milDHSfk (Wilt. Groote Voorjaars-Veemarkt Voorjaarsmarkten Paardenmarkt tiiilirl drie en dertigste Jaargang. Dinsdag 31 .Tlaarl. te ALKMAAR. op Woensdag 22 April a.s. op Woensdag 29 April a.s» Provinciaal nieuws Rechtszaken STAD EN OMGEVING. No. 76 1931 ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN BIOSCOOPBOND TE BERGEN. Bezoek van de leden aan het te stichten Bio-Vacantieoord te Bergen aan Zee. De leden enthousiast over het Iraaie landgoed. Een van hen schenkt voor de inrichting ervan 1000 gulden. Op verzoek van het bestuur van de stich ting Bio-vacantieoord werd gister in „de Rustende Jager" te Bergen de algemeene jaarvergadering van den Ned. Bioscoopbond gehouden Dit verzoek was gedaan om des middags de leden in staat te stellen het landgoed „Russenduin", dat einde van het vorig jaai cloor de stichting „Bio-vacantieoord" was aangekocht, in staat te stellen te bezichtigen, landgoed te bezichtigen. De algemeene vergadering, die door een 170-tal ondernemers van bioscopen was be zocht, werd geleid door den heer D. Hambur ger uit Utrecht. De heer A. de Hoop uit Amsterdam', secre taris, bracht het jaarverslag uit, waaruit wij aanstippen, dat het Hoofdbestuur met leed wezen constateerde, dat aan het eind van het derde jaar waarin de Rijksfilmkeuring in ons land werkzaam was, de censuur in 't af- geloopen jaar nog scherper was dan in de beide voorafgaande jaren. Van de 487 groote speelfilms, welke in 1930 ter keuring zijn aangeboden werden 26 niet voor openbare vertooning toegelaten. Bij herkeuring wer den hiervan nog 7 goedgekeurd. Geconstateerd werd dat de commissie voor de filmkeuring zich, door zich met de ge luidsfilms te bemoeien, bevoegdheden heeft veroorloofd, welke in het geheel niet wettelijk gesanctioneerd zijn. In 1930 bestond het aan tal in roulatie gebrachte groote speelfilms voor meer dan de helft uit geluidsfilms De rekening en verantwoording werd in ont vangst en uitgaaf goedgekeurd op een be drag van 52.589.79. Een saldo van 10.000 werd overgebracht naar de veer- standskas. In plaats van den heer M. C. de Hut te Dordrecht werd tot bestuurslid de heer P. Vermeer te Rotterdam gekozen. De heer A. Ehrlich en de heer E. de Hoop Az werden als bestuursleden herkozen Tot le den van de arbitragecommissie werden herbe noemd de heeren E S. Kroese te Amsterdam en D. Pinto te Zwolle, terwijl als lid van die commissie gekozen werd de heer M. Desmet te Eindhoven en de heer S. Zondervan te Leeuwarden. In plaats van den heer N. Kahn te Den Haag werd tot lid dier commissie gekozen de heer P. Vermeer Jr. te Amster dam. Een voorstel inzake het stichten van een nationaal filmarchief en de uitgifte van een bondsorgaan werd wegens tijdsgebrek aange houden tot de volgende vergadering De bezichtiging van het „Rusrenduin". Om vier uur begaven de deelnemers aan d? algemeene vergadering zich per auto s en auio-cars naar het landgoed „Russenduin De file leverde een eigenaardigen aanblik en werd door filmoperateurs opgenomen De voorzitter van de Stichting Bio vacan- tie-oord, de heer J ter Linden uit Amster dam, sprak in de eerste plaats een woord van dank aan het Hoofdbestuur van den Ne derlandschen Bioscoopbond voor de bereid willigheid om aan het verzoek te voldoen, de vergadering in Bergen te houden Hierdoor was het bestuur van de stichting Bio-vacan tie-oord in de gelegenheid de leden 'van den Ned Bioscoopbond te toonen, wat reeds be reikt is ten aanzien van 't Bio-vacantie-cord In de drie jaren dat de stichting bestaat geiukte het reeds 600 zwakke Nedtilandsche kinderen met een totaal aantal verpleegda- gen van 19.000 naar buiten te zenden en zonder overheidssteun dit heerlijke landgoed aan te koopen. Veel moet er nog voor het in richten van het gebouw gebeuren Het doel is honderd kinderen daarin onder te brengen Voor de verbouwing etc is nog veel geld noo dig. De bedoeling is om het koetshuis in te richten voor de eventueele verpleging van kinderen, die door besmettelijke ziekten wor den aangetast en dus geïsoleerd moeten worden De garage zal tot speelzaal worden ingericht, terwijl verschillende kamers tot slaapzalen zullen worden omgebouwd. Men staat thans voor de Paaschcollectie en spr. wekte allen op, met groote energie die collecte ter hand te nemen. Wanneer het Ne- derlandsche volk ziet, wat hier tot stand zal worden gebracht, dan zal het gaarne in het belang van de vele bleekneusjes voor me collecte een offertje brengen, ónder krachtig applaus der aanwezigen deelde spr. mede, dat een van hen die onbekend wenschte te blijven uit enthousiasme over het bereikte 1000 had geschonken voor de inrichting van het gebouw. De voorzitter van den Ned. Bioscoopbond, de heer Hamburger, verklaarde, dat de bios coop- en filmexploitanten in hoofdzaak wa ren gekomen om eens te kijken, of ze met den aankoop van het „Russenduin" waar voor hun geld hadden gekregen. Nu spr het land goed heeft gezien kon hij niet anders dan verklaren, dat de stichting niet beter gedacht had kunnen worden. Hij was overtuigd, dat alle exploitanten zich gaarne zullen inspan nen om de Paaschcollede te doen slagen om het vacantieoord tot een parel te maken van het Nederlandschen Bioscoopbedrijf. Spr. hoopte, dat het bestuur ook zooveel mogelijk outsiders in de gelegenheid zou stellen dit mooie landgoed te bezichtigen, w anneer zij dit fraaie gebouw zien, dan zul len zij zeker met liefde hun bijdrage voor de Paaschcollede geven. Het slagen van het Bio-vacantieoord beteekent zeker het dienen van het ideëele belang van het Nederland- sche volk. Spr. was er trotsch op, dat de bond dit heelt mogen bereiken en dan ook over tuigd dat 30 Maart 1931 een belangrijke mijlpaal was van historische waarde voor het Ned. Bioscoopbedrijf. De eere-voorzitter, dé heer Willy Mullens, was enthousiast over hetgeen hij had gezien. Hij noemde dit een der mooiste daden van etisch belang, vooral voor de toekomst Als filmfabrikant snelde hij 100 beschikbaar (Applaus). Na het gebruiken van een thee en een rondwandeling door het groot aantal kamers vertrokken de deelnemers naar Amsterdam om aldaar het diner te gebruiken. CASTRICUM. Stemming Politiek advies R.-K. Kiesvereenigng voor de raadsver kiezing. Naar wij vernemen zijn van de geadvi seerde canaidaten voor de a.s. gemeente raadsverkiezing der r.-k. kiesvereeniging al hier de navolgende op eigen verzoek afge voerd van het uitgebracht advies en ge plaatst op de alphabetische lijst. 1. G. Kuijs Pzn.; 2. A. Liefting Pzn.; 3. G. Louter; 4. J. de Nijs; 5. G. F. Res; 6. H. Steevens en 7. P. de Vries. De candidaten die thans nog op het poli- tiekadvies voorkomen zijn in volgorde de vol gende: C. P. Spansen, H. Hemmer, B. Res Wzn., D. de Winter, P. Twisk, Mevr. Kuijs- Piepers, S. Twisk, j. B. Koopman, B J. Piepers, P. de Wildt, P. M. Borst, E Hop man en R. Duijn. Zondag 12 April zal de stemming over de volgorde voor de definitieve cancndaatstel- ling plaats hebben. Verkocht. Naar wij vernemen is de groote ouderwet- sche heerenbehuizing met grooten tuin aan de Dorpstraat alhier van den heer J. M. Goes bij onderhar dsche akte overgegaan in handen van C. F. Res en P. Lieting alhier. In de bedoeling moet van deze nieuwe eige naren zijn de achter het perceel liggenden tuin grenzende aan den Kleibroekerweg en Cieweg voor bouwterrein te bestemmen ter wijl de behuizing of wel aan een liefhebber zal worden verkor ht of na slooping de vrijko mende grond zal worden aangewend evenzoo voor bouwterrein. Het aanzien van het dorp kan daardoor wel veranderen, doch of het mooier zal worden als deze ouderwetsche statige behuizing zal zijn verdwenen staat nog te bezien. Door den tuinier S. Brakenhof werd Maan dag aan de R.K. Coöp. Tuindersver. Kenne land te Beverwijk de eerste postelein aange voerd. De heer J. P. Baas, directeur van de N.V Stcomzuivelfabriek „Holland" alhier, hoopt 8 April a s. den dag te vieren, dat hij sinas 25 j?"r bij genoemde N.V. werkzaam is. SCHAGEN. Ongeluk. Maandaspniddag was het personeel van den heer B. v. d. Hoven bezig met het plaat sen van een der stalen zijwanden van de in 'anbonw zi'nde garage van den heer G. Bras. Op een gegeven oogenblik kon men deze niet mester blijven, waardoor het ge vaarte voorover sloeg. Het trof hierbij de timmerman C. Tuinman uit Anna Paulowna op een der beenen, met 't noodlottig gevolg, dat o'it bral:. Dr. MHchior, die spoedig ter plaatse was, legde 'n noodverband, waarna ue getroffene per ziekenauto naar zijn woon plaats is vervoerd. Benoemd. De heer R. G. Slot, voorheen brievenbe steller te St. Maai ten, thans postconducteur te 's Herlogenbosch is benoemd tot adj.-com mies der Posterijen (treindienst) aldaar. WAF. MANHUIZEN. De gemc nteraad besloot gistermiddag met 5 tegen 2 stemmen tot opheffing van het ven. o'" onderwijs in de gemeente, op grond van te geringe deelnamen, waardoor de kos ten per leerling hebben bedragen 55. Er zullen 40 opcenten worden geheven op d" j -"<,?nie?cndsbe'asting. Aan het r.k. kerkbestuur werd voor 1931 weder een subsidie tiricend van 300 ten behoeve van de bewaarschool. Besloten wed tot verbetering van den weg tusschen Wcstfrieschen dijk en de spoor brug. Overgegaan zal worden tot het inbouwen van den ouden even in de g-s'abriek, uit te voeren door de Dordtsche fabriek voor 3950. Voor uitvroeger verslag zie men elders in dit nummer de rubriek „Gemeenteraden". Er staat geschreven! Met dit tooneelstuk van den schrijver Van de Pol heeft onze te-o- neelclub „Nieuw Leven" het Zondag aange durfd om voor het voetlicht te verschijnen Er was belangsiel'ing genoeg. De club heeft een goede reputatie en hare avonden trekken publiek. Ook nu was de groote zaal van den heer Schuijt flink bezet. De kern was anti militaristisch, en zooais de voorzitter van „Nieuw Leven" den heer C. Geurts. in zijn openingsrede zei: Men behoefd stukken met een dusdanige tendenz niet meer te mijden. De gees: des tijds gaat met zooiels mee. van daar ook wel de groote belangstelling van den kant van het publiek. Bovengenoemd tooreelstuk brengt ons de oorlogsellende weer in herinnering. We zien 't oorlogsgeweld zelve; slechts het enthou siasme van 1914 en de ontgocheling van 1918. Dat alleen speelt zich af in een Engelsch ge zin, ver van de vuurlinie. Goed als de strek king van het mooie stuk naar voren kwam, miste 't de uitwerking bij de aanwezigen niet. Er is geapplaudisseerd voor het uit stekende spel, voor de keurige tooneelantou- rage en ook was er een hulde voor regisseur Loevens, de stille kracht achter de coulissen Veel bijval en applaus was er voor de strek king en de bedoeling van het stuk zelve. Alle spelers kweten zich goed van hun taak, al is de een dan ook wat meer geroutineerd, en geeft daardoor wat natuurlijker spel dan de andere. Het was een genotvolle avond. Eén uitzondering willen we maken. n.1. voor 'i mooi en aangrijpend spel van mevr. JongerlingHoogvorst, dat boven alles uit ging. Dat uiterlijk rustige van de beproefde moeder, dat steeds verbergen van eigen leed. dat moederlijke lieve voor hare omgeving, en dan dat vertrouwen, niet in wat de kerk preekte, doch direct in haar God, de zorg voor haar verminkten zoon, het was alles even goed. Beiden hadden hun vaderland lief, maar beiden zagen de waarheid van de groote tegenstrijdigheid in wat er ge schreven staatHaar spel was amateurs- werk van de allerbeste soort. Met Florence te samen deden deze spelers ons eens denken aan de oude tooneelclub „Joan van Scoret" kt haar bloeitijd. Met zulke krachten zat ..Nieuw Leven" kunnen bloeien. OUDKARSPEL. i Algemeene vergadering der Coöp. Boeren leenbank te Oudkarspel, ten lokale van den heer C. Vis, onder leiding van dot heer G. Hart. De voorzitter wees er op dat de vereeni- ging bestaat tot volle tevredenheid der leden. Ondanks den crisistijd gaat het de bank goed. Uit het jaarverslag publkeeren we het volgende: Het ledental bedroeg in 1929 235 en thans 233 leden, een achteruitgang, welke ontstaan is door overlijden en verhuizing. Het aantal spaarders was thans 370 met een achteruitgang van 30S60.50, wat gezien de omstandigheden nog niet zoo slecht is. Met een bedrag aan spaargelden van 383128,07 steekt de bank nog niet zoo slecht af bij zustervereenigingen. Het aanral voorschotten, een vorig jaar 116, was thans 127 met een schuld aan de bank van f 133589.25. Het tegoed van rekening-couranthouJers bedroeg 46466.49. Geboekt werden 1836 posten met een ont vangst van 1.158068.13. De winst bedroeg f 2030.33, het reserve fonds is f 13755.47. Elf maal zijn er bestuursvergaderingen ge houden, 4 maal vergadering van den raad van toezicht en 14 maal gecombineerd. Met den wensdi dat dit jaar voor de leden een gunstig jaar mag zijn, werd het verslag beëindigd. De rekening en verantwoording werd op advies van den heer Jb. de Boer goedge keurd. De heer de Boer zou in overweging willen geven om, gezien de groote omvang van het contrölewerk hiervoor een vast lid te be noemen en twee telken jare aan te wijzen. Dit werd goedgekeurd. Hierna werden als kasnazieners benoemd de heer A. Bakker Cz. en voor het komende jaar werden daarbij benoemd de heeren G. IJff en C. Borst. De rekening sluit met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven, groot 660275.30. Er is een winstsaldo van 2030.33. De voorzitter zegde den kassier dank voor zijn accuraat beheer, wat wel mede blijkt uit het verslag van de Centrale Bank, waarin wordt vermeld, dat alles keurig in orde was. Tot bestuurslid werd herkozen de heer M Borst Kz. met 46 van de 48 stemmen. Tot lid van den raad van toezicht werd herkozen de heer G. Hart Hz. met 46 stem men. Ook deze is van de oprichting af reeds in het bestuur. Daarna sluiting. AKERSLOOT. Door de R.-K. kiesvereeniging zijn bij de gehouden voorstemming voor candidaten van den gemeenteraad uitgebracht 361 stem men. Op de groslijst zijn geplaatst P. Schou ten met 139 stemmen. Th. Schut Cz. aftr. 60 J. Berkhout aftr. 59. M. Groot aftr. 55. R Mul aftr. 26 en N. Polle 21 stemmen. Aan de Sluis te Akersloot is met in gang van 1 Mei a s. wegens vertrek van den tegen woordigen sluiswachter, den heer Groot, benoemd de heer C. Vader, Boekeler- meer, Heiloo. AANSLAG OP EEN POLITIEMAN. Voor de rechtbank te Middelburg is Vrijdag één jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 37-jarigen H. M., uit Terneuzen, die op 2 Oc- tober 1.1. een poging tot doodslag zou heb ben gedaan op den majoor der rijksveldwacht Heyboer te Zaamsla-g, die hem in het jacht veld om zijn jacbtacte vroeg, waarop ver dachte volgens den verbalisant gedreigd heeft dezen dood te schieten. Toen de politieman naar het geweer greep ontstond een worste ling. tijdens welke verdachte het geweer af trok en Heijboer in den voet trof Deze heeft toen zijn revolver getrokken en verdachte eveneens aan den voet verwond. Verdachte gaf een andere lezing van het geval en ontkende opzettelijk het geweer te hebben afgetrokken. DE DOODELIJKE AANRIJDING TE ZWIJNDRECHT. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren uitsprak gedaan in de zaak tegen een 31-iaiigen iaxi-chauffeur A. J. A. K.. te Dordrecht, die door de rechtbank aldaar is veroordeeld tot zes weken hechtenis en ont zegging van het recht om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van zes maanden, we gens het als bestuurder van een auto. door zijn schuld veroorzaken van den dood van den 22-iarigen student Leo Kraakman op 21 Juni 1930 te Zwijndrecht. Het Hof heelt het vonnis van de Dordtsche rechtbank bevestigd. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 27 Maart 1931. T. H., N. de V. te Egmond aan Zee, over treding Jachtwet. De le voorwaardelijke plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van 2 maanden met een poeftijd van 2 jaar. de 2e 8 boete of 2 weken tuchtschool. A. C. Z. te Egmond-Binnen. loopen over veboden grond, f 5 boete of 1 week tucht school. P. D., C. F. J. te Enkhuizen, A. A v. S. te Grootebroek, overtreding art. 444 W. v. S., ieder 8 boete of 8 dagen heebtems. H. J. K.. K. W., G. G.. J. S. te Egmond aan Zee, T. J. L. te Alkmaar, dronkenschap, de le en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 2e en 3e ieder 5 boete of 5 dagen hech tenis. de 4e 10 boete of 10 dagen hechtenis. E. H. V. te Beverwijk, P. B., G. W., C. H. T., B. H.. P. P. te Alkmaar, M. K. te Aker sloot. overtreding Politieverordening, de le, 2e, 6e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtems de 3e, 4e, 5e ieder 2 boete of 2 dagen hechte nis, de 7e 6 boete of 6 dagen hechtenis S. N. B. te Heemskerk, C. L. te Lgmond- Binnen. A. F. te Heiloo, P. L. B. te Bergen, W. J. K. te Warmenhuizen, J. A. B. te Anna Paulowna, P. K. te Harenkarspel. J. K. te Oudorp, A. M. D. te Koedijk, J. O. te St. Pancras. J. P. te Heerbugowaard, J. F. te Akersloot, L. V. te Aalsmeer, S. J. R., J. v. d. H.. J. R., N. A. C. B.. S. de V., G. A. P. te Alkmaar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le en 5e ieder f 25 boete of 25 dagen hech tenis. de 2e, 3e, 16e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 4e, 8e, 9e, 10e, 17e en 18e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e en 14e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 7e, 1 le, 19e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 12e 8 boete of 8 dagen 'hechtenis, de 13e 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hechtenis, de 15e 3 boete of 3 dagen hechtenis. INSTELLING VOOR MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. In bijlage nr. 56 schrijven B. en W.: Krachtens art, le lid, van het in Uwe ver gadering van 26 Februari j.1. vastgestelde Reglement voor de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon bestaat het bestuur dier instelling uit 13 leden, inge zetenen der gemeente Alkmaar, en wel: 1. een lid, tevens voorzitter door B. en W uit hun midden aan te wijzen; 2. vier leden, te benoemen door den Raad uit zijn midden; 3. vier leden, tevens leden van arbeiders- vakvereenigingen, te benoemen door den Raad uit een voordracht van twee personen voor elke vacature, door B. en W. opgemaakt, gehoord de plaatselijke centrales van vak- vereenigingen; 4. vier leden, te benoemen door den Raad uit een door B. en W. op te maken voordracht van twee personen voor elke vacature. Deze leden worden gekozen uit andere groepen der bevolking dan die, waartoe de sub 3 be doelde leden behooren. De Raad wijst deze groepen der bevolking aan. Alvorens wij' U een voordracht kunnen aanbieden voor de benoeming van de leden sub 4 bedoeld, zal een beslissing moeten wor den genomen omtrent de groepen, waaruit deze personen behooren te worden gekozen. Naar de meening van ons College zou het aanbeveling verdienen deze keuze te doen uit aanbevelingen in te zenden door elk der beide groote instellingen voor kerkelijke armenverzorging in deze gemeente, t.w. de Diaconie der Ned. Herv. gemeente en het Roomsch Katholiek parochiaal Armbestuur en door elk der beide Middenstandsvereeni- gingen, t. w. de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand en de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze". Hoewel op het Reglement nog niet de ver- eischte goedkeuring van de Ged. Staten is verkregen, stellen wij U voor, reeds thans ui den bovenaangegeven zin te besluiten, opdat de uitvoering van het Reglement in afwach ting van de goedkeuring van Ged. Staten kan worden voorbereid. De ingewonnen inlichtingen omtrent de samenstelling van besturen van soortgelijke instellingen in andere gemeenten zijn voor U ter inzage gelegd. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Jaarverslag 1930. In den zomer van 1930, van 28 Juli tot 2 September waren de lees- en studie-zaal ge sloten voor het publiek (de uitleening was ge sloten van 28 Juli20 Augustus) omdat de centrale verwarming aangebracht werd door het geheele gebouw, waardoor in alle ver trekken de vloeren opengebroken moesten worden. Die sluitine was voor vele menschen een teleurstelling. Maar, hoewel het te ver wachten zou zijn, dat door deze lange slui ting het aantal bezoeken aan de lees- en stu diezaal en het aantal uitgeleende boeken ver minderd zou zijn, bleek toch aan het eind van het jaar, dat het bezoek- grooter geweest is dan het vorige jaar en dat er meer boeken uitgeleend zijn. Bestuur. In de algemeene ledenvergadering van December werden de bestuursleden, de hee ren Haytema, Dr. J. Hemelrijk en W. J. van Randwijk, die volgens rooster moesten aftreden, herkozen. De bibliothecaresse werd op haar verzoek ontheven van het secreta riaat; mevrouw C. H. de Lange—Tigler Wy- brandi, bestuurslid, werd bereid gevonden deze functie te vervullen. Personeel. De heer J. C. Vis, volontair in opleiding, die zich veel moeite gaf voor het inrichten van kleine tentoonstellingen van actueel be lang, verliet de Leeszaal wegens ziekte. Mej. M. W. Ridderikhoff verkreeg op 1 Sepr. negen maanden studieverlof, om haar in staat te stellen de directeurscursus in Den Haag te volgen. Het verzoek van onze stad- geaocte mej. M. P. van Kleeff, die deze stu die juist beëindigd had, om haar plaats zoo lang te mogen innemen, werd door het be stuur toegestaan. Gebouw en meubelen. Een groote verbetering onderging het ge bouw door het aanbrengen van centrale ver warming. Het gebouw heeft geen eigen in stallatie; de verwarming wordt aangebracht tn geregeld vanuit het Stadhuis. Gebrek aan ruimte voor de boeken maakte het noodzakelijk om in de directiekamer twee boekenstellingen te plaatsen. Boekerij. De bibliotheek van de O.L.B. werd met 742 banden uitgebreid; afgeschreven werden 53 banden, zoodat zij op 31 Dec. in totaal bevatte 10398 banden, brochures, jaarver slagen en satistieken niet meegerekend. De jeugdbibliotheek werd met 153 banden ver meerderd en bestond op 31 Dec. uit 1122 banden. Aan de Nutsbibliotheek werden 101 nieuwe werken toegevoegd. Verschenen zijn: de tweede aanvullings lijst op den catalogus en het eerste supple ment van den catalogus der jeugdbibliotheek. Nieuwe weekbladen en tijdschriften zijn: De bevrijding; soc. weekblad De liberale vrouw Symphonia Het Duitsch boek De kunst der Nederlanden De kern Nieuwe wegen in vrouwenhandwerk- Home fashions De wandelaar De vrije bladen Dietsche warande en Belfort Het schild Leiding Ons vaderland Monde Onze aarde Het blijde thuis De Alkmaarsche Courant zorgde als voor heen voor het opnemen der nieuwe aan winsten, waarvoor het bestuur zeer erkente lijk is. Zoowel particulieren als instelling toonden hun belangstelling door boeken en tijdschriften aan de O.L.B. af te staan. In 't bijzonder dienen hier genoemd belangrijke boekschenkingen van mej. J. van Lookeren Campagne en van den heer J. D. Cox te Alk maar. Uitleening. In totaal werden uitgeleend 65764 banden, tegen 57710 banden in 1929, dus een toe name van niet minder dan 8054 banden. Aan de leden der correspondentschappen 7449 banden, tegen 6487 in 1929; aan de jeugd 14069 banden tegen 10256 in 1929. Van de bibliotheek der Gemeente, de Ko ninklijke bibliatheek en de Universiteits bibliotheken werden 381 studiewerken ie bruikleen ontvangen, tegen 431 in 1929. Leden. Aantal leden op 31 Dec. 1929 bedroeg 1870 Aantal leden in 1930 ingeschreven 346 Afgeschreven werden 2216 264 Aantal leden op 31 Dec. 1930 1952 Aantal leden van de jeugdbibliotheek op 31 Dec. 1929 380 Aantal leden ingeschreven in 1930 181 482 Aantal leden afgeschreven Aantal leden op 31 Dec. 1930 Bezoekers. De Lees- en studiezaal werden bezocht door 24941 mannen en 5618 vrouwen, totaal 30559, tegen 23491 mannen en 5036 vrou wen, totaal 28527 in 1929. Aan 19 jongelie den van 1618 jaar werd een toegangskaart voor lees- en studiezaal uitgereikt. Correspondentschappen Correspondentschappen zijn gevestigd te Bergen, Graft, Heiloo, Koedijk, St. Maarten en Enkhuizen. Geldmiddelen. Hoewel bij de begrooting voor 1930 onder de ontvangsten reeds rekening was gehou den met de gelukkige omstandigheid, dat de gemeente Alkmaar de 10 korting op de subsidie voor 1930 had ingetrokken, hebben de uitgaven, die op 12501.60 waren ge raamd, 13002.82 bedragen, een overschrij ding dus met 501.22. Deze meerdere uitga ven zijn hoofdzakelijk ontstaan door de aan schaffing van méér boeken en periodieken dan begroot was, hetgeen echter zeer noodig was Gelukkig hebben de ontvangsten hier mede vrijwel eeliiken tred gehouden, doordat deze met 493.20 zijn gestegen, hetgeen voornamelijk is te danken aan de toename van het aantal leden, tengevolge waarvan een hoogcr bedrag aan contributie werd ont vangen. V olksuni versiteit. Naast cursussen en lezingen organiseert de V.U. filmavonden, die zich in groote be langstelling mogen verheugen. Ook voor deze avonden belast de O.L.B. zich met den kaartverkoop, die, wij wijzen er hier met na druk op, zich uitsluitend moet bepalen tot de uitleenuren en in het uitleenbureau plaat? vindt. Lezing en tentoonstelling. Op 28 April werd een voordrachtavond over Guido Gezelle gehouden door de hee ren G. Grondsma en G. Ch. Dun. In de studiezaal was terzelfder tijd een tentoonstel ling van de verschillende uitgaven van Gezelle's werk en van lectuur over den dich ter. Wenschen voor 1931. Sedert geruimen tijd heeft de bibliothe caresse geklaagd over het lokaal van uitlee ning, dat oud en onbruikbaar wordt. Plan nen om hierin verbetering te brengen zijn door het bestuur overwogen en daaraan zal binnenkort bijzondere aandacht moeten wor den geschonken, ten einde zoo spoedig moge lijk tot een oplossing te komen. De secretaresse, C. H. DE LANGE— TIGLER WYBRANDI. VERZOEK VAN DE VEREENIGING VOOR VOLKSHUISVESTING „ALKMAAR" OM MEDEWERKING VOOR DEN BOUW VAN 30 ARBEIDERS WONINGEN. B. en W schrijven in bijlage Nr. 55: Uwe vergadering heeft 11 December j.1. in onze handen om bericht en raad gesteld het verzoek van de Vereeniging voor Volks huisvesting „Alkmaar" van 29 November 1930 om medewerking te verleenen aan het door haar ingediende plan voor den bouw van 28 arbeiderswoningen en 2 winkelhui zen aan het verlengde van de Uitenbosch- straat. Met het bouwplan, dat tegemoet wil komen aan de behoefte aan kleine woningen, kunnen wij ons niet geheel vereenigen. De te bouwen woningen zullen tegen een huur van onge veer 3.50 per week verhuurd kunnen wor den, wanneer het Rijk in overeenstemming met de daaromtrent geldende Ministerieele voorschriften een bijdrage in het exploitatie tekort toekent van 25 per jaar en de ge- meente een evengroot subsidie verleent De woningen kunnen derhalve worden verge leken met de 35 gemeentewoningen aan het Oudorperdijkje, welke zijn gebouwd krach tens Raadsbesluit van 4 Maart 1926. Laatst- wo woningen hebben een inhoud van 186 M3., terwijl die van de adresseerende vereeniging zijn ontworpen op 207 M3. Wjfc

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 9