Mkuwschi ConranL DE PAGODE Honderd drie en dertigste jaargang. Dinsdag 31 blaart Radioprogramma ra u.moN. Brieven uit Rusland taemeenteraden. No. <6 1931. Woensdag 1 April. Hilversum, 298 Al. (Uitsluitend V.A.R.A.) 9 Gramofoonplaten. 9.30 Orgelspel door Joh. Jong. 10.Morgenwijding (V.P.R.O 10.15 Onze keuken door P. J. Kers. 11.— Gramofoonplaten. 11.05 Radio-Volks Univer siteit. 11.35 Gramofoonpl. 12.Concert door het V.A.R.A.-septet o. 1. v. Is. Eyl en Gramofoonpl. 2.15 Gramofoonplaten. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoonplaten. 3.20 Coöperatie-kwartiertje. 3.35 Maak het zelf door C. SchaakeVerkozen. 4.25 Gramo foonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 6.Concert door het V.A.R.A -Mandoline-ensemble o. 1. v. J. B. Kok. 6 30 Mandolinecursus J. B. Kok. 7.Radio-Volks-Universiteit. 7 30 Toe spraak. 7.50 Gramofoonplaten. 8.10 Uitz. uit Zutphen. Het V.A.R.A.-Orkest oncter lei ding van Hugo de Groot. 8.40 „Frank van Wezel's roemruchte jaren", soldaterij in 7 tafereelen, van A. M. de Jong. Het Groot Volkstooneel onder leiding van H. Bouber, 'W. v. Cappellen en B. Groeneveld. 10.40 Vervolg uitzending uit Zutfen. 11.12. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 Ai. (Algemeen programma, te verzorgen door N.C.R.V.) 8.8.15 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gramofoonplaten. 10.3<>—11 Ziekendienst. 11.12.Con cert. M. F. Jurjaanz, harmonium. Mej de Jager, sopraan en mevr. Mijnhout, alt. 12. Politieberichten. 12.30—2.— Concert J. Richters, viool. P. de Vries, fluit C. I. Bor gers, cello. Mej. E. Sandow, harmonium en piano. 2.-3.— Gramofoonplaten. 3.4.30 Concert. Mevr. B. JonckersTiggers, so praan. Willy Kater, viool. Mevr H. óel Valle, piano. 4.30—4.45 Gramofoonplaten 5.5.30 H. J. Steinvoort; „Het opzetten van een lepelbakje''. 5.306.15 H. Pilon: „Onkruid en de bestrijding". 6.156.30 Gra mofoonplaten 6 307.Radio-dokter. 7. 7.30 Afgestaan. 7.30 Politieber. 8.3010.30 Concert door een solistenkwartet en het kwintet van de Kon. Militaire kapel. Cause rie door Prof. Dr. Joh. de Groot. Ca. 10. Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554.4 Ai. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.05 Orgelspel door L. H. Warner. 1.352 50 Orkestconcert. 3.50 Orkestconcert. L. Powell, piano. 5.05 Orgelspel door R. New. 6.35 Be richten 7.Pianospel door S. de Nied- zielski. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 The Ridgeway Parade. Cabaret. 9.20 Berichten 9 35 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Kamermu ziek. P. Jones, tenor. Strijkkwartet. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. 1.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 „Redemption", orato rium, Gounod. Langenberg, 473 Ai6.207.20 Gramo foonplaten. 9.3511.15 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestcon eert. 4.205.20 Vesperconcert en solisten. 7.057.50 Orkestconcert. 7.50 „April"! Daarna dansmuziek. Kalundborg, 1153 Al. 11.201.20 Dans muziek. 7.20—8.20 Orkestconcetr en soliste. 8.208.35 Moderne pianomuziek. 8 35— 9Humoristische voordrachten. 9.9.15 Zang met pianobegeleiding. 9.3010.10 Ka mermuziek. Solist. Brussel, 508.5 Al. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orgelconcert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 Orkestconcert. 338.2 M.: 5.20 Gramofoonplaten. 6.20 Dansmu ziek. 6.50 Eenige melodiën van De Boeck. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Gramofoonpl 9.20 Dansmuziek Zeesen, 1635 Ai. 5.4011.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonplaten. 12.15—1.20 Berichten. 1.20—2.05 Gramofoonpl. 2 05— 3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4 50 7.20 Lezingen. 7.50 Solisttenprogramma. 9.20 Berichten. Daarna concert. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 27, 28. 29 en 30 Maart 1931 Door MARJOklt BUWEN. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door C E GUYE 15 Zij daalden weder af naar den tuin en gingen samen door het latwerk met neer hangende rozen, de bedden van geraniums en heliotroop, de treuresschen, de waaier- palmen, de ruikers georgine's, en begonias'. De oppasseres ontmoette hen, een bundel sleutels zwaaiend, haar donker gelaat vol blijdschap, haar gebaren gretige hoffelijk heid toonende. Zij legde met veel genoegen uit, dat de grootste schat nog niet geopenbaard was, ja, er was iets te zien, kqptbaarder dan de reusachtige ceder van den Libanon, het le dige paleis, vol van kostbare schilderijen en beelden, de tuinen, zoo keurig onderhou den, de wandeling op den Gallisch-Romein- schen muur, beplant met zware platanen Dat is een sprookje, zeide Farryner in het Engelsch. Zij gaat ons nu een betoo- verden prins of een slapende prmres nen, of een kleinen blauwen kikvorsch, die eens een edele koningin was Maar de beloofde verrassing was geen van deze dingen; de oude vrouw naderde de staldeuren, welke den tuin tegenover het paleis begrensden. Het is een kristallen koets, raadde Ma dame de Bellegarde of een zilveren draag stoel, of een slede, gekerfd als een zwaan met roode linten... Maar het was ook geen van de2e dingen; het oude slot kraakte, de oude deuren wer den langzaam geODend en daar kwam in de schroevendraaier, zeil van een auto, hand schoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingeztenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: als gevonden aangegeven op 27, 28, 29 en 30 Maart 1931: rozenkrans, P. Ulrich, Gashouderstraat 9; klein hondje, A. Ris, Nieuwesloot 38; kinder- portemonnaie met inhoud, G. van der Kuit, Nieuwpoortsfaan 133; hondje, D. Leeuwen kamp, Nieuwesloot B 2; mondharmonica, P. I annekeet, Baansingel 30; rijwielbelasting- merk in etui, Mej. A. M. Koen, Verdronken- oord 72aportemonnaie met inhoud, R. Kok, Landstraat 10; koehuid, Rijwielbewaarplaats Nederl. Spoorwegen; lot van Ambachts school, A Oudhof, Zevenhuizen. Heiloo; ge haakt kleedje, J. Schrieken, Overdiestraat lo; kanarie, N. J. Schut, Bagijnenstraat 7; rozenkrans, N. Botterman, Bleekerskade 83b; kip, S. W. Eijssen, Nassauplein 33; rij- wielbe'astingmerk, G. Schouten, Reguliers laan 16; rozenkrans, J. Nool, Rochdalestraat 24; achterstuk van vliegende Hollander, C. van 't Hoff, Anjelierstraat 2 en rozenkrans, A. O. P. de Weegh, Toussaintstraat 11. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het bureau van politie. DE SOVJET-PERS. (Nadruk verboden). De sovjet-pers is een verschijnsel zooals de wereld wellicht nog nooit aanschouwd heeft Zooals bekend is, bezit de pers in Sovjet Rus land in het geheel geen vrijheid van oewe- ging. De bladen mogen alleen die onderwer pen behandelen, welke de overheid wensche- lijk acht, en daarbij in den geest, door de overheid aangegeven. Hoewel in Sovjet-Rus land alleen communistische bladen mogen verschijnen en tot hoofdredacteur steeds een communist benoemd wordt, wiens trouw aan de bestaande orde boven eiken twijfel verhe ven is, bevindt de pers zich onder voortdu rend toezicht van de sovjet-censuur, die veel strenger is dan de tsaristische censuur ooit is geweest. Daarnaast bestaat echter nog een andere censuur, n.1. die van het plaatselijke comité der regeerende partij. De redactie staat oneer strenge controle, haar opvattingen en mee ningen moeten steeds samenvallen met de meeningen en opvattingen van de leiding der partij. In gewone tijden is het betrekkelijk makkelijk zich aan die opvattingen aan te passen, ze te kennen. In tijden van hevigen strijd op den bolsjewistischen Olympus is de positie van de redactie zeer moeilijk: je kunt nooit met zekerheid zeggen, welke groep de overhand zal behalen, en van de overwinning van deze of gene groep hangt af, welke op vattingen in het vervolg als de juiste zullen beschouwd worden. De redactie moet in zulke tijden elke bindende uiting vermijden en in een geest schrijven, die voor tweeërlei uitleg ging vatbaar is. Na de beëindiging van den strijd kan men dan '-en „vervolg" op de tij dens de worsteling geplaatste stukken geven, dat het toen geschrevene zoo uitlegt, dat het in overeenstemming gebracht wordt met het geen op dit oogenblik als de waarheid be schouwd moet worden. De redacteurs van de sovjet-bladen zijn dus werkelijke „inkt-koelies". Merkwaardig is echter het volgende: ondanks deze positie van slavernij oefent de soviet-pers een gewel digen invloed op de bevolking uit. die verre den invloed van de groote en vrije bladen van het Westen overtreft. Dat is een der vreemd ste paradoxen van het Russische leven. De bolsjewiki hebben de Russische pers ge reorganiseerd en aan een strenge discipline onderworpen. Zij heb! en verschillende soor ten bladen ingesteld, bestemd voor verschil lende groepen van de bevolking; elk blad kreeg zijn door de overheid aangewezen af zetgebied, zijn lezerskring, aan wien het zich moet aanpassen. De belangrijkste groepen zijn: de groote pers (de belangrijke bladen van de hoofdsteden), provinciale bladen, fa- brieksblad, bladen voor de kleine ethische groepen, bladen voor boeren. Daarnaast be staan de z.g. „muur-kranten". Bijna elke sovjet-instelling heeft een dergelijke krant, ook zeer veel scholen, gestichten enz De muur-kranten worden in den regel door de „redactie" geschreven, van teekeningen voor zien en op de daarvoor aangewezen plekken opgehangen. De „redacties" hebben dus geen onkosten en geen begTooting. sombere, muffe diepten van den stal een groote opgezette olifant te voorschijn. Dit beest, eens vol leven en geducht, staarde naar zijn glimpje licht met doffe glazen oogen, het was -beschimmeld en ver gaan tot den laatsten graad van terugge houden verval, onbewegelijk, toch met een spookachtige opgewektheid; een besmoe- zelde kaart, aan hem vastgehecht, vermeld de den naam van den milden gever; zijn oppasser keek naar hem met trots en gene genheid en zong zijn lof met een levendige vereering, welke zijn arme gestopte karkas met roem vervulde. Mr. Farryner verhief hem ook, maar ma dame de Bellegarde kon zich niet weer houden den blik af te wenden. Doch haar metgezel zeide: Het is voor u, het is een groote eer dit is mij tevoren nooit getoond- En dan prees ook zij het arme beest en de staldeuren werden dichtgedaan en ge sloten op zijn langzame ontbinding. Toen zij den tuin verlieten zagen zij de oude vrouw met veel glimlachjes terugkee- ren naar haar kleine huisje bij het hek; een kat sliep bij het fornuis, een fotographie van den olifant hing aan den muur en on de ta fel lagen ellen van gewoon wit naaiwerk. - TT bedeelt den olifant? Maar gedenk den wijsgeer „hij die zonder dwaasheid is, is niet zoo wijs als men wel zou den ken". Maar zij wenschte dat zij het vergaande beest niet had gezien. De reusachtige boomen in het vierkante plein buiten, dat eens de marktplaats was geweest, verhieven zich tot een bijna adem- looze hoogte, alsof zij de overheersching van de kathedraai uitdaagden; madame de Bellegarde keek naar de hooge toppen er van en trachtte den olifant te vergeten. Miin atelier is hier dicht bii, in een De gewone bladen staan natuurlijk in Rus land, evenals in de kapitalistische landen, voor het vraagstuk; hoe de uitgaven in even wicht te brengen met de ontvangsten? In Rusland wordt dit vraagstuk echter op een andere wijze opgelost dan in het Westen: daar zorgt de staat voor de dekking van de eventueele tekorten. Ook de adverteerders zijn steeds rijksinstellingen, zoodat de onafhanke lijkheid der bladen van den staat en de regee rende partij volkomen is. De overheid zorgt er voor, dat de inwoners zich op de daarvoor aangewezen bladen abonneeren. Het aantal abonné's kan dus niet als bewijs van de werkelijke belangstel ling voor de bladen dienen, maar het is een onloochenbaar feit, dat de kranten nu in Rus land veel en aandachtig gelezen worden, dat zij nu dichter tot de fcreede massa's staan dan vóór de revolutie. Het verlangen naar informatie is nu in Ruscland zeer groot, de massa w il w egw ijs worden in de ingewikkel de binnenlandsche en buitenlandsche verhou dingen, en zij zoekt een antwoord op alle vragen in de pers. Dat verklaart den gewel digen invloed van die pers, de intensiviteit die voor een Westerling onbegrijpelijk moet zijn. De pers is dan ook een der machtigste middelen van de bolsjewiki. Men denke zich maar een coger.blik in den toestand in. Gedurende 13 jaar prent deze pers haar lezers datgene in, wat de heer- schers wenschelijk achten. De bevolking heeft geen middel om de juistheid van de mèdedee- lingen van die pers te controleeren, omdat alle sovjet-bladen in denzelfden geest, vaak zelfs in dezelfde bewoordingen schrijven Zelfs oe meest critisch aangelegde men- schen moeten ten slotte in de juistheid van die mededeelingen gaan gelooven. Tijdens den oorlog hebben verschillende landen, hoe wel in veel zwakkeren vorm, iets dergelijks doorgemaakt. Men herinnere zich alleen maar de verbazing van de Duitschers in 1918 na het sluiten van den wapenstilstand, toen zij voor het eerst iets begonnen te ver nemen over den werkelijken stand van de zaken. Eiken dag leest de sovjet-onderdaan in zijn blad over het een of andere „front", over de campagnes voor dit of voor dat, over de geweldige successen, die de Sovjet-Unie op elk gebied heet te hebben behaald. Daarnaast wordt hij steeds opzettelijk verkeerd inge licht over den toestand in het buitenland. Zelfs zeer beschaafde Russen voelen zich bij hun komst naar het buitenland een langen tijd in een vreemde stemming, zij kunnen maar niet aan de gedachte wennen, dat de toestand geheel anders is dan hun voorge steld was. Daarnaast wordt de sovjet-burger dag-in, dag-uit vergiftigd door de bewering, als zou de geheele wereld slechts één doel nastreven: Rusland te bespringen, het van al zijn rijkdommen te berooven. De Rus, die naar het buitenland komt, ziet in alle Wester- sche volkeren verbitterde vijanden van Rus land, die complotten tegen Rusland smeden en een oorlog tegen het land der sovjets voor bereiden. Hoe sterk deze psychose is getuigt het volgende geval. Tijdens het proces tegen de z.g. „Industrieele partij" te Moskou, lukte het een zeer beschaafden Rus uit een der ko- zakkengebieden, een tegenstander van het sovjet-regime, uit Rusland te vluchten. Hij vertelde daarna, dat hij sceptisch had ge staan tegenover de mededeelingen van de sovjet-bladen, hij begreep dat de bolsjewiki uit propagandistische oogmerken dingen publiceerden, die niet in overeenstemming met de waarheid waren, maar, dacht hij, ge heel gelogen zullen die beweringen wel niet zijn. Hij verwachtte daarom in het buiten land overal een koortsachtige voorbereiding tot den oorlog te zien, zware artillerie naar de Russische grens vervoeren, legers naar het Oosten marcheeren. En het kostte hem moeite te begrijpen, dat niemand er aan denkt Rusland aan te vallen, dat al die beweringen van de sovjet-bladen over een spoedig te ver wachten interventie van door Frankrijk aan gevoerde staten uit den bolsjewistischen duim gezogen zijn. Jaren lang voert de sovjet-pers een syste matische actie, brengt zij den bewoners van de Sovjet-Unie bepaalcle opvattingen bij, stampt zij dag-in dag-uit den menschen be paalde gedachten in, terwijf elk tegengif vol komen ontbreekt. De resultaten konden dan ook niet uitblijven. Het is aan die bladen on getwijfeld gelukt de Russische massa bepaal de opvattingen in te prenten, hetgeen voor de sovjet-regeering een zeer welkome steun is. Van zeer veel belang is ook het feit, dat de sovjet-pers'de overheid in een nauw con- oud heerenhuis van een der raadslieden van Lodewijk den Twaalfden, zeide Farryner. Als uw vrienden hier zijn, moet ge mij toe staan u te vragen mij hier op te zoeken Zijn vormelijkheid was bijna grillig; zij zou met genoegen nu met hem naar zijn atelier zijn gegaan en zijn „poriret van een dame hebben bekeken; zij zou zeer ver heugd zijn geweest hem dit plezier aan te doen. Maar hij vroeg er niet om en zij hield haar gedachte om dit voor te stellen in, en zoo reden zij heen van Tours, terug naar Ruzè de Bellegarde; de trillende populieren lieten enkele bladeren vallen op hun effen weg, zonder modder, zonder stof, het kwij nende azuur van de Loire was nevens hen bijna den geheelen weg langs; beiden wa ren verzonken in gepeins en stilte, de stra lende behaagzucht van het landschap had geen macht hen uit hun droomen op te wekken. Zij gingen het kasteel gezamenlijk binnen, wandelden zij aan zij door de voorbereidin gen van het feest voor een anderen man. Miss Stalling verwonderde zich waarom zij zoo lang weg waren geweest en zij ver telden haar van het bezoek aan het museum en van den olifant. Zij kende het arme beest wel en voelde geen sympathie met hen, die er medelijden mee hadden; dat te doen, zeide zij, was een zeker teeken van een sentimenteele ge aardheid; het vieze schepsel moest vernie tigd worden. Maar als de oude vrouw van hem houdt? betoogde mr. Farryner. Maar miss Stalling weigerde te redetwis ten over iets wat volgens haar rechtstreeks een overgang was van het verhevene naar het belachelijke en madame de Bellegarde wilde het droevige beest graag vergeten, dat ze wel wenschte nooit gezien te hebben. tact brengt met de over het onmetelijke land verstrooid? dorpen en gehuchten en dat de bevolking van de afgelegenste plaatsen ge wend raakt in de bladen, die vroeger alleen over de hoofdsteden en de belangrijkste plaatsen schreven en daarbij over dingen, die de massa weinig interesseerde en ver boven haar begrippen uitgingen, beschrijvingen van hun eigen dorpjes te zien en over dingen te lezen, die hen interesseeren, die hun belan gen raken-, In de sovjet-bladen is n.1. de ru briek van correspondenties uit de provincie zeer uitgebreid, waarbij in die brieven veel gesproken wordt over plaatselijke aang-le- genheden en plaatselijke grootheden, over wantoestanden en verschillende ongerechtig heden. In elk dorp zijn er een paar „s^koris" (dorpscorrespondenten), op elke fabriek een paar „rabkor's'' (arbeiderscorrespondenten) te vinden, die alles aan de redactie overbrie ven. De metste correspondenties bevatten klachten, en ae overheid wijdt veel aandacht aan die brieven, reageert er op, laat elk ge val onderzoeken. De vertegenwoordigers van het O. M. hebben bevel gekregen elke klacht van een selkor of een rafckor te onderzoeken; de meeste kiachten hebben dus tastbare resul taten: de schuldigen worden ontslagen, ge rechtelijk vervolgd, uit de partij gezet (de ambtenaren zijn in den regel lici van de com munistische partij). Dit stelsel heeft zijn goede en slechte kan ten. De bevolking krijgt daardoor het gevoel, dat de overheid belang in haar zaken stelt, naar gerechte klachten luistert. Aan den an deren kant echter staat het feit, dat zeer vele selkor's en rabkor's misbruik maken van hun positie om zich cp tegenstanders te wreken. De bevolking beschouw t dan ook zeer vele selkor's en rabkor's als verklikkers, als agen ten van de politie, als „verraders" De bevol king wreekt zich cp haar wijze, n.1. door de selkor's af te ranselen of te vermoorden Wie de sevjet-pers geregeld volgt, weet, dat het aantal moorden op selkor's en rabkor's zeer groot is, dat die moorden in sommige stre ken een epidemisch karakter dragen Over het jaar 1930 beschikten wij nog niet over volledige statistieken, maar in 1929 werden in Rusiand gemiddeld eiken dag 5—6 sel kor's of rabkor's vermoord. Dit wijst dus dui delijk op een feilen haat bij bepaalde gedeel ten van de bevolking tegen die correspon denten. Daar die correspondenten door de be volking als handlangers van de bolsjewiki beschouwd worden, dragen die moorden het karakter van strijd tegen het sovjet-regime. Pr. BORIS RAPTSCHINSKY. W ARMENHUIZEN. Gistermiddag kwam de gemeenteraad in voltallige vergaderlTig bijeen onder voorzit terschap van burgemeester H. Nolet. Na opening en lezing en goedkeuring van de notulen stelde deze aan de orde de ingekomen stukken. a. De rekening 1929 en de begrooting 1931 van den vleeschkeuringsdienst met het ver slag van den keuringsveearts en den admini strateur. Zal bij de leden circuleeren. b. Een dankbetuiging van den L.T.B. voor het verleenen van reductie op de landhuur. Vc<* kennisgeving aangenomen. c. Het verslag van den vleeschkeurings dienst in den kring Barsingerhorn over 1930. Als voren. d. De verlies- en winstrekening en balans van de woningbouwvereeniging over 1930. Er was een verlies van 3201.73, dit is min der dan verleden jaar, zoodat de burgemees ter een vooruitgang constateerde. e. Een schrijven van het algemeen burger lijk armbestuur met verzoek om goedkeuring van het besluit tot het verleenen van reduc tie op de pachtsommen. Verleend was 20 pCt. voor gewoon verhuurd land en 25 pCt. voor het nieuw gehuurde. De reductie wordt, evenals door de gemeente, slechts verleend aan die pachters, die vóór 1 Mei betalen. De totaje kosten zullen zijn 1299.30, tot welk bedrag een extra gemeentelijk subsidie gevraagd wordt. B. en W. meenden, dat, waar de gemeente is voorgegaan, er alle reden is om een derge- lijken maatregel, genomen door een aan de gemeente, rekenplichtige corporatie, goed te keuren. De heer Slot kon zich in het algemeen niet vereerfigen met het geven van reductie door het burgerlijk armbestuur. Spr. vond het wel wat al te gemakkelijk om direct maai' een beroep te doen op de gemeente. Het had z.i. op den weg van het B. A. gele- Zij had de vertrekken voor Timothy Car- less in gereedheid laten brengen aan het uiteinde van den linker vleugel, zoodat haar vensters zouden uitzien over het plein en hij zou dat bekoorlijke, dat heerlijke, dat gouden uitzicht hebben over de rivier en de Vallei van de Amasse. Maar nu werd zij beheerscht door een voortdurende ontevredenheid over haar keuze; de kamers, waarin koningen hadden geslapen en gedineerd, waren te grootsch. Een Engelschman zou kunnen vinden, dit zij riekten naar vertooning of aanstellerij. Maar er waren geen eenvoudige kamers in Ruzè de Bellegarde en het >Vas gepaster dat hij zou zijn in den vleugel waar de Mail- ley s hun vertrekken hadden, dan in dien welke door haar zelf en miss Stalling was ingenomen. Natuurlijk hadden de de Mailley's het „intendantshuis" in het park en waren slechts in het kasteel gebleven uit een oog punt van utiliteit; zij konden het elk oogen blik verlaten, maar madame de Bellegarde gaf er de voorkeur aan dat zij bleven. Het hoofdgebouw van het kasteel was in genomen door statie-vertrekken, waarvan er één zeker was gemeubeld als slaapka mer, maar met een onmogelijke vormelijk heid en pracht. Al de meer nederige vertrekken waren bezet door dienstpersoneel; Timothy Car- less moest in den linkervleugel komen, maar zij zou enkele meubelen en kostbare schil derijen en glinsterend kristallen luchters wegnemen. Dan weer ontbrak haar de geestkracht tot dit besluit; zij werd bedeesd bij deze uitgebreide voorbereidingen voor één gast; iedereen, van mr. Farryner tot de dienstbo den toe, zou haar angstvallige zorg, waar door zij geheel werd in beslag genomen, op merken. gen om eerst te vragen of de gemeente ac- coord ging met het besluit tot het geven van reductie. Indien de raad daarmee nu niet ac- coord gaat, zal een categorie menschen te lijden krijgen, die zulks niet kan dragen. Het B. A. had zich eerst moeten vergewis sen of wat het van plan was te doen goed gekeurd zou worden. De voorzitter vond dit nu niet zoo erg noodig. want de raad houdt toch immers de eindbeslissing. De raad vraagt ook niet van te voren de meening van Ged. Staten. Wethouder De Groot meende, dat het wel op den weg van het B. A. lag om de gemeente te volgen in het verleenen van re ductie. Als de eene categorie huurders re ductie krijgt, moet de andere die ook heb ben. Het voorstel van B. en W. om het besluit van het B. A. goed te keuren en de eventueel te verhoogen subsidie nader vast te stellen bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting, werd hierop aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór waren de heeren Tesse- Iaar, de Groot, Nannes en Molenaar. Tegen stemden de heeren Slot, Swan en v. Rijn. De voorzitter deed hierna de vol gende mededeelingen. a. Door B. en W. is de stemming voor de verkiezing van de leden van den gemeente raad bepaald op 3 Juni 1931. Tot gemeentebode en deurwaarder plaat selijke belasting is door B. en W. benoemd de heer J. Brandsen. Twee juncties in één persoon. Door B. en W. werd aanbevolen voor de benoeming tot hooisteker en schatter ver- gunnigsrecht de heer J. Brandsen. Deze werd met algemeene stemmen benoemd. Ovenbouw gasbedrijf en verleggen Westfriesche dijk. Overeenkomstig het advies van de gascom- missie stelden B. en W. voor te besluiten om over te gaan tot het inbouwen van den ouden oven in de gasfabriek en hiervoor uit het reservefonds een bedrag van 4200 be schikbaar te stellen en tevens voor het ver leggen van de gasleiding in den Westfri'e- schen dijk uit het reservefonds beschikbaar te stellen 2000. De voorzitter deed mededeeling van het schrijven der gascommissie, die adviseer de het inbouwen van den oven op te dragen aan de Dordtsche fabriek voor 3950. De levensduur van den oven wordt berekend op vijf jaren. Er waren meerdere inschrijvers voor het werk geweest, de laagste was 3300, maar het systeem van deze inschrij ver voldeed minder goed met als gevolg min der groote bedrijfszekerheid dan bij uitvoe ring van het werk door de Dordtsche fabriek. Om deze reden meende de gascommissie het werk te moeten opdragen aan genoemde fa briek. B. en W. vereenigden zich met dit ad vies. De heer Molenaar vond het verschil nogal beteekenend, maar zou zich bij het oordeel van meer ter zake kundigen dan hij was willen neerleggen. De heer Slot berekende, dat een verschil van 650 niet veel beteekent, als men het over vijf jaren verdeelt en rekening houdt met de veel grootere bedrijfszekerheid. De heer Swan vroeg of er niet een be stek en voorwaarden zouden te maken zijn. volgens hetwelk de laagste inschrijfster hei werk zou kunnen uitvoeren. Misschien zou men op die wijze dan toch nog 650 goed- kooper klaar komen De heer Slot trok de mogelijkheid van dergelijke uitvoering in twijfel. Het verschil zit in het systeem volgenshetwelk een be paalde fabriek werkt en dit kan maar niet zoo zonder meer door een ander worden overgenomen. De heer Van R ij n gaf de voorkeur aan uitvoering door de fabriek te Dordrecht. Hij zette de voordeden uiteen, die verbonden zijn aan het door haar geleverde werk. Zonder hoofdelijke steming werd hierna het eerste deel van het voorstel van B. en W. aangenomen. Uit de toelichting bij het tweede deel van het voorstel bleek, dat het werk aan de gas- eliding in den Westfrieschen dijk reeds is uitgevoerd en dat het gekomen is op 1750. Het werd gedaan in eigen beheer, bij aan besteding was de laagste inschrijving 2500 geweest. Ook dit voorstel werd goedgekeurd. Wijziging gemeentebegrooting 1931, ^b^^ri^anc^ne^mig^rpmerkingei^van Zij was in deze gedachten verzonken toen Magnus Farryner plotseling vroeg: Wie komt er? Iemand, dien ik ken? Miss Stalling antwoordde vroolijk en vlug: Iemand, dien ge niet kent, ten eerste een vriendinnetje van mij Robinetta Sarsfield. Robinetta Sarsfield! Madame de Belle garde had het kind vergeten; zij was dank baar voor den trouwen steun van miss Stalling, want de nogal plotselinge vraag had haar uit het veld geslagen, en zij zeide warm: Van welke kamers zou zij houden? Ik zou haar graag iets aardigs geven de sta tie-vertrekken misschien. Maar mijn beste! Een kind, komende van een zeer bescheiden klooster Dat, dacht ik, zou het aangenaam ma ken voor haar Maar miss Stalling protesteerde. U heeft mij een heele verdieping voor mijzelf gegeven; natuurlijk komt Robinetta bij mij Maar madame de Bellegarde dacht dat het alleraardigst zou zijn dit kleine school meisje te zetten in de weelderige statie- vertrekken met Clarice, een eenvoudige en keurige meid, die leek op iemand uit een sprookje, om op haar te passen en zij deed een beroep op mr. Farryner, die zwijgend de twee vrouwen had gadegeslagen. Het hangt zooveel van het kind af, zeide hij. Het kan zijn dat zij er prachtig in past of zij kan een wanklank zijn. Is zij van het prinsesse-type? Miss Stalling erkende, dat zij haar in bij na twee jaar niet gezien had, o'schoon het niet zoo lang leek, daar zij elkander zoo dikwijls hadden geschreven, en dat zij zich haar herinnerde als schuw, onhandig en vrij gevoelig. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 5