Aqmda Verweerde Spiegels 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ais nieuw, KERREBIJN's GLASttANDEL N.V, Garage JAC. MET Binnenland Provinciaal nieuws Hebt U alreeds onze CHEVROLET HOUDSTER a f 2195 en onze CHEVROLET CABRIOLET f 2395 gezien Deze modellen zijn in onze Showroom te bezichtigen. Tel. 572-873. Official Chevrolet Dealer, verkooper. Marktberichten Luchtvaart alkmaarsche exportveiling. de veemarkt. STAD EN OMGEVING, Radiografisch weerbericht maken wij Zaterdag 28 Maart. 6 30—9.30 uur, vereenigingsgebouw aan de Heul, tentoonstelling werkstukken kinder cursussen.' 7.30 uur, Cinema Americain: Schimmen uit het verleden (rom., sens.); boven 18 jaar 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De dame en haar chauffeur (rom.); boven 14 jaar. r 7.30 uur, Victoria-Theater: De zeeduivel (avonturen, geluidfilm); boven 14 jaar. 8 uur, 't Gulden Vlies, gezellige bijeen komst van de deelnemers aan den kadercur sus van het Int. v. Arb. ontw. op 2b en S> Maart. Zondag 29 Maart. In Cinema Americain van 2 uur n.m af doorloopende voorstelling van Schimmen uit het verleden (rom.. sens); boven 18 jaar. In Alkmaarsch Bioscoop-Theater van 2 uur nam. af doorloopende voorstelling van De dame en haar chauffeur (rom.); boven 14 ïaar „r In Victoria-Theater van 2 uur nam. al doorloopende voorstelling van De zeeduivel (avonturen, geluidfilm); boven 14 jaar. 3—5 en 6.30—9 uur, vereenigingsgebouw aan de Heul, tentoonstellingwerkstukken kindercursussen. Bij A van Ham te Oterleek, uitvoering Turnlust. 102 JAAR. Morgen viert de oudste inwoonster van Groningen hcar 102den verjaardag, n.1. de wed. TjadcnsPostema. Zij is merkwaar dig kras en heeft den geheelen winter door haar dagelijksche wandeling achter haar wagentje gedaan. Op de drukste punten steekt zij de straat over zonder eenigen vrees, verzorgt alleen haar huishouding en is zeer pienter. Ook haar gezicht is nog uitstekend. Doofheid is haar eenig gebrek. Hierna zullen de oficieele toespraken wor den gehouden. De heer E. Th. v. d. Veer, directeur van den Luchtvaartdienst, zal hierbij namens de Nederlandsche regeering spreken. Alle redevoeringen worden weder met luid sprekers voor het publiek duidelijk hoorbaar gemaakt. ren Ook de arbeiders waren overver moeid en uitgeput. Er was een econo mische adempauze noodig. zooals de vrede van BrestLitofsk dat politiek geweest was. Inderdaad zou daardoor de kleine burgerij versterkt worden, maar Lenin stelde zich voor dat de groote in dustrie, die in handen van den staat bleef, en het proletariaat i_og meer ver sterkt zouden worden. Het een hing met het nder samen. Het was niet mogelijk de groote industrie, fabrieken en prole tariaat te versterken, zonder tot op ze kere hoogte de kleine burgerij en haar ruilverkeer te versterken. De invoering van de nieuwe economi sche politiek werd echter in het buiten land en in Rusland door de niet-com- munistische deskundigen binnenslands niet beschouwd als hoe zij was aange kondigd;-een adempauze. Zij zagen er het begin in van het herstel van een kapitalistische staatsorde, zij het wel licht een goeddeels staatskapitalistische Het is deze opvatting van de Nep, die op de politiek, welke de buitenwereld tegenover den sowjetstaat gevolgd heeft overwegenden invloed gehad heeft. En uit de verschillende processen, welke in het afgeloopen jaar te Moskou gevoerd zijn, weet men hoe zwaar de niet-com- munistische deskundigen thans moeten boeten voor hun onvermogen „dialec tisch" te denken, dat hen van loyale dienaren tot „saboteurs" maakte, naar gelang hun economisch wikken door het politiek beschikken der communisti sche partij gewraakt werd. Hoonend staat er boven een van de herdenkings- tikelen in de Izwestija: Een schijnbare paradox, of hoe het kapitalisme in dienst gesteld werd van de vernietiging van het kapitalisme." Ook Karl Radek herdenkt de „Instor ting van burgerlijke illusies" in een ar tikel, dat hij beëindigt met een woord tot de kapitalistische wereld. Dit woord la ten we hieronder volgen: „De sovjetunie ontwikkelt haar huis houding op de basis van haar eigen be hoeften, op de basis van haar eigen wetten. De Nep was voor ons nooit iets anders dan een terugtocht. De Nep was een systeem van economische politiek, met behulp waarvan wij met het meeste succes den socialistischen opbouw ont wikkelen. De verwachtingen van de kapitalistische wereld, dat de Nep ons tot het kapitalisme zou brengen, zijn niet bewaarheid. Onze verwachtingen, dat de Nep ons de mogelijkheid zou geven de grondlegging van het socialis me te voltooien, zijn wel bewaarheid. „Niet de Nep is de grondslag van onze betrekkingen met de kapitalistische wtreld. De grondslag is het feit, dat in het Westen een verder dan bij ons ont wikkelde techniek bestaat, het feit van de mogelijkheid van ontwikkeling van ons bedrijfsleven tot een hoogte, die aanzienlijke overschotten voor den bui- tenlandschen handel geeft, een feit ten slotte van de kracht van de sovjet unie, waarmede men nu eenmaal reke ning moet houden. „Van collectivisatie en industralisatie kunnen ons geen dreigementen afbren gen. Een poging den grootschen opbouw met gewapend geweld te verstoren, zal de gewapend* afwijzing ontmoeten van den sovjetstaat, die op tientallen mil joenen arbeiders en boeren steunt. De sovjetstaat wil geen oorlog, ondanks zijn stellige overtuiging, dat deze niet slechts met een overwinning van de USSR. zou eindigen, maar ook met het ontstaan van nieuwe soovjet-republie ken. De tientallen miljoenen, die in de zen strijd zouden omkomen, maken het de sovjetunie een plicht te staan op een vieedzamen wedijver met het kapitalis tische stelsel. „De industrialitatie van de sovjetunie opent ook voor de kapitalistische we reld een wijd veld. Wij zijn vandaag voor vreedzamen wedijver, zooals we tien jaar geleden voor vreedzame be trekkingen met de kapitalistische wereld waren. „De onderhandelingen met de Duit- sche industrieel en te Moskou hebben dezen zakenleiders de houding aange toond van de leidende kringen van de U S.S.R. tegenover versterking van de economische betrekkingen met de kapi talistische wereld en de reëele mogelijk heid van winstgevende betrekkingen to„ ons. „Het alternatief van deze weg is slechts oorlog. Laat de kapitalistische wereld zich tienmaal bedenken, voor ze naar dit militair alteruatief verwijst. HET GRENSINCIDENT TE DINXPERLOO. Wij vernemen, dat de heer L. Jacobi, die de vorige week op Nederlandsch grondge bied door de Duitsche politie werd ge arresteerd, v'iijdag door de Duitsche autori teiten cp vrije voeten is gesteld. HET ONGEVAL TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van het ernstige ongeval, dat in den afgeloopen nacht bij de Amster- damsche Droogdokmaatschappij is geschiedt, kan nog worden gemeld, dat de lasscher, die bij de ontploffing van den carbidketel werd gedood, de 33-jarige Klaas Slagboom is. De gewonde die eveneens 33 jaar oud is, heet H. Hertogs. De man die thuis wordt verpleegt is er goed afgekomen. Een zijner beenen is. doordat het door een wegvliegend stuk ijzer is getroffen, wat stijf geworden. Verder heeft hij pijn in den lies streek. Naar de oorzaak van de ontploffing is in den loop van den dag door de technici der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij en door de arbeidsinspectie een uitgebreid on derzoek ingesteld. Ofschoon het nog niet met zekerheid vast staat, wordt het niet uitgesloten geacht, dat er met de autogen. lasch-installatie, welke op het vlot werd gebruikt, onvoorzichtig is om gegaan. CARBIDKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Een doode. In den afgeloopen nacht te ongeveer kwart over een is op het terrein der Amsterdam sche Droogdokmaatschappij, terwijl men daar bezig was met het verrichten van her stellingswerk, een carbidketel met een gewel digen knal in de lucht gevlogen. Het ongeval heeft plaats gevonden op een vlot, dat gemeerd lag langszij het s.s. „Groenlo", hetwelk ligplaats heeft ter zijde van het Julianadok. Op dit vlot waren drie lasschers bezig met het verrichten van her stellingswerkzaamheden bij het roer van het schip. Zij gebruikten daarbij branders, wel ke gevoed werden door een carbidketel, die midden op het vlot was geplaatst. Te onge veer kwart over één ontplofte deze ketel met een geweldige knal. Een der lasschers, een 33-jarig persoon, die op een ladder stond, kreeg het grootste gedeelte van den ketel te gen het lichaam, waardoor hij tegen het schip werd doodgedrukt. Van de beide an dere personen liep één, eveneens 33 jaar oud, brandwonden op. De derde arbeider bleef ongedeerd. De doode is naar het Binnengasthuis ver voerd. De gewonde is, na voorloopig te zijn verbonden door den heer P. R. Fenenga, di recteur der A. D. M. per auto naar zijn wo ning vervoerd. BRAND. 22 koeienvijf kalveren en andere dieren omgekomen. Gisternacht ontstond te Spanga bij Wol vega brand in de boerderij van J. Oosting De boerderij brandde geheel af, waarbij de veestapel, grootendeels stamboekdieren, 22 koeien, een stier, een paard en vijf kalveren omkwamen. Door overwaaiende vonken vloog de boerderij, die er naast lag, van J Donker, in brand. Ook deze boerderij ging In vlammen op. Het vee werd echter gered. Manufactuurzaak uitgebrand Gisteravond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een manufacturenzaak van den heer Snellen aan de Gijsbrecht van Am- stelstraat 107, alhier. Winkel en woonhuis brandden geheel uit. De schade, welke aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. OUDKARSPEL. Vannacht is op een drietal plaatsen in deze gemeente ingebroken. Bij de firma E. is beneden nog al de boel over hoop gehaald, doch niets wordt ver mist. Bij den heer M. werden de inbrekers op de vlucht gejaagd door het blaffen van den hond, welke, jammer genoeg, vast stond. Ook bij de wed. N., meer op het Zuid einde, is men binnengedrongen. Of er iets vermist is, is nog niet bekend. Met een schuitje van den heer B. zijn de inbrekers gegaan tot achter het kantoor van de Brandwaarborg-Mij. Hier is echter niets vermist. De politie is ijverig aan het speu ren. HOORN. De ketelwasscher en treinpoetser H. Groentjes alhier, zou hedenmorgen in de locomotievenloods een machine ont steken. Toen hij in het vuur keek, sloe gen plotseling de vlammen naar buiten, waardoor de werkman ernstig aan han den en gelaat gewond werd, vooral, door dat ook zijn werkpak in brand vloog. De ongelukkige is ter verpleging in het St. Jans Gasthuis opgenomen. De heer B. alhier was hedenmorgen bezig zich te oefenen in 't besturen van een auto. Onverwachts schoot de wagen recht af op een winkelpad van den heer N. op hte Gouw, voorheen magazijn Rinner. De geheele voorpui van den sigarenwinkel werd vernield en de éta lage bekwam belangrijke schade. Ver wonderlijk kwamen bij het ongeval geen ernstige persoonlijke ongevallen voor. nuten vertraging. De trein is niet beschadigd en er zijn geen persoonlijke ongelukken voor gekomen. MISHANDELING VAN EEN ONDER WIJZERES. Gisterochtend is in de school aan de Wou- wermanstraat in Den Haag de 45-jarige on derwijzeres S. B. door den vader van een der leerlingen, den 42-jarigen C. J. P., mis handeld. P. heeft de onderwijzeres met een wandelstok op het hoofd geslagen, waar door zij een niet-ernstige wond kreeg. De man is via het politiebureau aan de v. d. Vennestraat naar het hoofdbureau van poli tie overgebracht en zijn wandelstok is in be slag genomen. De onderwijzeres is door den geneeskun digen dienst naar haar woning vervoerd. ALKMAAR, 27 Maart 1931. Op de he den gehouden veiling werd betaald voor: Andijvie per 10O stuks 2.604; Bloe mendaler kool per 100 stuks 1.603.10; Bieten per 100 K.G. 7.30; Gele Kool per 100 K.G. 2.10—4.30; Kropsla per 100 stuks 7.30-ƒ 14.70; Prei per 100 bos 4.20—16.20; Rabarber per 100 bos 10 27Raapstelen per 100 bos 3 80 5.20; Radijs per 100 bos 6.60—10; Roode Kool per 100 K.G. ƒ6.20—13.30; Selderie per 100 bos 28; Spinazie per 8 pond 0.71—0.80; Wortelen per 100 bos 1.80; Witlof le s. per 100 K.G. 22— 30; Witlof 2e s. per 100 K.G. 14—20 PIEPKUIKENMARKT. ALKMAAR, 28 Maart 1931. Op de he den gehouden piepkuikenmarkt waren aange veerd 78 kisten en 8 korven. De prijs was 1.50—1.62 y2. De handel was vlug. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 28-Maart 1931. Op de he den gehouden eierenveiling waren in totaal 320000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt; 5658 3.804.60; 5860 4—4.20; 60—62 4.10—4.40; 62—64 4.20—5.70; Bruin 60- 65 4.30 5.30. 60.000 stuks Eendeieren 3.90— 4.10. ALKMAAR, 28 Maart 1931. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 30 Paaroen 110—400; 16 Melkkoeien 240350; 3 Vette koeien; 242 Nuchtere kalv., slacht 818; fok 18—32; 180 Overhouders 28 37.50; 6 Schrammen 22—28; 279 Big gen (10 weken) 1016. Handel matig. DE BOTERPRIJZEN. ALKMAAR, 28 Maart 1931. Op de he den gehouden Botermarkt werd betaald voor Fabrieksboter le s. 0.650.75; 2e s. 0.550.65 per pond. Eieren 3.75— 4.20; Eendeieren 3.253.50. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 28 Maart 1931. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijn de 500 H:L. BROEK OP LANGENDIJK, 28 Maart 1931. Langendijker Groentenveiling. 64000 K.G. Roode Kool le s. 5.80—10.90; Doorschot 3.90-/ 8.10; 66000 K G. Gele Kool le s. 3.605.30; Doorschot 1.60 4; 44000 K.G. Deensche Witte Kool 2.30—3.90; 11600 K.G. Uien 1.40- 2.10; Grove Uien 1.40—1.60; Drielin gen 0,60—0.80; 2800 K.G. Bieten 3.40 b-.tuurdid 5.60, alles per 100 K.G. DE INDIE-POSTVLUCHTEN. Het veertiende postvliegtuig. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A..R. om 5.47 uur uit Medan is ver trokken en om 11.57 te Palembang is aange komen. Te 12.34 uur vertrok het toestel van daar en kwam te 15.34 uur te Batavia aan Vandaar vertrok het toestel weer te 15.50 uur en arriveerde te 16.30 uur te Bandoeng. HULDIGING VAN DEN SPORT VLIEGER J. E. VAN TIJEN. Gelijk bekend zal hedenmiddag om vier uur op Schiphol de officiezle huldiging van den heer J. E. van Tijen plaats vinden. Gis teren reeds is de Adelaar, bestuurd door den heer van Graft naar Keulen gevlogen waar inmiddels ook de heer van Tijen per Neder landExpresse was gearriveerd. Naar wij uit Keulen vernamen maakte de heer Van Tijen onmiddellijk eenige proef vluchten met zijn befaamd geworden Pander. Heden komt de heer Van Tijen over Rotter dam terugvliegen. Vanaf Waalhaven zal zijn toestel begeleid worden door acht andere Sportvliegtuigen en vermoedelijk tevens door eenige militaire toestellen. Bij aankomst boven Schiphol zullen eenige honderden meisjes van de Van Houten's Fa brieken de letters van H als welkomstgroet od het terrein vormen, VRACHTAUTO DOOR EEN TREF AANGEREDEN. Geen persoonlijke ongeh-i' Hedenmorgen bereikte ons het bericht dai onder Heiloo op een onbewaakten ever-; eg gistermiddag eèn vrachtauto cicor ecu ire n zou zijn aangereden. Wij wendden ons tot het gemeentehuis te Heiloo, waar men ons gaarne wilde inlichten maar niet voldoende op de hoogte bleek, zoo dat men ons aanried ons tot het bureau van den stationschef te wenden. Hier verscheen een ambtenaar aan de tele foon, die blijkbaar van meening was, dat een aanrijding niet gepubliceerd kan worden als de stationschef geen inlichtingen geeft Over eenkomstig het ambtelijk standpunt van cir ca 50 jaar geleden werd medegedeeld, dat over een eventueele aanrijding aan de pers geen mededeelingen verstrekt konden wor den. Wij hebben ons daarna tot het bureau van den inspecteur te Alkmaar gewend, waar men ons met de gebruikelijke welwillendheid alle gewenschte informaties verstrekt heeft. Het bericht komt hierop neer, dat de trein, die uit de richting Amsterdam om 4.11 te Heiloo komt, op een onbewaakten overweg ter plaatse een vrachtauto heeft aangereden Het ongeluk is wonder wel afgeloopen, daar de vrachtauto slechts aan de achterzijde ge raakt werd, waardoor een achterschot werd sfgerukt. De trein stopte en had enkele mi- AFSCHEID INSPECTEUR ZOLL. Gisterenmiddag 2 uur heeft het poli tiecorps afscheid genomen van inspec teur Zoll, die, wegens zijn benoeming tot hoofdinspecteur van politie te Leeuwar den, op 1 April 1931 het corps verlaat. Daartoe had het personeel zich ver- eenigd in de inspecteurskamer. Allereerst werd de heer Zoll toege sproken door den commissaris, die er op wees, dat dit de tweede keer was, dat de heer Zoll afscheid nam van het corps, met dit verschil, dat het dezen keer veel zwaarder viel, omdat het coups hem thans noode wilde missen. Gedu rende den tijd dat U in het Alkmaarsche politiecorps gediend hebt, zeide spreker, is er steeds tusschen U en mij een zeer goede verstandhouding geweest en een prettige samenwerking. Deze twee fac toren drukten hun stempel ook op het corps en ook daarin is het U gelukt, mede door Uw wilskracht en ijver, de saamhoorigheid te bevorderen. Voor dit alles werd den heer Zoll door den com missaris hartelijk dank gebracht. Ten slotte reikte spreker hem een prachtige album over, met diverse foto's, betrek king hebbende op het corps en de stad Alkmaar, waarbij hij den heer Zoll toe- wenschte, dat het hem gegeven moge zijn zijn zware taak, die thans op zijn schouders rust, tot een succesvol einde te brengen. Vervolgens nam de heer Dreeuws, na mens den adj.-inspecteur en klerk het w oord en bracht den heer Zoll dank voor de prettige collegiale samenwerking en humane bejegening, jegens hen be toond. Als blijk van waardeering over handigde spreker hem een mooi siga- rettenkistje. De hoofdagent van politie, de heer J. Overeem, als de nestor van het corps, het woord voerende, namens het gehee le corps, haalde allereerst eenige jeugd herinneringen op, waarbij bleek, dat de heer Zoll reeds op zeer jongen leeftijd een voorliefde had voor het politieambt. Voorts wees spreker op de strikte eer lijkheid en rechtvaardigheid van den heer Zoll, welke door allen steeds ge waardeerd zijn geworden. Dit heeft er wel in hoofdzaak toe medegewerkt, dat U, mijnheer Zoll, een goeden naam in het Alkmaarsche corps achterlaat, die wij, allean daarom, niet licht zullen ver geten. Voorts is het U gelukt, door hard werken binnen korten tijd op te klim men tot een der hoogste rangen bij de politie, hetgeen er op zich zelf al op wijst, dat U in dat vak bijzondere eigen schappen bleek te bezitten. Het ga U goed in de toekomst en wij hopen, dat U ook nog eenmaal en dan na niet al te langen tijd, commissaris van politie mag worden. Ten slotte bood spreker hem een prachtige ets van het stadhuis met Groote kerk aan, daarbij den wensch uitsprekende, dat hij dit cadeau moest beschouwen als te zijn gegeven door het geheele agentencorps uit waardeering voor de prettige wijze, waarop de heer Zoll zijn taak als superieur had verricht. Daarna sprak namens de recherche, de heer J. Vedder, den heer Zoll toe en reikte hem een boekenstandaard over, hem dank brengende voor de goede sa menwerking, meer speciaal tusschen de heer Zoll en de recherche, met wien hij steeds in nauw contact was. De Alkmaarsche Politie Sport-vereeni- ging, waarvan de scheidende inspecteur voorzitter was, wilde ook niet achter blijven in :e hulde en bood, middels een heer Zoll een prachtig i"- jo aan. Spreker dankte den 'c 1 hetgeen hij ter bevor- van ho' Alkmaarsche Politie el - i s ui ian had en waar vast dat, hoewel uit een klein corps ;i:eude, de A. P. S. V., een goeden :m:\:n heeft, dit mede aan het werk van den heer Zoll te danken is. Hem werd het beste toegewenscht, waarbij een be roep op hem werd gedaan, zich in het hooge Noorden, waar nog een groot arbeidsveld op politiesportgebied is, ook op dezelfde wijze verdienstelijk maken. Hierna was het woord aan den schei denden inspecteur, die in de eerste plaats den commissaris hartelijk dank zegde voor de tot hem gerichte woorden en tevens voor de wijze waarop hij met hem heeft mogen samen werken. Vervolgens bedankte de heer Zoll voor de mooie cadeaux en nam met een handdruk afscheid van alle corpsleden Vermelding verdient nog, dat de heer Zoll van de leerlingen der politie-vak- cursus alhier, waaraan hij als leeraar verbonden was, uit dank voor het vele en goede genoten onderwijs, een gouden potlood met inscriptie, in ontvangst had te nemen. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 28 Maart. s 0 Medegedeeld door het Kon Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775,3 mM. te Reykjavik. Laagste barometerstand 755,4 mM. te Hernösand. Verwachting, geldig tot den avond van 29 Maart: Zwakke tot matige, in het Noorden meest matige, noordelijke tot noordoostelijke wind- gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neersla»1 kouder overdag. s' LUTTIK OUDORP 61. (Te|t 4?aJ ver vaardigde werkstukken van de kindercu sussen. Bij een kijkje dat we even in de tentoonste' lingszaal namen, bleek ons dat er in versé lijking met het vorige jaar veel verbetering in" het werk valt waar te nemen Van de timmer werken noemen we een hondenhok rafelt e bloemenbak, konijnenhok Voorts veel vlecht en papierwerk, en een overvloed van nak werk. Verder viel ons onder de talloos iam~ penkappen een zeer fraaie gefiguurzaagde kap op, bewerkt naar sprookjesmotieven Dc tentoonstelling is voor allen, die in handen" arbeid van kinderen belangstellen een be/oe'- stellig overwaard. RELIGIEUS SOCIALISTISCH VERBOND. De bijeenkomst welke dit verbond morgen vroeg in „De Unie zou houden wordt uit gesteld in verband met de ziekte van den spreker, den heer B. Bijn;holt. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken de volgende faillissementen: Antoon Liefting Willemszoon, kruidenier Castricum. R.c. mr. H.M. Fruin. Cur. mr. K. Prins, Alkmaar. Klaas Molenaar, vrachtrijder, Groote broek. R.c. mr. J. Krabbe. Cur. Mr. C. P, ïecen, Oudkarspel. ISC1 DE STAKING IN DEN WIERINGER- MEER POLDER. Het gerucht, dat het conflict met de in deh Wieringermeerpolder te werk gestelde arbei ders dermate verscherpt was, dat de politie van de vuurwapens gebruik had gemaakt, vonden wij zóó ernstig, dat wij het noodig oordeelden, ons te Wieringen van de juist heid daarvan op de hoogte te stellen. Om 5 uur arriveerden wij op De Haukes, waar wij vernamen, dat de stakende arbei ders te Hippolytushoef op het voetbalveld in vergadering bijeen waren. Van arbeiders, die bij Sluis I te werk waren gesteld, vernamen wij inmiddels, dat 's morgens een 100-tal ar beiders, die in de gezinskeeten verbleven, en aanvankelijk mede in staking waren gegaan, iet werk hadden hervat, wat voor eenige stakers aanleiding was. hen te volgen. Op een bepaald punt van den in den Polder ge reedgekomen weg mochten de stakers echter niet verder. Eén van hen reed desondanks door en werd door de politie tegen gehouden waardoor hij van zijn rijwiel kwam te val len. Dit gaf aanleiding tot een minder vrien delijke woordenwisseling tusschen stakers en de twee rijksveldwachters, die zich daar be vonden, waarom de rijksveldwachters het noodig hadden geoordeeld, door enkele scho ten in de lucht elders verblijvende collega's kenbaar te maken, dat door hen assistentie werd verlangd. Van schieten op stakers was geen sprake geweest. En deze hadden trou wens daartoe ook geen aanleiding gegeven. Toen wij bij de arbeiders, die aan het werk waren gebleven, informeerden naar de oorzaak van de staking, deelden deze ons me de. dat de in dat gedeelte bij de Ned. Hewe Mij. te werk gestelde arbeiders bij uitzonde ring in contractwerk een uurloon konde® halen van 50 cent. De meeste kwamen heel hard werken niet hooger dan 43 cent. Bij de werken in de omgeving van Sltns i is de toestand gunstiger. In hoofdzaak richt de ontevredenheid echter tegen het verlengen van den gen arbeidsdag tot 10 uur met een arbeids week van 55 uur. Ook wij, aldus deze arbfl* ders, staan als georganiseerden achter eischen van de stakers, maar wij willen oazt wenschen langs organisatorischen weg flen opgelost. Wij wezen erop, dat ook de landarbeiders' organisatie met een 55-urige werkweek voo landarbeiders genoegen hebben geo°®j®; De arbeiders voerden hiertegen aan, a hoogst onbillijk is om het zware werk in o vetten drooggemaakten Wieringermeer i der met het gewone werk te vergelijk®1!1 <n de landarbeiders op onze cultuurgron verrichten. n0 „U bent hier nu", aldus één van nen, F een mooien dag, nu alles droog is- u eens komen op een triesten regendag en zal het U wel duidelijk zijn, dat 8'A uu[, n\ 1u.-.i „(Ion in stukloon; werken (wij werken hier allen in stu zóó lang is, dat, menschelijk gesPr0. ,e nrdt. niet mag eischen, dat langer gewerkt Bovendien, zoo zeide men, moet U n TENTOONSTELLING HANDENARBEID. {"W vereenigingsgebouw aan de Heul wordt beden en Zondag door de plaats* lijk: afdeeling van de vereenigmg voor handen arbeid een tentoonstelling gehouden van ver geten, dat vele arbeiders een uur f'ete ter den rug hebben, vóór zij hier zijn nog ruim X uur moeten loopen, vop zj; het gedeelte van den Polder zijn, w te werk zijn gesteld Er zijn er, die dg om hier 10 uur te kunnen werken, uuf van huis zijn en zij krijgen slecnt wa„. betaald, want hun uurloon gaat pa neer zij zich op de plaats bevinden, kunnen arbeiden". uprtembliL Onderweg hadden wij, nabij ook nog een praatje aangeknoop jen- ders, die daa/ in den polder aan het sloo graven waren. ntic ae\nktig Deze arbeiders verklaarden - niet te beliooren tot de arbeide

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2