om op deze wijze de natuurgeluiden van een Afri- kaanschen nacht te kunnen opvangen. Als alles meeloopt is men dus een „oerwoud- symphonie" te wachten, waarbij leeuwen en hyena's „de eerste viool spelen". VOORLOOPIG KAASBERICHT. ALKMAAR, 27 Maart 1931. Op de lie den gehouden kaasmarkt waren in totaal 77 stapels, wegende 95102 stuks kipeieren, waarvan de prijzen als volgt: Fabriekskaas: 71 stapels Kleine 35.50; 4 stapels Com missie 33.50. Boerenkaas: 1 stapels Kleine 35.50. Alles met rijksmerk. Handel goed. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 27 Maart 1931. Op de he den gehouden veiling waren in totaal 813 H.L.'s aangevoerd, als; 191 H.L. tarwe 3 7.75;193 H.L. gerst, chav. 67.50; 269 H.L. haver 67.20; zaaihaver 8 9.50; 42 H.L. boonen, w.o. paardeboonen 8; bruine boonen 1013; citroen boo nen 14—17; witte boonen 20—28; 22 H.L. karwijzaad 23; 15 H.L. blauw, maanzaad 32; Tuinboonen 1020; 81 H.L. erwten, w o groene erwten (kleine), 5.757.10; groene erwten (groote) 25—30; grauwe erwten 3555; al les per 100 K.G. Handel goed. A.MSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 27 Maart 1931. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart 1931. Langen dijker Groen ten veiling. 3900 K.G. Peen 2.10; Peen (kleine) 1 1.20; 50.000 K.G. Roode Kool 6.30— 11.30; Doorschot 7—8 .60; 48000 K.G. Gele Kool 2.50—/ 4.50; Doorschot 2—3.60; 17000 K.G. Deensche Witte Kool 3—4.10; 800 K.G. Uien, Uien 2.803; Grove Uien 2.30; Drielingen 1.30, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart '31. 15800 K.G. Uien, Uien 2—3.10; Drie lingen 1.40—1.80; Grove 1.50— 2.20; 3800 K.G. Peen 2.10; 133200 K.G. Roode Kool 6.80—12.30; 43400 K.G. Gele Kool 3.10—5.30; 97600 K.G Deensche Witte Kool 2.804.40, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 26 Maart '31. Roode Kool le s. 5.80—11.20; Roode Kool 2e s. 5.10—9.70; Gele Kool le s. 3 60— 5.10; Gele Kool 2e s. 1.50—3; Witte Kool le s. 3.30-/ .4.40; Witte Kool 2e s. 2.20-J 3.40; Drielingen 1.10—1.30; Lien 22.50; Grove Uien f 2—2.20; 1 ~\Q Blauwe Aardappelen 51675 K G. Roode Kool; 9750 wwi Sr® fr°1: 20300 K G" VVitte Kooll 5600 K.G. Uien; 800 K.G. Peen *0 175 K G. Aardaopelen. -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9