DAGBLAD VOOR ALKMAAR Hevige aardbeving in Nicaragua. B&sitesi&aroci W. M. H. PELS Zn., Alkmaar HTsiBseiraiamci 133e Jaargang. DageBiJksch Overzicht achteruitgang dér hitlerianen? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon et Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven Iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voornam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ilo. Directeur: C. KRAK. VK1JUAG 3 APH1L 1931 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEM A. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Na den „slag" in Thüringen een nieuwe onderlinge. Hitier contra Stennes. De Nationaal-socialisten beleven geen prettige dagen. Gisteren vertelden we, dat dr. Frick door den Thüringschen Landdag als minister-president gewipt was, en dat zijn partijgenoot Marchner met hem van de eereplaats verdween, terzelfder tijd heeft de Hitleriaansche partij, zooals deze nat. sacia- listen dikwijls genoemd worden, een nieuwen duw gekregen. En deze laatste stoot komt uit het kamp der nazi's, die niet meer alleen woorden, maar ook daden willen. Zoo vin den deze de houding der rijksdagleden verre van wenschelijk en zouden o.m. gaarne zien, dat de heeren weer in den rijksdag terug kwamen. Het nieuwe conflict is tot uiting gekomen, zoo lezen we in het Hbld., in de ontheffing, door het hoofdkwartier te München van den Berlijnschen leider van de Hitleriaansche stormafdeelingen voor Noord-Duitschland, den gep. kapitein Stennes, en diens vervan ging tot nader order door den gep. luitenant Schulz, berucht geworden als hoofdfiguur in de veemmoordprocessen (op zijn bevel en door hem zelf ouden verschillende „verra ders" in de zwarte rijksweer omgebracht zijn). Het ontslag wordt gerechtvaardigd met het argument, dat „het onder de huidige om standigheden niet toelaatbaar is, den leider Stennes verder in een verantwoordelijke functie te laten". Thans gaat de belangstelling uit naar de vraag of Hitler's bevel nu ook te Berlijn zal worden opgevolgd. Want, zooals de „Voss. Z." herinnert, de heer Stennes schijnt er niet de man naar te zijn, om zich zoo maar ter zijde te laten schuiven. Hij wordt op de han den gedragen door zijn „stormers", die naast den eed van trouw aan Hitier, ook hem, Stennes, persoonlijk trouw hebben ge zworen. Reeds eenmaal is het tot een botsing ge komen. In Sept. '30 wilde Stennes graag af- fevaardigde worden, maar dr Göbbels eeft toen geweigerd en belet dat zijn naam op de nationaal-soc. lijst kwam. Toen de „Stormers" begrepen, dat zij bij den neus waren genomen, kwam het tot een heftig ver zet, zij zegden de politieke leiding de gehoor zaamheid op, weigerden op verkiezingsver gaderingen als zaalpol itie op te treden. De rebellie ging zoo ver, dat Hitier in eigen per soon van Berlijn moest komen om de on- eenigheid bij te leggen Toenmaals deed hij Stennes bij handslag de belofte, zich niet van hem als leider der N. Duitsche stormaf deelingen te zullen scheiden. Thans is het conflict er weer en in nog veel erger mate. Naast de persoonlijke tegenstellingen in de leiding gaat het thans intusschen veeleer om de principieele. Waarom, zoo vraagt de „Voss. Ztg.", dan ook, waarom is het niet toelaatbaar onder de huidige omstandighe den Stennes op een verantwoordelijken post te laten? Hier komt de tegenstelling tusschen de theorie en de practijk van de Hitleriaansche politiek om den hoek kijken. Na de verschijning van de noodverorde ning tegen de radicale excessen is een bevel uit het I litleriaansch hoodkwartier gekomen, waarbij meer nog dan tot dusver de nadruk werd gelegd op de handhaving van het lega le karakter van de beweging: de voorschrif ten der noodverordening moesten nauwkeu- Ti" °PRev0'gd> en men moest zich rprht i Ut "inn€n de grenzen van wet en tL? §een ,dus een waarschuwing was re? ^er 'n de partij aanwezige ille- ro°mingen, welker ontstaan het ge- tegenstrijdigheid in het Hitle- vnin?fnnn2^r°^ram' dat ee"«"zijds sociaal-re- 7ÏiHc pn ^egmselen verkondigt, ander zadel wil hejSm aCti°nnair regiem in den Terwijl Hitier, zoo constateert de V. Z." J" ujrjp,°oUWï'^e samenkomsten met'machti- hanAo ia industrie, de financieele en ve,rzekerdc> dat hij in de eer- mnZt j een soc'alistische houding °-m dc massa's der arbeiders en beambten te winnen, was het niet alleen mil- 1 oenen van nationaal-soc. kiezers maar ook verschi lende leiders volkomen ernst met dit radicaal-socialistische standpunt. andaar het conflict, dat telkens weer tus schen beide stroomingen aan den dag komt c Zi tegenstelling, die zooals gezegd, ook in September 11 reeds tot uiting kwam, werd toen in het orgaan van den linkervleugel in de partij door Otto Shasser in de formule neergelegd, dat de radicale antiparlementair- ïevolutionnaire groep de omzetting van de paitij in een parlementair-reformistische coalitiepartij trachtte te verhinderen. De „Kote Fahne" formuleerde de tegenstelling tusschen beide groepen aldus, dat de proleta riërs in de stormafdeelingen in verzet kwa men tegen de reactionnaire en in weelde ba dende, pro-kapitalistisch geworden leiding. Het gaat ten slotte om het standpunt van de partij ten opzichte van den kapitalisti- schen bedrijfsvorm. De verzoening, toenmaals onder druk van Hitier tot stand gekomen, was slechts een wapenstilstand, voorspelde het revolutionnai- re orgaan van Shasser. Hetgeen thans voor valt, schijnt de juistheid van deze voorspel ling te bewijzen. Het conflict-Stennes-Hitler beteekent een nieuwe phase in de ontwikkeling van de ver houdingen in de nationaal-soc. partij. Wellicht zal het ook dit keer weer geluk ken naar het uiterlijk den vrede te herstellen en de eenheid te redden. Hetgeen intusschen niet het feit teniet zal kunnen doen, dat nogmaals een zwakke plek in de nationaal-soc. beweging, die den laat- sten tijd toch al verschillende tegenslagen te boeken had, aan het licht is gekomen. Managua wordt niet meer opge bouwd. De N.R.Crt. meldt: De hoofdstad Managua zal volgens een besluit van de regeering niet meer opgebouwd worden. Over de toekomstige hoofdstad is nog geen beslissing genomen. De ontruiming van Managua is reeds in vollen gang. Bij dit bericht zij aangeteekend, dat wij hier met een niet gewone reactie op een ramp te doen hebben. De menschen zijn in derge lijke zaken nu eenmaal volhouders. Dikwijls zijn de economische voordeden of de macht der traditie, aan een bepaalde plaats gebon den, zoo groot, dat men een centrum van be woning niet wil, niet durft, niet kan verplaat sen. Wij herinneren b.v. aan de ramp van Lis sabon aan de prachtige Taag-monding, die van het wederopbouwen van de stad niet heeft afgeschrikt. Messina is herbouwd. San Francisco is herbouwd, Tokio en Jokohama zijn herbouwd. Op de flanken van de vulka nen in Ned.-Indië, Japan, Italië nestelt zich na iedere uitbarsting, trots vernieling en verlies aan menschenlevens, opnieuw een be volking, die wil profiteeren van de vrucht baarheid van den bodem daar ter plaatse. Zelfs het literaire meesterwerk van Plinius vermocht niet latere Romeinen en Italianen verwijderd te houden van de hellingen van den Vesuvius; en het volkrijke Napels trekt zich van de nabijheid van den Vesuvius niets aan. Of beter:'het trekt er nog profijt van in den vorm van toeristenbezoek uit alle oorden van de wereld. Maar de dikwijls als onverstandig veroor deelde regeering van Nicaragua trekt naar het schijnt de logische les uit de vreese- lijke gebeurtenis, die er op 31 Maart was voorgevallen: „Managua lag op een slecht gekozen en gevaarlijke plek. Wat er op 31 Maart 1931 geschiedde, kan zich natuurlijk altijd herhalen. Wij trekken er dus vandaan!" Het lijkt een zoowel verstandig als noodig besluit wanneer het tenminste wordt uit gevoerd en de macht van sentiment en tradi- ie niet te serk blijkt, ook in Nicaragua. Ëen treurige toestand overal. Ondanks de groote moeilijkheden heeft thans rfa drie dagen de Amerikaansche ma rine den toestand in het aardbevingsgebied rondom Managua zoo goed als geheel in handen. Het opruimen der puinhoopen is krachtig aangepakt, evenals het tellen der dooden en het overbrengen der gewonden van de geïmproviseerde ambu'ances naar betere verplegings-inrichtingen. Het aantal moet nog steeds naar schatting worden vastge steld, want een totaal overzicht heeft men nog niet. De commandant van het plaatselijke marine-corps, kolonel L. Bradman, schat het aantal dooden op 2O0O. Van de vele duizenden gewonden konden velen niet in de hospitalen, ambulances en ziekenhuizen worden opgenomen, zoodat men ook hier slechts het aantal kan schatten. Het aantal dooden minder groot? Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat het cijfer van 5000 dooden, dat in de pers wordt vermeld, waarschijnlijk sterk overdreven is. De aangerichte schade wordt echter geschat op 70.000.000 dollar en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij in werkelijkheid nog grooter zal blijken te zijn. Nieuwe ongerustheid. Een nieuwe angst maakte zich van de in- landsche bevolking meester, toen het gerucht de ronde deed, dat een bandietentroep onder leiding van generaal Sandim voornemens zou zijn, de geteisterde stad te overvallen. De aanwezigheid van Amerikaansche regee- ringstroepen werkte echter zeer geruststel lend op de bevolking. Bovendien is het meer dan waarschijnlijk, dat men hier met een loos gerucht te doen had, om stemming te maken tegen de revolutionnaire aanhangers van Sandino. Er zijn verscheidene verpleegsters van het Amerikaansche Roode Kruis gearriveerd, die doktoren en verplegend personeel, die reeds dadelijk na de ramp ter plaatse waren en drie dagen achtereen in touw zijn ge weest, komen aflossen. De voedselvoorziening is op het oogenblik in orde en aan bet herstel van de normale watervoorziening wordt niet minder krachtig gewerkt. De toestand. De Engelsche consul te Managua in Nica ragua deelt mede, dat het Engelsche Gezant schap in vlammen staat. Niemand is in staat het brandende gebouw te naderen. De auto riteiten hebben al het mogleijke gedaan om de Engelsche kolonie te helpen. De koning van Engeland heeft aan den president van Nicaragua een condoleancetelegram gezon den. Alle personen, die sedert een bepaald tijdstip niet meer ingeënt werden, moeten zich opnieuw aan den medisch onderzoek onder werpen. Het betreft hier minstens 10.000 personen. Om de vaccinatie te verzorgen zijn zeven Amerikaansche medici in Nicaragua aange komen. De dooden worden buiten de stad bij gezet in een door de aardbeving ontstane spleet, die een natuurlijke groeve vormt. In den beginne vreesde men, dat de Lon- densche assurantiemarkt sterk op de aard beving zou reageeren, doch hiervan is tot dusverre niet veel gebleken. Voor zoover bekend, hebben de Engelsche verzekerings maatschappijen geen verplichtingen ten aan zien van de door de catastrophe ontstane schade op zich genomen. Vijfduizend dooden; meer dan duizend dooden op het markt plein. Men vreest thans, dat het aantal dooden ten gevolge van de aardbeving meer dan vijfduizend bedraagt. Meer dan duizend, per sonen werden gedood op het marktplein en zevenhonderd bij het instorten van het zie kenhuis en de gevangenis, waarbij alle pa tiënten en gevangenen den dood vonden. Het meerendeel der lijken kan niet worden ge iden tificeerd. Vrouwen en kinderen zijn half verhongerd. Honderdvijftig Amerikaansche vrouwen en kinderen zijn per vliegmachine geëvacueerd. Kloof in heuvel als voorloopig graf. Reuter meldt nog uit Managua dat er 30.000 menschen in de heuvels kampeeren waar tenten zijn geïmproviseerd met dekens enz. Om te voorkomen dat er pc-;t uitbreekt, is er een verplichte vaccinatie voorgeschreven voor degenen die onlangs niet gevaccineerd zijn. President Mongada schat de schade op on geveer 15 millioen dollar. Schade op 70 millioen dollar ge raamd. Uit Managua wordt gemeld, dat de mate- rieele schade, door de aardbeving aange richt, op 70 millioen dollar wordt geschat. De toestand is weer moeilijker geworden doordat het in de puinhoopen smeulende vuur door den wind oplaait. De teraardebestelling der lijken. Het grootste deel der geborgen lijken wordt in een aardspleet, door de aardbeving buiten de stad ontstaan, begraven. Indien gewenscht worden de lijken aan familieleden en vrienden overgegeven, die voor een be hoorlijke begrafenis zorgen. De meeste lijken zijn echter zoodanig verbrand, dat zij vol strekt onherkenbaar zijn. EEN APRILMOP TEN KOSTE VAN DE NAZI'S. Woensdag ontving een aantal Berlijnsche redactiebureaux een motie van „vertrouwens lieden" der Berlijnsche „Sturmabteilung", welke dan ook in een reeks bladen gepubli ceerd werd. Een persbureau teekende erbij aan, dat deze resolutie aangenomen werd iu een vergadering, welke ook bijgewoond zou zijn door kapitein Stennes. Laatstgenoemde deelt thans aan de pers mede, dat een derge lijke vergadering in het geheel niet heeft plaats gehad. Afgezien van het feit, dat er geen „vertrouwenslieden" van de Nat. Soc. 'ormafdeeling bestaan, daar deze geen soldatenradeninstituut kent, heeft hij met de resolutie in het geheel niets te maken gehad. COMMUNISTISCHE MANIFESTATIES IN BERLIJN. Gisteravond trachtten de communisten in verschillende stadsdeelen optochten te far meeren. De politie kon de samenscholingen zonder veel moeite uiteendrijven. Talrijke personen werden gearresteerd. In het Centrum en Noorden der stad wer den in verschillende zaken de vensterruiten ingegooid met steenen welke gewikkeld wa ren in exemplaren van de Rote Fahne. NARCOTICA IN BESLAGGENOMEN. In een New Yorksch expeditiekantoor wer den door de politie narcotica ter waarde van 12 millioen Mark in beslaggenomen. Het betreft hier blijkbaar het magazijn van een internationale smokkelaarsbende. Tot dus verre werd slechts één arrestatie verricht. Naar andere personen wordt nog gezocht. INBRAAK IN D^ANSELARIJDER RIDDERORDEN TE PARIJS. De kas geroofd. In den nacht op 1 Apil werd de kas van de Kanselarij der Ridderorden geP>""°,e^ De inbrekers drongen het slot te Freudentha. binnen en braken in de kanselarij een brand kast open, waaruit zij een bedrag van 16.000 Kronen ontvreemdden. De daders zijn nog niet gevonden. DE ACHTERUITGANG DER HITLERIANEN. Zuiveringsactie in de partij gelast. Adolf Hitier heeft een brief gericht aan den Berlijnschen leider Göbels, waarin hij hem volmacht geeft voor een zuiveringsactie in de partij. In den brief, die gepubliceerd wordt in de „Völkische Beobachter", schrijft Hitier o.a. dat gewetenlooze krachten sedert maanden probeeren den partijarbeid te ondergraven en afbreuk te doen aan den goede trouw in de beweging. Na het afkondigen der laatste noodverordening bestaat het gevaar, dat deze interne vijanden door illegale handelingen de partij drijven op wegen, waar haar be staan gevaar loopt. Het zaL noodig zijn de partij van deze vernielende elementen te zui veren, met welke taak dr. Göbels belast is. Hitier raadt Göbels aan zich door geener lei bedenking te laten weerhouden van een scherp optreden, zooals hij denkt dat in het belang der partij is. Vorming van een „Bond van ver- eenigde activisten der nat. soc. partij". Een W. B.-telegram aan het Hbld. meldt: Ook van nat. soc. zijde wordt thans het •bestaan van groote meeningsverschillen toe gegeven. Het schijnt, dat het verzet tegen Hitier zich thans van Berlijn over geheel Noora- Duitschland heeft verbreid. In elk geval heeft Woensdagnacht een langdurige bijeenkomst plaats gehad van aanvoerders van stormafdeelingen, waaraan de vertegenwoordigers van Berlijn, Branden burg, Mecklenburg, Pommeren en Oost- Pruisen hebben deelgenomen. Ook Donderdagmorgen zijn zij weer bij eengekomen. Stennes heeft Woensdagmiddag nog een maal beproefd, het met Hitier eens te wor den. Hitier heeft van hem geëischt, dat hij dadelijk, begeleid door twee aangewezen on deraanvoerders, j>er auto naar Weimar zou komen om daar „rapport" uit te brengen. Dit is door Stennes onoer verwijzing naar den wensch van zijn vrienden geweigerd. Daar Hitier in dit stadium blijkbaar volkomen on derwerping eiseht, is de poging tot verzoe ning mislukt. Waarschijnlijk zal kapitein Stennes een scherpe verklaring publiceeren tegen Hitier, waarin hij den partijleider woordbreuk ver wijt en diens gematigd standpunt ten op zichte van de noodverordening daaruit tracht te verklaren, dat Hitier de partijgelden in München bijeen heeft gebracht en ze zoo doende heeft blootgesteld aan beslaglegging door den staat. De stormafdeelingen staan ongetwijfeld geheel achter kapitein Stennes. Uit hun kringen wordt aan het W. B. meegedeeld, dat zich tusschen hem en zijn troepen, wier leider hij sinds jaren is, een ge voel van groote saamhoorigheid heeft ont wikkeld. Inderdaad heeft luitenant Schulz dan ook zijn functie als opvolger van Stennes nog niet kunnen aanvaarden. Het partijbureau wordt door sterke storm afdeelingen bewaakt. Het plan van Stennes zou zijn om de Noord-Duitsche stormafdeelingen tot een „bond van de vereenigde activisten der nat. soc. partij" te vereenigen. In München houdt men vol, dat de leiders der niet-Berlijnsche stormafdeelingen Hitier zullen trouw blijven. UIT HET BAGNO ONTVLUCHT. Twintig jaar geleden; thans ge arresteerd. In April 1906 werd een arbeider uit Per- reux, Louis Langard, die toen 23 jaar oud was, wegens moord tot acht jaar dwangar beid in Fransch-Guyana veroordeeld. Spoe dig daarop vertrok hij: twee jaar later slaag de hij erin te ontvluchten, doch hij werd weer gearresteerd temidden van een stam India nen, die hem onderdak hadden verschaft. Zes maanden later ontvluchtte hij nogmaals, werd wederom achterhaald. Eindelijk gelukte het hem in December 1910 met drie andere bannelingen weg te komen. Uit Cayenne wist hij Suriname te bereiken en vestigde zich te Parimaribo. Hij leidde er eer, zeer geregeld bestaan, verdiende zijn brood als mecanicien en huwde er een Nederlandsche vrouw, van wie hij een dochter heeft, die thans achttien jaar oud is. Doch het verlangen zijn land terug te zien, trok hem naar Frankrijk. Hij wendde zich tot den kapitein der gendarmerie te St. Laurent- du-Maroni, die hem zeide dat zijn misdrijt verjaard was en dat er bovendien amnestie was afgekondigd. Vol vertrouwen scheep.e hii zich in, kwam de vorige maand te liavre aan en werd ingerekend. Van verjaring is geen sprake, nu hij is ontvlucht. Er zal nu beslist moeten worden wat er met Langard geschieden zal. Terug naar het bagno? TE VROEG GEJUICHT? De „sweepstake" voor de Iersche ziekenhuizen. Wij hebben dezer dagen verteld dat de Ita- liaansche caféhouder Emilio Scala te Londen de kapitale som van ongeveer 21U millioen gulden had gewonnen met den „Grand NationaP'-wedren te Dublin. Het bericht, dat de Iersche rechter de vanaf f 1 95 p. f. 2.15 - 0 85 Advocaat Voorburg Roode Bordeaux - v, Oporto en Samoswijnen - 0.95 Fijne Likeuren 2 15 KOORSTRAAT 49—51 TEL. 207 uitbetaling van dit bedrag heeft verboden, wijst er wel op, dat Scala te vroeg heeft ge juicht. Ter verduidelijking van het hierbe- doelde bericht diene, dat er ten behoeve van de Iersche ziekenhuizen een zgn. „sweeps take" was georganiseerd op de Grand Na tional. Het woord „sweepstake" beteekent oorspronkelijk dat men den heelen inzet, bijt een spel of een wedren, in de wacht sleep" In de practijk is de beteekenis veranderd en is een „sweepstake" een soort loterij, waarbij men den naam van een der bij een wedren meeloopende paarden kan trekken. Wie het paard getrokken heeft dat bij de wedrennen wint, krijgt den eersten prijs, die in dit ge val, na aftrek van de onkosten aan de bijdra. gen aan liefdadige instellingen, ongeveer 474millioen gulden bedroeg. Scala kreeg hiervan niet veel meer dan de helft, daar hij de helft van zijn kans weer aan een ander verkocht had. „Sweepstakes" zijn in Engeland verboden, wat niet belette dat duizenden Engelschen een kansje hadden gewaagd met de „sweepstake" in Ierland. Er is nu in Engeland een beweging gaam de om het verbod op te heffen onder de over weging dat er blijkbaar toch „gegokt" wordt en dat een dergelijke onderneming toch ook maar aardige baten oplevert voor een lief dadig doel, zooals in Ierland gebleken is. Inmiddels is er alweer een niewe „sweep stake" georganiseerd, n.1. voor de „Derby, die op 3 Juni te Epsom plaats vindt. Ook de opbrengst hiervan zal gedeeltelijk aan de Iersche ziekenhuizen ten goede komen. WORSTELEN EN MACCARONI. Te Praag worden op het oogenblik groote internationale worstelwedstrijden gehouden, die een talrijk en geestdriftig publiek trekken, aldus de N.R.Crt. Bij een partij tusschen een Franschen en een Italiaan riep een toe schouwer „Ewiva maccaroni!" Een heer die in de nabijheid was gezeten, voelde zich door dezen supporters-uitroep zoo diep in zijn na tionale eer getast, dat hij op den eerste toe snelde, en hem een oorvijg toediende. Onmid dellijk verdeelde het sportlievend publiek zich in partijen voor oorvijg, en voor macca roni. De politie moest tusschenbeide komen. De maccaroni-man bleek een handelsreiziger te zijn, die naar het bureau werd gebracht, en tegen wien proces-verbaal werd opgemaakt. De man van de daad legitimeerde zich als de eerste legatieraad van het Italiaansche ge zantschap, San Severino Principe de San" Agata. SCHEEPSBOTSING BIJ GIBRALTAR. 26 dooden. Bij een 'botsing van het Engelsche vliegtui genmoederschip „Glorious" liet het Fransche stoomschip „Florida" zijn volgen» een mede- deeling van de Engelsche regeering in totaal 26 personen om het leven gekomen. Twee ma trozen van de „Glorious" en een passagier van de „Florida" kwamen door een ongeluk om het leven en voorts worden er 23 passa giers vermist, omtrent wier lot niets bekend is. Gewond werden er 16 personen, van wie er 10 in het ziekenhuis te Malaga zijn opge nomen. Het groote aantal dooden moet worden toegeschreven aan het feit, dat de deklading van de „Florida" op het moment van de ramp ineenstortte, waardoor een groep landverhui zers bedolven werd. De „Glorius" was juist bezig vliegtuigen aan boord te nemen, toen de botsing gebeur de. „VERZEKERINGSMOORD" IN ZWITSERLAND. Het Z. T. A. meldt, dat in een dorp bij Bazel een jongeman is gearresteerd, die zijn vrouw verdronken zou hebben. Het is geble ken dat de man zijn echtgenoote enkele dagen geleden voor een groot bedrag heeft ver zekerd. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN- KOMST ZEEVAARTBEDRIJF. Door de werkgevers opgezegd. De Bond var. Werkgevers in de Koopvaar- dij heeft d.d. 1 April een schrijven oericht tot de Centrale van Koopvaardij-officieren. den Cerdraleni Bond van Transportarbeiders, den Ned. R. K. Bond van Transportarbei ders „St. Bonifacius" en den Ned. Bond van Chr Fabrieks- en Transportarbeiders, waar bij de bestaande collectieve arbeidersovereen komst met inachtneming van een termijn van drie maanden wordt opgezegd, zoodat deze in overeenstemming met het in art. 13 be paalde, op 31 Juli a.s .afloopt. De werkgevers zijn bereid over de afslui ting eener nieuwe overeenkomst in overleer te treden en zijn voornemens de werknemers daartoe spoeaig uit te noodigen.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 1