mimgiraki Courant. DE PAGODE PHILIPS No. 2634 FEUILLETON. Hendird drie en dertigste Jaargang. Jlaaiida? 30 blaart Radioprogramma Landbouw en Veeteelt 'n Populaire instal latie - een uitmuntende combinatie van een drie- lamps-ontvanger en een krachtigen electromag- netischen luidspreker. En gemakkelijk te bedie nen Met aparte fijnregeling Complete ontvanginstallatie (Wordt vervolgd). No. 75 1931. Dinsdag 31 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A V R O.) S —9.50 Gramofoonplaten. 10.10.15 Mor genwijding. 10.30—12.— Concert door het A.V.R.O.-kwintet o. 1. v. F. Lupgens. 12.15— 1.Gramofoonplaten. 1.1-30 Orgelcon cert P. Palla. 1.30—2.— Gramofoonplaten. 2 303.Groningsche voordracht door J. Sietses 3.—3.15 Gramofoonplaten. 3.15— 4.Kamerconcert Hartveld-kwartet. 4. 4 30 Gramofoonplaten. 4.305.Piano- studiemuziek. tgb. Veen en L. Schmidt. 5- 5 30 Radio-Kinderkoorzang o. 1. v. J. Ha mel 5.30—6.— Viool-recital Endre Gertler. Vleugel: Egb. Veen. 6.-7.10 Concert. Kov. Lajos met orkest. 7.10—7.30 Mr. H. W. Sannes: „De Pullorumziekte der kuikens 7 45—8.15 Dr. C. H. Sluiter over de Maans verduistering op 2 April 1931. 8.15 9.15 Concert Versterkt Omroeporkest o. 1. v. N. Treep Met mecewerking van Stetan Aske- nase, piano. 9.15—9.45 Dr. Ritter leest ver zen van Bilderdijk. 9.45-10.15 Populair concert Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 10.1i5 VazDias. 10.25-11.- Marijke Van Too ien en Hans Snel. 11.-12-- 9ra®of™??\' Huizen, 298 M. (Uitsluitend K.R- O.) 8 —9.15 Gramofoonplaten. 10.—11.30 Gra mofoonplaten. II-30—12~ 9°™ poneert uurtje Pastoor Perquin. 12.—1.30 Concert door het K. R. O.-Trio o. 1 v. P. Lustenhou- wer 1.302.Gramofoonpl. 2.-3.— Vrouwenuurtje. 3.—3.30 Knipcuisus. 4.— 6 30 Gramofoonpl. 6.30—6.45 Verbonds- kwartiertje. 6 45—7.15 Schriftvei beterings cursus. Mevr. M. Reiber Nan. 7 15—7 45 Prof. Dr. Ir. Gelirsen: „Nieuwe methoden voor energie-opwekking". 7.458 Gramo foonplaten. 8.-9 30 Lijdensmeditatie door Pastoor H. A- Bots. Met medewerking van R K. Zangkoor A. M. D. G. onder leiding van P. Ravensloot. C. v. Steyn, orgel. 9.30 Vaz Dias. 9.4011.Tweede en derde be drijf van het passiedrama „Christus Verwor pen" door J. Vuysters. R.K. Amsterd. Too- neelgezelschap. Regie. A Sweers. 11.12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 12.20 Orgeispel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.15 Televisie 2.25—2 50 Gramofoonpl. T20 Concert. Elsie Owen, viool. Kathleen Thompson, piano. 4.50 Orkestconcert 5 35 Kinóeruurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Berichten. 7.— Pianospel door S de Niedzielski. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 Concert. Militair orkest. F. Kelsey, bas. S Lasserson, viool 9.20 Berichten. 9.35 Be richten. 9.40 Lezing. 10.— Dansmuziek en variété-nummer. 11.—12.20 Dansmuziek. Pari/s fiadic-Paris"1725 M 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert en solisten. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonplaten. 9.35—10.35 Gramofoonplaten 10.35—11.15 Gramofoonplaten. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.25—1.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkestconcert en solisten. 7.30 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Dans muziek. 2 20—4.20 Orkestconcert en solist. 7.20—7 35 Familie Hansen, van J. Locher. 7 35—8.35 Orkestconcert en solisten. Koor zang. 8.35—9.55 Zang en voordracht. 10.10 —10.30 Niels Borre, viola, a. d. vleugel Fol- mer Jensen. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert 7 05 Gramofoonplaten. 8.20 Orgelconcert. 9.20 Concert. 338 2 M.: 5.20 Kamermuziek. 7.05 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 5.40—11.20 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonpl. 150— 3.50 Voordrachten. 3.50—4.50 Concert. 4.50 —7.20 Lezingen. 7.20 Militair concert 9.40 Lezing en berichten. Hierna tot 11.20 Caba ret BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene ken nis, dat in het gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dezer gemeente van 19 en 26 Februari j.1. en hun besluit van 10 Maart d.a.v. waarbij zijn vastgesteld: a eene Verordening tot wijziging der Ver ordening. regelende de levering van gas door de gemeente-gasfabriek (gemeente blad nr. 1208); b. eene Verordening tot wijziging der Ver ordening, regelende het gebruik van het beursgebouw (gemeenteblad nr. 1210); c. eene Verordening tot wijziging der Ver ordening, regelende de rechtspositie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar (gemeenteblad nr. 1207); een besluit tot wijziging der besluiten ter uitvoering van de Motor- en Rijwiel- verordening (gemeenteblad nr. 1209). Deze V erordeningen en dit Besluit zijn he den afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd en aldaar in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 24 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BEKENDMAKING. Door MARJORIE BOWEN Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C. E GUYE. 14 Magnus Farryner, gemakkelijk zittende in den wagen naast madame de Bellegarde, sprak van de picnic, welke zij moesten hou den bij de Pagode. Het vooruitzicht scheen hem groot genoe gen te doen; het zou, zeide hij, een zaak worden waarover men zou spreken. En ik weet een verhaal van het oude Chanteloup, zeide hij, dat ik u zal vertellen als we daar zijn. Een ware geschiedenis? t- Gelooft u niet, dat alle geschiedenis sen waar zijn? Zij reden tusschen perenboomgaarden, bruin van fruit, en appelboomen, die den weg omlijstten in plaats van heggen, vel den, waar pompoenen neerlagen, geel en vleezig, te midden van de gescheurde, dro ge en grove bladeren en rij op rij van win gerd, dof groen of roestig groen; de bijna rijpe vrucht uitkomende onder het stoffig uitziende gebladerte. En zij zagen, samen en op hetzelfde oogenblik, de edele, sierlijke en rijke dub bele torens van Saint Gatien, welke, ge kroond door de nauwelijks zichtbare krui sen, zich in grootsche schoonheid verheffen Staat der gemeente-eigendommen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat een af schrift van de veranderingen over 1930 in den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is tegen betaling der kosten ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is. Alkmaar, 28 Maart 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Bu, gemeester. A. KOELMA. Secretaris. KA ASCONTROLEST ATION. (Vervolg.) „Opbrengst-verschillen in de tegen woordige richting in onze Rund- veefokkerij" De rijkszuivelconsulent, de heer C Zwa german te Middelburg, hield in de middag vergadering een lezing over de „Opbrengst- verschillen in de tegenwoordige richting in onze Rundveefokkerij", en verzekerde, dat het vraagstuk reeds ruim een jaar zijn be langstelling heeft. Als geboren uit de omgeving van Hoorn komt hij daar gaarne terug en volgt hij vanuit de verte, wat zich hier in het leven van den landbouw afspeelt. De land- en tuinbouw beleeft moeilijke tij den en in zijn eigen omgeving zag spr. droe vige voorbeelden van verarming. De veeteelt en zuivelbereiding is nog niet in den droeven put weg gezonken, doch ook voor deze zijn de vooruitzichten angstwek kend. Een lichtpunt is, dat ons land in het centrum ligt van de afzetgebieden der fijnere land-, tuinbouw- en zuivelproducten. Gestreefd moet worden naar versterking van het bedrijfsleven. In dezen tijd van dalende conjunctuur dient men in de le plaats te streven naar betere weilandverzorging. Op de 2e plaats staat de bestrijding van de voornaamste besmettelijke ziekten. Op de 3e plaats betere uitbouw van de voordeelen die de eigen fokkerij in zich bergt. Ten 4e een krachtige samenwerking ten opzichte van den afzet van het product naar het buitenland en tenslotte verbetering van het materiaal waarmede de veehouder zijn geld moet verdienen, n.1. de verbetering van den veestapel. Voor het laatste heeft spr. de laatste jaren veel actie gevoerd. De veehouderij is voor de landbouwbevol king in N.H. de hoofdbestaansbron. In Friesland bedraagt de waarde van de zuivelproducten jaarlijks 66 millioen en van het vleesch is de afzet van vee 18 millioen. Voor N.-Holland zijn deze cijfers 45 mil lioen en 15 millioen. Deze cijfers voeren spr. tot de conclusie, dat we bij de verbetering van ons vee vast moeten houden aan de geschiktheid van ons vee voor het producee- ren van groote hoeveelheden zuivel en dat wij de geschiktheid daartoe hooger moeten taxeeren dan de eigenschappen voor den vleeschgroei. Veertig jaar geleden heeft de Rijkszuivel consulent voor Friesland, de heer Mesdag, den grondslag gelegd voor de melkcontrole in ons land. In den loop van die jaren zijn er millioenen melklijsten afgesloten en het is goed, de critische vraag te stellen of uit dat werk voor de fokkerij wel alles gehaald wordt, wat er in zit. De melkcontrole moet de basis zijn voor een gezonde fokkerij in de productie-richting. Wij mogen niet tevreden zijn, alvorens de fokkers zich bewust toonen, dat die eigen schappen voor hen van het meeste gewicht zijn. Het formalistisch streven moet op zij worden gezet, 't Eenvoudige standpunt moet achter het liefelijke stadsbeeld, gemengd met weelderige boomen langs de oevers van de Loire. Farryner zeide, dat hij daar een atelier had, dicht bij de cathedraal en „La Psalet- te", maar dat het nu eenigen tijd gesloten was geweest. Schildert ge? Ik heb het getracht er is daar één schilderij, dat ik u een keer zou kunnen la ten zien het portret van een dame. Zij kruisten de rivier, zoo helder, zoo breed, zoo liefelijk, met de snelle stroomin gen zich spoedend langs de pijlers van de massieve „Pont de Pierreen het onkruid en de bloemen zich buigende van de eilan den, om zich in deze zuivere stroomen te doopen, langs de mooie gevels van de sta tige openbare gebouwen op de „Place des Arts", en zoo in de drukke straten van de witte en levendige stad. In korten tijd had madame de Bellegarde haar orders gegeven aan de winkels, de stalen van behangsels gezien en was zij vrij voor het bezoek aan het museum; zij was zich lichtelijk bewust van het ongerijmde om deze kleine boodschappen zelf te doen en hoopte dat haar metgezel niet zou op merken, wat hij zou moeten denken, haar noodeloozen huishoudelijken omslag te zijn, maar zij, die gewoonlijk geheel onverschil lig wa6 voor kleinigheden, moest er nu zelf voor zorgen, omdat die te maken hadden met het bezoek van Timothy Carless. Het bezoek aan het museum bleek per slot belangrijk; het zou voor hen beiden een scherpe en pijnlijke herinnering zijn. worden ingenomen, dat de beste koe die koe is, waarmede de gewone boer in doorsnee het meeste geld verdient. De menschen, die zich oriënteeren in de veterinaire richting, beschuldigen hen, die sprekers inzichten vertolkte, van éénzijdig heid. Zij zeggen, dat de productiefokkerij het gevaar in zich bergt, dat we dieren krijgen met weinig weerstand en dieren, die gauw versleten zijn. In 1880 kochten Amerikanen in ons land 10.000 koeien, die den grondslag vormden voor den veestapel aldaar. OoV spr oordeelt, dat men in Amerika met do productiefokkerij te ver is gegaan en hii wil dan ook de Amerikanen in dit opzicht niet volgen. Van ons vee wil spr. geen broeikas plantjes maken, maar wél wil spr. zijn de propagandist voor ons melkrijk vee. Op uiterlijk schoon wil spr. wel wat toegeven, wanneer het niet gaat ten koste van de con stitutie van het dier. De vToegere fokkers waren aangewezen op eigen waarneming. Zij baseerden hun se lectie op gebruikmaking van den bij hen door en door bekenden vrouwelijken stam en met dit stelsel is ons over de geheele wereld be roemde melkvee ontstaan, want reeds vóór 40 jaar was ons melkvee het rijkste melk vee ter wereld. De tegenwoordige fokker beschikt over de resultaten van de melkcontrole. Het produc tievermogen is afhankelijk van het erfelijk vermogen van het dier; in de tweede plaats van het tijdstip van lactatie; in de derde plaats van den leeftijd. 21 dagen na het kal ven is de koe het melkrijkst; daarna tot S maanden een vermindering van de melkgift en daarna 20 weken vóór de koe weer moet kalven een sterke daling in de melkgift. Spr. gaf dit met statistische cijfers aan. Bij jonge dieren neemt met den groei van het dier het vermogen van de melkklier om melk te geven, toe. Het is dan ook noodig, wanneer wij bij koeien willen studeeren het vermogen om de melkgift vol te houden tij dens de lactatieperiode, dat men dit doet bij volwassen dieren. Met het achtste jaar is het productievermogen van ons Nederlandsch vee bereikt. Bij oudere dieren gaat de op brengst achteruit en de afname heeft plaats in toenemende mate. Practisch is de leeftijd De stedelijke verzameling van kunst waarden was, zooals madame de Bellegar de ontdekte, ondergebracht in het oude aartsbisschoppelijke paleis, dat met de ca thedraal verbonden was; je stapte door een portaal in de straat, kwam in een tuin, ge heel afgesloten van het dagelijksche leven en een gebouw, vierkant, streng en zedig, van de achttiende eeuw, waar achter de weelderige torens en het hooge dak van Saint Gatien verrezen. Potten met oranje- boomen stonden voor dit paleis, dat stil, verlaten was als de tuin. De deur was gesloten en de blinden neer gelaten; het gazon er voor was geheel in beslag genomen door een reusachtigen ceder van den Libanon, zoo een als mada me de Bellegarde zich herinnerde gezien te hebben in het klooster van San Marco Flo rence. Het geheel was volmaakt; zij bleef staan, zich verwonderende waarom zij daar zoo dikwijls was voorbijgegaan en nooit eerder door die kleine deur was gestapt Houdt u ervan? vroeg Farryner, en zij kromp even ineen bij het geluid van zijn stem, want zij had gedroomd hier te komen met Timothy Carless. O ja, zij hield ervan zij, of de dag, of de tuin was betooverd; alles was van goud. Een verwonderlijke oude vrouw kwam met een grooten sleutel en liet hen toe tot het museum. Zij was heel dun, met een strak, zwart lijf en een langen, zwarten rok en boeze laar, en een „coiffure" van witte krullen; zij dacht dat ze beiden vreemdelingen wa- niet van invloed op het vetgehalte van de melk. Als men 'n melklijst juist wil beoor- deelen, dan dient men ook den leeftijd te weten van het dier, waarom het gaat. Er zijn een massa oorzaken, waardoor een koe niet tot haar productievermogen komt Ook de kalfmaand is van invloed. In Dene marken is men zóóver, dat in ieder kwartaal ongeveer 25 pCt. van de dieren kalveren. Dit, om de zuivelproductie over het geheele jaar te verdeelen. In kaasstreken is het de eisch van de praktijk, dat de koeien in het voor jaar kalveren en spr. is overtuigd, dat het niet gemakkelijk zal zijn. de kaasproducen ten te bewegen, den kalftijd te verdeelen. Van invloed op de melkopbrengsten is niet alleen de maand, waarin de koe kalft, maar ook de voedselomstandigheden, de seizoen omstandigheden en de lengte van de lactatie periode. Het tijdstip van bevruchting is ook van buitengewonen invloed op het vetgehal te. Normaal is: bevruchjen drie maanden na het kalveren. Doet men het echter na 5 maanden, dan krijgt men 12 pCt. meer melk- opbrengst. Spr. is tegen elke neiging om de melklijsten te corrigeeren. doch als men gaat corrigeeren, dan is de N.HolIandsche metho de de beste. Ook de manier van melken en het aantal malen melken is op de melkgift van belang. Wanneer men een koe, die 20 tot 25 liter melk per dag geeft, drie keer per dag melkt, dan krijgt men zeker 10 pCt. verhooging van melkgift. Melkt men een koe, die 25 tot 30 liter per dag geeft, vier maal per dag, dan krijgt men zeker 20 pCt. verhoogde melkgift. Het melkvormingsproces is thans beter bestudeerd en men is tot de conclusie gekomen, dat de activiteit van de melkklier om melk te maken, het grootst is na het mel ken De record-koeien worden dan ook vier maal per dag gemolken. Een zeer belangrijke factor is de voede ring. Spr. gaf dit nader aan. Wanneer men melklijsten van tegenwoor dig vergelijkt met die van vroeger dan doet men verkeerd, om zijn hand voldaan over 't hart te strijken, wanneer men ziet, dat men 300 K.G. is vooruit gegaan. In verband met onze betere weideverzorging, onze bemes ting en het bijvoeren in den zomer beteekent dit voor spr. een achteruitgang van 700 K.G Tamelijk hooge melklijsten zijn meer voeder- lijsten dan kwaliteitslijsten. Het vetgehalte wordt door de voedering sterker beïnvloed dan vroeger is aangenomen en steeds moet men zorgen voor een goed eiwitgehalte in het voedsel. Absoluut staat vast, dat er geen verband is tusschen het vetgehalte van de melk en de lichaamsafmetingen van de koe. Ten aanzien van de melkgift bestaat er te dien aanzien verschil van meening. Spr. is met een Scan dinavische geleerde tot de conclusie gekomen dat er geen verband bestaat tusschen de melkgift en de lichaamsafmeting van de koe. Een boer, die selecteert op groote, zware koeien, behoeft niet te verwachten, dat daar door het erfelijk vermogen van de melkgift zal stijgen. Toch is de lichaamsafmeting van groot belang, omdat er verband bestaat tusschen het lichaamsgewicht van het dier en zijn vermogen om te vreten. Spr. geeft den raad, ernaar te streven, runderen te fokken, die in gewicht en om vang in harmonie zijn met den grond. De koeien in de Beemster en Wieringerwaard kunnen nu eenmaal zwaardere beesten zijn dan die op de lichtere gronden langs de dui nen. Spr. concludeerde, dat het buitengewoon moeilijk is om uit de melklijsten het werkelijk productievermogen van het dier af te leiden en vooral, als dit door vreemden moet ge schieden. Spr. is dan ook een hartstochtelijk voorstander van de idee om de beoordeeling van de productie aan de fokkers te laten en op dat terein niet te reglementeeren en te ge neraliseeren. Men moet in het oog houden, dat de uitersten zeldzaam zijn. In de prak tijk leert men, dat 20 pCt. van de koeien voor opruiming in aanmerking komen, omdat hun productievermogen op een te laag peil staat. Voor een fokker zijn er maar twee idealen, men maakt een hoog vetgehalte met weinig melk of men maakt veel melk met een matig vetgehalte. De kans op een groote plas melk en een groote hoeveelheid vet is heel gering. Fokken is een werk van geven en nemen en men houdt daarbij in het oog, dat het productievermogen overerfelijk is. Spr. was overtuigd, dat men in het algemeen in ons land de gegevens van de melkcontrole te op pervlakkig beschouwt, dat men te veel <>e- neraliseert. en dat men de gegevens te veel onjuist gebruikt. Men moet de lijsten be- schouwen in verband met de omstandighe ren, en toen herinnerde zij zich dat mr. rarryner er eerder geweest was en scheen gevleid dat hij madame meegebracht had. schelle bevalligheid en nette hoffe lijkheid leidde zij hen van het eene donkere vertrek naar het andere als een geest, die de beteekenis van zijn aardsche bezoeken aan stervelingen uitlegde; de zon, d'e door de dikke, gele blinden drong, spreidde een dof en tanig licht over de oude schilderijen, den antieke meubels, den glimmenden vloer. Zij vonden de „Salie de Chanteloup" en stonden daar stil voor de schetsen, en de oude gids vertelde hun van den roem van dat verdwenen paleis, alsof zij daarvan zelf had genoten. Madame de Bellegarde wist nu, dat zij hier nooit zou komen met Timothy Car less; de plaats was te veraf, te afgesloten; zij stelde iets voor waar je niet bij stilstond en vol aandacht naar keek, maar wat je slechts in het voorbijgaan opmerkte, met een half oog. Het verdwijnen en de vergetelheid van mooie dingen, het wegkwijnen van bekoor lijkheid en sierlijkheid onder de wreedheid van verwaarloozing, de bitterheid van ver val. Zij was verlicht toen zij buiten in den turn kwamen en het paleis achter hen werd ge sloten. HOOFDSTUK VII. De Gallisch-Romeinschc wal aan de an dere zijde van den tuin was dicht beplant met aaneen sluitenden eschdoorn en zag den van het bedrijf en daarom is het wen- schelijk, dat de voormannen ernaar streven, de lijstèn op de juiste wijze te bestudeeren en wij moeten niet den weg opgaan van het Nederl. rundvee-stamboek, dat eischen stelt, die niet gelijkwaardig zijn. Men moet van het beginsel uitgaan, dat men volledige melk lijsten geeft en dat men melklijsten vraagt van het geheele leven. De beoordeeling moet geschieden door kenners uit de streek, die vrij zijn in hun beoordeeling. Wij mogen niet doorgaan op den tot nog toe gevolgden weg, omdat wij te formalistisch zijn gewor den. Voor de kaasweide-streken van ons land (spr. is daarvan overtuigd) is die koe het voordeeligst, waar de melk los in zit, 'e beest met den natuurlijken drang om melk te geven met een vetgehalte van 3.25 tot 3.30 pCt. Spr. juichte het toe, dat in een groot deel van N.-Holland het stelsel-Brander uit Hoogkarspel nog bestaat. Ten onrechte eischt het stamboek een kor te, gedrongen koe, van boven plat met oli- fantspooten. Spr. betreurde het, dat onze fokkers zich aan die richting met handen en voeten hebben overgegeven. Men eischt een vleesch-melk-koe en die is niet te geven. De zuiver mooie melkkoeien zijn er gelukkig nog. maar ze worden weggepest. Spr. is van meening, dat men op de basis van de melkcontrole via de zuivelfabrieken moet samenwerken. Hij laakte het ook, dat de tegenwoordige stierenkeuringen vragen een type, dat niet de melkkoe geeft die we moeten hebben. Den fokker moet meer vrijheid worden gelaten in de keuze van zijn fokdieren en spr. strijdt te gen het dringen van den fokker in een keurs lijf. Nadrukkelijk wijst spr. erop, dat hij des ondanks geen afbreking van de organisatie beoogt. Groote bewondering heeft hij voor wat de practische fokkers hebben gepres teerd. Toch hoopt hij, dat zijn optreden een zekere correstie zal geven. (Applaus.) De secretaris had zich er ten zeerste over verheugd, dat de inzichten van den in leider, een man van wetenschap, de houding van N.-Holland, die spr. steeds als de juist? had verdedigd, dekt. Spr. gevoelde zich daar door gelukkig. Na een korte gedachtenwisseling van den inleider met verschillende vragenstellers, sloot de voorzitter hierna, met een hartelijk woord van dank aan den inleider, de verga dering. DIRKSHORN. Aigemeene Vergadering van de Boeren leenbank te Dirkshorn op Donderdag 26 Maart onder leiding van den heer L. Doekes, ten huize van den heer D. Swager. De voorzitter opende met een hartelijk wel kom aan de talrijke aanwezigen, ook aan de pers. Voor twee jaren waren we in deze zaal eveneens +e zamen, doch onder vrij wat gun stiger omstandigheden dan thans Dat de toe stand zeer slecht is, ondervindt ook onze Bank waar het betreft de aflossingen De cre- dithulp van provincie en gemeente brengt eenige uitkomst. .Vlogen de creditnemers er van doordrongen zijn, dat dit credit ernstige verplichtingen op legt. Bij de aflezing blijkt, dat 96 leden aan wezig zijn. De rekening van den administrateur, den heer A. Kistemaker, sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 554469 72. Uit het jaarverslag over 1930 wordt het volgende vermeld. De Boerenleenbank alhier bestaat thans 20 jaar. Het ledental is momen teel 149. Het dagboek wijst aan een ont vangst van f 804285.65. Het saldo van spaar gelden was f 425794.99. Terugbetaald werd f 220004.08. Het tegoed der inleggers is nog f 205790.91. In loopende rekening werd uitgegeven f 362509.72 en terug ontvangen 340032 24, dus nog loopende 22477.48, met een schuld bij de Centrale van f 23601.12, waar tegen over siaat een vordering van f 19000 aan deposito-obligaties. Het totaal der verleende voorschotten bedroeg 191927, waar van terugkwam f 24975. Dus nog geplaatst 166952, waarvan op hypotheek 33865. Er is een winst gemaakt van 538.38, plus aan koopbedrag van een brandkast van f 740 Het reservefonds is op het oogenblik 11622.32. De voorzitter dankte den administrateur voor zijn accuraat beheer en het duidelijke verslag en voegde daar nog bij, dat de In specteur van de Centrale hier steeds alles in de beste orde heeft bevonden, hetwelk van groot belang is, vooral voor het bestuur. Bij de nu volgende verkiezing van een lid van het bestuur en een van den Raad van Toezicht worden respectievelijk met bijna al- neer op de bloembedden, de struiken, de boschjes rozen en de beelden van faunen en een panter in marmer, welke het oude lust hof van den aartsbisschop van Tours ver sierden. Aan de andere zijde van dien zwaren val had men het gezicht op de witte voorgevels van rustige huizen beneden, met de blinden in de decoratieve vensters gesloten voor de zon. Madame de Bellegarde en mr. Farryner toefden nu en dan op deze wandeling, wel ke werd bezwangerd door de eerste geuren van den herfst, een gouden herfst, maar van een diep goud, dat overging naar een tint van verval. Zij gaf hem deze oogenblikken, welke zij zag dat ze voor hem veel beteekenden; wat zij niet zag was, dat die op een dag veel voor haar zelf zouden beteekenen; zij wist toen niet dat dit eenmaal een pijnlijke her innering zou zijn. Hij zeide zeer weinig, alleen merkte hij op dat hij van deze plaats hield de aristo cratische tuinen, welke in het geheel niet door het gebruik van het publiek waren ontwijd de zich hoog verheffende torens van Saint Gatien, zoo sierlijk en liefelijk, de blanke voorgevel van het ledige paleis en die blik op rustige, witte straten met neer gelaten blinden. Hun betrekkingen waren zeer teer en niet bepaald door daden of woorden, maar toch sterk en afgebakend; zelfs ondanks haar opgaan in Timothy Carless was mada me de Bellegardc zich daarvan bewust.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5