Tijdschriften en School Landbouw en Veeteelt DE LANGENDIIKER GROENTE VEILINGEN. Jeugdlectuur BE 0\T1HI V V AS EEN YfiiRREEH)>».4<ttE!T«*l» - Ged. Staten ten aanzien van de gemeentebc- grooting 1931 deden B. er. W. verschillende voorstellen tot wijziging dier begrooting en tevens stelden zij voor om 40 opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting. De voorzitter lichtte de voorstellen van B. en W. uitvoerig toe en noemde daar bij heel wat cijfers. Wij memoreeren hiervan het volgende: Het geraamde batig saldo van 2000 op den woningdienst zal geheel ver dwijnen tengevolge van verlaging van huur. zoodat dit bedrag uit de ontvangsten moet worden gelicht. Daartegenover zou men kun nen zetten een bedrag van 2700 nog te in nen landhuur over 1929, welk bedrag be taald moet zijn op 31 Juli 1932 en door B. en W. nu gezet wordt op de begrooting 1931. De belasting op het inkomen zal heel wat minder opbrengen dan geraamd werd. Bij de begrooting was gerekend op een opbrengst van 27540; de inspecteur schatte aanvan kelijk 250Ö0 en verminderde deze raming later nog tot 22000, waarvan 18000 ver antwoord in 1930 en de rest in 1931. oor dit jaar wordt dus de opbrengst een drie duizend gulden lager dan op de begrooting voor 1931 aanvankelijk is uitgetrokken. On der onvoorziene uitgaven stonden op de be grooting onder meer posten voor rente en aflossing van de beide laatste leeningen. Ged. Staten willen deze onder ander hoofd geboekt hebben, aan welk verzoek B. en W voorstellen te voldoen. Er blijft dan nog 400 voor onvoorzien en dit vonden B. en W. te weinig, weshalve zij voorstelden daar 1500 van te maken. Door een en ander te zamen zal nog gevonden moeten worden een bedrag van 6650, waarvan nog_ slechts aanwezig is de bovengenoemde 2700 voor achterstallige landhuur. Gerekend mag wor den, dat de verhooging van klassificatie der gemeente een vijfhonderd gulden verschil zal geven. Den post voor werkverschaffing wil len B. en W. verheogen van 1000 op 1400 en zij zouden een nieuwen post van 600 op de begrooting willen plaatsen voor arbeiders die buiten de gemeente werken. Verschillende posti i werden door den voorzitter voorgelezen, waarop bezuinigd kon worden volgens het oordeel van B. en W. Hierbij waren ook verschillende poster, voor onderhoud van gemeente-eigendommen, bruggen e.d., waarvan dan slechts dat on derhoudswerk zal worden gedaan wat in geen geval uitgesteld kan werden; alles wat wel wenschelijk maar niet bepaald noodig is, zal worden uitgesteld tot een volgend jaar, Maar daarmee komt men er nog niet. Er was nog een post, die naar het oordeel van B. en W. in aanmerking kwam om geschrapt te worden, e enpost die nogal een groot be drag zou geven, n.1. het vervolgonderwijs, dat in 1930 aan de openbare en bijzondere scholen 1500 had gevraagd plus vuur en licht. Dit bedrag vonden B. en W. zeer hoog, het beteekent ongeveer 55 per kind dat dit onderwijs volgde. Hoezeer het coliege hei vervolgonderwijs toejuicht, meende het onder de gegeven omstandigheden te moeten voor stellen het op te heffen. Het is z.i. te duur gekocht. Dc heer M o 1 e n a a r prefereerde het ver volgonderwijs boven het zevende leerjaar, waar men evenwel zeker niet zal afkomen. Het rijk bekomert zich om het vervolgonder wijs niets meer en dan kan voor de gemeen ten wel eens de tijd komen, dat zij zeggen: het gaat niet meer. Voor ^'armenhuizen schijnt het nu zoover te zijn. 't Is jammer, maar er zal niet veel anders op zitten, we zullen het vervolgonderwijs wel moeten af schaffen. De heer S w a n vond. het zeer te betreu ren, dat het tot afschaffing zal moeten ko men, maar gezien de geringe deelname voor het vervolgonderwijs en de hooge kosten, die het voor de gemeente meebrengt, zal het wel niet anders kunnen. De heer De Groo t meende, dat een vol gend jaar, als er een sterke drang uit de burgerij naar vervolgonderwijs naar voren komt, nog altijd het vervolgonderwijs weder op de begrooting teruggebracht kan wor den. Zooals het thans is, wordt het voor de gemeente te duur, hoe veel zij ook voor het onderwijs over heeft. De heer Slot was door et voorstel tot opheffing overvallen Het is zeker duur, maar ook te duur? Welke resultaten het ge had heeft, is moeilijk aan tc geven, maar men moet niet vergeten, dat het vervolgon derwijs in vele gevallen het laaiste onderwijs is dat de kinderen krijgen. Mogen we dit onderwijs waarmede de laatste hand aan de opvoeding der jeugd gelegd wordt en dat on tegenzeggelijk het op school bijgebrachte aanzienlijk verscherpt, nu zoo maar ophef fen? Is er nog een weg te vinden om het te doen blijven bestaan? Spr. gaf tce. dat de animo bedroevend gering is. Van de min stens 50 tot 60 leerlingen, die jaarlijks de school verlaten, komen er slechts een dertig op het vervolgonderwijs, men moet er zich over verbazen dat de ouders niet inzien, dat zij niet goed doen met hun kinderen niet ook dit laatste onderwijs te doen volgen. Ook de heer Tesselaar betreurde de geringe deelname. De kosten worden hier door per leerling veel te hoog. De voorzitter constateerde, dat de heele raad van het nu van het vervolgonder wijs volkomen doordrongen is, maar daar naast meet men erkennen dat het niet vol doende door de gemeentenaren wordt ge waardeerd. De opkomst van hen, die voor den cursus waren aangewezen, was wel goed, maar er waren er te weinig en daar door werd het te duur. En waar de gemeen te op dit oogenblik in financieele moeilijkhe den verkeert, meenden B. en W. wel met een voorstel te inogen komen tot opheffing van het vervolgonderwijs. De heer Molenaar vroeg of direct een beslissing moest worden genomen. Kon men het voorstel niet aanhouden tot de volgende vergadering De voorzitter drong op onmiddellijke beslissing aan, ook met het oog op de vast stelling van de tc heffen opcenten. Als het volgend jaar weer tot instelling van het ver volgonderwijs kan worden overgegaan, zal dit gebeuren. Het zal dan toch niet zoo erg zijn. als liet eens een jaar niet gegeven is. De heer Slot vond liet moeilijk oni er weer mee te beginnen, als liet eenmaal afge schaft is. De heer Tesselaar vroeg of de raad het vervolgonderwijs niet voor een jaar kan afschaffen. De voorzitter vond dit niet best doenlijk. De afschaffing geschiedt met het oog op den financieelen toestand van de gemeente en deze zal waarschijnlijk tegen de behande ling van de volgende begrooting (Sept. of Oct. a.s.) niet zooveel verbeterd zijn, dat we dan al weer een post voor het vervolgonder wijs op de begrooting kunnen zetten. De lieer Slot informeerde naar het ver schil in opcenten door het al of niet ophef fen van het vervolgonderwijs. De voorzitter: Ongeveer 20. De heer Slot vond dit verschil niet groot genoeg om de opheffing te wettigen. De heer De Groot zou willen vastleg gen, dat de raad wel weer tot instelling van het vervolgonderwijs wil overgaan, als vol doende blijkt, dat de gemeentenaren er prijs op stellen. De heer M o 1 e na a r merkte nog op, dat het voor vele kinderen toch niet het laatste onderwijs is. Er wordt toch ook nog een ander onderwijs gegeven, bijv. in een tuin- bouwcursus. dat toch zeker ook algemeen ontwikkelend is. Hierna werd gestemd over het voorstel van B. en W. tot opheffing van het vervolg onderwijs. Het werd aangenomen met 5 te gen 2 stemmen. Tegen waren de heeren Slot en Van Rijn. Afgezien van het bedrag, dat nu in totaal gevonden was, bleef er nog ruim 3400, waarvoor nog geen dekking was. B. en W. hadden berekend dat, om dit bedrag te krij- gen, het heffen van 40 opcenten op de ge meentefondsbelasting noodig is. Zij deden daartoe nu het voorstel. Het werd z.h.st. aangenomen. ,.Het zal wel moeten" en „We kunnen niet anderswaren de uitdrukkin gen, die we hierbij hoorden. Subsidie r.-k. bewaarschool. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om aan het r.k. kerkbestuur op zijn ver zoek ten behoeve van de r.k. bewaarschool over 1930 wederom een subsidie te verke nen van 300. Verbetering Westfriesche dijk en spoorbrug. B. en W. stelden voor met het hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier een overeenkomst aan te gaan tot verbete ring van den weg tusschen den Westfrie- schen dijk en de spoorbrug en hiervoor be schikbaar te stellen een bedrag van 1650. Dit voorstel werd goedgekeurd. Het "werk zal vermoedelijk in drie weken gereed ko men. Hondenbelasting. Vastgesteld werd het kohier hondenbelas ting 1930, bevattende 6 aanslagen tot een totral bedrag van 384. Onderwijs lichamelijke oefening. B. en W. stelden voor aan Ged. Staten entheffing te verzoeken van het vak lichame lijke oefening voor de openbare lagere school te Warmenhuizen, op grond, dat het nog niet mogelijk is de beschikking te verkrijgen over een geschikt terrein, alsmede in verbeid met de minder gunstige financieele omstan digheden der gemeente. De voorzitter deelde mede, dat tot 1 Mei a.s. uitstel is verleend. Het wordt dus thans tijd opnieuw uitstel te vragen, indien daar prijs op gesteld wordt. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een verzuim h-rsteld. Dc voorzitter wees erop, dat Limeel nog steeds moet worden ingetrokken het be sluit tot heffing van 50 opcenten op de ver mogensbelasting, waartoe de raad reeds be sloten heeft. Het verzuim werd hersteld. Na rondvraag volgde sluiting van de ver gadering. Terwijl dagelijks nog belangrijke hoeveel heden kool en uien aan de beide centrale vei lingen van Langcndijk en wijden omtrek worden aangevoerd, is men op de akkers reeds ijverig in de weer om nieuwe cultures aan den boaetn toe te vertrouwen. Voor velen, die in de laatste twee jaar geen of weinig verdienste hebben gehad, ja verschillenden met verlies hebben gewerkt, moet de arbeid wel weinig bemoedigend zijn. De hoop ech ter, dat na deze tijden van inzinking er toch ook wel van opleving zullen komen, moei weer een aansporing en troqst zijn, om met vernieuwden ijver aan den arbied te gaan. In het bijzonder zal dit gelden voor de velen., die dezer dagen mededeeling hebben ontvan gen van het al of niet-inwilligen van hun aanvraag om tuinderscrediet. We vernamen, dat dit aantal aanmerkelijk hooger is dan in 1923 en het bedrag, dat per saldo onder provinciale en gemeentelijke garantie is ver leend ongeveer het dubbele bedraagt van dat in genoemd jaar. In sommige gemeenten is de toewijziging wel wat laat gekomen, en voor degenen, die een afwijzende beschikking hebben gekregen, zal het moeilijk zijn hun be drijf in stand te houden. Het aantal is niet groot. We kennen een gemeente, waar 44 aanvragen waren, waarvan er 5 werden af gewezen. Grooter was het aantal aanvragen, waarbij het aangevraagde bedrag niet in zijn geheel is toegestaan. In Haarlem heeft men er, zoo we vernamen, vrij stelselloos iets af geknepen, wat wel jammer is, daar de norm van een zesde gedeelte der orqzetbedragen over de laatste twee jaar al een bescheiden bedrag moest vormen. „Op hoog van zegen" gaat men nu weer een nieuw jaar beginnen. Deze week was weinig in staat, om deze hoop te verlevendigen. Op de roode-kool- markt liep het al niet rooskleurig. Was de vorige week de meest roode kool tusschen 9 12.50 verkocht, deze week konden de prij zen zich niet handhaven. De eerste twee da gen viel 't nog wat mee, doch Woensdag werd aan de veiling der Langendijker Groenten- centrale al minder betaald en ook te Noord- Scharwoude waren de prijzen al met meer dan 1 per 100 K.G. teruggeloopen. Tweede soort bracht ten 7.608.70 op. In de tweede helft der week liep het nog sterker achteruit Zoo was de noteering aan de Broe- ker veiling Vrijdag 6.8011.30 voor eerste soort en 7.108.60 voor tweede. Zaterdag liepen de prijzen aan die veiling nog meer achteruit en kon voor eerste soort uitit uteci dart J. 5-j 10.90 en voor twee de slechts 3.90—8.10 worden bedongen. Wel waren de prijzen aan de veiling van den Noordermarktbond iets beter, doch de allermooiste bracht het niet verder dan 12.40, terwijl ook hier voor groote 5.80 werd betaald. Over 't geheel genomen kan worden vastgesteld, dat de prijzen, verge leken met die van een week geleden, met on geveer 25 waren teruggeloopen. De aan voer beliep 85 spoorwagons, waarvan 60 te Noord-Schar woude. Ook voor de gele kool was het een slechte week. De achteruitgang was de vorige week trouwens al ingetreden. Toen kon echter nog 6—7 worden gemaakt voor de mooiste, nu helaas niet meer. Dinsdag b.v. werd aan de Broeker veiling voor eerste soort 3.30 5.60 besteed en aan die van den Noor dermarktbond 2.606.40. Doorschot bracht dien dag aan de Broeker veiling 2.30—4.40 op. Nog slechter was het der. volgenden dag, toen voor eerste soort 2.90 4.80, voor doorschot 2 50—f 3.80 werd betaald. Deelen we nog meer, dat Zaterdag aan de veiling te Noord-Scharwoude voor eerste kwaliteit 2.20—4.70 werd be taald, te Broek 3.60—5.30 voor eerste en 1.60—4 voor tweede soort, dan blijkt wel, hoe groot de prijsvermindering was. De aan voer beliep in totaal 63 spoorwagens, waar van 26 te Noord-Scharwoude. Gedupeerd werden ook de bezitters van Deensche witte kool, die in de tweede week van Maart zeer redelijke prijzen opbrach'. Het liep hiermee nog slechter dan met de an dere koolsoorten. Zoo werd Dinsdag aan de Broeker veiling 3.405, Donderdag lie pen deze sterk gedaalde 'p. ijzen nog verder terug tot 3.40—4.50, terwijl aan de vei ling te Noord-Scharwoude voor eerste kwali teit 2.804.40 werd betaald. En nog ver der ging het in dalende richting, toen Zater dag aan de Broeker markt 2.30—3.90, aan die te Noord-Scharwoude 2.503.70 werd betaald. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep 87 spoorwagens, waarvan 63 te Noord-Scharwoude. In de overeenkom stige week van 1930 waren deze getallen resp. 166 en 124. De prijzen waren toen nog meer de helft van de tegenwoordige. En om den beker vol te doen, liepen de eenigszins betere prijzen der uien weer sterk terug. Werd in het begin der week voor uien nog 2.503.80 betaald e i voor grove 2.703.10, terijl drielingen nog 2— 2.30 opbrachten, deze prijzen bleken zich niet te kunnen handhaven, zoodat, eiken dag iets achteruit loopende, Zaterdag 0.70— 1.70 voor uien, 1.401.60 voor grove en 0.601.70 voor drielingen werd be steed. Nep bracht ongeveer 2 op. De aan voer beliep 12 spoorwagens. Voor peen werd 1.40—2.40 betaald voor groote en 0.901.20 voor kleinere. Bieten brachten Maandag 3.80810 op, Woensdag 3.504.70, Zaterdag 1.70 te Noord-Scharwoude en 3.40— 5.60 te Broek. WARMENHUIZEN. Overzicht „C. V. V." van 23 tot en met 28 Maart 1931. Gezien de gunstige weersgesteldheid voor onze stapelproducten zou men stellig denken, dat de prijzen van deze producten eveneens gunstig zouden afsteken .bij die van de vori ge wbek. Zeer eigenaardig is het, dat niette genstaande deze gunstige omstandigheden voor onze kooloverhouders, de prijzen in deze week successievelijk gekelderd zijn. Ve len hadden verwacht, dat in deze week de vraag den aanvoer zou overtreffen. Deze ver wachtingen werden echter niet bewaarheid Zeker de aanvoeren van roode, gele en Deensche witte kool was in deze week wel minder dan de vorige, doch gezien de prijzen moet men aannemen dat ook de vraag aan merkelijk is afgenomen. Roode kool. Den eersten veilingsdag was het al zeer duidelijk, dat het met de prijzen van de roode kool allesbehalve roos kleurig was. Waar men op 21 Maart voor eerste kwaliteit roode van 8.2012.30 betaalde werd Dinsdag daarna voor hetzelf de soort 7.4011 genoteerd. Woensdag was de aanvoer zoo gering, dat men van markt niet kan spfeken. De groote roode kool eerste kwaliteit werd Donderdag genoteerd voor 5.806.20 per jOO Kg. Dus bij Dinsdag van te voren een daling van pl.m. 1.50 per 100 Kg. De kleinste roode kool eerste kwaliteit verkocht men toen voor 10.8011.20. Vrijdags daarna bleek voor de zooveelste maal dat de hoteering van den vorigen dag niet te handhaven was. De kleinste roode kreeg Vrijdag weer een be langrijke klap. De hoogste noteering liep te rug van 11.20 op 10.60 per 100 Kg. Za terdag kenmerkte zich door een laagte-re cord. De noteering bedroeg toen van de eer ste kwaliteit 6.50—9.70 per 100 Kg Voor tweede kwaliteit werd betaald van 4 9.70 per 100 Kg. Aangevoerd werden in deze week totaal 191850 Kg. tegen 238275 Kg. in de vorige week. Gele kool. Met uitzondering van op Dinsdag werd deze week voor eerste kwali teit gele kool steeds beneden de 5.50 be taald. Een enkel partijtje mooie gele kool bracht Dinsdag 6.20 per 100 Kg. op. Van dag tot dag werd de misère grooter. De groote gele bracht ten laagste op 3.10 per 100 Kg. en de kleine gele kool eerste kwali teit Zaterdag ten hoogste 4. Tweede kwali teit gele kool werd verkocht voor 1.50 tot 4.10 per 100 Kg. De totale aanvoer van gele kool bedroeg deze week 46150 Kg. tegen 95775 Kg. in de vorige week. Deensche witte kool. Zij, die zoo graag de prijzen van een paar weken hadden behouden, ging het lang niet naar wensch. Dc groote Deensche witte kool eer ste kwaliteit verkocht men op Dinsdag van 3.704 per 100 Kg. Deze week zijn de prijzen zoozeer gekelderd, dat le laagste no teering van de groote Deensch. witte kool 2.40 bedroeg. De kleine Deensche witte kool eerste kwaliteit kon zich tot en met Don derdag nog vrij goed handhaven. Tot laatst genoemden dag bedroeg de noteering van de kleine Deensche witte van 44.70 en na Donderdag 3.203.70 iper 100 Kg. De noteering van tweede kwaliteit Deensche wit te kool bedroeg van 1.103.40. Aangevoerd werd in totaal 119190 Kg. tegen 151650 Kg. in de vorige week. Gele uien. Gele uien werden in deze week verkocht voor 1.10 en 3.80 per 100 Kg. en grove gele van 0.903.20 per 100 Kg. De totale aanvoer bedroeg 23320 Kg. tegen 60750 Kg. in de vorige week. Peen. 6650 Kg. groote peen werd ver kocht voor 1.40—1.70 tegen 7950 Kg. in de vorige week. Blauwe aardappelen. 675 Kg blauwe aardappelen verkocht men voor 4 5.20 per 100 Kg. en 150 Kg. nep voor 1.50—1.70 per 100 Kg. In Panorama vervolgt Dr. J. W. van Ba len zijn artikelenreeks over Dc wereld in kaart en geeft er interessante illustraties bij. Willy Leviticus vertelt het een en ander van de voorjaarsmodeshow en J. Straelen geeft bij fraaie foto's een beschrijving van „De rivier in den berg". Bij leuke kieken wordt van een dinertje bij den vermaarden clown Grock verteld. Verder treffen wij in dit num mer novellen aan van J. J. Bell en Jack Bechdolt. Van de illustratie noemen wij die Bechdolt. Van de illustraties noemen wij die en Oxford, van een grachtje uit Alkmaar, van straatjes in Afrika en Italië, van het spoorwegongeluk in Schotland, van gevel- touristen in New York, vnn de opvoering van de revue Champagne voor de ouden van dagen en de weezen, van negerarchitectuur, benevens eenige fraaie natuuropnamen. Kie-ke-boe het kleuterweekblad, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht ver schijnt heeft een vervolgartikel over den held van het tijdschrift, geschreven door de redactrice, mevrouw Cramer—Schaap. Geurt Brinkgreve vervolgt haar verhaaltjes uit Berestad en er zijn aardige versjes van de redactrice, S. Franke en T. van Beem—Pa- leologo. Sijtje Aafjes leert den kleuters een vogel met nestje van klei maken. ALBUMS. Voor de bekende firma K. Tiktak, koffie- en theehandel te Groningen en Amsterdam heeft de heer J. de Jonge ri tweetal albums ontworpen, die de geregel, verbruikers de zer firma volledig inlichten in de geheimen van het plantenleven. Hij maakt eerst opmer kingen over het plantenleven in het alge meen en geeft dan een uitgebreide opgave van eenvoudige en minder eenvoudige litte ratuur, waarna een spr iaal gedeelte volgt waarin hij ons meeneemt naar het land der waterhoentjes, tusschen meeuwen en stern tjes, naar 't bosch, naar 't wulpenland, bij huis en naar het land van de Grutto's. Bij dezen interessanten tekst zijn fraaie plaatjes geteekend door de dames Annie M. Domme- ring, Annie Hoeksema, Annie Maschhaupt, Netty Klingen en den heer Wim de jager, terwijl de band door den heer F. van Wolde werd ontworpen. Tusschen den tekst zijn hier en daar eenige fraaie foto's gepubliceerd waarvan de cliché's in bruikleen werden af gestaan door de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland. Het twee de deel vormt een afsluiting van het eerste. Bij de bespreking van de wilde planten krij gen ook de paddestoelen een beurt, althans wat de meest opvallende en meest voorkomen de daarvan betreft en verder wordt de noodi ge aandacht gewijd aan de kamerplanten. Voor dit tweede album werden de plaatjes geteekend door mej. Annie M. Dommerii.g en den heer Wim de Jager, terwijl de heer Alb. Kleijn den band heeft ontworpen. In dit deel gaat de bezoeker naar het land van riet en biezen, hij blijft dichter bij huis, hij gaat waar het zwartkopje zingt, tus schen calluna en erica, tusschen kieviten en tureluurs, naar de paddenstoelen, in het herfstbosch en ten slotte naar de kamerp'an- ten. Deze fraaie en leerzame albj^jü^TTr^ „»r Ho verbruikers van Tiktak's ,nr^. r- voor al )r de vernruineis van i .Kiars produ-fén drinkende de plaatjes kunnen verzand zullen er ongetwijfeld toe meewerken de m blieke belangstelling voor het natuurleven t vergrooten. af- een Foris van den Aemstel. reeds bekend~T de schrijver van De Heldendaad van H. B.-ers, heeft van dat zelfde tweetal nieuw verhaal geschreven, getiteld Twe»^ B. S.-ers en het Chirteesche teeken, dat h;; F N.V. Uitgeverij P. D. Belle te Rotterdam verschenen. Het is een bijzonder fantam* verhaal, dat er net uitziet of het niet Wi maal „echt" gebeurd is. hee'«" De plaatsen waar het verhaal zich speelt de schrijver heeft blijkbaar voorliefde voor onze duinstreek zj;n degelijk echt. Hij noemt b.v. Schoorl en Wl sen bij name en laat de burgemeesttrfamiiu van beide gemeenten een rol in deze eesrh' denis spelen, waarbij de burgemeester vi* Velsen een allesbehalve schitterend maakt. De geschiedenis komt hierop neer h,! Wim en Henk, welbekenden uit een v'n boek, bij Truus, het dochtertje van den W gemeester van Schoorl gaan logeeren 7?i maken een duinwandeling en vinden in pp kleinen inham van het duin een ouden drié' master, die bewoond wordt door een smi? bootsman en een kleinen Chinees De bont man vertelt den jongens, dat er een uitvindt in het duin woont, die een bijzonder soort m pier tracht te maken en weldra blijkt dat fm boodschappenbriefje, dat Henk in het duin heeft gevonden en waarop een Chineesch tee ken voorkwam, een van den professor-uitvin der afkomstig papiertje geweest js Henï steekt het achteloos in zijn zak maar reed* denvolgenden dag brengen de couranter alarmeerende berichten over 'n nieuwe uitvin-' ding, waardoor men schepen en vliegtuigen op zeer grooten afstand zou kunnen signa leeren en hun machines onklaar zou kunnen maken. De professor vraagt Henk het be wuste papier terug, maar alvorens dit te stu ren gaan de jongens er mee naar den politie- scheikundige, die in dit boek Van Hulzen Ledderbos genoemd wordt. Deze ontdekt er met zijn kwari .lamp geheime teekens op en men ontcijfert een afspraak om den uitvinder die ap het punt staat voor den minister eii dé militaire autoriteiten in de duinen een de monstratie te geven, zijn geheim te ontfutse len. Dank zij deze ontdekking loopt de aan slag dan ook mis cn de beide jongens red den bij die gelegenheid de daders, die per vliegmachine in zee gestort zijn, van een wissen dood in de golven. De uitvinding is geslaagd en daardoor zijn in de toekomst alle oorlogen onmogelijk geworden. Dat de beide jongens in deze geschiedenis een dankbare rol spelen en naar verdienste beloond worden, laat zich begrijpen. Zooals gezegd, de ge schiedenis is erg fantastisch, hier en daar wel een beetje ai te fantastisch, maar omdat de schrijver precies vertelt waar zij is voor gevallen en omdat dit binnen een uur ar- stands van Alkmaar gefeest is, zijn al onze lezers zelf in de geleeenheid de juistheid er van te controleeren Misschien zullen de bur gemeesters van Schoorl en Velsen, die door den schrijver in deze geheimzinnige histqrte betrokken w'orden. wel genegen'zijn belang stellende lezers hierover alle gewenschte bij zonderheden te verstrekken. Tooneel EEN SOCIALISTISCHE TOONEEL- CLUB. Men schrijft ons: Alhier is ongericht een socialistische too- neelclub „De Toorts". Doel van deze club is mee te werken aan de versterking van de revolutionnaire vakbeweging, belichaamd ia het Plaatselijk Arbeidsecretariaaf. Het be stuur is als volgt samengesteldde heer w. v. d. Wal, voorz.; mevr. v. SonLeuis, secr., Heiligland 34A; mevr. Nederveld—Woons, penningm.de heer I. P. Willems, bibliothe caris, mevr. v. d. WalStapper, comm. Als regisseur zal de heer Jac. v. Riel optreden^ KONINKLIJKE ACADEMIE VAN WETENSCHAPPEN Lorentz-ni'dailU. Aan prof. dr. W. Pauli, hoogleeraar ifldt theoretische natuurkunde aan de Technisch* Hcogeschool te Zürich, heeft de afdeeWW voor Natuurkunde der Koninklijke A^g®®; van Wetenschappen de Lorentz-medaille w®" gekend". Onze fCoBowëën WEER EEN NIEUWE BRAND. Thans is weer een goedang van de f'rlD Seng Djce Thjiong te Makassar geheel u' gebrand. De schade bedraagt J waarvan 40.000 door verzekering wore gedekt. Het teeken was gegeven en de ridders stoven op elkaar in. De boschgod die als scheidsrechter optrad, inoest zijn oogen goed den kost geven, om te zorgen dat alles eerlijk in zijn werk ging. De boschgod hield een palm in de hand, welke hij zou gebruiken als hij het spel wilde doen staken 502. Reeds waren ze verschillende malen op elkaar gerend, zonder elkaar te treffen, maar een?^'aPs,za®Cn<je- toeschouwers hoe de lans van den eenen ridder den a ren ridder ahd getroffen met het gevolg dat deze uij zadel werd gelicht en met een doffen smak op dtn g viel. „Het zou me niets verwonderen, al^ ois mor v is zeide Keesje.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 6