Aqznda Landbouw en Veeteelt YijdsefoHtten Provinciaal mieuws Laatste berichten STAD EN OMGEVING. Vrijdag 3 April. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer Het spook van de Opera (rom., geluid film); liöofdrollen Lon Chaney en Mary Philbin en Norman Kerry. Toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Is Eddie Polo schuldig? sens-, hoofdrol Eddie Polo. Toegang voor personen bven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Onder de daken van Parijs (rom., geluid film), hoofdrol Albert Préjan. Toegang voor personen boven 18 jaar. Zaterdag 4 April 7.30 uur, Cinema Americain: Het spook van de opera (rom., geluidfilm); boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop Theater !s Eddie Polo schuldig? (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater: Onder de da ken van Parijs (rom., geluidfilm); boven 18 3a|r uur, 't Gulden Vlies, propaganda avond A. N. G. O. B., opvoering tooneelspel lot hoogen prijs. EEN GEVAARLIJKE BADCEL. Een politieagent gestikt Gistermorgen heeft er in het politiebureau jp de Kattenburgergracht te Amsterdam een ernstig ongeval plaats gehad De agent van politie P. J. V. had zich om ongeveer half negen naar een badcel begeven om een douche te nemen. Toen hij eenigen tijd later op het appel ontbrak, ging men in de badcel kijken, waar men den man bewusteloos op den grond vond liggen. Langdurige pogingen om de levens geesten op te wekken hadden geen succes. Een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De badoel was door verbrandingsproduc ten van den geiser geheel aangeslagen, ter wijl er in de cel een benauwde damp hing. Het ongeval schijnt te wijten te zijn aan het feit, dat een afvoerbuis van den geiser in de cel verstopt was geraakt. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Het lijk is naar de woning van den ongelukkige overgebracht. V> INBRAAK IN EEN BROODFABRIEK. In den afgeloopen nacht hebben onge- noode gasten een bezoek gebracht aan het filiaal van Kareis' Broodfabrieken aan de Weteringschans no. 3 te Amster- cTam. De daders hebben vergeefs hun krachten beproefd op het daar aanwezi ge kasregister. Vermoedelijk hebben zij toen uit whaak een aanslag gepleegd op een voorraad croquetten, waarvan er heden- morgèn verscheidene verdwenen bleken te zijn. De politie stelt een onderzoek in BRAND. Boerderij aan den grond. Oer aar voor fabrieken. Gistermiddag ontstond te Beek en Donk door tot nog toe onbekende oor zaak brand in de boerderij van den land bouwer H. Versteegen, gelegen tusschen de fabrieken der N. V. P. van Thiel en de N. V. v. Thiel's draadindustrie. De brand greep zeer snel om zich 'neen en leverde gevaar op voor de naastgelegen fabrieken. Een nabij gelegen turfop- slagplaats vatte eenige malen vlam, ter wijl het dak van de fabriek even in brand geraakte. De fabrieksbrandweer wist echter het vuur in den aanvang te dooven. De plaatselijke brandweer kon niets uitrichten, zoodat de boerderij tot den grond toe afbrandde. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen. MET HET HOOFD TEGEN EEN PAAL GESLAGEN. Onmiddellijk gedood. Hedenmorgen cm 8 uur stond de 20-jarige van Harmeien te Oegstgeest op het balcon van de stoomtram Haarlem—Leiden De jon gen had de onvoorzichtigheid zijn hoofd bui ten te steken en daardoor kwam hij, terwijl de tram in vollen vaart was, in aanraking met een van de ijzeren pa'en, die zich voor de electrische tram, die ter plaatse over het zelfde traject rijdt, langs den weg bevinden De ongelukkige was onmiddellijk dood. EEN AARDIGE RECLAME. Van de Simplex-fabrieken verscheen, naast een uitvoerige en fraai uitgevoerdle prijscou rant, en een aardig boekje van Jo Spier, waarin in woord en beeld wordt medegedeeld hoe men zich vroeger op reis moest behelpen en hoe men thans op een Simplex groote af standen in den kortst mogelijken tijd kan af leggen. EEN AUTO RIJDT EEN HUIS BINNEN. Gisterochtend vroeg is een personenauto, Zomende uit Rotterdam, onder Barendrecht van den dijk gereden en pardoes in de keu ken van het huis van den arbeider De Rui ter terecht gekomen. De bestuurder van den auto is tengevolge van naar binnengeslagen uitlaatgas wat bedwelmd geraakt, waardoor hij den wagen niet op den dijk kon houden. De automobilist is met een kleine schram vrij gekomen. Het huisraad van de familie De Ruiter werd beschadigd. SPOORWEGPERSONEEL. Bij de gehouden besprekingen tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en dien Perso- neelraad werd vanwege de directie verklaard dat zij wil nagaan, of een regeling te treffen is, waarbij terugkeer in dienst van op grond van invaliditeit ontslagen personeel mogelijk gemaakt wordt, indien binnen een zeker hjosverloop na het ontslag ten genoegen der directie is komen vast te staan, dat de be langhebbende weder voor de functie, waaruit hij ontslagen is, geschikt is geworden. Uit den aard der zaak zal er dan een vacature te vervullen moeten zijn. De directie blijft het ongewenscht vinden, gelegenheid tot het afleggen van het examen voor machinist te geven zoolang er geen be hoefte aan nieuwe ondermachinisten blijkt te bestaan. Indien het juist is, dat het aantal ondermachinisten zooals de Personeelraad meent een te gering percentage van het locomotiefpersoneel vormt met het gevolg, dat meermalen door voor machinist geslaag de leerlingen-machinist als ondermachinist moet worden dienst gedaan, dan zal hierin door benoeming van een aantal ondermachi nisten voorzien worden. VERLENGING DUUR WERKLOOSHEIDSUITKERING. Naar wij vernemen heeft de centrale bond van werkmeesters en ander opzichthoudend personeel te Utrecht van den minister van arbeid telegrafisch bericht ontvangen dat de verlenging van de uitkeeringsduur uit de werkloozenkas met 6 weken ook van de leden van dezen bond is toegestaan voor zoover ne de leden betreft, die werkzaam zijn of waren in bedrijven waar de verlenging ook voor oe handarbeiders is toegepast, voor zoover o bekend, is dit de eerste vereenjging van hoofdarbeiders aan welke verlenging van de uitkeering is toegestaan. BESCHERMING VAN DE KIEVIT Van vele zijden wordt tegenwoordig aan gedrongen op een meer afdoende bescher mine van de kievit en andere weidevogels. Door de intensievere cultuurmethoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer in gang vinden, wordt het voortbestaan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaardere be mesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger gemaaid wordt dan een dertigtal jaren geleden. Daarclooi zijn vele weidevogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maaitijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen, die vroe- aer laat gemaaid werden, zijn ingepolderd en van moderne bemalingswerktuigen voor- zien, waardoor de hooioogst zeer veel ver- Daarbij komt, dat het aantal maaimachi- nes steeds toeneemt, en daar de jonge vogels aan de machine veel moeilijker kunen ontko men dan aan de zeis, vallen hierdoor veel meer slachtoffers bij het maaien. Ai dez? omstandigheden wettigen de vrees voor een achteruitgang van de stand der weidevogels Daar de kievit en de andere weidevoge.s tot onze zeer nuttige vogels gerekend moeter. worden, doordat zij groote hoeveelheden in en op den grond levende insecten eten, heelt de weidecu'tuur groot belang bij een goeden stand van weidevogels. De wettelijke termijn voor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In verband met het bovenstaande meent de Plantenziekten- kundige Dienst-aan eigenaren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven, het rapen van eieren van de weid" vogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in gelegenheid gesteld hun broedsel juist vóór den maaitijd groot te krijgen. Het April-nummer van het Ster Bulletin heeft na eer, mededeeling over „Doel en werkwijze" een gedicht van J. Krishnamurtis Deze behandelt ook 's Levens Problemen, Vragen er. Antwoorden. De redactie bespreekt Krishnamuti's ver blijf te Eerde P. A, Wodehouse beschouwt „Mensch, Natuur en Werkelijkheid" en E. H BcnjerVan Eeghen behandelt de rubriek „Boekbeoordeeling". Redactrice is mevrouw j. M. Selleger Eloot, de Reigertoren te Bergen (N.-H.) DE WEST-FRIESCHE KANALEN. De eerste aanbestedingen in het najaar. De Haarlemsche correspondent van het Hbld. schrijft: De Prov. Staten van Noordholland heb ben in hun vergadering van December mach tiging verleend om over te gaan tot den aan leg van de kanalen Stolpen—Schagen, Scha- genKolhorn, AlkmaarHuigendijk, Om valHuigendijk, Huigendijk—Üudkarspel en OudkarspelKolhorn En voorts om de ver betering van den vaarweg over het Alkmaar- clermeer ter hand te nemen. Wij hebben eens geïnformeerd hoever het nu met de uitvoering van deze werken staat. Onmiddellijk nadat in de Staten-vergade- ring het besluit was genomen, is aan het bu reau van den Prov. Waterstaat een afdeeling gevormd onder leiding van den hoofdinge nieur Thomese die aan het tot stand ko men van het rapport over het kanalenplan een belangrijk aandeel heeft gehad spe ciaal belast met de voorbereiding der uit voering van de kanalen Kolhorn—Alkmaar en Kolhorn—SchagenStolpen. Vóór de December-vergadering van de Staten waren de noodige terrein-opmetingen gedaan. De prov. waterstaat heeft nu de be stekken voor de uitvoering gereed. Thans is nog noodig de eigendoms-verkrijging van de noodige gronden; ook hierin is men al ver gevorderd. Dit was vooral mogelijk, doordat hiervoor eveneens de medewerking is ge vraagd van belanghebbende besturen dn doordat men zich den bijstand verzekerde van ter plaatse deskundigen. Als dit verder een vlot verloop heeft, dan mag worden verwacht, dat in dit najaar de eerste aanbestedingen zullen kunnen geschie den. De vaarweg door het Alkmaar- dermeer. De aanbesteding van de verbetering van den vaarweg door het Alkmaarder meer zal zeer spoedig kunnen geschieden. Daarvoor was alleen noodig overeenstemming met den minister van financiën, omdat het Alkmaar der meer Rijkseigendom is. Deze overeen stemming is dezer dagen verkregen. Inmiddels is, na het besluit van de Staten in December, overleg gepleegd met betrokke nen bij den aanleg van andere onderdeden van het kanalenplan; in het bijzonder uiter aard met die van het kanaal HoornMedem- blik, waarvoor reeds een rijksbijdrage van 1/3 in de kosten is toegezegd. Er wordt nu gestreefd naar- het bijeenbrengen van de bij drage van belanghebbenden (gemeentebestu ren en waterschappen), die tezamen 1/6 van de totale kosten van het kanaal moeten zijn. Het staat wel vast, dat ook deze pogingen zullen slagen; waarbij voorop wordt ge steld, dat alleen vrijwillige bijdragen worden verleend. Aan belanghebbenden besturen zullen voor zoover de Staten daartoe be voegd zouden zijn geen verplichtingen worden opgelegd. Van belang is intusschen ook hierbij de vraag of een bijdrage van Amsterdam ver langd zal worden, alvorens de provincie tot uitvoering van het werk zal overgaan. Bij de beide voorgaande kanalen is dit niet ge schied, omdat Amsterdam het verleenen van 'n bijdrage in verband bracht met het verlee nen van 'n bijdrage door de prov. aan de door Amsterdam te stichten markthallen. Het gemeentebestuur stelde zich op 't standpunt, dat de tuinbouwstreken niet slechts bij de ka nalen, maar ook bij de markthallen belangen heeft. Ged. Staten hebben bij de behandeling van de vorige kanalen-voordracht toegezegd, dienaangaande met het gemeentebestuur van Amsterdam nader in overleg te zullen tre den. De verwachting is, dat dit overleg binnen korten tijd zal worden gevoerd. CASTRICUM. Men deelt ons mede, dat cloor den mi nister van waterstaat volgens bij het gemeentebestuur ingekomen bericht, is besloten dat het plan tot omlegging van den Rijksweg buiten de kom van Castri- cumcum voorshands niet zal worden uitgevoerd, doch dat het tracé van den bestaancien Rijksweg cloor de kom van het dorp zal worden verbeterd. Door de ze beslissing is het dreigend gevaar, dat de weg door de kom van het dorp tpt een dooden weg zou worden gemaakt, afgewend. Weest voorzichtig met vuur in bosch en heide BRAND. Geweldige brand te Vrijhoeve Capelle. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken te Vrijhoeve Capelle (N.-BDe brand werd het eerst ontdekt in de kapitale boerderij van den heer H. Stam, bij wien mede inwoont de heer P. Stam. In minder dan geen tijd stond dè boerderij met stallen en schuur in lichte laaie; alleen het vee kon worden gered. Tien minu ten later werd de nevenstaande boerderij van den heer D. van der Schans door het vuur aangetast De sterke Zuidoosten wind maak te het blusschingswerk vrijwel onmogelijk. Ook deze boerderij, waar een 20-tal beesten werden gehouden, ging in de vlammen op. Het vee kon worden gered. Het water van een slang, welke op de waterleiding was ge koppeld, kon niets anders doen dan het nat houden van de aangrenzende gebouwen. Te ongeveer kwart over 12 werd ook de 30 M. lange bakkerij met het woonhuis van den heer Van der Hagen een prooi der vlam men. Assistentie werd ingeroepen van de Til- burgsche en Waalwijksche brandweer. Omstreeks kwart voor één was Waalwijk met een motorspuit aanwezig. Bij verschil lende perceelen ontstond hierna nog een be gin van brand van de verschillende rieten daken en de bijliggende schuren, welke be huizingen slechts met de grootste inspanning konden worden gered. Momenteel liggen geheel in de asch de boerderijen met stallen en schuren van H. Stam. de boerderij met schuren en stallen van de wed. P. van der Schans, de woning van den heer van der Hagen, waarin geves tigd de coöp. bakkerij „Ons Belang", en de woning van Heurtens, waarin een gezin met 12 kinderen was gehuisvest. DE INDIE-POSTVUCHTEN. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.F.L. om 6.57 uit Batavia is gestart en om 9.10 in Palembang is aangekomen. Vandaar vertrok het toestel om 10.05 en landde om 15.50 in Medan. DE SUBSIDIE AAN DEN DEKENALEN JEUGDRAAD. Op de vragen van den heer Thomsen over de subsidie aan den r.-k. Dekenalen Jeugd raad (welke vragen wij intertijd reeds opna men) antwoorden B. en W. thans: I. De bij Uw brief van 13 Maart j.1 ge stelde vraag hebben wij, naar onze meening, duidelijk en volledig beantwoord. Indien dit naar Uwe opvatting niet het geval is, zal de oorzaak daarvan vermoedelijk liggen in een minder scherpe formuleering van Uwe bedoeling. II. Intusschen blijkt ons uit de thans ge stelde nieuwe vragen, dat U niet zoozeer ver langt te vernemen, of wij den inhoud der Sta tuten kenden, als wel of wij kennis daarvan hebben verkregen op de w ij z e, welnke door den Wethouder van Financiën in de raads vergadering van 12 Maart j.1. is medegedeeld Ten aanzien hiervan merken wij het vol gende op. In den regel zenden de vereenigin- gen, die voor het eerst subsidie vragen, haar statuten bij de subsidie aanvrage in. wat in dit geval echter iets later geschiedde. Wet houder Westerhof achtte zich op grond van dezen regel gerechtigd tot de mededeeling die hij bij de behandeling van het subsidie-adres deed. De doelstelling, in ons voorstel ver meld, is niet uit de statuten overgenomen doch uit het verzoekschrift der vereeniging Zooals U zult hebben opgemerkt, stemmen de omschrijvingen vrijwel overeen. Aan het tusschen het verzoek en de Statu ten bestaande zoo geringe verschil in de om schrijving van het doel der vereeniging hech ten wij dan ook geen beteekenis. Bij het be- oordeelen van de vraag, of een subsidie moest worden toegekend, stond het a 1 g e- meene belang, dat de vereeniging beoogt, n.1. het bevorderen der maatschappelijke, cul- tureele en lichamelijke belangen der jeugd geheel op den voorgrond. De behastiging van godsdienstig-zedelijke belangen kon daarbij buiten beschouwing worden gelaten, al kent de vereeniging zelf daaraan waarschijnlijk de hoogste waarde toe. IILVoorts deelen wij U mede, dat het ver leende subsidie geheel en uitsluitend ten be hoeve aan het Jeugdwerk in de gemeente Alk maar zal worden aangewend, wat U trou wens bekend kon zijn uit den bij de Statuten gevoegden brief van den r. k. Dekenalen Jeugdraad, d.d. 18 Mrt. j.1., welken wij ons hebben doen toekomen te Uwer nadere voor lichting omtrent het doel van het subsidie, een subsidie, dat wij nimmer aan den Raad zouden hebben voorgesteld, indien het ons niet reeds tevoren bekend was geweest, dat het alleen hiervoor zou worden gebruikt. De Alkmaarsche Jeugdorganisaties, die bij den Jeugdraad zijn aangesloten, zijn: 1. St. Joseph-gezellenvereeniging. 2. St. Fidelisvereeniging. 3. St. Aloysius Patronaat voor Jongens (St. Bavo-valken). 4. St. Joseph Patronaat voor Jongens. 5.St. Rosa Patronaat voor Meisjes. 6. St. Agnes Patronaat voor Meisjes. 7. Clubcommissie der Meisjescongregatie H. Familie. 8. R.K. Jonge Vrouwenbond. 9. St. Franciscus Romana Liefdewerk. 10. R. K. Jonge Middenstandsvereeniging St. George. 11. R.K. Woonwagen Liefdewerk. 12. R.K. Sportvereeniging A. R. C. 13. R.K. Vereeniging tot bescherming van Meisjes, afd. Alkmaar. 14. R.K. Vereeniging voor Kinderbescher ming. Met het oog op den aard en/of de finan- cieele gesteldheid der vereenigingen komen niet alle voor financieelen steun in aanmer king. Het subsidie zal b.v. niet ten goede ko men aan de R. K. Jonge Middenstandsver- een iging St. George en de R- K. Sportver eeniging A. R. C. Wat Uw laatste vraag betreft, het lag uiteraard in de bedoeling van ons College, dat Wethouder Westerhof alleen een subsidie zou verdedigen,, bestemd voor het A 1 k- maarscheR-K. Jeugdwerk, wat hij dan ook geheel in onzen geest heeft gedaan. WEER HET GEVAARLIJKE SPELLETJE! Hoe gevaarlijk het is, zich door een auto te laten voorttrekken, bleek heden middag weer eens bij de Zeswielen. Een ongeveer 14 a 15-jarige schooljongen, ze kere jongeheer Boom uit Broek cp Lan- gendijk, liet zich op zijn fiets voorttrek ken, toen hij plotseling aan den kant van den weg kwam en natuurlijk over den kop vloog. Een ernstige hoofdwonde was het onmiddellijk gevolg. Nadat de jongen, die half bewusteloos was, ver bonden was, is hij per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. SPREEKUUR WETHOUDERS. In verband met den Paasch-Maandag zullen de Wethouders dezer gemeente de volgende week hun gewone spreek uur* ten Stadhuize houden op Dinsdag d. a. v. MOTORONGEVAL OP DEN BERGERWEG. De passagiers van de 7-uurs bus naar Bergen zijn gisteravond leelijk ge schrokken, toen de bus plotseling stopte en er geroepen werd: „Hij ligt er on der!" Zoo erg bleek het gelukkig niet te zijn, want de „hij" lag niet onder de bus, maar in den berm van den weg. De jongeman, de 23-jarige Jac. Kloos uit onze stad, bediende der A. P. C., wilde per motor naar Bergen en zou de Bergensche bus met flinken gang pas- seeren. Bij dat passeeren kwam hij ech ter in den berm terecht, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en met motor en al omslingerde. De motor zelf maakte een hoek van 180 graden, ter wijl de berijder eenige keeren over den kop duikelde en toen bleef liggen. Een auto met verpleegsters van het St. Elizabethziekenhuis was spoedig aanwezig en bracht den jongeman naar het ziekenhuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Hij klaagde over pijn in den nek en had een hoofdwonde. Hoewel de patiënt het naar omstan digheden vrij goed maakt, is het nog niet uitgesloten, dat hij een hersen schudding heeft bekomen. KONIJNEN OP 'T POLITIEBUREAU! Gisteravond zijn op den Kennemer- straatweg twee konijnen opgevangen, die waarschijnlijk aan een der bewoners aldaar toebehooren. De diertjes zijn opgeborgen op het bu reau van politie, alwaar de eigenaar ze terug kan bekomen. BLAVATSKI LOGE Levensvreugde Voordracht op Woensdag 1 April van den heer Karei de Jong over „Levensvreugde". Men schrijft ons: Het onderwerp is moeilijk omdat men de ware beteekenis achter de woorden moet zoe ken. Elke omschrijving is slechts benadering van 't wezen en omschrijving daarvan. Met verstand is levensvreugde eigenlijk niet te be uaderen het is een kwestie van voelen en be leving. Het klinkt misschien paradoxaal om te durven zeggen dat waar wij om ons heen schouwend leed en droefenis gewaar worden desondanks levensvreugde aan alles ten grondslag ligt. Er is een ondeelbaar leven dat zich open baart in veelvuldige verscheidenheid van vormen. De drang tot levensvreugde komt voort uit die eene bron van eeuwige onver gankelijke werkelijkheid. Hij baant zich haar weg door smart en lij den, daar elke vorm waardoor hij zich open baart noodzakelijk onvolmaakt is door haar beperkende macht. Hij komt verwrongen tot ons daar de vorm 't vermogen mist het leven uit te stroomen in alle volheid en zich in de wereld niet uitzingen kan. Elke klank, elke kleur ja al wat tot ons komt is uitingsdrang van dat eene, alom te genwoordige leven. De uiting van deze naar builen tredende kracht die openbaring zoekt is levensdrang is in grondtoon bij deze naar buitentreding levensvreugde. Het is de blijheid van 't geven: van 't uit stralen die het leven doet stroomen zooals 't doet. Zij uit zich in mensch, plant dier en mineraal, zij wedijvert in al deze vórmen om tot ontplooiing van hoogste volmaaktheid te komen 't zij in geuren en kleuren of gestalte. Bij den mensch als zelfbewust scheppend wezen vinden we zelfs in den primitieven staat 't streven om de vreugden die zij on hun wijze beleven uit te drukken in artistieke rythmen zooals in dans en gebaar Deze soort kunstuiting komt op steeds hooger ni veau bij de meer ontwikkelden. Multatuli heeft dit zoo kernachtig neerge legd in „Vorstenschool", ,,'t Is alles poëzie" zegt hij en bezingt daarin de kracht van de vreugde. Er moet een groot poëet: een Bouwmeester in de grootste harmonie aan 't werk zijn achter alle verschijnselen. Hoe komt 't dan dat we die schoonhetó. die levensdrang, die levensvreugde zich zoo geheel anders zien willen in de wereld? Door de onvolmaaktheid der vormen smart en lij. den zijn onwerkelijk en tijdelijk 't jeven eeuwig onvergankelijk en niet voorbij gaand. Het leven bevindt zich in eiken vorm in tij delijke omstandigheden. Het lijdelijke ervan wordt voor 't werkelijke aangezien vandaai de hopelooze verwarring Het leven heeft zich gewikkeld in graden van stof en moet zich weer daaruit ontwikkelen volgens het groote plan, dat aan alles ten grondslag ligt. De phasen van zelfzucht en bekrompenheid zijn noodzakelijk voor groei en zijn de ware les sen waardoor 't blijvende van 't voorbijgaan de onderscheiden ,moet worden. Temidden van de grootste verwarring is men als een kind dat den weg niet meer vinden kan en begint te schreien. Wanneer de mensch zegt „ik heb geen afkomst; er is geen vader" is hij 't schreiende kind dat geen uitweg meer ziet. Hij heeft vergeten, dat er een plan een doel is, dat ieder voor zich moet helpen vol tooien. Er zijn evenwel menschen, die geheel „tot zichzelf" zijn teruggekeerd, die anderen waarschuwen en de oorzaken aantoonen: zich tot gids stellen. Zoo kunnen we allen, als we luisteren terug keeren tot dat licht en zal langzaamaan de ware levensvreugde in ons ontwaken. Voordat we zoover zijn heb ben we de actie en reactie van de wet van oorzaak en gevolg, die we zelf in 't leven hebben geroepen te ondergaan. Niemand of niets kunnen we verwijten, dat we smart heb ben komt eenmaal dat inzicht, dan ont waakt naast dankbaarheid voor 't leed 't ware besef van levensvreugde. Zoo kan een arm en uiterlijk beklagens waardig mensch een lichtend middelpunt zijn voor de omgeving. Zoo zou een in welstand levende de vreugde gevonden moeten hebbeti maar soms is zij eerder te vinden in den bede laar. Dat komt omdat zij zetelt in ons hart en niet in 't verstand. In ons hart zetelen liefde en wijsheid. De vreugde van de „mas sa" is geen vreugde omdat zij gebaseerd is op vertroosting en zelfzucht Zelfzucht gaat tegen de groote wet van offering en brengt lijden met zich. Zoeken wij onszelf, dan brengt dat teleurstelling. Wij zelf hebben 't in handen ons leven te maken tot een hemel of tot een hel. Zoolang als we 't moorden van dieren in stand hou den kan er geen levensvreugde zijn Waren wij in staat liefde en vreugde te brengen met alle kracht die in ons is, alles zou dan anders worden. We hebben in te zien dat we onze daden niet moeten schuiven op een hoo ger wezen maar moeten leeren zelf de ver antwoordelijkheid van al ons doen en laten te aanvaarden. We hebben geen schuld te werpen op een ander zelfs onze vijanden niet. Hebt uw vijanden lief leeraarde de Chris tus. Hoe zouden wij kunnen groeien. Ver draagzaamheid en vergevensgezindheid aan- kweeken wanneer wij nooit iemand tegen ons hadden die we hebben gehaat zij zijn onze helpers. Onze resolutie we moeten hen dank baar zijn. Het ware gevoel van dankbaar heid komt niet voort uit slaafschheid, maar uit 't intense besef van broederschap. Dit besef van groote eenlv doet levensvreugde geboren worden. Theosilie is hierop geba seerd. Zij is de wijsheid van de vreugde. Ware theosofen moeten vreugde brengen aan allen, dit is de taak van ons leven niet in theorie maar in de daad. Theosofie brengt inzidit en verbroedering door de eene bindende voorwaarde: 't vor men van een kern van algemeene broeder schap. Zij legt haar leden niets op, vraagt niets van ze. In ieder van ons is God en daarom: wordt gelijk aan onze vader in de hemelen. Om dit doel van algemeene broeder schap te bereiken hebben we helpers noodig: bewuste medewerkers om levensvreugde aan de wereld te brengen. Op allerlei wijzen kunnen we levensvreug de brengen, dit behoeft niet in groote daden te zijn: de kleinigheden liggen voor 't gri)" pen: een knik, een vriendelijk woord, een handdruk verrichten soms wonderen Het gevoel van ik en een ander moet ver vallen, we zijn allen broeders. Een groot leer- aar heeft gezegd Het is beter bezoedeld te worden door iemand uit de modder te halen en erin te blijven, dan toe te zien". Zoolang we niet kunnen juichen met al wat leeft heb ben we de ware levensvreugde nog niet ge vonden. Het groote geheim van ware levens vreugde ligt in „dienst aan de menschheid dit houdt alomtegenwoordige liefde en be- griipen in. De menschheid: de geheele wereld wacht op ieder mensch om de waarachtige vreugde te vergrooten één levensvreugde voor allen gelijkelijk. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 7.05 uur licht OR BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Cornelis Kaaij en Clasina Vermeulen nen- dricus Huijbers en Maria Besteman. Arie Ris en Theodora Visser. Cornelis de Jong en Margaretha Liefting Jacobus vinlc..?, Meinsje Balver. Albertus Janssen en Akk» Frankena. Johan Belonje en Eline Verfailie- Jan Smit en Anna Tiebie. Hendrik wolza en Guurtruida Bruul. Franciscus Geels Johanna Hendriks. GEBOREN: „on Petronella Lucia cl. v Willem Moesffl' en Petronella van Wanrooij Nelly Agatna v. Pieter Slik en Jannetje Mosk. OVERLEDEN: t Grietje Johanna Mobach gehuwd me. J Borsies 39 jaar. Petrus Nuiiens 1 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1931 | | pagina 2