DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoomerij en Verveiij TAPIJTREINIGING .lo. 75 JIA V\I»AG 30 MAART IfKil »33e Jaargang. Dagelijksch Overzicht BuitenBand vond. Vijftal kinderen vinden den dood S.KKOM. Mi et stoom en en ver ven is een zaak van vertrouwen Onse naam waarborgt V prima aflevering. UITSPRAAK 1N~DE Z^AK DER GAZETTE DU FRANC. Twee jaar gevangenisstraf voot madame Hanau. Madame Hanau en Lazare Bloch in vrijheid gesteld. DE DAGELIJKSCHE VECHTPARTIJ IN DUITSCHLAND. 16 gewonden. WEER EEN POLITIEKE VECHT- PARTIJ VERDUISTERING OP GROOTE c SCHAAL. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- er Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: L. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestant nit drie bladen. DE TOESTAND IN SPANJE. Neg steeds heerscht er onrust. Merkwaardige berichten. Degene, die geregeld het buiten- fandsch nieuws volgt, zal zeker wel ge merkt hebben dat het in Spanje nog alles behalve rustig is. Dat is trouwens ook niet te verwonderen, want al mogen verschillende opstandelingen dan ook g.atie gekregen hebben, al mogen ver schillende belemmeringen zijn opgehe ven, de innerlijke toestand is nog steeds dezelfde gebleven en zal ook wel dezelf de blijven tot aan en na de verkiezingen. Juist die verkiezingen zijn oorzaak, dat er nog herhaaldelijk wrijving is. Het lijkt, of de bevolking geprikkeld is, of de volkslijders last van hun zenuwen heb ben en daardoor de menigte te warm maakt voor het „ideaal", zoodat de ge volgen niet kunnen uitblijven. Nog steeds heerscht de dictatuur, tot groot misnoegen van zeer vele Span jaarden. Aan die dictatuur wordt na tuurlijk ook de schuld der wrijvingen geweten. Zoo heeft bijvoorbeeld generaal Burgueto, de oudste generaal van het Spaansche leger, in het laatst der vorige week nog een manifest gepubliceerd, waarin hij de huidige krachten in Span je toeschrijft aan het feit, dat er nog steeds geen stappen gedaan zijne, om een einde te maken aan het onrecht, begaan onder de dictatuur van wijlen Primo de Rivera. De generaal verklaarde verder, dat in Spanje nooit weer een dergelijke dictatuur zou moeten worden ingesteld en wanneer ooit een generaal een po ging daartoe zou wagen, zou hij gene raal Burgueto orders geven, om zoo'n generaal te arresteeren! Dit manifest van generaal Burguete wordt algemeen als een ernstig vergrijp tegen de discipline beschouwd en men is in Spanje zeer benieuwd, of generaal Berenguer daartegen maatregelen zal nemen. Er gaan trouwens in Madrid hard nekkige geruchten over een op handen zijnde dictatuur eenerzijds en over revo lutieplannen anderzijds. In toonaan gevende kringen is hierover echter niets bekend. De stemming in Madrid is echter zeer nerveus Krachtige afdeelingen politie moeten de orde handhaven hetgeen niet a tijd gemakkelijk is. Zoo ontston 1 er tijdens een voordracht in de academie een botsing tusschen republlkeinsche en monarchistische studenten, waarbij har de klappen vielen en waarbij zes pe- sonen zwaar gewond werden. Veilig is het in Madrid dus nog al lerminst! chist, waardoor ze me beleedigden, om dat ik den koning de waarheid zeg, om dat ik hem niet vlei, en omdat ik beweer, dat als aan een vorst overkomt wat den onzen overkomen is, hij aan zijn volk moet vragen: „Zegt me of gij wenscht, dat iii doorga, of moet ik ophoepelen?" Indien gij iets wilt oplossen, moet gij eerst de regeering stabiliseeren, daarna zullen wij de peseta stabiliseeren." Dit gedeelte van zijn redevoering ont lokte aart de stampvolle zaal een nieuwe ovatie. O De Spaansche bladen brengen overi gens nog twee merkwaardige berichten: Bij het vaststellen van het vonnis over negenen, die zich in December tot voor- loopige regeering der republiek uitrie pen en die een manifest onderteekenden, waarin de koning en zijn familie zwaar beleedigd werden, vonnis, waarbij alle aangeklaagden veroordeeld werden tot de minimumstraf: zes maanden militai re hechtenis, voorwaardelijk, stemde de voorzitter van het Hoogste Militaire C rechtshof, generaal Burguete, en twee van de leden voor eenvoudige vrij spraak! Generaal Berenguer, die Primo op volgde als dictator, en generaal Goded, de toenmalige kapitein-generaal van Cadix, die zich aan het hoofd stelde van een militaire samenzwering om Primo de Rivera te verjagen als hij niet goed schiks had willen vertrekken, zijn thans beiden tot eerevoorzitters benoemd van alle militaire casino's van Spanje! Er komen van alle kanten merkwaar dige berichten uit Spanje binnen. Zoo vertelt een Hbld.-corespondent o.m. het volgende: Teneinde de verkiezingscampagne voor de gemeenteraden mogelijk te ma ken, heeft de Spaansche regeering de grondwettelijke waarborgen moeten herstellen Inmiddels was ook het cen trum van de oppositie tegen de dicta tuur, het Ateneo van Madrid, de studie club en verzamelplaats van alle intel- lectueelen en kunstenaars, weer ge opend. De serie lezingen, welke daar steeds gegeven werden tot wijlen Primo de Rivera het Alteneo met zijn beroemde bibliotheek liet sluiten, is thans hervat met als eerste conferencier de oud-mi nister en econoom Bergamin. Deze lezing liep over de stabilisatie der peseta, waartegen een sterke opposi tie bestaat. De officieuze telegraaf- agentschappen hebben slechts gemeld, dat Bergamin zich tegen deze stabilisa tie verklaarde. Hetgeen ze verzwegen, maar thans blijkt uit de verslagen in ,1e Spaansche bladen die weer eens even zonder censuur mogen schrijven is, dat deze oud-minister var. de kroon, en die zich thans ook nog steeds monar chist verklaart, in deze lezing een hef- tigen aanval deed .p don Alfonso; en dat deze aanval ovaties ontlokte bij het zeer talrijke gehoor. Bergamin betoogde, dat de economie en de financieelc toestand van Spanje nog kerngezond zijn niettegenstaande de verschrikkelijke verkwistingen door de dictatoren, maar dat Europa en Amerika geen vertrouwen hadden in de politieke structuur en toekomstvan het land Daarom moet zijn inziens eerst die ge- iegeld worden en dan eerst over stabi- Jsatie der peseta gepraat worden. Naar aanleiding daarvan verklaarde Bergamin, onder luide toejuichingen: „Nog steeds zijn we niet uitgekomen onder de dictatuur, die in 1923 ontstond Ik ben steeds monarchist geweest, maar velen heetten mii een slecht monar ERNSTIGE BOTSINGEN BIJ DE WEDEROPVOERING VAN „L'AFFAIRE DREYFUSS". Zooals verwacht werd, hebben Zaterdag avond bij de hervatting van de voorstellin gen van het tooneelstuk „L'Affaire Drey- fuss" te Parijs opniguw ernstig ongeregeld heden plaats gehad, zoowel in het theater als in de omliggende straten. De leden van de Action Frangaise hadden reeds eenige dagen geleden demonstraties aangekondigd. Het theater was tijdens de voorstelling door een groote politiemacht be zet. Voor den aanvang der voorstelling wer den de talrijke bezoekers gefouilleerd. Vuur wapenen werden op de bezoekers evenwel niet bevonden, doch toen het doek opging werden verscheidene traangasbommen op het tooneel geworpen. Het kwam in de zaal tot heftige tooneelen, zoodat de politie zich genood zaakt zag in te grijpen en eenige oproerma kers uit de zaal te verwijderen. Op straat had zich intusschen een zeer groote menigte, welke in hoofdzaak bestond uit leden van de Action Frangaise en stu denten. verzameld. De Parijsche politieprefect Ghiappe was persoonlijk aanwezig. Te omstreeks elf uur is het tot het eerste hangemeen tusschen studenten en eenige voorbijgangers gekomen, waarbij de vice-di- recteur der stedelijk politie Marchand, per- soonlijk trachtte in te grijpen. Aangezien hij evenwel in burger was, werd hij niet herkend door de politie en door eenige agen ten door sabelhouwen gewond. Dit incident had vele andere ten gevolge tusschen de opgewonden menigte en de poli- tlCbe politieprefect liet nog voor het einde van de voorstelling in het theater de straat door agenten te paard ontruimen. De demon stranten werden door een zijstraat terugge drongen tot Place St. Martin. Hier ontstond opnieuw een botsing tus schen de demonstranten en een politiecordon dat zich hier ter handhaving van de orde had opgesteld. Er ontstond hier een verwoede vechtpartij, waarbij dc demonstranten zich bedienden van stoelen en andere hanteerbare voorwer pen welke zij uit de omliggende cafés naar buiten haalden. Bij deze hevige kloppartij werden eenige politieagenten en burgers ge- Talrijke arrestaties hadden plaats Eerst tegen twee uur was de orde hersteld. ONTZETTENDE RAMP IN SNEEUWSTORM. De Tel. verneemt uit New-York: Vijf kleine kinderen zijn doodgevroren en voor het leven van zeventien anderen wordt gevreesd, ten gevolge van een ontzettende gebeurtenis, die zich het laatst der vorige week heeft afgespeeld. De kinderen hebben twee dagen en een nacht in een autobus doorgebracht, die opgehouden was in den ergsten sneeuwstorm, welke dezen winter in het voorgebergte van de Rockey Mountains heeft gewoed. De ramp speelde zich af bij Mount Plea- sant op de grens van Colorado en Kansas. Enkele der kinderen, die de verschrikking dezer paar dagen overleefd hebben, liggen nog op den grond van een klein houten blok huis, dat door de sneeuw geheel van de bui tenwereld is afgesneden, zoodat slechts met vliegtuigen hulp kan worden verleend. De kinderen worden met den grootst mogelijken spoed per vliegtuig naar het ziekenhuis ver voerd. maar allen lijden aan longontsteking en zij hebben zoo erg van de vorst geleden, dat van velen armen of been en geamputeerd zullen moeten worden. De kinderen, die allen tusschen de acht en dertien jaar oud waren, waren leerlingen van de school te Pleasant Hill. Donderdagmor gen kwam de chauffeur van de autobus hen weghalen, doch er stak een geweldige sneeuwstorm op, zoodat de chauffeur niet geneigd was, 't risico van den tocht op zich te nemen. De onderwijzeres echter verliet de school te voet. Zij was later gedwongen, de vlucht te nemen in een boerderij, voordat zij haar huis kon bereiken. Daarna was de chauffeur wel gedwongen, zich met de 22 kinderen op weg te begeven. Enkele mijlen voorbij de school bleef de auto bus echter steken in een diepe sneeuwlaag en kon niet meer voor of achteruit. De chauf feur vertelde den kinderen, in welk een wan- hopigen toestand zij zich bevonden. Alle schoolboeken werden stukgesneden en in een leeg benzineblik opgestookt, teneinde een beetje warmte te verschaffen. Toen alles op gebrand was, werden de houten banken en alles wat er in de bus brandbaar was, op gestookt. Toen ook dat op was, liet de chauf feur de kinderen boksen, worstelen, zingen en dansen en alles doen om warm te blijven en hen uit den slaap te houden. Hoewel de chauffeur bijna bevroren was, daar hij voortdurend had getracht, den motor weer aan den gang te krijgen, gaf hij zijn schaapsveljas van het eene kind aan het an dere, om elk hunner een oogenblikje warmte te verschaffen. De sneeuw bleef voortdurend vallen en de autobus geraakte bijna geheel ingesneeuwd. De chauffeur deed den geheelen middag, avond en nacht zijn best om de kinderen in beweging te houden, doch in den morgen bleek, dat een der kleine meisjes gestorven was. Toen nam de chauffeur zijn jas en trok erop uit om hulp te zoeken. Hij gaf een 13- jarigen jongen opdracht, de kinderen tot el- ken prijs wakker te houden. Zij zaten allen bij elkaar, toen de kinderen plotseling be merkten, dat er nog een meisje, het dochter tje van den chauffeur, dood tusschen hen in zat. De kinderen werden daarna ontzettend bang. Bij ongeluk braken zij een der ruiten van de autobus, zoodat zij geheel blootge steld waren aan de hevige koude. De jongen trachtte de kinderen nog in beweging te houden, doch hij moest spoedig, geheel uit geput zijn pogingen opgeven. Toen zijn jon ger broertje bewusteloos werd, trok de jon gen al zijn kleeren uit behalve zijn onder goed en wikkelde zijn broertje daarin, doch het jongetje stierf. Toen legde de jongen zich bij de anderen, die reeds half bewuste loos waren, neer en verloor zijn bewustzijn. Vrijdagmiddag laat kwam een boer, die op zoek was naar het in den sneeuwstorm verlo ren vee, in de buurt van de autobus. Hij slaagde erin, de kinderen naar zijn woning te brengen, die slechts op een mijl afstand was gelegen. De chauffeur had echter in den storm een verkeerden weg gekozen en werd drie mijl verderop, dood in de sneeuw gevonden. „ZOT LOWIETJE" IS DOOD. Een der laatste Brusselsche straattypen. De (Brusselsche) „Standaard" bevat een smeuig verhaal naar aanleiding van het overlijden van „Zot Lowietje", een straattype zooals elke stad ze kent. Het Hbld ontleent aan de vermakelijkenecrologie het vol gende: „We dachten niet eens meer aan een der decoratiefste van onze types, aan zot Lowie- ke, omdat die nu ook al 'n heel tijdeke uit het zicht van alleman was verdwenen De eene zegde wel: hij is dood; de andere meende het beter te weten, n.1. dat Zot Lowieke aan het rentenieren was gegaan op de kosten van ons en alleman, in een van de groote Staatspen sionaten. „En zie, twee jaar geleden was het ineens uitgekomen: Zot Lowieke was inderdaad niet dood, maar was zijn goede vrienden van de Marollen eens komen bezoeken, van uit het gesticht waar hij op Staatskosten was onder gebracht. Lowietje werd met open armen ont vangen en moest mee de Hoog- en Blaes- straat af in alle richtingen, den „Aven Met" mee over tot aan den Parvis van St-Gillis, en zelfs verderop tot aan den Bareel, al de „co- tees" die hij in zijnen fleur had gefrekanteerd en verlustigd En Lowieke vond het er ten slotte zoo goed en zoo wel de faro en de lam biek bevielen hem weer zoo goed, de bloed pens, de willoksen, de garnaal, de moselen en friet en al die andere nationaal-Brussel- sche dranken en gerechten, waar Lowieke werd op getrakteerd smaakten weer zoo heer lijk, dat Lowieke besloot maar weer bij zijn oude vrienden te blijven „Twee jaar lang heeft Lowieke dan zijn oud leventje volgehouden nog, maar hef zegde toch dikwijls dat het niet meer „da was van veur den oorlog" Nu moest het met zijn zotte sprongen en zijn weg en weer dritsen dubbel oppassen, terwille van die on telbare auto's die de straat hadden in beslag genomen en om die zelfde reden ook bleef hij maar liever van de drukke Marollen wijk weg en hield zich liever op langs den „parvis" en den bareel van St. GillisZijn oogen wil den ook al niet meer zoo vluchtig meeen het eene mankeerde zelfs deerlijk en totaal. En elkeen zegde het tegen zijn gebuur, mede lijdend en goedzakkig: Lowieke wordt oud „Het was misschien wel daarom dat ze hem dubbel en dik nog van het leven en den zoeten lambiek lieten profiteeren, zonder te bedenken dat Zot Lowieke daar niet meer zoo goed tegen kon „Lowieke was nu ook veel rapper zat Het bier was ook al hetzelfde niet meer, met al dien „helles" en „extra" en „speciaal", en het gebeurde wel meer dat de man met een blauw oog en een gezwollen gezicht van het vallen naar huis werd gebracht, in den Bloempanchgang waar goede zielen hem nog zijne oppas bezorgden. „Het is met Lowieke gegaan zooals met de kruik: zoolang liep Zot Lowieke de stami- nee's af, tot hij er is bij gevallen„Een attakske", de vorige week Louis Lamon, zoo heette hij eigenlijk, was in de geheele stad bekend, vooral in de volks wijken zoowel te Molenbeek, als te Schaar beek en te Brussel zelf, langs de oude Putte- rij, het Nacht-en Dagstraatje, de Twaalf Apostelenstraat, den „Baffon", de Marollen, den Duivelshoek en rond den „Vlomsen Tiaeter", voor welke kwartieren hij allemaal speciale dagen had, die dan ook door dat volk van daar waren gekend en werden ge volgd. Overal werd Lowieke met open armen ontvangen; want bedelen wou hij niet en voor al wat hij kreeg wou hij- werken op zijn ma nier, dat is dansen en springen, en daarbij liedjes zingen van eigen fabricatie. Tijdens de eerste dagen der Duitsche be zetting deed „Zot Lowietje" van zich spreken. Hij vereenigde op zekeren middag een heele schare „ketjes" (straatjongens) rond zich. „Elk had wat te verslepen: een oude kassool, een marmiet of deksel, stoof- buis en ander gerief, al wat maar lawijt kon maken tegen de sterren op. En Lowietje, voorop als generaal, was met zijn legertje in het Justitiepaleis, op de Poelaertplaats, den Duitschen „état-major" gaan belegeren Maar de schildwachten zijn op hem afgeko men, om te parlementeeren, zei Zot Lowieke, maar inderwaarheid om hem bij zijn scha- bernak te pakken en binnen te draaien, zoo dat zijn „madollen" overal rondstoven en zijn schoone hoed met „tricolore linten" en de portretten van koning en koningin verloren vloogEn Zot Lowieke werd voor de rest van den oorlog naar Gheel gedaan DRAMA DER ZEE. Deel van scheepsscheorsfeen in het net. Een Zweedsche motorboot, de „Baltic"' uit Mai strand, heeft ten N.W. van Hirtshals een afgebroken scheeps- schoorsteen in het sleepnet gekregen. De schoorsteen, die een middellijn had van 114 M., was gemerkt met een blau wen ring met een geel vierkant, ruit vormig opgesteld, aan weerszijden en de letters „N. S." Blijkbaar had dit overblijfsel reeds een paar jaar in het water gelegen. Men vermoedt dat het schip, waarvan de schoorsteen gevonden werd, op deze plaats gezonken is. Men neemt daarom aan dat het een Zweedsch stoomschip is. In Deensche reederijkringen bleek bij navraag door „Politiken" dit merk niet bekend te zijn. DE BURGEMEESTER VAN MARSEIL- LE OVERLEDEN. Op den dag, waarop hij gehuldigd zou worden ter gelegenheid van zijn vijf tigjarige jubileum als politicus, is dr. Flaissières, maire van Marseille, over leden. Flaissières, die tachtig jaar oud is ge worden, genoot een groote jropulariteit. Een halve eeuw was hij in de politiek, had achtereenvolgens zitting in Kamer er Senaat en w as reed 45 jaar burge meester van Marseille. Een kernachtige wilsbeschikking. Van een zeldzame persoonlijke visie getuigt de laatste wilsbeschikking van den overledei maire van Marseille. Hij wenscht dat zijn stoffelijk overschot zal worden gecremeerd, dat d e asch zal worden weggeworpen in het staatsriool; hij wenscht geen kransen, geen bloemen, gten toespraken; er mogen geen ge meentegelden voor de uitvaart worden uitgetrokken; zijn opvolger mag hem niet herdenken. Er mag geen straat in Marseille naar hem worden genoemd, en geen gedenkplaat, waar ook, worden aangebracht. WEER EEN „CRIME PASSIONNEL." Twintig jaar bagno. Wij lezen in het Hbld.: Er bestaat een bekend gezegde van wijlen den tooneelschrijver Henry Ba- taille. n.1. dat in Frankrijk het werk woord .beminnen" als volgt wordt ver- oegd: Je t'aime, tu m'aimes, nous nous Tuons. Deze woorden werden geciteerd in het proces, dat zoo juist door het Assizen- hof van de Seine is berecht. De beklaag- van de was een voormalige „schoonheids- ningin", Georgette Hodot, die zich we gens moord op haar vroegeren minnaar te verantwoorden had. Zij is de tweede „ex-reine de Paris", die in het tijdsver loop van enkele weken voor den rechter verschijnt. Den 6en Juni 1930 schoot zij den heer Isaac Eichiskv, een rijken dimanthan- delaar, dood toen deze zich met zijn zwa ger in een apotheek bevond. Eischisky was haar minnaar geweest, doch hun betrekkingen waren reeds sedert twee jaar verbroken en de jonge man was met Mlle. Eva Lévy in het huwelijk ge treden. Hij had Georgette Hodot een ge schenk van 20.000 francs gegeven, als troost. Met ongekend cynisme pleegde Geor gette Hodot, die mannequin in een groo te modehuis was geworden, de schande lijkste chantage. Zij eischte steeds meer geld, voeg 200.000 francs, viel den ex- minnaar voortdurend op straat lastig, maakte scènes voor zijn huis en schreef brieven aan zijn bejaarde moeder. Zelfs telefoneerde zij deze laatste om haar mede te deelen, dat zij haar zoon zou dooden als ze het geld niet kreeg. Den ochtend van den moord belde ze Eischis ky op en zeide: „Heb je gezien, de jury van de Seine heeft in een „crime pas- sionnel" de beklaagde vrijgesproken. Pas op mannetje" Ditmaal echter was de jury niet in- dulgent. Na een scherp requisitoir, waarin er op werd gewezen dat de moordenares niet uit liefde, maar uit sluitend uit winstbejag heeft gehandeld, daar zij twee jaar heeft gewacht in de hoap den man nog van zijn wettige echtgenoote te kunnen losmaken, werd Georgette Hodot tot twintig jaar dwang arbeid veroordeeld. Zij hoorde het vonnis onbewogen aan De elfde correctioneele kamer veroordeelde mevrouw Hanau wegens misbruik van ver trouwen en oplichting tot twee jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf en 3000 frs. boete, en Iersant, haar rechtskundigen raads man, wegens medeplichtigheid tot 3000 frs. boete. De Courville en Audibert werden vrijge sproken. De civiele partij ontvangt de gevraagde schadeloosstelling. Incidenten vielen niet voor. Madame Hanau en Lazare Bloch zijn in vrijheid gesteld, daar zij de gevangenisstraf, waartoe zij werden veroordeeld, in preven tieve hechtenis hebben uitgezeten. In den Thiergarten (district Bunzlau)' is het Zondag tusschen nat.-soc. en communis ten tot een hevige botsing gekomen. Er werd een ware veldslag in den zaal geleverd. De nat.-soc. hadden twee gewonden, terwijl 13 communisten werden gewond. Tevens werd de aanwezige landjager in het gezicht ge blesseerd. Na afloop van een nat.-soc. vergadering te Lüdenscheid werd een groep van ruim 100 nat.-soc. door communisten aangevallen. Er ontstond een bloedig gevecht, waarbij 20 personen gewond werden, die allen naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een po ging om het raadhuis te bestormen mislukte. Te Elsctetten is een boekhouder gearre^ teerd, die een bedrag van 40.000 Mark aan belastinggelden, die bij voor zijn werkgevers had moeten afdragen, ten eigen bate had aangewend. De gearresteerde leefde op groo- ten voet - - -

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1